Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 15-11-11, 17:43
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι και μεγάλς ψεύτης μιλάμε.. δεν είπα τίποτα για τη μανούλα σου.. το μόνο πράγμα χυδαίο αναφορικά με τη μανουλα σου είναι ο τρόπος που μιλάς...
Στο έχω ξαναπεί Ρίκο, τον κορακίστικο λόγο εγώ δεν μπορώ να τον αναλύσω.
Να το παραθέσω το μήνυμα λοιπόν ...
Παράθεση:
Ψιτ... Στη μανούλα σου δεν θα χρειαστεί να δώσεις χαιρετίσματα από εμένα...
Όποιος μπορεί να ερμηνεύσει τα κορακίστικα του Μπέρνι, ας μου πει κι εμένα, που αποσκοπούσε το παραπάνω (έξτρα) προσωπικό μήνυμα.
Κατά τα άλλα, αυτή την φορά έχεις επιτέλους να μας πεις σπουδαία νέα...
Παράθεση:
Για τα υπόλοιπα.. συνεχίζεις χωρίς να λαμβάνεις υπόψη πως αν φυσήξει μισό μποφόρ, τα 17 δέντρα θα διαλύσουν το οτιδήποτε.. απλά δεν συμφέρει να το καταλάβεις γιατί έτσι θα διαλυθεί και ο μικρόμος στον οποίο ζεις...
Αυτό σημαίνει, ότι εσύ έχεις καταλάβει, γιατί τα δέντρα στην σκεπή, δεν διαλύουν το εκκλησάκι.
Αφού δεν ευθύνεται η κατασκευή και η επισκευή του λοιπόν, εξήγησέ μας τον λόγο που δεν διαλύεται το κτίριο.
Να μια ευκαιρία να αποδείξεις, ότι μπορείς και να σκέφτεσαι λογικά αν βάλεις τα δυνατά σου.


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-11-11, 18:27
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος μπορεί να ερμηνεύσει τα κορακίστικα του Μπέρνι, ας μου πει κι εμένα, που αποσκοπούσε το παραπάνω (έξτρα) προσωπικό μήνυμα.
Έχεις χαζέψει?? What a weirdo που θα πουν... Πουθενά δεν αποσκοπεί, εγώ απλώς δεν ασχολούμαι ούτε με εσένα ούτε με τους συγγενείς σου όπως έκανες εσύ πιο πάνω.. πάρα πολύ απλό... γκε γκε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σημαίνει, ότι εσύ έχεις καταλάβει, γιατί τα δέντρα στην σκεπή, δεν διαλύουν το εκκλησάκι.
Αφού δεν ευθύνεται η κατασκευή και η επισκευή του λοιπόν, εξήγησέ μας τον λόγο που δεν διαλύεται το κτίριο.
Να μια ευκαιρία να αποδείξεις, ότι μπορείς και να σκέφτεσαι λογικά αν βάλεις τα δυνατά σου.
Από το παράξενο εως το θαύμα υπάρχει μεγάλος δρόμος προφανώς. Δεν είναι τουλάχιστον παράξενο, εν πρώτοις αν θέλεις, και σίγουρα θαυμαστό το εν λόγω γεγονός? Εγώ δεν είμαι μηχανικός, μηχανικοί που έχουν άποψη καλύτερη από εμένα την εχουν ήδη εκφράσει (όποια και αν είναι αυτή διότι υπάρχουν διάφορες). Εσύ γιατί τυφλώνεσαι από τον κομπλεξισμό σου και το μίσο σου και λες ασυναρτησίες, βρίζεις και απορρίπτεις εκ προοιμίου το οτιδήποτε παραθέτοντας και άσχετες φωτος? Πόσα μέτρα πλάτος είναι το ντουβάρι και τι ηλικία έχει για να αντέξει 17 δέντρα ιδιαίτερα όταν φυσάει? Έχει καμία σχέση με τον ανατολίτικο ναό.. (rados')? Καμία...Πες κανένα τεχνικό δεδομένο ντε..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-11-11, 21:05
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παπατζή...
Άσε την κορακίστικη διπλωματία και απάντησε στο παρακάτω...

