Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-09, 19:39
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Smile Εικόνες σαν όραμα από μπροστά μου

Είναι περίεργο αυτό που έζησα το απόγευμα,δεν ξέρω να το εξηγήσω.Ενώ διάβαζα,κοίταξα τη βιβλιοθήκη και είδα μπροστά μου για μερικά δευτερόλεπτα ανθρώπους να μεταφέρουν κάποια έπιπλα,ο χώρος να είναι εξωτερικός,ενώ μια γυναίκα με πράσινο φόρεμα και κότσο σήκωνε μια κουζίνα με τα δυο της χέρια και σαν να γελούσε υποκριτικά (αυτό συγκράτησα).Το συγκεκριμένο συμβάν έγινε ενώ ήμουν ξύπνιος κανονικά,αλλά ταυτόχρονα σαν να ήμουν εκτός του χώρου!Μετά από μερικά λεπτά,σαν να άκουσα μια φράση από τη φωνή μιας γνωστής μου,όχι πολύ φίλη μου,και συγκράτησα τη φράση "κείμενα"....στο συγκεκριμένο βρισκόμουν στο χώρο μου κανονικά απλώς σαν να έχασα τους κανονικούς ήχους και να άκουσα αυτή τη γνωστή μου.Πολλές φορές μου συμβαίνει να ακούω τέτοιες φωνές,κυρίως όταν διαβάζω,απλά δεν συγκρατώ τι λένε,και λέω ότι απλά είναι της φαντασίας μου!Μήπως πρόκειται για deja vu,για παιχνίδια του εγκεφάλου ή για κάποιο προαίσθημα??Πάντως εικόνες με κανονική κίνηση δεν έχω δει ποτέ ξανά ενώ είμαι ξύπνιος!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-09, 19:42
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Κανείς δεν γνωρίζει?????Επίσης σήμερα το πρωί που σηκώθηκα να διαβάσω ξαφνικά και ενώ ήμουν καθιστός στο κρεβάτι,χωρίς να καταλάβω πως,σαν να είδα σε όνειρο ένα σχολείο που όμως τα θρανία ήταν κάπως ανάποδα,δηλαδή κάθετα,και έπρεπε και εμείς να καθόμασταν κάθετα!!!!!Μετά από αυτό είχα τρομερό πονοκέφαλο και νεύρα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-09, 20:47
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Deja vu δεν θα έλεγα ότι ήταν γιατί δεν αναφέρεις ότι η όλη εμπειρία είχε και στοιχεία "επανάληψης" κάποιας βιωματικής εμπειρίας ή ότι ένοιωσες πως είχες ξαναζήσει/ξαναπεράσει από εκείνο το μέρος. Πάντως να ξέρεις ότι ο εγκέφαλός μας ποτέ δεν παίζει μαζί μας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-09, 16:29
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ζωγράφισα πρόχειρα τα θρανία που είδα για να καταλάβετε πως ήταν...στέκονταν όρθια οπότε καταλαβαίνετε πως θα έπρεπε να καθόμασταν,πράγμα που είναι αδύνατο



