Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-05, 20:04
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Arrow Η Αλήθεια μέσα από αδιαφιλονίκητα στοιχεία.

Αξιολογώντας την θεματολογική βαρύτητα αλλά και το έντονο ενδιαφέρον για ένα θεμελιώδες ερώτημα, όπως το “Τι είναι η Αλήθεια”, παίρνω την πρωτοβουλία να θέσω το ζήτημα πάνω σε μια διαφορετική διάσταση. Ξεκινάω πρώτιστος από την ερμηνεία της λέξεως “Αλήθεια” την οποία θεωρώ ότι εκπροσωπεί την απόλυτη συμφωνία με την Πραγματικότητα και ότι είναι κάτι το οποίο δεν επιδέχεται ουδεμία αμφισβήτηση. Άρα συμπεραίνω ότι εκφράζει κάτι το αέναο ,το αδιαφιλονίκητο, μια έννοια που όχι μόνο δεν μεταβάλλεται αλλά επιπλέον εκπέμπει κάτι περισσότερο από το νόημα και την ουσία οποιαδήποτε πεπερασμένης ιδέας. Από τον παραπάνω συλλογισμό προκύπτει ότι, εφόσον η Αλήθεια είναι μια «παγκόσμια ακριβής σταθερά», τότε οποιοδήποτε στοιχείο ,θεώρημα η’ αρχή έχει μια σταθερή και αναλλοίωτη φύση επί των πραγμάτων, λογικά ενέχει ψήγματα Αλήθειας.

Θεωρώ εξαιρετικά σημαντικό, σε ένα κόσμο που συνεχώς μεταβάλλεται ,όπου ιδέες γεννιούνται και πεθαίνουν την ίδια στιγμή που μεγαλειώδεις θεωρίες καταρρέουν, να υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία παραμένουν ακλόνητα και σιωπηλοί θεατές της ανθρώπινης ματαιότητας. Πέρα από τις φιλοσοφικές εννοιολογικές προσεγγίσεις ή την ποιητική διάσταση της εξερεύνησης της Αλήθειας, το να ανακαλύψουμε κάποιες σταθερές τιμές η’ στοιχεία που καθορίζουν το Πραγματικό είναι τόσο σημαντικό όσο και πολύπλοκο να το πετύχει κανείς. Είναι μάλλον απίθανο να φανερωθεί η ολότητα της Αλήθειας σε κάποιον ερευνητή, όμως είναι πολύ πιθανό ανακαλύπτοντας ένα Αληθινό στοιχείο να οδηγηθεί στον σωστή κατεύθυνση. Και ένα τέτοιο στοιχείο για να χαρακτηριστεί αληθινό, θα πρέπει να έχει όλα τα γνωρίσματα της Αλήθειας.

Κατά την γνώμη μου, μια θεμελιώδης αρχή η οποία πιστεύω ότι έχει Αληθινή προέλευση και υπόσταση, είναι το π, το γράμμα που συμβολίζει τον λόγο της περιφέρειας ενός κύκλου προς τη διάμετρο του. Πρόκειται βεβαίως για τον γνωστό μαθηματικό τύπο, του οποίου ο λόγος είναι ίσος με 3,141592+.Παρολο που δεν έχω ιδιαίτερη ευχέρεια πάνω σε μαθηματικές πρακτικές, ομολογώ ότι από την στιγμή που έμαθα για τον διαβόητο αυτόν άπειρο αριθμό, άσκησε απάνω μου μια ιδιαίτερη γοητεία. Φυσικά δεν είμαι ο μόνος καθώς χιλιάδες άνθρωποι στο παρελθόν, όπως και τώρα, συνεχίζουν να βλέπουν μέσα από αυτόν τον αριθμό, την λύση σε πολλά μυστήρια της ζωής και του σύμπαντος.

Η επιδραστική δύναμη του π δεν περιορίζεται μόνο σε κύκλους και σε καμπύλες. Αποτελεί το συνδετικό κρίκο σε μεγάλα μαθηματικά προβλήματα, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τον κλάδο της στατιστικής και των πιθανοτήτων(όσοι έχετε δει την ταινία «π» θα γνωρίζετε τι εννοώ), ενυπάρχει σε ένα βαθμό στην διαμόρφωση και ερμηνεία φυσικών φαινομένων όπως είναι η δομή του ατόμου ως και την κίνηση των άστρων ενώ αρκετοί λάτρεις του π υποστηρίζουν ότι πρόκειται για τον υπέρτατο διαρρύθμιστη του σύμπαντος. Για να αναλυθεί επακριβώς η τρομακτική εμπλοκή που έχει το π σε κάθε πτυχή της ανθρώπινης δραστηριότητας και της τεχνολογικής προόδου, θα χρειαζόταν ένα ολόκληρο καινούργιο φόρουμ. Ποτέ άλλοτε ένας τόσο διφορούμενος αριθμός δεν διαμόρφωσε τόσες πολλές εξελίξεις στην ανθρώπινη ιστορία.

