Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-04-07, 20:40
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ο διασημος βρετανος ψυχικος Gordon Smith θα ειναι ο εκλεκτος καλεσμενος των σημερινων Πυλων του Ανεξηγητου. Πριν προβειτε σε σχολιασμους, μην παραλειψετε να ενημερωθειτε για το ποιον του κ. Smith απο το http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=31 .


Η Ελληνική Κοινότητα του Μεταφυσικού παρουσιάζει πρώτη και με εξαιρετική πληρότητα ένα θέμα που θα απασχολήσει σε λίγες ημέρες τα ελληνικά μέσα μαζικής ενημέρωσης και το ελληνικό κοινό: την έλευση στη χώρα μας του γνωστότερου σύγχρονου διάμεσου(medium) της Μεγάλης Βρετανίας, κ. Gordon Smith.
Μέσω συνέντευξης με τον κ. Smith, επικοινωνίας με τους ερευνητές που πραγματοποίησαν επιστημονικά πειράματα πάνω στις ικανότητες του, μέσω επικοινωνίας με την Σκωτσέζικη Εταιρία Ψυχικών Ερευνών και μελέτης των τριών σχετικών επιστημονικών άρθρων από τη βιβλιοθήκη της Βρετανικής Εταιρίας Ψυχικών Ερευνών, το metafysiko.gr παρουσιάζει στο ελληνικό κοινό το όλο θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-04-07, 02:56
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Μου άρεσε πολύ η εκπομπή σήμερα. Δεν είχα ακούσει ξανά γι αυτόν τον άνθρωπο. Δεν ξέρω αν τον πιστεύω. Πιο πολύ κλείνω προς να τον πιστέψω. Ναι μεν αν πάρουμε την εκδοχή του ψυχολόγου για τις πιθανότητες να πέσει μέσα σε κάποια πράγματα, τότε ο άνθρωπος σύμφωνα με την τεχνική ενός ψυχολόγου θα έχει διαβάσει πάρα πολύ και αυτό βέβαια είναι δυνατό. Έχει τύχει και σε μένα μια φορά που με έναν γνωστό μου που έχει διαβάσει πολλά περί ψυχολογίας κτλ και να μου πει πράγματα προσωπικά μου, χωρίς να τα ξέρει και είχα μείνει. Αυτό θα μπορούσα να πω και για τον Σμιθ, το οποίο και το σκέφτηκα, όμως το γεγονός ότι, όταν έκανε τη διαδικασία με το κοινό της εκπομπής, συγκεκριμένα όταν απευθυνόταν σε λάθος άτομο με τη δικαιολογία ότι προς αυτή τη μεριά τον οδηγεί η αίσθησή του και μετά από λίγο σήκωνε το χέρι του ο διπλανός του ατόμου και έλεγε ότι δικό του ήταν το συγγενικό πρόσωπο, άρχισε σιγά σιγά να με πείθει.
Θα μου άρεσε να διαβάσω και τις δικές σας γνώμες
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-04-07, 07:52
Το avatar του χρήστη Neo_free_me
Neo_free_me Ο χρήστης Neo_free_me δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Αν και δεν με ενθουσιάζουν οι εκπομπές του, είναι ο μόνος που
πλησιάζει "μεταφυσικά θέματα" οπότε την βλέπω που και που και γω.
Σήμερα την είδα.
Βαθύτατο_Συναίσθημα.-->

