Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-07, 02:53
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Lightbulb Ναός της Ιερής Φλόγας και Wicca

Καλησπέρα σας...Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού mystery διάβασα δια τον Νέο ανεγερθέντα "Ναό" της Κορελιαννής wiccan παράδοσης εις την Ελλάδα με επίσημο κιόλας Ιερέα μυημένο εξ Αμερικής και Αγγλίας... Θα ήταν ενδιαφέρον να σχολιάσουμε τούτη την "θετική" κατ εμέ εξέλιξη στα τεκτενόμενα της Θρησκευτικής απελευθέρωσης της πατρίδος μας όσο και πρός την γενικότερη εσωτεριστική-αποκρυφιστική δομή αυτού του Coven..Μάλιστα λένε πώς είναι και Κρατικά Νόμιμοι...

Θα περιμένω με αγωνία τα σχόλια σας....Το βρίσκω πραγματικά αξιοπρόσεκτο γεγονός και απορώ πώς και δέν σχολιάστηκε έως τώρα...

Για όποιον επιθυμεί να διαβάσει περί του Νεοανεγερθέντος "Ναού" της Correlian wicca ας επισκεφτεί και τον επίσημο Ιστιότοπο του... www.divine-flame.com ....

Περιμένω τις απόψεις σας....

Να είστε καλά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-07, 05:39
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

///Θα ήταν ενδιαφέρον να σχολιάσουμε τούτη την "θετική" κατ εμέ εξέλιξη στα τεκτενόμενα της Θρησκευτικής απελευθέρωσης της πατρίδος μας///

Που το βλέπεις το ενδιαφέρον και που το θετικό δεν κατάλαβα.
Δεν πρόκειται για καμία θρησκευτική απελευθέρωση. Απεναντίας.
Η θρησκευτική απελευθέρωση έρχεται από το σωστά δομημένο σχολείο
και απ τον αξιοπρεπή δάσκαλο.

Γιατί δεν έρχεται ένας καλός επίσημος δάσκαλος απ τό Αμέρικα ή απ το Ινγκλαντ
να ανοίξει ένα δωρεάν ανοικτό πανεπιστήμιο να μας μάθει δωρεάν μια επιστήμη
αλλά αντίθετα μας έρχονται ΟΛΟΙ οι μαϊντανοί, με θρησκευτικές καινοτομίες και
όμορφους ναούς και συνθήματα που απευθύνονται στο συναίσθημα και όχι στη λογική;



///Το βρίσκω πραγματικά αξιοπρόσεκτο γεγονός και απορώ πώς και δέν σχολιάστηκε έως τώρα...///
Ξέρεις πόσα τέτοια υπάρχουν ; πάρα πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-07, 11:09
sumotori Ο χρήστης sumotori δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

η λέξη coven συνδέεται με τη λέξη wicca ??

η ερώτηση δεν είναι άσχετη...αν κάποιος θέλει να απαντήσει ας απαντήσει
__________________
sumo is the way to the top
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-07, 15:02
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Ναός της Ιερής Φλόγας...

Η Λέξη Coven στα Ελληνικά δύσκολο να μεταφραστεί...Σημαίνει ανθρώπους με κοινές ή και διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις που οργανώνονται σε μιά ομάδα...η λέξη coven χρησιμοποιείται για παγανιστικού τύπου ομάδες και θρησκευτικές πεποιθήσεις όπως η wicca κυρίως...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-07, 17:47
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
///Θα ήταν ενδιαφέρον να σχολιάσουμε τούτη την "θετική" κατ εμέ εξέλιξη στα τεκτενόμενα της Θρησκευτικής απελευθέρωσης της πατρίδος μας///

Που το βλέπεις το ενδιαφέρον και που το θετικό δεν κατάλαβα.
Δεν πρόκειται για καμία θρησκευτική απελευθέρωση. Απεναντίας.
Η θρησκευτική απελευθέρωση έρχεται από το σωστά δομημένο σχολείο
και απ τον αξιοπρεπή δάσκαλο.

Γιατί δεν έρχεται ένας καλός επίσημος δάσκαλος απ τό Αμέρικα ή απ το Ινγκλαντ
να ανοίξει ένα δωρεάν ανοικτό πανεπιστήμιο να μας μάθει δωρεάν μια επιστήμη
αλλά αντίθετα μας έρχονται ΟΛΟΙ οι μαϊντανοί, με θρησκευτικές καινοτομίες και
όμορφους ναούς και συνθήματα που απευθύνονται στο συναίσθημα και όχι στη λογική;



///Το βρίσκω πραγματικά αξιοπρόσεκτο γεγονός και απορώ πώς και δέν σχολιάστηκε έως τώρα...///
Ξέρεις πόσα τέτοια υπάρχουν ; πάρα πολλά.

