Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-06, 18:40
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Angry Ιδιωτικοποίηση των ΑΕΙ, ΤΕΙ...

[Απάντηση στου περίεργους που μου έστειλαν πρ. μηνυμ.: Έχω καιρό να γράψω γιατί είμαι απασχολημένος. Και θα είμαι μέχρι το τέλος (σχεδόν) Ιουνίου.]

Επιτρέπεται να ιδιωτικοποιηθούν τα πανεπιστήμιά μας...;;; Τι σκ..α δωρεάν παιδεία έχουμε;!;!;! Δεν φτάνει που οι φοιτητές πληρώνουν τα δίδακτρα των μεταπτυχιακών και των διδακτορικών, θα πληρώνουν και τα δίδακτρα και τα βιβλία που χρειάζονται για το απλό πτυχίο τους;!;!;!;! Δηλαδή θα σπουδάζουν μόνο οι πλούσιοι!!!!!!!!! Τέθηκε βέβαια πλαίσιο κατά του νόμου, αλλά σιγά να μην τους περάσει...
Με το νέο σύστημα θα καταστραφεί η ελληνική παιδεία. Εκτός του ότι θα πληρώνουν δίδακτρα, αφού θα πληρώνουν έχουν δικαίωμα να δώσουν το μάθημα πολλές φορές όποτε θέλουν... Δεν είναι επίσης σωστό να κατηγοριοποιηθούν τα πανεπιστήμια μας...
Τι να πω!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτή τη στιγμή είμαι εκτός εαυτού!!!!!!!! Δεν μπορώ να συνεχίσω!!!

Αν υπάρχουν εδώ μέσα φοιτητές, μην τύχει και δεν πάτε στις διαδηλώσεις!!!!!!!!!!!

Γ.μώ το ελληγνικό εκπαιδευτικό σύστημα!!!!!!!!!!!!!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-06, 19:01
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Η κατασταση στο χωρο της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης φανταζει χαοτικη την περιοδο αυτη. Στη σχολη Θετικων Επιστημων του Παν/μιου Αιγαιου εδω στη Σαμο, οι φοιτητες κανουμε καταληψη των κτιριων διδασκαλιας και γραμματειων εδω και περιπου 2 εβδομαδες.

Τα νομοσχεδια που σκοπευει να περασει η κυβερνηση θαβονται κυριολεκτικα απο τα Μ.Μ.Ε .Ο λογος ειναι οτι απο λιγο εως πολυ και τα δυο μεγαλα κομματα επιθυμουν τις αλλαγες αυτες.

Συμφωνα με τις προθεσεις τους:

Ανοιγει ο δρομος για την ιδιωτικοποιηση της παιδειας μεσω της δημιουργιας ιδιωτικων (ή μη κρατικων (sic!)) πανεπιστημιων. Οι επιχειρησεις θα εχουν λογο μεσα στις σχολες δημιουργωντας οχι ανθρωπους(οπως οφειλει να κανει μια πανεπιστημιακη σχολη), αλλα μελλοντικους εργαζομενους.

Η λεγομενη ελαστικοποιηση-καταργηση του ασυλου που με τοσο κοπο κατακτηθηκε επι χουντας θα μας γυρισει χρονια πισω. Με προσχημα τα εκτροπα που κατα καιρους συμβαινουν μεσα στις σχολες (και για τα οποια δεν ευθυνεται το ασυλο αλλα αλλες καταστασεις...) ισως στο μελλον να κινδυνευσει η ελευθερια εκφρασης και αποψης. Μεγαλη ειναι η ευθυνη των οργανωμενων κομματικων παραταξεων που εχουν μετατρεψει τις σχολες σε μαγαζακια τους, τη στιγμη που η συσπειρωση και αυτοοργανωση της φοιτητικης κοινοτητας θα μπορουσε να λυσει τα προβληματα αυτα στη στιγμη.

