Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 22-11-06, 18:04
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Και για να κλείσω έτσι ρομαντικά και τρυφερά (γιατί θα βαρεθήκατε να διαβάζετε post μου ) και για να συνεχίσω την απάντησή μου την προηγούμενη, πάνω στο διάλογο που είχα με τον Voel , παραθέτω το άρθρο που δημοσιεύτηκε σε εφήμεριδα. Έτσι, για να δούμε τη συγκίνηση των ανωτέρων για το περιστατικό αυτό. Μην τους αδικούμε κιόλας...έχυσαν δάκρυα...


ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΕΣ
Ζαρντινιέρες

ΑΥΤΗ ΤΗ φορά ο Βύρων δεν διάνθισε τις δηλώσεις του με αρχαία ρητά ή σύγχρονες θυμοσοφίες. Ούτε αναφορές στους «Επτά επί Θήβας», ούτε παραβολές από το Ευαγγέλιο. Ο υπουργός Δημόσιας Τάξης κινήθηκε προσεκτικά μεταξύ γενικόλογων διαπιστώσεων και υποθετικών συλλογισμών. «Οι ενέργειες αυτές είναι έξω από τη λογική της σύγχρονης αστυνομίας» και «αν οι υπαίτιοι είναι αστυνομικοί, θα επιβληθούν κυρώσεις».

Ο ΛΟΓΟΣ για τον ξυλοδαρμό του φοιτητή Αυγουστίνου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη. Μόνο που το πρόβλημα της Κατεχάκη - και κατ' επέκταση της κυβέρνησης - είναι η βιντεοσκοπημένη εικόνα. Εκεί είναι, άλλωστε, η διαφορά. Στοιχείο κάθε δεξιάς διακυβέρνησης - παλαιάς, φιλελεύθερης ή νέας - είναι δυστυχώς η αστυνομική βία. Σαράντα χρόνια τώρα η μεθοδολογία δεν έχει αλλάξει. Τότε η αστυνομία έλεγε πως ο Γρηγόρης Λαμπράκης γλίστρησε κι έπεσε στο πεζοδρόμιο. Τώρα τον Δημητρίου τον χτύπησε τάχα η ζαρντινιέρα.

ΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΙΕΣ αυτές θα έπρεπε να είχαν αφυπνίσει τα ανακλαστικά του Μεγάρου Μαξίμου. Αλλά ο Καραμανλής πήρε τον Ρουσόπουλο και πήγαν στο Λονδίνο για υψηλή γαστριμαργία στα καλά εστιατόρια. Την ίδια ώρα όλη η Ελλάδα έβλεπε τα στιγμιότυπα με τους κουκουλοφόρους να χτυπούν τον Κύπριο φοιτητή υπό την προστασία ένστολων αστυνομικών. Μια εποχή που ακόμη και τα κινητά τραβούν βίντεο και φωτογραφίες, δεν προσφέρεται για τραμπουκισμούς - ιδίως από την αστυνομία. Πριν από δεκαπέντε χρόνια, όταν μια ερασιτεχνική βιντεοκάμερα κατέγραψε τέσσερις λευκούς αστυνομικούς να δέρνουν ανηλεώς έναν μαύρο αυτοκινητιστή, τον Ρόντνεϊ Κινγκ, κάηκε το Λος Άντζελες.

ΑΠΟ ΤΟΥΣ «πραίτωρες» στα «αμίλητα στρατιωτάκια» κι από τις σιδηρογροθιές στις κουκούλες, η πολιτική λογική Πολύδωρα έχει δημιουργήσει ένα δυσοίωνο σπιράλ βίας. Αν θρηνήσουμε νεκρό, ο Καραμανλής δεν θα μπορεί να νίπτει τας χείρας του.

