Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-07-09, 09:40
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

ε εντάξει, πιστευω ότι σε αυτό το φόρουμ, κάποιοι από μας μπορούν να κρίνουν αν οι εμπειρίες κάποιου είναι αληθινές ή από την φαντασία του, ή θρησκευτικά παραλληρίσματα....γιαυτό και σε κάποιες απαντάμε ανάλογα, σε κάποιες καθόλου....τώρα αν κάποιος αναφέρει μια εμπειρία και από πίσω βγουν άλλοι δέκα με παρόμοιες εμπειρίες- εγώ προσωπικά, την συγκεκριμένη την έχω ζήσει, και έχω ακούσει και άλλους πολλούς εδω μέσα,( βλ. μώρα) που έχουν κάτι παρόμοιο να αναφέρουν- ε τότε κάτι συμβαίνει...δεν μπορούμε να το προσπεράσουμε....και φυσικά και δεν λύνονται όλα μέσω της θρησκείας...εγώ δηλώνω άθρησκη....πόσο μάλλον χριστιανή ορθόδοξη, όχι άθεη, μην παρεξηγηθώ...αυτό όμως δεν μειώνει την πίστη μου ή τα μέσα που χρησιμοποιώ για να "νικήσω" κάτι...
υπάρχουν οι επιθέσεις, μη γελιόμαστε...η φύση τους πρέπει να ερευνηθεί, δεν διαφωνώ....αλλά υπάρχουν. έχω δεχτεί τουλάχιστον τρεις στα 33 μου χρόνια...και δεν είμαι καμιά φαντασιόπληκτη...έχω εξηγήσει και πολλές "εμπειρίες" μέσω της λογικής και έμαθα να τα ξεχωρίζω...δεν είναι όλα του μυαλού μας...αν και κατά κάποιο τρόπο είναι...άλλη συζήτηση αυτή, άλλη φορά..

φίλε samael σε συμπαθώ λόγω του ότι έχεις το επίθετό μου!!! demi samael!! όχι δεν κάνω πλάκα, αλλά και αυτό είναι μια άλλη συζήτηση
__________________
be no good, be real
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-07-09, 17:36
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zodiac
Αγαπητη widchild ειμαι σιγουρος οτι ημουν ξυπνιος...Παντως συμφωνω με την αποψη οτι μεταξυ υπνου-ξυπνιου μπορουν να συμβουν πολλα παραξενα...Τωρα που οφειλονται αυτα υπαρχουν πολλες θεωριες...Εχω ακουσει και εγω σε μια τετοια στιγμη παραξενες φωνες...σαν καποιος να με καλει...Ισως οντως να πετυχαινω αστρικη προβολη αθελα μου...Αν γνωριζεις τον τροπο να το αναπτυξω[για αστρικη προβ]ειμαι ανοιχτος σε ιδεες...διοτι συνειδητα δεν το εχω καταφερει...

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω...Δεν το ελέγχω..Οτιδήποτε χρήσιμο ανακαλύψω i'll let u know ..Παντως αν ξαναβρεθείς σε κατάσταση ύπνου-ξύπνιου,και είσαι ξαπλωμένος οραματίσου τον εαυτό σου να αιωρείται.Το έχω καταφέρει πολλές φορές παλιότερα.Ο φόβος θα έιναι ένα εμπόδιο βέβαια..Πιστεύω όμως πως η δυνατή θέληση είναι το ισχυρότερο όπλο κατά του φόβου.

Όταν ακόυς αυτές τις φωνές,αισθάνεσαι κανένα απόκοσμο συναίσθημα?(ανεξήγητο ρίγος?)...βουίζουν τ αυτιά σ?....πότε σου συμβαίνει συνήθως?

Παράθεση:
Στην αρχή το θεωρούσα ως "κρίση" δηλαδή ότι κάποια άτομα δεν είχαν να προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό στο φόρουμ και απλά φαντάζονταν και έγραφαν ιστορίες με δαίμονες για να πέσουν τα φώτα πάνω τους και να δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους στο φόρουμ, αλλά πλέον το θεωρώ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ, για να φοβάται ο κόσμος, να μένει στάσιμος και πνευματικά ευνουχισμένος και να μην ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό και με την "άλλη του πλευρά"...

