Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-11, 12:06
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή Εις την Αρετη.....

Χαιρετω σας Φιλοι,
'Απευθηνω τον λογο σε εσενα Κυρα των Σοφων,Μητερα των μοναχικων Ψυχων,Φιλη μου και αδερφη μου.
Σε εσενα που δινεις Ανεσπερο Φως στα σκοταδια του τωρα,και στην ελπιδα του αυριο σε εσενα που εισαι η αρχη στη σμιλη των Γλυπτων
σε εσενα που εισαι ο το Ενδυμα των Διδασκαλων, που για χαρη σου οι αγνοι αψηφουν τα παθη του Ζην,
σε προσκαλω να ερθεις μαζι μας και αν Φωτιζεις το μακρυ μας δρομο,στην ανηφορα της Υπαρξης.
Πολυτιμο στολιδι των ευγενικων Ψυχων προστατεψε μας απο τα φαρμακια της Ζωης
και ειθε να λαμπεις για παντα μαζι μας....
Ειθε....

Ερρωσθε φιλο....
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-11, 15:12
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε, ο ύμνος προς την Αρετή καλό είναι να συνοδεύεται και από κάποιο δικό σου σχόλιο, αλλιώς δεν υπάρχει κάτι που να προάγει τον διάλογο...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-11, 18:09
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Νομιζω οτι πολλες φορες δεν χρειαζονται σχολια για ενα θεμα, αλλα ας ειναι.
Στην προκειμενη περιπτωση θα πω πως ειναι αναγκαιο για τον Ανθρωπο, και ιδιεταιρως για τον αναζητητη της Γνωσης, προκειμενου να ανελιχθει σαν μοναδα,σαν προσωπικοτητα,ως Υποσταση πρεπει κατα την γνωμη μου να μεταμορφωθει δια της Αρετης.
Και βεβαιως για να μιλησω πιο Εσωτερικα,και ακομα θα ελεγα πιο μυστικα,
Δεν δυναται ο αμορφωτος (με την καθεαυτου εννοια της λεξεως) να διαβη την Ανωτερα Οδο,
πρεπει οπωσδηποτε να διαπλαθει δια της Αρετης. Θα μου πειτε στα λογια ειναι ωραια ολα, στην πραξη τι γινεται.
Εδω ειναι λοιπον το μυστικο της υποθεσης,πως,και τι πρεπει να κανουμε για να φτασουμε σε αυτο το επιπεδο?
Περιμενω λοιπον τα σχολια σας,την γνωμη σας και για να μην κουρασω περισσοτερο θα επεκταθω αργοτερα...
Ερρωσθε....
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-11, 19:54
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω σας Φιλοι,
Νομιζω οτι πολλες φορες δεν χρειαζονται σχολια για ενα θεμα, αλλα ας ειναι.
Στην προκειμενη περιπτωση θα πω πως ειναι αναγκαιο για τον Ανθρωπο, και ιδιεταιρως για τον αναζητητη της Γνωσης, προκειμενου να ανελιχθει σαν μοναδα,σαν προσωπικοτητα,ως Υποσταση πρεπει κατα την γνωμη μου να μεταμορφωθει δια της Αρετης.
Και βεβαιως για να μιλησω πιο Εσωτερικα,και ακομα θα ελεγα πιο μυστικα,
Δεν δυναται ο αμορφωτος (με την καθεαυτου εννοια της λεξεως) να διαβη την Ανωτερα Οδο,
πρεπει οπωσδηποτε να διαπλαθει δια της Αρετης. Θα μου πειτε στα λογια ειναι ωραια ολα, στην πραξη τι γινεται.
Εδω ειναι λοιπον το μυστικο της υποθεσης,πως,και τι πρεπει να κανουμε για να φτασουμε σε αυτο το επιπεδο?
Περιμενω λοιπον τα σχολια σας,την γνωμη σας και για να μην κουρασω περισσοτερο θα επεκταθω αργοτερα...
Ερρωσθε....
Και πώς ορίζεις την μόρφωση;

Πώς ορίζεις την ανωτέρα οδό;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-11, 22:23
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

nαοσδδδ


Ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο. Δεν ρώτησα τι είναι Αρετή... ούτε πώς μπορεί να διαπλαστεί...

Αλλά σε ένα forum όπου κανείς μπαίνει για να κάνει διάλογο και όχι να προσπαθεί να το παίξει δάσκαλος μήπως και τσιμπήσει κανένας....

χρειάζεται μία βάση. Έτσι λοιπόν, ρώτησα πως ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ την αρετή και πως ΟΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ την ανωτέρα οδό.

