Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-07, 09:36
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Thumbs up *Λογική και ευαισθησία *

Με βάση την παράθεση που έβαλα στο Πλανήτης Γη Online - Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Λογική και ευαισθησία -θα ήταν ενδιαφέρον να συζητήσουμε πάνω στο ερώτημα που έχει στο τέλος : Παράλληλα, όμως, προσφέρει νέο υλικό στη φιλοσοφική συζήτηση για το κατά πόσο οι άνθρωποι πέρνουν ηθικές αποφάσεις με βάση εξωτερικούς κανόνες ή με βάση τα συναισθήματά τους, καθώς και για το κατά πόσο τα διάφορα συστήματα ηθικής είναι συμβατά με τον ανθρώπινο εγκέφαλο? Αλλά κ το τι επιπτώσεις έχει αυτό στη κοινωνία μας οταν σημαντικες για ανθρωπο αποφάσεις παιρνονται απο τέτοια άτομα που χωρις συναισθηματικό υπόβαθρο θυσιάζουν ακόμα κ ζωές?κ αναγκαζόμασται έπειτα όλοι να λειτουργήσουμε σε αυτό το σύστημα που το έχουν δομήσει όπως λέει κ το άρθρο άτομα με τη συγκεκριμένη εγκεφαλική βλάβη που αναφέρει?(αν κ όλοι μας έχουμε απο μια εγκεφαλική βλάβη! )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-07, 12:21
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Χρήστο,διάβασα το θέμα στην κατηγορία "Πλανήτης Γη on-line" και εμένα η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι αυτό το επιστημονικό πείραμα επιβεβαιώνει την Πλατωνική αντίληψη ότι ο άνθρωπος γίνεται κακός ακούσια,κάτι που διαφωνεί με άλλες διδασκαλίες όπως πχ τον Χριστιανισμό αλλά δεν είναι αυτό του παρόντος.Το σημαντικότερο βέβαια θέμα που τείθεται είναι το τι είναι πραγματικά η ηθική,ένα θέμα πάνω στο οποίο θα μου επιτρέψεις να πω ότι η σημερινή διανόηση..."έχει μπλέξει τα μπούτια της" και ενώ στο παρελθόν υπάρχουν πολλές θεωρίες που αγκαλιάζουν όλες τις πτυχές αυτού του θέματος,η σύγχρονη "διανόηση" φαίνεται να τις αγνοεί και από τη μεριά της δε δίνει κάποια απάντηση σ'αυτό το θεμελιώδες για την δημιουργία μιας υγειούς κοινωνίας ερώτημα.Οπότε εγώ θεωρώ πως το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συνθέσουμε αυτές τις διδασκαλίες που προέρχονται από το μακρινό ή πρόσφατο παρελθόν και να τις επεξεργαστούμε κριτικά.Κάτι που πιστεύω ότι συμφωνούν τα σημαντικότερα ηθικά συστήματα του παρελθόντος είναι ότι τον ηθικό άνθρωπο τον χαρακτηρίζει μια διεύρηνση της αντίληψης,η κατάσταση δηλαδή υπέρβασης του εγώ και συνειδητοποίησης του ατόμου ως κομμάτι ενός συνόλου.

Αυτή η μετάβαση είναι αποτέλεσμα της αυτογνωσίας και της ψυχικής και πνευματικής κάθαρσης.Αποτέλεσμα της ψυχικής κάθαρσης είναι το άτομο να απελευθερώνει τον πυρήνα της ύπαρξης του,που είναι αγαθό,από τα ξένα κακά στοιχεία που έχουν προσκολληθεί σε αυτό και εμποδίζουν τον άνθρωπο να αποκτήσει εποπτία αυτού.Όσο λοιπόν σταδιακά ο άνθρωπος προχωράει στην αυτοκάθαρση,ταυτόχρονα μπορεί να "δει" το κομμάτι του αγαθού που κατοικεί στον πυρήνα της ύπαρξης όλων των όντων,γιατί η ψυχή του ανθρώπου έχει τη δυνατότητα να αναγνωρίζει και να επικοινωνεί με το ομοούσιον της,όπως ανάλογα δρουν και οι υπόλοιπες αισθήσεις του ανθρώπου.Έτσι τον αγκαλιάζει πλέον η αγάπη ή φιλότητα ή έρως και αυτός είναι πλέον ο μόνος νόμος που αναγνωρίζει και δηλώνει πίστη σε αυτόν,γιατί η δύναμη αυτή είναι που συνδέει τα αγαθά μέρη όλων των όντων.Άλλωστε η ηθική προέρχεται από τη λέξη ήθος και έτσι,ανάλογα με την ψυχική καθαρότητα κάποιου διαμορφώνονται και οι ηθικές του αντιλήψεις.