Οι ρυθμισεις που προωθουνται για τα μαθηματα-αλυσιδες και τις εως 3 ευκαιριες για να περασει κανεις ενα μαθημα κορμου (μετα περνα απο ειδικη επιτροπη και στη συνεχεια αποβαλεται απο τη σχολη ) κρινονται τουλαχιστον εξωφρενικες.Τα ιδια ισχυουν και για το μετρο του ν+2, αν και θα μπορουσαν να ληφθουν αποτελεσματικοτερα μετρα για τους αιωνιους φοιτητες.
Συμπερασματικα καποιοι θελουν να αρχιζουν να "αδειαζουν" τα πανεπιστημια (προφανως για να γεμισουν τα ιδιωτικα)

Τελος η πληρωμη συγγραμματων απο τους φοιτητες καταργει στην ουσια το αρθρο 16 για δημοσια και δωρεαν παιδεια (φανταστειτε οτι στη σχολη μου ενα βιβλιο κοστιζει περι τα 80 ευρω(πολλαπλασιαστε επι 12 βιβλια το χρονο...)

Οι καταληψεις στο νησι κυλουν με συχνοτατες γενικες συνελευσεις, προβολες ταινιων (προσφατα προβαλαμε πειρατικα και τον Κωδικα Ντα Βιντσι και ειχαμε την ευκαιρια να κανουμε ορισμενες πολυ "δυνατες συζητησεις ) συζητησεις για διαφορα θεματα (οπως περι θρησκειας ή συζητηση για τον Κορνηλιο Καστοριαδη) και ενημερωση ή επιστημονικα σεμιναρια απο τους καθηγητες μας που βρισκονται και αυτοι στο πλευρο μας.

Απογοητευτικη τελος (για ακομη μια φορα) ειναι η σταση των φοιτητικων κομματικων παραταξεων ανα την Ελλαδα, αποδεικνυοντας για ακομη μια φορα πως αποτελουν τα κατευθυνομενα πιονια του καθε μηχανισμου, διασπωντας και κομματιαζοντας το φοιτητικο κινημα. Οι μιζαδοροι , οι τυποι της αρπαχτης που αποτελουν τα μεγαλοστελεχη και τα προβατακια-αυριανες μαζες που τους ακολουθουν συνθετουν στην πλειοψηφια τους μια μικρογραφια της ιδιας μας της κοινωνιας. Οι πολιτικοποιημενες-μη κομματικοποιημενες ομαδες φοιτητων αποτελουν τη μονη δυνατη και εφαρμοσμενη (με τεραστια επιτυχια εδω στη Σαμο-υπ'οψιν αποτελω ιδρυτικο μελος της Α.Φ.Α (Ανεξαρτητη Φοιτητικη Αποψη) που μαζι με τους ανεξαρτητους των υπολοιπων τμηματων ειναι πρωτη δυναμη) λυση για τη διεκδικηση των δικαιωματων των φοιτητων. Αντε να τα πεις αυτα σε καμια Αθηνα...θα σε λιντσαρουν!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 07-06-06 στις 19:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-06, 01:21
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile Δύναμι και αγώνας!!!...

Πραγματικά,κατανοώ απολύτως την αριστοτελική νέμεσι του excellent.