Όχι πως διαπλάθεται η αρετή και τι είναι και ό,τι άλλο "ωραίο" νόμισες. Επίσης, εάν δεν θες να λες δημόσια κάποια πράγματα... τότε μην γράφεις σε forum. Ή, τουλάχιστον, απέφευγε να μιλάς για αυτά που δεν θες να μιλάς δημόσια...

Γιατί.. ξέρεις...

το στυλάκι του λέω κάτι (και καλά) βαθυστόχαστο... με ύφος περίλυπο ή βαθυστόχαστο επίσης... αλλά δεν λέω παραπάνω γιατί τα παραπάνω δεν είναι για δημόσια θέα...

μπάζει από ολούθε...

Και επειδή, και σε αντίθεση με εσένα, δεν θέλω να υποτιμήσω την νοημοσύνη σου... δεν θα σου εξηγήσω γιατί μπάζει.


Τσιρς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-11, 00:23
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω σας Φιλοι,
Νομιζω οτι πολλες φορες δεν χρειαζονται σχολια για ενα θεμα, αλλα ας ειναι.
Στην προκειμενη περιπτωση θα πω πως ειναι αναγκαιο για τον Ανθρωπο, και ιδιεταιρως για τον αναζητητη της Γνωσης, προκειμενου να ανελιχθει σαν μοναδα,σαν προσωπικοτητα,ως Υποσταση πρεπει κατα την γνωμη μου να μεταμορφωθει δια της Αρετης.
Και βεβαιως για να μιλησω πιο Εσωτερικα,και ακομα θα ελεγα πιο μυστικα,
Δεν δυναται ο αμορφωτος (με την καθεαυτου εννοια της λεξεως) να διαβη την Ανωτερα Οδο,
πρεπει οπωσδηποτε να διαπλαθει δια της Αρετης. Θα μου πειτε στα λογια ειναι ωραια ολα, στην πραξη τι γινεται.
Εδω ειναι λοιπον το μυστικο της υποθεσης,πως,και τι πρεπει να κανουμε για να φτασουμε σε αυτο το επιπεδο?
Περιμενω λοιπον τα σχολια σας,την γνωμη σας και για να μην κουρασω περισσοτερο θα επεκταθω αργοτερα...
Ερρωσθε....
Οι «ενάρετοι» απανταχού δείχνουν να ακολουθούν αυτό που υπαγορεύει η υπογραφή σου…
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-11, 13:12
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Φιλε Ενωχ, δεν παριστανω τον Δασκαλο και ουτε ειμαι εδω για να 'τσιμπηση' καποιος οπως λες. Εξαλου το τι ειμαι εγω και τι εισαι εσυ μπορει να διαπιστωθει μονο κατ' ιδιαν και οχι σε ενα φορουμ στο Διαδικτιο. Απο οτι βλεπω δεν το καταλαβες, για να δημοσιευεις δημοσια μια προσκληση μου σε διαλογο.
Ειμαι εδω 'ΕΛΕΥΘΕΡΩΣ ΚΑΤΑΘΕΤΩ' την αποψη μου,και οτι λεω ειναι προσωπικες αποψεις και μονο,και το πως εγω τις εχω διαμορφωση και σε ποια φαση ειμαι επετρεψε μου να ειμαι για εμενα.
Επισης επετρεψε μου οταν λεω κατι,(και μονο εγω και οχι καποιος αλλος) να κρινω εγω τι πρεπει λεω και οχι καποιος αλλος.
Υστερα δεν το 'παιζω' αλλα 'ειμαι', τελος παντων οτι ειμαι, εξαλου νομιζω οτι σε αυτο το φορουμ μπορει να καταθετει ο καθενας την αποψη του,ναι η' οχι?
Και βεβαιως, ο καθενας αναλαμβανει την ευθυνη αυτων που λεει, και να εισαι σιγουρος οτι εγω την αναλαμβανω πληρως για αυτα που λεω.
Λοιπον ξεκαθαρα πραγματα, ντομπρα και αντρικια, δεν προσπαθω να προσελκυσω (πρασυλητησω) 'ΚΑΝΕΝΑΝ' , το 'πιασες φιλε?
Ειμαι ανοιχτος σε καθε Διαλογο, προς ολους.
Ευχαριστω...και σου ευχωμε να ευφρονης....

Φιλε Tassos, εχεις δικιο σε αυτο που λες πως η υπογραφη μου χαρακτιριζει τους ενναρετους αλλα 'συ ειπας''....
και τελος επετρεψε μου να την 'κατεχω' πληρως...

Σας πραγματικα Ευχαριστω....
Ερρωσθε Φιλοι.....
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-11, 12:13
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

naosddd

Καλά όλα αυτά που λες... όχι ότι θα έλεγες και κάτι άλλο...

