Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη Gnk
Gnk Ο χρήστης Gnk δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2011
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

καλώς σας βρήκα.Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να γράψω και την δική μου εμπειρία σχετικα με το μάτιασμα.Εχουν περάσει αρκετά χρόνια απο τότε αλλα το γεγονός δεν θα το ξεχάσω ποτέ μου γιατί σε εμένα τουλάχιστον απέδειξε ότι "κάτι" υπάρχει.Καλοκαίρι,διακοπές με τον άντρα μου .Περνάγαμε πολύ όμορφα.Ενα απόγευμα κάνοντας την βόλτα μας,έρχεται η ιδέα στον αντρα μου να ζητήαουμε απο κάποιον να μας βγάλει μια φωτογραφία και έτσι γίνεται,συναντάμε μια γιαγιά κοτσωνάτη μπορώ να πώ της δέιχνουμε πως να λειτουργήσει την μηχανή και περιμένουμε να μας φωτογρασει ,τότε λέει η γιαγία "τι ωραίο ζευγάρι".Την θυμάμαι αυτήν την κουβέντα τόσο έντονα γιατί το επόμενο δευτερόλεπτο ένιωσα "κάτι "σαν ζεστό κύμα αέρα να με χτυπάει.Ενιωαα απίστευτα παράξενα ,αμέσως άλλαξε η διάθεσή μου προς το χειρότερο φυσικά.Ηταν σαν να με είχε πιάσει κατάθλιψη δέν είχα κέφι ούτε να μιλήσω.Ο άντρας μου όταν του το είπα δεν με πίστεψε,μου είπε η ιδέα σου θα είναι ,εγώ όμως ήξερα πως είχα δυνατό "μάτι" επάνω μου και έπρεπε να το ξεφορτωθώ γρήγορα.Επειδή εγώ τότε δεν ήξερα να ξεματάζω παρακάλεσα μια γυναίκα που έμενε δίπλα σε εμάς να το κάνει .Χρειάστηκαν δύο φλυτζάνια με νερό όπου έριχνε τις σταγόνες του λαδιού καθώς έλεγε τα λόγια.Οτάν τελείωσε την διαδικασία γυρνάει και μου λέει "τι ήταν αυτό το πράγμα που είχες πάνω σου κορίτσι μου".Μετά από λίγο συνήλθα εντελώς.Λένε ότι το μάτιασμα είναι αυθυποβολή και τίποτα άλλο εγώ όμως ξέρω πολύ κάλα τι ήταν αυτό που αισθάνθηκα να με χτυπάει όπως έγραψα σαν ζεστό κύμα αέρα και αύτό δεν ήταν καθόλου αυθυποβολή.Απο τότε έλαβα τα μέτρα μου και έμαθα να ξεματιάζω,βέβαια τόσο έντονο περιστατικό δεν μου ξαναέτυχε ποτέ ως σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-06-11, 16:06
noname Ο χρήστης noname δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2011
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτα μαζι σου,αλλωστε τα εγραψα και πιο πανω.....οσοι λενε οτι ειναι αυθυποβολη μαλλον δεν εχει τυχει ποτε να ματιαστουν.....και οσα περισσοτερα γνωριζεις,τοσο περισσοτερο σε κυνηγανε,διοτι το "κακο",οτι μπορει να θεωρειται "κακο", ξερει οτι γνωριζεις και σε κυνηγαει περισσοτερο για να σου βαλει τρικλοποδιες.....φυσικα αυτα ειναι δικα μου συμπερασματα και γνωμες,ο καθενας μπορει να πιστευψει οτι θελει!παντως απο τη στιγμη που με διαβασε ενας δικος μου πνευματικος, παρ ολο που δεν ειμαι ανθρωπος πολυ της εκκλησιας κλπ αλλα αυτο δεν σημαινει οτι "πιστευω" και λιγοτερο, το ματι με πιανει πολυ λιγοτερο και σε μικροτερη ενταση......και καποιες φορες μπορω να το αντιμετωπισω και μονος μου.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noname : 10-06-11 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-06-11, 19:48
TEREZAKI Ο χρήστης TEREZAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2011
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή ματιασμα

