Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 13-10-18, 22:09
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω. Αν είναι σοβαροί άνθρωποι θα το δουν. Αν το κείμενο είναι καλό θα πάθουν εγκεφαλική συνουσία. Αν είναι σαν εσένα θα συνεχίσουν να παίζουν μαλ@κ...
Να τι κάνω... να τι κάνω,,,να τι κάνω ά! τι έκανα! Βλέπεις και τον κόπο σου !

https://www.youtube.com/watch?v=Jo4MIrhr_MI
Ρε παππουδάκο είσαι για λύπηση. Μένεις σε ένα τόσο όμορφο νησί και περνάς 12+ ώρες την μέρα στο PC σπαμάροντας το μισό internet... δεν λυπάσαι τον εαυτό σου;

Να πω ότι έμενες στην Αθήνα, θα το καταλάβαινα.
  #302  
Παλιά 13-10-18, 22:27
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παππουδάκο είσαι για λύπηση. Μένεις σε ένα τόσο όμορφο νησί και περνάς 12+ ώρες την μέρα στο PC σπαμάροντας το μισό internet... δεν λυπάσαι τον εαυτό σου;

Να πω ότι έμενες στην Αθήνα, θα το καταλάβαινα.
Όταν ήμουν νέος δούλεψα 22 καλοκαίρια σαν d.j στην Ίο
30 χρόνια κυνηγός και ψαροντουφεκάς
Έζησα και 5 χρόνια στην Αγγλία
Παντρεύτηκα 3 φορές με το ίδιο κουστούμι.
Έχω παιδιά σε όλο τον κόσμο
Τι άλλο να ζήσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 13-10-18 στις 22:30
  #303  
Παλιά 14-10-18, 01:37
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν ήμουν νέος δούλεψα 22 καλοκαίρια σαν d.j στην Ίο
30 χρόνια κυνηγός και ψαροντουφεκάς
Έζησα και 5 χρόνια στην Αγγλία
Παντρεύτηκα 3 φορές με το ίδιο κουστούμι.
Έχω παιδιά σε όλο τον κόσμο
Τι άλλο να ζήσω
Με το που διάβασα αυτές τις πληροφορίες μου ήρθε η ιδέα να κάνεις τη ζωή σου μυθιστόρημα. Να δώσεις μια λεπτομερή περιγραφή της ζωής σου μέχρι τώρα, της ψύχωσης με την πατέντα , της πετριάς που σε χτύπησε ότι θα σώσεις τον κόσμο κ.ο.κ. Προφανώς θα βάλεις άλλον να σου την γράψει γιατί εσύ θα ξεφύγεις και θα αναλώνεσαι σε τεχνικές λεπτομέρειες της πατέντας.

Ένας προτεινόμενος τίτλος θα ήταν το "Headquake" (headache+earthquake) και θα πηγαίνει κάπως έτσι : Κατά την παιδική του ηλικία ο ήρωάς μας , βίωσε τον τρόμο μιας σεισμικής δόνησης. Τα υπόλοιπα παιδιά το ξέχασαν γρήγορα, αλλά ο seismic δεν μπορούσε να το βγάλει απ'το μυαλό του, κυρίως γιατί κατά τη διάρκεια του σεισμού, ένα ογκώδες αντικείμενο έπεσε πάνω στο κεφάλι του. Αυτό το χτύπημα του προκάλεσε και μια εξασθένιση της ακοής του, πράγμα που τον έκανε να παρατήσει το σχολείο και να γίνει ντιντζέι. Όμως, μια ιδέα είχε καρφωθεί στο μυαλό του: Να σώσει τον κόσμο απ'τους σεισμούς, με την εφεύρεσή του.