Άλλα όταν κάποιος γράφει κάτι... μετά το παίζει δύσκολος να πει κάτι παραπάνω... και με την πρώτη ευκαιρία στέλνει προσωπικό μήνυμα σε όποιος τύχει να γράψει σε αυτό το θέμα... δίνοντας του το email και λέγοντας του εάν θες να ερευνήσεις, να μάθεις κτλ κτλ κτλ (ό,τι μου έστειλες τελοσπάντων) τότε.. στο χωριό μου αυτά που σου λέω θα του λέγανε.

Και επειδή δεν τα μπορώ καθόλου αυτά τα σκηνικά... τα βαριέμαι πάρα πολύ... για αυτό και σου έγραψα ΔΗΜΟΣΙΑ...


Οπότε... εάν θες να βρεις κάποιον να τον "καθοδηγήσεις" τι είναι αρετή.. λάθος πόρτα χτύπησες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-11, 13:58
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,

''Εγω οσα πραγματα γνωριζω, το πληθος τα αποδοκιμαζει, και οσα το πληθος αποδοκιμαζει, εγω δεν τα γνωριζω Καθολου.''
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

''Ο λυκος ειναι το πιο αγριο ζωο, μοιαζει με τον σκυλο, που ειναι πιο ηρεμο. Εκεινος που θελει να ειναι ασφαλης, πρεπει να φυλαγεται απο αυτες τις ομοιοτητες.''
ΠΛΑΤΩΝ

''Το να φθονεις καποιον, ειναι σαν να ομολογεις οτι εισαι κατωτερος απο εκεινον.''
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

''Ο αδικων ειναι δυστυχεστερος του αδικημενου.''
ΠΛΑΤΩΝ

''Προτιμωτερο να ολισθαινει κανεις με τα ποδια, παρα με την γλωσσα του.'
ΖΗΝΩΝ

''Φροντιζε να τιμωρεις τα ελλατωματα σου, για να μην τιμωρηθεις απο αυτα.''
ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

''Σοφια ειναι να νικησουμε τον εαυτο μας, ενω αγνοια να νικηθουμε απο αυτον.''
ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Και κατι απο εμενα φιλε μου

Καλυτερα να σε φοβουνται, παρα να σε λυπουνται
nasosddd

Να εισαι καλα, και να Ευφρονης....

Ερρωσθε...Φιλοι
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-11, 16:56
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω σας Φιλοι,

''Εγω οσα πραγματα γνωριζω, το πληθος τα αποδοκιμαζει, και οσα το πληθος αποδοκιμαζει, εγω δεν τα γνωριζω Καθολου.''
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ

''Ο λυκος ειναι το πιο αγριο ζωο, μοιαζει με τον σκυλο, που ειναι πιο ηρεμο. Εκεινος που θελει να ειναι ασφαλης, πρεπει να φυλαγεται απο αυτες τις ομοιοτητες.''
ΠΛΑΤΩΝ

''Το να φθονεις καποιον, ειναι σαν να ομολογεις οτι εισαι κατωτερος απο εκεινον.''
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

''Ο αδικων ειναι δυστυχεστερος του αδικημενου.''
ΠΛΑΤΩΝ

''Προτιμωτερο να ολισθαινει κανεις με τα ποδια, παρα με την γλωσσα του.'
ΖΗΝΩΝ

''Φροντιζε να τιμωρεις τα ελλατωματα σου, για να μην τιμωρηθεις απο αυτα.''
ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ

''Σοφια ειναι να νικησουμε τον εαυτο μας, ενω αγνοια να νικηθουμε απο αυτον.''
ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Και κατι απο εμενα φιλε μου

Καλυτερα να σε φοβουνται, παρα να σε λυπουνται
nasosddd

Να εισαι καλα, και να Ευφρονης....

Ερρωσθε...Φιλοι

Χαχαχαχα!!!

Μου θυμίζεις κάτι σκηνές από ταινίες με τον Τσάκι Τσαν.... ή τον Τσακ Νόρις..

Όπου ένας κακομοίρης αρχίζει να κάνει επίδειξη τεχνικών καράτε μπροστά τους, πριν από την μάχη, με μεγάλο ζήλο... κοπανιέται ολόκληρος..

και μόλις αυτός τελειώσει... με μία κίνηση τον ξαπλώνει κάτω ο πρωταγωνιστής...!!!

αχαχχαχαχαχαχαχαχα


Να 'σαι καλά, με έκανες και γέλασα.



Υ.Γ Ελπίζω να τελείωσες την επίδειξη κινήσεων..!! χααχαχαχαχαχχαχααχ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.