Τα "πνεύματα" που περνάνε εκεί που περνάνε,δεν έχουν τίποτα καλύτερο
να κάνουν από το να επικοινωνούν με διάμεσα και να μεταφέρουν πληροφορίες,
ουσιαστικά άχρηστες?
Και αν πράγματι υπάρχουν (1) και αν όντως επικοινωνούν (2), τότε μου
θυμίζουν φυλακισμένους που μιλάνε με τον επισκέπτη και του δίνουν
πληροφορίες τύπου "πες την αδερφή μου ότι την αγαπώ" κτλ κτλ.
Πολύ "ανθρώπινα" είναι όλα αυτά...
Δεύτερον.Αν είχα τέτοιο χάρισμα-δύναμη, δεν νομίζω να τριγυρνούσα και
να γινόμουν πειραματόζωο κάποιων.Αυτούς που έχουν πραγματικά
χαρίσματα δεν θα τους δεις ποτέ πίστεψέ με.
Και επίσης δεν θα έβγαζα βιβλία με την
φάτσα μου πάνω ούτε θα έβγαινα σε εκπομπές να κάνω τι?
τον μυστηριακό γεμάτο χαρίσματα τυπά με το κοστούμι που κάθετε
στην κόκκινη καρέκλα και του ζητούν να δείξει τα χαρίσματα του με
επίδειξη?.
(στην τηλεόραση??Έλεος)
Αλλάζει ο τρόπος ζωής σου,η κοσμοθεωρία σου, τα πάντα.
Εκτός αν τέτοια χαρίσματα πέφτουν τυχαία σε μερικούς ανθρώπους.
Αν και είμαι αισιόδοξος για το αντίθετο.
Τρίτο και τελευταίο.
Αμφιβάλλω για αυτόν αλλά δεν το παίζω και εξυπνάκιας όπως κάποιοι
άλλοι στην εκπομπή που θεωρούσαν δεδομένο ότι είναι θέμα ψυχολογίας.
Και στην τελική τι τον κοντράρεις τόσο τον ζηλεύεις?
Πες την γνώμη σου,μην μπαίνεις στα χωράφια του,μείνε στον σχολιασμό τους.


--"Ψυχολογικά "κόλπα"" 99%, Χάρισμα 1%. --

100% Χάρισμα είχαν σήμερα αυτοί που τον βάλαν στο γυαλί και βγάλαν λεφτά.Και από κάτω(και απο πίσω) ο απρόβλεπτος κόσμος.
κόσμος--"Ε ας μας δείξει τίποτα να τον πιστέψουμε"
Διάμεσο--"Πες της Emily ότι την αγαπάω και ότι είμαι κοντά της και ότι ξέχασε το γκαζάκι ανοικτό"
κόσμος(μετά το μπαμ)--"Μα που το ήξερε?ΑΑ αυτός έχει χάρισμα!"
Κανάλια-- "Και εμείς περισσότερα λεφτά"
Emily--"Και γω ένα σπίτι λιγότερο "
__________________
O neo tha mas swsei! ha ha!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neo_free_me : 22-04-07 στις 08:04
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-04-07, 12:08
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs down

Άλλος ένας συμπαθητικούλης Βρετανός τσαρλατανοειδής απατεωνίσκος που διαχειρίζεται το φόβο ορισμένων αφελών ανθρώπων .
Ταλαντούχος αναμφίβολα , όχι όμως σε αυτό που διαφημίζει .

Άλλη μια προχειροδουλειά από το team Χαρδαβέλλα ...φτιαγμένη βιαστικά με απόλυτη βλέψη μόνο προς τα νούμερα της AGB .

O κατά τ άλλα διαφημισμένος ενδιάμεσος που προσωπικά μέχρι χτες που ήταν παντελώς άγνωστος (όχι ότι γνωρίζω και πολλούς) δεν αμείβεται απ τον καθένα ξεχωριστά, αλλά εκδίδει βιβλία, διαθέτει ιστοσελίδα και οργανώνει συνέδρια ....! (αφιλοκερδώς ; ) .
(Για να δηλώνει απερίφραστα που δωρίζει σε ιδρύματα για τα παιδιά ποσά των 200.000 γιουρω ,φανταστείτε πόσα κονομάει...!!! )

Αν και Ο κ. Χαρδαβέλλας μας διαβεβαίωσε πως οι παρευρισκόμενοι έβλεπαν για πρώτη φορά τον κ.Gordon Smith , ο πρώτος πειραματιζόμενος δήλωσε ευθαρσώς πως το ίδιο πρωί το είχε ξανασυναντήσει , παρόλα αυτά ο συμπαθέστατος κατά τ άλλα κ. Μούτσος επαναλάμβανε σε τακτά χρονικά διαστήματα ότι πειραματιστής και υποκείμενα ήταν εντελώς άγνωστοι μεταξύ τους .