παιδια, τη βασκανια την παραδεχεται και η εκκλησια μας. Καποτε ενα ωραιοτατο φυτο που ειχα στο μπαλκονι, ξαφνικα εγινε ολομαυρο σαν να καηκε απο πυρκαια, το μοναδικο αλλα και ανικητο οπλο ειναι Η Αγια Κοινωνια. Μακαρι να αξιωνεται κανεις να κοινωνα οσο γινεται συχνοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-06-11, 09:35
Το avatar του χρήστη Tsilier
Tsilier Ο χρήστης Tsilier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2010
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TEREZAKI
παιδια, τη βασκανια την παραδεχεται και η εκκλησια μας. Καποτε ενα ωραιοτατο φυτο που ειχα στο μπαλκονι, ξαφνικα εγινε ολομαυρο σαν να καηκε απο πυρκαια, το μοναδικο αλλα και ανικητο οπλο ειναι Η Αγια Κοινωνια. Μακαρι να αξιωνεται κανεις να κοινωνα οσο γινεται συχνοτερα.
Δέν θα συμφωνήσω απόλυτα η εκκλησία το αναγνωρίζει μπορούν να λύσουν το πρόβλημα κάποιοι ιερείς όχι όμως όλοι υπάρχουν και ιερείς που δηλώνουν οτι δέν έχουν ιδέα για το θέμα, η θεία κοινωνία απο μόνη της δέν μπορεί να κάνει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-06-11, 13:41
Mphx Ο χρήστης Mphx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Συγνωμη που θα βγω λιγο "εκτος θεματος" αλλα διαβαζω 4 σελιδες και εχω φριξει με οσους γραφουν για εκκλησια..και εκκλησια..και το αναγνωριζει και η εκκλησια..και αγια κοινωνια ....

1.Δηλ αφου το αναγνωριζει η εκκλησια ..αρα ετσι ειναι?η εκκλησια ειναι το σημειο αναφορας μας?μην αναφερθω στην λαθος χρηση της λεξης εκκλησιας..αλλα πιανουμε αλλο θεμα.

2.Πολυκαρπε στα πολλα που ειπες , θα μεινω σε αυτο με την λεχωνα και που την θεωρει ακαθαρτη η "εκκλησια".ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο με την "εντολη" ... αυξανεστε και πληθυνεστε.Αρα μου λες οτι η εκκλησια θεωρει ακαθαρτη την γυναικα μετα απο μια διαδικασια η οποια υπαγεται στην προαναφερθεισα εντολη του Θεου ?(πληθυνεστε?).Και λες οτι δεν ξερεις γιατι την θεωρει ετσι απλα το βρηκαμε απο τον Ιουδαισμο ?Δηλ μια φαση
οπως τα βρηκαμε..ετσι ειναι?
Μην συνεχισω να λεω για τον Χριστιανισμο , γιατι παρολο που ασπαζομαι αυτα που διδασκει , δεν ασπαζομαι αυτους που τα κηρυττουν και τον τροπο που διαδοθηκε σαν θρησκεια δια μεσω των αιωνων..

3.Να ριξει σταγονες αγιασμου στο ποτηρι με το λαδι.Και ποιος το αγιασε τον αγιασμο?ο κληρικος της ενοριας?εχει τετοια δυναμη?που την βρηκε την δυναμη?ειμαστε σοβαροι ?Εχει απευθειας γραμμη με "επανω"?Σοβαρα μιλαμε?
Ακουγομαι ακραιος αλλα σορρυ δεν μπορει ο κληρικος που ο βιος του απεχει χιλιομετρα απο τον βιο οχι αγιου αλλα ενος "σωστου" ανθρωπου να μου ΑΓΙΑΖΕΙ το νερο.Δεν λεω για ολους φυσικα αλλα για μεγαλο μερος του κληρου.
(κατ'εμε το "αγιασμενο" νερο υπαγεται στην αυθυποβολη,παει ο θρησκος στον κληρικο..του λεει ξερεις τι ..το αγιασα...ειναι αγιασμενο...το πιστευει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο θρησκος οτι ετσι ειναι..οποτε πλεον το νερο..."λειτουργει" ως τετοιο...ως αγιασμενο..για τον θρησκο που το παιρνει.)

Απορω αν κατεβαινε κανας Χριστος στις μερες μας ποσα σκαμπιλια θα μοιραζε σε κληρικους , ιερεις , μητροπολιτες , και ενα σωρο "εκπροσωπους" της εκκλησιας.

Η "εκκλησια" ειναι ανθρωποφτιαχτο πραγμα...οριζεται οπως θελουν αυτοι που το φτιαχνουν και σπανιως εχει σχεση με την πραγματικη θρησκεια.
Μην ειμαστε κολημενοι στην "εκκλησια" αλλα στην ουσια των πραγματων.

