Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 16-07-14, 09:22
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Θέλοντας να προλάβω τους καλοθελητές, να επισημάνω πως, επί της ουσίας στη συγκεκριμένη συζήτηση μπήκα από το #46 μήνυμα. Το αρχικά μου μηνύματα ήταν μια απλή συμμετοχή στην εισαγωγή του εν λόγω θέματος και δυστυχώς, εν μέρει αποτέλεσε και απάντηση στην ειρωνία που δέχτηκα σε άλλα θέματα την ίδια περιόδο....
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 16-07-14, 10:12
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Στο μήνυμα #42 η demi αναφέρει:

1. «…πχ...μονο τον τελευταιο χρονο, ψαξε κ βρες ποσα ατυχηματα ειχαμε με αεροπλανα, κ ειδικα με αεροπλανα μικρα που επεσαν πανω σε σπιτια....μετα σειρα ειχαν τα ατυχηματα με τα τρενα!! μετα ακολουθησαν τα ελικοπτερα!!!..»

2. «…ειναι και τα παρομοια ατυχηματα που επαναλαμβανονται με ενα περιεργο μοτιβο.....»


Στο μήνυμα # 57 δε, αναφέρει:
«..αγαπητε bernie, οταν ρωταω γιατι συμβανει τωρα κ οχι πιο παλια, εννοω τα δυο τελευταια χρονια, κ οχι τοσο παλια οσο το πας εσυ....»


Ας δούμε λοιπόν ατυχήματα με τρένα (που αναφέρθηκαν και πρόσφατα) που είναι παρόμοια και που επανελήφθησαν και που έγιναν 2 χρόνια πριν αλλά χωρίς κανένα (κατΆ εμέ) περίεργο μοτίβο:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...0%93present%29

Για το 2012 υπάρχουν 52 περίπου σιδηροδρομικά ατυχήματα στον πλανήτη, ένα την εβδομάδα δηλαδή… Θέλετε στοιχεία και ημερομηνίες για τα σιδηροδρομικά που έγιναν μόνο στην Ινδία?? Την 2η Ιανουαρίου του 2010 στην Ινδία έγιναν 3 σιδηροδρομικά δυστυχήματα και αυτά λόγω ομίχλης (και ίσως λόγω κακών υποδομών, οργάνωσης κλπ)!!! Κανένα ανεξήγητο φαινόμενο… Να αρχίσω και για τα αεροπλάνα με ημερομηνίες κλπ???? Προσωπικά δεν γνωρίζω κατά πόσο τελικά θα μπορούσε να υποστηρίξει κανείς τα περί πληροφοριακού σύμπαντος του ζακ βαλε κ.λπ.

Οπότε είμαι παράλογος που αναρωτιέμαι γιατί αναρωτιόμαστε τώρα για ομοειδή δυστυχήματα??? Θα μου άρεσε και εμένα μια εξήγηση μακρυά από την τετριμμένη λογική. Εξάλλου ρε διάολε σε φορουμ του μεταφυσικου είμαι… όχι του ορθολογικού!! Να κρατάμε όμως και ένα επίπεδο σκέψης και να έχουμε μια ισορροπία μεταξύ του λογικού και του ορθολογιστικού (όπως περίπου υποστήριξε και ο pholarchos πιο νωρίς). Σκεπτισκισμός για όλα, ακόμη και για τον ίδιο τον σκεπτικισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 16-07-14, 10:49
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Bernie Rico Jr Θα συμφωνήσω μαζί σου, αν βγάλουμε βέβαια την Ινδία γιατί μιλάς για ατυχήματα λόγο οργάνωσης και παλαιότητας μηχανημάτων τα γνωρίζουμε αυτά, άρα και φυσικό τα ατυχήματα να είναι τόσο συχνά.

Δυστυχώς οι άνθρωποι μαθαίνουμε τα νέα, πρώτα από την τηλεόραση ή το ίντερνετ δεν είναι ότι μπαίνουμε στο αντίστοιχω Word Clock και βλέπουμε τους θανάτους και τις γεννήσεις σε αντιστοιχία.

