Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 23-07-08, 09:17
Το avatar του χρήστη Lord Celeborn
Lord Celeborn Ο χρήστης Lord Celeborn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Εκείνη τη βραδιά, όποιος είχε τη δυνατότητα να "δει", είδε. Ήταν πολύ φορτισμένη ενεργειακά. Οι εμπειρίες που περιγράφετε δεν μου κάνουν εντύπωση, αποτελούν τις αναμενόμενες αντιδράσεις απέναντι στην ενέργεια. Το τι "είδα" εγώ εκείνη τη βραδιά, την προηγούμενη και μερικές επόμενες, έχει σχετική σημασια μόνο για μένα και δεν υπάρχει λόγος να τις μεταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-07-08, 11:30
Το avatar του χρήστη marte
marte Ο χρήστης marte δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Περιοχή: Πάτρα/Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Εγώ παιδιά δεν είδα τίποτε το περίεργο.
Ούτε θα μπορούσε να γίνει τίποτε το "περίεργο".
Όλα τα άλλα δεν είναι ούτε καν συμπτώσεις, είναι απλά φυσικά φαινόμενα.
Πριν λίγο καιρό έφυγαν από την ζωή σε λίγα δεύτερα 70 χιλιάδες άνθρωποι στην Κίνα. Αν αυτή η απώλεια είχε συμβεί στην Ευρώπη ή στην Αμερική για ένα μήνα θα ήταν πρώτο θέμα στην σκέψη μας. Δίνουμε αξία σε ότι μας αγγίζει και ότι ανήκει στην "κοινωνία μας".
Ο θάνατος του Αρχιεπισκόπου ήταν μια απώλεια για την Ορθόδοξη εκκλησία στην Ελλάδα αφού έχασε τον ηγέτη της.
Αυτό το γεγονός όμως δεν θα μπορούσε να επηρεάσει ούτε κατ' ελάχιστο την όρεξη του σκύλου μου πχ για παιχνίδι ή μάσα, πόσο μάλλον να προξενήσει φυσικά φαινόμενα που διέπονται από φυσικούς νόμους και όχι από τον θάνατο ενός από τα 7 δις ανθρώπων.
__________________
Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με, εξόριστος, αποκομμένος μακριά τους...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-07-08, 01:53
flamekeeper Ο χρήστης flamekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2006
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Προσωπικά, δεν θυμάμαι καν τι ένιωσα εκείνο το βράδυ, ούτε τι καιρό είχε, αλλά νομίζω ότι τον φλεβάρη είναι πολύ λογικό να έχει κακό καιρό, και επίσης πολύ λογικό οι σκύλοι να ουρλιάζουν εξαιτίας του κακού καιρού. Επίσης, δεν έχουμε καταλάβει ακόμα τί είναι τα όνειρα.. είναι σημάδια από το υποσυνείδητο; είναι ανασκόπηση και κριτική ( ή και αύτο ), της καθημερινότητας; Τρόπος να δούμε τι θα γίνει στο μέλλον; Μπορεί και όλα αυτά μαζί, μπορεί και κάτι που ούτε φανταζόμαστε.Τις τελευταίες μέρες του θανάτου του, τα μέσα δίναν ραπόρτο για κάθε βήμα του,λέγανε για την ζωή του etc etc.. Εδώ ένα ρεφραίν ακούς 5 φορές και σου κολάει στο μυαλό, λογικό είναι άμα ακούς όλη μέρα για τον Χριστόδουλο να τον σκέφτεσαι και όταν κοιμάσαι. Να εγώ τώρα αν μπώ youtube και δω 2-3 βίντεο με φαντάσματα θα με επιρρεάσουν και θα νομίζω ότι νιώθω παρούσιες όλο το βράδυ. Είχε φτάσει η ώρα του να πεθάνει, ο κόσμος απλά περίμενε το τέλος που ήταν κοντά, είχε επηρρεαστεί, εξ ου και οι διάφορες προσωπικές ιστορίες. Εγώ ξέρω ότι για κείνον είχε μόσχευμα ο Θεός τους, για άλλους ούτε τάφο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-07-08, 17:31
Dying_Wish Ο χρήστης Dying_Wish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Και εγώ είδα ένα παράξενο όνειρο...ήταν σε ένα λόφο λέει πολλές εκκλησίες φτιαγμένες απο χρυσό και όλος ο λόφος ήταν περιτρυγιρισμένος απο ψηλό τείχος, απο χρυσό και αυτό. Μέσα στο λόφο πολλοί πιστοί κραδένανε διάφορα ιερά σύμβολα, κάποιοι απ'αυτούς κλαίγανε και άλλοι τους δείχναν και γελούσανε.
Έξω από την χρυσοποίκιλτη πύλη του λόφου ήταν μαζεμένο μεγάλο πλήθος κόσμου, εξαντλημένο και ντυμένο με κουρέλια, που προσπαθούσε μάταια να μπεί από την κλειστή πύλη. Αυτοί που ήταν μέσα και κλαίγανε επέμεναν να τους ανοίξουν ενώ οι άλλοι αδιαφορούσαν. Ξάφνου ένας απο τους παπάδες άνοιξε την πύλη, και κάθε ένας που ερχότανε να περάσει μέσα του έκανε διάφορες περίεργες ερωτήσεις (όνειρο ήταν δεν θυμάμαι τι ρώταγε) αλλά σχεδόν κανείς δεν περνάγε μέσα. Ξάφνου βλέπω ότι στο τέλος της μεγάλης ουράς περιμένει ένα παιδάκι, ανυπόμονο να περάσει μέσα. Ένας γέροντας από το πουθενά το πλησιάζει και το ρωτάει;
-Tι κάνεις εδώ;
-Θέλω να μπώ μέσα!, είπε το παιδάκι.
-Που μέσα; του είπε ο γέροντας και το παιδάκι έδειξε το λόφο.
-Μα αυτοί που είναι εκεί μέσα είναι ήδη έξω. Ενώ εσύ αν πάψεις να θέλεις να μπεις έκει μέσα θα είσαι ήδη μέσα...

