Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 10-07-05, 13:30
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Η προσωπικότητα του Λιαντίνη σαφώς είναι τόσο ενδιαφέρουσα όσο και πολυσχιδής. Ελάχιστοι είναι οι άνθρωποι αυτοί που έχουν να επιδείξουν δύο πολύ σημαντικά στοιχεία της παρουσίας τους: να παράγουν έργο, είτε πνευματικό είτε επιστημονικό, και να έχουν ταυτόχρονα μεγάλη αποδοχή και συνασπισμένους κύκλους "πιστών". Ανάλογα παραδείγματα μπορούμε να βρούμε για το χώρο των διανοούμενων, στον Κορνήλιο Καστοριάδη, τον Κώστα Αξελό, τον Γιώργο Βέλτσο κοκ. Ο Λιαντίνης ήταν επιδέξιος στο να συγκεντρώνει από διάφορους τομείς της σκέψης τις σημαντικότερες ιδιότητές τους και να τις ενώνει σε μια προσωπική φιλοσοφική στάση με μεγάλη απήχηση. Κάτω από αυτό το πρίσμα, ήταν ένα εξαιρετικά χαρισματικό άτομο που μας θυμίζει τους μεγάλους αρχαίους φιλόσοφους και τις σχολές τους.

Τα προβλήματα όμως αρχίζουν με τον τρόπο που αντιμετωπίζεται αυτή η στάση από το κοινό. Ενώ μάλλον ήταν πολύ σαφής - όσο και γνωστό - για τον τρόπο της "εξαφάνισής" του, οι οπαδοί και τα συναυτώ κοράκια έδρασαν αρνητικά στην εικόνα του. Ο Λιαντίνης κατέληξε να τον αναζητούν από την Ομόνοια μέχρι το Μι του Λαγού, η αμφιλεγόμενη σύζυγός του (δεν ήξερε, δεν ρώταγε από τον... περίεργο ξάδελφο που γνώριζε το μέρος που "αυτοκτόνησε"; ) βολτάρει σε, επίσης αμφιλεγόμενης δεοντολογίας, τηλεοπτικές εκπομπές και το κοινό γνωρίζει τον Λιαντίνη από την... κλειδαρότρυπα.

Θα χαιρόταν ο ίδιος για την ποιότητα της υστεροφημίας του;

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο η Γκέμμα το οποίο και συνιστώ να διαβάσετε με ψυχραιμία και σκεπτικισμό διότι μερικές φορές γίνεται ...Πάολο Κοέλιο (ο δήθεν "εσωτεριστής" που απεχθάνομαι πιο πολύ απ' όλους) αλλά όλη αυτή η μεταθανάτια δημοσιότητα ταιριάζει στο χαρακτήρα αυτού του ιδιαίτερα προικισμένου ανθρώπου; Θα έλεγα πως ο ίδιος ο Λιαντίνης έχει το μεγαλύτερο μερίδιο της ευθύνης.

Ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης και όλοι οι υπόλοιποι φιλόσοφοι μοιράζονται ένα κοινό: δεν άφησαν ματαιόδοξες οδηγίες για τη μεταθανάτια τους μεταχείριση. Δεν γνωρίζουμε τους τάφους τους, ούτε καν κι αν αποτεφρώθηκαν. Ο Λιαντίνης έκανε το αντίθετο, έκανε σημαία την προσωπική του ματαιοδοξία (άκου εκεί να του κάνουν μνημείο σαν του Πετρόμπεη Μαυρομιχάλη... αν ήταν αιγύπτιος θα ζήταγε... πυραμίδα σαν του Χέοπα; ) και "σκέπασε" με αυτό τον σκανδαλοθηρικό λόγο που άνθισε εδώ και λίγες μέρες το όποιο έργο άφησε πίσω του.