Από τον Δημήτρη Μητρόπουλο (πηγή: εφημερίδα Τα Νέα)


Τα δικά μου τελευταία σχόλια πάνω στις δηλώσεις του Υπουργού:

«Οι ενέργειες αυτές είναι έξω από τη λογική της σύγχρονης Αστυνομίας»
, δήλωσε ο Υπουργός. Αλήθεια; Και ποιοι έστειλαν το νεαρό φοιτητή κακοποιημένο στο νοσοκομείο; Μήπως φαντάσματα αστυνομικών από μια άλλη εποχή;
«Από την ώρα που είχαν την εικόνα, λέω εξετάστε το θέμα, δεν μου αρέσει καθόλου (πάλι καλά να λέμε!)»,
τονίζει ο Υπουργός. Αλήθεια, για ποια εικόνα μιλάτε κύριε Πολύδωρα; Την τηλεοπτική; Δηλαδή αν δεν υπήρχε η τηλεοπτική εικόνα, αλλά μόνο η εικόνα του τραυματισμένου φοιτητή που νοσηλεύεται στο νοσοκομείο Γ. Γεννηματάς θα ήταν όλα εντάξει;

Υ.Γ. Στο άρθρο, στη δήλωση του κύριου Πολύδωρα παρατηρήσατε το "αν"???? χεχε...ωραία ανέκδοτα λέει! Να τον προτιμάμε!
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mika : 22-11-06 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 22-11-06, 18:18
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mika
«Οι ενέργειες αυτές είναι έξω από τη λογική της σύγχρονης Αστυνομίας»[/font][/b][/color][/color][/size][/i][size=3][color=Indigo][b][font=Georgia], δήλωσε ο Υπουργός. Αλήθεια; Και ποιοι έστειλαν το νεαρό φοιτητή κακοποιημένο στο νοσοκομείο; Μήπως φαντάσματα αστυνομικών από μια άλλη εποχή; [i]
Νομίζω οτι το καταδικαζει.το παρερεμηνευσες λάθος.παραυτα πιστευω οτι στη θεσσαλονικη υπαρχει προιστορία τέτοιων φαινομένων.απτην αντιπερα οχθη περιμενουμε να ακουσουμε το αδιάσειστο επιχείρημα του στυλ οκ την άλλη φορά που θα τους δουμε να κανουν τέτοια θα τους αφησουμε.Ελπισω το περιστατικο αυτο να μη ξεχαστει αυριο μεθαυριο απτα κανάλια.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 22-11-06, 18:36
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

"ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ"

Προτείνω την ανάλυση λέξη προς λέξη της φράσης αυτής!

"ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ" = ενέργειες βίας εννοεί προφανώς και αντίδραση σαν αυτή που είδαμε στις τηλεοράσεις μας. Σωστα;

"ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ"= δεν είναι μέσα δηλαδή, δεν υπάρχουν. Σωστα;

"ΑΠΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ"= από το μυαλό, τον τρόπο σκέψης και ό,τι άλλο περεμφερές. Σωστα;

"ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ"=της σημερινής, της αστυνομίας των ημερών μας. Σωστα;


Υποθέτω σωστά ως εδώ...
Συμπέρασμα με άλλα λόγια: Αντιδράσεις βίας, σαν αυτές που είδαμε, δεν ανήκουν στον τρόπο σκέψης της αστυνομίας των ημερών μας. Καλύτερα τώρα;
Σαν να λέει λοιπόν, ότι η αστυνομία δεν σκέφτεται και δεν αντιδρά έτσι. Ή έστω ότι έτσι θα έπρεπε να γίνεται!
Και ρωτώ εγώ... (1)"Εντάξει αγαπητέ μου, αφού η σύγχρονη αστυνομία δεν σκέφτεται κατ'αυτόν τον τρόπο, τότε ποιού αποτέλεσμα ήταν η εικόνα με το ματωμένο πρόσωπο του νεαρού;
(2)"Αν υποθέσουμε αγαπητέ μου ότι έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράγματα αφού από μόνα τους δεν είναι...εσείς, τι κάνετε; Απλά κοιτάτε;"
Γιατί μη μου πείτε ότι έχει πληρώσει κανένας για τέτοιου είδους συμπεριφορά!!!! Θα τρελαθώ!
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mika : 22-11-06 στις 18:37
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 22-11-06, 20:00
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Όπως είχα αναφέρει και λίγο πιο πάνω το 1993 νομίζω σε διάρκεια μιας άσκησης αστυνομικών, τραβήχτηκε ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο. Οι αστυνομικοί μέσα στο δάσος, αντί να κάνουν άσκηση, έκαναν πάρτι. Σούβλιζαν αρνιά, έπιναν κρασάκι και διασκέδαζαν. Και δεν είναι αυτό το πρόβλημα, ότι δεν έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν, δηλ. άσκηση αλλά ότι χόρευαν φορώντας καπέλα στρατιωτικά με με σύμβολα της χούντας, τραγουδούσαν τραγούδια της χούντας, (όποιος έχει δει τον Θίασο του Αγγελόπουλου ξέρει για τι μιλάω) και πυροβολούσαν στον αέρα αναπολώντας τον μέγα ηγέτη (τρομάρα του) Γεώργιο Παπαδόπουλο.
Και επειδή το θέμα όπως το άνοιξα έχει θέμα την ατιμωρησία των αστυνομικών, να θυμηθούμε και μερικά γεγονότα, περί τιμωριών.

