Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-13, 17:14
chg10 Ο χρήστης chg10 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Cy
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Μάυρη φιγουρα

Γειά σας, ειμαι καινουργια στο φόρουμ και θα ήθελα και εγω να μοιραστω την προσωπική μου μεταφυσική εμπειρία. Μερικα χρονια πριν,λιγο πριν αποφοιτησω απο το λύκειο, ειχαμε βγει με την κολλητη μου και την μεγαλυτερη μου αδερφη στο παρκο της γειτονιας μας νωρις το βραδυ, και καθομασταν και συζητουσαμε. Καποια στιγμη εγω παρατηρησα μια μαυρη φιγουρα στα 100 μετρα μπροστα μου απο εκει που καθομουνα να προχωρα για μερικα δευτερολεπτα και να εξαφανιζετε. Αρχικα νομισα πως ηταν της φαντασιας μου και δεν ειπα κατι στις υπολοιπες, ομως την ιδια ωρα η αδερφη μου μας λεει θελω να φυγουμε αλλα θα σας πω μετα το γιατι. Καθως φευγαμε ρωτησα την αδερφη μου αν ο λογος που ηθελε να φυγουμε ετσι ξαφνικα ηταν επειδη ειχε δει την μαυρη φιγουρα.. Τοτε απο τον φοβο μας αρχισαμε να τρεχουμε γιατι ειχαμε συνειδητοποίησει οτι το ειδαμε και οι 2 και δεν ηταν στην φαντασια μας. (Η κολλητη μου δεν την ειχε δει γιατι καθοτανε απεναντι μας, αρα η φιγουρα βρισκοτανε πισω της). Εχουνε περασει αρκετα χρονια απο τοτε και μεχρι τωρα σε οποιον το πουμε μας λεει οτι ηταν στην φαντασια μας κτλπ. Εχω κανει αρκετες φορες ερευνα στο internet και ανακαλυψα οτι σε αρκετους ανθρωπους και στο εξωτερικο εχει τυχει αυτο το φαινομενο. Απο τοτε αρχισα και πιστευω στα πνευματα και στα μεταφυσικα φαινομενα. Εχει τυχει και σε καποιο μελος παρομοια εμπειρια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-13, 21:10
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ---

Βασικά καλωσόρισες
Απο εκεί και πέρα, γιατί καλά και σώνει να είναι μεταφυσική αυτή η εμπειρία? Θέλω να πω οτι μπορεί κάλλιστα να δεχτεί και "φυσικές" ερμηνείες, ειδικά με δεδομένη την ώρα του συμβάντος (ιδιαίτερες συνθήκες φωτισμού) και την απόσταση. Εδώ φαντάσου οτι αν στέκεσαι κάπου και σε φωτίσουν τα φώτα ενός αυτοκινήτου εν κινήσει, αν κάποιος δει τη σκια σου σε ενα τοίχο πχ, θα φανεί να μετακινείται για λίγο ώσπου να χαθεί. Στο λέω αυτό σαν παράδειγμα. Μπορείς λοιπόν φέρνοντας στο μυαλό όλο το σκηνικό εκεί που ήσασταν, να παίξεις με διάφορες εναλλακτικές λύσεις απόλυτα λογικές, χωρίς να χρειαστεί να μπείς στη διαδικασία της μεταφυσικής ερμηνείας. Τώρα αν αυτές δε σε καλύψουν το ξανασυζητάμε.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-13, 22:52
chg10 Ο χρήστης chg10 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Cy
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά καλωσόρισες
Απο εκεί και πέρα, γιατί καλά και σώνει να είναι μεταφυσική αυτή η εμπειρία? Θέλω να πω οτι μπορεί κάλλιστα να δεχτεί και "φυσικές" ερμηνείες, ειδικά με δεδομένη την ώρα του συμβάντος (ιδιαίτερες συνθήκες φωτισμού) και την απόσταση. Εδώ φαντάσου οτι αν στέκεσαι κάπου και σε φωτίσουν τα φώτα ενός αυτοκινήτου εν κινήσει, αν κάποιος δει τη σκια σου σε ενα τοίχο πχ, θα φανεί να μετακινείται για λίγο ώσπου να χαθεί. Στο λέω αυτό σαν παράδειγμα. Μπορείς λοιπόν φέρνοντας στο μυαλό όλο το σκηνικό εκεί που ήσασταν, να παίξεις με διάφορες εναλλακτικές λύσεις απόλυτα λογικές, χωρίς να χρειαστεί να μπείς στη διαδικασία της μεταφυσικής ερμηνείας. Τώρα αν αυτές δε σε καλύψουν το ξανασυζητάμε.