Ο γνωστός λαογράφος Ηλίας Πετρόπουλος που πέθανε πέρισυ ζήτησε στη διαθήκη του να αποτεφρωθεί και να ρίξουν τη στάχτη του στους... υπόνομους του Παρισιού. Ο Αντώνης Σαμαράκης δώρισε το σώμα του στην επιστήμη και συγκεκριμένα, στους... φοιτητές της Ιατρικής. Υπάρχουν πολλά άλλα ανάλογα παραδείγματα μεγάλων διανοητών που στο τέλος της ζωής του απεχθάνονταν τα μεγάλα κούφια λόγια και έργα. Στο μνήμα μιας αμερικανίδας ποιήτριας, νομίζω της Ρίτα Νταβ, αναγράφεται: "Αν πλησίασες για να διαβάσεις αυτή τη φράση επισκέπτη, τότε πατάς ακριβώς πάνω στον τάφο μου". Ωραία ειρωνία για το θάνατο, το ψευτο-savoir vivre και την ανθρώπινη ματαιοδοξία...

Ο Λιαντίνης από την άλλη, μεγαλοπιάνεται, μεγαλοκαταπιάνεται και μεγαλοδείχνεται. Στομφώδης, πομπώδης, χωρίς κανένα δείγμα μετριοφροσύνης βροντοφωνάζει τον εγωισμό του. Δίνω δίκιο στο άρθρο του Ανδρέα Ρουμελιώτη, εξάλλου πιστεύω τα ίδια με αυτόν: "ΑΥΘΑΔΕΙΑ απέναντι σ' εκείνους που δίνουν μάχη για να παρατείνουν έστω και μία μέρα τη ζωή· να ζήσουν έντονα την κάθε στιγμή. Είναι σεβαστή ακόμη και αυτή η ακραία προσωπική επιλογή. Οταν όμως ντύνεται με φιλοσοφία και επιζητά τη δημοσιότητα, μοιάζει με προτροπή: στον 14χρονο που περνάει τη μελαγχολία της εφηβείας και διαβάζει το εγχειρίδιο με τους «100 λόγους για ν' αυτοκτονήσεις». Στον οριακό, που θέλει μια ιδεολογία, μια φιλοσοφία, για να βαφτίσει τη δειλία του ηρωισμό". Κάτι ανάλογο δεν έγινε με τον ταλαντούχο Curt Cobain των Nirvana που το απονεννοημένο του διάβημα έγινε καταστροφική "μόδα" από κάποια πιτσιρίκια;

"Μοιάζει με προτροπή" λέει πολύ σωστά ο Ρουμελιώτης. Ακριβώς αυτό με δυσαρεστεί γιατί μου έρχονται στο νου αυτές οι αμερικανικές αιρέσεις που όταν σφίγγει η μεγγένη του FBI γύρω τους, ρίχνουν και μια ομαδική αυτοκτονία, το παράδειγμα του Γουάκο στο Τέξας με τον ανεκδιήγητο ιεραπόστολο Ντέηβιντ Κορές είναι το πιο χαρακτηριστικό. Αλήθεια, αυτοί οι "200 φίλοι" του Λιαντίνη που έστησαν την ιστοσελίδα, έχουν αποδεχτεί την άποψη του Λιαντίνη για το θάνατο; Επιθυμούν να αυτοκτονήσουν με τον ίδιο τρόπο;

"Με βλέπεις κατεβασμένο στον Άδη αφεαυτού μου και αυτοθέλητα. Και ανατριχιάζεις εσύ και το βασίλειό σου". Πολύ ποιητικό για να είναι φιλοσοφία, πολύ κυνικό για να το χαρακτηρίσεις αληθινό και πολύ εγωπαθές για να βρεις κάτι το ουμανιστικό σε αυτό...

