Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-09-08, 09:32
Το avatar του χρήστη Alexanderthecat
Alexanderthecat Ο χρήστης Alexanderthecat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Guys, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας, τις εκτιμώ βαθύτατα! Οφείλω να απαντήσω σε μερικά πράματα και διευκρινήσεις:

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με επικλήσεις διαφόρων δυνάμεων και γενικά με τέτοια πράματα, αν και απ’ όσο θυμάμαι, έφηβος, ήθελα πάρα πολύ να δοκιμάσω αυτό το ouija board με τους φίλους μου, ευτυχώς όμως μου έφυγε η θέληση για κάτι τέτοιο, γιατί ύστερα από μια μικρή έρευνα, διαπίστωσα πως μόνο μπελάδες θα έφερνα στη ζωή μου!

Αυτοί οι εφιάλτες που βλέπω τώρα, ναι τους βλέπω μόνο τα βράδια, αλλά μέχρι να με πάρει ο ύπνος (οποιαδήποτε ώρα της ημέρας) νιώθω πολύ περίεργα, δεν θυμάμαι να έχω ξανανιώσει έτσι παλιότερα. Δηλαδή, νιώθω άβολα, μια ζάλη κάπως, δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω καλύτερα. Π.χ. όταν κοντεύει να με πάρει ο ύπνος νιώθω σαν να με ρουφάει πολύ απότομα ένα σκοτάδι, άλλες φορές ξυπνάω, άλλες φορές αφήνομαι. Επίσης, σήμερα παρατήρησα ότι μπορεί να ακούω μια ανεπαίσθητη φωνή, μπορεί να βγαίνει από ‘μένα, ίσως και όχι. Και τέλος είναι και τα σκουντήματα οπουδήποτε και ένα απότομο τίναγμα στο μέρος της κοιλιάς. Από μικρός φοβόμουν πολύ οτιδήποτε είχε σχέση με δαιμονισμούς και με σατανιστικές τελετές. Έβλεπα κάποιους εφιάλτες (καμία σχέση με τώρα βέβαια) και μερικοί επαναλαμβάνονται μέχρι σήμερα. Κάτι αντίστοιχο με τον πρώτο εφιάλτη, όχι δεν έχω δει σίγουρα. Σχετικά με τον δεύτερο, ίσως να έχω δει κάποια παρόμοια, αλλά ποτέ να βρίσκομαι καθηλωμένος στο κρεβάτι και να μην μπορώ να κάνω τίποτα!

Θρησκόληπτος και θεοφοβούμενος σίγουρα δεν είμαι. Με την εκκλησία πάντα είχα τις τυπικές σχέσεις που έχουν οι περισσότεροι. Έχω την άποψη πως έχει κάτι το υποκριτικό η θρησκεία μας, ή τουλάχιστον, έτσι μας το παρουσιάζουν ή εξελίχθηκε στη πορεία. Γενικά έχω αρκετά ανοιχτό μυαλό και ποτέ δεν αποκλείω τίποτα ή δέχομαι ότι κάτι ισχύει με σιγουριά. Ας το παραδεχτούμε… ξέρουμε πολλά, αλλά ταυτόχρονα και τίποτα! Σχετικά με το βιβλίο τώρα, εάν με επηρέαζε το κάθε βιβλίο που διάβαζα, θα είχα καταλήξει με υπνωτικά χάπια για να καταφέρνω να κοιμηθώ. Εγώ όμως τώρα, δε σκέφτομαι τα πράματα που διάβασα (που τα περισσότερα έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν), αλλά τα πράματα που με κάνουν να χάνω τον ύπνο μου.

Φάος & Χάος… Συγνώμη, αλλά δε νομίζω πως κατάφερα να πιάσω ολόκληρο το νόημα αυτού που ρώτησες: «Θα σου κάνω μια ερώτηση, αλλά θα ήθελα να απαντήσεις όταν θα είσαι χαλαρός... Αν μπορείς να "παρκάρεις" για λίγο το μυαλό σου και αφουγκραστείς από "μέσα"...
Τι είναι αυτό που θα μπορούσες να εμπιστευτείς την ύπαρξή σου?
Να εμπιστευτείς, όχι να πιστεύεις...». Μήπως έχεις τη διάθεση να μου το εξηγήσεις λιγάκι καλύτερα? Thanx!

Elf, ήταν πολύ εύστοχο αυτό που είπες και συμφωνώ!