Ο seismic παντρεύτηκε, δούλευε το πρωί στην οικοδομή και το βράδυ στα κλάμπς, στον ελεύθερό του χρόνο όμως, εξέλισσε την πατέντα του. Η γυναίκα του ενιωθε παραμελημένη και τον χώρισε, παίρνοντας και τα παιδιά μαζί. Ο δικός μας τα'μπλεξε με μια αγγλίδα που είχε έρθει διακοπές στην Ίω , παντρεύτηκαν και μετακόμισαν Αγγλία. Ούτε εκεί παράτησε τα μεγαλεπίβολα σχέδια και τις πατέντες, ο έλληνας Da Vinci. Αυτή ήταν η αιτία να τον σουτάρει και η Αγγλίδα και να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

Επιτέλους, βγήκε σύνταξη και είχε απειρο χρόνο για να προμοτάρει την εφεύρεση. Ανακάλυψε το ίντερνετ και τα φόρουμ και έκτοτε, δεν τα άφησε ποτέ. Βρήκε και 2-3 "επενδυτές" και καθηγητές, του έφαγαν τις οικονομίες που'χε κάνει αλλά αυτός εκεί, συνέχισε να ελπίζει. Εν τω μεταξύ, τον παράτησε και η τρίτη γυναίκα του, μια βουλγάρα κατά πολύ νεότερή του.

Τώρα είναι αποφασισμένος ότι κάποια στιγμή θα πετύχει. Θα πετύχει ή θα πεθάνει στην προσπάθεια, πάνω σ'ένα πληκτρολόγιο, γράφοντας στο metafysiko.gr. Το τέλος θα στο βρει ο συγγραφέας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias1990 : 14-10-18 στις 01:40
  #304  
Παλιά 14-10-18, 07:12
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντρεύτηκα 3 φορές .....
Έχω παιδιά σε όλο τον κόσμο
3 φορες,από έρωτα? Μπραβο.
Αγαπήσατε και σας αγάπησαν ή υπήρξαν και άλλα κίνητρα ?
Πόσα παιδιά αν επιτρεπετε?
Και η Ιός είναι η καταγωγή σας ?
  #305  
Παλιά 14-10-18, 09:07
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
3 φορες,από έρωτα? Μπραβο.
Αγαπήσατε και σας αγάπησαν ή υπήρξαν και άλλα κίνητρα ?
Πόσα παιδιά αν επιτρεπετε?
Και η Ιός είναι η καταγωγή σας ?
Ναι Κατάγομαι από την Ίο από μητέρα και πατέρα. Αλλά μέχρι 20 χρονών ζούσα γεννήθηκα και μεγάλωσα στον Πειραιά.
Έχω τρία παιδιά.
Από τότε που γνωρίζω τον εαυτό μου είμαι ερωτευμένος πιστός και μου αρέσει η οικογένεια. Η ζωή που έκανα όμως είχε πολλούς συντρόφους.
Η τελευταία είναι 26 χρόνια μαζί μου και έχουμε 2 παιδιά και ένα από τον πρώτο μου γάμο ο οποίος είναι παντρεμένος στην Αυστρία.
Ακόμα είμαι ενεργός οικοδόμος, και δεν θα βγω ποτέ μου σε σύνταξη.
  #306  
Παλιά 14-10-18, 15:53
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το που διάβασα αυτές τις πληροφορίες μου ήρθε η ιδέα να κάνεις τη ζωή σου μυθιστόρημα. Να δώσεις μια λεπτομερή περιγραφή της ζωής σου μέχρι τώρα, της ψύχωσης με την πατέντα , της πετριάς που σε χτύπησε ότι θα σώσεις τον κόσμο κ.ο.κ. Προφανώς θα βάλεις άλλον να σου την γράψει γιατί εσύ θα ξεφύγεις και θα αναλώνεσαι σε τεχνικές λεπτομέρειες της πατέντας.