Παράθεση:
...συνεχίζεις χωρίς να λαμβάνεις υπόψη πως αν φυσήξει μισό μποφόρ, τα 17 δέντρα θα διαλύσουν το οτιδήποτε.. απλά δεν συμφέρει να το καταλάβεις
Και σε ξαναρωτάω...
Γιατί δεν πέφτει το κτίριο όταν φυσάει μισό μποφόρ, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είχε ήδη πέσει..;
Παράθεση:
μηχανικοί που έχουν άποψη καλύτερη από εμένα την εχουν ήδη εκφράσει (όποια και αν είναι αυτή διότι υπάρχουν διάφορες)
Έχεις βρει αξιόπιστη πηγή (το τονίζω) που οι μηχανικοί (υπαρκτοί και όχι μαϊμούδες) υποψιάζονται θαύμα..;
Και δεν τους έχεις παραθέσει ακόμη; Τι περιμένεις..;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 15-11-11 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-11-11, 21:37
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonata arctica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα, μιας και ειμαι νεο μελος! Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια προσωπικη μου εμπειρια που οσο και αν εχω προσπαθησει δεν εχω καταφερει να εξηγησω ολα αυτα τα χρονια!
Πριν 8 χρονια περιπου και ενω ειχα τα παιδια μου σχεδον μωρα, ειχα παει για διακοπες μονη μου μαζι τους στο χωριο απο το οποιο καταγομαι, ενω ο συζυγος μου εργαζοταν στην Αθηνα. Απο λαθος υπολογισμο μετα απο καποιες ημερες μου τελειωσε το λαδι και το χωριο δεν εχει πλεον καποιο μαγαζι απο το οποιο θα μπορουσα να προμηθευτω. Τοτε δεν ειχα ακομα δικο μου αυτοκινητο για να μεταβω στην πλησιεστερη πολη και με δυο μωρα δεν ηταν ευκολη η μετακινηση μου με την συγκοινωνια. Ετσι, αναγκαστικα δανειστηκα λιγο λαδι απο μια γειτονισσα μεχρι το σαββατοκυριακο που θα ερχοταν ο συζυγος μου.
Το Σαββατο το πρωι και ενω καθομουν στην αυλη μαζι με μια θεια μου και μια ξαδερφη μου, σταματαει μπροστα στο σπιτι ενα αγνωστο αυτοκινητο. Δεν δωσαμε ιδιαιτερη σημασια, ομως οι επιβατες κοιτουσαν επιμονα προς το μερος μας. Υστερα απο λιγο βγηκε απο το αυτοκινητο μια γυναικα γυρω στα σαραντα. Στην αρχη κοιτουσε το σπιτι μουδιασμενα και αμεσως μετα αρχισε να κλαει! Σηκωθηκαμε και πλησιασαμε για να δουμε τι συμβαινει. Ρωτησαμε εαν θα ηθελε λιγο νερο και προσφερθηκαμε να περασει στην αυλη και να καθησει για να ηρεμησει.
Οταν συνηλθε λιγο και αφου ειχε βγει και ο συζυγος της με το παιδι, αρχισε να μας εξιστορει αυτο που της συναιβει. Το προηγουμενο βραδυ ειχε δει στο ονειρο της οτι ενω ηταν με την κορη της σε εναν περιπατο, συνειδητοποιησε οτι ειχαν χαθει και ειχε αρχισει να νυκτωνει. Τοτε ενοιωσε μεγαλο φοβο γιατι δεν ηξερε τι να κανει. Ξαφνικα εμφανιστηκε μπροστα της μια ηλικιωμενη και μαυροφορεμενη