Από τα παραπάνω γίνεται κατανοητό ότι η πραγματική ηθική αφορά μόνο τον εξευγενισμένο άνθρωπο που έχει μεταβεί σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα.Από την άλλη ο άνθρωπος που είναι δέσμιος περισσότερων ή λιγότερων παθών,έχει διαφορετική αντίληψη περί ηθικής φυσικά,που κατευθύνεται κυρίως από το ένστικτο.Γιατί ο άνθρωπος σε αυτή την κατάσταση δεν έχει ούτε ελεύθερη βούληση,ούτε ελεύθερη επιλογή αλλά τον άγουν και τον φέρουν τα ένστικτα και γενικά τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν την προσωπικότητα του.Έτσι παρατηρείται το φαινόμενο οι αντιλήψεις περί ηθικής να διαφοροποιούνται από άτομο σε άτομο.

Όσον αφορά την κατάσταση στη σημερινή κοινωνία,είναι γεγονός για μένα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κατευθύνονται από το ένστικτο αλλά όπως παρατηρείς εύστοχα και εσύ,υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν πολύ αρνητικά ένστικτα,και εγώ προσωπικά δεν πιστεύω πώς όλες αυτές οι περιπτώσεις είναι άτομα με συγκεκριμένο εγκεφαλικό πρόβλημα,γιατί εδώ μιλάμε για την πλειοψηφία της κοινωνίας[edit:εκτός αν αυτή η πάθηση έχει προκληθεί εσκεμένα σε μεγάλο μέρος του πλυθησμού από την εξουσία,δεν μπορώ να υποθέσω με ποιόν τρόπο αλλά από αυτούς τα περιμένω όλα...]!Άρα εγώ προσωπικά έχω την πεποίθηση ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι έτσι λόγω κακής παιδείας και πλήσης εγκεφάλου.Αυτά σαν μια πρώτη εισαγωγή από εμένα,περιμένω φίλε μου και τις δικές σου απόψεις.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 27-03-07 στις 12:26
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-07, 10:03
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Φίλε the_black_planet διαβάζοντας το κείμενο σου θα έλεγα ότι έβλεπα αποτυπωμένη σχεδόν κ τη δική μου άποψη!Θα συμφωνήσω με σένα κ την Πλάτωνική αντίληψη οτι ο άνθρωπος γίνεται κακός ακούσια(αν κ διαφωνώ με το π.χ. σου νομίζω οτι κ ο χριστιανισμός έχει την ίδια αντίληψη!).Όμως αδερφέ λες κάτι μεγάλο : (....ότι τον ηθικό άνθρωπο τον χαρακτηρίζει μια διεύρυνση της αντίληψης,η κατάσταση δηλαδή υπέρβασης του εγώ....)ο άνθρωπος έχει πάψει να διερευνά γενικώς την αλήθεια κ μένει κολημένος στο εγώ του κ πες μου εσύ κάτι όλοι εδώ σαυτό το forum που έχει την εκτίμηση μου κ ιδιαίτερα τα άτομα που έχω γνωρίσει αλλά κ σε συζητήσεις με φίλους,στις ατελείωτες συζητήσεις που έχουν γίνει εδώ κ οχι μόνο, στις ατελείωτες διαμάχες, έχει πιστεί ποτέ κανένας από τα λεγόμενα του αλλού?απ'όσα έχω δει εγώ οχι!γιατι αυτό όμως?Αυτές οι σχέσεις που αναπτύσοντε ιδιαίτερα μέσα από αυτές τις συζητήσει πρέπει να ναι αμφίδρομες ,αντ'αυτου από τη μια δε δεχόμαστε αδερφέ τις άλλες απόψεις γιατί δε θέλουμε να παραδεχτούμε ότι εμείς κάναμε λάθος κ να δώσουμε στον άλλον την χαρά της επιβεβαίωσης κ από την άλλη μιλάμε μεταξύ μας με υφάκι χιλίων καρδιναλίων γιατί νομίζουμε ότι κάνοντας τον άλλον να συμφωνήσει μεμας αυτοεπιβεβαιωνόμαστε έτσι είμαστε "κλειστοι" εξαρχής...δεν υπάρχει σεβασμός στον άλλον δίπλα μας αλλά ούτε στον εαυτό μας π.χ. μόλις μου ήρθε ένα προσωπικό μήνυμα από μέλος του forum που με βρίζει για ότι έχω γράψει!!!!υπάρχει ποτέ περίπτωση αυτό το άτομο κ να δει την αλήθεια κατάματα να την καταλάβει?αλλα η μεγάλη αλήθεια είναι μια κ την επισημαίνεις κ εσυ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΔΕΙΑ......μήπως η πλύση εγκεφάλου που αναφέρεις στο τέλος γίνεται επί εκατοντάδων χρόνων κ έτσι έχει περάσει στο DNA μας?!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βλάχος Χρήστος : 28-03-07 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-07, 14:12
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε μου Χρήστο,αυτά τα θέματα που θέτεις με έχουν απασχολήσει και εμένα πάρα πολύ.Ιδιαίτερα στο γιατί οι (περισσότεροι από ότι έχω καταλάβει από την εμπειρία μου)άνθρωποι είναι τόσο κολλημένοι με τις απόψεις τους,και νιώθουν ότι απειλούνται κάθε φορά που κάποιος εκφράζει μια διαφορετική άποψη,αυτό το θέμα όσο και αν έχω βασανίσει το μυαλό μου,με τις μέχρι στιγμής γνώσεις ψυχολογίας που έχω μου είναι αδύνατο να δώσω μια ικανοποιητική απάντηση,αν μπορείς βοήθησε με...Σίγουρα πάντως υπάρχει μια φοβία για το διαφορετικό,κυρίως από τα άτομα που υϊοθετούν τον τρόπο σκέψης που προωθεί η σύγχρονη ψευτοδιανόηση που όχι μόνο απορίπτουν αλλά και θεωρούν ως κάτι εχθρικό ότιδήποτε διαφορετικό από τις καθιερωμένες απόψεις,ίσως ως κάτι απειλητικό για την ασφάλεια της "όμορφης" κοινωνίας που ζουν.Πρέπει να υπερασπιστούν για παράδειγμα τον καπιταλισμό που τους έχει χαρίσει τόσα "αγαθά".