Εφόσον γίνεται λοιπόν αυτό φυσικό είναι να κάνουμε πολλές υποθέσεις, στο θέμα συμμετείχα και εγώ και έθεσα και το εξής ερώτημα, ως προς την τριγωνικότητα αν θες το ονομάζω, των σημείων που έγιναν τα δυστυχήματα και όπως ανέφερα σε παλιότερο μήνυμα στο θέμα μου, αν είχαν κάποιο ανάλογο ατύχημα που ανατράπηκε στο σημείο...

Όπως με το Μπόινγκ που χάθηκε είχε αποτραπεί στο αεροσκάφος πάλι ατύχημα γιατί είχε συγκρουστεί με άλλο την ώρα της απογείωσης και είχε πρόβλημα στο φτερό και μόλις είχε βγει από επισκευή, άρα βλέπουμε ότι δεν αποτράπηκε το ατύχημα αλλά συνέβει στον μέλλον και ίσως και χειρότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 16-07-14, 11:37
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ιέρεια, αυτό είναι που ζητούσα επίμονα και σε προηγούμενα μηνύματα. Κάποια συγκεκριμένα δεδομένα. Πχ. αυτό με την τριγωνικότητα. Εξετάζουμε όμως και γεωγραφικά δεδομένα? Χρονικά δεδομένα? Αν ναι, ποιά είναι αυτά? Αν και δεν βλέπω λόγο να αφήσουμε έξω τα δυστυχήματα στην Ινδία, εκεί πολύ πιθανό να υπήρξε τριγωνικότητα λόγω και της σχετικής πυκνότητας αυτών. Επίσης, συχνά δυστυχήματα συμβαίνουν και σε πιο οργανωμένες χώρες όπως η Αμερική και ο Καναδάς που το σιδηροδρομικό δίκτυο είναι αχανές (τα εμπορικά τρένα εκεί φτάνουν σε μήκος το 1-1/2 χλμ). Ζητούσα δεδομένα και εισέπραξα βρισιές.

Τελικά, πρέπει νομίζω να υπάρξει λιγότερη ασάφεια ως προς τα κριτήρια βάσει των οποίων αναζητούμε δυστυχήματα. Αναφέρεις: "...αν βγάλουμε βέβαια την Ινδία γιατί μιλάς για ατυχήματα λόγο οργάνωσης και παλαιότητας μηχανημάτων τα γνωρίζουμε αυτά, άρα και φυσικό τα ατυχήματα να είναι τόσο συχνά..." Εάν μείνουμε εκεί, ίσως διαπιστώσουμε πως η φυσικότητα ως διαπίστωση ισχύει σε όλα τα δυστυχήματα! Δηλαδή, φαίνεται πως πάντα υπάρχει ένας φυσικός λόγος.

Αναφέρω σχετικά ένα συμβάν π η τργικότητα του εμφανίζει μια επαναληψιμότα (και όχι το ίδιο το συμβάν) αλλά έχει και μια φυσική εξήγηση που δεν ξέρω τι περιθώρια σκέψης μας αφήνει από άποψη μεταφυσικης θεώρησης των πραγμάτων. Πρόκειται για ένα σιδηροδρομικό δυτύχημα (σορυ για που λέω τα ίδια) και έγινε στο San Bernardino της California: http://en.wikipedia.org/wiki/San_Ber...train_disaster
Εν ολίγοις, ένα εμπορικό τρένο εκτροχιάστηκε (λόγω χαλασμένων φρένων) σε μια στροφή δίπλα σε μια μικρή πολή καταστρέφοντας κάποια σπίτια ενώ 15 ημέρες αργότερα, ένα μέρος της πολης ανατιχάχθηκε λόγω διαρροής αερίου.Η εξήγηση ήταν απλή τελικά: λάθος στοιχεία στους οδηγούς για την (υπερ)φόρτωση του τρένου, ελαττωματικά φρένα εις γνώση του ενός οδηγού χωρίς ποτέ να ενημερώσει, δημιουργία ζημιάς κατά την αποκομιδή των συντριμιών αρκετές ημέρες μετά σε σωλήνα αερίου, αδυναμία άμεσης αντίδρασης από τους υπευθύνους μόλις διαπιστώθηκε διαφορά στην πίεση, ελαττωματικες βαλβίδες που κλείνουν αυτόματα και τελικά μπουμ.