Σε ευχαριστώ πολύ! Κοιτα, αυτη η φιγουρα, την ώρα που προχώρουσε βρισκοτανε ακριβως κατω απο τις κολωνες φωτισμου του παρκού και πισω του δεν υπηρχε τοιχος η δεντρα για να μπορω να πω οτι ητανε σκια απο τα φωτα τον αυτοκινητων που εκανε αντανακλαση σε ενα τοιχο! Και επισης, συγνωμη δικο μου λαθος ειναι το οτι βρισκοταν στα 100 μετρα μακρια, δεν υπολογισα σωστα πρεπει να ητανε τουλαχιστον στα 50 η 60. ητανε πολυ ξεκαθαρο και φαινοτανε πολυ καθαρα. Οταν το συζητησα και με φιλους δεν μπορεσαμε να δωσουμε καποια λογικη λυση ή εξηγηση, γιατι απλουστατα στο σημειο εκεινο οπου περασε δεν θα μπορουσε να πει κανεις οτι θα μπορουσε να ητανε ενα φως αντανακλασης, η σκια. Κατι αλλο που ειναι σημαντικο να αναφερω ειναι οτι αυτο το παρκο ειναι αφιερωμενο στους Ελληνες στρατιωτες που εχασαν την ζωη τους στην Τουρκικη εισβολη στην Κυπρο, οπου εχει και μνημειο στο παρκο με τα ονοματα τους. Το παρκο βρισκεται στην Λευκωσια και ειναι κοντα στην πρασινη γραμμη, και κοντα στο σημειο οπου εχασαν την ζωη τους η στρατιωτες. Απλα το αναφερω γιατι μπορει να εχει καποια σχεση, με το γεγονος που μου ειχε συμβει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-13, 23:38
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ---

Εχω την εντύπωση οτι έχω πάει σ'αυτο το πάρκο πριν χρόνια, αν ειναι αυτό που φαντάζομαι δηλαδή :P
Κοίτα, και πάλι θα μπορούσε να ειναι κάποια οφθαλμαπάτη ας πούμε, να φαίνεται ο ίδιος ο στύλος σα σκιά λόγω της λάμψης της λάμπας που τον επισκιάζει (δύσκολο λόγω ύψους, αλλά δυνατό όμως), μπορεί να ειναι και κανένας θάμνος, η ακόμα και διαταραχή του ματιού ρε παιδί μου. Δεν απορρίπτω μια ερμηνεία "άλλου τύπου", άλλωστε και η λαική παράδοση αναφέρει διάφορα "παράξενα" φαινόμενα για μέρη και σημεία που έχουν συνδεθεί με μάχες, αιματοχυσίες κλπ. Απλά σκέφτομαι οτι καμιά φορά και τα μάτια μας μας γελούν Έχεις ακούσει για άλλα περιστατικά παρόμοια εκεί?
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-13, 23:42
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Συμπληρωματικά επίσης να σου αναφέρω οτι υπήρξαν στο παρελθόν αναφορές κατά καιρούς για παρόμοιες σκιές-οπτασίες-φαντάσματα, όπως το πάρει κανείς, εδώ στη Θεσσαλονίκη, στα μεσαιωνικά τείχη ψηλά στην Ανω Πολη και στα περιξ των παλιών φυλακών στο Επταπύργιο. Να πω την αλήθεια δεν έκατσα να τα διασταυρώσω ή να τα ψάξω ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα αυτές οι αναφορές έχουν υπάρξει.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-13, 15:05
chg10 Ο χρήστης chg10 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Cy
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωματικά επίσης να σου αναφέρω οτι υπήρξαν στο παρελθόν αναφορές κατά καιρούς για παρόμοιες σκιές-οπτασίες-φαντάσματα, όπως το πάρει κανείς, εδώ στη Θεσσαλονίκη, στα μεσαιωνικά τείχη ψηλά στην Ανω Πολη και στα περιξ των παλιών φυλακών στο Επταπύργιο. Να πω την αλήθεια δεν έκατσα να τα διασταυρώσω ή να τα ψάξω ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα αυτές οι αναφορές έχουν υπάρξει.
Ειναι πολυ κοντα στο νεκροταφειο οπου ειναι θαμμενοι οι στρατιωτες οπου εχει και εκει δευτερο παρκο!μαλλον σε ενα απο αυτα τα δυο θα ειχες παει!
Αποτι εχω ρωτησει κανεις αλλος δεν εχει δει τιποτα σε εκεινο το σημειο. Ομως ξερεις εδω στην Κυπρο επειδη ειναι και πολυ μικρη η κοινωνια δεν βρισκεις ευκολα και ανθρωπους που πιστευουνε σε αυτα τα πραγματα η εχουνε ζησει καποια εμπειρια. Τωρα αν ειχα δει μονο εγω την φιγουρα, σιγουρα δεν θα πιστευα τιποτα απο ολα αυτα επειδη θα πιστευα οτι ιδεα μου θα ειναι κτλπ γιατι εγω δεν ειμαι καθολου ευκολοπιστη και ειδικα σε μεταφυσικα γεγονοτα και τετοια,Αλλα το γεγονος οτι το ειχαι δει και η αδερφη μου ταυτοχρονα και μου το περιγραφει ακριβως οπως το ειχα δει και εγω, δηλ μακροστενο, θολο και μαυρο που εξαφανιστηκε σε δευτερολεπτα μπροστα μας κατι δεν μου κολλαει. Δεν αποκλειω οτι μπορει να ητανε οφθαλμαπατη αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι κατι μεταφυσικο! Για την Θεσαλλονικη οταν ειχα παει εγω μας ειχανε πει οτι ο Λευκος Πυργος ειναι στοιχειωμενος επειδη παλαιοτερα ητανε φυλακη για θανατοποινητες και κατι τετοια! ξερεις τιποτα για αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chg10 : 06-06-13 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ---