Η μόνη ευχάριστη και καταλυτική κατ εμε παρουσία σε όλο αυτό το μασκαριλίκι ήταν το δίλεπτο videaki της αειμνήστου Κας Κικίδου που αν μη τι άλλο με δύο λέξεις έβαλε τα πράγματα στη θέση τους .Χωρίς να θέλω να ισχυριστώ πως δεν υπάρχουν πνεύματα και ο πολυσυζητημένος κόσμος τους βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο τη επικοινωνία μαζί τους , ειδικά όταν μια τέτοια προσέγγιση γίνεται με απίστευτη προχειρότητα και τσαπατσουλιά .

Οι πειραματιζόμενοι όλοι αρχικά εμφανώς φοβισμένοι (ειδικά ο πρώτος ο Κος Παναγιώτης λόγω πρωτιάς) ήταν πανεύκολα θύματα στο εξαιρετικό ταλέντο του κ.Smith να διαχειρίζεται τον απόλυτο φόβο των ανθρώπων, τον θάνατο !

Γενικολογίες και αυστηρή ψυχοχειρουργική στρατηγική φέρνουν πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα . ο ανθρώπινος φόβος είναι τζελατοειδής και πλαστελινοειδής , πλάθεται πανεύκολα, αρκεί κάποιος να γνωρίζει την τακτική .
Αλήθεια Μιχάλη είδες κάποια διαφορά μεταξύ του κ.Smith και της τσιγγάνας που σε σταμάτησε στο δρόμο ;

Για άλλη μια φορά μπορούσε κάποιος να αφοσιωθεί πανεύκολα στο προσφιλές άθλημα του zapping διαλέγοντας κάποιο απ τα ομολογουμένως ευχάριστα τσοντοκάναλα που εκπέμπανε την ίδια ώρα στις υπόλοιπες συχνότητες .

Η αποτυχία του κ. Σμίθ προσωπικά ήταν σίγουρη ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΉΣΕΙ , αυτό που περίμενα να δω επιτέλους , ήταν κάτι ποιοτικότερο απ τη μεριά του Hardavelas team .

Ας μη γελιόμαστε λοιπόν, οι μεταφυσικές εκπομπές θέλουν μεράκι και πάνω απ όλα γνώσεις, και ο κ . Χαρδαβέλλας είναι ο μοναδικός τύπου άσχετος βλαχομπαρόκ , που προσφέρει τέτοιες εκπομπές ευρείας τηλεοπτικότητας στη Ελλάδα , οπότε θέλουμε δε θέλουμε τρωμε τους κάθε είδους μαϊντανούς που μας προσφέρει κάθε Σάββατο .

Τέλος πιστεύω πως ένας σοβαρός γνώστης τέτοιων θεμάτων δε θα διαφημιζόταν κατά οιονδήποτε τρόπο , δε θα έβγαινε ποτέ στη τηλεόραση και θα βοηθούσε τους ανθρώπους αντί να περιπλέκει τις ανησυχίες τους με μοναδικό σκοπό το προσωπικό όφελος .

Τέτοιου είδους άνθρωποι όπως καταλαβαίνετε και μόνοι σας , είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν στη σημερινή υλικοεμπορευματοποιημένα χαλαροτικοεποπτικοδιαφημιστική κοινωνία μας και για να τους βρούμε νομίζω πως πρέπει πλέον να ανατρέξουμε στα βάθη κάποιας εναπομείνασας ζούγκλας η κάτω από κάποιες ηλιοκαμένες τέντες κάποιας απρόσιτης ερήμου ...
Όχι πάντως πίσω από κάμερες και μέσα σε ανήλια studios ενδιάμεσα από διαφημίσεις σερβιετών και γρήγορων πολυτελών αυτοκινήτων ...

ΕΛΕΟΣ !!!