Οπότε, το παραπάνω το εξετάζουμε ή όχι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 16-07-14 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-07-14, 12:01
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

μιας κ εκανες τον κοπο κ βρηκες για τα τρενα, γιατι δεν ψαχνεις να βρεις κ για τα ελικοπτερα που επεφταν τους δυο προηγουμενους μηνες? ψαξε να βρεις κ για τα ατυχηματα με τα φουσκωτα, που εγιναν με παιδια, επισης, ψαξε να βρεις κ για τα ατυχηματα με πηγαδια, που παλι τους δυο τελευταιους μηνες ειχαμε μια σειρα, με πολλαπλους μαλιστα θανατους!!!!κ ισως τοτε καταλαβεις ποια ειναι τα δεδομενα που ζητας...


σταματα επιτελους να διαφωνεις κ να επιμενεις οτι εχεις το απολυτο δικιο...εμεις τουλαχιστον αφηνουμε μια πιθανοτητα να μην επιβεβαιωθουμε, μαλιστα το παρακαλαμε κιολας, αλλα εσυ, θες σωνει κ καλα να συμφωνησουμε με σενα....

ε λοιπον, δεν θελω... διατηρω το δικαιωμα να εχω διαφορετικη αποψη απο εσενα, οσο κ αυτο αν σε ξενιζει κ δεν σου αρεσει...

αν δεν σου αρεσει η εξηγηση για το συμπαν του βαλε, τοτε δεν μπορω να καταλαβω ποια αλλη μεταφυσικη εξηγηση θα σου εκανε? ισως ειναι καλυτερο οτι καποιος τους κανει βουντου? να τους στειλουμε σε χαρτοριχτρα?


δεν ειναι οι αποριες σου που μας κανουν να εχουμε αυτη την αντιμετωπιση απεναντι σου...ειναι ο τροπος σου...προσπαθεις για να πεισεις οτι εσυ εχεις το δικιο, να γελοιοποιησεις τους αλλους....δες την γελοιοποιηση προσπαθησες να κανεις στον avatar....δες κ παλιοτερα θεματα που επανεφερες στην συζητηση, στην προσπαθεια σου να αποδειξεις οτι ειμαι παραλογη....επειδη ειχα κανει παλιοτερα μια ερευνα για τις ηλιακες καταιγιδες κ πετυχα τυπους σαν κ εσενα στο θεμα....


ειναι ενα θεμα προς συζητηση αυτο στο φορουμ...ως ποιο σημειο επιτρεται να διαφωνεις με τον αλλο? ως το σημειο που εκφραζεις την αντιθεση σου, γινεται δεκτη κ μετα, αφου δεν συμφωνεις, αφηνεις τον αλλο να συνεχισει την ερευνα του, αν αυτος βρισκει κατι...δεν ξεπεταγεσαι καθε λιγο κ λιγακι να τους χαλας την ερευνα!!

ασε μας να ψαξουμε με την ησυχια μας...λες κ αν δεν βρουμε κατι, θα το μονταρουμε ετσι ωστε να σας πεισουμε, οπως κανεις εσυ!!!

δεν ειμαστε τετοια ατομα, τουλαχιστον εγω...οταν κανω λαθος σε κατι, το παραδεχομαι κ συγνωμη ζηταω, κ λεω ανθρακες ο θησαυρος, παιδια δεν υπαρχει τιποτα...κ αυτο δειχνει τον σκεπτομενο ανθρωπο...συμπεριφορα που δεν εχω δει απο εσενα ακομα....
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-07-14, 13:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Δεν είπα ποτέ πως κατέχω την απόλυτη αλήθεια.

Δεν γελειοποίησα κανέναν, απάντησα με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι απευθύνθηκαν στο άτομό μου. Ας το σκέφτονταν πριν σφάλουν με αυτό τον τρόπο. Η αναφορά μου σε όσους μίλησαν με σεβασμό πχ. στην Ιέρεια και τον Pholarcho έγινε με απόλυτο σεβασμό.

