Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-12-06, 17:54
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Αρίσταρχος, ο πρωτοπόρος του Ηλιοκεντρικού Συστήματος
Ο πρώτος που διατύπωσε με σαφήνεια μία ηλιοκεντρική θεωρία, ήταν ο Αρίσταρχος (320-240 περίπου π.Χ.), που σωστά τοποθέτησε τη Γη ως τον τρίτο πλανήτη από τον Ήλιο. Σύμφωνα με τη θεωρία αυτή οι πλανήτες περιφέρονται γύρω από τον ακίνητο Ήλιο σε ανεξάρτητες κυκλικές τροχιές. Κάνει επίσης τις υποθέσεις ότι οι απλανείς αστέρες και ο Ήλιος παραμένουν ακίνητοι.

Συνεπώς ο μέγας φιλόσοφος και εξωγήινος (από το Μ Λαγού) Αριστοτέλης έκανε τραγικό λάθος στην περιγραφή του κόσμου.
Επιτρέπεται ένα τέτοιο λάθος από ένα διαστρικό ταξιδευτή; Επιτρέπεται;
Δεν επιτρέπεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 12-12-06 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-12-06, 17:57
Ω ΖΕΥ Ο χρήστης Ω ΖΕΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Εκπληκτικό...να είσαι ο άνθρωπος που έβγαλε τον Γκιόλβα απο την αφάνεια...
Πότε έγινε αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-12-06, 17:59
Ω ΖΕΥ Ο χρήστης Ω ΖΕΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σε ποιό σημείο του έργου του ο Αριστοτέλης αναφέρει γεωκεντρικό σύστημα ;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-12-06, 21:01
Ω ΖΕΥ Ο χρήστης Ω ΖΕΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τον Μάρτιο του 1954 στήν άνοδο πρός Λιτόχωρο έγινε επίδειξη της εφεύρεσης του Γκιόλβα για καύση με αέριο. Οι καλεσμένοι υπουργοί, στρατιωτικοί, δήμαρχοι, πολίτες, με έκπληξη παρακολούθησαν το στρατιωτικό τζίπ να κινήται δίχως συμβατικά καύσιμα σε οριακές ταχύτητες. Ένα μεταλικό κυλινδρικό τροφοδοτικό (περίπου 20 εκ.) γεμάτο υγρό, τοποθετημένο πάνω από το καρμπυλατέρ, που και αυτό είχε δεχθεί ορισμένες τροποποιήσεις, έδινε κίνηση στη μηχανή. Στην επίδειξη αυτή ήταν παρόν θείος μου (μηχανικός) που μου επιβεβαίωσε το γεγονός. Φυσικά έχω και φωτογραφίες. Ο πατέρας μου μετοίκισε στην Κατερίνη τον Σεπτέμβριο του 1954. Σε ερώτηση μου επί του γεγονότος, μου απήντησε πώς είχε γνώση αυτού, αφού αποτελούσε γιά αρκετά μεγάλο διάστημα κύριο θέμα συζήτησις τόσο το ίδιο το πείραμα, όσο και το τι απέγινε ο Γκιόλβας μετά την επίδειξη. Το 1991 ο Γκιόλβας μου είπε, πώς εκείνη η ποσότητα υγρού μπορούσε να κινήσει άρμα για περίπου 3000 χιλιόμετρα. Θα επανέλθω...
Πρόταση (πάλι) : Σκέψη - Ανάλυση - Σύγκριση
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-12-06, 21:56
Ω ΖΕΥ Ο χρήστης Ω ΖΕΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Αγαπητοί. Αρκετά μείναμε στο σκοτάδι. Αρκετά με το 'μή αυτό, μή εκείνο'.
Ότι γνωρίζει ο καθένας από εμάς πρέπει να το λέει. Φθάνει πιά ο σκοταδισμός.
Ένας από τους 'κρατούντες' βλέποντας με να αγριεύω απο τις διφορούμενες ανούσιες απαντήσεις του κατα την διάρκεια συνέντευξης, με ρώτησε άν προτιμώ όλους κριάρια (θά γίνεται χαμός) ή λίγα κριάρια και οι υπόλοιποι πρόβατα (να μπορούν άνετα να ελεγχούν) και να επικρατεί ηρεμία. Γνωρίζεται την απάντηση μου. Ολόκληρη θεωρία βαρύγδουπη 'ιδεαλισμός' (19ος αιώνας), να μπορεί ο καθένας να ιδεάται το μέλλον άσχετα άν έχει γνώση έστω τού παρόντος. Ανακριβής ο Πλάτων (άσχετα άν μέσω του Σωκράτη διαμηνύει πώς γνώμη δίχως γνώση δεν πρέπει να εκφράζεται), ιδεαλιστής και κλέφτης ιδεών ο Αριστοτέλης, φτάνει πιά. Σκέψη...Σκέψη...Σκέψη. Ο Ανδρέας Παπανδρέου όταν ερωτήθει για την θέση της Ελλάδος στήν επερχόμενη σύρραξη στην Γιουγκοσλαβία απήντησε 'μή πόλεμος'. Άφησε εν ενεργεία το κατηγορούμενο. Ο Αριστοτέλης στήν περί Όντων σκέψη του αναλύει το εν δυνάμι Όν με το εν δυνάμι Μή Όν. Δεν υπάρχει πουθενά δυισμός εδώ. Το Μή Όν διατηρεί την ενέργεια του Όντος κατηγορηματικά, απλώς βρήσκεται σε ηθελημένη δημιουργική απραξία. Τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-12-06, 10:47
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Exclamation