ΥΓ. Ένα αποτυχημένο τρικάκι του κ.Σμίθ που δε νομίζω πως παρατήρησαν και πολλοί από εσάς ήταν πως όλα τα υποκείμενα (εκτός της τρίτης κυρίας που φόραγε κόκκινα) φόραγαν πανωφόρια η πουκάμισα μαύρου χρώματος) Μαύρο μπλουζάκι φορούσε επίσης και ο ίδιος ο πειραματιστής.....βασιζόμενος προφανώς στη πληροφορία ότι το μαύρο χρώμα προσελκύει τα πνεύματα .
Τα δύο τρία λάθη που έκανε με ορισμένα υποκείμενα ήταν καραστημένα και μου θύμισε τη τακτική ορισμένων φτασμένων ντράμερ που ηθελημένα πάνω στο σόλο τους , αφήνουν τη μπακέτα να τους φύγει (και καλά) απ τα χέρια επειδή κανένας δεν είναι τέλειος ....!!

ΔΙΣ & ΤΡΙΣΕΛΕΟΣ ....

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-04-07, 13:56
Το avatar του χρήστη ^grace^
^grace^ Ο χρήστης ^grace^ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Ας αφήσουμε τους ορίζοντές μας λίγο ανοιχτούς...

Εδώ και καιρό παρακολουθώ "σιωπηλά" τα θέματα που απασχολούν το forum του "μεταφυσικού".
Υπήρξα και στο παρελθόν μέλος (πριν "πέσει" site..), όμως ποτέ δεν είχα τόσο ενεργή συμμετοχή στους προβληματισμούς και τις συζητήσεις που έχουν υπάρξει.
Οφείλω να σας ομολογήσω ότι λατρεύω να παρακολουθώ τις ανεξήγητες πτυχές τις ζωής, αν και ποτέ η ίδια δεν έχω γίνει μάρτυρας σε κάποιο "περίεργο" γεγονός. Γι'αυτό το λόγο, βέβαια, τις περισσότερες φορές κυριαρχεί η λογική μου στα περισσότερα συμβάντα, τα οποία πληροφορούμαι. Παρ'όλα αυτά, διατηρώ ένα μικρό "παραθυράκι" του μυαλού μου ανοιχτό και δεχομαι το ανεξήγητο- αν και με μερική αμφισβήτηση πάντα...
Ένα από τα μέλη τα οποία πραγματικά σέβομαι, έχοντας παρακολουθήσει τις απόψεις που εκφράζει είναι κ ο Lux,στον οποίο θέλω να απευθύνω και τη συγκεκριμένη παράθεση.

Χθες παρακολούθησα και εγώ την εκπομπή του κ.Χαρδαβέλλα και όπως και εσύ, αλλά και αρκετοί ακόμα τηλεθεατές, αμφισβήτησα τις ικανότητές του. Όμως, τελικά κατάφερε να με πείσει εν μέρει..σκέφτηκα...γιατί όχι;

Στην εποχή μας, όπου κυριαρχούν τα ΜΜΕ και ιδαίτερα η Tv είναι σίγουρο ότι θα εμφανιστούν κατά καιρούς άτομα-ας μου επιτραπεί η έκφραση- "τσαρλατάνοι" που θα εκμεταλλευτούν την αφέλεια του κόσμου, που είτε από άγνοια, είτε από την επιθυμία να "ξεφύγουν" από τη συνηθισμένη πραγματικότητα και τη ρουτίνα θα τους πιστέψουν. Όμως, είναι δυνατόν έστω και ένας από όλους αυτούς να λένε την αλήθεια. Να έχουν κάποιες "μαγικές"-ανεξήγητες ικανότητες.
Αυτά τα άτομα, λοιπόν, έχουν ανάγκη να ενημερώσουν τον κόσμο για την ύπαρξή τους, αλλά και βρουν κάποια αποδοχή από το κοινό. Έστω από μια μικρή μειοψηφία που θα μπροσούσε να τους δώσει την ψυχολογική στήριξη να συνεχίσουν να τις εξασκούν, όταν το περιβάλλον τους τους απορρίπτει. Σε μια κοινωνία καταναλωτική, όπου στηριζόμαστε στο χρήμα,κάποιοι από αυτούς είναι φυσικό να διαφθειρούν, έτσι να αποζητήσουν φήμη, χρήματα, όπως ο κ. Gordon Smith (αν αποδεχθούμε ότι τα όσα παρουσιάζει ισχύουν).