Ρε Samael μήπως έχεις τον Ποσειδώνα σ στον Σκορπιό? ..πλάκα κάνω..Εσύ κατά την ενασχόλησή σου με τον αποκρυφισμό δεν έχεις βιώσει κάποια τρομακτική εμπειρία?Αν όχι μάλλον δεν ασχολήθηκες πραγματικά...Μάλλον η απάντηση είναι ναι.Εσύ ίσως να ήξερες πού οφείλεται(νοητική εικόνα,αυθυποβολή,σπάνια κακόβουλα όντα,στον αστρικό κόσμο οντότητες είτε δικοί σου Φρανκενστάιν)...Άλλοι όμως δεν έχουν ιδέα διότι όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα γι αυτούς.Γι αυτό και τα γράφουν,ώστε άτομα που ίσως τα έχουν βιώσει και γνωρίζουν,να τους διαφωτίσουν.Πιστεύω πως καμιά παρόμοια ιστορία δεν εμποδίζει ένα αποφασισμένο άτομο να φτάσει στην πνευματική του αφύπνιση..Αν ναι,τότε δεν είναι πραγματικά έτοιμο.Τόσο εσύ,όσο και οι περισσότεροι απο μας(αν όχι όλοι) κοιμόμαστε!Η συνείδησή μας είναι βαθιά κοιμισμένη...Να έχεις πάντα ένα παραθυράκι ανοιχτό,διότι ποτέ δεν ξέρεις.. ..Δεν λέω ότι δεν είσαι ανοιχτόμυαλος..απλά μην είσαι τόσο κυνικός.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 08-07-09 στις 17:45
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-07-09, 17:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Εσύ κατά την ενασχόλησή σου με τον αποκρυφισμό δεν έχεις βιώσει κάποια τρομακτική εμπειρία?Αν όχι μάλλον δεν ασχολήθηκες πραγματικά...Μάλλον η απάντηση είναι ναι.Εσύ ίσως να ήξερες πού οφείλεται(νοητική εικόνα,αυθυποβολή,σπάνια κακόβουλα όντα,στον αστρικό κόσμο οντότητες είτε δικοί σου Φρανκενστάιν)...Άλλοι όμως δεν έχουν ιδέα διότι όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα γι αυτούς.Γι αυτό και τα γράφουν,ώστε άτομα που ίσως τα έχουν βιώσει και γνωρίζουν,να τους διαφωτίσουν.
Ναι όμως μην ξεχνάς ότι ο φίλος μας αναφέρει πως έζησε την εμπειρία σε ηλικία 9-10 ετών, οπότε την όποια συσχέτιση με τον αποκρυφισμό τη θεωρώ αδύνατη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-07-09, 18:23
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Ναι όμως μην ξεχνάς ότι ο φίλος μας αναφέρει πως έζησε την εμπειρία σε ηλικία 9-10 ετών, οπότε την όποια συσχέτιση με τον αποκρυφισμό τη θεωρώ αδύνατη...
Αυτό ακριβώς εννόω φίλε μου...ήταν άπειρος σ αυτό το θέμα(ο Zodiac στην ηλικία αυτή).....Αναφερόμουν στν Samael,μάλλον μπερδεύτηκες!nevermind
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 08-07-09 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-09, 18:28
zodiac Ο χρήστης zodiac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2009
Περιοχή: κόρινθος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Απαντηση

''Ρε παιδια σαφως και ημουν απειρος στο παραφυσικο τοτε...ακομη και τωρα στα πρωτα σταδια ενανσχολησης με τη μαγεια βρισκομαι...Αυτο που ηθελα να αναφερω και εγω με τη σειρα μου ειναι οτι οτιδηποτε παραξενο και αλλοκοσμο σου εμφανιστει κατα την διαρκεια της ζωης σου,ειτε οταν ασκεις μαγεια και οχι μονο,ειτε απλα ετυχε να γινεις μαρτυρας...δεν σημαινει οτι αποτελει απολυτα μερος του μυαλου σου-της φαντασιας σου...Ιδιαιτερα[η μαγεια]ειναι η τεχνη του να καταφερεις να υλοποιησεις την θεληση σου για καποιο απωτερο σκοπο,κατι που ειναι τρομακικα δυσκολο...Αλλα ακομη και σε διαφορετικες μεταφυσικες εμπειριες αυτο που βλεπεις ειναι παρα πολυ πιθανο απλα να ειναι αληθινο...σιγουρα μεχρι τωρα ομως αναποδεικτο...Βεβαια η κβαντικη φυσικη κανει τα πρωτα της βηματα..!
__________________
''Κάθε προσθήκη γνώσης,είναι προσθήκη δύναμης''
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-09, 18:39
zodiac Ο χρήστης zodiac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2009
Περιοχή: κόρινθος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή απαντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~

Να σου πω την αλήθεια και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω...Δεν το ελέγχω..Οτιδήποτε χρήσιμο ανακαλύψω i'll let u know ..Παντως αν ξαναβρεθείς σε κατάσταση ύπνου-ξύπνιου,και είσαι ξαπλωμένος οραματίσου τον εαυτό σου να αιωρείται.Το έχω καταφέρει πολλές φορές παλιότερα.Ο φόβος θα έιναι ένα εμπόδιο βέβαια..Πιστεύω όμως πως η δυνατή θέληση είναι το ισχυρότερο όπλο κατά του φόβου.