Γενικά όταν διαβάζω,από παλιά μερικές φορές συμβαίνει αυτό,κυρίως όμως συμβαίνει να ακούω φωνές,που δεν συγκρατώ τι λένε!Προχτές είδα πραγματικές εικόνες και τις θυμάμαι,ήταν τόσο ζωντανές!!!!!!!Διάβαζα λογοτεχνία,αλλά όχι λογοτεχνικά κείμενα,τη θεωρία της λογοτεχνίας διάβαζα...μήπως μου έρχονται εικόνες αυτών των οποίων διάβαζα,γι'αυτό και το ανάποδο σχολείο (πχ μήπως δεν μπορώ όλα να τα δω καθαρά,γι'αυτό τα βλέπω ανάποδα)?Μήπως δηλαδή αγγίζοντας κάτι,να μου έρχονται εικόνες του παρελθόντος και ας μην τις έχω ζήσει?Ή μήπως είναι αυτό που λένε το παρόν με το παρελθόν είναι σαν 2 παράλληλες γραμμές που όμως μερικές φορές συναντιούνται?(Όπως ένα περιστατικό στις Βερσαλίες που είχε γίνει)...Μήπως πχ αυτό που είδα να μεταφέρουν τα έπιπλα,είχε γίνει σε πολύ παρελθοντικό χρόνο την ίδια ημέρα πριν πολλά χρόνια?????Άλλωστε αυτή η κυρία που μου φάνηκε ότι είδα ήταν κυρία παλιάς εποχής με κότσο και μακρύ φόρεμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-09, 20:43
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thebest20
Μήπως δηλαδή αγγίζοντας κάτι,να μου έρχονται εικόνες του παρελθόντος και ας μην τις έχω ζήσει?Ή μήπως είναι αυτό που λένε το παρόν με το παρελθόν είναι σαν 2 παράλληλες γραμμές που όμως μερικές φορές συναντιούνται?
Το περιστατικό θα μπορούσε να ενταχθεί στην κατηγορία της ψυχομετρίας, όπου αγγίζοντας ένα αντικείμενο μπορείς να "διαβάσεις" το παρελθόν του και τη σχέση του με τα άτομα που το έχουν αγγίξει πριν από εσένα. Πάντως, κάτι τέτοιο πρέπει να αφορά σε επαναλαμβανόμενα περιστατικά για να οριστεί ως ψυχομετρία.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-09, 20:47
thebest20 Ο χρήστης thebest20 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Κοιτάζοντας τη βιβλιοθήκη στο σπίτι μου,ενώ διάβαζα,μου δημιουργήθηκε αυτή η εικόνα με τη μεταφορά των επίπλων!!!!!Αλλά η γυναίκα που θυμάμαι καθαρά μπορούσε να σηκώσει με τα δυο της χέρια ολόκληρη κουζίνα (εννοώ την ηλεκτρική συσκευή και όχι τα έπιπλα κουζίνας),και να τη μεταφέρει με τόση ευκολία,μου έκανε εντύπωση.Και κάτι που θυμήθηκα...η κουζίνα είχε κολλημένο ένα φουγάρο (σαν σόμπα).Θα μπορούσε να θεωρηθούν επαναλαμβανόμενα ως ένα σημείο,ότι τις άλλες φορές άκουγα κάτι στο μυαλό μου μερικές φορές ενώ διάβαζα,ενώ έβλεπα το χώρο μου κανονικά,και επίσης δεν μπορούσα να συγκρατήσω μετά,αυτά που άκουσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thebest20 : 02-07-09 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-09, 01:04
Το avatar του χρήστη morning star
morning star Ο χρήστης morning star δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: peristeri,athens
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

αγαπητε thebest20 καλησπερα.οι εμπειριες σου φαινονται πραγματικα ενδιαφερουσες.αυτο,μονο και μονο απο το γεγονος πως δειχνει να υπαρχει καποια "εξελιξη".ενω μεχρι προτεινως υπηρχαν μονο οι "φωνες" τωρα αναφερεις πως αρχισε και καποιο πρωημο ειδος οραματισμου.
κατα την γνωμη μου εχεις,σε "ακατεργαστη" μορφη την ικανοτητα του νοητικου "πηγαιν'ελα" στο χρονο.και λεω ακατεργαστη γιατι δεν εισαι ακομα
1) σε θεση να το κανεις συνειδητα και να προκαλεις απο μονος σου το φαινομενο,παρα μονο σε "βρισκει" αυτο οποτε θελει.και
2)παρεμβαλλονται και αλλα υποσυνειδητα πραγματα στα "οραματα" σου.ο εγκεφαλος σου φυτευει εικονες μεσα στις εικονες σε μια προσπαθεια να μην χασει τον ελενχο.το να βλεπεις αυτη την γυναικεια μορφη να σηκωνει μονη της ενα τοσο βαρυ αντικειμενο ειναι κατι απιθανο!
δεν νομιζω πως εχει να κανει με το φαινομενο της ψυχομετριας καθως δεν λαμβανει χωρα το φαινομενο οταν αγγιζεις κατι το οποιο εχει σχεση με το οραμα,μα οταν εστιαζεις εστω και λιγο την προσοχη σου καπου.δεν αγγιξες καποια κουζινα,ειτε καποιο θρανιο σχολειου ωστε να θεωρησω την ψυχομετρια σαν αιτια των οραματων σου.
θα προτεινα να κανεις καποιες ασκησεις αυτοσυγκεντρωσης και παραλληλα να "δουλεψεις πανω στο ιδιο το φαινομενο προσπαθωντας να το επαναλαβεις συνειδητα απο μονος σου.ενα ειδος νοητικης εκγυμνασης,ωστε να το ελενχεις εσυ και οχι αυτο εσενα και να εισαι σε θεση καποια στιγμη να το εξεληξεις.
ποιος ξερει?μπορει η ικανοτητα σου να μην περιοριζεται σε γρηγορες "φλασιες" στο παρελθον,μα να γινουν και πεταχτες ματιες στο μελλον
__________________
"IF I AM A GUILTY MAN,MY CRIME IS IN DEARING TO BELIEVE;THAT THE TRUTH WILL OUT AND THAT NO ONE LIE CAN LIVE FOREVER.
I BELIEVE IT STILL.
MUCH AS YOU TRY TO BURY IT,THE TRUTH IS OUT THERE.
GREATER THAN YOUR LIES,THE TRUTH WANTS TO BE KNOWN..."

Fox Mulder,"The Truth"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.