Δεν χρειάζεται,λοιπόν, να είμαστε τόσο κάθετοι σε αυτό το γεγονός, όταν,βεβαίως, τα άτομα αυτά μας λένε την αλήθεια. Είναι μέρος της ανθρώπινης πραγματικότητας να συμβεί.

Επίσης, όσον αφορά τη συγκεκριμένη εκπομπή, κατά τη γνώμη μου, είναι μια αξιέπαινη προσπάθεια της ομάδας αυτής να προσεγγίσει θέματα του ανεξήγητου στην επόχή μας - όπου όλοι αναζητούμε αποδείξεις,που να στηρίζονται στους φυσικούς νόμους και τη λογική, ενώ η πλειοψηφία ασχολείται με κουτσομπολίστικες εκπομπές και έναν "πολιτισμό" του χείριστου είδους.
Είναι σημαντικό όλοι εμείς που αναζητούμε το διαφορετικό να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια και να μην την απορίψουμε κάθετα, και ας παρουσιάζεται έτσι, ώστε να κερδίσει νούμερα της AGB. Στο κάτω- κάτω, πώς αλλιώς θα επιβίωνε;

Σας ευχαριστώ.
(Συγνώμη για το μέγεθος του μηνυματός μου..)
__________________
Όταν θες κάτι πολύ, μην αφήνεσαι στη "συμπαντική συνομωσία", διότι αυτή μπορεί να εξυφαίνεται εναντίον σου...


~Pandia~
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-07, 14:32
Το avatar του χρήστη innocent_angel
innocent_angel Ο χρήστης innocent_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Χθες το βράδυ παρακολούθησα και εγώ την εκπομπή όπως και πολλοί άλλοι άλλωστε.. Τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα..
Αρχικά μπορώ να πω ότι μου κίνησε την περιέργεια και με τράβηξε να παρακολουθήσω την εκπομπή αλλά προς στο τέλος, στην τελευταία "επίδειξη" που ανέφερε ότι βλέπει ένα μικρό ξανθό αγόρι, και έβγαλαν το συμπέρασμα ότι και καλά είναι ο Άλεξ , τον σιχάθηκα κυριολεκτικά και αυτόν και τον κύριο Χαρδαβέλα! Εντάξει, ίσως να μπορεί να εκμεταλλεύεται και να "παίζει" με τους ανθρώπους στο στούντιο, που είναι και επιλογή τους να βρίσκονται εκεί, αλλά όχι με ένα τέτοιο θέμα, όχι με μια μάνα που πονάει και δεν ξέρει που είναι το παιδί της! Με κάτι τέτοιο δεν μπορεί και δεν έχει το δικαίωμα να παίξει, μόνο και μόνο για να κάνει θόρυβο γύρω από το όνομα του και να πουλήσει τα βιβλία του!
Δεν με έχει πείσει ότι έχει το χάρισμα, το αντίθετο ίσως...

Από ότι πιστεύω όμως, έπεται συνέχεια με τον κύριο Smith!
__________________
Η επιτυχία δεν μετριέται σε σύγκριση με αυτό που έκανε κάποιος άλλος. Η επιτυχία μετριέται με το τι έκανες σε σύγκριση με αυτό που θα μπορούσες να κάνεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη innocent_angel : 22-04-07 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-07, 16:33
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Εχθές το βράδυ ξεκίνησα να παρακολουθώ και εγώ την εκπομπή αποφασισμένη να τη δω μέχρι τέλους χωρίς παρωπίδες. Ξεκίνησε λοιπόν το σόου και αυτό που είδα χωρίς να είμαι καθόλου προκατειλημμένη αρνητικά, αφού πάντα αφήνω ένα παραθυράκι του μυαλού μου ανοιχτό να αγκαλιάσει το ανεξήγητο, ήταν έναν άνθρωπο ο οποίος γνωρίζοντας προφανώς πολύ καλά ψυχολογία και χειραγώγηση του νου άρχισε να λέει γενικολογίες και να εκμαιεύει με έναν πολύ έντεχνο τρόπο πράγματα αυτονόητα. Πχ ο πρώτος κύριος που είχε ξανασυναντήσει το πρωί του Σαββάτου τον κ. Smith είχε χάσει τον πατέρα του και ένιωθε τύψεις. Πρώτον δεν ήταν αξιόπιστος γιατί είχε ξανασυναντηθεί με τον κ. Smith και δεύτερον όλα όσα ανέφερε ο κ. Smith ήταν τελείως γενικά. Πχ μίλησε για έναν άνδρα που έχασε ο κύριος αυτός και για τον οποίο ένιωθε θλίψη. Αν προσέξατε καλά ο κ.Smith δεν ειπε ότι ήταν πατέρας του, αυτό το μάθαμε αργότερα μετά από ερώτηση του κ.Χαρδαβέλλα. Επίσης είναι πολύ φυσικό ένας άνδρας σε μια τέτοια ηλικία να έχει χάσει ένα μεγαλύτερο συγγενικο του πρόσωπο και να αισθάνεται άσχημα για αυτό. Όταν κάποιος κάνει ερωτήσεις γενικές ο άλλος άνθρωπος είναι λογικό ανάλογα με τις εμπειρίες του να ταυτίσει κάποια γεγονότα.