Πέρα από το ζήτημα του τετραγωνισμού του κύκλου, το π εμφανίζει ένα χαρακτήρα άστατο και συγχρόνως συναρπαστικά απρόσμενου. Από την αρχαιότητα μέχρι και τα σύγχρονα μαθηματικά η επιρροή του π είναι εμφανής. Ακόμα και στην Βίβλο(Παλαιά Διαθήκη, Βασιλείων Γ’ 7-23),υποδηλωνεται ότι ο λόγος της περιφέρειας προς την διάμετρο ισούται με 32 πήχεις, δηλαδή =3,κατι που απέχει πολύ από την πραγματικότητα και αυτό το στοιχείο χρησιμοποιείται συχνά σαν επιχείρημα από αυτός που υποστηρίζουν ότι η συγκεκριμένη Διαθήκη δεν είναι θεόπνευστη. Αρκετοί είναι και αυτοί που κατά καιρούς απομνημονεύουν τον αριθμό επιδεικνύοντας τις δυνατότητες τις μνήμης τους όπως κάποιος κ. Γκότο ,ο οποίος απάγγειλε από μνήμης 42.000(!) στοιχεία μέσα σε 9 ώρες, κάποιοι άλλοι θεωρούν πιο σημαντικό να «προβλέπουν» ιστορικά γεγονότα μέσα από τους αριθμούς, ενώ κάποιοι φιλόμουσοι αντικαθιστούν τα ψηφία με νότες, ψάχνοντας το νόημα του π μέσα από την μουσική. Μέχρι στιγμής έχουν βρεθεί 51 δις δεκαδικά ψηφία του αριθμού τα οποία φαινομενικά μοιάζουν τυχαία. Όμως πολλές φορές ο αριθμός μοιάζει σαν να παίζει μαζί μας όταν συμβιβαστούμε με την τυχαιότητα των ψηφίων που ακολουθούν το 3,14+.Αρκετα τα παραδείγματα και οι συμπτώσεις. Π.χ. ξέροντας ότι το π έχει στενή σχέση με τον κύκλο(και ο κύκλος έχει 360 μοίρες),αν εξετάσουμε το 360 ψηφίο ,παρατηρούμε ότι εμφανίζεται ο αριθμός 360 γύρω από το 6.

Η ουσία του π είναι ότι πρόκειται ίσως από τις ελάχιστες περιπτώσεις όπου μια ανθρώπινη ανακάλυψη μοιάζει να πλησιάζει τόσο κοντά στις αιώνιες δομές που συγκροτούν το σύμπαν, το οποίο από διαβολική σύμπτωση μοιάζει να βασίζεται ιδιαιτέρως πάνω σε συσχετισμούς που αφορούν σφαίρες, καμπύλες, κυκλικές τροχιές. Ξεπερνώντας τις ανθρώπινες νοηματικές επινοήσεις και ορισμούς(όπως είναι το δεκαδικό σύστημα), το π παραμένει ένα άτρωτο, αέναο σημείο που φαίνεται να ορίζει ολόκληρο τον κόσμο και την πραγματικότητα μας. Γι αυτό τον λόγο το θεωρώ σαν ένα κομμάτι Αλήθειας, το οποίο με την κατάλληλη αποκωδικοποίηση του, ίσως θα μπορέσει να μας μυήσει στα πιο κρυφά μυστήρια του σύμπαντος.