Ένας προτεινόμενος τίτλος θα ήταν το "Headquake" (headache+earthquake) και θα πηγαίνει κάπως έτσι : Κατά την παιδική του ηλικία ο ήρωάς μας , βίωσε τον τρόμο μιας σεισμικής δόνησης. Τα υπόλοιπα παιδιά το ξέχασαν γρήγορα, αλλά ο seismic δεν μπορούσε να το βγάλει απ'το μυαλό του, κυρίως γιατί κατά τη διάρκεια του σεισμού, ένα ογκώδες αντικείμενο έπεσε πάνω στο κεφάλι του. Αυτό το χτύπημα του προκάλεσε και μια εξασθένιση της ακοής του, πράγμα που τον έκανε να παρατήσει το σχολείο και να γίνει ντιντζέι. Όμως, μια ιδέα είχε καρφωθεί στο μυαλό του: Να σώσει τον κόσμο απ'τους σεισμούς, με την εφεύρεσή του.

Ο seismic παντρεύτηκε, δούλευε το πρωί στην οικοδομή και το βράδυ στα κλάμπς, στον ελεύθερό του χρόνο όμως, εξέλισσε την πατέντα του. Η γυναίκα του ενιωθε παραμελημένη και τον χώρισε, παίρνοντας και τα παιδιά μαζί. Ο δικός μας τα'μπλεξε με μια αγγλίδα που είχε έρθει διακοπές στην Ίω , παντρεύτηκαν και μετακόμισαν Αγγλία. Ούτε εκεί παράτησε τα μεγαλεπίβολα σχέδια και τις πατέντες, ο έλληνας Da Vinci. Αυτή ήταν η αιτία να τον σουτάρει και η Αγγλίδα και να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα.

Επιτέλους, βγήκε σύνταξη και είχε απειρο χρόνο για να προμοτάρει την εφεύρεση. Ανακάλυψε το ίντερνετ και τα φόρουμ και έκτοτε, δεν τα άφησε ποτέ. Βρήκε και 2-3 "επενδυτές" και καθηγητές, του έφαγαν τις οικονομίες που'χε κάνει αλλά αυτός εκεί, συνέχισε να ελπίζει. Εν τω μεταξύ, τον παράτησε και η τρίτη γυναίκα του, μια βουλγάρα κατά πολύ νεότερή του.

