Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 01-06-17, 15:09
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Θετουμε το θεμα σε λαθος βαση. Εδω εχουμε μια απλη περιπτωση καταχρησης του χωρου ενος φορουμ με θεμα το μεταφυσικο, απο καποιον απολογητη που διαφημιζει ξετσιπωτα το ατομικο του ιστολογιο. Και παρατηρω για μια ακομη φορα να επιχειρειται να εκτραπει το κυριο αυτο προβλημα σε κοινο προσυλητισμο, οταν το ιστολογιο αυτο περιεχει αυθαιρετες ερμηνεειες θεολογικου τυπου, που οδηγουν σε επιθεσεις στα πιστευω και στις πεποιθησεις καποιων αλλων.
Δεν έχεις άδικο, κι εγώ όταν πρωτοείδα το θέμα, το ίδιο σκέφτηκα και μπήκα στο εν λόγω blog πιστεύοντας ότι θα συναντήσω τη γνωστή ρητορική μίσους που συνηθίζουν οι ιντερνετικοί ιεροκήρυκες. Δε βρήκα όμως κάτι που να δικαιολογεί επιθετικά σχόλια και πιθανό καυγά.

Προσωπικά, πιστεύω στην ύπαρξη του μεταφυσικού λόγω βιωμάτων, τα οποία δε μπορώ ούτε να εκλογικεύσω, ούτε να παραβλέψω, παρόλαυτά δεν ανήκω σε κανενός είδους θρησκεία, δόγμα, αίρεση κτλ γιατί απλούστατα δε με εκφράζει σαν άνθρωπο η αποδοχή οποιασδήποτε αυθεντίας.

Κι επειδή έγινε λόγος περί ελευθερίας, ελευθερία είναι το δικαίωμα στην επιλογή , όσο περισσότερες διαθέσιμες επιλογές υπάρχουν, τόσο περισσότερη είναι και η ελευθερία.

Το γεγονός ότι εμένα η θρησκεία δε μου αρέσει, δε σημαίνει ότι είναι και κάτι το επιζήμιο που θα πρέπει να πολεμηθεί μέχρι τελικής εξόντωσης. Εάν σε κάποιον αρέσει και θέλει να την ακολουθεί, θα πρέπει να έχει το δικαίωμα να το κάνει.

Αυτό που απεχθάνομαι πραγματικά είναι οι διάφοροι μεγαλομανείς απατεώνες που συστήνουν (κλειστές συνήθως) θρησκευτικές ομάδες με σκοπό να εκμεταλλευτούν ποικιλοτρόπως νέους ανθρώπους. Το blog του Religious δε μου δίνει την εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-06-17, 16:35
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Λευκή, ο άνθρωπος αναφέρει ότι βγάζει από πάνω του τις παρωπίδες του έθνους και της θρησκείας. Τώρα αυτό πως τον κάνει άθεο και άπατρι, αν δεν έχεις αχρωματοψία θα πρέπει να μας εξηγήσεις. Τελευταία φορά που διάβασα τέτοια πράγματα εδώ μέσα, ήταν κάπου ανάμεσα στις άναρθρες κραυγές του μόνιμα διαγραφόμενου τρόλ. Ελπίζω να μη σε κόλλησε κι εσένα...
Δεν τον κάνει τίποτα, γιατί δεν αναφέρθηκα σ' αυτόν. Μια ερώτηση έκανα στην οποία δεν πήρα απάντηση. Δεν έχω αχρωματοψία, με προτίμησε η μυωπία, παίζει ρόλο;
Παράθεση:
Μιας και θίχτηκαν τα θέματα αυτά, να τοποθετηθώ λίγο. Το ότι κάποιος δεν θρησκεύεται, αυτό δεν τον κάνει άθεο.
Συμφωνώ. Με την εμμονή προς τους θρησκευόμενους έχω θέμα, η υποτίμηση τους με τέτοιο φανατισμό, εξυπηρετεί κάποιο σκοπό;
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-06-17, 16:49
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ. Με την εμμονή προς τους θρησκευόμενους έχω θέμα, η υποτίμηση τους με τέτοιο φανατισμό, εξυπηρετεί κάποιο σκοπό;
Ακριβώς,έχω δει αμέτρητες φορές σχόλια όπως <<Καλά πιστεύεις στο 2017 ότι υπάρχει θεός?>>.

Κάποιος που πιστεύει ότι κάτι δεν υπάρχει χωρίς να έχει αποδειχθεί κατηγορεί και κοροϊδεύει κάποιον που πιστεύει σε κάτι για το οποίο υπάρχουν έστω και υπο αμφισβήτηση αποδείξεις ύπαρξης.