Ανασυστήνοντας αυτό το θέμα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να επαναφέρουμε στην μνήμη μας και να συγκεντρώσουμε εδώ οποιοδήποτε στοιχείο ή έννοια που θεωρούμε ότι έχει όλα τα γνωρίσματα ώστε να χαρακτηριστεί κομμάτι της Αλήθειας, δηλαδή Αληθινό. Παραφράζοντας μια γνωστή ρήση του Αρχιμήδη για τον μοχλό, τελειώνοντας, θα προσέθετα : «Δώσε μου μια μικρή Αλήθεια να πιαστώ και θα κατανοήσω ολόκληρο τον κόσμο».
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-05, 11:01
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Βρίσκω τη δημοσίευση πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά θα προσπαθήσω να την αμφισβητήσω. Όχι επειδή είμαι σίγουρος για τη δική μου άποψη. Θα θέσω ένα "μήπως". Μήπως λοιπόν, το π παρά τη γοητεία του είναι ένας σχετικός αριθμός και όχι απόλυτος; Θα καθόριζε δηλαδή τόσα πολλά φαινόμενα αν δεν υπήρχαν άνθρωποι να τον ανακαλύψουν; Θέλω να πω ότι πρώτον οι κύκλοι (όπως και πολλά γεωμετρικά σχήματα) είναι περισσότερο ιδεατά σχήματα παρά πραγματικά, δηλαδή δεν υπάρχουν στη φύση. Δεύτερον, οι περιπτώσεις όπου χρησιμοποιούμε το π (αλλά και το e), είναι μαθηματικά μοντέλα, τα οποία περιγράφουν διάφορα φαινόμενα και προσεγγίζουν τις παρατηρούμενες τιμές, παρά τα ερμηνεύουν. Αλλά ακόμα και οι παρατηρήσεις μπορεί να επηρεάζονται από τον παρατηρητή, αφού αυτός καθορίζει το πείραμα. Επίσης τα μοντέλα αυτά συνήθως εισάγουν κάποιες απλοποιήσεις και παραδοχές ώστε να γίνει ευκολότερη η μελέτη των φαινόμενων και έτσι προκύπτουν ειδικές περιπτώσεις, που μπορεί να παρουσιάζουν κάποια εντυπωσιακή απλότητα ή συμμετρία. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σαφή τα παραπάνω, γιατί μου είναι λίγο δύσκολο να διατυπώσω αυτές τις σκέψεις.
Πάντως, μια που κάνουμε λόγο για αριθμούς, δεν θα μπορούσαμε να μην αναφέρουμε το φ, που πραγματικά χαρακτηρίζει κάθε τι ζωντανό στη γη και μας δίνει την αίσθηση της αρμονίας. Υπάρχει παντού στο σώμα μας, ως λόγος μηκών (π.χ. απόσταση από ομφαλό ως τα δάχτυλα προς απόσταση από κεφάλι μέχρι τον ώμο).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-05, 03:29
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Πολύ λογικές οι παρατηρήσεις σου. Νομίζω ότι καλύτερη υποστήριξη στα λεγόμενα σου δεν θα μπορέσεις να βρεις από τον μεγάλο διανοητή .Φ.Νιτσε όταν στο έργο του ‘Ανθρώπινο ,πολύ ανθρώπινο’ αναφέρει για τα μαθηματικά ότι: «Ασφαλώς δεν θα είχαν εμφανιστεί αν ήταν γνωστό από την αρχή ότι δεν υπάρχει ακριβώς ευθεία γραμμή στη φύση, ούτε πραγματικός κύκλος ,ούτε απόλυτη μονάδα μέτρησης.». Αν συμφωνήσουμε με την παραπάνω διατύπωση, τότε παραδεχόμαστε ότι δεν υπάρχουν “αληθινά” σχήματα, οι αριθμοί είναι μια ιδιόρρυθμη έμπνευση των ανθρώπων και οι εξισώσεις απλές σπαζοκεφαλιές. Άρα το συμπέρασμα θα ήταν ότι τα μαθηματικά στην χειρότερη περίπτωση είναι μια απάτη και στην καλύτερη, μια ανθρώπινη επινόηση για να υπολογίζουμε κάλπικους όρους και τιμές ‘κατά προσέγγιση’.


Είτε λόγω άκρατου ορθολογισμού, είτε λόγο γνωστικης αδυναμιας, αδυνατώ να αντικρούσω τα επιχειρήματα σου σχετικά με την «ορθότητα» των μαθηματικών και των προεκτάσεων των. Όντως στην φύση δεν υπάρχουν πραγματικές ευθείες, ούτε πραγματικά σχήματα, πόσο μάλλον και κύκλοι. Συμφωνούμε ότι τα σύμβολα, οι όροι, οι ίδιες οι λέξεις που γράφουμε η προφέρουμε δεν έχουν αληθινή αντανάκλαση στην πραγματικότητα. Δε θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι, μια γενική σχετικότητα και μια «κατά προσέγγιση» λογική ορίζει την φύση γύρω μας και την υπόσταση μας. Αυτές όμως οι έννοιες δεν πτόησαν σε καμία περίπτωση την ανθρώπινη δημιουργικότητα και μεγαλείο. Και αυτό είναι ένα επιχείρημα το οποίο μπορώ να το αναπτύξω.