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο πλαίσιο νόμου που συνετάγη από την επιτροπή των 8 "σοφών"(στην οποία ανήκει και ο "γνωστός και μη εξαιρετέος"κ.Θάνος Βερέμης)είναι εν ολίγοις κατάπτυστο.Βδελυρό αποκύημα της νεοφιλελευθεροποιήσεως της Ελλάδος μας και της οικονομίας αυτής.Με τον όρο "νεοφιλελευθερισμός" εννοούμε γενικά τον (άκρο και άκρατο)ατομικισμό,δηλαδή έλλειψι συλλογικής συνειδήσεως(στο νόμο-πλαίσιο:κατάργησι συλλογικών συμβάσεων,ύπαρξι πιστωτικών μονάδων ή "credits" κ.α.),απώλεια ευγενούς άμιλλας και αντικατάστασι με αμερικανικής εμπνεύσεως άκρατο ανταγωνισμό κ.α.Επίσης την κατάργησι ή ελαχιστοποίησι του κρατικού παρεμβατισμού,της κοινωνικής προνοίας(είναι χαρακτηριστική η παραβολή με την κότα και την αλεπού,όπου αντί να μεριμνούμε για την προστασία της κότας,παρέχουμε...πλήρη ελευθερία στην αλεπού)και προσδοκία για διόρθωσι των κακώς κειμένων μέσω των νόμων της...αγοράς(ζήτησης/προσφοράς).Καθώς και πολλά άλλα.
Τώρα,σχετικά με τα προωθούμενα μέτρα,η συγκεκριμένη τροποποίησι του ασύλου κρίνεται ύποπτη,αφού δεν φαίνεται πως υπάρχει η τάσι για καταστολή των εγκληματικών δραστηριοτήτων που λαμβάνουν χώρα μέσα στο πανεπιστήμιο αλλά καταστολή της ελεύθερης διακινήσεως των ιδεών και των υγιών και θεμιτών φοιτητικών κινητοποιήσεων.Επίσης,οι προτεινόμενες αλλαγές για τα συγγράμματα είναι σχεδόν εξοργιστικά κουτοπόνηρες:Με την γνωστή βιβλιοκάρτα κανείς θα μπορεί να αγοράζει με κάποια σχετική έκπτωσι τα(πάνω από τέσσερα,το ένα σύγγραμμα καταργείται καθώς είπαμε) βιβλία από πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη(-ες),ώστε να καλύπτει την...εξεταστέα (και όχι την διδακτέα) ύλη.Τα δε συγγράμματα είναι όπως πολύ ορθά ανέφερε ο αγαπητός Μηνάς εξαιρετικά ακριβά.Το μέτρο αυτό προβλέπω πως θα γονατίσει τους ήδη εν οικονομική δυσπραγία πολυαρίθμους φοιτητές που σπουδάζουν μακράν της μικρής τους πατρίδας αφού θα χρειαστεί να πληρώνουν π.χ. αν θεωρήσουμε ότι έχουν έξη μαθήματα σε κάποιο εξάμηνο και λαμβάνοντας ως μέσο όρο της τιμής των συγγραμμάτων μία τιμή των 40 ευρώ 6Χ4Χ40=960ευρώ κάθε εξάμηνο...Τα σχόλια περιττεύουν...
Αυτά ως πρώτες σκέψεις και ικανές συνθήκες για να αντιδράσουμε όσο μπορούμε πιο δυναμικά σε αυτό το αίσχος που χωρίς αιδώ και περίσκεψι(αφού οι τοιούτοι πολιτικοί καταλήγουν στον πυθμένα και μάλιστα με πάταγο...)θέλουν να μας περάσουν αυτοί οι μαθητές του...Φράνσις Φουκουγιάμα...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 08-06-06 στις 01:31
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-06, 15:20
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Το πανεπιστημιακό άσυλο σε τι χρησιμέυει;

Τα βιβλία να τα πληρώνουν οι φοιτητές και να παίρνουν τα χρήματα που έδωσαν για την αγορά τους όταν τα επιστρέψουν στο τέλος της χρονιάς ή να τα δίνουν πίσω για να πάρουν καινούργια δωρεάν .

Μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να φευγουν απο την σχολή.Γιατί δηλαδή να πληρώνουμε τους άχρηστους;

