Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-05-07, 02:31
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Για όποιον επίσης ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει στο άρθρο του Nocturnal σχετικά με τη Wicca. Είναι ένα πολύ καλογραμμένο κείμενο που μπορεί να σας δώσει κάποιες αρχικές πληροφορίες.

http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=16
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-07, 17:16
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Όποιος ενδιαφέρεται ψάχνει για να μπορεί να διαμορφώσει και άποψη. Τι νόημα θα έχει να αρχίσω να σας λέω τι ξέρω εγώ για τη wicca;

Όλοι είναι ελεύθεροι να πουν την άποψη τους. Εγώ απλά τόνισα ότι είναι άσκοπο να διαφωνήσω με κάποιον που δε γνωρίζει για τον απλούστατο λόγο ότι η όλη συζήτηση θα είναι καθαρά επιφανειακή και άσκοπη. Ε και είναι νομίζω δικαίωμα μου να μη θέλω να διαθέσω έτσι τον χρόνο μου.

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να σχολιάσει ότι θέλει.

Φιλικά,
Melian
Από τη πλευρά μου θα πω ότι τα περισσότερα από αυτά που γράφω δεν είναι αστήριχτα,βασίζονται σε αρκετές αξιοπιστες πηγές.Κάποιοι νομίζουν πως αν παραθέσουν δύο τρία site η γνώμη τους δεν είναι επιφανειακή και άσκοπη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-07, 17:45
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melhisedek
Από τη πλευρά μου θα πω ότι τα περισσότερα από αυτά που γράφω δεν είναι αστήριχτα,βασίζονται σε αρκετές αξιοπιστες πηγές.Κάποιοι νομίζουν πως αν παραθέσουν δύο τρία site η γνώμη τους δεν είναι επιφανειακή και άσκοπη.

Οι οποίες πηγές είναι...;Αυτό ακριβώς περιμένει ο συνομιλητής σου,τις πηγές...Ώστε να μπορέσει να το ψάξει και ο ίδιος και να αποκτήσουν και μια βαρύτητα αυτά που λες.Αλλιώς και γω μπορώ να πω ότι μου κατέβει αλλά δεν θα γίνει δεκτό...
Δεν είναι βεβαια αναγκαίο για ότι λες να παραθέτεις πηγές!
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-07, 18:59
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Οι οποίες πηγές είναι...;Αυτό ακριβώς περιμένει ο συνομιλητής σου,τις πηγές...Ώστε να μπορέσει να το ψάξει και ο ίδιος και να αποκτήσουν και μια βαρύτητα αυτά που λες.Αλλιώς και γω μπορώ να πω ότι μου κατέβει αλλά δεν θα γίνει δεκτό...
Δεν είναι βεβαια αναγκαίο για ότι λες να παραθέτεις πηγές!
Είμαι νέος στο φόρουμ και ότι γράφω δε τα βγάζω από το μυαλό μου.Τα έχω διαβάσει σε διάφορα σάιτ του διαδικτύου,βιβλία κ.τ.λ.Όπου το βάρος της γνώμης μου δε μπορεί να σταθεί ή θεωρώ ότι πρέπει να μπει η πηγή,τότε εκεί θα μπει.Πάλι οι πηγές δεν είναι όλες αξιόπιστες.Συζήτηση εποικοδομητική μπορεί να γίνει και χωρίς πηγές,αρκει οι συνομιλητές να μην ψεύδονται για τα λεγόμενα τους ή να γράφουν ότι τους κατέβει.Θα προσπαθήσω στο θέμα που έχω ανοίξει για το Νεκρονομικό να βάλω πηγές,αν και ανέφερα το www.esoterica.gr θέμα σολομωνική,από μία άποψη που διάβασα.Έχεις εν τέλει δίκιο θα πρέπει να χρησιμοποιώ πηγές για τους άπιστους¨Θωμάδες.΄΄
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-07, 21:35
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Αγαπητέ Melhisedek
έγινε κάποια συζήτηση στην οποία δεν αναπτύχθηκαν απόψεις; Άνοιξε κανείς κάποια συζήτηση για τη wicca και δε το κατάλαβα; Μου ζητήθηκε να πω σε όσους δε γνώριζαν τι είναι η wicca. Προσωπικά δεν ειχα τον καταλληλο χρονο να γραψω όσα γνωρίζω και δε θα είχε και νόημα γιατί θα ήταν μόνο η προσωπική μου άποψη. Απο την αλλη είναι ένα θέμα πολυ λεπτο και δε θα ήθελα να είμαι εγώ αυτή που θα τους ενημερώσει για τη wicca. Καλώς η κακώς θεωρείται από αρκετούς ανθρωπους θρησκεία και σε καμια περιπτωση δε θα ήθελα να θεωρηθει οτι προσπαθω να προσηλυτισω ανθρωπους (οχι οτι ειμαι γουικανη, αλλα στην Ελλαδα ζουμε και οι ταμπελες κολλανε στο πιτς φιτυλι ).