Ξεκινάμε καταρχήν από την Πραγματικότητα στην οποία ζούμε. Είτε το θέλουμε είτε όχι, αυτή η Πραγματικότητα ξεκίνησε και θα συνεχίσει να υφίσταται διότι πολύ απλά υπάρχουμε εμείς. Όπως συνηθίζεται να λέγεται, κανένα γεγονός η’ φαινόμενο δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε ότι ‘υπάρχει’( είτε στο παρόν, είτε στο παρελθόν είτε στο μέλλον) εφ’οσον δεν έχει πέσει στην αντίληψη ,με οποιονδήποτε τρόπο, κάποιου ζώντος ενσυνείδητου οργανισμού-παρατηρητή. Από αυτήν την αρχή συμπεραίνουμε ότι ολόκληρη η έννοια και η ουσία της Πραγματικότητας, στηρίζεται στον ανθρώπινο παράγοντα( και στις οποίες εφευρέσεις του )αποκλειστικά ,και άρα η πιο αντικειμενική παρατήρηση και ερμηνεία που έχουμε (μέχρι στιγμής τουλάχιστον)για την Πραγματικότητα είναι ο Άνθρωπος.

Η ανθρωπότητα λοιπόν, παρατηρώντας και ζώντας μέσα και υπό τις δυνάμεις της φύσης, αρχίζει να πειραματίζεται, να μαθαίνει, να υλοποιεί. Κατά την γνώμη μου, ο άνθρωπος δεν υποχώρησε στην δική του ασθενική Πραγματικότητα και κάτω από τους νόμους του περιβάλλοντος του αλλά αντιθέτως, εξύψωσε την αντίληψη του, πάνω από αυτούς. Με αυτό θέλω να πω ότι, η φύση μας ενέπνευσε, μας εμφύσησε ένα πεπρωμένο ,μια διαδικασία εντελέχειας και ο άνθρωπος τελειοποίησε την ίδια του την Φύση. Άρα μπορεί στην Φύση να θεωρείται ότι είναι μάλλον αδύνατον να βρεθούμε πάνω σε μια τέλεια κυκλική μορφή, όμως ο άνθρωπος με τα μέσα που διαθέτει είναι ικανός όχι μόνο να δημιουργήσει έναν τέλειο κύκλο αλλά κατάφερε να ανακαλύψει και μια σταθερή τιμή για όλους τους κύκλους(π). Το βασικό νόημα που θέλω να τονίσω είναι ότι, τα επιτεύγματα και οι νοηματικές ανακαλύψεις σε όλα τα επίπεδα του ανθρώπου δεν είναι κατά ανάγκην άτοπες και ανόητες επειδή δεν ανταποκρίνονται ακριβώς στις νατουραλιστικές τάσεις, αλλά αντίθετα συμπληρώνουν την φύση και αποκτούν κεντρικό ρόλο στην Πραγματικότητα που εμείς οι ίδιο στηρίζουμε και διαμορφώνουμε.

Βεβαίως όσον αφορά τα μαθηματικά μεγέθη είναι αλήθεια ότι μπορούν να εκτιμηθούν με διάφορους τρόπους , οι οποίοι εξαρτούνται από την αντίληψη καθαρά του παρατηρητή. Η συμμετρία, η τροχιά , το μέγεθος κάποιου πράγματος η’ ποσότητας μεταβάλλεται ανάλογα με την θέση η με την αντίληψη την δική μας, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι “υπάρχει” κάτι, πάνω στο οποίο εφαρμόζουμε τους υπολογισμούς μας.. Επιπλέον η μαθηματική λογική θεωρείται ότι, όχι μόνο είναι μια παγκόσμια ,αλλά μια συμπαντική γλώσσα. Π.χ. Σε μια ενδεχόμενη επίσκεψη εξωγήινης νοημοσύνης στον πλανήτη μας, είναι πιθανών οι πρώτες έννοιες που θα μπορούν να «μεταφραστούν», θα είναι οι αριθμητικές παραστάσεις(καθότι το 1 όπως και να γραφτεί σαν σύμβολο, παρουσιάζει και εκπροσωπεί πάντα μια συγκεκριμένη ποσότητα, το 2 το ίδιο κτλ).

