Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-02-07, 22:13
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικα δεν λεω οτι ειναι αδυνατον πουθενα, λεω ειναι πολυ δυσκολο..
Δεν νομιζω πως σε ενα επιπεδο οπως αυτης της συζητησης υπαρχει ενταση, καθε αλλο, πιστευω πως γενικα την ενταση τη δημιουργει καποιος για να αποπροσανατολησει την συζητηση (κατι που δεν κανεις εσυ η οποιοσδηποτε αλλος εδω..).
Απο τη μια τωρα, εσυ ως πολεμαχος της σημερινης δημοκρατιας δεν νομιζω πως ειναι δυνατον να βγεις με τα μαχαιρια στους δρομους και να καταδιωκεις τους λειτουργους της δημοκρατιας.. αυτο που θα μπορουσες να κανεις ενα αναφαιρετο δικαιωμα ειναι να μπεις ενεργα στα κοινα, να πισεις τον κοσμο για τα πιστευω σου και να παρεις την ψηφο του.. μπορεις να κανεις κομα μπορεις χιλια δυο να κανεις.. δεν βλεπω καποιον να σου το απαγορεβει αυτο. Γιαυτο δεν βλεπω καμια ολιγαρχια με τον τροπο που το εννοεις εσυ.

Σιγουρα και εγω ειμαι υπερμαχος του μοντελου της δημοκρατιας για την οποια μιλας εδω σημερα, θα ηταν ευχης εργον να αποφασιζει σε καθε χωριο ο καθε ενας (ας βαλουμε καταρχην το προβλημα παιδειας στην ακρη) για τα θεματα που προκειπτουν, αλλα για σκεψου λιγο κατι..

για να γινει κατι τετιο θα πρεπει να υπαρχει ακριβος το ιδιο πολιτευμα σε ολο το κοσμο, αλλιως ενα "ολιγαρχικο" καθεστως παραδιπλα θα ισοπεδωνε ολα τα χωρια σε μια νυχτα..

για να γινει ενας δρομος θα επρεπε πολλα χωρια να κανουν επι χρονια διαβουλευσεις και εκλησιες του δημου για να θεσουν τα θεμελια του..

για να μπορεσουν κατοικη μιας αγωνης περιοχης να ζουν χωρις επιδοματα και δημοσιες υπηρεσιες οπως νοσοκομεια σχολια κτλ, θα επρεπε να μεταναστευσουν στα κετρα..(και ερχομαστε παλι στα ιδια..)

Συμφωνω με το σκεπτικο σου, αλλα για εμενα ειναι ενα ρομαντικο ονειρο, που δεν ειναι ικανο να με πισει.. οχι ακομα τουλαχιστο..

Συμφωνω με τον Πλατων πως ολοι δεν μπορουν να κυβερνανε, αν και σε μια κοινωνια ισου εκπαιδευτικου επιπεδου, ολοι θα ηταν ικανοι, και παλι ολοι δεν μπορουν να ειναι ικανοι σε ολα.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 25-02-07 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-07, 22:14
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Αλλά για μένα υπάρχει ένα μικρό παραθυράκι.Υπάρχει θεωρητικά η πιθανότητα να βρεθεί κάποιος χαρισματικός και κυρίως αγνός άνθρωπος που γνωρίζοντας τις τεχνικές της προπαγάνδας και εφαρμόζοντας τες,να καταφέρει να αφυπνίσει το λαό,να γίνει επανάσταση και όταν πάρει την εξουσία στα χέρια του,άρα και τον έλεγχο της παιδείας,να την αλλάξει με βάση κάποιες φιλοσοφικές αρχές όσο το δυνατόν προς το καλύτερο.Αυτή η ελπίδα που έχω εγώ πάντως δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα είναι ρεαλιστική.
Φοβάμαι ότι δεν είναι καθόλου ρεαλιστική. Ίσως βρεθεί ένας νέος ηγέτης και ξεσηκώσει το λαό και με ανταρτοπόλεμο ή με όποιο τρόπο θες έριχνε την κυβέρνηση. Τι πιστεύεις ότι θα έκανε μετά? Μπορεί να ξεκινούσε με αγνές προθέσεις, αλλά όταν πάρεις το μονοπάτι του πολέμου αλλάζεις και εσύ ο ίδιος. Απλά θα έπαιρνε την εξουσία και θα συνέχιζε τον κύκλο.

Και στο θέμα της εκπαίδευσης δε συμφωνώ μαζί σου. Η εκπαίδευση μπορεί να βελτιωνόταν αλλά μόνο λίγοι θα επωφελούνταν από αυτή. Είναι βλέπεις απαραίτητη όπως έχω ξαναπεί μία κάποια ευφυΐα. Ξέρω πως ακούγομαι εγωιστής τώρα και εγωπαρμένος, αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Αυτή την ευφυΐα την έχουν λίγοι, είτε μας αρέσει είτε όχι. Άλλωστε ο πολύς κόσμος δε θέλει να αφυπνιστεί και καλά κάνει, αφού μια χαρά περνάει.

