Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-18, 10:54
Immortelle Ο χρήστης Immortelle δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2018
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Γιατί έχουν εκλείψει οι τηλεοπτικές εκπομπές περί μεταφυσικού και Αρχαίας Ελλάδας;

Καλημέρα & Καλή Χρονιά,

Στα χρόνια της κρίσης όλως παραδόξως, ενώ κανείς θα περίμενε ο κόσμος να στραφεί στο πνευματικό και μεταφυσικό όλο και περισσότερο, σταμάτησαν οι τηλεοπτικές εκπομπές με αντικείμενο το μεταφυσικό. Επίσης όλο και λιγότεροι ερευνητές του είδους ξεπηδούν. Όσο για την παλαιά φρουρά, φαίνεται να έχει αρχισπει να αποχωρεί εδώ και χρόνια είτε λόγω θανάτου είτε λόγω αποκαλύψεως σύνδεσης με μασονικές στοές και είτε λόγω συνειδητοποίησεως του αναγνωστικού κοινού ότι κάποιοι ήταν απλά τσαρλατάνοι και πωλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τελικά η κρίση που μαστίζει την Ελλάδα επέφερε τέτοια κατάθλιψη και απάθεια στον κόσμο που κανείς πια δεν ενδιαφερεται να ερευνήσει και να μάθει ή παίζει κάτι άλλο... βλέπε προσπάθεια κουκουλώματος από συστημικούς παράγοντες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortelle : 06-01-18 στις 10:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-18, 13:00
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ νομίζω πως τα κανάλια δεν έχουν πολλά διαθέσιμα κεφάλαια και ο χρόνος είναι περιορισμένος. Μια σοβαρή εκπομπή θα χρειαζόταν ένα σημαντικό κόστος που θα έπρεπε να το εξασφαλίσει από διαφημίσεις αλλά τώρα τα έσοδα απ τις διαφημίσεις είναι πολύ περιορισμένα και εκπομπές με κόστος δεν έχουν μέλλον, εκπομπές με μηδενικό κόστος (μαγειρικές εκπομπές ή άλλες μεσημεριάτικες) γεμίζουν πιο εύκολα τις ώρες του καναλιού.

Επίσης, ερευνητές τηλεπωλητές βιβλίων, οι περισσότεροι ήταν κενοί περιεχομένου, πούλησαν ότι πούλησαν, δεν ανανέωσαν το ρεπερτόριο και ο κόσμος βαρέθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-18, 14:27
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Immortelle κάτ' αρχάς καλώς ήλθες...

Πράγματι αυτό που αναφέρει η φίλη Litsa έχει δίκιο γιατί τέτοιες εκπομπές
χρειάζονται αρκετά κεφάλαια και μόνο μια κρατική τηλεόραση δύναται να
ανταπεξέλθει.

Πράγματι παλιά βλέπαμε τέτοιες εκπομπές ακόμα και με Ελληνικούς υπότιτλους
απο ξένα τηλεοπτικά κανάλια ΒΒC ,RAI, SDF,Arte ,France,TV5 Europe- TV5 Monde, και πολλά άλλα....

Βέβαια δίνονται χρήματα απο τις κυβερνήσεις κυρίως αλλά και διαφημίσεις εδώ
στο ζοφερό σημείο που είμαστε πολύ δύσκολο να έχουμε τέτοιες παραγωγές..
Θα αναφέρω όταν πρίν απο 8-9 χρόνια η κρατική ΕΡΤ είχε αγοράσει απο το ΒΒC
ένα σύνολο 8 επεισοδίων για τον Μέγα Αλέξανδρο που όχι μόνο ομιλούσαν
διάφοροι Ιστορικοί αλλά και πέρασαν σχεδόν από όλα τα μέρη που πέρασε
η στρατιά του.
Θα επισημάνω πως τα επεισόδια ήταν ωριαία και ήταν κατατοπιστικά...
Το ενδιαφέρων ήταν πως σχεδόν σε κάθε περιοχή/ές μίλαγαν οι Ιστορικοί οι
οποίοι ξεναγούσαν τον τηλεθεατή.

Υπήρχε και κάποιες άλλες εκπομπές για τον μηχανισμό των Αντικυθήρων
όπως και για τον Μίνωα κλπ.....

Πιστεύω πως τέτοιες εκπομπές λείπουν απο την τηλεόραση....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-18, 15:47
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortelle Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα & Καλή Χρονιά,

Στα χρόνια της κρίσης όλως παραδόξως, ενώ κανείς θα περίμενε ο κόσμος να στραφεί στο πνευματικό και μεταφυσικό όλο και περισσότερο, σταμάτησαν οι τηλεοπτικές εκπομπές με αντικείμενο το μεταφυσικό. Επίσης όλο και λιγότεροι ερευνητές του είδους ξεπηδούν. Όσο για την παλαιά φρουρά, φαίνεται να έχει αρχισπει να αποχωρεί εδώ και χρόνια είτε λόγω θανάτου είτε λόγω αποκαλύψεως σύνδεσης με μασονικές στοές και είτε λόγω συνειδητοποίησεως του αναγνωστικού κοινού ότι κάποιοι ήταν απλά τσαρλατάνοι και πωλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Τελικά η κρίση που μαστίζει την Ελλάδα επέφερε τέτοια κατάθλιψη και απάθεια στον κόσμο που κανείς πια δεν ενδιαφερεται να ερευνήσει και να μάθει ή παίζει κάτι άλλο... βλέπε προσπάθεια κουκουλώματος από συστημικούς παράγοντες;
Λίγο η κρίση, λίγο το YouTube, η τηλεόραση δεν έχει ψωμί πλέον, με εξαίρεση κανά Survivor (άρτος & θεάματα για την πλέμπα που ζητάει αποχαύνωση).