γυναικα που την καθησυχασε λεγοντας της πως θα την βοηθησει να παει σπιτι της. Την πηρε λοιπον απο το χερι και την οδηγησε σε ενα σπιτι αγνωστο προς αυτην. Της ειπε πως αυτο το σπιτι εχει ταξι που θα την παει στον προορισμο της, ενω της ειπε με εμφαση οτι δεν θα δωσει το αντιτιμο σε χρηματα, αλλα σε λαδι! Πριν εξαφανιστει η περιεργη γυναικα της ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας και οτι λεγοταν Θεοδωρα!
Η γυναικα ξυπνησε εχοντας πολυ εντονο το ονειρο στο μυαλο της και κατι της ελεγε μεσα της πως επρεπε να μαθει περισσοτερα γι' αυτο. Σε μια συντομη ερευνα εμαθε πως το Ισαρη Αρκαδιας βρισκεται γυρω στα 70 χιλιομετρα απο εκει που εμενε και ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της. Επεισε λοιπον τον συζυγο της να επισκευτουν το μερος νοιωθοντας την αναγκη να αναψει ενα κερι στην Αγια και να παει λιγο λαδι για τα καντηλια.
Τα πραγματα περιπλεκονται με αυτα που θα σας παραθεσω παρακατω. Εγω εκανα διακοπες στο Ισαρη Αρκαδιας, το σπιτι μου ειναι πανω στον δρομο και περνοντας απο μπροστα του η γυναικα το αναγνωρισε σαν το σπιτι που της ειχε υποδειχτει στο ονειρο της και γι' αυτο και σταματησε! Ο συζυγος μου ειναι οδηγος ταξι και υστερα απο λιγο ηρθε απο την Αθηνα οπως ηταν προγραμματισμενο! Μολις ειδε η γυναικα να σταματαει το ταξι και να κατεβαινει ο αντρας μου αρχισε παλι να κλαιει και να ρωταει τι συμβαινει. Τα ειχαμε ολοι χαμενα ακομα και ο συζυγος της που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν πολυ δυσπιστος. Οταν δε της ειπα οτι το πιο περιεργο απ' ολα ηταν ειχα ξεμεινει απο λαδι και περιμενα να μου φερουν, εκει πια κοιταζομασταν ολοι προσπαθοντας να κατανοησουμε την κατασταση! Ειμασταν 7 ατομα και οσο και αν προσπαθησαμε δεν μπορεσαμε να βγαλουμε καποια ακρη! Πριν κλεισω θα ηθελα να σας πω πως δεν ειμαι θρησκευομενη και πως ιστοριες σαν και αυτη στο παρελθον θα με εκαναν το λιγοτερο να χαμογελασω ειρωνικα!
Πριν φυγει το ζευγαρι, η γυναικα εβγαλε απο το αυτοκινητο ενα μπουκαλι με λαδι που προοριζε για την εκκλησια. Μου ειπε ομως οτι επρεπε να το δωσει σε εμενα γιατι απο οτι φαινοταν αυτη ηταν η επιθυμια της μαυροφορεμενης γυναικας που προφανως ηταν η Αγ. Θεοδωρα!
Ελπιζω να μην σας κουρασα και θα χαιρομουν πολυ να διαβασω τις αποψεις σας που ισως ανοιξουν καποιον αλλο δρομο και για εμενα!
Αγαπητή sonata arctica,
ως μέλος του forum θα ήθελα να απολογηθώ για την τύχη που είχε το post σου. Συνήθως, οι διαχειριστές διασφαλίζουν την εύρυθμη λειτουργία του forum. Δυστυχώς, στο τρέχον θέμα, ο φανατισμός επικράτησε.