Αλλά δυστυχώς αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και σε άτομα του λεγόμενου χώρου της αναζήτησης και αυτό είναι πολύ λυπηρό,αλλά καθώς φαίνεται πολλοί "δάσκαλοι" της αναζήτησης δεν διαφέρουν και πολύ από τους τυράνους της διανόησης που καταδυναστεύουν τον κόσμο,και οι δυο αυτές κατηγορίες στοχεύουν στην πνευματική εξουσία κατά περισσότερων ή λιγότερων ανθρώπων.Οι περισσότεροι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν ανάγκη από μια θρησκεία,όχι απαραίτητα θεό αλλά κάτι που να θαυμάζουν,και επίσης να νιώθουν ότι ανήκουν κάπου(βέβαια καθαρά για να καλύψουν την ανάγκη τους για ασφάλεια και όχι επειδή επιθυμούν να προσφέρουν).

Από την άλλη σίγουρα υπάρχει και αυτή η περίπτωση που αναφέρεις του υπέρμετρου εγωισμού,αυτή είναι μια κατηγορία ανθρώπων που κατά τη γνώμη μου έχει δημιουργηθεί από κάποιες σύγχρονες θεωρίες περί ενίσχυσης του εγώ(που βέβαια ίσως να βασίζονται σε κάποια έμφυτα ένστικτα του ανθρώπου) και πρόκειται κατά τη γνώμη μου για άτομα με τάσεις εξουσίας.Αυτό ίσως δικαιολογείται κατά τη γνώμη μου επειδή σήμερα επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας γενικότερα και αυτοί οι άνθρωποι είναι εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμο τους και νιώθουν πολύ μόνοι...Αυτές είναι κάποιες σκόρπιες σκέψεις μου πάνω στο θέμα αυτό αλλά δεν έχω ξεκάθαρη άποψη ακόμα...

Βέβαια δεν μπορούμε να περιμένουμε από κάποιον να επεξεργαστεί κριτικά τις απόψεις του άλλου,από τη στιγμή που οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα αγνοούν βασικούς κανόνες της λογικής γιατί απλούστατα δεν τους διδάχτηκαν ποτέ.Οπότε ο καθένας κρίνει με βάση την υποκειμενική του αντίληψη.

