Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-11-07, 14:23
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Δεν ξερουμε τιποτα στην πραγματικοτητα για την κοπελα για να λεμε αν ειναι ψυχικα ασθενης η εχει σχιζοτυπη διαταραχη προσωπικοτητας η εχει ενα χαρισμα(?)...ισως απλα η κοπελα να εχει την αναγκη να τραβηξει την προσοχη..να νιωθει μονη αλλιως , να εχει αναγκη να προκαλει αποριες ..θαυμασμο η και φοβο για να καλυψει αλλα πιο βαθια κενα της..ισως ετσι πιστευει οτι θα εχει πιο πολλους φιλους και να μην το κανει καν συνειδητα αυτο...το μυαλο παιζει απιστευτα παιχνιδια απο φοβο,μοναξια και ελλειψη ουσιαστικης επαφης με ανθρωπους...
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-07, 15:06
Το avatar του χρήστη karma
karma Ο χρήστης karma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2007
Περιοχή: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Μηνύματα: 167
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stoxasths
@ karma

Πλανη; "σιγουρα προκειται για πλανη";;;;;; Μηπως κρινεις λιγο βιαστικα; μηπως ξερεις ΠΑΡΑ πολυ λίγα για τόσο βεβαιους χαρακτηρισμους; μηπως θα επρεπε να περιμενεις να μαθεις κι άλλα στοιχεια πριν καταληξεις σε μια τοσο προχειρη "διαγνωση"; μηπως κανουμε κακό σε ανθρωπους οταν κρινουμε με τοση απολυτότητα και ευκολια κατι που ειναι σοβαρο και τους συμβαινει; φιλικα τα λεω, δεν σου "την λεω". Απλα σκεψου το λιγο
Καλέ μου φίλε

Για τίποτα δεν είμαστε σίγουροι!

Γι' αυτό και στη δημοσίευσή μου έγραψα... φαίνεται!

Μακάρι αυτή η κοπέλα να συνομιλεί με το Θεό... αν και πιστεύω ότι μπορεί να συνομιλεί με τον Ανώτερο εαυτό της, ο οποίος είναι και αυτός τμήμα του Θεού... αυτό που με προβλημάτισε, όμως, είναι οι οδηγίες που έλαβε, στο να ξεκόψει, δηλαδή, από κάποιους ανθρώπους....

Αναρωτιέμαι... αφού ο Θεός μας έχει δώσει την ελεύθερη βούληση... είναι δυνατόν να δίνει οδηγίες τέτοιου είδους;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-07, 15:08
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Φιλε στοχαστή εδώ κανεις ένα λάθος... από ότι κατάλαβα δεν διάβασες όλο το μήνυμα μου αν και ήταν μικρό η το διάβασες βιαστικά. Αυτό που είπα λοιπόν είναι να καθίσει και να συζητήσει μαζί τις μιας και από ότι φαίνεται από τους πόλους φίλους που έκανε πέρα, δεν έκανε πέρα την ERIKA. Να προσπαθήσει να καταλάβει μέσο συζήτησις τι πραγματικά θέλει να πει και από που το πιστεύει ότι όντως συνομιλεί με το θεό, πως το εννοεί και πως είναι τόσο σίγουρη για αυτό.
Από τη στιγμή που είναι ακόμα φίλες, η κοπέλα αυτή έχει εμπιστοσύνη στην λογική της ERIKAS και περιμένει ενδεχομένως την κατανόηση από αυτήν όσον αφορά το γεγονός η όχι τις συνομιλίας τις με θείο, η την εξήγηση του γιατί αυτό που πιστεύει δεν ισχύει. Σίγουρα πάντως υπάρχει μια υποσυνείδητη εμπιστοσύνη.. αυτό δείχνει το γεγονός ότι δεν την έκανε πέρα. Παρόλα αυτά στο τέλος γράφω ότι υπάρχει περίπτωση αυτά που περιγραφει η φίλη της να είναι αληθινά οποτε με την συζήτηση ενδεχομένως να καταλάβει ότι όντως υπάρχει κάτι σε αυτά που λέει η φίλη που είναι αληθινό.
Οποτε η συζήτηση ίσος βοηθήσει και την ERIKA να δει αυτό που προσπαθεί να τις δείξει η φίλη της κάτι που ενδεχομένως είναι αληθινό. Όλα είναι πιθανά σε αυτό τον κόσμο αυτό το πιστεύω πραγματικά.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-07, 15:15
Το avatar του χρήστη Stoxasths
Stoxasths Ο χρήστης Stoxasths δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2003
Περιοχή: Λάρισα, Ελλάδα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Μπορει και να εκανα λάθος. Απλα λεω οτι οταν μια συζητηση ξεκινα εκ των προτερων για να αποδειξεις το λάθος του άλλου και όχι να ακουσεις τοτε δεν ειναι συζητηση, ειναι σχεδόν προσυλητισμός.

