Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-11, 21:46
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή Μία 'εσωτερική' κρίση μέσα στην εξωτερική....

Χαιρετω σας Φιλοι,
Θα ηθελα να αναφερθω στο συγκεκριμενο θεμα με καποιους προβληματισμους, και ορισμενα σχολια. Οικονομικη κριση, και οχι μονο εξω μας η' 'μεσα' μας?
Πραγματι τον τελευταιο χρονο ζουμε ολοι μια ανεφ προηγουμενου κατασταση η οποια βεβαιως ξεκιναει απο τα οικονομικα, και να νομιζω κανεις δεν θα διαφωνησει πως βιωνουμε ολοι τα αποτελεσματα της. Δεν θα επεκταθω περισσοτερο, εξαλου ειναι ολα γνωστα, τουλαχιστον απο αυτα που γνωριζουμε εξωτερικα και οχι στα παρασκηνια. Αλλα αναρωτηθηκαμε ομως μηπως η κριση αυτη εχει μια η' πολλες βαθυτερες εννοιες, και λογους? Νομιζω πως καταβαθως η κριση ειναι ΜΕΣΑ μας, απο εκει ξεκινανε ολα. Θα που πει καποιος καλα τα λες αυτα ειναι γνωστα, αλλα αληθεια εξετασαμε καλυτερα, βαθυτερα να δουμε τι φταιει?
Δυστυχως το κακο εχει ξεκινησει πολυ νωρις κατα την γνωμη μου, τις τελευταιες τρεις με τεσσερις δεκαετιες αλαξαμε ριζικα, σαν εθνος πρωτα και υστερα, σαν ανθρωποι.
Καταρχην χασαμε το μετρο, το οποιο μετρο μας διεκρινε σαν Ελληνες, σαν λαος, τελος σαν ανθρωποι.
Νομιζω αυτο ειναι το σημαντικοτερο αιτιο της πρωτα εξωτερικης και υστερα (εσωτερικης) κρισης.
Αλωθηκαμε φιλοι μου, χασαμε τον εαυτο μας, διαγραψαμε καποιες αξιες που οι προηγουμενες γενιες κοπιασαν πολυ για να τις οικοδομησουν, χυνωντας πολυ ιδρωτα, και πολλες φορες ακομα και αιμα. Επισης ενας κατα την γνωμη μου λογος, (ειναι προσωπικη αποψη) ειναι και η ευθηνη του λεγομενου 'πνευματικου' ( ω τη τυφλα τους) κοσμου. Που δεν αντιδρουσε οπως θα επρεπαι σε παρα πολλα καιρια ζητηματα.
Και πραγματι βρισκωμαστε τωρα, σε μια κατασταση μεταιχμιακη, και γενναται το ερωτημα, θα μπορεσουμε να αφουγκραστουμε τον βαθυτερο εσωτερικο εαυτο μας, σαν ατομα πρωτα και υστερα σαν εθνος?
Θα ξανα αναζητησουμε πρωτυπα μεσα απο τον Ελληνικο ωκεανο της γνωσης και της Σοφιας αραγε?
Βεβαιως ο πανδαματωρ 'Χρονος' θα δειξη τα παντα, ας ελπισουμε οτι και παλι η Ελληνικη σπιθα που καει στο παναρχαιο σπηλαιο του, θα αναψει και θα γινει λαμπαδα, πυρκαια, που θα φωτισει τις τραυματισμενες Ψυχες μας....
Ερρωσθε...φιλοι..
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-11, 21:43
Το avatar του χρήστη |Κατερίνα|
|Κατερίνα| Ο χρήστης |Κατερίνα| δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Σχετικά με την κυριολεκτική έννοια της οικονομικής και πνευματικής κρίσης, οι Έλληνες πια παθαίνουν κατάθλιψη...
Οι παλιές αξίες έχουν σχεδόν καταστραφεί, σωστοί πολιτικοί δύσκολα υπάρχουν και θα υπάρξουν. Πολλοί δεν συνειδητοποιούν ότι είναι Έλληνες! Ότι κάποτε είμασταν απ' τους πιο τράνους λαούς, και θα μπορούσαμε να είμαστε ακόμα...
Ναι, οι Έλληνες έχουν να αντιμετωπίσουν μια φοβερή εσωτερική κρίση, που αν την αντιμετώπιζαν θα χανόταν και η οικονομική κρίση...

