Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύετε στη μετενσάρκωση;
Ναι 79 60,31%
Όχι 31 23,66%
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ 21 16,03%
Ψήφισαν: 131. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 08-12-05, 23:08
freddy Ο χρήστης freddy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φιλε μου freddy,συμφωνω με αυτο που λες οτι τα ατομα που εχουν αρετη και αχολουνται με τη φιλοσοφια και την επιστημη ειναι πιο εξελιγμενες ψυχες απο πχ εναν δολοφονο αλλα αυτο πιθανον οφειλεται στην εξελιξη κατα τη διαρκεια της ζωης και στην αποκτηση παιδειας και ανακαλυψης των δυνατοτητων του και οχι στο να γεννηθηκε με πιο εξελιγμενη ψυχη.Εγω τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει καποια περιπτωση ανθρωπου που να αποτελει ενδειξη για κατι τετοιο...
Φίλε πλανήτη, είναι πολύ λογική η άποψή σου. Πιστεύω όμως οτι το πνευματικό σημείο ή επίπεδο μετενσαρκώσεων που βρίσκεται ο καθένας μας είναι προιόν προηγούμενων ζωών μας και εμπλουτίζεται με τις εμπειρίες της τωρινής ζωής και την παιδεία μας. Πιστεύω οτι εμπειρίες και γνώση=ενέργεια και ο δημιουργός μας είναι ενέργεια. όλα γύρω μας είναι ενέργεια όπως καταλίγει πλέον η σύγχρονη φυσική και αστροφυσική. Νομίζω γιαυτό ερχόμαστε εδώ για να πάρουμε εμπειρίες κ γνώση, δηλαδή να δώσουμε στον δημιουργό ενέργεια. Ο καθένας μας είναι μία ποσότητα ενέργειας, άλλος λίγο άλλος πολύ ανάλογα με τις μετενσαρκώσεις που έχουμε κάνει. ΠΧ ένας πολύ καλός άνθρωπος είναι μια μεγάλη ποσότητα ενέργειας κ πλησιάζει τη θέωση.
Περιμένω απόψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-12-05, 19:31
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχουν διαχωρισμοί μεταξύ καλών ανθρώπων, και γεννημένων δολοφόνων αλλά οι διαχωρισμοί είναι πολύ ασαφείς και ρηχοί. Όλοι μας κάτω απο ειδικές συνθήκες μπορεί να παραφερθούμε και να κάνουμε κάποια εγκληματική πράξη απο απελπισία, φόβο ή οργή. Αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι είμαστε γεννημένοι δολοφόνοι πολλοί ρόλοι παίζουν παράγοντες στον ανθρώπινο χαρακτήρα εκτός απο την προδιάθεση. Είναι και το περιβάλλον που γεννήθηκε και μεγάλωσε, οι εμπειρίες, οι εντυπώσεις απο αυτό.
Ίσως και το επίπεδο της πορείας της ψυχής μέσω της μετανσάρκωσης να έχει κάποιον ρόλο στην αρχική μας προδιάθεση αλλά τίποτα περισσότερο. Εγώ πιστεύω οτι ο ολοκληρωμένος άνθρωπος που έχει ολοκληρώσει την πορεία της ψυχής του είναι απαλλαγμένος απο κάθε κακό ελάττωμα. Δυστυχώς άνθρωποι τέτοιου είδους δείχνουν να σπανίζουν όλοι μας ακολουθούμε πάνω - κάτω τον ίδιο ρυθμό ζωής, συμπεριφοράς έχουμε παρόμοια ελαττώματα και κοιτάζουμε να ικανοποιήσουμε τα ένστικτα και το συμφέρον μας. Το περιβάλλον που ζούμε δέν μας βοηθάει καθόλου στην πρόοδο της ψυχής μας, ίσως η ολοκλήρωση της να γίνεται κάπου αλλού κάπου που δέν μπορούμε να ξέρουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-12-05, 23:17
freddy Ο χρήστης freddy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σωστή η τοποθέτησή σου zepellin! Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί αφού ο δημιουργός είναι παντοδύναμος, δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να βγάλει την κακία,ζήλια κλπ.. απο μέσα μας? Οι επιστήμονες πιστεύουν οτι όλα αυτά είναι γραμμένα στο dna μας! ποιός λοιπόν τα γραψε αν δεν τα γραψε ο δημιουργός?? Το κακό ενυπάρχει μέσα μας μαζί με το καλό ακριβώς για να εξυπηρετηθεί ο σκοπός του θεού δηλ. να παραχθεί ενέργεια! Η αιώνεια σύγκρουση καλού κ κακού παράγει ενέργεια..Γιγαντώνει τον ίδιο το θεό!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-12-05, 23:56
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freddy
Σωστή η τοποθέτησή σου zepellin! Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί αφού ο δημιουργός είναι παντοδύναμος, δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να βγάλει την κακία,ζήλια κλπ.. απο μέσα μας? Οι επιστήμονες πιστεύουν οτι όλα αυτά είναι γραμμένα στο dna μας! ποιός λοιπόν τα γραψε αν δεν τα γραψε ο δημιουργός?? Το κακό ενυπάρχει μέσα μας μαζί με το καλό ακριβώς για να εξυπηρετηθεί ο σκοπός του θεού δηλ. να παραχθεί ενέργεια! Η αιώνεια σύγκρουση καλού κ κακού παράγει ενέργεια..Γιγαντώνει τον ίδιο το θεό!
Καταρχήν, δεν έχει αποδειχτεί ακόμα (και προσωπικά πιστεύω πως ούτε πρόκειται) ότι όλα αυτά είναι γραμμένα στο γενετικό υλικό. Κάποτε, ξέρετε, οι επιστήμονες θεωρούσαν ότι μια χρωμοσωμιακή ανωμαλία, το σύνδρομο ΧΥΥ ή υπεράρρεν, ευθυνόταν για την εγκληματικότητα αλλά ευτυχώς η άποψη αυτή αποσύρθηκε γρήγορα γιατί ήταν εντελώς λανθασμένη. Η άποψη του ότι όλα τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων οφείλονται στο γενετικό υλικό είναι αστήρικτη και κατά τη γνώμη μου, εκ του πονηρού.
Έπειτα, που ακριβώς στηρίζεις ότι σκοπός του Θεού είναι να παραχθεί ενέργεια, ώστε να γιγαντωθεί ο ίδιος;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-12-05, 04:55
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η άποψη του ότι όλα τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων οφείλονται στο γενετικό υλικό είναι αστήρικτη και κατά τη γνώμη μου, εκ του πονηρού.
Μπορεί να μήν οφείλονται όλα τα χαρακτηριστικά των ανθρώπων στο γεννετικό υλικό αλλά μέχρι ενός σημείου σίγουρα. Απο κεί και πέρα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όπως η κοινωνία, το περιβάλλον που μεγαλώνει, οι εντυπώσεις που έχει απο τον υπόλοιπο κόσμο. Αλλά τον βασικό ρόλο ή την προδιάθεση την βρίσκουμε στο γεννητικό υλικό.
Γι'αυτό βλέπουμε τα παιδιά να μοιάζουν στους γονείς και στους παππούδες. Ακόμα και οι ασθένεις που έχουμε την προδιάθεση να κληρονομήσουμε βρίσκονται μέσα στο γεννητικό υλικό. Αλλά όσο απομακρύνονται οι γενιές το γεννητικό υλικό είναι δυνατό να υποστεί διαφοροποιήσεις.