Και αυτό που με θυμώνει γιατί είναι ελληνικό φαινόμενο, οι πλειοψηφία αυτών που δεν θέλουν να πιστεύουν ,θεωρούν αυτομάτως ότι τους δίνεται η άδεια-δικαίωμα να βρίζουν Χριστοπαναγίες(βέβαια δυστυχώς αυτό το κάνουν και <<κατα δήλωση>> χριστιανοί,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Μόνο προοδευτικός δεν είναι κάποιος που βρίζει τα πιστεύω του άλλου απλά επειδή δεν τα ασπάζεται ή τα θεωρεί ξεπερασμένα

Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, ωστόσο είτε πιστεύει κάποιος σε έναν θεό,είτε όχι πρέπει να το κανει με λογική και με πλήρη αποβολή του φανατισμού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 01-06-17 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-17, 16:59
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, ωστόσο είτε πιστεύει κάποιος σε έναν θεό,είτε όχι πρέπει να το κανει με λογική και με πλήρη αποβολή του φανατισμού.
Και εγώ ακριβώς αυτό ήθελα να θίξω με την ερώτησή μου. Όποιους δρόμους κι αν διαλέξει κάποιος να περπατήσει στη ζωή του, αν τους περπατάει " τυφλός" , δεν μπορεί να κατηγορήσει το δρόμο επειδή σκόνταψε ή έχασε τον προορισμό του.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-06-17, 22:04
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις άδικο, κι εγώ όταν πρωτοείδα το θέμα, το ίδιο σκέφτηκα και μπήκα στο εν λόγω blog πιστεύοντας ότι θα συναντήσω τη γνωστή ρητορική μίσους που συνηθίζουν οι ιντερνετικοί ιεροκήρυκες. Δε βρήκα όμως κάτι που να δικαιολογεί επιθετικά σχόλια και πιθανό καυγά.
Παράθεση:
Σκοπός του παρόντος ιστολογίου είναι η παρουσίαση θρησκευτικής Ορθοδοξίας, δηλαδή βάσει θρησκευτικών κειμένων και σχετικής θεολογίας ώστε να μην παραπλανάται ο κόσμος από Αιρέσεις ή ψεύτικες θρησκείες για Πανθρησκευτικούς λόγους από την Παγκοσμιοποίηση ή για άλλες σκοπιμότητες εις βάρος όλων μας!
Πρώτη σελίδα, φάτσα-κάρτα. Θεωρίες συνωμοσίας, αιρέσεις, ψεύτικες θρησκείες και πανθρησκεία που προωθεί η νέα τάξη για την παγκοσμιοποίηση. σκοτεινά σχέδια σε ανήλιαγα υπόγεια κτλ κτλ. Εχω βαρεθεί να τα διαβάζω ρε παιδιά, όλοι ενάντια στην Ελλαδίτσα μας, την αγαπημένη μας "ορθοδοξία", το παπαδαριό μας, πως τολμάνε κτλ κτλ Με πιάνουν χασμουρητά στην καλύτερη.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-06-17, 22:32
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτη σελίδα, φάτσα-κάρτα. Θεωρίες συνωμοσίας, αιρέσεις, ψεύτικες θρησκείες και πανθρησκεία που προωθεί η νέα τάξη για την παγκοσμιοποίηση. σκοτεινά σχέδια σε ανήλιαγα υπόγεια κτλ κτλ. Εχω βαρεθεί να τα διαβάζω ρε παιδιά, όλοι ενάντια στην Ελλαδίτσα μας, την αγαπημένη μας "ορθοδοξία", το παπαδαριό μας, πως τολμάνε κτλ κτλ Με πιάνουν χασμουρητά στην καλύτερη.....
Φίλε Ρομπ η αλήθεια είναι ότι έχει σκόπιμα στοχοποιηθεί η ελλάδα.Απλά ο λόγος είναι η στρατηγική της θέση και όχι λόγω νεφελίμ ελοχίμ και του πολέμαρχου του θεού :Ρ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 01-06-17 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-06-17, 23:51
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτη σελίδα, φάτσα-κάρτα. Θεωρίες συνωμοσίας, αιρέσεις, ψεύτικες θρησκείες και πανθρησκεία που προωθεί η νέα τάξη για την παγκοσμιοποίηση. σκοτεινά σχέδια σε ανήλιαγα υπόγεια κτλ κτλ. Εχω βαρεθεί να τα διαβάζω ρε παιδιά, όλοι ενάντια στην Ελλαδίτσα μας, την αγαπημένη μας "ορθοδοξία", το παπαδαριό μας, πως τολμάνε κτλ κτλ Με πιάνουν χασμουρητά στην καλύτερη.....
Θρησκευτικό blog δεν είναι; Φυσικά και είναι υπέρ της ορθοδοξίας και κατά της παγκοσμιοποίησης, το λέει κι ο τίτλος του.