Απ' ότι διαπίστωσα όμως και αλλα άτομα από εδώ μέσα που γνωρίζουν αρκετά πράγματα επέλεξαν να σιωπήσουν και κατανοώ πλήρως τους λόγους. Μάλλον το ίδιο έπρεπε να είχα κάνει και εγώ. Από την αρχή του νήματος από τον Ιεροφάντη δεν εχει γινει καμια εποικοδομητική συζήτηση. Το μόνο που παρατήρησα είναι διαφωνίες οι οποίες και δεν εχουν καμια ουσία και γυροφέρνουν μονο το θεμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Melhisedek
Κάποιοι νομίζουν πως αν παραθέσουν δύο τρία site η γνώμη τους δεν είναι επιφανειακή και άσκοπη.
Αν θες να πεις κάτι ξεκάθαρα σε παρακαλώ να είσαι ευθύς για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Ευχαριστώ,
Melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-07, 21:47
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melian
Αγαπητέ Melhisedek
έγινε κάποια συζήτηση στην οποία δεν αναπτύχθηκαν απόψεις; Άνοιξε κανείς κάποια συζήτηση για τη wicca και δε το κατάλαβα; Μου ζητήθηκε να πω σε όσους δε γνώριζαν τι είναι η wicca. Προσωπικά δεν ειχα τον καταλληλο χρονο να γραψω όσα γνωρίζω και δε θα είχε και νόημα γιατί θα ήταν μόνο η προσωπική μου άποψη. Απο την αλλη είναι ένα θέμα πολυ λεπτο και δε θα ήθελα να είμαι εγώ αυτή που θα τους ενημερώσει για τη wicca. Καλώς η κακώς θεωρείται από αρκετούς ανθρωπους θρησκεία και σε καμια περιπτωση δε θα ήθελα να θεωρηθει οτι προσπαθω να προσηλυτισω ανθρωπους (οχι οτι ειμαι γουικανη, αλλα στην Ελλαδα ζουμε και οι ταμπελες κολλανε στο πιτς φιτυλι ).

Απ' ότι διαπίστωσα όμως και αλλα άτομα από εδώ μέσα που γνωρίζουν αρκετά πράγματα επέλεξαν να σιωπήσουν και κατανοώ πλήρως τους λόγους. Μάλλον το ίδιο έπρεπε να είχα κάνει και εγώ. Από την αρχή του νήματος από τον Ιεροφάντη δεν εχει γινει καμια εποικοδομητική συζήτηση. Το μόνο που παρατήρησα είναι διαφωνίες οι οποίες και δεν εχουν καμια ουσία και γυροφέρνουν μονο το θεμα.



Αν θες να πεις κάτι ξεκάθαρα σε παρακαλώ να είσαι ευθύς για να μη δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Ευχαριστώ,
Melian
Αν έχω κάτι να πω σε κάποιον,εκτός του θέματος θα του το πω μέσω προσωπικού μηνύματος και δε θα αναλώσω το χώρο του θέματος.Αυτό τώρα που κάνω το θεωρώ εξαίρεση στον κανόνα.Για το θέμα των γουίκα για να εκφέρει κάποιος λόγω δεν πρέπει ντε και καλά να είναι στην παραθρησκευτική αυτή οργάνωση,που είναι στο προσκήνιο και καταφέρνει να περνάει απαρατήρητη.Μια σωστή γνώμη θα ήταν από ένα άτομο που θα είχε διαβάσει και τις δύο απόψεις επί του θέματος,την υπερ και την κατά.Για κάτσε λίγο εδώ ο καθένας δε λέει τη γνώμη του,προσπαθώντας να την υπερασπίσει με βάσιμα επιχειρήματα?Πρέπει να αντιπροσωπεύει και να εκφράζει το σύνολο,κάτι σαν το δικηγόρο?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-07, 21:55
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Η wicca, για να μεινουμε στο θεμα μας, θεωρειται θρησκεια και αναγνωριζεται ως θρησκεια. Στην Ελλαδα ενδεχομενως αυτο να μην εχει γινει ακομα αλλα σε αλλες χωρες δεν ειναι καθολου παραθρησκευτικη.