Για το αν η χρόνια πλύση εγκεφάλου όπως λες έχει καταφέρει να περάσει κάποια πράγματα στο DNA μας ή συλλογικό ασυνείδητο,αυτό το θεωρώ δεδομένο,καθώς όλες αυτές οι εικόνες που εντυπώνονται στον άνθρωπο και μετά μετατρέπονται σε εμμονές και πίστη,μεταφέρονται μέσω του γονιδιώματος και γίνονται ένστικτα,δηλαδή μηχανισμοί αντίδρασης του ανθρώπου,είτε βιολογικοί είτε ψυχολογικοί ενώ αντίστοιχα άλλα ένστικτα που καταπιέζονταν για χρόνια,πολλά έχουν εξαφανιστεί πλέον.Αν συγκρίνεις τον σημερινό ευρωπαίο τουλάχιστον άνθρωπο με τον αρχαίο είναι...η μέρα με τη νύχτα!Θα προσπαθήσω να σκεφτώ στη συνέχεια να σου δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα.Αυτό ισχύει σίγουρα για πολλούς φόβους και ψυχικές ασθένειες του ανθρώπου και κυρίως για τον ρατσισμό που ΔΕΝ υπήρχε με αυτή τη μορφή παλαιότερα,είμαι σίγουρος γι'αυτό.Αλλά για μένα το σημαντικό είναι να διερευνήσουμε και να γνωρίσουμε τα ένστικτα μας και την αιτία δημιουργίας τους και έτσι να τα ελέγχουμε,οπότε να λειτουργούμε πιο συνειδητά!Όπως έλεγε και ο Πλάτωνας στην Πολιτεία,ότι πρέπει το λογικό του ανθρώπου να άρχει του θυμωειδούς και του επιθυμιτικού.Αλλά σήμερα η διαδικασία της αυτογνωσίας έχει γίνει κατά πολύ δυσκολότερη από ότι παλαιότερα γιατί ο άνθρωπος είναι γεμάτος με φόβους και άλογα ένστικτα που πρέπει να πολεμίσει ώστε να επιτύχει την κάθαρση.