Και για να μιλησω και λιγο "εντος θεματος"...δεν εχω ματιαστει ποτε μου ουτε ξερω να ξεματιαζω...
Αλλα πιστευω οτι ειναι ολα θεμα σκεψεων/ηλεκτρομαγνητικων κυματων/ενεργειων.
Αυτο κατ'εμε προυποθετει πιστη στην διαδικασια , ειτε γινεται με ψαλμους,ξορκια ειτε χωρις.
Επισης προυποθετει δυνατο "πομπο" , οχι αναγκαστικα δυνατο "δεκτη".
Οπως για παραδειγμα αυτοι που κανανε "βουντου" κατω στην Νοτια Αμερικη.
Ο "μαγος" απλα χρειαζοταν ενα αντικειμενο του στοχου για να του κανει "κακο".
Μαγος = δυνατος πομπος ενεργειας/θετικης ή αρνητικης σκεψης.
Κατα αντιστοιχια πιστευω λειτουργει και το σκηνικο με το ματιασμα/ξεματιασμα.Εκει το λενε βουντου , εδω το λεμε ματιασμα.Διαφορετικη πολιτισμικη κουλτουρα.

Προσωπικες αποψεις ειναι αυτες , χωρις απτες αποδειξεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mphx : 26-06-11 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-08-13, 12:59
panoramix23 Ο χρήστης panoramix23 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2013
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους..ειμαι κι εγω καινουριος εδω και μπηκα ψαχνοντας απαντησεις σε κατι που τα τελευταια χρονια με ταλαιπωρει ιδιαιτερως..
Διαβασα αυτα που γραφετε παραπανω για τη βασκανια, το κακο ματι κλπ..η αληθεια ειναι οτι πιστευω πολυ σε αυτα τα πραγματα απο ενα σημειο και μετα, οταν δηλαδη ειδα οτι μαλλον με περιτριγυριζει κι εμενα τον ιδιο..

ηθελα να ρωτησω αν καποιος/καποια απο εσας εχει ακουσει για καποιους γεροντες που σου δινουν ενα φυλαχτο και σε προστατευει απο ολες αυτες τις κακες ενεργειες..ο λογος που ρωταω ειναι οτι εχω ακουσει μια ιστορια απο ατομο το οποιο δε λεει φανφαρες για εναν γεροντακι με πνευματικα χαρισματα που βοηθησε τη γυναικα του να απαλλαγει απο τετοια πραγματα..το κακο ειναι οτι αυτο το γεροντακι εχει πλεον αποδημησει..

δεν ξερω τι ειναι αυτο που με πιανει, ξερω παντως οτι ειναι κακη ενεργεια, ειτε αυτη λεγεται κακο ματι, ειτε γλωσσοφαγια ειτε οτιδηποτε αλλο..και με ταλαιπωρει πολλα χρονια τωρα..για την ακριβεια απο τοτε που χωρισα με μια σχεση που ειχα..

αν καποιος απο εσας εχει κατι ακουσει, θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-08-13, 21:42
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panoramix23 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους..ειμαι κι εγω καινουριος εδω και μπηκα ψαχνοντας απαντησεις σε κατι που τα τελευταια χρονια με ταλαιπωρει ιδιαιτερως..
Διαβασα αυτα που γραφετε παραπανω για τη βασκανια, το κακο ματι κλπ..η αληθεια ειναι οτι πιστευω πολυ σε αυτα τα πραγματα απο ενα σημειο και μετα, οταν δηλαδη ειδα οτι μαλλον με περιτριγυριζει κι εμενα τον ιδιο..

ηθελα να ρωτησω αν καποιος/καποια απο εσας εχει ακουσει για καποιους γεροντες που σου δινουν ενα φυλαχτο και σε προστατευει απο ολες αυτες τις κακες ενεργειες..ο λογος που ρωταω ειναι οτι εχω ακουσει μια ιστορια απο ατομο το οποιο δε λεει φανφαρες για εναν γεροντακι με πνευματικα χαρισματα που βοηθησε τη γυναικα του να απαλλαγει απο τετοια πραγματα..το κακο ειναι οτι αυτο το γεροντακι εχει πλεον αποδημησει..

δεν ξερω τι ειναι αυτο που με πιανει, ξερω παντως οτι ειναι κακη ενεργεια, ειτε αυτη λεγεται κακο ματι, ειτε γλωσσοφαγια ειτε οτιδηποτε αλλο..και με ταλαιπωρει πολλα χρονια τωρα..για την ακριβεια απο τοτε που χωρισα με μια σχεση που ειχα..

αν καποιος απο εσας εχει κατι ακουσει, θα ηθελα να μαθω
ευχαριστω
Ισως αυτος που λες κακο ματι να ειναι ουσιαστικα μια περιοδο επουλωσης μετα απο το χωρισμο σου.

Για σιγουρια γυρνα στον ηλιο και τη φυση και τους θετικους ανθρωπους.Καμια αρνητικη ενεργεια δεν μπορει να επιβιωσει σε αυτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.