Τι θα γίνει ρε πατριώτες...;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-11, 11:31
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω σας Φιλοι,
Θα ηθελα να αναφερθω στο συγκεκριμενο θεμα με καποιους προβληματισμους, και ορισμενα σχολια. Οικονομικη κριση, και οχι μονο εξω μας η' 'μεσα' μας?
Πραγματι τον τελευταιο χρονο ζουμε ολοι μια ανεφ προηγουμενου κατασταση η οποια βεβαιως ξεκιναει απο τα οικονομικα, και να νομιζω κανεις δεν θα διαφωνησει πως βιωνουμε ολοι τα αποτελεσματα της. Δεν θα επεκταθω περισσοτερο, εξαλου ειναι ολα γνωστα, τουλαχιστον απο αυτα που γνωριζουμε εξωτερικα και οχι στα παρασκηνια. Αλλα αναρωτηθηκαμε ομως μηπως η κριση αυτη εχει μια η' πολλες βαθυτερες εννοιες, και λογους? Νομιζω πως καταβαθως η κριση ειναι ΜΕΣΑ μας, απο εκει ξεκινανε ολα. Θα που πει καποιος καλα τα λες αυτα ειναι γνωστα, αλλα αληθεια εξετασαμε καλυτερα, βαθυτερα να δουμε τι φταιει?
Δυστυχως το κακο εχει ξεκινησει πολυ νωρις κατα την γνωμη μου, τις τελευταιες τρεις με τεσσερις δεκαετιες αλαξαμε ριζικα, σαν εθνος πρωτα και υστερα, σαν ανθρωποι.
Καταρχην χασαμε το μετρο, το οποιο μετρο μας διεκρινε σαν Ελληνες, σαν λαος, τελος σαν ανθρωποι.
Νομιζω αυτο ειναι το σημαντικοτερο αιτιο της πρωτα εξωτερικης και υστερα (εσωτερικης) κρισης.
Αλωθηκαμε φιλοι μου, χασαμε τον εαυτο μας, διαγραψαμε καποιες αξιες που οι προηγουμενες γενιες κοπιασαν πολυ για να τις οικοδομησουν, χυνωντας πολυ ιδρωτα, και πολλες φορες ακομα και αιμα. Επισης ενας κατα την γνωμη μου λογος, (ειναι προσωπικη αποψη) ειναι και η ευθηνη του λεγομενου 'πνευματικου' ( ω τη τυφλα τους) κοσμου. Που δεν αντιδρουσε οπως θα επρεπαι σε παρα πολλα καιρια ζητηματα.
Και πραγματι βρισκωμαστε τωρα, σε μια κατασταση μεταιχμιακη, και γενναται το ερωτημα, θα μπορεσουμε να αφουγκραστουμε τον βαθυτερο εσωτερικο εαυτο μας, σαν ατομα πρωτα και υστερα σαν εθνος?
Θα ξανα αναζητησουμε πρωτυπα μεσα απο τον Ελληνικο ωκεανο της γνωσης και της Σοφιας αραγε?
Βεβαιως ο πανδαματωρ 'Χρονος' θα δειξη τα παντα, ας ελπισουμε οτι και παλι η Ελληνικη σπιθα που καει στο παναρχαιο σπηλαιο του, θα αναψει και θα γινει λαμπαδα, πυρκαια, που θα φωτισει τις τραυματισμενες Ψυχες μας....
Ερρωσθε...φιλοι..

δεν υπαρχουν αυτοι οι ελληνες πια....χαθηκανε στα βαθη του χρονου και στις προσμιξεις των λαων....μην τους ψαχνετε....η ελληνικη σπιθα εσβησε για παντα...πρεπει να το παραδεχτουμε πια

η αν θελετε καλυτερα...να παραδειγματιστουμε!