Σπούδασα σε δημόσια σχολή.Πήρα και υποτροφία, αλλα δεν τα κατάφερα να προχωρήσω σε ανώτατη σχολή.Συμπλήρωσα τις σπουδές μου σε ιδιωτική δουλέυοντας για να καλύψω τα έξοδα.
Και τι έγινε;
τι έπαθα ;
Δηλαδή είναι καλύτερα τώρα πού δουλευουμε για να συντηρούμε ένα σωρό τεμπέληδες;
τι προσφέρουν οι φοιτητικές κομματικές παρατάξεις εκτός από προβλήματα σε αυτούς που θέλουν πράγματι να σπουδάσουν και είναι επιμελείς;
Γιατί να μην ανοίξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια σε μεγάλες πόλεις σε όλη την ελλάδα;
είναι καλύτερα τώρα που αναγκάζονται τα παιδιά να φευγουν απο τα σπίτια τους;
Τα έξοδα διαμονής δεν είναι τα ίδια ή και λιγότερα με τα δίδακτρα;
Στο εξωτερικό δηλαδή είναι βλάκες που έχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια;
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 08-06-06 στις 20:28
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-06-06, 15:49
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δυστυχώς, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, για πολλοστή φορά. Όταν παίρνονται τέτοια μέτρα, κάτι φταίει, θεωρώ πως κανείς από τους υπουργούς (όποιας παράταξης) δεν είναι τόσο ηλίθιος ή τόσο προδότης ή τόσο ανθέλληνας ώστε να παίρνει μέτρα που δεν ευνοούν τον πολίτη.
Στην προκειμένη περίπτωση ποιός ευθύνεται για το χάλι και το αίσχος των πανεπιστημίων? Η απάντηση: καθηγητές και φοιτητές. Καθηγητές, γιατί κάνουν ελάχιστες ώρες μάθημα το εξάμηνο και απαιτούν να πληρώνονται τα μαλλιά της κεφαλής τους, όντας ο κλάδος με τις λιγότερες ώρες εργασίας από όλους τους άλλους. Πολλές φορές δε, δεν πατούν καθόλου αναθέτοντας το μάθημα σε βοηθούς και έτσι, με 5-6 διδακτικές ενότητες το εξάμηνο, ένα μάθημα θεωρείται ότι διδάχτηκε, άρα μπορεί να εξεταστεί. Ο νόμος λέει ότι πρέπει να έχουν συμπληρωθεί 10, όμως. Έτσι, παρατούν τα παιδιά χωρίς γνώσεις, εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη τους όχι για μάθηση αλλά για να περάσουν τσάτρα πάτρα άλλο ένα μάθημα και όλα καλά, ασχέτως αν από κει μέσα βγαίνουν το ίδιο αμόρφωτοι από όσο μπήκαν.
Για τα συγγράμματα τώρα, σίγουρα είναι ευθύνη του κράτους να πληρώνει για την παιδεία και να μην επιβαρύνεται ο κάθε φοιτητής με το γονιό του. Όμως, από όσο έχω διαπιστώσει από προσωπική και όχι μόνο εμπειρία, οι περισσότεροι καθηγητές προτιμούν τις σημειώσεις, αφού από εκεί εξετάζουν συνήθως, οπότε λογικό είναι ο φοιτητής να τα παίρνει αλλά να μην τα ανοίγει ποτέ, εφόσον δεν πρόκειται να εξεταστεί απο εκεί μέσα, και απλά να σκονίζονται στα ράφια της βιβλιοθήκης του ή στον πάτο του χαρτόκουτου.
Περί ασύλου τώρα. Άλλη μια απόδειξη για το πόσο έχουν ξεφτιλιστεί οι έννοιες στη σημερινή Ελλάδα. Το άσυλο ανέκαθεν ήταν κάτι το ιερό. Όμως τα τελευταία χρόνια το πανεπιστημιακό άσυλο έχει γίνει το παιχνιδάκι που βλέπουμε στις τηλεοράσεις. Κόσμος μπαίνει, σπάζει ότι βρει, περιουσία του λαού, δική σου, δική μου, δήθεν γνωστοί άγνωστοι και το πανηγυράκι συνεχίζεται σε βάρος της τσέπης του καθενός, όσο αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για το αν είναι σωστό να καταργηθεί το άσυλο, για την έννοια της δημοκρατίας και μαλ/κίες.
Περί φοιτητών: από που να αρχίσω και που να τελειώσω τώρα. Από τις φοιτητικές οργανώσεις που το μόνο που τους νοιάζει είναι το πως θα βγουν στην τηλεόραση δίπλα από τον "αρχηγό", ώστε να πάρουν καμιά καρεκλίτσα μόλις μεγαλώσουν? Από το ότι ουσιαστικά ποτέ δεν νοιάζονται για το "καλό" της σχολής και των συμφοιτητών τους αλλά για την τσεπούλα και την καρεκλίτσα? Από το ότι ποτέ δεν είναι επιμελείς φοιτητές αλλά χρωστούν ένα κάρο μαθήματα δήθεν γιατί τρέχουν για τα συμφέροντα των φοιτητών? Μας δουλεύουν πια?
Ως πότε θα υπάρχουν οι "έξυπνοι" και οι "βλάκες"?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-06-06, 20:23
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το Μιχάλη στο 95% και διαφωνώ με το Βαγγέλη στα περισσότερα. Το να ξεκινάς απ' τη σωστή βάση (γιατί να πληρώνω εγώ τα σπασμένα του άλλου; ) και να καταλήγεις σε λάθος συμπέρασμα/απόφαση (να γίνουν ιδιωτικά τα πανεπιστήμια) είναι χαμένη κουβέντα. Έχεις σκεφτεί αγαπητέ μου πόσα δίνεις στη ΔΕΗ και τον ΟΤΕ για δουλειές άλλων που δε σε αφορούν καν; Τουλάχιστον εμένα, δεν ξέρω για σένα, με απασχολεί πολύ περισσότερο η παιδεία και η εκπαίδευση από την ασφαλτόστρωση και τα δημόσια έργα. Προτιμώ να πληρώνω για τα παιδιά μου και τα δικά σου αξιολάτρευτα παιδάκια και να τους δίνω την ευκαιρία να σπουδάσουν και να μορφωθούν, παρά να τα φάνε οι χαραμοφάιδες και οι τεμπέληδες εργάτες στις εθνικές οδούς, που 1 δουλεύουν και 7 κάθονται. Και αν τα δικά μου και τα δικά σου παιδιά έχουν την τύχη οι γονείς τους να είναι ευσυνείδητοι και να νοιάζονται για το μέλλον τους, δεν είναι όλα τα παιδιά τόσο τυχερά. Έχεις δει ποτέ τις εκπομπές του Μικρούτσικου; Έχεις δει το επίπεδο μερικών οικογενειών και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν κάποια παιδιά; Αυτά τα παιδιά, επειδή οι γονείς τους είναι ναρκωμανείς, ψυχικά άρρωστοι, αμόρφωτοι κλπ. δεν έχουν το δικαίωμα να σπουδάσουν; Πρέπει ο μπαμπάς τους να έχει λεφτά για να το κάνουν;

