Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-12-07, 08:14
Το avatar του χρήστη Ntemis
Ntemis Ο χρήστης Ntemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Y1annis, είναι πολύ πιθανό να ήταν η Αγ.Παρασκευή. Είναι όμως και δυσάρεστο να συσχετίζουμε κάποια άσχημα γεγονότα που συμβαίνουν σε κάποιους ως τιμωρία από Αγίους.
__________________
Μια ζωή χωρίς έρευνα, δεν αξίζει να λέγεται ζωή - Σωκράτης

http://picifriki.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-07, 08:28
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Να μου πεις οτι επροκειτο για καποιο οραμα, για καποιο ονειρο... Τουλαχιστον θα μπορουσε να γινει μια "νευροθεολογικη" προσεγγιση με βαση τα θρησκευτικα σου πιστευω!
Δηλαδη το ενδεχομενο να επροκειτο για καμια γιαγια που πηγαινε να κανει ολονυκτια στην εκκλησια δε σας περασε απο το μυαλο; Ασε δε που συνηθως αναλογα περιστατικα στηριζονται σε μηνυματα που μεταφερουν. Στην προκειμενη η γυναικα θα τα χε χασει απο τις βρισιες!

Τιποτα περισσοτερο απο μια spooky ιστορια με το αλατοπιπερο του σπασιματος του ποδιου απο τον φιλο σου να την εξυψωνει σε μελλοντικο urban legend!

Παράθεση:
Επισης ενας Αγιος δεν θα εκανε κακο σε κανενα...γιαυτο ειναι ΑΓΙΟΣ!!!
Ανοιξε λιγο την Π. Διαθηση να δεις τις καλες πραξεις του θεουλη και μετα μιλησε για τους χαμηλοβαθμους αγιους!

Ολες οι μεγαλες θρησκειες στον κοσμο χρησιμοποιουν τον φοβο σαν μεσο επιβολης τους στις μαζες. Ετσι το μοναδικο ... " απτο συμπερασμα" της ιστοριας αυτης ειναι οτι αυτος που εβρισε την αγια "επαθε"!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 03-12-07 στις 08:45
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-07, 14:36
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
mirloon:
Δεν νομιζω οτι τους Αγιους τους ενοχλει η καθαριοτητα!Επισης ενας Αγιος δεν θα εκανε κακο σε κανενα...γιαυτο ειναι ΑΓΙΟΣ!!!
Άν ήθελε να κάνει κακό η αγία θα του το έκανε επι τόπου.
Ο ίδιος έριξε τον εαυτό του στο κακό λόγω της ψυχικής του διαταραχής ... έστω και υποσυνείδητα ... απο την άθλια συμπεριφορά του στην αγία.
Η ίδια η δικαιοσύνη της ψυχής του τον τιμώρισε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-07, 16:16
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Να μου πεις οτι επροκειτο για καποιο οραμα, για καποιο ονειρο... Τουλαχιστον θα μπορουσε να γινει μια "νευροθεολογικη" προσεγγιση με βαση τα θρησκευτικα σου πιστευω!
Φίλε beetlejuice όχι. Εκείνη την ώρα δεν υπήρχε κάτι που θα μας οδηγούσε να έχουμε κάποιας μορφής 'νευροθεολογική' είκονα.

Πίστεψε με σε ηλικία 17 χρονών, τέσσερις έφηβοι μάλλον συζητάνε για νεαρές κυρίες...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-07, 17:22
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ανοιξε λιγο την Π. Διαθηση να δεις τις καλες πραξεις του θεουλη και μετα μιλησε για τους χαμηλοβαθμους αγιους!

αγαπητέ beetlejuice...

όταν κάνουμε αναφορά στη Π.Δ. στην καλύτερη μπορούμε να δούμε τα γεγονότα που είναι γραμμένα εκεί εντελώς μεταφορικά...και στην χειρότερη να πιστέψουμε οτι τα "χεράκια" που κατέγραψαν τα γεγονότα αυτά δεν περιγράφουν το Ίδιο Θεό με Αυτόν της Κ.Δ.... αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό... και πάρα πολύ ανθρώπινο... πόνος...τιμωρία...βάσανα...

ο Θεός της Π.Δ. δεν έχει καμία σχέση με το Θεό της Κ.Δ. λίγο έως πολύ περίεργο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-07, 09:51
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλημέρα σας και καλό μηνά σε όλους

Έριχνα την καθιερωμένη μου ματιά στα θέματα που παρουσιάζονται μέσα από το forum και το ενδιαφέρων μου εστιάστηκε στο συγκεκριμένο θέμα με τίτλο Αγία Παρασκευή.
Θυμόμουν ότι το είχα διαβάσει και παλιότερα αλλά Δανέ είχα πάρει κάποια θέση αλλά σήμερα που το ξαναδιάβασα και άκουσα τις πρόσφατες δηλώσεις σας δεν ξερώ εάν τελικά πρέπει να το κάνω.
Κι αυτό το λέω γιατί φοβάμαι ότι η ιστορία που θέλω να εξιστορήσω μην θεωρηθεί ιστορία επιστημονικής φαντασίας παραγωγού George Loukas ή κάποια ψυχολογική φόρτιση της στιγμής.
Η ιστορία δεν είναι δική μου αλλά της μητέρας μου άκουσα τις ιστορίες σας και πραγματικά οπότε ακούω μια τέτοια ανατριχιάζω ολόκληρος. Μπορεί να μην είμαι άνθρωπος της ακραίας πιστής αλλά σέβομαι φοβάμαι και πιστεύω στο Θεό όχι στον βαθμό που πρέπει (δεν είμαι της μεγάλης νηστείας της εκκλησιάς και των βαρύγδουπων εκδηλώσεων) απλά προτιμώ αυτό που λένε low profile και ότι "αυτό που κάνει η δεξιά χείρα να μην το ξέρει η αριστερά".
Επειδή έχω βαρεθεί σε τέτοιες περιπτώσεις να ακούω πάντα τις ίδιες αντιδράσεις και επειδή δεν έχω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα δεν θα αναφέρω το περιστατικό, το μονό που έχω να δηλώσω είναι ότι ένα σοβαρό δερματικό πρόβλημα που είχε στην νεανική της ηλικία λόγω του εργασιακού της χώρου και που είχε φτάσει στο τελευταίο στάδιο και που παραλίγο να την κλείσει στο νοσοκομείου Συγγρού τελικά έγινε καλά.

