Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-09, 04:42
xenox Ο χρήστης xenox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ενα περιεργο ονειρο.

Πρωτα απο ολα θελω να ζητησω συγνωμη αν το θεμα επρεπε να μπει σε καποιο παρομειο για ονειρα.

Αυτο που αναφερω παρακατω το ειδα πριν 3-4 βραδια και με εκανε να ανησυχισω...

Βρισκομουν εγω και η κοπελα μου σε ενα σπιτι που ηταν δικο μας αλλα αγνωστο.το σπιτι ηταν μονοκατοικια και με μια εσωτερικη σκαλα πηγαινε στον επανω οροφο και αλλη μια στο υπογειο.ενω λοιπον βρισκομασταν σε διαφορους χωρους του σπιτιου μαζι με την κοπελα μ, εξαφανιζοταν και μετα απο ψαξιμο την εβρισκα να κατεβαινει την σκαλα προς το υπογειο με πραγματα."προσπαθησα" να ακολουθησω μερικες φορες αλλα δν με αφηνε. αυτο συνεχιστικε για λιγο αλλα μετα μπορεσα να μπω στο υπογειο.εκει ειχε κατεβασει πολλα πραγματα της και οταν την ρωτισα γιατι μ απαντησε οτι η (ας την πουμε τωρα) Κ της το ειχε ζητησει(η κοπελα που αναφερω ηταν κολιτη της και εχουν μεγαλωσει μαζι)

μετα απο τα παραπανω εχω ενα κενο και το επομενο ακριβως που θυμαμε ειναι

η Κ ειναι στο υπογειο που ειμασταν λεει στην κοπελα μ τι να κανει και αυτη το κανει.

Παλι χασιμο για λιγο και μετα

η Κ εχει βαλει την κοπελα μ να ξαπλωσει εχει ακουμπισει το χερι της στο κεφαλι της κοπελας μ και κατι λεει σε μια περιεργη αγωνστη ισως γλωσσα.εκει αισθανθηκα οτι κατι κακο γινοταν και ξυπνησα αγχομενος και ενοιωθα οτι κατι κακο γινοταν.


αυτο σε συνδιασμο με το γεγονος οτι παλιοτερα (Τα χριστουγεννα) κατα την διαρκεια που κοιμομασταν μαζι ξυπνησα(?) και ειδα κατι σαν σκια απο πανω της να την κοιταζει!τοτε τεντοθηκα-πεταχτηκα-τιναχτηκα και ξυπνησα(για δευτερη φορα?) και ολα οκ..

παρακαλω σχολιαστε πειτε μ αποψεις για το τι μπορει να σημαινει το ονειρο κτλ.γενικα νοιωθω οτι η "κολιτη" θελει να κανει κακο στην κοπελα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-09, 12:05
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenox

αυτο σε συνδιασμο με το γεγονος οτι παλιοτερα (Τα χριστουγεννα) κατα την διαρκεια που κοιμομασταν μαζι ξυπνησα(?) και ειδα κατι σαν σκια απο πανω της να την κοιταζει!τοτε τεντοθηκα-πεταχτηκα-τιναχτηκα και ξυπνησα(για δευτερη φορα?) και ολα οκ..
Μάλλον, ήταν η Μόρα. Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις πολλά σχετικά...
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-09, 14:01
xenox Ο χρήστης xenox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