Τι έγινε με όλους αυτούς που αναπολούσαν τον Παπαδόπουλο και τις ένδοξες μέρες της χωροφυλακής; Δηλ. της χωροφυλακής, που έπιανε, βασάνιζε σκότωνε, βίαζε και προστάτευε την χούντα;
Τιμωρήθηκαν… Πως; Με 6 μήνες διαθεσιμότητα. Φαίνεται ότι μετά τους έξι μήνες, έπαψαν να είναι φασίστες, έπαψαν να αναπολούν το καθεστώς, έπαψαν να ενστερνίζονται τις απόψεις της τότε χωροφυλακής, έπαψαν να είναι μια πληγή στην κοινωνία, που όχι μόνο τους επιτρέπεται να είναι στο δημόσιο, αλλά να έχουν και το δικαίωμα να συλλαμβάνουν, να ανακρίνουν και να οδηγούν ανθρώπους στην φυλακή. Χαρακτηριστικό, στο τότε βίντεο, ο Αλβανός που είχαν γδύσει και τον βάπτιζαν μέσα σε ένα ποτάμι, μέσα στην λάσπη. Αλλά δεν φταίνε αυτοί, αυτός έφταιγε που είναι Αλβανός…
Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Γιώργος Αναστασιάδης, όπου τότε πυροβολούσε στον αέρα για τον «πρόεδρο» και τώρα είναι εκπρόσωπος της αστυνομίας… Άραγε σε κάποια κρίση, τι θέση θα πάρει ο κύριος Αναστασιάδης;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 22-11-06, 20:47
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Agaliarep......να μην μερδευουμε και ισοπεδωνουμε πραγματα, σε αντιθεση με την Αστυνομια Πολεων, και τη Στρατιωτικη αστυνομια η χωροφυλακη (ξεχωριστο σωμα) κατα τη διαρκεια της χουντας εδειξε μια αρκετα μετριοπαθη σταση. Ο λογος ηταν οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο επανδρωνονταν απο Κρητες, ανθρωπους με δημοκρατικο φρονημα που δεν προεβηκαν σε ακροτητες. Ειναι χαρακτηριστικο οτι τους ονομαζαν μαλλον χαιδευτικα τα "Χωροφυλακακια".
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 22-11-06, 22:47
Το avatar του χρήστη Βελλερεφόντης
Βελλερεφόντης Ο χρήστης Βελλερεφόντης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2004
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ.....Όταν επί εποχής ΠΑΣΟΚ χτυπάγανε τα ΜΑΤ τους γέρους που κάνανε πορεία για αυξήσεις και είχαμε πολλοί περίσότερους τραυματίες με το αίμα να στάζει γιατί δεν έγινε τόσος ντόρος????????????????
Γιατί την άλλη μέρα ξεχάστηκε το θέμα?????????????????