Και όσον αφορά τις πηγές πληροφόρησής μου, θα σε παρακαλούσα να κατονομάζεις τα όποια λάθη που κάνω λόγω άγνοιας. Άνθρωπος είμαι, μικρός μάλιστα σε ηλικία, άρα τα λάθη είναι αναμενόμενα. Δεν με πειράζει ούτε προσβάλλομαι. Απλά πες τα.

Θα ήθελα επίσης να πω σε σένα Γιώργο, ότι όσα λες για την δημοκρατία πράγματι ισχύουν. Ο λαός ψηφίζει όποιον "θέλει" να τον αντιπροσωπεύσει. Και σε αυτό το θέλει παίζεται το μεγάλο παιχνίδι. Οι υποψήφιοι με παράδες και επιρροή απλά κερδίζουν με το αζημίωτο την υποστήριξη των μέσων όπως είπα πριν που φροντίζουν με τη σειρά τους, ο λαός να "θέλει" αυτούς να τους αντιπροσωπεύσει. Γι' αυτό τόσα χρόνια τώρα βγαίνουν τα ίδια κόμματα εναλλάξ.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jissard : 25-02-07 στις 22:14
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-07, 22:18
Πανδαιμόνιος Ο χρήστης Πανδαιμόνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Μα και ο Πλάτωνας ήταν γνωστός για τις φιλομοναρχικές του πεποιθήσεις αλλά και για τη συμπάθεια προς ορισμένους τυράννους, ειδικά αυτούς της κάτω Ιταλίας που αν θυμάμαι καλά τους επισκέφθηκε τρεις φορές για ηθική συμπαράσταση .
Ας εστιάσουμε στο ρόλο των διανοουμένων αν γίνεται .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-07, 22:19
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πανδαιμόνιος

Αλήθεια θα υπήρξε ποτέ αγνή πρόθεση των κυβερνώντων έναντι στις μάζες η χρησιμοποιούσαν τους διανοούμενους σα καθέδρα προς το λαό ;
Είναι ένα ερώτημα και αυτό .
Δε πιστεύω πως θα υπήρχε ποτέ περίπτωση η "αρχουσα" τάξη (με οικονομική ή πολιτική επιρροή) να φερθεί με "αγνότητα" στις μάζες.
Γιατί τότε δε θα ταν "άρχουσα" τάξη, θα ταν κάτι άλλο. Η επιρροή είναι μεγάλο ναρκωτικό και πιστεύω πως δεν υπάρχει θεραπεία αποτοξίνωσης.
Αν κοιτάξουμε και μεις λιγάκι τους εαυτούς μας και θυμηθούμε περιπτώσεις όπου από θέσεις ισχύος ενεργούσαμε ,έναντι άλλων ανθρώπων θα καταλάβουμε πως είναι αδύνατο να γίνει.

Οι διαννοούμενοι είναι μία άλλη άρχουσα τάξη που διαδραματίζει και αυτή σημαντικότατο ρόλο στις συνειδήσεις της "μάζας", ιδιαίτερα σε λαούς με πολιτισμικό υπόβαθρο μεγάλο, όπως οι Έλληνες.

Οι οικονομικοί άρχοντες ελέγχουν την καθημερινότητα και τη διαβίωση, ενώ οι "πνευματικοί" ελέγχουν τον εσωτερικό κόσμο των ανθρώπων του "μαντριού"
Και οι δύο μαζί κάνουν το περιβόητο "σύστημα"

Θα μπορούσα να επεκταθώ πολύ περισσότερο σε αυτό το θέμα, αλλά θα ξεφύγουμε εντελώς από το Θέμα φίλε Πανδαιμόνιε.
Απλά πήρα πάσα απ'τα λεγόμενά σου στο τελευταίο ποστ. Αν ξέφυγα λιγάκι ,sorry
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-07, 22:23
Πανδαιμόνιος Ο χρήστης Πανδαιμόνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δε νομίζω πως ξέφυγες καθόλου , ίσα ίσα εκεί θα μου άρεσε να εστιάσουμε .Νομίζω πως έβαλες το θέμα στη σωστή του βάση .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-07, 22:25
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Ακριβως για αυτο το ανεφαιρα φιλε πανδαιμονιε.