Τελειώνοντας, πρέπει να τονίσω ότι δεν νιώθω απόλυτα σίγουρος για το εάν τα μαθηματικά η’ ο Θεός η’ η ζωή μετά θάνατον υπάρχει. Φαντάζομαι ότι και πολλοί άλλοι σε αυτό το φόρουμ θα νιώθουν την ίδια αμφιβολία με εμένα σχετικά με τα πιστεύω τους, με την αντίληψη τους, με τις ιδέες τους. Αυτές οι αμφιβολίες, οι φόβοι και η αγωνία γι’αυτα που βιώνουμε, είναι και τα ελατήρια που μας κάνουν να επικοινωνούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις μέσα από αυτή τη σελίδα, ίσως γιατί αυτό μας δίνει μια ανακούφιση να γνωρίζουμε ότι και αλλά άτομα μοιράζονται τα ίδια βασανιστικά ερωτήματα(οι απαντήσεις δυστυχώς δεν είναι το ίδιο εύκολο να γεννηθούν στο μυαλό μας) αλλά και γιατί ίσως αποκομίσουμε θετικά ερεθίσματα και εμπνεύσεις. Εκείνο όμως που έχει μεγάλη σημασία για μένα είναι το γεγονός ότι παρότι γνωρίζουμε την θέση μας και το μέγεθος μας σε ένα απέραντο και απρόσιτο σύμπαν, αυτό δεν μας έκανε ούτε πρέπει να μας κάνει να νιώσουμε αδύναμοι και υποτακτικοί, αλλά αντίθετα να προσπαθήσουμε να προσδώσουμε στην δική μας Πραγματικότητα περισσότερη αξία και βάρος. Με το να έχουμε μια μηδενιστική αμφισβήτηση για οτιδήποτε η’ να αμφιβάλουμε ολικά, άγονα ακόμα και για την ορθότητα των πιο απλών σκέψεων μας, νιώθω ότι χάνουμε ακόμα και το ελάχιστο νόημα θα μπορούσε να αποκτήσει η μικρή αυτή Πραγματικότητα μας .
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-05, 13:05
maverick_l Ο χρήστης maverick_l δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι οι προσεγγιστικές λύσεις αποτελούν μέτρο της αδυναμίας μας να περιγράψουμε τα φυσικά φαινόμενα. Το γεγονός όμως ότι μέσω της χρησιμοποίησης μαθηματικών ποσοτήτων απλά προσεγγίζουμε, δεν σημαίνει ότι δε μπορούμε να "φτάσουμε". Δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να φτάσουμε επειδή απλά...δεν υπάρχει "τελικό σημείο".΄Όλα τα δυναμικά συστήματα τείνουν ασυμπτωτικά προς μια τελική τιμή (έναν ελκυστή) , την οποία προσεγγίζουν σε απειροστά μικρό διάστημα χωρίς ποτέ να τη φτάσουν.
Ο ρυθμός μεταβολής αποδίδεται στα Μαθηματικά σαν lim (όριο) και εκφράζει πλήθος μεγεθών για τα οποία κάνουμε λόγο ακόμα και στην καθημερινότητα. Η ταχύτητα του αυτοκινήτου μας μια δεδομένη χρονική στιγμή δεν είναι τίποτε άλλο απο το όριο μιας απλής συνάρτησης το οποίο υπολογίζεται για απειροστά μικρό χρονικό διάστημα, τόσο μικρό, ώστε να τείνει στο μηδέν χωρίς ποτέ να το φτάνει. Η στιγμιαία τιμή της έντασης του ηλεκτρικού ρεύματος αποδίδεται μ' ένα όριο. Η ταχύτητα με την οποία γίνεται μια χημική αντίδραση σ' ένα δοκιμαστικό σωλήνα αποδίδεται μ' ένα όριο. Ακόμα και στην Οικονομία, υπάρχει η έννοια του οριακού κόστους το οποίο υπολογίζεται με παρόμοια μαθηματική τεχνική. ( επίσης, αφού αναφέρθηκε σε προηγούμενο σημείωμα, ο αριθμός e δεν είναι τίποτε άλλο απο το όριο μιας συνάρτησης)
Μίλησα παραπάνω για ασυμπτωτικές τάσεις των δυναμικών (φυσικών) συστημάτων. ΤΕΙΝΟΥΝ σε μια τελική τιμή χωρίς ποτέ να τη φτάσουν. Αρκούνται στο να κυνηγάνε την...ουρά κάποιου ελκυστή, είτε είναι σημείο, είτε κύκλος είτε ένα αβέβαιο κουβάρι.