Πολλοί θα πουν τα δικά τους εγώ αυτό που ξερώ και που έχω ξαναπεί είναι ότι εκεί που τελειώνει η επιστήμη ξεκινά η πίστη και εκεί που τελειώνει η πίστη ξεκινά η επιστήμη μην είμαστε απόλυτοι και φανατικοί όπως συχνά αντιλαμβάνομαι...

Και κάτι τελευταίο ο Θεός δεν φταίει για όλα, πάντα κάτι κάνουμε και εμείς…

Ευχαριστώ
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-07, 15:11
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Πραγματικά το τόπικ αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον ως προς τις προεκτάσεις που έχει κυρίως. Προσωπικά θεωρώ μεγάλο λάθος να αποδίδουμε εκδικητικές πράξεις σε αγίους ή οποιεσδήποτε άλλες οντότητες εκπορεύονται από το Χριστιανικό Θεό. Νομίζω ότι όσοι "χριστιανοί" καταφεύγουν σε αυτή τη λογική, δηλαδή ενός θεού τιμωρού και κατά συνέπεια και των οργάνων του, πέφτουν σε ένα μεγάλο σφάλμα για τον χριστιανικό Θεό τουλάχιστον, ο οποίος όπως λένε είναι Θεός Αγάπης. Με αυτή τη λογική αδυνατώ να παραδεχτώ ότι μια αγία θα ήθελε το κακό ενός ανθρώπου ακόμα και αν αυτός όντως έκανε κάτι κακό, με τη δικιά μας πάντα ηθική... (όλα αυτά πάντα μέσα στα πλαίσια του Χριστιανισμού που βασίζεται στη Κ.Δ.)

Ως προς αυτό που αναφέρει ο 50ος άγγελος, δηλαδή για τη πίστη, με βρίσκει σύμφωνη. Οποιαδήποτε σκέψη ή συναίσθημα δίνει σε κάθε άνθρωπο τη ψυχική δύναμη να αντιμετωπίσει τα προβλήματά του, από που αυτή και αν προέρχεται σίγουρα είναι καλώς δεχούμενη. Άλλωστε ο καθένας μας είναι ελεύθερος να πιστεύει σε ότι αυτός νομίζει. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν προσπαθεί να επιβάλλει τα πιστεύω του ως τη μόνη αλήθεια στους υπολοίπους. Πρόσφατα μάλιστα είχα ακούσει ότι σύμφωνα με μια έρευνα αυτοί που πιστεύουν στην ύπαρξη του Θεού, όποιος κι αν είναι αυτός, τείνουν να ζουν περισσότερο από όσους δε πιστεύουν καθόλου.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-07, 20:12
poltergeist-gr Ο χρήστης poltergeist-gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2007
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Πραγματικά, τέτοιου είδους περιστατικά έχουν αναφερθεί πάρα πολλά. Και για να πω την αλήθεια, τα πιο πολλά από αυτά με ανατριχιάζουν και με γοητεύουν. Ομώς σε ένα σημείο θα ήθελα με τη σειρά μου να σταθώ, ότι ο θεός δεν είναι σε καμία περίπτωση τιμωρός, ούτε και οι αγίοι, θα μπορούσα να πω ότι στην ακραία περίπτωση αφήνουν κάποια γεγονότα να συμβούν. Ύστερα όπως σωστά αναφέρθηκε, ο Θεός είναι Θεός αγάπης και όχι εκδίκησης. Ίσως λοιπόν οι αναφορές για "τιμωρίες" των ανθρώπων από αγίους να είναι προέκταση των ανθρώπων που τις εξιστορούν, συμπτώσεις ή στην χειρότερη περίπτωση "δουλειά" της εκκλησίας για να προκαλέσει τον φόβο και το σεβασμό των πιστών.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-07, 21:32
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν ο Θεός είναι τιμωρός, αγάπη ή οτιδήποτε άλλο μπορούμε να τον αποκαλέσουμε. Νομίζω ότι το όποιο παιχνίδι γύρω από τη θρησκεία και τη πίστη γενικότερα χάνεται όταν προσπαθούμε να προσάψουμε στο θείο, όπως και αν το αντιλαμβάνεται ο καθένας, ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Θέλω να πω ότι με αυτή τη λογική είναι σα να το κλείνουμε και να το υποβιβάζουμε στο επίπεδο των περιορισμένων μας αισθήσεων και στη δική μας υποκειμενική λογική και ηθική. Γι'αυτό και αρνούμε να δεχτώ, πάντα μιλώντας προσωπικά, κάθε τέτοιου είδους λογική.

Όσο για τη συγκεκριμένη ιστορία από τη στιγμή που δεν ήμουν παρούσα δε μπορώ και να βγάλω συμπεράσματα. Η ώρα ήταν περασμένη σίγουρα και καμιά φορά το μυαλό μας, ως γνωστόν μας παίζει περίεργα παιχνίδια.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.