Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-01-06, 14:16
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Το αρχικο ερωτημα ηταν "τι ειναι γραμμη και μαλιστα αν εχει η οχι παχος".

Συμφωνω οτι μπορει να οριστει σε δυο και σε τρεις διαστασεις μια γραμμη, αλλα σε μια διασταση δεν οριζετε παρα μονον η ευθεια. Αυτο ειναι αυτο που προσπαθισα να εξηγησω, καθως και οτι η γραμμη ειναι θεωρια και δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα γιαυτο και δεν μπορει να εχει παχος, ειναι νοητη με λιγα λογια..

οταν λεμε στα μαθηματικα η γραμμη που εννονει το α με το β ειναι η αποσταση του α απο το β δεν παει να πει πως υπαρχει γραμμη, ουτε φυσικα πως εχει και πλατος παχος κτλ.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-06, 14:18
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά προτιμώ τα "τρία σημεία", επειδή ισχύει πάντα.

Από τα τρία σημεία περνούν τουλάχιστον δύο γραμμές, η οποίες φυσικά και τέμνονται. Δεν τα λέω εγώ αυτά, μου το είπε ένας φίλος ενός γνωστού μου

(Αυτό με το νερό, όχι, άστο, αυτό δεν είναι για μας ... )

Κακός ?
Εγώ ?
Με εσένα ?
Πότε ????



Υ.Γ. Τι είναι γραμμή ? Εύκολο ! Μια ακολουθία από σημεία. Τι είναι ευθεία γραμμή ? Ακόμα πιο εύκολο. Μια ακολουθία σημείων, που το κάθε σημείο της βρίσκεται στον γεωμετρικό τόπο που σχηματίζεται από δύο τεμνόμενα επίπεδα που περνούν από τρία σημεία της γραμμής.
(Ώπα, νατα καλώς τα, τα τρία σημεία πάλι )

Υ.Γ. Δεν οδηγούμαι πουθενά ? Μπάαα, έχω άλλη άποψη γι αυτό. Άσε που έχω και ... ναβιγκέητορ.
Μηδενική καμπυλότητα. Σωστό. Αλλά για να μιλήσω για καμπυλότητα, πρέπει να έχω μιλήσε πρώτα για ευθεία. Η καμπυλότητα πρέπει να σείναι σε ένα επίπεδο ? Ή μπορεί να είναι και σε δύο επίπεδα ? (δήλ. πρός τα "κάτω" και "αριστρά"). Χμμμμ. Αν όμως μιλάω για δύο επίπεδα, κατευθύνσεις, πρέπει να έχω μιλήσει για γραμμές, που δεν είναι ευθείες, δεν έχουν καμπυλότητα, αλλά μπορεί να είναι πολυδιάστατες, δηλ. "κατσαρές". Έτσι δεν είναι ? Δύσκολα μας τα βάζετε κύριε. Όχι, όχι, δεν θέλω καμπυλότητες. Προτιμώ τα τρία σημεία που να ανείκουν σε δύο επίπεδα που δεν είναι παράλληλα μεταξύ τους. Είναι πιο μαθηματικό και πιο ... αρχέτυπο.
Τα άλλα μου είναι κάπως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaveMan : 16-01-06 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-06, 14:31
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Wink

Παράθεση:
Εγώ προσωπικά προτιμώ τα "τρία σημεία", επειδή ισχύει πάντα.
Τα τρία σημεία μπορεί να ορίζουν και καμπυλωτό επίδεδο αν το καλοσκεφτείς
Αυτό είναι το πρόβλημα στο οποίο στηρίζονται οι η "υπερβολική" και η 'σφαιρική" γεωμετρία, (δηλ. σε καμπυλωτά επίπεδα).


Παράθεση:
Εγώ ?
Με εσένα ?
Πότε ????
Ξέρεις εσύ.... αν και με εμένα ποτέ δεν έχεις έρθει σε αντιπαράθεση...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-06, 14:37
Το avatar του χρήστη CaveMan
CaveMan Ο χρήστης CaveMan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2005
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Τα τρία σημεία μπορεί να ορίζουν και καμπυλωτό επίδεδο αν το καλοσκεφτείς
Α, είσαι ζαβολιάρης !
Δεν παίζω !!!
Είπαμε, οτι μιλάμε για πολυδιάστατους χώρους, αλλά εγώ μετράω μόνο μέχρι το τρία. Τρείς διαστάσεις και όχι επίπεδα παραμορφωμένα από άλλες διαστάσεις.

Φυσικά και ξέρω τι εννοείς, αλλά εδώ πάμε να τα πούμε απλά και ... Ευκλείδια.

Και δε μου λέτε καλέ μου κύριε, μια ευθεία γραμμή που βρίσκεται σε καμπυλωτό επίπεδο, φυσικά και πιστεύει οτι είναι ευθεία γραμμή, μέχρι να της το σφυρίξει κάποιος ότι δεν είναι ευθεία, αλλά ... καμπύλη. Έτσι δεν είναι ?