και το ειδα επανω απο αλλον? μ εχει ξανατυχει οποτε δν ανησυχισα ιδιαιτερα το πρωτο θεμα που γραφω ομως τι μπορει να συμαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-09, 17:07
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Πιστεύεις ότι το όνειρο που είδες είναι προφητικό; Νομίζεις ότι επειδή το είδες 3-4 φορές έχει κάποιο μήνυμα να σου μεταφέρει για κάτι που πρέπει να προσέξεις ή που πρόκειται να συμβεί; Θα μπορούσε αν και εγώ νομίζω ότι πρέπει να αναζητήσεις την εξήγησή του μέσα από την ψυχολογία. Ίσως το όνειρο που είδες να έχει για σένα μια σημασία καθαρά προσωπική, κάτι που δεν μπορείς να ''δεις'' ή που δεν θέλεις να παραδεχτείς στην πραγματικότητα και σου αποκαλύπτεται μέσω των ονείρων...
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-09, 03:42
xenox Ο χρήστης xenox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ετσι το βλεπω περισσοτερο παρα σαν προφητικο.η δευτερη κοπελα που αναφερω ακομα και οταν την εβλεπα με την κοπελα μ κανονικα μ εβγαζε κατι σε ζηλεια ή οτι θελει να της κανει κακο για καποιο λογο.πως συνδεεται ομως το ονειρο με την πραγματικοτητα? μπορει το γεγονος οτι νοιωθω οτι καποιος θελει να βλαψει την κοπελα μ να βγαινει ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-09, 14:05
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenox
ετσι το βλεπω περισσοτερο παρα σαν προφητικο.η δευτερη κοπελα που αναφερω ακομα και οταν την εβλεπα με την κοπελα μ κανονικα μ εβγαζε κατι σε ζηλεια ή οτι θελει να της κανει κακο για καποιο λογο.πως συνδεεται ομως το ονειρο με την πραγματικοτητα? μπορει το γεγονος οτι νοιωθω οτι καποιος θελει να βλαψει την κοπελα μ να βγαινει ετσι?
Όταν διάβασα αυτά που έλεγες στην αρχή αυτό ακριβώς θα σε ρωτούσα...αν συνεχώς ανησυχείς μήπως κάποιος θέλει να την βλάψει.Πρέπει να εντοπίσεις την πηγή της ανησυχίας σου.Γιατί κάνεις τέτοιες σκέψεις?Μήπως είναι διαισθητικό?..ή μήπως απλώς φοβάσαι μην τη χάσεις με τον έναν ή τον άλλο τροπο..?....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-09, 08:45
Το avatar του χρήστη Mirella_S
Mirella_S Ο χρήστης Mirella_S δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2008
Περιοχή: Athens-Greece
Μηνύματα: 559
Προεπιλογή

Ο,τι θα γραψω ειναι εντελως ασχετο αλλα και πολυ σχετικο συγχρονως, ΔΕΝ ξερω αν ισχυει, ΔΕΝ ξερω τι αποτελεσματα εχει, ΔΕΝ ξερω καν εαν αληθευει.
Καποτε, καπου, σε μια συζητηση για ονειρα και εφιαλτες, με ατομα που τα απασχολουσε πολυ το μεταφυσικο, καποιος που "μελετουσε" τα ονειρα και καταστασεις που αυτα μπορουν με τον ενα ή τον αλλον τροπο να προφητευσουν, μου ειπε οτι: Στην περιπτωση ενος εφιαλτη που επαναλαμβανεται, ή ειναι ξεκαθαρο πως κατι κακο προμηνυει, υφισταται ενα "γιατροσοφι", ας μου επιτραπει η εκφραση, ενα ξορκι θα ελεγα.
Οταν δηλαδη ξυπνησουμε αλαφιασμενοι, τρομαγμενοι, κλπ, εξω απο το παραθυρο ή την μπαλκονοπορτα του δωματιου που κοιμομαστε τοποθετουμε ενα ποτηρι με αλατονερο ωστε οταν ξημερωσει να το "χτυπησει" το πρωτο φως της ημερας.
Το ξορκι αυτο, συμφωνα με την διηγηση ΔΕΝ θα σταματησει το κακο που το ονειρο ή ο εφιαλτης "προφητευσαν", απλα θα το μετριασει.
Αληθεια ή ψεμμα??????Ουτε και εγω δεν το γνωριζω.
__________________
Ο κοσμος δεν ειναι μονο οσα ξερουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-09, 15:59
xenox Ο χρήστης xenox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Όταν διάβασα αυτά που έλεγες στην αρχή αυτό ακριβώς θα σε ρωτούσα...αν συνεχώς ανησυχείς μήπως κάποιος θέλει να την βλάψει.Πρέπει να εντοπίσεις την πηγή της ανησυχίας σου.Γιατί κάνεις τέτοιες σκέψεις?Μήπως είναι διαισθητικό?..ή μήπως απλώς φοβάσαι μην τη χάσεις με τον έναν ή τον άλλο τροπο..?....
δν θα ελεγα οτι φοβαμαι μην την χασω ετσι ή αλλιος.ξερω οτι υπαρχουν 2 ατομα που την ζηλευουν παρα πολυ (το ενα που ειδα στο ονειρο) και οτι δν θα εχαναν ευκαιρια να τις κανουν κακο με οποιονδιποτε τροπο.τωρα για το θεμα αν ειναι διαισθητικο δν ξερω ουτε πιστευω οτι μπορω να καταλαβω 100% αυτη την αισθηση δλδ το να διαισθανεσαι οτι κατι θα γινει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.