οσο για τον "πνευματικο κοσμο" οπως λες, η γνωμη μου ειναι οτι επιτηδες δεν μιλανε...γνωριζουν πολυ καλα οτι η μονη σωτηρια μας, ετσι οπως τα καταφεραμε ...ειναι να πιασουμε πατο...δεν υπαρχει πιο κατω μετα...μονο το πανω...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-11, 13:41
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Οχι φιλε demi εγω αυτο δεν το πιστευω, πως δεν υπαρχουν πια αυτοι οι ελληνες, αυτοι οι ανθρωποι με Α κεφαλαιο...
Πρεπει να γνωριζεις φιλε μου οτι η δυναμη βρισκεται διπλα στην αναγκη, και οσο υπαρχει αναγκη, θα υπαρχει και δυναμη.........Βρισκωμαστε κατα την γνωμη μου σε μια κατασταση, μεταιχμιακη, σε μια αλλαγη των παντων. Νομιζω οτι παντα θα γινεται κατι απο το πουθενα να μας σηκωνει, να επιβεαιωνει πως εχουμε αδιαλειπτη συνεχεια σαν λαος, σαν φυλη, εξαλου το αποδεικνυουμε συνεχως στο μακρυ δρομο της ιστοριας, με πολλους τροπους, παντα θα ξαπεταγετε και ενας απο εμας που θα επιβεβαιωνει την ιδιαιτεροτητα μας-περα απο καθε εθνικισμους-αλλα και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα μας, τα καλα στοιχεια μας....
Βεβαιως η διαπιστωση περι εσωτερικης κρισης, ειναι ενα γεγονος αναμφισβητητο, προσωπικα ευελπιστω.....φευ.
Οσο για αυτα τα ''λαμογια'' τα <πνευματικα> ,κατα την αποψη μου, που βολευτηκανε με τις πομπωδεις περγαμηνες και τα οποια προνομια, ειναι να λυπατε κανεις, διοτι ηταν παντα μπροστα στους αγωνες για προκοπη και προοδο, σε καθε αναγκαια στιγμη για τον τοπο, και τωρα εγιναν αρπαχτικα του βολεματος.....εχει ο καιρος γυρισματα ομως...!
Τωρα ειναι επιτακτικη η στιγμη για παραδειγματα, απο φωτεινες προσωπικοτητες του κυκλου τους.......
Που ειναι ''τους'' ομως?????
Ερρωσθε...Φιλοι..
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-11, 14:14
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasosddd Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω σας Φιλοι,
Οχι φιλε demi εγω αυτο δεν το πιστευω, πως δεν υπαρχουν πια αυτοι οι ελληνες, αυτοι οι ανθρωποι με Α κεφαλαιο...
Πρεπει να γνωριζεις φιλε μου οτι η δυναμη βρισκεται διπλα στην αναγκη, και οσο υπαρχει αναγκη, θα υπαρχει και δυναμη.........Βρισκωμαστε κατα την γνωμη μου σε μια κατασταση, μεταιχμιακη, σε μια αλλαγη των παντων. Νομιζω οτι παντα θα γινεται κατι απο το πουθενα να μας σηκωνει, να επιβεαιωνει πως εχουμε αδιαλειπτη συνεχεια σαν λαος, σαν φυλη, εξαλου το αποδεικνυουμε συνεχως στο μακρυ δρομο της ιστοριας, με πολλους τροπους, παντα θα ξαπεταγετε και ενας απο εμας που θα επιβεβαιωνει την ιδιαιτεροτητα μας-περα απο καθε εθνικισμους-αλλα και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα μας, τα καλα στοιχεια μας....
Βεβαιως η διαπιστωση περι εσωτερικης κρισης, ειναι ενα γεγονος αναμφισβητητο, προσωπικα ευελπιστω.....φευ.
Οσο για αυτα τα ''λαμογια'' τα <πνευματικα> ,κατα την αποψη μου, που βολευτηκανε με τις πομπωδεις περγαμηνες και τα οποια προνομια, ειναι να λυπατε κανεις, διοτι ηταν παντα μπροστα στους αγωνες για προκοπη και προοδο, σε καθε αναγκαια στιγμη για τον τοπο, και τωρα εγιναν αρπαχτικα του βολεματος.....εχει ο καιρος γυρισματα ομως...!
Τωρα ειναι επιτακτικη η στιγμη για παραδειγματα, απο φωτεινες προσωπικοτητες του κυκλου τους.......
Που ειναι ''τους'' ομως?????
Ερρωσθε...Φιλοι..
οταν μιλαμε για πνευματικους ανθρωπους τοτε εννοουμε πνευματικους ανθρωπους.
αυτοι που αναφερεις δεν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια...ανηκουν στην κατηγορια των λαμογιων οπως πολυ καλα ειπες...