Φιλικα παντα
Δημητρης
__________________
Έσσεται ήμαρ
Αγαπάτε αλλήλους
Σοφόν το σαφές
Μετρον άριστον
Επι χοίνικι μη καθέζου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-07, 15:59
ΕΡΙΚΑ Ο χρήστης ΕΡΙΚΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2007
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Νομιζω οτι το θεμα εχει ξεφυγει.Ειμαι δυστυχως ανθρωπος των θετικων επιστημων και οι ελλιπεις γνωσεις μου επανω στα θρησκευτικα θεματα καθιστουν την κατασταση ακομη χειροτερη.δεν μπορω να κανω πολλα.ενα ειναι το σιγουρο.προσπαθησα πολυ να πιστεψω αλλα δεν μπορω.μπορει να το χωραει το μυαλο καποιου αλλου.το δικο μου οχι.και φυσικα δεν ξερω καν πως να το χειριστω.αναρωτιεμαι απλα αν θα επρεπε να της πω ευθεος οτι δεν το πιστευω.αλλα φοβαμαι οτι τοτε "ο θεος"(εκανα πολυ ωρα ν αποφασισω πως να το γραψω αυτο δε θελω να προσβαλλω κανενα),θα της υποδειξει εμενα σαν την επομενη στη μαυρη λιστα.εγω μετα θα εχω σιγουρα την ισχυροτερη αποδειξη για οτι πιστευω.δεν θα μπορω ομως πια να βοηθησω.μπρος γκρεμος.......
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-07, 17:03
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΡΙΚΑ
αλλα φοβαμαι οτι τοτε "ο θεος"(εκανα πολυ ωρα ν αποφασισω πως να το γραψω αυτο δε θελω να προσβαλλω κανενα),θα της υποδειξει εμενα σαν την επομενη στη μαυρη λιστα.εγω μετα θα εχω σιγουρα την ισχυροτερη αποδειξη για οτι πιστευω.

Eνδιαφέρουσες προτάσεις επιλέγεις να χρησιμοποιήσεις. Ο "θεός" της λοιπόν θα σε βάλει στη μαύρη λίστα εάν της πεις την αλήθεια που σκέφτεσαι. Ο Θεός της επικοινωνεί μαζί της μέσα από έναν κωδικό ο οποίος δεν είναι γνωστός σε κανέναν άλλο και ο Θεός της μέσα από την επικοινωνία τους, της λέει ποιός είναι καλός και ποιός δεν είναι. Να δυο πιθανές εξηγήσεις, η μια μεταφυσική και η άλλη καθόλου.
1. Η φίλη σου έχει πέσει θύμα εκμετάλλευσης από κάποιο κακόβουλο πνεύμα που εκείνη το ερμηνεύει ως Θεό ή αυτό της παρουσιάζεται έτσι
2. Έχει ψυχιατρικό πρόβλημα, το οποίο χρήζει επιστημονικής αντιμετώπισης

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-07, 19:17
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Καλή μου Ερίκα,θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη ότι πιθανότατα να επικοινωνεί όντως με κάποιο πνεύμα η φίλη σου,το να το ερμηνεύει ως τον Θεό όμως νομίζω πως είναι λάθος,με βάση τα στοιχεία που μας έχεις δώσει.Νομίζω ότι το μεγαλείο και μόνο της λέξης Θεός μας προϊδεάζει για κάτι πολύ διαφορετικό από το ον με το οποίο επικοινωνεί η φίλη σου.Άλλωστε με βάση την γνωστή βιβλιογραφία η επικοινωνία με τον Θεό γίνεται μέσω προσευχής και ψυχικής κάθαρσης και όχι με τέτοιους τρόπους,και το δώρο αυτό το αποκτούν μόνο κάποιοι που είναι όντως άξιοι.Και αυτοί οι άξιοι έχουν για παράδειγμα το χάρισμα να καταλαβαίνουν την ψυχική καθαρότητα των άλλων οπότε δεν νομίζω ότι η φίλη σου ανήκει σε αυτή την κατηγορία,εφ'όσον χρειάζεται βοήθεια για να καταλάβει ποιοί από τον κύκλο της είναι καλοί και ποιοί όχι.

Βέβαια δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να έχει δεχτεί κάποια μυνήματα από το θείον,ή από κάποιον άγγελο ή άγιο χωρίς απαραίτητα να είναι και η ίδια άγια.Νομίζω έχουν σημειωθεί τέτοιες περιπτώσεις χωρίς να είμαι σίγουρος...Αν βρίσκεται σε κάποια δύσκολη φάση της ζωής της,αν για παράδειγμα έχει μπλέξει με ναρκωτικά,πιθανόν κάποιο καλό πνεύμα να την προειδοποιεί να ξεκόψει από κάποιες παρέες της προκειμένου να σωθεί,αυτό όντως βγάζει νόημα.Σε κάθε άλλη περίπτωση θεωρώ πιθανότερο να επικοινωνεί με κάποιο κατώτερο πνεύμα που πιθανόν να έχει σκοπό να την εξαπατήσει.Το γεγονός ότι είναι η ίδια έξυπνη και ψαγμένη όπως λες δεν το αναιρεί αυτό,οποιοσδήποτε όσο έξυπνος και να είναι όταν έχει την πρώτη του επαφή με το μεταφυσικό "ψαρώνει" πολύ εύκολα...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.