Μήπως τελικά η προσεγγιστική υφή των Μαθηματικών περιγράφει με... ακρίβεια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-05, 14:29
Το avatar του χρήστη Polideukis
Polideukis Ο χρήστης Polideukis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Φίλε Άβακα, δεν ήθελα σε καμιά περίπτωση να απαξιώσω τα μαθηματικά ή να τα θεωρήσω μάταια. Τα μαθηματικά είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να περιγράψουμε και να κατανοήσουμε τον κόσμο. Απλά είναι πολύ δύσκολο ή και αδύνατο να μας δώσουν την πραγματική αλήθεια, αλλά ούτε κι εμείς μπορούμε να ξέρουμε με βεβαιότητα εάν ένα μοντέλο είναι απολύτως πραγματικό. Φυσικά η πιθανότητα αυξάνεται όσο το μοντέλο δεν καταρρίπτεται. Έτσι βελτιώνοντας συνεχώς τα μοντέλα, προσεγγίζουμε την πραγματικότητα όλο και καλύτερα ή καμιά φορά διαπιστώνουμε ότι ήταν πολύ μακρύτερα απ' όσο νομίζαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-05, 21:09
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Υπάρχουν δύο "καταστάσεις": Η Πραγματικότητα που ζούμε (ή αν θέλετε που νομίζουμε ότι ζούμε) και η "Άλλη Πραγματικότητα" στην οποία ζούμε. Και τι θέλω να πω...
Μπορεί όλα να είναι έτσι όπως τα βλέπουμε: Μεγαλουπόλεις, αυτοκινητόδρομοι, ηχορύπανση, οικολογικές καταστροφές, διαζύγια, ένταση μετάξυ μας, κούραση, όρεξη για φαγητό, για νερό, για μια βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς μας, κ.τ.λ.
Απ την άλλη μπορεί όλα αυτά να τα ζούμε χωρίς να το ξέρουμε: είτε είμαστε πείραμα κάποιως ανώτερων όντων, είτε ζούμε σε ένα Μάτριξ, είτε υπάρχει τέλος πάντως "κάτι" ανώτερο απο εμάς, είτε πάλι δεν υπάρχει τίποτα, είτε... είτε... είτε....
Κανείς δεν μπορεί να μου πει ότι η πρώτη ή η δεύτερη υπόθεση είναι η σωστή, η πραγματική, η αληθινή κατάσταση...
Δηλαδή, οτιδήποτε υποθέσει κανείς μπορεί να είναι και το αληθινό! Σας λέω, π.χ., ότι "Είσαστε πείραμα εξωγήινων και ότι πριν 5'' δεν είσαστε μπροστά στον υπολογιστή αλλά είσαστε κάπου αλλού και τελικά καταλήξατε να κάθεστε και να διαβάζετε το φόρουμ αυτό. Οι "άλλοι" σάς βάλαν να κάθεστε μπροστά στην οθόνη σας και σας επηρέασαν την μνήμη ώστε ό,τι έχετε τώρα μέσα στην μνήμη σας να νομίζετε ότι το έχετε ζήσει, ότι όλα αυτά που σκέφτεστε έχουν συμβεί στον "Αληθινό Κόσμο" κ.τ.λ" . (Καλό σενάριο επιστημονικής φαντασίας έτσι; ) Μπορεί κανείς να μου πει ότι λέω μπούρδες; Ότι είμαι τρελός; Ή μήπως ότι μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ισχύει το παραπάνω σενάριο; Απαντώ πως όχι...
Έτσι και με το θέμα που άνοιξες φίλε άβαξ. Γιατί ο αριθμός π είναι μια Αλήθεια; Πώς ξέρεις το τι είναι Αλήθεια; Συμφωνώ ότι ο αριθμός αυτός είναι μια Αλήθεια για τον κόσμο που ζούμε εγώ, εσύ,ο Polideukis,ο maverick_l και ο υπόλοιπος γνωστός κόσμος... Όπως επίσης και ο αριθμός Φ, που πολύ εύστοχα έγραψε ο Polideukis. Και αυτός επίσης αποτελεί μια Αλήθεια.
Όπως επίσης ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο, ότι έγινε τρομοκρατική επίθεση στις 11 Σεπτεμβρίου του 2001 στους Δίδυμους Πύργους στην Νέα Υόρκη, ότι εγώ άναψα ένα τσιγάρο να καπνίσω, ότι σε λίγο θα βγω έξω με φίλους, ότι εσύ διαβάζεις το ποστ μου....

