Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-02-13, 14:14
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Καλησπέρα, φίλε anastasi, την άποψή μου την έχω γράψει πολλές φορές. Η επιφυλακτικότητα σε τέτοιες περιπτώσεις, και η απάθεια είναι η καλύτερη προφύλαξη που μπορεί να πάρει κάποιος. Η απάθεια μεν δύσκολη λόγω του φόβου και του δέους που προκαλούν τέτοιες εμπειρίες.
Φίλη Κλειώ, οι αποκαλύψεις που δέχεσαι (τα μελλοντικά γεγονότα δηλαδή) είναι κατα κύριο λόγο καλές ή δυσάρεστες, και ως τι παρουσιάζονται <αυτοί> που στις μεταφέρουν; Επίσης σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι (από άποψη στρες και άγχος) όταν έχεις τις εμπειρίες αυτές, και την ώρα που σου συμβαίνουν αυτά;
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-02-13, 23:50
Κλειώ Ο χρήστης Κλειώ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2013
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους και πάλι για την ανταπόκριση σας στο θέμα μου και για τον χρόνο που αφιερώνετε σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ Κλειώ τι άποψη έχεις αυτο το καιρο, πες μας αν την άλλαξες, γράψε και την δική σου ερμηνεία για αυτα που σου συμβαίνουν.
Η δική μου άποψη.. .....
Η αλήθεια είναι πως ακόμα νιώθω λίγο στο χαμένα. Με βοηθάει πολύ το γεγονός ότι γράφετε τις απόψεις σας, καθώς μου δίνετε διάφορες ιδέες και έμπνευση θα μπορούσα να πω, για το προς τα που θα πρέπει να κινηθώ από εδώ και στο εξής για να προχωρήσω παρακάτω, είτε ψάχνοντας τρόπο να καλύψω τις απορίες μου, είτε για να περάσω σε κάποιο επόμενο επίπεδο.

Η παλιότερη ερμηνεία μου για όλα αυτά πάντως (όταν άρχισα να συνειδητοποιώ καλύτερα τι μου συμβαίνει γύρω στα 12), λόγω του νεαρού της ηλικίας αλλά και της τότε αθωότητας της, ήταν πως έχω κάποιο χάρισμα το οποίο θα με βοηθήσει στο μέλλον να προφυλάξω εμένα και αγαπημένα μου πρόσωπα, από δυσάρεστες καταστάσεις που ίσως προκύψουν. Αργότερα, όταν κατάλαβα πως κάποια πράγματα ακόμα και αν τα ξέρουμε , δεν είναι στο χέρι μας να τα αλλάξουμε αλλά ίσως να τα καθυστερήσουμε προσωρινά την απέρριψα.

Τώρα δεν είμαι σε θέση ακόμα να δώσω κάποια ερμηνεία που να με καλύπτει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλη Κλειώ, οι αποκαλύψεις που δέχεσαι (τα μελλοντικά γεγονότα δηλαδή) είναι κατα κύριο λόγο καλές ή δυσάρεστες, και ως τι παρουσιάζονται <αυτοί> που στις μεταφέρουν; Επίσης σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι (από άποψη στρες και άγχος) όταν έχεις τις εμπειρίες αυτές, και την ώρα που σου συμβαίνουν αυτά;
Raistlin, οι αποκαλύψεις είναι κατά κύριο λόγο δυσάρεστες. Σπάνια μου μεταφέρονται με την παρουσίαση κάποιας μορφής. Τις περισσότερες φορές απλά τα νιώθω και είναι φωνές που ακούω στο κεφάλι μου και εικόνες που βλέπω στα μάτια μου.

Τα προηγούμενα χρόνια τα φαινόμενα παρουσιάζονταν κυρίως όταν ήμουν στενοχωρημένη για κάποιο λόγο. Μετά όμως σκέφτομαι, σαν παιδί 5, 6, 10 χρονών, τι σκοτούρες μπορεί να είχα ; Και μου γίνεται πιο δύσκολο να το συνδυάσω με την άσχημη ψυχολογία μου.

Τη στιγμή που συμβαίνουν, μπορεί να περπατάω στο δρόμο, να ξαπλώνω, να δουλεύω στο γραφείο, γενικά οποιαδήποτε στιγμή.
Το τελευταίο διάστημα που εμφανίστηκαν και πάλι, είμαι σε μια καλή και ήρεμη φάση της ζωής μου.