Αυτά για την ώρα φίλε μου γιατί μακρυγόρησα αρκετά.Τέλος θα ήθελα να σε ρωτήσω γι'αυτό που λες ότι και ο Χριστιανισμός πρεσβεύει την άποψη ότι όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί κατά βάθος.Εγώ δεν έχω μελετήσει διεξοδικά την χριστιανική διδασκαλία,αλλά από όσα έχω υπόψην μου,1ον)η αποκάλυψη του Ιωάννη λέει ξεκάθαρα ότι κατά την τελική κρίση θα διαχωριστούν οι άνθρωποι σε καλούς και κακούς και 2ον)θυμάμαι ότι στα πρωτοχριστιανικά χρόνια κάποιοι χριστιανοί πίστευαν στην Πλατωνική αντίληψη όπως πχ ο Ωριγένης που η 3η Οικουμενική σύνοοδς τον αφόρισε γι'αυτό το λόγο!Θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω την άποψη σου,πάντως εγώ έχω την εντύπωση ότι πιθανότατα κάτι τέτοιο να εξέφραζε τους πρώτους (και πραγματικούς) Χριστιανούς αλλά στην πορεία οι Οικομενικές συνόδοι(και οι αυτοκράτορες φυσικά) διαπίστωσαν ότι μια τέτοια άποψη δεν τους συμφέρει...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 28-03-07 στις 14:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-07, 19:32
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Φίλεthe_black_planet δε νομίζω να το χαρακτήριζα φοβία για το διαφορετικό, αν κ ισχύει για τις πιο παλιές γενιές από εμάς, η νέα γενιά όμως? νομίζω έχει εξυπσώση το εγώ της , μην έχοντας βιώσει δύσκολα χρόνια όπως οι προγονοί μας αναλωνόμαστε σε μια καθημερινότητα που τρέχεις για τα πάντα εκμηδενίζοντας τα συνθήματα κ τις προσωπικές σχέσεις κ η μη επαφή με το φυσικό περιβάλλον δημιουργεί έναν καθιστικό άνθρωπο σε όλα τα επίπεδα κ ο απέναντι τοίχος μας κρύβει τον ορίζοντα που θα πρεπε να κοιτάμε …..οι αρχαίοι μας , λέγανε : νους υγιής εν σώματι υγιή…..
Στα άτομα της αναζήτησης τώρα είναι άτομα που έχουν δει το δρόμο αλλά πάνε με την όπισθεν !μένουν στην διαφορετικότητά τους όπου τους γίνεται εμμονή, αρχίζουν να πιστεύουν στο τίποτα κ το τίποτα γίνεται μαύρη τρύπα που ρουφά τα πάντα …..
Το να έχεις μια θρησκεία δεν είναι κακό κ νομίζω ότι ο κόσμος της αναζήτησης το προσεγγίζει λάθος! Η δική μου άποψη είναι ότι θρησκεία είναι ότι αντιλαμβάνεσαι την ύπαρξη της ψυχής κ του πνεύματος σου κ δε μένεις κολημένος στον υλικό κόσμο αλλά θέλεις να εξελιχθείς κ να γίνεις ο ίδιος «ζωή» αντί να ζεις παροδικά! Φυσικά υπάρχουν φανατικοί αλλά αυτοί δε σημαίνει ότι αντικατοπτρίζουν την έννοια της θρησκείας, φαντάσου το σαν τον αθλητισμό με τους χούλιγκαν ! Ο καλύτερος τρόπος να εξουσιάσεις δηλ. Είναι ο δούρειος ίππος !ελέγχεις λοιπόν τις θρησκείες κ δεν σε κουνάει κανείς…. Όμως όλες οι θρησκείες νομίζω οτι κρύβουν αλήθειες μέσα τους ... Η θρησκεία είναι πνευματικός στόχος κ όπως κ τα ανθρώπινα ένστικτα που λέμε εξαρτώνται όλα από το πώς θα τα γαλουχήσεις, εάν σπείρεις ανέμους θα θερίσεις θύελλες, εάν σπείρεις σπόρους τότε θα βγούνε καρποί! Το λες κ συ : …εγκλωβισμένοι στο μικρόκοσμο τους …Το συμπέρασμά μου λοιπόν είναι οτι δεν υπάρχουν δυο ειδών ένστικτα το καλό κ το κακό αλλά ένα ! κ το θέμα είναι με τι θα τραφεί! Κ κάτι σχετικά αόριστο , πολύ φοβάμαι ότι ο αντίχριστος που λέει ο χριστιανισμός οτι θαρθει υπάρχει κ θα είναι άνθρωποι τελικά της διπλανής πόρτας που θα έχουν γεννηθεί κ θα έχουν τραφεί μέσα από το χάος των ημερών μας κ των πράξεων μας όπου θα γίνουν η πληοψηφία κ θα κυβερνήσουν ! δεν θα επιτρέπουν τίποτα το διαφορετικό από αυτούς κ θα πρέπει να αφομοιωθείς κ συ…τόσο απλά!!!!
Για τον χριστιανισμό νομίζω ότι σε κάλυψα λίγο , απλά νομίζω οτι κρύβει κάτι αληθινό μέσα του που χρίζει διερεύνησης ,δες τον πυρήνα κ βγάλε τους εξωγενής παράγοντες ..νομίζω όμως ότι αυτή η συζήτηση δεν είναι για forum θα μείνουμε στις λέξεις κ θα χαθεί το νόημα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-07, 20:41
Βλάχος Χρήστος Ο χρήστης Βλάχος Χρήστος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή Δίνοντας διαταγές στο DNA

Φιλε the_black_planet για αυτό που λέμε για το DNA!
Επιστήμονες του MIT κατάφεραν να ενσωματώσουν μια ραδιοφωνική κεραία μικροσκοπικών διαστάσεων στο DNA.Η κεραία που αποτελείται από κρυστάλλους χρυσού με πολύ λίγα άτομα, 100 άτομα μόνο, έχει μήκος 1.4 nm.Η νέα τεχνική αναμένεται να οδηγήσει στην κατασκευή ηλεκτρονικών διακοπτών, με τους οποίους οι επιστήμονες θα μπορούν να ενεργοποιούν ή να απενεργοποιούν γονίδια για την εκτέλεση συγκεκριμμένων εργασιών.!!!(κ ρωτάω εγω οτι μπορουν να διαμοφώσουν όπως θέλουν το DNA ανθρώπου?το άρθρο λέει οτι θα βοηθήσει στις γενετικές ανομαλίες!παντα για καλό σκοπό!αυτό όμως έγινε το 2002 κ απο τοτε δεν εχουμε ακούσει κατι αλλο...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.