Εγώ απεναντίας αν και θαυμαστής της λογικής χαίρομαι για αυτή την κίνηση!Το ότι δεν έρχονται από το εξωτερικό να μας χτίσουν δωρεάν πανεπιστήμια δεν μειώνει σε τίποτα αυτή τη προσπάθεια εις το όνομα της θρησκευτικης ανεξαρτησίας!Litsa,ας μην είμαστε μίζεροι...θεικη η λογική αλλά σαν άνθρωποι χρειαζόμαστε και το συναίσθημα...
Σκέψου μόνο πόσοι Έλληνες wiccans χάρηκαν με αυτό το νέο,αυτό μου φτάνει...να αποκτήσουν φωνή και χώρους λατρείας και άλλοι σε αυτό τον τόπο επιτέλους...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-07, 19:53
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

LeoMorpheus
Δεν είναι ζήτημα μιζέριας ούτε ότι με ενοχλεί η θρησκευτική ανεξαρτησία και
ελευθερία του να επιλέγει ο καθείς αυτό που πραγματικά του αρέσει αλλά επαναλαμβάνω
και είμαι κάθετη σε αυτό, η πραγματική ελευθερία έρχεται με την γνώση και την
μόρφωση και την καλλιέργεια
. Όπως λοιπόν ΟΛΑ τα θεικά θαύματα γίνονται "συμπτωματικά"
ΜΟΝΟ όταν δεν υπάρχουν εκεί τριγύρω σκεπτικιστές ΟΥΤΕ και δυνατότητα για επιστημονική
ή εργαστηριακή επαλήθευση του θαύματος (λες και ο θεός φοβάται τα εργαστήρια) και
αυτό κάτι σημαίνει, έτσι υπάρχουν και χιλιάδες καλοθελητές που θέλουν να μας σώσουν ΜΟΝΟ
με θεολογικό τρόπο και να μας χτίσουν εκκλησίες και ναούς αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έρχεται να μας
φτιάξει δωρεάν Πανεπιστήμια ή έστω με πολύ χαμηλά δίδακτρα για να πάνε πολλοί φτωχοί άνθρωποι.

Δώσε λοιπόν δυνατότητα να ανοίγουν ότι εκκλησία γουστάρουν αλλά όπλισε και τους
πολίτες με δυνατότητα να καλλιεργηθούν να έχουν την δυνατότητα να αντιλαμβάνονται
ότι πχ τα μέντιουμ στην τηλεόραση είναι νομιμοποιημένοι απατεώνες με ΑΦΜ.

Παράθεση:
Σκέψου μόνο πόσοι Έλληνες wiccans χάρηκαν με αυτό το νέο,
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι πάει να πει wiccans (σα να λέμε "βάζελοι" στο ποδόσφαιρο?)
να σου πως πως και οι ναρκομανείς χαίρονται όταν μαθαίνουν πως έρχονται
"παπόρια απ την Περσία" αλλά αυτό δεν θα ήταν για μένα αρκετό για να δω με
άλλο μάτι τους εμπόρους ναρκωτικών.

Παράθεση:
να αποκτήσουν φωνή και χώρους λατρείας και άλλοι σε αυτό τον τόπο επιτέλους...
Περισσότερα και εισαγώμενα μέντιουμ ή περισσότεροι κομπογιαννίτες ή περισσότερα ΚΑΖΙΝΑ
και χαρτοπαιχτικές λέσχες δεν σημαίνει απαραίτητα και περισσότερη δημοκρατία.

Παράθεση:
θεικη η λογική αλλά σαν άνθρωποι χρειαζόμαστε και το συναίσθημα...
Το συναίσθημα είναι ένας καταπληκτικός υπηρέτης αλλά και ένας άθλιος σύμβουλος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-07, 01:09
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι πάει να πει wiccans (σα να λέμε "βάζελοι" στο ποδόσφαιρο?)
να σου πως πως και οι ναρκομανείς χαίρονται όταν μαθαίνουν πως έρχονται
"παπόρια απ την Περσία" αλλά αυτό δεν θα ήταν για μένα αρκετό για να δω με
άλλο μάτι τους εμπόρους ναρκωτικών.
Αφού δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται πως μπορείς να σχολιάσεις και να λάβουμε σοβαρά τα όσα λες; Αν είχες γνώση, αν είχες ασχοληθεί με τη wicca θα σεβόμουν την όποια γνώμη σου αλλά από τη στιγμή που εσύ η ίδια παραδέχεσαι ότι δε γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται καλύτερα να μη συμμετέχεις. Η αν θες να συμμετέχεις στη συζήτηση ενημερώσου πρώτα. Αλλιώς απλά εκτίθεσαι.