Η δεύτερη όμως περίπτωση έβγαζε μάτι. Σου λέει ας απευθυνθώ τυχαία σε κάποια κυρία και όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα έχει χάσει αγαπημένα του νεαρά άτομα. Όπως και έγινε... Από εκεί και πέρα αγανακτισμένη αρνήθηκα να παρακολουθήσω άλλο αυτό το φιάσκο θεωρώντας ότι υποβιβάζεται για άλλη μια φορά η όποια νοημοσύνη μου...

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω... Νομίζω ότι ο Lux βέβαια σχολίασε το γεγονός πολύ καλύτερα από εμένα. Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ιδιαίτερα και μοναδικά χαρίσματα αλλά δε πιστεύω ότι θα ήθελαν να τα εκμεταλλευτούν με αυτό τον τρόπο. Ο κ. Χαρδαβέλλας από τη μία μας διαβεβαίωσε ότι αυτό δεν είναι επάγγελμα για τον κ. Smith και από την άλλη μας διαφήμισε τα σεμινάρια που παραδίδει ο εν λόγω κύριος. Δηλαδή για τα σεμινάρια δεν παίρνει λεφτά ο κ.Smith; Μόνο οι επισκέψεις που μπορεί να γίνονταν στο γραφείο του μετράνε ως επάγγελμα;

Ο ανθρώπινος πόνος δυστυχώς πουλάει και υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι που τον εκμεταλλεύονται. Καλό είναι να έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά αλλά να είμαστε και επιφυλακτικοί σε συτά τα πράγματα... το γνωστό μότο I Want to Believe δε σημαίνει και απαραίτητα I Will Believe Whatever You Tell Me...
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-07, 20:25
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή Για τα $ τα κάνεις όλα ....

Οι ορίζοντες μου παραμένουν ανοιχτοί και διάπλατοι εδώ και μια εικοσαετία τουλάχιστον . Ο μηχανισμός απόρριψης των σκουπιδιών λειτουργεί πλέον αυτόματα .Η κακογουστιά και οι main stream καταστάσεις απέχουν παρασάγκας από αυτό που ψάχνω εδώ και χρόνια ...
Είναι απλό και δε ξέρω για ποιο λόγο δε γίνεται κατανοητό . Ένας σοβαρός πνευματιστής η ενδιάμεσος το τελευταίο πράγμα που σκέφτεται είναι το χρήμα , οι κάμερες τα σεμινάρια και η συγγραφή βιβλίων .

Σε κάποια απ τα ταξίδια μου συνάντησα ανθρώπους που όντως γνωρίζουν να επικοινωνούν με διαφορετικές απ τις δικές μας μορφές ζωής και η μόνο ανταμοιβή τους είναι ένα φλιτζάνι ζεστό τσάι η ένα απλούστατο ξύλινο περιδέραιο σαν ελάχιστη τυπική ανταμοιβή (και με μοναδικό σκοπό την ψυχική θεραπεία του υποκειμένου! ) .Είδατε εσείς τον κ.Σμιθ χθες βράδυ να ενδιαφέρεται να θεραπεύσει κάποιον ;

Τούτη τη στιγμή που γράφω αυτές τις λέξεις ανακοινώνεται η χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα στο κεντρικό ειδήσεων του ALTER .
Ας μη τρελαθούμε εντελώς ...!!!