Αυτό που νιώθω έντονα είναι ότι ίσως έκανα λάθος που το αρνήθηκα για τόσο καιρό όλο αυτό .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλειώ : 06-02-13 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-02-13, 23:59
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Μου είναι αρκετά δύσκολο να δεχτώ ένα μέρος των γραφόμενών σου, όχι γιατί δεν πιστεύω αλλά επειδή είναι πολύ λεπτό το όλο ζήτημα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαχειριστεί κάποιος μια συνεχόμενη ροή τέτοιων φαινομένων. Δεν αρκει μόνο η αποδοχή της "ικανότητας" καθώς οι σωματικές και ψυχοσυναισθηματικές αντοχές "δοκιμάζονται" από τέτοιου είδους εμπειρίες. Μπορώ να πω πως αυτή η ιαδικασία είναι εξαντλητική. Πως ανταπεξέρχεσαι;
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-02-13, 00:23
Κλειώ Ο χρήστης Κλειώ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2013
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Viper Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είναι αρκετά δύσκολο να δεχτώ ένα μέρος των γραφόμενών σου, όχι γιατί δεν πιστεύω αλλά επειδή είναι πολύ λεπτό το όλο ζήτημα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να διαχειριστεί κάποιος μια συνεχόμενη ροή τέτοιων φαινομένων. Δεν αρκει μόνο η αποδοχή της "ικανότητας" καθώς οι σωματικές και ψυχοσυναισθηματικές αντοχές "δοκιμάζονται" από τέτοιου είδους εμπειρίες. Μπορώ να πω πως αυτή η ιαδικασία είναι εξαντλητική. Πως ανταπεξέρχεσαι;

Εξαντλητικό.. νομίζω πως δε θα μπορούσες να βρεις καλύτερη λέξη.

Θα τολμούσα να πω πως παλιότερα δεν ήταν εξαντλητικό. Μεγάλωσα έτσι, έμαθα να ζω με αυτό και το είχα συνηθίσει. Δε με κούραζε και όταν το "έχανα" για κάποια διαστήματα μου έλειπε και το αναζητούσα.

Πριν μερικά χρόνια ένιωσα για 1η φορά να με εξαντλεί, να μην έχω ψυχολογικά αποθέματα για κάτι τέτοιο και παράλληλα τότε υπήρξαν και τα μεγάλα χρονικά διαστήματα απουσίας του.

Τώρα που επανήλθε, δεν είναι σε καθημερινή βάση. Αλλά και πάλι, ακόμα και μια εμπειρία λίγων λεπτών, με κουράζει τόσο πολύ που νιώθω ότι χάνομαι..
Ίσως γι αυτό ακόμα δε μπορώ να καταλήξω αν θέλω να το εξελίξω, ή αν θέλω να βρω τρόπο να το "καταργήσω".

Δε σου κρύβω ότι ήταν πολλές φορές που έκλαιγα για ώρες από την ψυχολογική πίεση που ένιωθα. Και φυσικά, δε μπορώ να το διαχειριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-02-13, 17:40
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλειώ Εμφάνιση μηνυμάτων
Raistlin, οι αποκαλύψεις είναι κατά κύριο λόγο δυσάρεστες. Σπάνια μου μεταφέρονται με την παρουσίαση κάποιας μορφής. Τις περισσότερες φορές απλά τα νιώθω και είναι φωνές που ακούω στο κεφάλι μου και εικόνες που βλέπω στα μάτια μου.

Τα προηγούμενα χρόνια τα φαινόμενα παρουσιάζονταν κυρίως όταν ήμουν στενοχωρημένη για κάποιο λόγο. Μετά όμως σκέφτομαι, σαν παιδί 5, 6, 10 χρονών, τι σκοτούρες μπορεί να είχα ; Και μου γίνεται πιο δύσκολο να το συνδυάσω με την άσχημη ψυχολογία μου.
Σε τόσο μικρή ηλικία μπορεί να έχει κάποιος στεναχώριες για το αν οι γονείς του τον αγαπάνε και τον θέλουν, αν τον εκτιμούν οι φίλοι του και διάφορα παρόμοια, ακόμα και αν ο ίδιος δεν το καταλαβαίνει. Παιδιά αυτής της ηλικίας είναι πολύ ευαίσθητα συναισθηματικά, και πιστεύω πως ίσως για κάποιον λόγω η συναισθηματική κατάσταση η οποία συνδέεται με την ψυχολογική-ψυχική υπόσταση του ανθρώπου, διεγείρει την αντίληψη και την συνείδηση με αποτέλεσμα να μπορεί να ρίχνει <μια ματιά> σε επιπλέον διαστάσεις. Και εφόσον τότε η συνείδησή σου <άνοιξε> ένα μονοπάτι στην διεύρυνση της αντίληψής σου, το μονοπάτι αυτό υπάρχει ακόμα και το διανύεις ορισμένες φορές, αλλά δίνεις έτσι και την δυνατότητα σε άλλες οντότητες να το διαβούν. Τέτοιοι άνθρωποι θεωρώ πως είναι οι <αλαφροΐσκιωτοι> και αυτή είναι μια ικανότητα της ψυχής όλων των ανθρώπων αλλά στους περισσότερους είναι σε λανθάνουσα κατάσταση κυρίως λόγω της προσκόλλησης τους στην υλική διάσταση. Γνωρίζω μερικά άτομα με παρόμοιες εμπειρίες από μικρή ηλικία, και απ ότι κατάλαβα είναι απλά παρατηρητές, χωρίς να έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν κάτι, απλά μπορούν να προετοιμαστούν. Θέλει επίσης προσοχή γιατί αυτή είναι μεγάλη ευκαιρία για τους δαίμονες να πλανεύουν και να στεναχωρούν τα άτομα αυτά (και απ ότι διάβασα είχες είδη μια αντίστοιχη εμπειρία).
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-02-13, 17:54
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