Δεν ξέρω άμα έγινα αντιληπτός... Πιστεύω να βρούμε την άκρη
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-05, 03:30
Το avatar του χρήστη άβαξ
άβαξ Ο χρήστης άβαξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Xontro_mpizeli ασφαλώς και δεν επιδιώκω να χαρακτηρισθώ ως αυθεντία η να υποστηρίξω ότι εγώ ξέρω να ξεχωρίζω τι είναι αληθινό και τι όχι. Αντίθετα μένω πιστός στην αρχή που λέει να «να τιμάς αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια και να αποφεύγεις αυτούς που λένε ότι την βρήκαν». Άρα, από εμένα τουλάχιστον ,θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσεις ότι, σε κάποιο συμπέρασμα στο οποίο οδηγήθηκα είμαι κάθετος και απόλυτος. Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να εξακολουθώ να έχω την δικιά μου προοπτική όσον αφορά την φύση της πραγματικότητας και να διατυπώνω ανάλογες θεωρίες, οι οποίες θα κρίνονται από τους άλλους για την ορθότητα η’ όχι των συλλογισμών μου.

Επειδή φοβάμαι ότι ίσως δεν ήμουν απόλυτα σαφής με τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου, πρέπει να επισημάνω ξανά ότι : Σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα ότι η δική μας αντίληψη για τα πράγματα και τον κόσμο, προσεγγίζει και επαληθεύει την απόλυτα Αληθινή και αντικειμενική πλευρά του Είναι. Εγώ μίλησα για την πραγματικότητα που εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει και στηρίξει σε μια μικρή(ελάχιστη) γωνία του Σύμπαντος. Αυτή η συγκεκριμένη αόρατη ουσία που μας περιβάλει και που εμπεριέχει μέσα κάποιες ‘μαγικές’ δυνάμεις του σύμπαντος(χρόνος, ύλη, διαστάσεις κτλ.) βασίζεται σε μια αμφίδρομη σχέση μεταξύ εμάς που την στηρίζουμε(αλλιώς δεν θα υπήρχε) και σε αυτήν που μας επιτρέπει να “ζούμε” μέσα της. Αυτό που διατύπωσα και που πιστεύω ότι θα έπρεπε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να πειραματιζόμαστε, να ψάχνουμε να δημιουργούμε κανάλια επικοινωνίας και αλληλοεπίδρασης με την πραγματικότητα μας γιατί πολύ απλά, δεν έχουμε άλλη επιλογή. Ακόμα και εάν οι λόγοι που υπάρχουμε η’ η αιτία που ξεκίνησε η ζωή είναι γελοίοι η’ ταπεινοί, αυτό δεν κάνει την δική μας Πραγματικότητα πιο “φθηνή” η’ λιγότερη σημαντική από άλλες πιθανές πραγματικότητες. Σύμφωνα με τον θεμελιώδη νόμο της Αυτοσυντήρησης κάθε πλάσμα, κάθε ουσία, επιδιώκει την επιβίωση του και το ίδιο ακριβώς πιστεύω ότι ισχύει και με την Πραγματικότητα μας.

Στην προκειμένη περίπτωση του “π” η’ του “φ” ο άνθρωπος, κατάφερε να δημιουργήσει μέσα στον χώρο και χρόνο στους οποίους “υπάρχει” , έννοιες και πρακτικές οι οποίες κρίνονται ως διαχρονικά αληθινές. Άρα ακόμα και εάν υποθέσουμε ότι όλα γύρω μας είναι μια επίμονη παραίσθηση η’ μια πλάνη, τότε τα έργα των ανθρώπων δίδουν στην πλάνη αυτή, μια πιο αληθινή υπόσταση. Και όσο ο άνθρωπος εξακολουθεί να “χτίζει” μέσα από τις ανακαλύψεις του γέρα θεμέλια γύρω από τις “παραισθήσεις” του, τόσο πιο κοντά θα βρίσκεται στην διαδικασία να μετουσιώσει την Πραγματικότητα του σε μια γενική “αληθινή” Πραγματικότητα. Δεν ξέρω εάν γίνομαι κατανοητός, αλλά θα μπορούσαμε να εκλάβουμε τις παραπάνω εικόνες και σαν ένα πόλεμο Πραγματικοτήτων, όπου η μια επιδιώκει να εξασθενίσει και να επιβληθεί της άλλης.