Το γενετικό υλικό ή το Δεοξυ-ριβονουκλεϊνικό Οξύ ή DNA (Deoxyribonucleic Acid) οργανώνεται μέσα στον πυρήνα των κυττάρων σε μεγαλύτερες μονάδες που ονομάζονται χρωματοσώματα. Τα χρωματοσώματα κληρονομούνται σαν μονάδες από τους γονείς στα παιδιά. Το κάθε ανθρώπινο κύτταρο σε φυσιολογικές καταστάσεις, έχει στον πυρήνα του 23 ζεύγη χρωμοσωμάτων ή συνολικά 46 χρωμοσώματα. Τα 23 χρωμοσώματα προέρχονται από τον πατέρα και τα άλλα 23 από τη μητέρα. Ποιο χρωμόσωμα από κάθε ένα ζεύγος χρωμοσωμάτων θα κληροδοτήσει ένας γονέας στο παιδί του είναι ένα εντελώς τυχαίο γεγονός. Η τυχαία κληρονόμηση των χρωμοσωμάτων όπως επίσης και το γεγονός ότι παρατηρούνται μικροδιαφορές στη δομή του γενετικού υλικού δημιουργούν συνθήκες που επιτρέπουν τη διαφοροποίηση του κάθε ανθρώπου που ζει στη γη .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-12-05, 06:46
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ο σκοπος του ''Θεου'' δεν ειναι να παραχθει ενεργεια.
Ο Θεος ΕΙΝΑΙ ενεργεια.
Ή για να ειμαι τελειως ακριβης, ωστε να μην γυρισει κανεις και με ρωτησει που το ξερεις αποδειξε το.
Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ Θεος ειναι ενεργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-12-05, 12:44
freddy Ο χρήστης freddy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2005
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο Θεος ΕΙΝΑΙ ενεργεια.
Πραγματικά χαίρομαι που ακούω ανθρώπους που έχουν ακριβώς την ίδια άποψη με μένα! Ο θεός είναι ενέργεια! Η σύγκρουση καλου-κακού παράγει κ αναζοπυρώνει την ενέργεια, δηλ. τον ίδιο τον θεό! Αυτό αποδεικνύεται διοτί τίποτα άλλο δεν μπορεί να απαντήσει στο γιατί ο θεός της αγάπης επιτρέπει να υπάρχει, τόσο μίσος, κακό κ καταστροφή στον πλανήτη. Με τη σύγκρουση καλού κ κακού ο θεός ΖΕΙ!
Επίσης να συμφωνήσω με τον φίλο zepellin! Η επιστήμη πιστεύει οτι μεγάλο μέρος της συμπεριφοράς μας οφείλεται στα γονίδια μας. Τελευταία ανακάλυψη το φάρμακο anafranil που καταπολεμά δραστικά την κατάθλιψη, επιθετικότητα κ νεύρα ακριβώς στην πηγή τους, στα γονίδια που τα προκαλούν! Αρα όλα αυτά είναι σταλμένα απ το θεό, ακριβώς για να υπάρχει κ το κακό πάντα δίπλα στο καλό κ να παράγεται η σύγκρουση, εσωτερική κ εξωτερική!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-12-05, 15:31
Το avatar του χρήστη Cr4cKd0wN
Cr4cKd0wN Ο χρήστης Cr4cKd0wN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2005
Περιοχή: Earth
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