Καλό είναι να βλέπουμε λίγο παραπέρα.....και τα πράγματα ίσως δεν είναι τόσο απλά όπως βλέπουμε μέσα από την τηλεόραση....
Προσοχή για να προλάβω ....δεν δικαιολογώ τη πράξη των αστυνομικών αλλά είναι πολύ περίεργο να δείχνουν τέτοιο ζήλο μπροστά στις κάμερες......και μην μου πείτε ότι 20 αστυνομικοί εκεί δεν έβλεπαν ότι υπάρχουν κάμερες.......
__________________
"Οι Θερμοπύλες απέδειξαν, ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι αλλά ολίγοι άνδρες.." -.Ηρόδοτος
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-11-06, 23:01
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ.....Όταν επί εποχής ΠΑΣΟΚ χτυπάγανε τα ΜΑΤ τους γέρους που κάνανε πορεία για αυξήσεις και είχαμε πολλοί περίσότερους τραυματίες με το αίμα να στάζει γιατί δεν έγινε τόσος ντόρος????????????????
Γιατί την άλλη μέρα ξεχάστηκε το θέμα?????????????????
Έλα ντε? Γιατί κάθε φορά να συμβαίνουν όλα αυτά; Γιατί κάθε πορεία να έχει τέτοιο τέλος; Όλοι τα ίδια είναι...προσωπικά σε ένα τσουβάλι τους βάζω όλους! Όλους όμως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βελλερεφόντης
Καλό είναι να βλέπουμε λίγο παραπέρα.....και τα πράγματα ίσως δεν είναι τόσο απλά όπως βλέπουμε μέσα από την τηλεόραση....
Προσοχή για να προλάβω ....δεν δικαιολογώ τη πράξη των αστυνομικών αλλά είναι πολύ περίεργο να δείχνουν τέτοιο ζήλο μπροστά στις κάμερες......και μην μου πείτε ότι 20 αστυνομικοί εκεί δεν έβλεπαν ότι υπάρχουν κάμερες.......
Χμμ...μην το λες αυτό. Αν ο cameraman ήταν σε κάποιο κτίριο, που θα πρόσεχε ο άλλος πάνω στη φούρια του να ξυλοφορτώσει το παιδί την κάμερα;;; Αυτό δεν είναι και πολύ βέβαιο που λες! Αλλά και να είχαν δει της κάμερες...γιατί να γίνουν όλα αυτά; Εξήγησέ μας...Ποιά η σκοπιμότητα του "στημένου"???
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 23-11-06, 00:53
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Εγώ πάντως επιμένω πως η ουσία βρίσκεται κάπου αλλού…
Στη «δράση» που σε τέτοιες περιπτώσεις προξενεί την «αντίδραση».
Τώρα, αν μπούμε στο τρυπάκι καλός –κακός μπάτσος,καλός ή κακός αναρχικός, το χάνουμε το παιχνίδι.
Κακοί υπάρχουν παντού και καλό είναι η ίδια η κοινωνία να τους στείλει από ‘κει που’ ρθαν.

Πιο πάνω ο agaliarep έγραψε για ένα περιστατικό άδικου θανάτου ενός νέου ανθρώπου από τα ΜΑΤ. Φίλε μου αν αρχίσουμε να εξιστορούμε άδικους θανάτους δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη. Θεωρώ πως δε θα ταν το καλύτερο να παίρνουμε μεμονωμένες περιπτώσεις και μέσα από αυτές να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα «ανεξήγητα» ενός σαθρού συστήματος.
Κάλλιστα θα βγει κάποιος και θα σου πει πως , ναι άδικος ο θάνατος του κύπριου νέου, αλλά άδικος και ο θάνατος άλλων συνανθρώπων μας που πέσαν την ώρα του καθήκοντος . Εδώ βέβαια θα παρέμβει ένας τρίτος και θα πει, «μα αυτή είναι η δουλειά του και γνώριζε τους κινδύνους»… Δεκτό, αλλά…

Αν προσπαθήσουμε νηφάλια να εξηγήσουμε κάποιες συμπεριφορές, τότε έχουμε ελπίδα να αναζητήσουμε τα πραγματικά αίτια που λειτουργούν ως «δράσεις» και οδηγούν στις αντίστοιχες «αντιδράσεις».