Όλοι μπορεί να έχουν δίκιο αλλά κανείς άδικο ε ...;
Το συγκεκριμένο βιβλίο το έχω αρκετά χρόνια και πρέπει να το έχω διαβάσει 5-6 φορές μέχρι τώρα. Παλαιότερα είχα με ένα μικρό μέρος του σε φωτοτυπημένες σελίδες .
Το όλο θέμα το γνώρισα περίπου το 1980 από τον «τρελό» της γειτονιάς μου.
Ναι καλά ακούσατε από κάποιον τρελό που περιφερόταν τότε στη πλατεία και εξιστορούσε την όλη υπόθεση σχεδόν περιληπτικά.
Όταν μετά από χρόνια έπεσαν στα χέρια μου οι φωτοτυπίες και αργότερα το βιβλίο σιγουρεύτηκα, κατάλαβα το λόγο που τρελάθηκε ο Νικόλας καθώς και το λόγο που κάποιοι «άρπαξαν» στη συνέχεια....

Έχω παρακολουθήσει και τη συνομωσιολογία (όσο μπορούσα) καθώς και τα τεκταινόμενα γύρω από αυτό μιλώντας με δύο ~ειδικούς συγγραφείς~ ο ένας εκ των οποίων φίλος του Γκιόλβα και εν μέρει αποκαλυπτικός αλλά γνωστός σε όλους μας.

Ασφαλές Συμπέρασμα δυστυχώς δε μπόρεσα να βγάλω .

Η μόνη υποψία που μου έχει δημιουργηθεί πλέον διαβάζοντας και άλλα φαινομενικά άσχετα θέματα είναι πως σημαντικό ρόλο παίζει η ~λαγότρυπα~ και το ταξίδι του λαγού μέσα σε αυτή....
Κλείνοντας και θέλοντας να σας προϊδεάσω για το τι πρόκειται να ακολουθήσει σε ξεχωριστό θέμα και όχι αυτό του Γκιόλβα και το οποίο πιστεύω να ανοίξω λίαν συντόμως ,θα ήθελα να σας υποβάλω σε μερικές σκέψεις βάσει κάποιων «πονηρών» ερωτήσεων...

Τι σχέση μπορεί να έχουν λοιπόν...