Καλέ μου, σε καταλαβαίνω, γιατί ξέρω πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να δουλεύεις καθημερινά για να ζήσεις την οικογένειά σου και να έρχεται ένα κακομαθημένο και να ξοδεύει τα δικά σου λεφτά. Όμως εγώ προτιμώ να τα ξοδέψει ένας νέος, παρά να πάνε στην τσέπη ενός 60άρη, που στην τελική η τσέπη του ξεχειλίζει από χαρτονομίσματα. Η ελπίδα μας είναι η νεολαία. Αυτή έχει όλο το μέλλον μπροστά της. Όχι ο στενόμυαλος κυβερνήτης που ότι κι αν του πεις δε θα μπορέσει ποτέ να το καταλάβει. Όλα τα λεφτά λοιπόν για τους νέους.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-06-06, 20:42
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Παράθεση:
θεωρώ πως κανείς από τους υπουργούς (όποιας παράταξης) δεν είναι τόσο ηλίθιος ή τόσο προδότης ή τόσο ανθέλληνας ώστε να παίρνει μέτρα που δεν ευνοούν τον πολίτη.
Προσωπικα νομιζω πως αυτοι οι ανθρωποι παιρνουν εντολες απο ΕΕ και αλλα κεντρα και γενικοτερα υπαρχει μια προσπαθεια να υποβαθμιστει η παιδεια και να διδεται μονο σε μια ελιτ που θα μπορει να τα σκαει. Αλλωστε η ιδιωτικοποιηση και η εισχωρηση των εταιριων στα πανεπιστημια αμεσως συνεπαγεται και τον ελεγχο της γνωσης και της ερευνας. Και μιας και μιλαμε σε μια ιστοσελιδα που ασχολειται με το Αγνωστο και το αντισυμβατικο, σκεφτητε αυτο: ποσες φορες δεν διαπιστωσατε πρωτοποριακες θεωριες που καταπνιγηκαν και χλευαστηκαν απο την παγκοσμια 'συμβατικη' επιστημονικη κοινοτητα; Ποσες φορες κατηγορησαμε το επιστημονικο κατεστημενο για στενομυαλια; Ποσες φορες δεν αηδιασαμε με τις γελοιες τοποθετησεις απομυθοποιητων πανω στο Αγνωστο; Γιατι συμβαινουν ολα αυτα;
Απλο. Γιατι η γνωση ειναι σε μεγαλο βαθμο ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ.