οσο για το σχεδον παντα θα ξεπεταγετε ενας απο εμας που θα επιβεβαιωνει την ιδιαιτεροτητα μας....ειναι οπως τα λες...ενας απο μας....και ο καθε λαος εχει τετοια παραδειγματα
σαν συνολο λαου δεν εχουμε καμια ιδιαιτεροτητα να δειξουμε πια...
μακαρι να εχεις δικιο...αλλα τα γεγονοτα αλλα δειχνουν...
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-11, 17:12
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Όσο ο κόσμος θα περιμένει την αλλαγή από έξω του, τόσο αυτή δεν θα έρχεται.
Όλα θα αλλάξουν μόνο όταν αλλάξουμε τον εαυτό μας. Το να περιμένουμε να αλλάξει κάτι από μόνο του ή να το αλλάξει κάποιος, είναι η μεγαλύτερη ψευδαίσθηση που υπάρχει.

Μην περιμένουμε κανέναν να αναλάβει την ευθύνη μας...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-11, 18:08
Το avatar του χρήστη |Κατερίνα|
|Κατερίνα| Ο χρήστης |Κατερίνα| δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παιδιά, αυτό είναι το θέμα! Δεν μπορούμε να αφήσουμε τους άλλους να μας λυπηθούν, ούτε να φορτώσουμε την ευθύνη σε άλλους.

Απλώς:

α. Φταίνε οι πολιτικοί μας
β. Φταίμε και εμείς οι ίδιοι


Γιατί φταίνε οι πολιτικοί ξέρουμε. Αλλά εμείς; Γιατί αφήσαμε να χαθεί το ελληνικό πνεύμα; (Εννοείται ότι δεν μιλάω για την κοινότητα του Μεταφυσικού, αλλά γενικώς και αορίστως.)
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, έπρεπε εμείς στα σχολεία να μαθαίναμε τι σημαίνει "Ελλάς" και "πατρίδα", τι "πατριώτης", τι σημαίνει "αξίες αθάνατες στο χρόνο"!
Στην Αίγυπτο οι άνθρωποι σκοτώνονται στην κυριολεξία για να διώξουν την άδικη κυβέρνηση... (απ' όσο ξέρω) Εμείς...; Γιατί δεν μπορούμε...;
Και πάλι, πώς μπορούμε να λέμε ότι δεν υπάρχουν Έλληνες που ενδιαφέρονται όταν είμαστε εμείς εδώ και συζητάμε;
Και μετά, γιατί δεν προσπαθούμε να βοηθήσουμε; Θα μου πείτε "τρέλες", αλλά ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ, χάνεται η ΕΛΛΑΣ ΜΑΣ, και καθόμαστε και την περιμένουμε να διαλυθεί;
Πιστεύω ότι αν κάποια κοινότητα τέτοιας ευρύτητας, τέτοιας σημασίας όσο του Μεταφυσικού αναλάμβανε ενεργό δράση θα μπορούσε να κάνει κάποια πρόοδο.

Τα λέω όλα αυτά ξέροντας ότι λέω χαζομάρες απ' την στιγμή που δεν μπορεί να γίνει τίποτα τόσο εύκολα όσο φαίνεται, γι' αυτό και απογοητεύομαι, να πω την αλήθεια. Αλλά δεν πιστεύω ποτέ ότι μπορούν να μας "φάνε". Εγώ τουλάχιστον (και το λέω στα σοβαρά), τα Ελληνικά (και τα Αρχαία και τα Νέα, παρ' όλο που τα Αρχαία δεν έχουν ατέλειες σε σχέση με τα Νέα) δεν θα τα αφήσω να χαθούν...