Ο κώδικας του Αριστοτέλη...
Το matrix …
Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων ...
Ο αστερισμός του Λαγού...
Οι Jefferson airplane και η Grace Slick …
Η ταινία Tideland…
Τα ταξίδια στο χρόνο...
οι αστρικές πύλες....
Η καταγωγή των πρωτανθρώπων των αποκαλούμενων αργότερα και Ελλήνων...
Το Ε στους Δελφούς...
Το γνώθις εαυτόν...
Το μηδέν άγαν.....
Τα ιερά μυστήρια ανά το κόσμο και το crazy tea party....
Tα όντα και τα μη όντα.....
καθώς και οι ~αλλαγμένες~ καταστάσεις συνείδησης ...και μερικά άλλα επιμέρους θέματα που δε μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή ......
Με το όλο θέμα....;

...υπομονή....

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 13-12-06 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-12-06, 11:54
Ω ΖΕΥ Ο χρήστης Ω ΖΕΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Αγαπητέ, εύχομαι συντόμως να ανοίξεις το νέο θέμα. Θα μου επιτρέψεις να παρεμβαίνω.
Κάτι ξεχασμένο. Ο Πυθαγόρας έλεγε : "ο άνθρωπος δεν δύναται να φαντασθεί τίποτα πέραν του πραγματικού".
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-12-06, 12:43
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ω ΖΕΥ
Αγαπητέ, εύχομαι συντόμως να ανοίξεις το νέο θέμα. Θα μου επιτρέψεις να παρεμβαίνω.
Κάτι ξεχασμένο. Ο Πυθαγόρας έλεγε : "ο άνθρωπος δεν δύναται να φαντασθεί τίποτα πέραν του πραγματικού".
Αγαπητέ Ζευ το θέμα είναι έτοιμο και περιμένει τις ζεύξεις σου.....
Όσο για τα λόγια του Πυθαγόρα τα εκλαμβάνω πως .....ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ....πάτα να το ΔΙΑπιστώσεις....

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-12-06, 12:48
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ω ΖΕΥ
Σε ποιό σημείο του έργου του ο Αριστοτέλης αναφέρει γεωκεντρικό σύστημα ;
Επειδή η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως επαναλαμβάνω.
Στο "Περι Ουρανού" ο Αριστοτέλης επεκτείνει το γεωκεντρικό σύστημα του Ευδόξου με 22 επιπλέον ομόκεντρες σφαίρες (συνολικά 55). Τοποθετεί τη Γη στο κέντρο του κόσμου ΑΚΙΝΗΤΗ ("Περι Ουρανού", βιβλίο 2, κ.14).

Στο ίδιο έργο επίσης κάνει και μια εντελώς λανθασμένη εκτίμηση της περιφέρειας της Γης.

«και των μαθηματικών όσοι το μέγεθος αναλογίζεσθαι πειρώνται της περιφέρειας εις τετταράκοντα λέγουσιν είναι μυριάδας σταδίων. Εξ ών τεκμαιρομένοις ου μόνον σφαιροειδή τον όγκον αναγκαίον είναι της γης, αλλά και μη μέγαν προς το των άλλων αστέρων μέγεθος»
(= «Και εκ των μαθηματικών όσοι επιθυμούν να υπολογίσουν το μέγεθος της περιφέρειας, λέγουν ότι είναι περίπου 40 μυριάδες σταδίων. Εξ αυτών συνάγεται το αναγκαίο συμπέρασμα ότι όχι μόνο δεν είναι σφαιροειδής ο όγκος της Γης αλλά και ούτε μέγας εν συγκρίσει με τους όγκους των άλλων αστεριών»).
Οι τεσσαράκοντα μυριάδες σταδίων ισοδυναμούν με 73.000 χλμ. δηλαδή με το διπλάσιο σχεδόν του πραγματικού μήκους.

Διαστρικός ταξιδευτής και να μην ξέρει την ακριβή περιφέρεια της Γης; Γίνεται; Δεν γίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-12-06, 13:10
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαστρικός ταξιδευτής και να μην ξέρει την ακριβή περιφέρεια της Γης; Γίνεται; Δεν γίνεται!
Σκέπτικ...δε θέλω να κάνω το συνήγορο του εξαποδώ....αλλά εσύ οταν περνάς τη πλατεία για να πας σπίτι σου ξέρεις την ακριβή περιφέρεια της ;
....κι όμως πας......

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.