Καλά, για διάφορα τέτοια μέρη με ιστορία, οι διηγήσεις είναι πολλές συνήθως. Το θέμα είναι να ψάχνουμε και να βρίσκουμε και να καταλαβαίνουμε κιόλας την αλήθεια που μπορεί να κρύβεται μέσα σε ενα παραμύθι, ένα θρύλο, μια διήγηση. Τώρα για τη δική σου περίπτωση ειδικότερα εγώ δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο (τουλάχιστον όχι κάτι κραυγαλέο), οπότε ας περιμένεις να δεις τι θα απαντήσουν κι άλλοι. Και φυσικά εδώ είμαστε για ο,τι χρειαστείς.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-13, 18:04
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη chg10 διάβασα αυτά που έγραψες τα διάβασα αλλά πρίν να βγάλω
κάποιο συμπέρασμα θα ήθελα απο εσένα κάποιες διευκρινήσεις....

1-Ποιά ώρα ήσουν στο πάρκο ?????
2-Ήταν σκοτάδι η ημίφως ????
3-Υπήρχε φώς στο πάρκο ????
4-Αυτή η σκιά πως ξέρεις πως δεν ήταν άνθρωπός που σας παρακολουθούσε αλλά κάτι άλλο ????
5-Ποιά εποχή συνέβη αυτό ?????
6-Οι φίλες σου το είδαν ????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-13, 18:27
chg10 Ο χρήστης chg10 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Cy
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη chg10 διάβασα αυτά που έγραψες τα διάβασα αλλά πρίν να βγάλω
κάποιο συμπέρασμα θα ήθελα απο εσένα κάποιες διευκρινήσεις....

1-Ποιά ώρα ήσουν στο πάρκο ?????
2-Ήταν σκοτάδι η ημίφως ????
3-Υπήρχε φώς στο πάρκο ????
4-Αυτή η σκιά πως ξέρεις πως δεν ήταν άνθρωπός που σας παρακολουθούσε αλλά κάτι άλλο ????
5-Ποιά εποχή συνέβη αυτό ?????
6-Οι φίλες σου το είδαν ????

Ευχαριστώ.