ΥΓ Μένει τώρα να δούμε με ψυχραιμία αν κάτι αξίζει πραγματικά από το έργο του Λιαντίνη. Όχι από το θάνατό του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-05, 16:36
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Μπορεί κάποιος να γράψει ένα μικρό βιογραφικό του κ.Λιαντίνη;Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω πολλά για τον άνθρωπο αυτό...Λίγα πράματα έχουν πάρει τα αυτιά μου...
Πότε θα γίνουν οι εξετάσεις στα οστά που βρέθηκαν;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-07-05, 12:50
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Eνδιαφέρων άποψη περί του θέματος του θανάτου του Δ.Λιαντίνη βρήκα στο παρακάτω τόπικ.Για τσεκάρετε κι εσεις http://forum.altermedia.info/viewtopic.php?t=191

Αν και οι απόψεις του για τον θάνοατό του είναι παρακινδυνευμένες......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-07-05, 21:37
Το avatar του χρήστη epimytheas
epimytheas Ο χρήστης epimytheas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 466
Προεπιλογή

Λυπάμαι πολύ για το γεγονός πως ένας τόσο βαθιά φιλοσοφημένος άνθρωπος, με μεγάλο έρεισμα και απήχηση στους σπουδαστές του, προτίμησε να τους δώσει ένα τελευταίο μάθημα φυγοπονίας, αντί να τους οπλίσει με το κουράγιο της ζωής, να παλέψουν με τον Χάρο στα ίσια, όταν όλα προδικάζουν το αντίθετο. Τελικά νίκησε τον Θάνατο ή αυτός καγχάζει χρόνια τώρα με την ανοησία ενός θνητού που πίστεψε πως θα υπερκεράσει το αναπόφευκτο; Ούτως ή άλλως πάλι στην ανυπαρξία κύλησε, δεν νίκησε την μοίρα του, αυτή τον είχε σημαδέψει χρόνια τώρα.
Ο θάνατος είναι η μόνη υπόσχεση που μας δίνεται από την αρχή της ζωής μας ακόμη και η μόνη που πάντοτε εκπληρώνεται.
Είτε έτσι, είτε αλλιώς ο Θάνατος πάντα θα είναι ο νικητής...

__________________
In circles, in circles we spin, neverending beginning the end...

Ιδρυτικό Μέλος της Κοινότητας Αναζήτησης Ιονίων Νήσων (Κ.Α.Ι.Ν.)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-07-05, 00:48
Το avatar του χρήστη rania_thani
rania_thani Ο χρήστης rania_thani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Όταν είχε εξαφανιστεί ο καθ. Λιαντίνης ήμουν μία από αυτούς που πύστεψε πως πράγματι είχε βρει την πύλη, που αναζητούσε... βέβαια τότε ήμουν 16 χρονών και ζούσα σε έναν άλλο κόσμο... [τον κόσμο των παραισθήσαιων και όχι μόνο].
Είχα πιστεί τόσο πολύ που τσακωνόμουνα με της οικογένειά μου και με όποιον άλλον μου έλεγε πως απλά πέθανε.

Τώρα που έχω μεγαλώσει... [23] και βλέπω την ζωή με άλλο μάτι κατάλαβα ένα πράγμα όταν είδα στις ειδήσεις πως βρείκαν τον σκελετό του. Όσο και αν ήθελα να μείνω στα παλιά, που είχαν και μια δόση μυστηρίου, δεν τα κατάφερα. Το μόνο που έμεινε τελικά ήταν πραγματικά ένας σκελετός. Τίποτα άλλο... ακόμα και αν κοίταγε τον ουρανό, ακόμα και αν άφησε ένα χειρόγραφο δίπλα του, ο Λιαντίνης αυτοκτώνησε.
Sorry, αλλά ούτε περίμενε να πεθάνει από φυσικά αίτια.
Sorry, πόσες καρτέλες hipnostedon, βρείκαν δίπλα του;
Το τελευταίο σημείωμα, δίπλα του, δεν αποδεικνύει τίποτα για μένα.
Οι περισσότεροι που αυτοκτωνούν, κάτι αφήνουν πίσω.
Άλλοι δυο λόγια για τον λόγο που το έκαναν και άλλοι ασυναρτησίες... ο άνθρωπος είχε μάλλον ξεφύγει...