Δεν χαλάω καμία έρευνα. Ίσα ίσα που παρέθεσα βαρυσήμαντα στοιχεία με ημερομηνίες και λεπτομέρειες όπως ακριβώς τα θέλετε. Οι ειρωνίες και οι γενικότητες χαλάνε το κλίμα, πάλι σε λάθος άτομο απευθύνεσαι.

Είπα κάπου πως απορρίπτω την εξήγηση του βάλε για το σύμπαν? Είπα πως έχω αμφιβολίες.

*είπες δεν θα μου ξαναπαντήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-07-14, 14:02
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ποτέ πως κατέχω την απόλυτη αλήθεια.

Δεν γελειοποίησα κανέναν, απάντησα με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι απευθύνθηκαν στο άτομό μου. Ας το σκέφτονταν πριν σφάλουν με αυτό τον τρόπο. Η αναφορά μου σε όσους μίλησαν με σεβασμό πχ. στην Ιέρεια και τον Pholarcho έγινε με απόλυτο σεβασμό.

Δεν χαλάω καμία έρευνα. Ίσα ίσα που παρέθεσα βαρυσήμαντα στοιχεία με ημερομηνίες και λεπτομέρειες όπως ακριβώς τα θέλετε. Οι ειρωνίες και οι γενικότητες χαλάνε το κλίμα, πάλι σε λάθος άτομο απευθύνεσαι.

Είπα κάπου πως απορρίπτω την εξήγηση του βάλε για το σύμπαν? Είπα πως έχω αμφιβολίες.

*είπες δεν θα μου ξαναπαντήσεις...

αλλα λεν τα χειλη σου κ αλλα τα γραπτα σου!!


αλλα μαλλον αρχιζω κ καταλαβαινω τον λογο που δεν συνεννοουμαστε..αλλα λεω, αλλα καταλαβαινεις...ειπα εγω οτι απορριπτεις την εξηγηση του βαλε για το συμπαν??? ειπα για την δικη μου εξηγηση για τα ατυχηματα που παρεθεσα το συμπαν του βαλε...εκει ειναι που μιλαω για αυτονοητα....χμμμ...

ειπα, ξειπα, μηπως μου αφαιρεις κ το δικαιωμα να αλλαζω γνωμη? ελα, παραεγινε το κακο με εσενα...αρχιζω κ αμφιβαλλω για τους σκοπους τους οποιους γραφεις στο φορουμ κ σε καταγγελλω δημοσιως...ξηγησου....
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 16-07-14, 14:18
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

κ για να συνεχιζουμε κ το θεμα μας....


http://www.zougla.gr/kosmos/article/...mesto-leoforio

http://www.tribune.gr/world/news/art...ou-vinteo.html
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-07-14, 15:06
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Κολλάς κι εσύ με κάτι πράγματα... κι εγώ για τη δική σου εξηγήση μιλάω, διατηρώ το δικαίωμα να αμφιβάλω... ήμαρτον!

Για τα ομοειδή δυστυχήματα που ανέφερα, πως αυτά έγιναν ακολουθώντας το ίδιο μοτίβο? Δίνεις την ίδια εξήγηση...? Ακόμη και για αυτά της Ινδίας?

Οπότε εσύ ψάχνεις για περιστατικά που με την πρώτη ματιά φαίνοντια πως σχετίζονται αλλά δεν έχουν ταυτόχρονα λογική εξήγηση...?

ΥΓ
1. Τώρα που με κατήγγειλες δημοσίως τι πρεπει να κάνω?? πως να ξηγηθώ?? Αν αμφιβάλεις για τους σκοπούς που γράφω στο σιτε τότε έχεις μεγάλο πρόβλημα, πρόσεξέ το...

2. Μου ξανααπάντησες... αν δεν σε ήξερα θα έλεγα ότι με γουστάρεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 16-07-14 στις 15:11
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 16-07-14, 15:35
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

απο οτι βλεπω υπεκφευγεις...


δεν πειραζει, εδω θα μαστε....


αληθεια, το χω απορια απο τις πρωτες στιγμες μας...μιας κ αναφερθηκες πρωτος..τι ζωδιο εισαι??
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.