Εχεις δικιο ο καθενας τη γνωμη του λεει και αυτο ειναι αποδεκτο απο ολους. Τα επιχειρηματα λειπουν προς το παρον...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-07, 22:17
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Ναός της Ιερής Φλόγας...

Αγαπητέ φίλε Μελχισεδέκ....


Άνοιξα το εν λόγω θέμα με απόλυτα αγνό τρόπο και πρόθεση για να δώ τις απόψεις και τις γνώσεις όλων γύρω απο την Θρησκευτική και καθόλα σεβαστή ομάδα των Γουίκα...Μιά επίσημη θρησκεία στην Αμερική και στην Αγγλία και στα περισσότερα κράτη της Ευρωπαικής Ενώσεως. Στην Ελλάδα τώρα αναπτύσσονται..τώρα το Ελληνικό κοινό μαθαίνει την ύπαρξη τους όπως και τις ιδέες που πρεσβεύουν...Αναφέρεσαι σε στοιχεία και επιχειρηματολογία. Βιβλιογραφία δέν έχω δει να αναφέρεις πουθενά όμως...Εγώ περί της Γουίκα μπορώ να σου παραθέσω τις θέσεις και τις απόψεις του ιδρυτή της Γουίκα Gerarld Gardner όπως και τις θέσεις του Δόγματος της Γουίκα απο το επίσημο Ιδρυτικό συνέδριο της Θρησκείας στην Αμερική το 1970...Οι Θέσεις της Γουίκα σύμφωνα με τους επίσημους φορείς της είναι οι ακόλουθες...:

Το Δόγμα

Μετάφραση της επίσημης ανακοίνωσης του Συμβουλίου Wicca της Αμερικής το 1974, για τα Πιστεύω της θρησκείας:


1. Τελούμε ιεροτελεστίες για να εναρμονιστούμε με τους φυσικούς ρυθμούς ζωτικής δύναμης όπως τις ορίζουν η φάσεις της σελήνης, καθώς και τα εποχιακά ηλιοστάσια.
2. Αναγνωρίζουμε ότι η ανθρώπινη νοημοσύνη, μας προσφέρει την μοναδική και ξεχωριστή ευθύνη προς το περιβάλλον. Αναζητούμε ύπαρξη αρμονική με την Φύση και οικολογική ισορροπία που προσφέρει ολοκλήρωση και επίγνωση της ανελικτικής αντίληψης.
3. Αποδεχόμαστε μια Δύναμη βαθύτερη και μεγαλύτερη απ’ ότι εμφανίζεται και απ’ ότι μπορεί να αντιληφθεί ο μέσος άνθρωπος. Λόγω αυτής της ανωτερότητάς Της, μερικές φορές αποκαλείται «υπερφυσική», μα εμείς Την αναγνωρίζουμε ως μια φυσική Δύναμη που βρίσκεται μέσα στον καθένα.
4. Λαμβάνουμε ότι η Δημιουργός Δύναμη του Σύμπαντος εκφράζεται με πολικότητα -ως αρσενικό και θηλυκό- ότι αυτή είναι η ίδια Δύναμη που ζει μέσα σε κάθε άνθρωπο και ότι λειτουργεί μέσα από την αλληλεπίδραση του αρσενικού και θηλυκού. Δεν αξιώνουμε το ένα πάνω από το άλλο, γνωρίζοντας ότι το ένα υποστηρίζει το άλλο. Τιμούμε την σεξουαλικότητα ως ευχαρίστηση, ως σύμβολο και ενσάρκωση της Ζωής, και ως μια από τις πηγές ενέργειας που χρησιμοποιούνται στην εξάσκηση της Μαγείας και της θρησκευτικής λατρείας.
5. Αναγνωρίζουμε τον εσώτερο και εξώτερο κόσμο, ή αλλιώς τους ψυχολογικούς κόσμους, γνωστούς και ως Πνευματικός Κόσμος, Κοινό Υποσυνείδητο, Εσώτερο Επίπεδο κλπ. και βλέπουμε στην αλληλεπίδραση αυτών των δύο διαστάσεων, την βάση των υπερφυσικών φαινομένων και της εξάσκησης της Μαγείας. Δεν αμελούμε καμία από αυτές τις διαστάσεις για χάρη τις άλλης αλλά αναγνωρίζουμε και τις δύο ως απαραίτητες για την ολοκλήρωση.
6. Δεν αναγνωρίζουμε απολυταρχικές ιεραρχίες, μα τιμούμε αυτούς που διδάσκουν, σεβόμαστε αυτούς που μοιράζονται την ανώτερη γνώση και σοφία τους, παραδεχόμαστε αυτούς που θαρραλέα καθοδηγούν.
7. Βλέπουμε την θρησκεία, την Μαγεία και την σοφία ζωής ως ένωση, με τρόπο που ο καθένας αντιλαμβάνεται τον κόσμο και που ζει μέσα σε αυτόν, ως μια κοσμική φιλοσοφία ζωής που εμείς προσδιορίζουμε σαν Μαγεία ή Τρόπο των Wicca (Wiccan Way).
8. Η αυτό-αποκάλεση «Μάγισσα» ή «Μάγος» δεν δημιουργεί την Μάγισσα/Μάγο, ούτε η κληρονομικότητα, ούτε οι τίτλοι, ούτε οι βαθμοί, ούτε η μυήση. Η Μάγισσα/Μάγος αναζητά να ελέγξει τις εσώτερες δυνάμεις που θα επιτρέψουν μια ζωή καλή και σοφή, χωρίς να βλάπτει άλλους και σε αρμονία με την Φύση.
9. Αναγνωρίζουμε ότι είναι η επιβεβαίωση και ολοκλήρωση της ζωής, ως συνέχεια της εξέλιξης και ανάπτυξης του συνειδητού, αυτό που δίνει νόημα στο Σύμπαν που γνωρίζουμε και στον προσωπικό μας ρόλο μέσα σε αυτό.
10. Η μοναδική μας αντίδραση προς τον Χριστιανισμό, ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία με φιλοσοφία ζωής, είναι στο σημείο που ο θεσμός τους αξιώνει πως είναι «η μοναδική αληθινή και σωστή οδός», αξίωμα που δεν επιτρέπει την ελευθερία σε άλλους και καταπιέζει άλλες θρησκευτικές τελετουργίες και πιστεύω.
11. Ως Μάγισσες και Μάγοι, δεν μας απειλούν οι διάλογοι για την ιστορία της Τέχνης, η προέλευση διαφόρων όρων και η νομιμότητα ποικίλων απόψεων διαφόρων παραδόσεων. Μας απασχολεί μονάχα το παρόν και το μέλλον μας.
12. Δεν δεχόμαστε την αντίληψη του «απόλυτου κακού» ούτε λατρεύουμε οντότητες γνωστές ως «Σατανάς» ή «Διάβολος» όπως έχουν οριστεί από την Χριστιανική παράδοση. Δεν αναζητούμε δύναμη μέσω δεινοπάθειας άλλων, ούτε αποδεχόμαστε την άποψη ότι τα προσωπικά οφέλη μπορούν να παραληφθούν μέσω εχθρότητας και επίθεσης σε άλλους.
13. Ενεργούμε μέσα στην Φύση, διότι αυτό είναι που ενισχύει την καλή μας υγεία και ύπαρξη.


Εδώ πάνω βασίζεται η Γουίκα...

Στον 21ο αιώνα βρισκόμαστε..Δέν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε το οτιδήποτε δέν γνωρίζουμε ώς παραθρησκευτικό...


Να είσαι καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-07, 22:25
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Ναός της Ιερής Φλόγας...