Ένα έχω να πω μέσα απ' όλα αυτά, μακάρι να μπορούσαμε να εμψυχώσουμε τον λαό και να βοηθήσουμε το Ελληνικό στοιχείο να επιστρέψει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-11, 19:29
Το avatar του χρήστη ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ
ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ Ο χρήστης ΝΑΣΟΣ ΔΔΔ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: Ακου
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Χαιρετω σας Φιλοι,
Πραγματικα φιλε imike η επανασταση και η αλαγη πρεπει να γινει πρωτα μεσα μας, και υστερα θα ερθει και εξω μας.
Οπως διαπιστωνουμε ο συγχρονος τροπος ζωης μας, και γενικα ολο αυτο που λεμε συγχρονος <πολιτισμος> κατα την γνωμη μου σιγα σιγα καταρεει. Βεβαιως οι ανθρωποι οσο αναφορα την επιβιωση τους και τια αναγκες τους αν τους αιωνες, ειναι ιδιοι. Ομως σημερα εχουμε ξεπερασει καθε οριο, καθε μετρο, εχουμε γινει ορισμενες φορες χειροτεροι απο τα ζωα....! Και αυτη η κριση που βιωνουμε τωρα ειναι ενα απαυγασμα του εαυτου μας, ειναι ενας αντικατροπτισμος στα νερα της λιμνης του εαυτου μας.
Χρειαζεται να ταρακουνηθουμε 'εσω' για να αντιληφθουμε το μεγεθος της απατης που υποβαλουμε στους εαυτους μας, και κατα επεκταση στην κοινωνια.
Ειναι αληθεια οτι αυτο ειναι δυσκολο να γινει, αλλα εαν αφουγκραστουμε εστω για λιγο τον αληθινο εαυτο μας, τον ''εσωτερικο'' μας 'αρχοντα' η αρχη εχει γινει.......Και εκει υπαρχει γεννηση, και οχι 'θανατος'....Η αλαγη ειναι αναγκαια....
Και μονο τοτε υπαρχει ελπιδα......Η αποκαλυψη του αληθινου και καθαρου εαυτου μας, του απειρου που ειναι μεσα μας, και η δραση επανω σε αυτο επιφερει αρμονια, και αγαπη....
Και μονο αυτη γκρεμιζει την καθε κριση.....
Ερρωσθε...Φιλοι...
__________________
Σιωπη....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-11, 20:17
lmike Ο χρήστης lmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 245
Προεπιλογή

Καθώς το δέντρο ωριμάζει, οι ρίζες του πηγαίνουν ολοένα και βαθύτερα.
Υπάρχει ισορροπία. Όσο πιο ψηλά πηγαίνει το δέντρο, τόσο πιο βαθιά πηγαίνουν οι ρίζες.
Δεν μπορεί να υπάρξει δέντρο πενήντα μέτρα ψηλό με ρίζες δέκα πόντους. Δεν μπορούν να στηρίζουν τέτοιο ύψος.
Στη ζωή, ωρίμανση σημαίνει να πηγαίνεις βαθιά μέσα στον εαυτό σου. Εκεί βρίσκονται οι ρίζες σου. -ΟΣΣΟ-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-11, 23:07
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθώς το δέντρο ωριμάζει, οι ρίζες του πηγαίνουν ολοένα και βαθύτερα.
Υπάρχει ισορροπία. Όσο πιο ψηλά πηγαίνει το δέντρο, τόσο πιο βαθιά πηγαίνουν οι ρίζες.
Δεν μπορεί να υπάρξει δέντρο πενήντα μέτρα ψηλό με ρίζες δέκα πόντους. Δεν μπορούν να στηρίζουν τέτοιο ύψος.
Στη ζωή, ωρίμανση σημαίνει να πηγαίνεις βαθιά μέσα στον εαυτό σου. Εκεί βρίσκονται οι ρίζες σου. -ΟΣΣΟ-
Για τον Οσσο με τα αμάξια λέμε; Αυτόν το πλούσιο που μπόραγε και φιλοσοφούσε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.