Και κατι ακομα. Δεν λεμε πως η ελληνικη παιδεια ειναι η καλυτερη, αλλα οι νομοι που προτεινονται εχουν μαλλον σκοπο να χειροτερεψουν την κατασταση και οχι να την βελτιωσουν.

Παράθεση:
Το πανεπιστημιακό άσυλο σε τι χρησιμέυει;
Βοηθαει την διαδοση νεων ιδεων και ειναι, μην ξεχνιομαστε, κατι που κατακτηθηκε με αιμα. Ειναι αληθεια πως καποιοι το εκμεταλλευονται, αλλα νομιζω πως η πληρη καταργηση του δεν ειναι λυση.

Παράθεση:
Τα βιβλία να τα πληρώνουν οι φοιτητές και να παίρνουν τα χρήματα που έδωσαν για την αγορά τους όταν τα επιστρέψουν για να πάρουν καινούργια ή στο τέλος της χρονιάς.
Τα συγγραματα των πανεπιστημιων δεν ειναι μονο για να περασεις ενα μαθημα και μετα τερμα. Ειναι πολυτιμα και για την περαιτερω εξελιξη του επαγγελματια.

Παράθεση:
Μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να φευγουν απο την σχολή.Γιατί δηλαδή να πληρώνουμε τους άχρηστους;
Δηλαδη για αν εχεις μια-δυο ατυχιες (ή χειροτερα, αν εχεις για καθηγητη ενα κομπλεξικο που κοβει το 90% των φοιτητων καθε φορα - και αυτο το εχω ζησει) τι κανεις;

ΥΓ1: Οποιος πηγε στις πορειες την 1η και την 8η Ιουνη, θα ειδε καθαρα το τροπο με τον οποιο το κρατος αποφασισε να αντιμετωπισει το φοιτητικο κινημα. Μιλαμε για μπατσους να χτυπανε στο ψαχνο αθωους, δηθεν οτι προσπαθουν να καταστειλουν τους γνωστους-αγνωστους. Καθαρη τρομοκρατια!