Καταλήγοντας… Αν η πορεία ήταν όπως έπρεπε να ναι, δηλ ειρηνική , θα αποφεύγονταν όλα αυτά;;;
Αν η διαδήλωση στην Έκθεση Θες/νικης ήταν όπως έπρεπε να ναι, η φίλη μου η Μαρία (που για «κακή της τύχη» μένει στην Αγγελάκη) θα χε ακόμη το αυτοκίνητό της για να κάνει τη δουλεία της και όχι για να γλιτώσει λίγα € από τα έξοδα της «λαμπάδας» του Πάσχα.

Από κει και πέρα, σε έναν πόλεμο πάντα υπάρχουν «απώλειες»…
Αν όμως αυτός θα μπορούσε να αποφευχθεί;;
(Το πολύ πολύ , λιγότερα παράθυρα στα δελτία των 8… )

Το ότι ζούμε σε μια κοινωνία μπ@υρδ@λο δε σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να πάρουμε το μέρος του ενός ή του άλλου «νταβατζή», είτε ο τάδε λέγεται αστυνομία ,είτε ο δείνα αναρχικοί..

Αυτά …
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 23-11-06 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 23-11-06, 06:37
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Λειπει ο επαγγελματισμος και η εκπαιδευση στην αστυνομια ε;
Οτι λειπει λειπει, αλλα αυτο ειναι το αιτιο ε;
Συμφωνω.
Πριν πω το γιατι, η δουλεια του μπατσου ειναι να... δινει μπατσους.
Οταν τον πουνε αστυνομικο αλλαζει το πραγμα.
Συμφωνω λοιπον οτι η ελλειψη επαγγελματισμου και εκπαιδευσης ειναι αιτια για την ''βαρβαρη'' σταση και τα βασανηστηρια των σωματων ασφαλειας.
Ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ να μην εχουν τα σωματα ασφαλειας ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ διαφορα οπλα που προκαλουν αναισθησια (βιαιη ασφαλως, αν και τα αμερικανακια πειραματιζονται σε διαφορα ηχιτικοπαλμικα για τετοιους σκοπους) και να ΒΑΛΛΟΥΝ εναντιον αυτων που προκαλουν.
Δεν πληρωνω εγω τον Ελληνα αστυνομικο για να κινδυνευει η ζωη του (και να παει στραφη η... επενδυση πανω του) ερχομενος προσωπο με προσωπο με ατομα με φανερους σκοπους για βιαιοτητες.
Απο μακρυα.
ΜΠΑΜ και κατω.
Και μετα πας και τον συλλαμβανεις (ειπαμε αναισθησια)να κινδυνευεις.
Δεν ειναι δυνατον να σου πεταει ο αλλος μολοτοφ και να μην αντιδρας.
Με το να του ριχνεις μια στο δοξα πατρι.
Εκει κυριοι οδηγει η ''επαγγελματικοτητα'' γιατι κυριοι εγω ειμαι επαγγελματιας, θα προσεξω την σωματικη μου ακεραιοτητα.
και οντας εκπαιδευμενος θα την διασφαλησω ικανοποιητικα.
Το ποσα ρουθουνια θα ανοιξουν αδιαφορο.
Εγω ειμαι επαγγελματιας!
Δεν με αγγιζουν αυτα.
να τελειωσω λεγοντας ντροπη και αισχος (γνωμη μου) σε αυτους που θεωρουν την προασπιση των νομων και του συνταγματος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.
ελεος.....
Εννοειται τρεις φορες ντροπη και αισχος σε αυτους που το κανανε (εαν) επαγγελμα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 23-11-06, 07:58
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof

Πιο πάνω ο agaliarep έγραψε για ένα περιστατικό άδικου θανάτου ενός νέου ανθρώπου από τα ΜΑΤ. Φίλε μου αν αρχίσουμε να εξιστορούμε άδικους θανάτους δε θα βγάλουμε ποτέ άκρη. Θεωρώ πως δε θα ταν το καλύτερο να παίρνουμε μεμονωμένες περιπτώσεις και μέσα από αυτές να προσπαθούμε να εξηγήσουμε τα «ανεξήγητα» ενός σαθρού συστήματος.
Κανείς λάθος. Δεν το ανέφερα για αυτό. To ανέφερα για έναν και μόνο λόγο. Στο σημείο που έγιναν τα γεγονότα, υπήρχε μια δυμυρία των ΜΑΤ. 26 χρόνια μετά δεν έχει τιμωρηθεί, φυσικά τώρα πια είναι αργά, κανένας. 26 χρόνια κανείς δεν έχει αναφέρει ποιος σκότωσε. Δεν ξέρουν λέει ποιοι αστυνομικοί απάρτιζαν την ομάδα των αστυνομικών… Για αυτό και μόνο τον λόγο το ανέφερα. Για την ατιμωρησία και τον εμπαιγμό. Σκοτώθηκε κάποιος από αυτούς που έπρεπε να προστατεύουν το συμφέρον του λαού, τους νόμους και το σύνταγμα και όχι μόνο δεν τιμωρήθηκε, αλλά ούτε καν αποκαλύφτηκε ποιος ήταν.
Και ξαναλέω ότι το πρόβλημα για μένα δεν είναι ο τρόπος που αντιμετοπίζουν οι αστυνομικοί τα γεγονότα. Ούτε τα επεισόδια στους δρόμους. Αλλά η παράβαση καθήκοντος και όταν αυτή υπάρξει, η συγκάλυψη και η ατιμωρισία. Σε καμία στιγμή δεν υποστήριξα ότι οι υπόλοιποι είναι Παναγίες. Αλλά δεν δικάζουν οι αστυνομικοί, το χρέος τους είναι να γίνει η σύλληψη αυτού που κάνει την παρανομία και τελειώνει εκεί.

Παράθεση:
Αν προσπαθήσουμε νηφάλια να εξηγήσουμε κάποιες συμπεριφορές, τότε έχουμε ελπίδα να αναζητήσουμε τα πραγματικά αίτια που λειτουργούν ως «δράσεις» και οδηγούν στις αντίστοιχες «αντιδράσεις».
Δεν ξέρω εάν άκουσες το περιστατικό με τον Πρύτανη, που πήγε στους αστυνομικούς και τους είπε να απομακρυνθούν; Αυτός που πήγε μόνος του με ομάδα φοιτητών και μίλησε με τους γνωστούς –αγνώστους και τελικά τους έδιωξε μέσα από τον χώρο του πανεπιστημίου… Εάν άκουσες σε κάποιους αστυνομικούς δεν άρεσε καθόλου αυτή η κατάσταση και φυσικά όταν αποχώρησαν οι γνωστοί-άγνωστοι έκαναν επίθεση και δημιούργησαν νέα επεισόδια. Φυσικά είναι περιττό να πω ότι τα επεισόδια συνεχίστηκαν και κανείς δεν συνελήφθει. Αλήθεια πόσο συμφέρει τελικά κάποιους αστυνομικούς να υπάρχουν τέτοια γεγονότα;

Το πρόβλημα δεν είναι ο φοιτητής. Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που η κάμερα ήταν εκεί και τα κατέγραψε όλα, πήγαν να την βγάλουν καθαρή, βγάζοντας όλους εμάς τρελούς. Εαν δεν ήταν η κάμερα εκεί δεν θα είχε τιμωρηθεί κανείς, γιατί πολύ απλά θα περνούσε η θέση των αστυνομικών, ότι αντιστάθηκε στην σύλληψη και ότι έπεσε πάνω στην ζαρντινιέρα. Και το θέμα είναι ένα μια ζαρντινιέρα κάνει τέτοια επίθεση μέσα στην μέση του δρόμου, τι κάνει άραγε μέσα σε ένα αστυνομικό τμήμα;
Εκεί είναι το πρόβλημα και εκεί αυτό ήθελα να θίξω. Όχι συγκεκριμένα περιστατικά, αλλά τρόπο συμπεριφοράς. Το γεγονός με τον φοιτητή απλά ήρθε να επιβεβαιώση τις τακτικές που ακολουθούνται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 23-11-06 στις 08:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.