Νηρηιδα, χαίρομαι που διάβασες το post μου και γνωρίζω πως υπάρχει κάποιος με παρόμοια εμπειρία, αλλά δεν χαίρομαι καθόλου με τη χρόνια αϋπνία σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά! Για πόσα χρόνια αϋπνίας μιλάμε αλήθεια?

Χθες πάντως κοιμήθηκα κανονικά (όσο το δυνατόν) με ανοιχτό το φως βέβαια, αλλά αυτή η περίεργη αίσθηση δεν έλεγε να φύγει με τίποτα! Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Alexanderthecat σ'ευχαριστω που μου ευχεσαι να πανε ολα καλα, πανω απο 11 χρονια εχω να κοιμη8ω φυσιολογικα.
Σε ρωτησα αν οντως τη νυχτα ειναι που βλεπεις γιατι κι εγω τοτε εχω εφιαλτες, την ημερα παρα πολυ σπανια και παλι ποτε τοσο εντονους.
Αυτο που δεν μπορουσες να κουνη8εις κα8ολου το εχω ξανακουσει, πως σε παταει Ισκιος αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι το ιδιο με αυτο που εζησες.Παντως προσπα8ησε οταν ξαπλωνεις να μην το σκεφτεσαι γιατι και επηρεαζεσαι η/και αν ειναι κατι του κεντριζεις ισως την προσοχη.8α μου πεις δεν ειναι κι ευκολο!Βαλε ακουστικα και τη μουσικη που σου αρεσει η κατι τετοιο που να σου αποσπασει τις σκεψεις εστω λιγο.Αν παιζει κοιμησου με καποιον αλλον!
Παντως 8α συνφωνησω με την αποψη σου για την εκκλησια, δεν ειμαι απιστη προς τον Θεο, οι αν8ρωποι που ταχα τον εκπροσωπουν δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-09-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Alexanderthecat
Alexanderthecat Ο χρήστης Alexanderthecat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ναι δεν πρέπει να ήταν αυτό που λένε ''ίσκιος'' ή μόιρα, γιατί ήμουν μπρούμυτα και δεν ένιωθα κάποιο βάρος πουθενά στο σώμα μου. Μόλις πριν λίγο τελείωσα το διάβασμα και του δικού σου post Νηρηιδα και πρέπει να πω πως βρήκα αρκετά κοινά σ' αυτά που αντιμετωπίζουμε και οι δύο! Αχ... καλά θα ήταν να κοιμάμαι μαζί με τη σχέση που έχω, αλλά δεν γίνεται για διάφορους λόγους. Τη σκέψη με τα ακουστικά την έκανα χθες, αλλά δε νομίζω πως θα είναι καλύτερα, γιατί σίγουρα κάθε λίγο και λιγάκι θα τα βγάζω για να σιγουρευτώ ότι δεν ακούω κάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-08, 11:47
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Το εχω κανει κι εγω αυτο!Απλα ειπα να μην στο πω μην σε επηρεασω
Δηλ. ακουγα μουσικη κι ενω ειχα ηδη αρχισει να σκεφτομαι αλλα,νομιζα πως ακουγα να με φωναζει καποιος οπως στους εφιαλτες αλλα μαλλον ηταν η ιδεα μου γιατι οταν εβγαζα τα ακουστικα πραγματι δεν ακουγα τιποτα. Μηπως αν βαζαμε κανενα κλαρινο να μας κουφαινε τοσο που 8α ξεχνουσαμε τα υπολοιπα?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-08, 12:00
Το avatar του χρήστη Alexanderthecat
Alexanderthecat Ο χρήστης Alexanderthecat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