Ανδρέας "Βρίλ"

Υ.Γ. Αχ, αυτά τα καμπυλωτά επίπεδα...
Τι να θεωρήσουμε. Ότι το καμπυλωτό επίπεδο έιναι μια ειδική μορφή επιπέδου, ή να θεωρήσουμε ότι το "απλό" επίπεδο έιναι μια ειδική μορφή καμπυλωτού επιπέδου.
Η κότα και το αυγό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CaveMan : 16-01-06 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-06, 19:56
kavouras Ο χρήστης kavouras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

μην το παμε πολυ περα το ζητημα η απαντηση ειναι οτι ναι η ευθεια ειναι μονο μεσα στο μυαλο μας και η απλη ζωγραφια της ειναι κατι που επινοησαμε προκυμενου να εργαστουμε πανω της οπως και πολλα αλλα που αναγκαζοναστε να "φωτογραφισουμε" πριν τα μελετησουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-06, 22:45
elenitsa Ο χρήστης elenitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το βιβλίο ‘Ο παράξενος κόσμος του Τσαρλς Φορτ’ γράφει -μεταξύ άλλων: «Η επιστημονική γνώση δεν είναι αντικειμενική. Όλες οι βάσεις στις οποίες είναι τα θεόρατα οικοδομήματα της είναι αυθαίρετες.»(σελ 28) «Τίποτα όμως δεν έχει οριστεί ποτέ.» (σελ 57). Θα ήθελα τα σχόλια σας σχετικά με τον ορισμό της ευθείας και αυτών που μόλις έγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-06, 07:32
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αυτο που κανεις ομως παραπανω δεν ειναι και οτι καλυτερο για να βγαλεις συμπερασματα. Απομονωνεις εκφρασεις μεσα απο το βιβλιο (που προφανως χρησιμοποιουνται απο τον Φορτ ενω παραδειγματιζεται με ισως εντελως διαφορετικα πραγματα) και στη συνεχεια μας ζητας να σχολιασουμε το τι ειναι ευθεια πανω σε αυτες τις βασεις.
Νομιζω δοθηκαν ικανοποιητικες απαντησεις σχετικα με τον ορισμο της.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-06, 10:15
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitsa
Το βιβλίο ‘Ο παράξενος κόσμος του Τσαρλς Φορτ’ γράφει -μεταξύ άλλων: «Η επιστημονική γνώση δεν είναι αντικειμενική. Όλες οι βάσεις στις οποίες είναι τα θεόρατα οικοδομήματα της είναι αυθαίρετες.»(σελ 28) «Τίποτα όμως δεν έχει οριστεί ποτέ.» (σελ 57). Θα ήθελα τα σχόλια σας σχετικά με τον ορισμό της ευθείας και αυτών που μόλις έγραψα.
Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι μερικά πράγματα τα κατανοούν όλοι οι άνθρωποι χωρίς να χρειάζεται ο ορισμός τους. Ένα παράδειγμα: Ο χρόνος.
Έτσι και η γραμμή και η ευθεία, τα κατανοούμε απόλυτα αλλά δεν μπορούμε να τα ορίσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-01-06, 17:47
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Εμενα ενα πουλακι μου ειπε πως ο χρονος ειναι το μηκος πανω στο οποιο ενωνονται οι 3ς διαστασεις, δημιουργοντας το συμπαν στο οποιο ζουμε δηλαδη την 4η διασταση, την σημειακη αλλιλουχια των τριων διαστασεων που υποδηλωνει το γηγνεσθαι.

Λεει αληθεια αραγε ή να το μπατσισω;
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-06, 11:07
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Εμενα ενα πουλακι μου ειπε πως ο χρονος ειναι το μηκος πανω στο οποιο ενωνονται οι 3ς διαστασεις, δημιουργοντας το συμπαν στο οποιο ζουμε δηλαδη την 4η διασταση, την σημειακη αλλιλουχια των τριων διαστασεων που υποδηλωνει το γηγνεσθαι.

Λεει αληθεια αραγε ή να το μπατσισω;
Και πώς τον ορίζαν στην αρχαιότητα δηλαδή???
Εσύ πώς τον όριζες όταν ήσουν 7 χρονών???
Μην μου πείς ότι σκεφτόσουν αυτό που σου είπε το πουλάκι
Ο ορισμός από το πουλάκι είναι μεν σωστός αλλά δεν υποδηλώνει τον λόγο για τον οποίο στο σύμπαν κυλάει ο χρόνος προς μια κατεύθυνση Άμα ίσχυε αυτό για τις διαστάσεις γιατί δεν πάει προς τα πίσω κατά καιρούς ο χρόνος ??? (ξέρω ότι μαθηματικά και φυσικά ο ορισμός που δίνεις είναι σωστός, αλλά αν το ψάξεις λίγο θα δείς ότι δεν υπάρχει πραγματικός ορισμός για τον χρόνο. Αν υπάρχουν άλλες διαστάσεις δηλαδή τί θα είναι??? διαστάσεις??? ποιά η φυσική έννοια της διάστασης?? εσύ πώε την εννοείς δηλαδή??)

Δεν τα εννοώ ως επίθεση απλά προβληματίσου πριν απαντήσεις, φαινομενικά, απλές ερωτήσεις...

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.