Και για να μήν "παρεξηγηθούν" οι ιδέες της Γουίκα όταν αναφέρεται το επίσημο δόγμα πάνω στην Εξάσκηση της Μαγείας παραθέτω και άλλα στοιχεία περί του ιδρυτή της Γουίκα Gerarld Gardner...:


Σύντομο Ιστορικό

Η λέξη «wicca» προέρχεται από την παλαιότερη γερμανική «wicce» που σημαίνει «σοφό». Ο θρύλος επίσης αναφέρει στην αρχαιότητα ένα συμβούλιο σοφών, Σαξόνων και Κελτών, το οποίο συμβουλεύονταν όλοι οι τότε Άρχοντες. Το συμβούλιο αυτό λεγόταν «witan» (προφέρεται «βιτάν») και η λέξη προέρχεται από την ίδια ρίζα. Το συμβούλιο αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα μυθικό, μιας και δεν υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις για την ύπαρξή του. Οι Γουικανοί όμως υποστηρίζουν πως η θρησκεία και φιλοσοφία Wicca προέρχεται από τους Witan.
Το Wicca όμως έκανε για πρώτη φορά την εμφάνισή του στην ιστορία στα μέσα του 20ου αιώνα, μέσω του:
Τι Είναι το Wicca - Σύντομο Ιστορικό