(

Φιλε τζισαρντ, σε ενα πραγμα ειμαι απολιτος σε αυτη τη ζωη, και αυτο ειναι οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν την ιδια νοητηκη δυνατοτητα εκτος φυσικα απο τους νοητηκα καθηστεριμενους ανθρωπους που παλεβουν περισοτερο απο εμας για την ισοτητα.
Ολα ειναι θεμα παιδειας. Οχι τοσο η ποσοτητα αλλα περισοτερο η ποιοτητα της παιδειας. Σημερα απο τις 24 ωρες της ζωης του το παιδι και επι 7-8χρονια(αν δε παει πανεπιστιμιο) τις 10 ωρες τις περναει πανω απο ενα βιβλιο. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα γινει εξυπνο.. οτι θα αποκτισει πολυ παιδεια.. Παιδεια αποκτας και με ενα παιδικο βιβλιο. Κυριως με ενα παιδικο βιβλιο θα ελεγα. Παιδεια αποκτας και μεσα απο τη ζωη.

)
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-07, 22:32
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Οπως βλεπω και απο τα λεγομενα του φιλου πλανητη, και αυτος εναν ηγετη περιμενει για να ερθει και να σωσει την κατασταση και να φερει την παιδεια στην ελλαδα. Ακομα και αυτο το δημοκρατικο πολιτευμα που θα ειχε λοιπον απολιτη βαση στο λαο, για να υπαρξει, θα επρεπε να ερθει καποιος ηγετης για να το φερει..
και αυτο το καταλαβενω απο το φιλο πλανητη γιατι ειναι πλεων στην ψυχοσυνθεση μας χαραγμενο το μοντελο τις ολιγαρχειας που και για να αλαξει το οτιδηποτε μεχρι και το πολιτευμα, ενας ηγετης η μια ολιγαρχια θα μπορουσε να το αλαξει.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-07, 22:40
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Λοιπόν αφού ήρθε η συζήτηση εδω να κάνω και την παρατήρηση μου πάνω στο θέμα των διανοούμενων τρομάρα τους. Τι θα πεί διανοούμενος??? Απο μικρός νευρίαζα όταν άκουγα τους φιλολόγους να λένε αυτό το όνομα. Σου δίνει την εντύπωση πνευματικά πεφωτισμένων. Τι είναι ? Τίποτα περισσότερο απο κομπλεξικοί ανθρωποι που γράφουν φιλολογικούς αέρες στο χαρτί. Οχι όλοι αλλά όλοι οσοι δίνουν την επιροή τους στην εκπέδευση παγκοσμίως και σε όλες τις βαθμίδες και κυρίως στις ανώτερες. ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΕΝΟΙ με το σύστημα γιατί αλλιώς επειδή έτσι είναι δομημένο το σύστημα δεν θα είχανε την "αναγνωριση" για να τους θεωρεί ο κόσμος διανοούμενους. Οι διανοούμενοι οι πραγματικοί όμως που εγω ως μία ταπεινή και παροδική απο τον πλανήτη αυτόν ύπαρξη θαυμάζω δεν είχαν καμία σχέση με αυτούς που εννοούμε σήμερα. Δεν θα δεχτώ οτι μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο να έλθουμε σε πραγματική ελευθερία όταν ο ίδιος είναι 100% συμβιβασμένος με τις ιδέες που άλλοι βάλανε γι'αυτόν πριν απο αυτόν και με την κοινωνία γιατί τους βολεύει. Αρκετοι στο φορουμ αυτό είναι πραγματικά διανοούμενοι αλλά κανείς δεν θα τους αναγνωρίσει. Αυτό δεν τους αναιρεί όμως την ιδιότητα και το οτι αν έλθει μια μέρα η αλλαγή αυτοί θα είναι που θα την έχουν φέρει κι οχι οι κυριλάτοι συμβιβασμένοι κύριοι.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-07, 23:35
Πανδαιμόνιος Ο χρήστης Πανδαιμόνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Δε νομίζω πως έχεις δίκιο φίλε μου.
Πως αλλιώς θα μπορούσες να χαρακτηρίσεις έναν Πλάτωνα η έναν Αριστοτέλη, έναν Ισοκράτη η τον Πλούταρχο ;

Το θέμα είναι αν όλοι αυτοί λειτουργούσαν βάσει αυτών που έλεγαν η τα έλεγαν για να τα ακούν οι άλλοι , ενώ αυτοί δειπνούσαν στις αυλές των μοναρχών , τρώγοντας και πίνοντας θαυμάζοντας ταυτοχρόνως τα λικνιζόμενα κορμιά των μαυριδερών περσίδων δούλων καλλονών .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-02-07, 23:48
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Πανδαιμόνιε, με παρεξήγησες δεν αναφέρομαι στην απόλαυση οταν τους κατακρίνω. Για την ακρίβεια είμαι υπέρ της. Η φράση μου "Δεν θα δεχτώ οτι μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο να έλθουμε σε πραγματική ελευθερία όταν ο ίδιος είναι 100% συμβιβασμένος με τις ιδέες που άλλοι βάλανε γι'αυτόν πριν απο αυτόν και με την κοινωνία γιατί τους βολεύει" είναι που λέει τι ΄πιστεύω. Τέλος ολοι οσοι είπες είναι κάποιοι απο όσους προείπα πως θαυμάζω.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.