χαχαχα! soRRy παιδιά αλλά νομίζω έχετε ξεφύγει λίγο εκτός απτον μιχάλη..

χρωμοσώματα ? (copy paste έκανες\?)

θεός και διαχωρισμός καλού κ κακού ? (νομίζετε οτι ο θεός ξεχωρίζει αυτα τα δύο ? η νομίζετε οτι ο θεός βρίσκεται κάπου μακριά και παρατηρεί ?..)

ενέργεια ? (σοβαρά μιλάς ? )

Δεν μπορώ καν να σκεφτώ να σας απαντήσω γιατί μου φαίνεται θα χρειαστεί να γράψω 3-4 σελίδες post

Το καλό και το κακό φίλοι αναζητητές το ορίζει ο καθένας μόνος του!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-12-05, 17:46
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ναι το καλο και το κακο το οριζει κανεις μονος του.
Ειπε κανεις το αντιθετο;;
Το ερωτημα ειναι μπορεις να ορισεις κατι ανυπαρκτο;;
Μπορεις απο το μηδεν και οταν λεμε μηδεν εννοουμε μηδεν, το τιποτα (ασχετα εαν μερικοι οριζουν οτι μηδεν δεν υπαρχει) να δημιουργησεις και να ορισεις κατι;;
Το καλο και το κακο το οριζει ο καθεις.
Και εγω οριζω το μηνυμα σου ω κακο.
Υπαρχει το μηνυμα σου ομως!!
Θα προτιμουσα να γραψεις τις 3-4 σελιδες και ας τις θεωρησω ολες λαθος, αλλα κατι τετοιο θα το θεωρουσα ''καλο''.
Ασχετο.
Καλο και κακο.
Βορρας και Νοτος
Θετικος και αρνητικος πολος.
Οταν λεω καλο και κακο εννοοω τα αντιθετα.
Τα καθε ειδους.
Αλλα........
Και επειδη για την ενεργεια ναι προσωπικα εγω μιλαω ΠΟΛΥ σοβαρα, μπορεις να γνωστοποιησεις τις αντιρησεις σου;;
Απο την μια.
Απο την αλλη ταυτοχρονα με την αντιρρηση να θεσεις και την θεση σου.
Αυτο ειναι επισης κατι που θεωρω ως καλο.
Αλλα απο την αλλη μπορει καποιος να γυρισει και να μου οτι ενεργεια=πετρελαι, οποτε μηπως εννοω οτι ο Θεος ειναι πετρελαιο;; οποτε εγω εκει θα μεινω τοσο μαλακας που ουτε το πληκτρολογιο δεν θα μπορω να ακουμπησω.
Και απο την δευτερη αλλη ξευφευγουμε απο το θεμα ε;;;
Το θεμα ειναι η μετενσαρκωση και οχι η ενεργεια.
Ας ανοιχτει ενα αλλο θεμα...............
Τι και αν η δικια μου αποψη για το θεμα ειναι πως κατα της εξοδο και εισοδο της ψυχης εχουμε μεταφορα ενεργειας.....
Αλλα αυτο για να ειναι εντος θεματος πρεπει να το πω απο την αρχη και να ειμαι και απολυτος...
Για να αντιπετωπιστει μαλλον αυτη η θεση απολυτα.
Οχι δεν θα το κανω.
Το απολυτο ειναι για τα.... ελληνοτουρκικα!!! και η κατα βημα προσεγγιση για τετοιου ειδους θεματα.....
Οποτε.
Συγνωμη για το εκτος θεματος.
Θα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ να μην το ξανα κανω και το τονιζω γιατι μου ειναι αρκετα δυσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-12-05, 17:48
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε freddy δεν μπορω να κρινω την αποψη σου για το Θεο γιατι δεν μπορω να ορισω τι ειναι Θεος,ομως το μονο που μπορω να πω ειναι οτι σιγουρα ειναι αιρετικη.Οι περισσοτεροι μεγαλοι φιλοσοφοι οπως ο Πλατωνας και ο Πυθαγορας συμφωνουν οτι ο Θεος δεν ανηκει στην υλικη φυση και στον κοσμο της γεννησης και της φθορας,και οτι ειναι αιωνιος,αφθαρτος και ουτε αυξανεται ουτε μειωνεται.Αν μπορεις να στηριξεις αυτη την αποψη με επιχειρηματα ευχαριστως να τη συζητησουμε.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.