Τζεράλντ Μπ. Γκάρντνερ (Gerald B. Gardner) 1884-1964
Ο Τζεράλντ Μπ. Γκάρντνερ γεννήθηκε στην Αγγλία, στο Blundellands που βρίσκεται κοντά στο Λίβερπουλ, στις 13 Ιουνίου του 1884. Προέρχεται από οικογένεια Σκοτών ξυλοκόπων που όμως εξασκούσαν κληρονομικά και την Τέχνη της Μαγείας. Στο γενεαλογικό τους δέντρο εμφανίζεται και μια κυρία Γκρίσελ Γκάρντνερ (Grissell Gardner) η οποία καταδικάστηκε στην πυρά το 1610 ως Μάγισσα, και που οι οικογένεια ισχυρίζεται πως η Γκρίσελ υπήρξε ο κρίκος μιας ήδη μακριάς κληρονομικής αλυσίδας Μαγισσών.
Ο Τζεράλντ ήταν ο δεύτερος από 3 αδέλφια και από μικρή ηλικία υπέφερε από άσθμα. Για το καλό της υγείας του, η νοσοκόμα του Ζοζεφίν Μακ Κόμπι (Josephine McCombie) έπεισε τους γονείς του να του επιτρέψουν να ταξιδέψει μαζί της στην Ευρώπη. Σε αυτήν την περίοδο, ο νεαρός Τζέραλντ είχε άφθονο χρόνο για διάβασμα, μιας και η νοσοκόμα του τον άφηνε συχνά μόνο ενώ εκείνη τριγυρνούσε στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες.
Όταν η Ζοζεφίν παντρεύτηκε κάποιον κύριο από το Σέιλον (Ceylon), πήρε τον Τζέραλντ μαζί της. Εκεί, ο Τζέραλντ δούλεψε σε φυτεία τσαγιού και αργότερα στο Μπορνέο και στην Μαλαισία. Όσο βρισκόταν στην μακρινή ανατολή, ο Τζέραλντ ευχαριστιόταν να γνωρίζει τους ιθαγενείς και να κουβεντιάζει μαζί τους για την φιλοσοφία, την θρησκεία, τα ήθη και τα έθιμά τους. Η ανατολική φιλοσοφία τον γοήτευε και τον επηρέασε πολύ περισσότερο από την Χριστιανική. Τα τελετουργικά στιλέτα και μαχαίρια τον ενθουσίασαν, ιδιαίτερα τα Μαλαισιανά kris («κρις» - δίκοπο στιλέτο με κυματιστή λεπίδα). Έτσι, το 1939 στην Σιγκαπούρη, εκδίδει το πρώτο του βιβλίο με τίτλο «Kris and Other Malay Weapons» («Το Κρις και Άλλα Μαλαισιανά Όπλα). Το βιβλίο γνώρισε ανέλπιστη επιτυχία, αναγνωρίζεται μέχρι σήμερα ως βασικό στο είδος του, και ο Γκάρντνερ ως αυθεντία στο θέμα. Επανεκδόθηκε «τιμής ένεκεν» το 1973, μετά τον θάνατο του Γκάρντνερ.
Από το 1923 μέχρι το 1936, η Βρετανική κυβέρνηση προσέλαβε τον Γκάρντνερ ως επιθεωρητή σε φυτείες καουτσούκ και όπιου στις ανατολικές αποικίες. Αυτή του η απασχόληση του προσέφερε μεγάλα εισοδήματα, αρκετά ώστε να μπορέσει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την αρχαιολογία.
Το 1927, παντρεύεται την Αγγλίδα Ντόνα, και επιστρέφει μαζί της στην Αγγλία ως συνταξιούχος πλέον της κυβερνήσεως. Για αρκετά χρόνια αφιερώνει τον χρόνο του σε ταξίδια με αρχαιολογικό σκοπό στην Ευρώπη και την Μικρά Ασία. Όταν επισκέφτηκε την Κύπρο, υποστήριξε πως είδε πράγματα τα οποία είχε ξαναδεί μονάχα στα όνειρά του, και έτσι πίστεψε πως είχε ζήσει στην Κύπρο σε προηγούμενη ζωή. Επηρεασμένος από αυτό το γεγονός, το 1939 γράφει το δεύτερο βιβλίο του «A Goddess Arrives» («Μια Θεά Έρχεται»), αυτή τη φορά μυθιστόρημα αλλά με αρκετά ιστορικά στοιχεία, που αφορά την λατρεία της Αφροδίτης στην Κύπρο το 1450 π.Χ.
Λίγα χρόνια πριν το ξέσπασμα του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου, ο Γκάρντνερ γνώρισε αρκετούς ανθρώπους οι οποίοι τον μύησαν στα άδυτα της Μαγείας. Έγινε μέλος της Αδελφότητας Crotona, μυστικιστική οργάνωση σχετική με τον Μασονισμό, ιδρυτής της οποίας υπήρξε η Μπέσαντ Σκότ (Besant Scott), κόρη της Θεοσοφίστριας Άνι Μπέσαντ (Annie Besant). Μέσα από αυτήν την Αδελφότητα, ο Γκάρντνερ γνώρισε ένα μέλος το οποίο υποστήριξε πως τον γνώριζε ήδη από την προηγούμενη ζωή του στην Κύπρο, και μάλιστα του περιέγραψε έναν γεγονός το οποίο ο Γκάρντνερ είχε δει σε ένα από τα οράματά του. Μέσα στην ίδια την Αδελφότητα, λειτουργούσε και ένας μικρός μυστικός πυρήνας Κληρονομικών Μάγων, που προσκάλεσαν τον Γκάρντνερ στην μικρή τους κοινότητα, λίγες μόλις μέρες πριν το ξέσπασμα του πολέμου το 1939. Ο Γκάρντνερ μυήθηκε σε αυτήν την Αδελφότητα από την ίδια την Αρχιέρεια και ιδρύτρια της κοινότητας, την Γηραιά Ντόροθυ Κλάτερμπερκ (Dorothy Clutterburck).
Αργότερα, τα μέλη αυτής της μικρής κοινότητας, μαζί με τον Γκάρντνερ, έλαβαν μέρος στην θρυλική πλέον συνάντηση εκατοντάδων Μυστών στην Βόρεια Αγγλία, στις 31 Ιουλίου του 1940, με σκοπό να αποτρέψουν τον Χίτλερ να εισβάλλει στην Βρετανία. 5 από τα μέλη της κοινότητας πέθαναν λίγε μέρες αργότερα, λόγο της μεγάλης αποβολής ενέργειας που είχαν για τον σκοπό, και η υγεία του ιδίου του Γκάρντνερ υπήρξε αρκετά εύθραυστη έκτοτε.