Για το bold έχεις πληροφορίες; Ποιός είναι μασόνος;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-18, 00:55
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Φίλε Immortelle κατ'αρχήν καλωσόρισες.

Τώρα όσο αφορά το θέμα της ενασχόλησης με το μεταφυσικό,μην το ψάχνεις
Στην Ελλάδα τουλάχιστον έχει μείνει στην αφάνεια . Από τη μία η γενική προσπάθεια να μην ασχολείται ο κόσμος με κάθετι που απαιτεί σκέψη καθιστά το μεταφυσικό <<βαρετό>>, μη πιασάρικο.
Από την άλλη, μεγάλο μέρος αυτών που έβγαιναν στα κανάλια για να μιλήσουν για μεταφυσικά θέματα ήταν λίγο εώς πολύ αλλοπρόσαλοι, είτε εκκουσίως για να κάνουν νούμερα παριστάνοντας τα νούμερα, είτε τους είχε λασκάρει όντως κάποια βίδα. Ε μαζί με τα ξερά κάηκαν και τα χλωρά και σε μια τηλεόραση της δήθεν ποιότητας είναι δύσκολο κάποιο μεγάλο κανάλι να εμπιστευθεί κάποιον και να ρισκάρει να διαθέσει τους απαραίτητους πόρους για τέτοιες παραγωγές.

Τώρα για τις ιστορικές παραγωγές που αναφέρει και ο φίλος άβαταρ, σύμφωνα με τις νέες <<μελέτες>> των BBC και Netflix ο Αχιλλέας ήταν μαύρος, ο οδυσσέας κινέζος και ο Δίας φορούσε κελεμπία και ρόλεξ...πόση ιστορική ακρίβεια παραπάνω να δωθεί στο λαό ?Ας μείνει και κάτι ανεξερεύνητο

Υ.Σ νομίζω πέρυσι είχε προβληθεί στο μακεδονία tv μια σχετικά αξιόλογη σειρά εκπομπών με μεταφυσική θεματολογία, φυγόκεντρος λεγόταν(ή λέγεται,δεν ξέρω αν συνεχίζει να προβάλλεται). Σε κάθε περίπτωση ήταν μια ευχάριστη αλλαγή της ρουτίνας σε σχέση με την 105η επανάληψη του πρώτου κύκλου του NCIS ,από τα 3-4 επισόδεια που είδα ήταν αρκετά υποφερτή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 07-01-18 στις 01:03
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-18, 11:31
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή Ο Άγιο Προφήτειος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Επίσης, ερευνητές τηλεπωλητές βιβλίων, οι περισσότεροι ήταν κενοί περιεχομένου, πούλησαν ότι πούλησαν, δεν ανανέωσαν το ρεπερτόριο και ο κόσμος βαρέθηκε.
Ίσα ίσα, σε αυτή τη χώρα που η συνωμοσία και η ανοησία πάνε σύννεφο, Βελοπουλέοι, Λιακοπουλέοι και λοιποί -λέοι, μπορούν και βγάζουν ακόμα χρήματα πουλώντας τα απομνημονεύματα του Αγίου Προφητείου του Ελληνορωσοολάγνου - ο οποίος μεταθάνατον έχει πει και γράψει περισσότερα απ' ο,τι όλο τον καιρό που ζούσε - και οι πωλήσεις με δόξα τραβάν.

Το μόνο το οποίο με στεναχωρεί στην όλη υπόθεση, είναι που δεν έχω και εγώ ένα κανάλι να κάνω το ίδιο. Και περισσότερα θα πουλούσα και καλύτερες προφητείες θα έγραφα.
Φοβάμαι βέβαια οτι οι περγαμηνές μου δεν θα μου επέτρεπαν να πέσω στο επίπεδο του κοινού. Για μερικά χιλιάδες ευρώ όμως, θα έκανα μια προσπάθεια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 07-01-18 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-18, 21:57
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ακούω εδώ και 3 χρόνια http://albedo14.com εκει άκουσα για πρώτη φορά τον Μήνα Παπαγεωργίου που είχε την εκπομπή Αστρική Πύλη κάθε Δευτέρα βράδυ.Από την εποχή του Μπαλάνου μέχρι και σήμερα ελάχιστοι ήταν αυτοί που αγαπησαν αυτό που έκαναν στην έρευνα του μεταφυσικού, έτσι δεν αρκεί μόνο να έχουν τα κανάλια χρήματα και χώρο στο πρόγραμμα τους.Χρειάζονται και οι αξιόλογοι ερευνητές που δεν είναι και της αρπακτης.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 18-01-18 στις 21:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.