χα χα χα!!! Ναί, ίσως αυτό να δουλέψει τελικά! Ένα κόλπο που βρήκα εγώ είναι να αφήνω ανοιχτό το φως του λαμπαντέρ, που δεν είναι πολύ δυνατό, και να κοιμάμαι πιο ήσυχος και όταν βλέπω ότι έχει ξημερώσει, να το σβήνω! Απλώς, αυτού του είδους ο ύπνος δεν σε ξεκουράζει αρκετά και κοιμάσαι πάρα πολύ ελαφρά!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-08, 12:23
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αυτό το έχω ζήσει και εγώ και οφείλω να ομολογήσω ήταν τρομακτικό. Ξύπνησα και για λίγα δευτερόλεπτα ίσως λεπτά δε μπορούσα να κουνήσω τίποτα από το σώμα μου εκτος των ματιών μου, μέχρι που τα κατάφερα. Αλλα αυτό όσο και αν δε το καταλαβαίνω δεν έχει να κάνει με πνεύματα η κάτι ανάλογο πιστεύω. Το έζησα όταν ήμουνα 8-9 χρονων τότε που είχα φοβίες όπως όλα τα μικρά παιδιά. Όχι ότι δεν έχω τώρα, απλά οι φοβίες μου σήμερα είναι σε άλλο επίπεδο όχι πνευματικό. Αν και πραγματικά πιστεύω πως αυτό δεν έχει να κάνει με φοβίες παρα με κάποια λειτουργία του εγκεφαλου κατά τον ύπνο που δεν μπορώ να εξηγήσω.. Όσων αφορά την σκιά και το συναίσθημα του κακού να σε περιτριγυρίζει, απλά πιστεύω ότι το άγχος και οι φόβοι για τον αυλό κόσμο καθώς και αυτά τα βιβλία των μοναχών που το μονο που κάνουν είναι να φοβίζουν τον κόσμο για να πιστεύει χωρίς να λογαριάζουν την ψυχολογική κατάρρευση που βιώνουν κάποιοι από αυτά είναι πιστεύω ο λόγος που τα ζεις. Εγώ πραγματικά έχω εξοστρακίσει τη θρησκεία και την έννοια κακού και καλού από πάνω μου και ησύχασα, από εκεί και πέρα αν εσύ είσαι θρησκόληπτος δε σου συνιστώ να κανεις το ίδιο, αλλα να συνεχίσεις να πιστεύεις σε αυτό που πιστεύεις, μιας και σε γεμίζει και να αρχίσεις να πιστεύεις επίσης ότι η πιστη σου σε προστατεύει από όλα τα κακά.. μονο αν το κανεις αυτό θα γλιτώσεις από τις αϋπνίες και το συναίσθημα του κυνηγημένου από οντότητες.. Φυσικά υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν το καταφέρνουν αυτό μονοι τους, χωρίς να σημαίνει ότι μειονεκτούν έναντι άλλων σε κάτι. Είμαι καθαρά ψυχολογικό το θέμα για μένα.. Αν αυτό συνεχίζει να σε βασανίζει είναι καλο να επισκεφθείς ένα ψυχολόγο και να του εκμυστηρευτείς το πρόβλημα σου. Συνήθως αυτό βοηθάει πολλούς που δεν μπορούν από μονοι τους να εξοστρακίσουν το κακό από την ψυχολογία τους. Φυσικά ο ψυχολόγος δυστυχώς είναι ταμπού στις μέρες μας αλλα αυτό μονο κακό μας κάνει.. Ούτε τρελοί είμαστε όταν πηγαίνουμε σε ψυχολόγο ούτε περίεργοι. Όπως δεν είμαστε και φαφούτηδες όταν πάμε σε οδοντίατρο. Παρόλα αυτά τη δουλειά του ψυχολόγου μπορεί να την κάνει το ίδιο καλά για ορισμένους και ένας φίλος/φίλη με δυνατή ψυχολογία πολλές φορες καλύτερα από ότι ένας γονιός για τον λόγο ότι οι περισσότεροι γονείς είναι βαθιά θρησκόληπτοι που αυτό τους κάνει ευάλωτους σε τέτοιες συζητήσεις.. και να του ανοιχτής να του πεις το φόβο σου και το πρόβλημα που βιώνεις. Όπως και να έχει εγώ προτείνω πάνω από όλα και πριν να αρχίσεις να ουρλιάζεις ότι πνεύματα σε έχουν κυριέψει και να ψάχνεις εκκλησιες να γιατρευτείς, προσπάθησε να λύσεις το πρόβλημα σου μέσω της λογικής οδού.. όπως έκαναν πολλοί πριν από εσένα όπως και ο υπογραφόμενος.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 16-09-08 στις 12:24
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Alexanderthecat
Alexanderthecat Ο χρήστης Alexanderthecat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιώργο για τη συμβουλή σου και συμφωνώ μαζί σου! Πρώτα ψάχνει κανείς μέσα στον ίδιο του τον εαυτό, χρησιμοποιεί τη λογική του και τα προσωπικά του βιώματα για να βρει λύση στο πρόβλημα που τον απασχολεί! Το έχω συζητήσει με κοντινούς μου φίλους, που ξέρω ότι δεν με περνούν για τρελό και έχουμε ανταλλάξει πολλές απόψεις. Απλά το ερώτημα που μένει στο τέλος είναι: αφού υπάρχει το καλό, δεν υπάρχει και το κακό? Σίγουρα δεν μιλάει κανείς εύκολα και με σιγουριά για έννοιες τόσο θεωρητικές και μη απτές, αλλά επειδή κάτι δεν το βλέπουμε δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει κι όλας! Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-08, 12:47
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φυσικά ο ψυχολόγος δυστυχώς είναι ταμπού στις μέρες μας αλλα αυτό μονο κακό μας κάνει.. Ούτε τρελοί είμαστε όταν πηγαίνουμε σε ψυχολόγο ούτε περίεργοι. Όπως δεν είμαστε και φαφούτηδες όταν πάμε σε οδοντίατρο