"Να κοιμασαι παντα κουρασμένη"
"Να σηκώνεσαι απο το κρεβάτι αμέσως μολις ξυπνήσεις."
"Να ακολουθείς οσο το δυνατον υγειινο τροπο ζωής, ωστε να μην σούρχεται δυσφορία με το παραμικρο δυσαρεστο λογισμό"
"Να μήν επιτρέπεις τη σκέψη σου να ξεφεύγει απο αυτο που κάνεις"
"Να παραμένεις οσο το δυνατό πιο πολλή ώρα της ημέρας ενεργοποιημένη"

Είναι μερικές εναλλακτικές πρακτικές (δοκιμασμένες), ώστε τα φαινομενα να περιορίζονται στο ελάχιστο δυνατό, τις φορές που γίνονται πολύ κουραστικά.



Παραθεση απο Κλειώ
Παράθεση:
οι αποκαλύψεις είναι κατά κύριο λόγο δυσάρεστες
...Μια απο τα ίδια.....



-------------------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-02-13, 22:24
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

οι οποιεσδήποτε νοητικές και πνευματικές ικανότητες έχει κάποιος, αφορούν στο εξελικτικό του Επίπεδο σε αυτό το θέμα. δεν μπορείς να τις χάσεις με επιλογή σου, μπορείς μόνο να τις κάνεις να αδρανήσουν απασχολούμενη μόνο με άλλα θέματα και δραστηριότητες. ή να μπλοκαριστούν με λάθος θεωρία και φοβικές υποθέσεις. πάντως σε οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο, όταν περάσουν οι φόβοι κάποτε στο μέλλον, βλέποντας και άλλες θεωρίες και κάνοντας και άλλες σκέψεις, επανεκδηλώνονται τα φαινόμενα και οι ικανότητες. αφου εχουν διαλυθει τα εμπόδια.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-13, 01:11
Κλειώ Ο χρήστης Κλειώ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2013
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Raistlin, δεν έχεις άδικο. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ πως αυτές οι παιδικές ανησυχίες μπορούν να έχουν τόση βαρύτητα ώστε να παίξουν κάποια ρόλο σε όλα αυτά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastasi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Να κοιμασαι παντα κουρασμένη"
"Να μήν επιτρέπεις τη σκέψη σου να ξεφεύγει απο αυτο που κάνεις"
Είναι μερικές εναλλακτικές πρακτικές (δοκιμασμένες), ώστε τα φαινομενα να περιορίζονται στο ελάχιστο δυνατό, τις φορές που γίνονται πολύ κουραστικά.
Τις δύο παραπάνω τις έχω εφαρμόσει παλιότερα ενστικτωδώς και βοήθησαν είναι η αλήθεια. Ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ελευθέριος Παλιγγίνης Εμφάνιση μηνυμάτων
οι οποιεσδήποτε νοητικές και πνευματικές ικανότητες έχει κάποιος, αφορούν στο εξελικτικό του Επίπεδο σε αυτό το θέμα. δεν μπορείς να τις χάσεις με επιλογή σου, μπορείς μόνο να τις κάνεις να αδρανήσουν απασχολούμενη μόνο με άλλα θέματα και δραστηριότητες. ή να μπλοκαριστούν με λάθος θεωρία και φοβικές υποθέσεις. πάντως σε οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο, όταν περάσουν οι φόβοι κάποτε στο μέλλον, βλέποντας και άλλες θεωρίες και κάνοντας και άλλες σκέψεις, επανεκδηλώνονται τα φαινόμενα και οι ικανότητες. αφου εχουν διαλυθει τα εμπόδια.
Όταν λες εμπόδια, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Κάπου το έχασα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-13, 16:54
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Εμπόδια: φόβοι και λάθος αιτιολογήσεις και ερμηνείες. Όταν Αναλυθείς (και ακολούθως διορθωθείς-βελτιωθείς) και αποκτήσεις σωστή θεωρία, επανέρχεται και ό,τι είχες πριν, αν είχες.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 23-02-13 στις 16:55
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-08-13, 15:31
Κλειώ Ο χρήστης Κλειώ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2013
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας.

Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε που άνοιξα το θέμα αναφερόμενη σε όλα όσα μου συμβαίνουν και με απασχολούν και τώρα νομίζω ότι είμαι σε θέση να κατανοήσω καλύτερα κάποια πράγματα.

Θα ήθελα να κάνω κάποια σχόλια σχετικά με κάποιες από τις συμβουλές που μου δώσατε, καθώς πιστεύω πως μπορούν να βοηθήσουν και άλλους που ήταν στην ίδια γεμάτη άπειρα ερωτηματικά κατάσταση που ήμουν εγώ.

Καταγραφή εμπειριών


Είναι πραγματικά συγκλονιστικό το πόσα πράγματα μπορείς να συνειδητοποιήσεις όταν κάνεις καταγραφή όσων σου συμβαίνουν.
Προσωπικά πιστεύω πως αυτό ήταν που με βοήθησε περισσότερο να τα βάλω όλα σε μία τάξη και να ψάξω να βρω απαντήσεις στις απορίες μου αλλά και να ξεχωρίσω καλύτερα κάποια πράγματα.

Εναλλακτικές πρακτικές

"Να κοιμασαι παντα κουρασμένη"
"Να σηκώνεσαι απο το κρεβάτι αμέσως μολις ξυπνήσεις."
"Να ακολουθείς οσο το δυνατον υγειινο τροπο ζωής, ωστε να μην σούρχεται δυσφορία με το παραμικρο δυσαρεστο λογισμό"
"Να μήν επιτρέπεις τη σκέψη σου να ξεφεύγει απο αυτο που κάνεις"
"Να παραμένεις οσο το δυνατό πιο πολλή ώρα της ημέρας ενεργοποιημένη"


Οι παραπάνω συμβουλές με βοήθησαν σε μία περίοδο που έπρεπε να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένη σε αυτό που κάνω και να μην αφήνω το μυαλό μου να αφαιρείται και να ξεφεύγει από οτιδήποτε άλλο, αλλά και να πάρω μία «ανάσα» όταν ένιωθα κουρασμένη και πως δεν έχω τα ψυχικά αποθέματα να ασχοληθώ.

Δάσκαλος

Νομίζω πως για εμένα δεν λειτουργεί αυτό το κομμάτι, τουλάχιστον όχι ακόμα.. Συνειδητοποίησα πως ακόμα και αν έχω ένα άτομο δίπλα μου (που ίσως να μην του ταιριάζει ο χαρακτηρισμός δάσκαλος) που θέλει και προσπαθεί να με βοηθήσει, επηρρεάζει την κατάσταση περισσότερο θετικά παρά αρνητικά.
Ναι μεν βοηθάει το να έχεις ένα στήριγμα όταν «φοβάσαι» ή όταν νιώθεις ότι τα χάνεις, αλλά παρατήρησα μία έξαρση περιστατικών κάθε φορά που το συζητούσα και το ανέλυσα εις βάθος. Οπότε καταλήγω στο ότι όσο το συζητάω , τόσο το μυαλό μου παίζει ταυτόχρονα τα παιχνίδια του και ίσως να μπερδεύομαι περισσότερο.. ή και κάποια πράγματα να τα προκαλώ εγώ η ίδια στον εαυτό μου.


Για την ώρα δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω εκτός από το ότι η οπτική μου γωνία έχει αρχίσει να αλλάζει σιγά σιγά. Έχω σταματήσει να φοβάμαι, να αγχώνομαι και να τρομοκρατούμαι με όλα αυτά και πιστεύω πως σύντομα θα είμαι σε θέση να καταλάβω πολλά περισσότερα πράγματα.
Θα ήθελα και πάλι να σας ευχαριστήσω για την συμμετοχή σας και για την βοήθεια σας να βρω τις κατευθύνσεις που μου έλειπαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.