Η συγκεκριμένη οργάνωση έχει μόλις ξεκινήσει να λειτουργεί στην Ελλάδα και δεν έχει δώσει ακόμα δείγματα, αρνητικά ή θετικά. Το ότι δημιουργήθηκε δε καταλαβαίνω γιατί να μην είναι θετικό. Υπάρχουν και στη χώρα μας αρκετοί άνθρωποι που είναι φιλικά προσκείμμενοι προς το νεο παγανισμό (τον οποίο πρεσβεύει η Wicca) και θα ήθελαν να γνωρίσουν και άλλους ανθρώπους με τα ίδια ενδιαφέροντα.

Επίσης ας μη τα συγχέουμε όλα και τα κάνουμε ένα κουβάρι. Τι σχέση έχουν τα μέντιουμ και οι κομπογιαννίτες με τη Wicca; Ελεος!
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-07, 08:22
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Καλή μου Μελιαν , σε ευχαριστώ που ανησυχείς μην εκτεθώ αλλά πραγματικά
δεν νομίζω πως το να μην ξέρω τι είναι το wicca είναι απαγορευτικό στο να έχω
άποψη για τις θρησκείες παραθρησκευτικές οργανώσεις, αιρέσεις μέντιουμ μελλοντολόγους
καφετζούδες χαρτορίχτρες μάγους και λοιπούς τσαρλατάνους.

Παράθεση:
Αφού δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται πως μπορείς να σχολιάσεις και να λάβουμε σοβαρά τα όσα λες;
Μελιαν, μπορείς να πάρεις στα σοβαρά όσα έγραψα ή και να ξεκαρδιστείς, no problem,
αλλά πρόσεξε, δεν μπήκα όμως στις λεπτομέρειες να μιλήσω για το τι είναι wicca αλλά μίλησα
γενικά για την θρησκευτική ελευθερία αλλά και το γεγονός ότι ενώ υπάρχουν χιλιάδες "τέτοιοι"
που σχίζονται να μας σώσουν μέσα από μια νέα θρησκεία, δεν υπάρχει ούτε μισός που να ήρθε
να μας φτιάξει ας πούμε ένα πανεπιστήμιο.

Το θεωρώ άσκοπο να κάθομαι για κάθε καινούργιο φρούτο που μας φέρνουν απόξω, και μάλιστα
απ την αμερική που τα παραθρησκευτικά τα έχουν κάνει οι απατεώνες επιστήμη, να κάθομαι
να ασχολούμαι μαζί του και να περιμένω τα πρώτα θύματα να κλαίνε στις τηλεοράσεις για να
έχω μετά άποψη. Έχω καταδικάσει κάθε μορφή θρησκείας μαγείας και θα σε συμβούλευα
να είσαι και συ πολύ επιφυλακτική και να μη τσιμπάς από ωραίους και έξυπνους τίτλους.

Παράθεση:
Η συγκεκριμένη οργάνωση έχει μόλις ξεκινήσει να λειτουργεί στην Ελλάδα και δεν έχει δώσει ακόμα δείγματα, αρνητικά ή θετικά.
Νταξ, εγώ που δε ξέρω τις λεπτομέρειες του wicca κρίνω απ το γεγονός ότι όπως το
γράφεις κάποιος έχει κάνει επένδυση, έχει επενδύσει το χρήμα του το οποίο επιθυμεί
να το "αυγατίσει" . . . και μάλιστα αυτός ο κάποιος μας κουβαλήθηκε απ το Αμέρικα . . .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-07, 14:34
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Ναός της Ιερής Φλόγας...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Καλή μου Μελιαν , σε ευχαριστώ που ανησυχείς μην εκτεθώ αλλά πραγματικά
δεν νομίζω πως το να μην ξέρω τι είναι το wicca είναι απαγορευτικό στο να έχω
άποψη για τις θρησκείες παραθρησκευτικές οργανώσεις, αιρέσεις μέντιουμ μελλοντολόγους
καφετζούδες χαρτορίχτρες μάγους και λοιπούς τσαρλατάνους.


Μελιαν, μπορείς να πάρεις στα σοβαρά όσα έγραψα ή και να ξεκαρδιστείς, no problem,
αλλά πρόσεξε, δεν μπήκα όμως στις λεπτομέρειες να μιλήσω για το τι είναι wicca αλλά μίλησα
γενικά για την θρησκευτική ελευθερία αλλά και το γεγονός ότι ενώ υπάρχουν χιλιάδες "τέτοιοι"
που σχίζονται να μας σώσουν μέσα από μια νέα θρησκεία, δεν υπάρχει ούτε μισός που να ήρθε
να μας φτιάξει ας πούμε ένα πανεπιστήμιο.