ΥΓ2: Ενημερωθειτε εδω: www.edopolytexneio.org
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skio : 08-06-06 στις 20:57
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-06, 20:46
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Το να ξεκινάς απ' τη σωστή βάση (γιατί να πληρώνω εγώ τα σπασμένα του άλλου; ) και να καταλήγεις σε λάθος συμπέρασμα/απόφαση (να γίνουν ιδιωτικά τα πανεπιστήμια) είναι χαμένη κουβέντα.
Δέν είπα να γίνουν ιδιωτικά τα πανεπιστήμια καλή μου! Είπα να γίνουν και ιδιωτικά.
Παράθεση:
Προτιμώ να πληρώνω για τα παιδιά μου και τα δικά σου αξιολάτρευτα παιδάκια και να τους δίνω την ευκαιρία να σπουδάσουν και να μορφωθούν, παρά να τα φάνε οι χαραμοφάιδες και οι τεμπέληδες εργάτες στις εθνικές οδούς, που 1 δουλεύουν και 7 κάθονται.
Μα δεν είπα να μην έχουν την ευκαιρία να σπουδάσουν.Τρεις ευκαιρίες δεν επαρκούν;
Ολες οι πολιτισμένες χώρες έχουν και ιδιωτικά και δημόσια πανεπιστήμια.

Παράθεση:
Αυτά τα παιδιά, επειδή οι γονείς τους είναι ναρκωμανείς, ψυχικά άρρωστοι, αμόρφωτοι κλπ. δεν έχουν το δικαίωμα να σπουδάσουν; Πρέπει ο μπαμπάς τους να έχει λεφτά για να το κάνουν;
Για να μην απαντήσω ναι ξερά και παρεξηγηθώ ως συνηθως, θα πω ότι όποιο παιδί έχει τα προσόντα να σπουδάσει ακόμα και ένα άρωστο κράτος σαν το δικό μας το σπουδάζει.Εγώ γιατι πήρα υποτροφία ;
Το ξέρω από φίλο στην Αμερική:τους αριστούχους μαθητές το ιδιωτικό πανεπιστήμιο τους σπουδάζει δωρεάν και τους βρίσκει δουλειά.

Τους άχρηστους και τους τεμπέληδες δεν θέλω.Τι δουλειά έχει ένας φοιτητής με τα κομματικά; Τι πάει να πει κατάληψη; Ποιός έδωσε το δικαίωμα να καταστρέφουν την περιουσία του λαού και να εμποδίζουν την λειτουργία μιάς σχολής;
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-06, 20:59
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Οk, χαίρομαι που μου εξήγησες κάποια πράγματα που προφανώς είχα καταλάβει λάθος.

Οι τρεις ευκαιρίες όπως τις ονομάζεις θα ήταν ιδανικές και θα συμφωνούσα αν όλα λειτουργούσαν καλά και σωστά (ρολόι δηλαδή). Τρεις ευκαιρίες για ένα μάθημα το οποίο χάνεται λόγο έλειψης καθηγητή τι σου λέει; Λόγω περιορισμένουν αριθμού μαθημάτων; Λόγω κατάληψης και απεργίας των καθηγητών; Ξέρεις ένα αποτέλεσμα δεν έχει μόνο μια αιτία πολλές φορές. Άρα, ένα παιδί το οποίο χάνει συνεχώς ένα μάθημα μπορεί να μην έχει να κάνει στην ουσία με το ίδιο αλλά και με άλλους παράγοντες.

Στο θέμα των πολιτικών παρατάξεων (φοιτητικές νεολαίες κομμάτων) συμφωνώ και επαυξάνω! Μαζί σου! Δυστυχώς όμως φταίνε στην ουσία τα παιδιά αυτά; Μήπως φταίει το σπίτι τους που ήταν μονίμως &quot;μέσα&quot; στα πολιτικά και τους έδειξαν πώς να γίνουν και τα ίδια κομματικά εξαρτημένα; Γιατί αυτό είναι. Μήπως πέρα από το σπίτι φταίει και το κράτος; Μονίμως μιλάμε για αριστερές και δεξιές απόψεις. Οι αριστεροί, οι δεξιοί, οι κεντρικοί κλπ. Υπάρχουν στην ουσία όλα αυτά; Δηλαδή αυτός που ακολουθεί και ψηφίζει μια κομματική παράταξη το κάνει γιατί συμφωνεί με τις απόψεις της, ή το κάνει από παράδοση; Δηλαδή "ΚΚΕ ήταν ο παππούς μου. ΚΚΕ ο πατέρας μου. Το έχω στο αίμα μου! ΚΚΕ θα ψηφίσω!" (Αναφέρω αυτό το κόμμα, επειδή θεωρώ ως πιο συνηθισμένα αυτά τα ακραία φαινόμενα στους υποστηρικτές αυτού του κόμματος. Φυσικά δεν είναι μόνο αυτό...)