Φτάσαμε στο σημείο τέτοιου είδους φαινόμενα να αποτελούν μέρος των ειδήσεων ..η απλά παρακολουθούμε χωρίς να σκεφτόμαστε σε βάθος το απίστευτο πανηγύρι στις πλάτες του μεταφυσικού και του άγνώστου ;

Ο κ.Σμίθ χτες σε σχετική ερώτηση είπε πως δεν άκουει τα πνεύματα να του μιλάνε σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα αλλά απλώς δέχεται εικόνες τις οποίες αποκωδικοποιεί και μεταφέρει στα υποκείμενα ....!!
Παρόλα αυτά ανέφερε ονόματα όπως Σταύρος , Κώστας , Γιάννης κλπ.....
Άραγε πως να μοιάζει οπτικοποιημένα ο Κώστας η ο Γιάννης ;

Νομίζεται πως τέτοια άτομα δεν έχουν υπαλλήλους που τους κανονίζουν τις συναντήσεις ,τις συνεδρίες και δε συλλέγουν χρήσιμες πληροφορίες πριν από κάθε τους εμφάνιση ;
Δε ξέρω αν κάποιος από εσάς έχει τύχει να δεχθεί εικόνες που πρέπει να αποκωδικοποιήσει και να τις μεταφέρει ...αν κάποιος έχει μια τέτοια εμπειρία καταλαβαίνει πως κάτι τέτοιο δε γίνεται με τέτοια ταχύτητα , τουλάχιστον χωρίς φανερές επιπτώσεις ζάλης και αδιαθεσίας .

Ο κ.Σμίθ επειδή κάπου έχει διαβάσει αυτό που εννοώ το έπαιξε για λίγο αδιάθετος ...με σκοπό να ρίξει στάχτη στα μάτια μας .
Ο κ.Σμιθ αδιαμφισβήτητα είναι πανέξυπνος και έχει κάποιο μοναδικό ταλέντο , όχι όμως να επικοινωνεί με τα πνεύματα αλλά να διαβάζει πρόσωπα και σκέψεις η στη χειρότερη περίπτωση να περιπαίζει τους αδαείς και να διαχειρίζεται με απίστευτη ευκολία τις φοβίες τους .

Ένας μαιευτήρας που αναμφίβολα φέρνει στο φως μια ζωή , δικαιούται να λεει σε ένα μικρό παιδάκι πως αυτός δημιουργεί τη ζωή ;
Και αν το κάνει τότε τι είναι ;

Ποιος νομίζετε πως έχει περισσότερες πιθανότητες να επικοινωνεί με κάποια πνεύματα …
Ένας φτωχός χωρικός στην Ινδία ;
ένας άγνωστος σαμάνος στα βάθη του Αμαζονίου ;
ένας πεινασμένος αφρικανός που δεν έχει βγει έξω απ τα στενά όρια της γεωγραφικής γειτονιάς του ;
η ο πολυδιαφημισμένος κ.Σμίθ εν μέσω φωταψιών και ψηφιακών καμερών τριγυρισμένος από πλήθος κόσμου και δημοσιογράφων που θέλουν να ικανοποιήσουν τη περιέργεια τους σε συνδυασμό με το μισθό και τα νούμερα της AGB ;

Θέλει πολύ σκέψη άραγε ;


Κλείνοντας , νομίζω πως μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε όλο αυτό το μεταφυσικό πανηγυράκι φέρει και η εκάστοτε δημοσιογραφική ομάδα που το παρουσιάζει , αφού προσφέρει έδαφος ώστε κάποιοι να πλουτίζουν και οι πρώτοι να διεκδικούν το χρηματικό μερίδιο από αυτή τη διευκόλυνση τους .
Φανταστείτε πόσο άλλα και ίσως άσχετα πράγματα από σήμερα θα είναι connected με το θέμα ....από διαφημίσεις και δημοσιογράφους μέχρι εκδοτικούς οίκους και μαϊντανόπαραθυρολόγους ...όλοι αυτοί ενδιαφέρονται για την επικοινωνία με τα πνεύματα και ειδικά για θεραπευτικούς σκοπούς ε ;

Φιλικά
με ανοικτούς
και τέντα διάπλατους
πνευματικούς ορίζοντες
αλλά ουχί μπάτε σκύλοι αλέστε ...