Αγαπητε Giorgo πραγματικα συμφωνω απολυτα μαζι σου και ειναι κατι που λεω κι εγω αλλα αντι για οδοντιατρο λεω για πα8ολογο
Σιγουρα πολλοι εχουν(ή εχουμε αν 8ες) συμβουλευτει ψυχολογο και πολλες φορες βοη8αει καποιες παλι οχι.
Φυσικα δεν πρεπει να αρχισει να φωναζει κανεις και να τρεχει για εξορκισμο αλλα ακομη κι αν ειναι πραγματι κατι πανω/περα απο τον φυσικο κοσμο πιστευεις 8α το παραδεχοταν ποτε ενας ψυχολογος?
Επισης δεν ειναι μονο το που και σε τι πιστευει κανεις.Ειναι μια φραση λιγο χιουμοριστικη "Εγω δεν πιστευω πως υπαρχει αλλα εκεινος δε λεει να το καταλαβει!"
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νηρηιδα : 16-09-08 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-08, 15:23
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αλέξη, προσωπικά πιστεύω ότι καλο και κακό από την πνευματική σκοπια δεν υπάρχουν. Πιστεύω ότι το καλο και το κακό είναι δυο όψεις του ιδιου νομίσματος. Η ψυχολογία και η ψυχοσύνθεση του ανθρώπου παίζει σημαντικό ρολο για τον καθένα από τη μια, και από την άλλη ο καθένας έχει ένα δαίμονα και έναν άγγελο μέσα του, και πάλι όχι πνευματικά. Ο καθένας αποφασίζει για λογαριασμό του αν θα είναι σωστός και αγαθός, με την καλή εννιά, η κακός και μοχθηρός.. η κακια είναι ανθρώπινο δημιούργημα όπως και η καλοσύνη. Στη υπόλοιπη φύση απαντάτε μονο το ένστικτο της επιβίωσης.. Φυσικά όλα αυτά αποτελούν τα δικά μου πιστεύω για τον κόσμο που με περιβάλλει.. όσον αφορά τον πνευματικό κόσμο για τον οποιο λες, όχι, ένας επιστήμονας δε θα συμφωνούσε, αλλα ίσως συμφωνούσε ένας άνθρωπος που είναι επιστήμονας.
Αυτά εξαρτώνται από το πως βλέπει ο καθένας τον κόσμο γύρο του και πως τον αντιλαμβάνεται. Είτε επιστήμονας είτε βοσκός. Πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα στον ύπνο μου, κοιμάμαι σα βόδι που λένε πλέων.. =) δεν θυμάμαι ούτε όνειρα ούτε τίποτα αλλα κοιμάμαι και ξυπνάω ξεκούραστος.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 16-09-08 στις 15:26
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-09-08, 15:43
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

συνεχιζόμενοι εφιάλτες προέρχονται και από άσχημη ψυχολογική διάθεση όπως άγχος , και φοβίες κάτι που έχω παρατηρίσει από προσωπικές μου εμπειρίες.
ειδηκά το δεύτερο μπορείς να δεις και να ακούσεις πράγματα ακόμα και μόλις ξυπνάς. Και αυτό αποτελεί προσωπικό μου βίωμα.
Όσο για το βιβλίο που αναφέρεις, γράφει συγγραφέα και εκδότη? Σκεύτηκες να το πας να το δει κάποιος ιερέας ή ακόμα και από εκεί που στο έδωσαν?
Αν και πιστεύω και γω πως είσαι επιρεασμένος
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.