Η πολιτική όπως υπάρχει στην κοινωνία μας δεν έχει θέση στα σχολεία και τα πανεπιστήμια. Δυστυχώς όμως υπάρχει και έχει ριζώσει για τα καλά. Αν κάποια στιγμή ξυπνήσουν οι γονείς, θα ξυπνήσουν και τα παιδιά τους. Όσο οι γονείς είναι τυφλωμένοι από τα χρώματα (πράσινο, γαλάζιο, κόκκινο...) άλλο τόσο γκαβά είναι και τα παιδιά τους. Σκέψου εσύ κι εγώ να μεγαλώναμε σε ένα περιβάλλον οικογένειας όπου κάθε μέρα θα έπαιζε η κασέτα που παίζει σε τόσα σπίτια...

Πάλι καλά, που τα χρώματα που βλέπουμε εμείς είναι πάνω από 3...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-06-06, 21:21
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παιδιά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ,αλλά θα συμφωνήσω πως υπάρχει έλλειψη πληροφόρησης και συνεπώς παραπληροφόρηση.
Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν είναι συνταγή της προηγούμενης εβδομάδας. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια συζητείται το συγκεκριμένο θέμα (τουλάχιστον από το ’95 και έπειτα που το συνάντησα ,όντας φοιτητής).
Όταν μιλάμε για ιδιωτικά ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε και εύκολα να λέμε πως η Παιδεία θα γίνει 2 ταχυτήτων.. των εχόντων και των μη.
Θυμηθείτε τι γίνεται με τα ιδιωτικά σχολεία.. Ανάλογες αντιδράσεις είχαν προκληθεί και τότε από κάποιους που έλεγαν πως αυτή είναι μία κίνηση «ρατσισμού» της εκπαίδευσης.
Μίλησε κανένας για το ενδεχόμενο να καταργηθούν τα δημόσια παν/ μια ή ότι οπωσδήποτε εκ των πραγμάτων θα υποβαθμιστούν;
Είναι πολλά τα ερωτήματα και θα προσπαθήσω να θέσω μερικά.

Πόσοι φεύγουν κάθε χρόνο στο εξωτερικό για σπουδές;
Άρα το οικονομικό ανέκαθεν ήταν προνόμιο για τη «γνώση».
Φτιάξτε τις δικλίδες εκείνες όπου τα ιδρύματα που θα δημιουργηθούν θα ναι αντίστοιχα με τα της Αγγλίας (πχ), να μένει και το συνάλλαγμα εντός της Ελλάδας.
Είναι η κατάσταση στο Ελλ. Παν/ μιο «ξεφευγιό» τελείως, με καθηγητές –τάχα- αυθεντίες και φοιτητές αδιάφορους;;
Βάλτε και άλλους μες στο «παιχνίδι» και μιλάμε αργότερα για επίπεδο Παιδείας και στους μεν και στους δε.

Δέχομαι ότι το «φίλτρο» το ελληνικό για το καθετί είναι απαισιόδοξο, αλλά κάτι που είναι να γίνει (γιατί θα γίνει μιας και μιλάμε για επιταγές της ΕΕ) ας προσπαθήσουμε εκ των προτέρων να το κάνουμε καλύτερο.
Αυτές σα πρώτες σκέψεις προς συζήτηση.

Τώρα για το άσυλο και τις φοιτητικές παρατάξεις ας ανοιχτεί κάποιο άλλο θέμα, μιας και είναι και τα δύο πολύ μεγάλα ζητήματα και αν παράλληλα τα εμπλέξουμε στα περι Ιδιωτικών Παν/ μιων θα τα κάνουμε μπάχαλο όλα….>
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.