Για να επιστρέψουμε στο θέμα, κατά τη διάρκεια του ύπνου ικανότητες όπως διαίσθηση ή τηλεπάθεια μπορούν να ενεργοποιηθούν πιο εύκολα απ'ότι όταν είμαστε ξύπνοι. Δυστυχώς, συνήθως κοιμόμαστε υποσυνείδητα και έτσι δεν μπορούμε να εκμεταλλευτούμε αυτές τις ικανότητες.

Αν υποθέσουμε οτι η ιστορία που περιγράφεις είναι ακριβής, τότε πιθανόν η συγκεκριμένη κυρία να είχε κάποια τέτοια εμπειρία
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-11-11, 22:56
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Smile

Καλησπερα Naeb !
Ευχαριστω για την βοηθεια σου, ηταν μια οαση μπροστα σ' αυτα που διαδραματιζονται το ερμο το post μου! Ειχα αρχισει να το παιρνω πια αποφαση πως δεν προκειται να παρω καποια σχετικη μ' αυτο απαντηση. Υπαρχει μια αρνηση να δοθει αποψη επι του θεματος, ακομα και οταν θεωρησα (αδαως) πως λυθηκαν καποιες "παρεξηγησεις"! Τελικα, ειναι σοφη η ρηση : "Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος"! Εδω κολαει γαντι!
Η εκδοχη που παρουσιαζεις ειχε περασει απο το μυαλο μου ως πιθανη, δεν ηξερα ομως αν μπορει να συμβει κατι τετοιο για καποιο εντελως αγνωστο ατομο ως προς τον δεκτη αυτων των πληροφοριων. Θεωρουσα πως πρεπει να υπαρχει ενα ειδος "μαγιας", ενα σημειο αναφορας με αλλα λογια.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-11-11, 12:26
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonata arctica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκδοχη που παρουσιαζεις ειχε περασει απο το μυαλο μου ως πιθανη, δεν ηξερα ομως αν μπορει να συμβει κατι τετοιο για καποιο εντελως αγνωστο ατομο ως προς τον δεκτη αυτων των πληροφοριων. Θεωρουσα πως πρεπει να υπαρχει ενα ειδος "μαγιας", ενα σημειο αναφορας με αλλα λογια.
Ναι αυτό που λες φαίνεται "λογικό".

Κάτι που μπορώ να προσθέσω είναι οτι τέτοιου είδους φαινόμενα τις περισσότερες φορές συμβαίνουν τυχαία.
Αν όμως κάποιος υιοθετήσει μία στάση ζωής που να δίνει σημασία στην εσωτερική γαλήνη, αυτογνωσία κτλ τότε η συχνότητα εμφάνισής τους αυξάνεται.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-11-11, 18:28
Το avatar του χρήστη Σύλφη
Σύλφη Ο χρήστης Σύλφη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

sonata arctica,καταλαβαίνω οτι έχουν περάσει πολλά χρόνια έπειτα από το γεγονός, καθως επίσης οτι η γυναίκα αυτή σε εξέπληξε,αλλά σου έρχεται ποτέ η σκέψη οτι ίσως θα έπρεπε να είχατε κρατήσει κάποια επικοινωνία μεταξύ σας;
Νομίζω πως,το όλο περιστατικό θα είχε ίσως,περισσότερο νόημα και για τις δυο σας[περισσότερο όμως για εκείνη που είδε το όνειρο]αν γνωριζόσασταν καλύτερα,ενω έτσι,αφησε μια απορία για σένα,ενα μικρό κενό όσον αφορα την σημασία του.
Ίσως,λέω εγω,να έπρεπε να συναντηθείτε για κάποιο λόγο και το όνειρο που είδε σε συνδυασμό με το λάδι που ήθελες,να ήταν ένα σπρώξιμο...δεν ξέρω τι λές κι εσυ γιαυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-11-11, 21:07
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
από naeb
Για να επιστρέψουμε στο θέμα, κατά τη διάρκεια του ύπνου ικανότητες όπως διαίσθηση ή τηλεπάθεια μπορούν να ενεργοποιηθούν πιο εύκολα απ'ότι όταν είμαστε ξύπνοι. Δυστυχώς, συνήθως κοιμόμαστε υποσυνείδητα και έτσι δεν μπορούμε να εκμεταλλευτούμε αυτές τις ικανότητες.
Είναι μια ενδιαφέρουσα υπόθεση. Δυστυχώς δεν έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα. Ιδικά η τηλεπάθεια αμφισβητείται έντονα.
Δεν ξέρω τι εννοείς με το κοιμόμαστε υποσυνείδητα.
Βέβαια η διαίσθηση και η τηλεπάθεια δίνουν και μια άλλη πολύ κομψή, εξήγηση στις φερόμενες ως συμπτώσεις (αν και δεν μου φαίνονται με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα και πολύ ασυνήθιστες συμπτώσεις)