Όταν ακόυς αυτές τις φωνές,αισθάνεσαι κανένα απόκοσμο συναίσθημα?(ανεξήγητο ρίγος?)...βουίζουν τ αυτιά σ?....πότε σου συμβαίνει συνήθως?



Ρε Samael μήπως έχεις τον Ποσειδώνα σ στον Σκορπιό? ..πλάκα κάνω..Εσύ κατά την ενασχόλησή σου με τον αποκρυφισμό δεν έχεις βιώσει κάποια τρομακτική εμπειρία?Αν όχι μάλλον δεν ασχολήθηκες πραγματικά...Μάλλον η απάντηση είναι ναι.Εσύ ίσως να ήξερες πού οφείλεται(νοητική εικόνα,αυθυποβολή,σπάνια κακόβουλα όντα,στον αστρικό κόσμο οντότητες είτε δικοί σου Φρανκενστάιν)...Άλλοι όμως δεν έχουν ιδέα διότι όλα αυτά είναι πρωτόγνωρα γι αυτούς.Γι αυτό και τα γράφουν,ώστε άτομα που ίσως τα έχουν βιώσει και γνωρίζουν,να τους διαφωτίσουν.Πιστεύω πως καμιά παρόμοια ιστορία δεν εμποδίζει ένα αποφασισμένο άτομο να φτάσει στην πνευματική του αφύπνιση..Αν ναι,τότε δεν είναι πραγματικά έτοιμο.Τόσο εσύ,όσο και οι περισσότεροι απο μας(αν όχι όλοι) κοιμόμαστε!Η συνείδησή μας είναι βαθιά κοιμισμένη...Να έχεις πάντα ένα παραθυράκι ανοιχτό,διότι ποτέ δεν ξέρεις.. ..Δεν λέω ότι δεν είσαι ανοιχτόμυαλος..απλά μην είσαι τόσο κυνικός.
Σαφως και με πιανει καποιο ριγος,αλλα το ευχαριστιεμαι,γιατι ειναι και αυτη μια παραξενη εμπειρια!Τι να πω να συμφωνησω και με το βουητο..?Και σε αυτο δικιο εχεις...ολα αυτα με πιανουν αφου ξυπνησω...
__________________
''Κάθε προσθήκη γνώσης,είναι προσθήκη δύναμης''
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-09, 00:32
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zodiac
Σαφως και με πιανει καποιο ριγος,αλλα το ευχαριστιεμαι,γιατι ειναι και αυτη μια παραξενη εμπειρια!Τι να πω να συμφωνησω και με το βουητο..?Και σε αυτο δικιο εχεις...ολα αυτα με πιανουν αφου ξυπνησω...
Σου χω μια συμβουλη τοτε!Μολις ξυπνησεις το πρωι,και ανοίξεις τα μάτια σου μην κουνηθεις.Μόλις παρουσιαστεί αυτό το φαινόμενο,προσπάθησε να μείνεις με όσο το δυνατόν πιο χαλαρό το σώμα σου.Μετά προσπάθησε νοητικά να μεταφερθείς σε ένα μέρος της φαντασίας σου.Ειδάλλως μπορείς να συγκεντρωθείς και να φανταστείς τον εαυτο σου πάνω απ το σώμα σου.(και όντως να νιώσεις έτσι,όχι να σε δεις νοητικά)....ισως έτσι πετύχεις αστρική προβολή ή συνειδητό ονείρεμα! (πετυχαίνει,στο εγγυώμαι από πρώτο χέρι..)
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 11-07-09 στις 00:52
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-09, 11:43
zodiac Ο χρήστης zodiac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2009
Περιοχή: κόρινθος
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Σου χω μια συμβουλη τοτε!Μολις ξυπνησεις το πρωι,και ανοίξεις τα μάτια σου μην κουνηθεις.Μόλις παρουσιαστεί αυτό το φαινόμενο,προσπάθησε να μείνεις με όσο το δυνατόν πιο χαλαρό το σώμα σου.Μετά προσπάθησε νοητικά να μεταφερθείς σε ένα μέρος της φαντασίας σου.Ειδάλλως μπορείς να συγκεντρωθείς και να φανταστείς τον εαυτο σου πάνω απ το σώμα σου.(και όντως να νιώσεις έτσι,όχι να σε δεις νοητικά)....ισως έτσι πετύχεις αστρική προβολή ή συνειδητό ονείρεμα! (πετυχαίνει,στο εγγυώμαι από πρώτο χέρι..)
OK Wildchild θα το δοκιμασω και θα σε ενημερωσω...Σε ευχαριστω!
__________________
''Κάθε προσθήκη γνώσης,είναι προσθήκη δύναμης''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.