Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-09, 12:46
WATCHER Ο χρήστης WATCHER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΥ ΜΥΑΛΟΥ

Είμαι κυκλοθυμικός και τώρα πια κατανοώ τι σημαίνει , δε γνωρίζω πια << Εγώ >> υπερτερούν των << Είναι >> μέσα μου και ούτε θα θέσω στον εαυτό μου αποστολή να το ψάξει. Πιστεύω πως κάποιος λόγος υπάρχει που συμβαίνει αυτό αλλά δεν έχω την << Γνώση >> να το κατανοήσω. Η πίεση είναι μία κατάσταση η οποία σου εμφανίζει πτυχές του εαυτού σου που αγνοούσες πως υπάρχουν , πόσο μάλλον όταν είσαι έγκλειστος σε κάποια στρατιωτική μονάδα. Ο έλεγχος είναι σημαντικός , τι γίνεται όμως αν δεν έχεις τον έλεγχο και παράλληλα αναγκάζεσαι να κάνεις πράγματα δίχως τη θέληση σου;. Πιέζεσαι και αυτή η πίεση κάνει το κάθε ζωντανό πλάσμα που θεωρεί τον εαυτό του << Ανθρωπο >> , ο Άνω θρώσκω δηλαδή να αντιδρά διαφορετικά. Μέσα σε αυτό το πολύπλοκο μηχανισμό που ονομάζεται μυαλό υπάρχουν εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι που προσπαθούν ή μη να εναρμονιστούν μαζί σου. Η δύναμη είναι μεγάλο προσόν η ψυχική βεβαίως.Η τέχνη του ελέγχου {όσο αυτό είναι δυνατό) , του μυαλού και της ισσοροπίας των << Εγω >> και των <<Είναι >> μας.Χαρά , η κατάσταση της ευφορίας και καλής διάθεσης,άραγε ποιός φνωρίζει την μικρή αυτή κλωστή που διαχωρίζει τα συναισθήματα;. Οργη , η πεπτουσία του μή έχοντος τον έλεγχο , αντίδραση τυφλή δίχως προοπτική λύσης ενός προβλήματος που οι κοινοί θνητοί καταφευγουμε σε αυτή όπως η μέλλισα στη γύρη. Ο κόσμος είναι γεμάτος από Βασιλιάδες και Βασίλλισες που τυφλώνουν τα μάτια σου και κλέβουν τα όνειρα σου , είναι Παράδεισος και Κόλαση ( DIO ).Άραγε πόσο κοντά είναι οι πύλες και των δύο;. Το καλό δεν μπορεί να υπάρξει δίχως το κακό και αντίστροφα, είναι μία αλυσιδωτή αντίδραση γεγονότων που ορίζουν μία το ένα μία το άλλο.Υπάρχουν περιορισμοί;.Η ενασχόληση μου με οτιδήποτε δεν επιφέρει περιορισμούς αλλά μακρινούς ορίζοντες , ψάχνοντας τη << Γνώση >> . Ο Ανθρωπος είναι κάτι παραπάνω από αυτό που δείχνει ότι είναι , αλλά διαθέτει ένα ελάτωμα τη μισαλλοδοξία και τον υλικό πλούτο που τόσο ευκολα διεφθείρει τις ανθρώπινες ψυχές. Τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο;. Πως ξεχωρίζεις τον αληθινό από τον πνευματικό κόσμο;Μήπως ζεις σε 'ενα όνειρο;Πως αποδεικνύεις πως αυτό που βλέπεις μπροστά σου είναι αληθινό;. Πολύ απλά , δεν το αποδεικνύεις! Το αποδέχεσαι και γι αυτό είσαι << Τυφλός >>.Αγάπη , είναι ωραίο να αγαπάς και να σε αγαπάνε, τρέφεσαι από αυτό και επιβιώνεις. Χαίρεσαι να έχεις κάποιον να σε κατανοεί να συμμερίζεται τον πόνο σου , να τσακώνεται μαζί σου , χάιρομαι για την θετική ενέργεια που μου προσφέρει μόνο ένα νάζι! << And i know we re not children any more time reflected in a shade of grey >>.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-09, 16:21
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WATCHER
Τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο;. Πως ξεχωρίζεις τον αληθινό από τον πνευματικό κόσμο;Μήπως ζεις σε 'ενα όνειρο;Πως αποδεικνύεις πως αυτό που βλέπεις μπροστά σου είναι αληθινό;. Πολύ απλά , δεν το αποδεικνύεις! Το αποδέχεσαι και γι αυτό είσαι << Τυφλός >>.
Η πραγματικότητα καθορίζεται από την αντίληψή μας. Το τι είναι αληθινό και τι ψεύτικο είναι πάντα υποκειμενικό. Από αυτή την άποψη θα μπορούσαμε να πούμε ότι η <<πραγματικότητα>> στην οποία ζούμε είναι ένα όνειρο. Όσοι έχουν ζήσει φωτεινό ονείρεμα γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει πραγματικότητα -τουλάχιστον αντικειμενική- και δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αν η <<πραγματικότητα>> του ονειρέματος είναι αληθινή ή αν ονειρευόμαστε ξύπνιοι.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-09, 09:51
WATCHER Ο χρήστης WATCHER δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την παράθεση σου στο θέμα μου. Συμφωνα με το τι ειναι αληθινο και τι ψευτικο μιλουσα γενικα και οχι προσωπικα. Εχοντας δει λιγο πιο περα εχω κατανοησει και αποδεχθει το μεταφυσικο γυρω μου, οποιος δεν εχει δει ειναι << τυφλος >>.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.