Εφόσον παίρνει ξεκάθαρη θέση ενάντια στο ρατσισμό και τον εθνικισμό και προσπαθεί να απαγκιστρώσει την εκκλησία από τη φασιστική ιδεολογία (υπάρχουν άρθρα υπέρ των δικαιωμάτων των μεταναστών και κατά της σύνδεσης χριστιανισμού και εθνικισμού), από μένα τουλάχιστον είναι ΟΚ.

Αυτοί που με συγχύζουν είναι κάτι άλλοι που βγαίνουν στον άμβωνα και λένε "φτύστε τους ομοφυλόφιλους", "όποιος φάει κρέας τη μεγάλη παρασκευή, να του τρυπήσει το στομάχι", "το συσσίτιο είναι μόνο για Έλληνες" κι άλλα παρόμοια λόγια "χριστιανικής αγάπης". Εάν στο συγκεκριμένο blog αναγραφόταν κάτι ανάλογο, σίγουρα θα τους έβριζα με χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-17, 14:54
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ιταλία γιατί;
Λόγω Βατικανού. Δεν είναι η πρώτη χώρα του Καθολικισμού στην Ευρώπη -η Πολωνία είναι νομίζω- αλλά η νομοθεσία της είναι από τις πιο συντηρητικές, περίπου σαν κι εμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-06-17, 15:05
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό το λόγο η Ελλάδα, μαζί με το Ιράν, το Ισραήλ, την Ιταλία και μερικές ακόμα χώρες (λιγότερο πολιτισμένες σαν τις πρώτες), αποτελούν τα τελευταία απομεινάρια σύγχρονων θεοκρατικών κρατών. Αν τις εξετάσεις αντικειμενικά, θα διαπιστώσεις ότι αποτελούν χώρες με υπηκόους που χαρακτηρίζονται από βαθιά προβληματική συμπεριφορά, η κάθε μια στο πεδίο της.
xaxaxaxaxaxa
Να σαι καλα αδερφε.
Θεοκρατικο κρατος με πρωθυπουργο που κατα το πρωτο θεμα φαινεται να εχει δηλωσει οτι
''Δεν έχω παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο, δεν έχω βαφτίσει τα παιδιά μου και δεν θα μπορούσα να ορκιστώ κόντρα στις απόψεις που τόσα χρόνια διατυπώνω, φέρεται να είπε ο κ. Τσίπρας στον κκ Ιερώνυμο, εξηγώντας του γιατί επέλεξε να αναλάβει τα καθήκοντά του με πολιτικό όρκο.''
Αντιχριστιανικο κρατος να το δεχτω οτι ειναι αλλα θεοκρατικό;
Μηπως το λες επειδη ετσι ειναι στα χαρτια;
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-17, 15:25
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cHrIsToS8 Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxaxaxaxaxa
Να σαι καλα αδερφε.
Θεοκρατικο κρατος με πρωθυπουργο που κατα το πρωτο θεμα φαινεται να εχει δηλωσει οτι
''Δεν έχω παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο, δεν έχω βαφτίσει τα παιδιά μου και δεν θα μπορούσα να ορκιστώ κόντρα στις απόψεις που τόσα χρόνια διατυπώνω, φέρεται να είπε ο κ. Τσίπρας στον κκ Ιερώνυμο, εξηγώντας του γιατί επέλεξε να αναλάβει τα καθήκοντά του με πολιτικό όρκο.''
Αντιχριστιανικο κρατος να το δεχτω οτι ειναι αλλα θεοκρατικό;
Μηπως το λες επειδη ετσι ειναι στα χαρτια;
Πρέπει να είσαι αφελής για να θεωρείς αριστερό τον Τσίπρα...



Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι είναι, τον είδες να τα βάζει με την Εκκλησία; Είδες διαχωρισμό Κράτους-Εκκλησίας;

Βαθύτατα θεοκρατικό, συντηρητικό κράτος είναι η Ελλάδα. Ουδείς τους αγγίζει. βλ. ΕΝΦΙΑ

Είναι κατεστημένο/απόστημα που δεν σπάει εύκολα. Από εποχής Τουρκοκρατίας, όχι τώρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.