Καλησπερα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφερον!
Λοιπον, Η ωρα περιπου ηταν γυρω στις 8 με 9 το βραδυ. Αν και ηταν νυχτα, λογω του οτι υπηρχαν κολωνες φωτισμου, το παρκο δεν ηταν και τοσο σκοτεινο υπηρχανε αρκετα φωτα, και επισης η φιγουρα/σκια περασε ακριβως κατω απο μια κολωνα σε ενα δρομακι που βρισκεται ακριβως στην μεση του παρκου. Δεν υπηρχε περιπτωση να ηταν ανθρωπος επειδη για καποια δευτερολεπτα περασε και μετα εξαφανιστηκε. επισης λογω του οτι το σημειο εκεινο οπου περασε ειναι στην μεση του παρκου οπως ανέφερα και πριν, ηταν πολυ φωτεινο σημειο, το πιο φωτεινο σημειο του παρκου μπορω να πω, δηλαδη δεν το ειδα σε καποια σκοτεινη γωνία του παρκου οπου θα μπορουσαμε να πουμε οτι λογω και της ωρας και της ελλειψης φωτισμου θα μπορουσε να δικαιολογηθει. Η εποχη ητανε στα μεσα του καλοκαιριου.
Και επισης το πιο παραξενο, που με εκανε να παραξενευτω, να πιστεψω, και να γινω μελος σε αυτο το φορουμ για να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας ειναι γιατι το ειχε δει ταυτοχρονα και η αδελφη μου. Και για να γινω πιο σαφεις με τα γεγονοτα, Στο παρκο πηγαμε εγω η μεγαλη μου αδελφη και ακομα μια φιλη μας. Το πως καθομασταν εχει σημασια. Η φιλη μας καθοτανε απεναντι μου(αρα με γυρισμενη την πλατη της στο δρομακι και στο σημειο οπου περασε αυτη η σκια). Και η αδελφη μου στα αριστερα μου. Την στιγμη που ειδα την φιγουρα να περναει για καποια δευτερολεπτα και να εξαφανιζεται δεν ειπα κατι στην αδελφη μου και την φιλη μου γιατι απλα δεν εδωσα και τοση σημασια επειδη νομιζα πως θα εικονες του μυαλου μου ή οτιδηποτε αλλο τελοσπαντων της φαντασιας μου. Την ιδια στιγμη η αδελφη μου μας ειπε οτι θελει να φυγουμε και οτι θα μας ελεγε μετα τον λογο. Και καθως φευγαμε εγω την ρωτησα αν ο λογος που ηθελε να φυγουμε ητανε επειδη ειχε δει εκεινο πραγμα που εμοιαζε σαν φιγουρα και τοτε καταλαβαμε οτι το ειχαμε δει και οι 2 ταυτοχρονα.και τοτε ητανε που τρομαξαμε περισσοτερο. Ρωτησαμε πολλους για την γνωμη τους και κανεις δεν μπορει να το εξηγησει.

Ελπιζω να διευκρινησα αρκετα και σε ευχαριστω για τον χρονο σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-13, 20:12
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλησπέρα..

Φίλη chg10 καλές οι απαντήσεις σου και θα σου πώ και εγώ την γνώμη
μου που αρκετές φορές πλανήθηκα με τέτοιες περιπτώσεις...

Τα φώτα σε ένα πάρκο δυστυχώς δεν είναι και ότι καλύτερο για μια
παρατήρηση διότι οι φωτοσκιάσεις και λίγος αέρας ξεγελούν ακόμα και ένα
πέρασμα ενός ανθρώπου μας ξεγελά...

Η ακόμα αυτοί που είναι "ειδικοί" και κινούνται μέσα σε πάρκα είναι οι ματάκηδες..
Συγνώμη που ίσως να καταστρέφω την "μεταφυσική" εμπειρία σου αλλά
κάποια πράγματα έχουν την εξήγησή τους...

Θα ήταν διαφορετικά εάν έβλεπες κάτι που στεκόταν σε φωτεινό σημείο
αλλά παράμενε σκοτεινή η φιγούρα ή έστω να πέρναγε αργά....
Ακόμα και ο φόβος δεν δεν μας κάνει καλούς παρατηρητές....
Και πάλι εδώ είμαστε για κάτι περισσότερο....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.