Λίγο μετά τον πόλεμο, το 1946, βάσει τα λεγόμενα του Άρνολντ Κρόθερ (Arnold Crowther), ο Γκάρντνερ γνώρισε τον Άλιστερ Κρόουλυ (Aleister Crowley). Ο Κρόουλυ έχρισε τον Γκάρντνερ τιμητικό μέλος της μυστικιστικής Αδελφότητας Ordo Templi Orientis (O.T.O.) της οποίας ήταν και ο ιδρυτής, και ο Γκάρντνερ υπήρξε για λίγο και Αρχιερέας της. Κατά την διάρκεια που ο Γκάρντνερ συνεργάστηκε με τον Κρόουλυ, λέγεται ότι επηρεάστηκε έντονα από αυτόν, και ότι τον θαύμαζε ιδιαίτερα.
Ο Γκάρντνερ θέλησε να μοιραστεί την απόκρυφη γνώση με το κοινό, ο νόμος όμως της Αγγλίας κατά της Μαγείας του το απαγόρευε. Παρόλ’ αυτά όμως, έκδωσε το 1949 το βιβλίο «High Magic’s Aid» («Βοήθημα Ανώτερης Μαγείας») ως μυθιστόρημα, με το ψευδώνυμο «Scire». Το βιβλίο περιείχε τελετουργίες που είχε μάθει από την Αδελφότητα του Κρόουλυ, καλυμμένες επιμελώς ως μυθιστόρημα, και αφορούσαν την λατρεία του Κερασφόρου Θεού (Παν), μα δεν γινόταν καμία αναφορά στην Θεά.
Όταν το 1951 καταρρίφθηκε ο νόμος κατά της Μαγείας, ο Γκάρντνερ ιδρύει την δική του Αδελφότητα. Οι πρακτικές προέρχονταν από την δουλειά του Κρόουλυ, μα ο Γκάρντνερ εισήγαγε δικά του στοιχεία και φιλοσοφία. Το 1953, μυεί στην Αδελφότητά του την Ντορίν Βαλιέντε (Doreen Valiente) και μαζί συνεργάζονται και δημιουργούν και εκδίδουν βιβλίο με τίτλο «Book of Shadows» («το Βιβλίο των Σκιών»), το οποίο θεωρείται πλέον η αυθεντική Γκαρντνεριανή Παράδοση.
Το 1954, εκδίδει βιβλίο το οποίο για πρώτη φορά μιλά ξεκάθαρα για την μοντέρνα εξάσκηση της Μαγείας, με τίτλο «Witchcraft Today» («Η Μαγεία Σήμερα») και υποστηρίζει πως η Μαγεία όπως την γνωρίζουμε σήμερα είναι η Τέχνη που επιβίωσε από την Παγανιστική θρησκεία των Μαγισσών που έζησαν κατά την διάρκεια του Μεσαίωνα. Το βιβλίο γνωρίζει αφάνταστη επιτυχία, οι Αδελφότητες ξεκινούν να «φυτρώνουν σαν μανιτάρια» και ο Γκάρντνερ γίνεται ο πλέον περιζήτητος άνθρωπος από τα ΜΜΕ. Ο κόσμος του «φορά» τον τίτλο «ο Βρετανός Αρχηγός των Μαγισσών», ένας τίτλος τον οποίο ο ίδιος δεν συμπάθησε ποτέ, όπως δεν συμπάθησε την δημοσιότητα, η οποία δεν ήταν αυτό που αναζητούσε. Έτσι, το 1959, εκδίδει το τελευταίο του βιβλίο με τίτλο «The Meaning of Witchcraft» («Η Έννοια της Μαγείας»).
Το 1960, σε δεξίωση που γινόταν στο παλάτι του Μπάκινγκχαμ, ο Γκάρντνερ αναγνωρίστηκε για την κοινωνική του προσφορά στις ανατολικές αποικίες. Τον ίδιο χρόνο πεθαίνει η γυναίκα του και ο ίδιος ταλαιπωρείται και πάλι από άσθμα.
Τον χειμώνα του 1963, λίγο πριν φύγει για Λίβανο, γνωρίζει τον Ρέιμοντ Μπάκλαντ (Raymond Buckland), τον προσκαλεί στην Αδελφότητά του και αργότερα, η Αρχιέρειά του Μονίκ Γουίλσον (Monique Wilson) γνωστή και ως Γηραιά Όλγουεν, μυεί τον Μπάκλαντ στην Αδελφότητα.
Στις 12 Φεβρουαρίου του 1964, ο Γκάρντνερ ξεψύχησε μέσα στο πλοίο που τον έφερνε από το Λίβανο πίσω στην πατρίδα του. Τον θάνατό του θρήνησαν όχι μονάχα οι κοντινοί του άνθρωποι, μα χιλιάδες άνθρωποι στην Αγγλία και την Αμερική, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από τα έργα και τα βιβλία του.
Η Ντορύν Βαλιέντε χαρακτήρισε δημοσίως τον Γκάρντνερ ως έναν άνθρωπο με παντελή έλλειψη μοχθηρίας, γενναιόδωρο, με μαγικές δυνάμεις σημαντικές, μα όχι αξιοσημείωτες. Τόνισε πως η πραγματική δύναμη του Γκάρντνερ υπήρξε στην λατρεία του για γνώση, αλλά κυρίως για την διαιώνιση της γνώσης, ώστε οι νέοι να μπορέσουν να γνωρίσουν το έργο των παλιών και να το συνεχίσουν.
Ο Μπάκλαντ, μετά τον θάνατο του Γκάρντνερ, μετακομίζει στην Αμερική και συνεχίζει το έργο του δασκάλου του.
Ο ίδιος ο Γκάρντνερ, λίγο πριν τον θάνατό του, είχε πει:
«Νομίζω πως πρέπει να αποχαιρετήσουμε τον Μάγο και την Μάγισσα. Φοβάμαι πως η Τέχνη είναι καταδικασμένη, λόγω των μοντέρνων συνθηκών, της συρρίκνωσης των οικογενειών, μα κυρίως λόγω της εκπαίδευσης. Το μοντέρνο παιδί δεν ενδιαφέρεται. Πιστεύει πως οι Μάγοι και οι Μάγισσες είναι αρλούμπες…»
Πέθανε προτού προλάβει να δει πόσο το έργο του ενέπνευσε την αναγέννηση της Μαγείας και της Αρχαίας Θρησκείας. Το Wicca σήμερα, του οποίου υπήρξε εμπνευστής, είναι η 8η μεγαλύτερη θρησκεία στον κόσμο, ήδη επίσημα αναγνωρισμένη στην Αγγλία και την Αμερική, και εξαπλώνεται ταχύτατα! Ταχύτερα απ’ ότι και ίδιος μπορούσε ποτέ να φανταστεί.