Τώρα είναι αποφασισμένος ότι κάποια στιγμή θα πετύχει. Θα πετύχει ή θα πεθάνει στην προσπάθεια, πάνω σ'ένα πληκτρολόγιο, γράφοντας στο metafysiko.gr. Το τέλος θα στο βρει ο συγγραφέας...
Ναι έχω βιώσει τρεις σεισμούς και δεν χέστηκα καθόλου απεναντίας τσαντίστηκα που ο σεισμός μου χάλαγε τα έργα μου τις οικοδομές. Για τον λόγο αυτό σαν κατασκευαστής τηλεφώνησα στους πελάτες μου οι οποίοι δεν μου ανέφεραν κανένα πρόβλημα.
Πως ασχολήθηκα με την αντισεισμική τεχνολογία.
Σαν τεχνικός μου άρεσε να βλέπω ντοκιμαντέρ στο Discovery της Nova
Μία μέρα έδειχνε ένα ντοκιμαντέρ το οποίο είχε θέμα γιατί οι παγόδες στην Κίνα δεν πάθαιναν μεγάλες ζημιές ενώ τα άλλα κτήρια γύρω τους σκότωναν κόσμο. Ο μηχανικός που είχε αναλάβει τον σχεδιασμό του πύργου της Taiwan εξέταζε τον λόγο της αντοχής τους. Παρατήρησε ότι οι κατά τα άλλα 3 , 4 ασύνδετοι ξύλινοι όροφοι τους διαπερνούσε στο κέντρο ένας κορμός δένδρου.
Αυτός ο κορμός ήταν η αιτία που οι παγόδες δεν είχαν ζημιές.
Τι έκανε αυτός ο κορμός?
Αυτός ο κορμός μέσο των ξύλινων πατωμάτων επέβαλε την μετατόπιση των ορόφων έτσι ώστε αυτοί να λικνίζονται σε έναν ευθύ άξονα ( πότε κατακόρυφο πότε κεκλιμένο ο οποίος όμως διατηρούσε σε μία ευθεία τους ορόφους ) Δηλαδή οι όροφοι κατά την μετατόπισή τους δεν είχαν διαφορά φάσης. Φανταστείτε ένα μαστίγιο πως παραμορφώνεται όταν το κτυπάς. Έτσι μεταδίδετε και ο σεισμός σε ένα υψίκορμο κτίριο. Αυτός ο κορμός απέκλειε μία τέτοια φιδίσια μετατόπιση. Αυτός και μόνο ο λόγος απέτρεπε τις αστοχίες στην παγόδα. Όταν είδα αυτό το ντοκιμαντέρ μου ήλθε ένα φλας μια ιδέα που θα άλλαζε την ζωή μου Σκέφτηκα ότι αυτός ο κορμός του δένδρου θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάτι άλλο χρήσιμο και άκαμπτο. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι? Ένα φρεάτιο ανελκυστήρα. Μετά μου ήρθε το δεύτερο φλας. Αν βιδώναμε το φρεάτιο στο έδαφος θα άντεχε περισσότερες και μεγαλύτερες εντάσεις μετατόπισης και κατασκεύασα αυτό στην μπλέ φωτογραφεία. Αργότερα κατάλαβα ότι ήμουν αυτός που πρώτη φορά παγκοσμίως βίδωνε την κατασκευή στο έδαφος Εδώ βλέπουμε έναν έμπειρο κατασκευαστή να παρατηρεί και να βρίσκει την λύση για τον σεισμό. Καμία επιστήμη δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει η τύχη η εμπειρία και η παρατήρηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 14-10-18 στις 16:24
  #307  
Παλιά 22-10-18, 17:21
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Όλοι οι επιστήμονες τις αντισεισμικής τεχνολογίας των κατασκευών ανά τον κόσμο αδυνατούν να βρουν λάθη στην ευρεσιτεχνία μου και σε αυτά που λέω θεωρητικά και πειραματικά με δημοσιεύσεις που έχω κάνει. Αυτό σημαίνει ότι ξέρουν και σιωπούν διότι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν. Φυσικά σιωπούν μέχρι να λήξει η ευρεσιτεχνία.
Συγχαρητήρια στην αριστεία που μοιράζει η επιστήμη. Της αποδίδω το Νόμπελ της ανοιχτής παλάμης!
502.895 Εμφ. χωρίς απάντηση http://www.amoives.gr/forum/%cf%83%c...cf%82-f62.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 22-10-18 στις 17:59
  #308  
Παλιά 23-10-18, 10:09
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Ρε αει στα διαλα απο δω απατεωνακο. Που σε φτυνουν και νομιζεις οτι βρεχει. Εκατσες και εστησες με Auto Clicker αυτες τις μουφες και ηρθες εδω να ψαρεψεις κοροιδα. Φιδεμπορα της λαικης
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
  #309  
Παλιά 23-10-18, 10:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Έχει ενα ιδιαίτερα ενοχλητικό χαρακτηριστικό, ο οργανοπαίκτης, δεν αρκείται να ποσταρει μόνος και ανενόχλητος στο thread/σαβούρα του, θέλει να μολύνει και τα υπόλοιπα threads της κατηγορίας που δυνητικά μπορούν να δώσουν ποιοτικές συζητήσεις.
  #310  
Παλιά 23-10-18, 15:23
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε αει στα διαλα απο δω απατεωνακο. Που σε φτυνουν και νομιζεις οτι βρεχει. Εκατσες και εστησες με Auto Clicker αυτες τις μουφες και ηρθες εδω να ψαρεψεις κοροιδα. Φιδεμπορα της λαικης
https://www.youtube.com/watch?v=Qr9rffC8VT8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 23-10-18 στις 15:34
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.