Όσον αφορά στον φίλο Polideuki οφείλω να πω ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλησα να φανεί ότι επιτέθηκα σε εσένα προσωπικά η’ θέλησα να απαξιώσω τις σκέψεις σου. Μιλούσα και μιλάω γενικά για την άκρατη μηδενιστική τάση που επικρατεί σε κάποιους κύκλους τέτοιων ανάλογων φόρουμ, όταν σε κάθε ιδέα η’ θεωρία αντιτάσσεται ένας επιπόλαιος ωχαδερφισμός, μια επιδερμική απαξίωση των πάντων, μια ψυχρή και ανεδαφική τοποθέτηση, συνήθως καλυμμένη με το πρόσχημα του Αγνωστικισμού. Επειδή έχω περάσει και εγώ από μια τέτοια ανάλογη νιχιλιστικη φάση, έπειτα από καιρό κατάλαβα ότι όλα τα φιλοσοφικά ρεύματα η’ οι θεωρίες υπάρχουν για κάποιον λόγο και αλληλοσυμπληρώνουν πολλές φορές ο ένας τον άλλον. Η προσαρμοστικότητα και η διαμόρφωση ιδεών όχι μόνο δεν είναι μια διαδικασία μεμπτή, αλλά, τολμώ να πω, απαραίτητη για την κατανόηση η’ έστω την ελάχιστη ψηλάφηση του μεγάλου νοήματος της ζωής. Πολλοί μεγάλοι φιλόσοφοι και διανοητές πρακτικά “στράγγισαν” την ψυχή τους από συναισθήματα, εμπειρίες, προκαταλήψεις για να μπορέσουν να επαναπροσεγγίσουν μέσω παρθένων, αγνών ερεθισμάτων την Φύση των Πραγμάτων. Έτσι, πιστεύω ότι ο μηδενισμός είναι μια πολύ καλή αρχή για να ξεκινήσει κανείς την διαδικασία ερμηνείας αυτού του νοήματος, αλλά σίγουρα δεν είναι το Τέλος.
__________________
Όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες…ακόμα και αυτή! Doumas
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-05, 08:45
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

αν κοιταξουμε απο ιστορικη αποψη το θεμα θα δουμε οτι διαχρονικα και με το περασμα των χρονων μεχρι και σημερα καποιοι εξουσιαστες(που ισως να περνουν και αυτοι εντολες απο αγνωστες δυναμεις γηινης η εξωγηινης προελευσεως το αφηνω στην κριση σας ) πηραν στα χερια τους την τυχη τις εξελιξης των πραγματων και κατασκευαζουν οι ιδιοι τα γεγονοτα που βιωνουμε.ας παρουμε την σημερινη πραγματικοτητα ποια κατασταση διαδραματιζετε?zουμε σε μια κατασκευασμενη πραγματικοτητα που βασιζετε σε πληροφοριες που προβαλουν τα μεσα μαζικης ενημερωσης επιλεκτικα και την επιβολη πολιτικης απο ξενα κεντρα αποφασεων και δεξαμενες σκεψεων.ετσι εχουν εγκλωβισει την ροη σκεψεων και βουλησης σε αυτη την κατασκευασμενη πραγματικοτητα και μας εχουν κλειδωσει σε αυτη την συχνοτητα προβαλοντας την σαν πραγματικη.αυτα συμβαινουν στην δηθεν πραγματικη κατασταση που ζουμε τωρα αν ειναι αληθεια η ψεματα το αφηνω στην κριση σας.
αν το θεμα το δουμε φιλοσοφικα θα πρεπει να συγκρινουνε και να συγκρουστουμε με διαφορετικα φιλοσοφικα ρευματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-05, 19:12
anna Ο χρήστης anna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2005
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Χμμμ

Λοιπόν θα έλεγα ότι όλοι σας έχετε δίκιο. Όλοι εκφράζετε και από μία αλήθεια, μία πραγματικότητα, έστω κι αν είναι υπόθεση, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν γνωρίζουμε ποιό είναι το πραγματικό και ποιό όχι !

Μήπως λοιπόν η αλήθεια για τον καθένα από εμάς είναι υποκειμενική? Μήπως έχει άμεση σχέση το πρίσμα κάτω από το οποίο εξετάζουμε τα "αληθινά" και τα "πραγματικά"?

Ο ήλιος π.χ. την ίδια στιγμή που στην Ιαπωνία φαίνεται ότι δύει, σε κάποια άλλη χώρα φαίνεται ότι ανατέλλει! Ποιά είναι η αλήθεια και η πραγματικότητα την συγκεκριμένη στιγμή? Και οι δύο περιπτώσεις! Άρα η αλήθεια και η πραγματικότητα δεν είναι μία!

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.