Το θεωρώ άσκοπο να κάθομαι για κάθε καινούργιο φρούτο που μας φέρνουν απόξω, και μάλιστα
απ την αμερική που τα παραθρησκευτικά τα έχουν κάνει οι απατεώνες επιστήμη, να κάθομαι
να ασχολούμαι μαζί του και να περιμένω τα πρώτα θύματα να κλαίνε στις τηλεοράσεις για να
έχω μετά άποψη. Έχω καταδικάσει κάθε μορφή θρησκείας μαγείας και θα σε συμβούλευα
να είσαι και συ πολύ επιφυλακτική και να μη τσιμπάς από ωραίους και έξυπνους τίτλους.


Νταξ, εγώ που δε ξέρω τις λεπτομέρειες του wicca κρίνω απ το γεγονός ότι όπως το
γράφεις κάποιος έχει κάνει επένδυση, έχει επενδύσει το χρήμα του το οποίο επιθυμεί
να το "αυγατίσει" . . . και μάλιστα αυτός ο κάποιος μας κουβαλήθηκε απ το Αμέρικα . . .

Καλή μου Λίτσα καλησπέρα....

Θα απαντήσω λακωνικά διότι δέν διαθέτω την υπομονή να σχολιάσω το άνωθεν μύνημα σου. Κάθε φορά που σε διαβάζω η υπομονή εξαντλείται. Έχεις μεγάλο ταλέντο σε αυτό και είσαι αξιοθαύμαστη.

1ον Ο Νεο-Παγανισμός είναι η αναβίωση της αρχαίας λατρείας της φύσης και των θεών.

2ον Δέν ήρθε απο την Αμερική κανένας...Απλά μυήθηκε εκεί ο Ιερέας...Έλληνες είναι τα παιδιά

3ον Στην Αμερική, όπως και παγκοσμίως η wicca είναι η 7ομη πολύπληθέστερη θρησκεία με δομή και οργάνωση αξιοζήλευτη και βασικά αναγνωρισμένη.

4ον Τα πανεπιστήμια που ζητάς απο τους ξένους δέν τα έχουμε ανάγκη. Εάν ο Έλληνας δέν απαιτήσει απο μόνος του Πανεπιστήμια που να γίνεται σοβαρή δουλειά και όχι τα σημερινά κονσερβοκούτια δέν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. ο Έλληνας πρέπει να αφυπνιστεί και όχι να έρθει ο κάθε American boy να μας εκπολιτίσει. Αλλά και πάλι αυτό που είπες είναι άσχετο με το θέμα που άνοιξα. Άνοιξα ένα ανάλαφρο θέμα μόνο και μόνο για να δώ απόψεις και όχι αναλύσεις περί του πώς θέλουμε την παιδεία στην χώρα μας.

5ον Το εμπεδώσαμε λίτσα πώς δέν πιστεύεις σε καμία θρησκεία και προφανώς ούτε και σε Θεό/Θεούς. Δέν σημαίνει πώς συμμεριζόμαστε όλοι όμως τις απόψεις σου. Μήν τις βροντοφωνάζεις και έχεις κάθε δικαίωμα λατρέυεις την επιστήμη και τα εργαστήρια. Όπως και κάθε είδους φαρμακευτική εταιρεία που για τα οικονομικά συμφέροντα της δέν πρόκειται ποτέ να αφήσει τους επιστήμονες να αποκαλείψουν αν όχι να δημιουργήσουν τα φάρμακα για τις μεγάλες ασθένειες ή έστω ένα μεγάλο κομμάτι τους.


Δέν ήμουν Λακωνικός όπως προανήγγειλα στην αρχή. Παρασύρθηκα...

Με εκτίμηση

Ιεροφάντης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-07, 16:01
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Για άλλη μια φορά η Λίτσα ακολουθεί τη γνωστή τακτική η οποία και είναι απαράδεκτη.Το είπα και θα το ξαναπώ, αν γνώριζε η άποψή της θα ήταν σεβαστή και θα ήταν πολύ γόνιμος ο διάλογος μαζί της. Τι να πούμε τώρα χωρίς να έχει ιδέα; Απλά να ανταλλάσσουμε άσκοπα μηνύματα;

Να κάνουμε λόγο τώρα για παιδεία, πανεπιστημία, μέντιουμ και χαρτορίχτρες σε ένα τέτοιο θέμα επίσης είναι τελείως άσκοπο. Φεύγουμε εκτός θέματος τελείως.

Προσωπικά για μένα η Wicca δεν είναι θρησκεία και δε θέλω να τη δω έτσι. Είναι περισσότερο τρόπος και φιλοσοφία ζωής.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.