Υ.Γ. Αυτό φυσικά δεν σταματάει την πίστη μου, για τις διάφορες πύλες του αλλόκοσμου...
__________________
Ύστερα από τόσα χρόνια απελπιστικής προσπάθειας βρείκα την ψυχή μου, μα ήταν τόσο βρόμικη που δεν ξέρω αν τελικά την θέλω πίσω, πια...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-07-05, 16:08
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Rania thani κατ' εμέ αυτές οι αλλοκοσμικές απόψεις περί θανάτου του καθηγητού Φιλοσοφίας δεν υφίστανται.Και προσωπικά τις βρίσκω γελοίες.Οχι δεν είμαι ένας αστός που φοβάται να τολμήσει και να αλλάξει πολλές θεωρίες απο την ήδη διαμορφωμένη κοσμοθεωρία του αλλά είμαι ένα σκεπτώμενο άτομο που καλώς ή κακώς γνωρίζω μερικές απο τις διδασκαλίες του Λιαντίνη.
Και ο Λιαντίνης αυτό που ήθελε να κάνει ήταν να νικήσει τον θάνατο και αυτό θα το πετύχαινε μονάχα με το να μην αφήσει τον Χάρο να του πάρει την Ζωή του.
Πραγματικά τι κουτή σκέψη κι αυτή.Δέν πάλεψε με κανέναν Χάρο αλλα αντιθέτως του έδωσε την ζωή του απλόχερα χωρις να κουραστεί ο Χάρος καθόλου.Αλλά τι οξύμορο !Ο Λιαντίνης κατέκτησε την αιωνιότητα, με πολύ κόπο θαρρώ,ενώ αντίθετα ο Χάρος του πήρε την πολυπόθητη ψυχή χωρις να χύσει σταγόνα ιδρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-07-05, 16:47
Το avatar του χρήστη rania_thani
rania_thani Ο χρήστης rania_thani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Και ο Λιαντίνης αυτό που ήθελε να κάνει ήταν να νικήσει τον θάνατο και αυτό θα το πετύχαινε μονάχα με το να μην αφήσει τον Χάρο να του πάρει την Ζωή του.

Ας κρατήσουμε μόνο αυτά σου, τα λόγια.
Όταν εγώ πιο μικρή, [για διάφορους λόγους] έκανα απόπειρες να πεθάνω ένα από τα πολλά που έλεγα ήταν το παραπάνω, που ήθελε και ο Λιαντίνης. Πως, δηλαδή, θα νικούσα τον θάνατο και εγώ θα έπαιρνα την ζωή στα χέρια μου... και διάφορες τέτοιες μ******ς.
Και μιλάω για 10 χρόνια πίσω... τότε δεν είχε συμβεί τίποτα, με τον καθηγητή [ για να μην συνδεθεί]
Για μένα, λοιπόν, όπως προέγραψα, δεν είναι τίποτα άλλο από φυγοπονία/ αυτοκτονία/ δειλία για την ζωή.
Τα έχω κάνει.... τα λούστηκα, για αυτό ίσως ο τρόπος μου να είναι τόσο απότομος και κάθετος.
__________________
Ύστερα από τόσα χρόνια απελπιστικής προσπάθειας βρείκα την ψυχή μου, μα ήταν τόσο βρόμικη που δεν ξέρω αν τελικά την θέλω πίσω, πια...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-05, 01:43
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Ισως να ταν δειλια,ισως φοβος ,ισως βλακεια του..πολλες αποψεις εχουν ακουστει κ πολλες θα ακουστουν ακομα..Κ δυστυχως ο Λιαντινης δεν προκειται να ακουστει ποτε κ ποτε δεν θα μαθουμε τι ειχε μεσα στο μυαλο του..το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να καταλαβουμε μερικα απ αυτα που σκεφτοταν τοσα χρονια μελετωντας οτι αφησε πισω του.Κ γω δεν εχω την καλυτερη αποψη για αυτους που αυτοκτονουν παρατωντας τη Ζωη κ δεν προσπαθουν καθολου να αντιμετωπισουν τα προβληματα τους,κ καταλαβαινω αρκετα το σκεπτικο της rania_thani..