Κάπου εκεί τελείωνε το όνειρο, ενώ απο μακριά πρόσεξα ότι στο κέντρο του λόφου ήταν ένας πολύ μεγάλος ναός που έμοιαζε και λίγο με τη βουλή...Περίεργο όνειρο indeed...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-08-08, 19:56
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή β

Επειδη εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ειχε παρα πολυ ασχημο καιρο τα παιδια δεν κανανε σχολειο και με το θανατο του Αρχιεπισκοπου σχεδον ολη την εβδομαδα δεν κανανε μαθημα. Ενα αλλο που θυμαμαι οτι παρολο που ο πεθερος μου ξυπναει με τα κοκορια και βαζει παντα ειδησεις ημουν εγω αυτη που του ειπα για το θανατο, ομως και παλι η κορη μου ηταν τοτε 14 μηνων και μπορει να ειχε ξυπνηση. Το θεμα δεν ειναι εδω ομως.
Λιγο πριν πεθανει ο Αρχιεπισκοπος ειχε ερθει στο σπιτι για καφε μια κοπελα που τυχενη να ειναι και παπαδια και μου ειπε (δεν θυμαμαι ακριβως τι, αλλα θα μαθω περισσοτερα και θα σας πω) οτι κατι σαν μια προφητεια, ο Αρχιεπισκοπος που θα πεθανει πριν απο το 10 χρονο της θητειας του, θα ερθει καποιος νεος και θα ειναι Αιρετικος και θα αλλαξουν πολλα στην εκκλησια "μαλλων θα ερθουν τα πανω κατω" . Και παλι σας λεω επειδη εχει περαση καιρος απο τοτε δεν θυμαμαι καλα και θα την ξαναρωτησω με περισσοτερες λεπτομερειες.
Το σκεπτικο μου ειναι το εξης: Καθε μερα πεθαινουν ανθρωποι. Πιστευω ολες σας τις μαρτυριες αλλα γιατι εγινε τετοιος χαμος?
Αραγε για το θανατο ή γιαυτο που θα επακολουθηση???
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-08-08, 21:39
Άρτεμις Ο χρήστης Άρτεμις δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση -μπορεί να κάνω και λάθος- ότι αυτά τα φαινόμενα σχετικά με τον θάνατο του κ.Χριστόδουλου οφείλονταν στην συναισθηματική <<σύνδεση>> των πιστών με τον αρχιεπίσκοπο, ιδιαίτερα μετά την αποτυχία της μεταμόσχευσης, οπότε μεγάλωσε περισσότερο η αγωνία για την υγεία του -γι'αυτό και η βραδιά έμοιαζε ενεργειακά φορτισμένη- και όχι ότι είχαν κάτι το μεταφυσικό.
__________________
"ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ το φώς και η πρώτη
χαραγμένη στην πέτρα ευχή του ανθρώπου"

"ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ μου έδωσαν ελληνική
το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου."
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-08-08, 21:55
Το avatar του χρήστη Ματ11
Ματ11 Ο χρήστης Ματ11 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2008
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Χωρις να ξερω ακριβως, δεν νομιζω οτι οι περισσοτεροι που γραψανε τις εμπειριες τους ηταν φανατικοι με τον Αρχιεπισκοπο ή φανατικοι χριστιανοι.
__________________
mat11 ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ


http://anemothyella.forumup.gr
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-08-08, 03:19
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Εμενα ολα μου τα βραδια ειναι ανησυχα, αρα δεν μπορω να πω οτι το συγκεκριμενο βραδυ ειχε κατι το "διαφορετικο" . Παντως ξερουν καλυτερα οσοι κατεθεσαν τις εμπειριες τους για κεινο το βραδακι. Μπορει πραγματι να ειναι αληθεια, οχι επειδη ηταν αρχιεπισκοπος, αλλα να ειχε μεγαλη ενεργεια αυρας ή κατι τετοιο. Βασικα, μπορει να εγινε με πολλους θανατους κατι παρομοιο, ασιμων ανθρωπων και οχι απαραιτητα "διασημων", που απλα να μην εδωσε κανενας τοση σημασια οπως με το θανατο του Χριστοδουλου, επειδη δεν ηξεραν ποιος, που, ποτε, γιατι, και πολυ απλα μετα απο κανα δυο μερες το ξεχνουσαν κιολας, επειδη δεν κραταμε σημειωσεις για καθε μερα που περνα, εκτος κι αν γινει κατι το οποιο αφορα μια μεγαλη μαζα ανθρωπων, και δωσουν σημασια και τα ΜΜΕ.. Αυτη ειναι η γνωμη μου με πολλες επιφυλαξεις, και χωρις να ειμαι σιγουρος για τιποτα.

Φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-08-08, 22:00
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Τι να γράψω μετά από τόσο καιρό....... προσπαθώ να φέρω στο νου εκείνη την ημέρα.
Θυμάμαι πως ήταν οι καιρικές συνθήκες (λόγω του ότι έχω χόμπυ την μετεωρολογία), φοβερός αέρας, στην περιοχή μου ελάχιστη βροχή και κρύο από τα παλία. Αλήθεια, είχαμε λησμονήσει κάπως αυτό το κρύο. Κάποια στιγμή βγήκα στο μπαλκόνι και σήκωσα την τέντα μην τη σκίσει ο αέρας.
Από θέμα ύπνου, αρκετά ανήσυχο και κουραστικό έκανα. Είχα αρκετές σκέψεις που με βασάνιζαν.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι το ότι: ή δεν λαμβάνω αρκετά "μηνύματα" ή δεν γνωρίζω να τα μεταφράζω...........

Συγχαρητήρια Μιχάλη για το νέο θέμα που άνοιξες.
Εύχομαι καλή συνέχεια.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-09-08, 14:41
NikolasII Ο χρήστης NikolasII δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Στα Σεπόλια ο καιρός ήταν πολύ μουντός (έντονοι άνεμοι και συννεφιά) και τα σκυλιά και οι γάτες ήταν αναστατωμένα.Εκείνη την νύχτα δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί ένοιωθα έναν φόβο,σαν να υπήρχε μια παρουσία μέσα στο δωμάτιο μου, γι'αυτό αποφάσισα να ανοίξω τον υπολογιστή μου.Μυστηριωδώς,ο υπολογιστής μου τα έπαιξε και εμφανίστηκαν περίεργοι χαρακτήρες στην οθόνη,τον έκλεισα εντελώς και πήγα να πέσω για ύπνο.Γύρω στις 3:13 ξύπνησα απο έναν τρομακτικό εφιάλτη που είδα.Ήμουνα λέει έξω απο την Μητρόπολη της Αθήνας και όλοι εκλαιγαν.Όταν ρώτησα έναν τύπο που ήταν εκεί έξω γιατί όλοι έκλαιγαν και εκείνος με την σειρά του μου έδειξε προς το άγαλμα του παπά (δεν ξέρω ποιος είναι) που βρίσκεται έξω απο την μητρόπολη.Όταν γύρισα προς το μέρος που μου έδειχνε,είδα πως ακριβώς δίπλα απο το άγαλμα του Παπά ήταν στημένο και άλλο ένα.Πλησίασα να δω τι γράφει το άγαλμα έιδα το εξής: "Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος(Χρήστος Παρασκευαΐδης),17 Ιανουαρίου 1939 - 28 Ιανουαρίου 2008"...Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν,πάντος εκείνη την νύχτα αφού εχέσθειν σφοδρά δεν κοιμήθηκα καθόλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikolasII : 09-09-08 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.