Διατελώ

καρακαταLuX
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-04-07, 09:37
Το avatar του χρήστη ^grace^
^grace^ Ο χρήστης ^grace^ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν είχα την ευκαίρια να παρακολουθήσω την εκπομπή με τόση προσοχή όσο εσείς, ούτε μέχρι το τέλος-όσον αφορά τη σκηνή με τον Άλεξ (όπου, όντως ήταν αρκετά εξοργιστική), ώστε να παρατηρήσω όλες αυτές τις ύποπτες λεπτομέρειες.
Ίσως να ψιλοέπεσα στην "παγίδα" λόγω αυτού του γεγονότος, ίσως και εξαιτίας της έλλειψης εμπειρίας μου στον χώρο του ανεξήγητου.

*Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες διευκρινήσεις σας.

-Και καλημέρα σας!
__________________
Όταν θες κάτι πολύ, μην αφήνεσαι στη "συμπαντική συνομωσία", διότι αυτή μπορεί να εξυφαίνεται εναντίον σου...


~Pandia~
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-04-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Neo free me και όλοι σας έχετε δίκιο ξεχωριστά. Έγραψα μια γνώμη για αυτό το θέμα χωρίς να έχω ψάξει τίποτα για τον Σμιθ. Πρώτη φορά τον έβλεπα όπως και σας είπα.
Ούτε κι εγώ αν είχα αυτό το χάρισμα θα ήθελα να γίνω πειραματόζωο, όμως θα δεχόμουν να κάνω κάποιες εξετάσεις για μένα και μόνο. Γιατί πιστεύω λογικό θα ήταν να θέλω να μάθω αν αυτό που έχω επηρεάσει την υγεία μου, αν όντως έχω χάρισμα και δεν είμαι για τα άσπρα πουκαμισάκια που δένουν πίσω, ίσως και για να πείσω μερικούς και τον εαυτό μου επίσης. Επίσης δεν θα ήθελα να κάνω επίδειξη των δυνατοτήτων μου μπροστά σε κάμερες και κοινό. Αλλά αυτό αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Άλλος μπορεί να εκμεταλλευτεί το χάρισμά του για λεφτά άλλος για φήμη κτλ.
Εμένα μου έκανε εντύπωση βέβαια το ότι έπεσε μέσα σε ονόματα των συγγενών. Θα μου πείτε ότι είναι πολλές οι πιθανότητες να πέσεις μέσα σε κάποια ονόματα. Αλλά έπεσε μέσα και σε καταστάσεις. Αλλά ίσως και αυτό να γίνεται διαβάζοντας πολύ ψυχολογία και ότι χρειάζεται τέλος πάντων. Εγώ παράδειγμα που δεν έχω ασχοληθεί με βιβλία ψυχολογίας κτλ μπορεί άνετα να με πείσει.
Φυσικά και τα πνεύματα δεν περιμένουν με αγωνία έναν Σμιθ για να επικοινωνήσουν με τα συγγενικά τους πρόσωπα. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να το κάνουν «Όπως αυτά ξέρουν»
Με το θέμα για τον Άλεξ νευρίασα κι εγώ. Το οποίο τσαρλατάνος η όχι κατά τη γνώμη μου δεν νομίζω να φταίει αυτός. Απλά ο Σμιθ είπε ότι «νιώθει τη παρουσία ενός παιδιού που είχε ατύχημα με νερό»(κάπως έτσι τέλος πάντων) και αμέσως οι άλλοι πεταχτήκανε για να το εξηγήσουν έτσι. Από αφέλεια ή εκμετάλλευση του γεγονότος.
Γενικά στην εκπομπή δεν υπήρξε καλή οργάνωση με την μετάφραση και του ήχου. Μιλώντας η μεταφράστρια μαζί με τον Σμιθ μερικές φορές δεν καταλάβαινες τι έλεγε.
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.