Παράθεση:
από sonata arctica Ειχα αρχισει να το παιρνω πια αποφαση πως δεν προκειται να παρω καποια σχετικη μ' αυτο απαντηση. Υπαρχει μια αρνηση να δοθει αποψη επι του θεματος, ακομα και οταν θεωρησα (αδαως) πως λυθηκαν καποιες "παρεξηγησεις"! Τελικα, ειναι σοφη η ρηση : "Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος"! Εδω κολαει γαντι!
Εγώ σονάτα έχω πάρει πια απόφαση ότι δεν πρόκειται να μάθω ποιος είναι αυτές οι συμπτώσεις, που δεν έχεις κάνει τον κόπο να εντοπίσεις στην ιστορία σου. Σε έχω ξαναρωτήσει, τέσσερις φορές μέχρι τώρα, αλλά δεν έκανες τον κόπο να με βοηθήσεις να τις καταλάβω.

Σχετικά με τα δένδρα, οι ρίζες έχουν διεισδύσει στα τοιχώματα και λειτουργούν εν μέρη σαν στήριγμα της οικοδομής, εμποδίζοντας την κατάρρευση. Το περίεργο, που βλέπω είναι, ότι δεν έχουν σπάσει τα τοιχώματα, αν και ένα σημείο φαίνεται στις φωτογραφίες να έχει σπάσει ο τοίχος πίσω από το ιερό. Από την άλλη οι 70 πόντοι σε ένα πέτρινο κτίσμα αφήνουν αρκετά διαστήματα για να περάσουν οι ρίζες. Νομίζω ότι είναι αξιοθαύμαστο φαινόμενο, αλλά όχι απαραίτητα θαύμα.
Σημ. Ένα banyan μπορεί να είναι όσο και τα 17 δένδρα μαζί. Αλλά ο βούδας φαίνεται ότι φροντίζει τους ναούς του.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-11-11, 23:50
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μια ενδιαφέρουσα υπόθεση. Δυστυχώς δεν έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα. Ιδικά η τηλεπάθεια αμφισβητείται έντονα.
Σου έχω και μία ενδιαφέρουσα πρόταση. Αντί να περιμένεις τους επιστήμονες να αποδείξουν την ύπαρξη της τηλεπάθειας, προσπάθησε να δεις αν ισχύει από μόνος σου. Ξέρω είναι λίγο πιο δύσκολο, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι εννοείς με το κοιμόμαστε υποσυνείδητα.
Κοιμόμαστε και ζούμε υποσυνείδητα στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας. Το Εγώ που ζει μέσα σε εμάς είναι μία όμορφη οφθαλμαπάτη. Για να μην ξεφύγουμε μένω εδώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια η διαίσθηση και η τηλεπάθεια δίνουν και μια άλλη πολύ κομψή, εξήγηση στις φερόμενες ως συμπτώσεις (αν και δεν μου φαίνονται με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα και πολύ ασυνήθιστες συμπτώσεις)
Προσωπικά δεν μου αρκούν οι κομψές εξηγήσεις, συμβιβάζομαι μόνο με την αλήθεια. Το θέμα είναι πώς την προσεγγίζεις, με φτηνούς λογικούς συνειρμούς ή με διανόηση;
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 17-11-11 στις 00:01
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-11-11, 10:58
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σου έχω και μία ενδιαφέρουσα πρόταση. Αντί να περιμένεις τους επιστήμονες να αποδείξουν την ύπαρξη της τηλεπάθειας, προσπάθησε να δεις αν ισχύει από μόνος σου. Ξέρω είναι λίγο πιο δύσκολο, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο.
Συμπτωματικά έχω ασχοληθεί και ασχολούμαι, για μακρόν με το θέμα της διαίσθησης, με την τηλεπάθεια λιγότερο. Αλλά ακόμα και αν έχουμε κάποια αποτελέσματα, όσο δεν έχουμε επιστημονικές έρευνες που να αποδεικνύουν το θέμα, η ατομική μας εμπειρία και εκτίμηση υπόκειται σε μη αντιμετωπίσιμα μεθοδολογικά σφάλματα.
Το πρόβλημα είναι γνωστό σε κάθε επιστήμονα αλλά πρέπει να είναι λαμβάνεται υπόψη και από τον καθένα που αναζητά την γνώση, με οποιοδήποτε μέσο.

(Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι στο μέλλον η διαίσθηση θα αποτελέσει αντικείμενο εφαρμοσμένης επιστημονικής έρευνας, ξεκαθαρίζοντας την από δεισιδαιμονίες, αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε. Για την τηλεπάθεια έχω περισσότερες αμφιβολίες, αλλά και δεν με ενδιαφέρει και πολύ)

Παράθεση:
Κοιμόμαστε και ζούμε υποσυνείδητα στο μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας. Το Εγώ που ζει μέσα σε εμάς είναι μία όμορφη οφθαλμαπάτη. Για να μην ξεφύγουμε μένω εδώ.
Καμία αντίρρηση, συμφωνώ απόλυτα (αν σε καταλαβαίνω καλά γιατί χρησιμοποιούμε διαφορετική ορολογία). Αν λοιπόν το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μας ζούμε υποσυνείδητα (κατάσταση μειωμένης συνείδησης) είναι μάλλον απίθανο να γίνουμε συνειδητοί στον ύπνο μας, πριν γίνουμε συνειδητοί στον ξύπνιο μας. (Αν και τότε αμφιβάλω αν θα έχουμε την διάθεση να είμαστε συνειδητοί όσο ξεκουραζόμαστε (σχετικά έχει κάνει κάποιος παρατηρήσεις ο Κρισναμούρτι), τέλος πάντων έχουμε καιρό μέχρι να γίνουμε συνειδητοί στον ξύπνιο μας.)

Παράθεση:
Προσωπικά δεν μου αρκούν οι κομψές εξηγήσεις, συμβιβάζομαι μόνο με την αλήθεια. Το θέμα είναι πώς την προσεγγίζεις, με φτηνούς λογικούς συνειρμούς ή με διανόηση;
Φαίνεται ότι η λέξη κομψή σου έδωσε άλλη εικόνα από αυτή που ήθελα.
Αναφερόμουν σε εξήγηση που να καλύπτει καλύτερα το "ξυράφι του Όκαμ". Είναι από όσο ξέρω το ασφαλέστερο κριτήριο για να προσεγγίσει κανείς την αλήθεια μέσω της διανόησης. Για την ακρίβεια δεν ξέρω να υπάρχει κάποια άλλη δοκιμασία, που να κρίνει την αξιοπιστία μιας θεωρίας. Αν κάποιος άλλος γνωρίζει άλλη δοκιμασία, ευχαρίστως θα την ακούσω.
Και όποιος ασχολείται με την μεταφυσική, οφείλει να έχει το "ξυράφι του όκαμ" σαν πρωταρχικό γνώμονα στην έρευνά του. Απλά γιατί δεν υπάρχει άλλος.....

Και για να επανέλθουμε με αυτό ακριβώς το γνώμονα, εξετάζουμε τις συμπτώσεις αλλά και τα θαύματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 17-11-11 στις 11:17
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.