Το άνωθεν κείμενο παρατέθηκε απο την ακόλουθη Σελίδα...

www.artofwise.gr

Να είστε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-05-07, 13:07
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ierofantis
Αγαπητέ φίλε Μελχισεδέκ....


Άνοιξα το εν λόγω θέμα με απόλυτα αγνό τρόπο και πρόθεση για να δώ τις απόψεις και τις γνώσεις όλων γύρω απο την Θρησκευτική και καθόλα σεβαστή ομάδα των Γουίκα...Μιά επίσημη θρησκεία στην Αμερική και στην Αγγλία και στα περισσότερα κράτη της Ευρωπαικής Ενώσεως. Στην Ελλάδα τώρα αναπτύσσονται..τώρα το Ελληνικό κοινό μαθαίνει την ύπαρξη τους όπως και τις ιδέες που πρεσβεύουν...Αναφέρεσαι σε στοιχεία και επιχειρηματολογία. Βιβλιογραφία δέν έχω δει να αναφέρεις πουθενά όμως...Εγώ περί της Γουίκα μπορώ να σου παραθέσω τις θέσεις και τις απόψεις του ιδρυτή της Γουίκα Gerarld Gardner όπως και τις θέσεις του Δόγματος της Γουίκα απο το επίσημο Ιδρυτικό συνέδριο της Θρησκείας στην Αμερική το 1970...Οι Θέσεις της Γουίκα σύμφωνα με τους επίσημους φορείς της είναι οι ακόλουθες...:



Στον 21ο αιώνα βρισκόμαστε..Δέν μπορούμε να χαρακτηρίζουμε το οτιδήποτε δέν γνωρίζουμε ώς παραθρησκευτικό...


Να είσαι καλά...
ΙΕROFANTIS( ) Εχω παραπάνω πει πως το θέμα με αφήνει αδιάφορο.Αν θα τοποθετηθώ σε αυτό το τοπικ για τη wicca θα το κάνω αντικειμενικά παραθέτοντας και στοιχεία από την πλευρά της wicca και γενικά τι πιστεύεται στην οργάνωση αυτή κυρίως στην Ελλάδα.Λυπάμαι που σου έδωσα την εντύπωση πως δηλώνω άγνοια επι του θέματος.Η δική σου παράθεση δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.Από ότι φαίνεται ασπάζεσαι,αν δε κάνω λάθος τις απόψεις της οργάνωσης αυτής,για αυτό και άνοιξες το εν λόγω θέμα.Αυτά.Συγνώμη που πάλι κόβω τη ροή του θέματος.Την επόμενη φορά,αν κάποιος θέλει να εκφράσει προσωπικά παράπονα σε μένα υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα.Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Melhisedek : 16-05-07 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.