Ομως εδω νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με κατι αλλο.Ο Λιαντινης δεν ειχε λογο να αυτοκτονησει τουλαχιστον οχι οπως αλλοι αυτοχειρες.Εκανε κατι το οποιο κατα καποιο τροπο το ηθελε χρονια.Νομιζω πως οταν ενιωσε οτι δεν ειχε κατι αλλο να κανει σε αυτην την Γη (που αυτο ειναι εντελως προσωπικο του),κατι που να γεμιζε ή να τον τραβουσε ή κατι αλλο να προσφερει ακομα αποφασισε οτι ηρθε η ωρα να βρει την απαντηση στο μεγαλο ερωτημα που ειχε θεσει στον εαυτο του.Στο ερωτημα που τον βασανιζε ποιο πολυ απο οτιδηποτε αλλο.Τι υπαρχει μετα τον θανατο κ αν υπαρχει.Ειναι θαρραλεο παντως το να αποφασισει κατι τετοιο κανεις,να φυγει εθελουσια απ την "ομορφη" ζωη πριν την ωρα του για να ανακαλυψει τι υπαρχει μετα,χωρις να ξερει αν υπαρχει καν κατι..Κ λεω θαρραλεο επειδη εγω ποτε δεν θα ειχα την δυναμη να το κανω,να εξερευνησω οπως αυτος..Δεν θελω να κρινω την πραξη του με σκληρα λογια αλλα παντως δεν νομιζω οτι ειχε ξεφυγει,οτι εκανε το ειχε προσχεδιασει εχοντας απολυτη συναισθηση τον πραξεων του νιωθοντας οτι ειχε κλεισει τον κυκλο της ζωης του.Σε καποιους δεν θα αρεσει το σκεπτικο του,σε καποιους παλι θα αρεσει,εγω δεν εχω καταληξει ακομα.Ηταν παντως δικαιωμα του κ η δηλωση (κατ αυτον παντα) της απολυτης ελευθεριας του.Το μεγαλυτερο προσωπικο του εγχειρημα.Ηταν ενας ταξιδευτης που τολμησε να αρχισει το ταξιδι που οι περισσοτεροι το φοβουνται ακομα κ οταν ξερουν οτι ερχεται..

Ας ειναι καλα οπου κ αν βρισκεται..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-07-05, 23:00
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Προς όλους τους παραπάνω:
Πώς θα σας φαινόταν άν σε μιά παρέα που μιλούσατε όλοι Ελληνικά και δέν καταλαβαίνατε τίποτα απο καμία άλλη γλώσσα άρχιζε κάποιος να μιλάει Κινέζικα ή Γιαπωνέζικα?
Είτε θα τον περνούσατε και θα ήταν ψυχοπαθής που δέν καταλαβαίνει τίποτα απο αυτά που λέει, είτε θα ήταν τόσο σοφός που θα ήξερε όλες τις γλώσσες του κόσμου και εσείς δέν θα μπορούσατε να το κατανοήσετε.
Κάτι τέτοιο ίσως να συμβαίνει και με τον Λιαντίνη, οι ενέργειες του ήταν όντως ακατανόητες και γι'αυτό ο μέσος άνθρωπος δικιολογημένα θα τον περάσει για τρελό. Το ερώτημα όμως είναι άν πίσω απο αυτή την υποφαινόμενη τρέλα κρύβεται κάποια μεγάλη σοφία που δέν μπορούμε να κατανοήσουμε με το φτωχό μας το μυαλό.
Ο χρόνος θα το δείξει, ποτέ όμως δέν θα πρέπει να είμαστε σίγουροι σε τίποτα γιατί την ψυχή του άλλου δέν μπορούμε να την διαβάσουμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-05, 07:46
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι εαν αυτη η σοφια εξυπηρετει και αλλους ή μονο τον εαυτο του.
Και αν ισχυει το δευτερο παυει να ειναι σοφια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.