Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-06, 20:04
Το avatar του χρήστη gayteacher
gayteacher Ο χρήστης gayteacher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Η πρώτη μου επαφή με τον χώρο του μεταφυσικού ή αλλιώς παιδικό περιοδικό «Τα Σαΐνια »

Πριν γίνει μόδα το η ενασχόληση με το μεταφυσικό, πριν ο Χαρδαβέλλας κάνει τηλεθεάσεις με τις “πύλες του ανεξήγητου”, πριν ο Λιακόπουλος αρχίσει να ξεπουλάει βιβλία και πριν βγουν ένα σωρό σχετικά περιοδικά και βιβλία, πριν από 15 ολόκληρα χρόνια, ήταν ένα παιδικό περιοδικό που ασχολήθηκέ με τα ζητήματα του μεταφυσικού!

Ήμουν 7 με 8 χρονών όταν είδα στην τηλεόραση μία διαφήμιση(από τις ελάχιστες που έβαλε ποτέ) ενός παιδικού περιοδικού που ασχολούνταν με θέματα όπως αστρονομία, δεινόσαυροι,θέματα γνώσεων γενικά .[Εντωμεταξύ σαν πιτσιρίκι δεν ήμουν και πολύ “φυσιολογικό”, διάβαζα συνέχεια(πολλές φορές για τα μαθήματα του δημοτικού μέχρι κ 1 με 2 η ώρα την νύχτα-ευτυχώς άλλαξα μετά στο γυμνάσιο)οπότε το περιοδικό μου ταίριαξε γάντι] Για να φανταστείτε την ποιότητα εκείνου του περιοδικού στα πρώτα του τεύχη αντί για κάποιο συνηθισμένο παιδικό κόμικ είχε εικονογραφημένες τις εξερευνήσεις του κάπτεν Κουκ. Από κάποια στιγμή και έπειτα ξεκίνησε να βάζει κάθε μήνα και από ένα άρθρο με ζητήματα μεταφυσικού περιεχομένου όπως π.χ Τα μυστήρια του Στόουνχετζ, τα μυστήρια της χαμένης Ατλαντίδας κτλ .Ήταν πραγματικά απίθανα, έτρεχα να αγοράσω το περιοδικό την πρώτη κάθε μηνός. Σιγά, σιγά και χρόνο με τον χρόνο η ποιότητα του περιοδικού μειώνονταν και έτσι αν τρέξετε να το αναζητήσετε τώρα θα δείτε ένα παιδικό περιοδικό σαν όλα τα άλλα με κομικ, κανένα κουίζ και αφιερώματα σε παιδικές ταινίες.

Όποιος σαν παιδί(η και ενήλικας της εποχής!)έτυχε να περάσει απ τα χέρια του αυτό το περιοδικό ας καταθέσει τις αναμνήσεις του!
__________________
Κάθε αλήθεια περνάει από τρία στάδια. Πρώτα γελοιοποιείται. Μετά βρίσκει σφοδρή αντίθεση. Και στο τέλος θεωρείται αυτονόητη.
Άρθουρ Σοπενχάουερ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-06, 20:19
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ gayteacher,

μήπως θυμάσαι αν μεταξύ των συνοδευτικών δώρων που είχε στα τεύχη του το περιοδικό έδιναν κάποια εποχή και μικροσκοπικά βιβλιαράκια (όσο το άνοιγμα της παλάμης) με τρικ ταχυδακτυλουργιάς και άλλα πανέξυπνα τεχνάσματα για να πειραματιστείς; Αν δεν κάνω λάθος, είχε πέσει στα χέρια μου ένα τέτοιο βιβλιαράκι από έναν ξαδερφό μου και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Βλέπεις, είμαι φαν των "μάγων" των ψευδαισθήσεων και από μικρή μου άρεσε να ασχολούμαι με διάφορα κόλπα. Κρίμα που τώρα πια αυτή η "τέχνη" διδάσκεται μόνο σε μια σχολή κοντά σε στάση του ηλεκτικού, κάπου βόρεια....
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-06, 20:35
Το avatar του χρήστη gayteacher
gayteacher Ο χρήστης gayteacher δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ναι πράγματι Αntonia έδινε τέτοια βιβλιαράκια!

Μια σημείωση: τα τεύχη τα έχω φυλαγμένα αλλά δυστυχώς όχι στην Αθήνα, οι γονείς μου ελλείψει χώρου τα μετέφεραν στην επαρχία στο πατρικό του πατρός μου! Οπότε εδώ έγραψα όσα θυμάμαι κ όχι ανατρέχοντας σ αυτά...
__________________
Κάθε αλήθεια περνάει από τρία στάδια. Πρώτα γελοιοποιείται. Μετά βρίσκει σφοδρή αντίθεση. Και στο τέλος θεωρείται αυτονόητη.
Άρθουρ Σοπενχάουερ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-06, 06:13
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
μήπως θυμάσαι αν μεταξύ των συνοδευτικών δώρων που είχε στα τεύχη του το περιοδικό έδιναν κάποια εποχή και μικροσκοπικά βιβλιαράκια (όσο το άνοιγμα της παλάμης) με τρικ ταχυδακτυλουργιάς και άλλα πανέξυπνα τεχνάσματα για να πειραματιστείς;
Πολύ σωστά Αντωνία!

Μαζί με κάθε τεύχος, θυμάμαι, έδινε δώρο ένα μικρό βιβλιαράκι που περιείχε ανέκδοτα, μαγικά τρικ κ δακτυλουργικά, πώς να καταστευάσεις διάφορα πράματα, κ.τ.λ.

Έπαιρνα κ εγώ μικρός το περιοδικό αυτό. Ήταν πραγματικά πολύ ωραίο. Αν και "παιδικό" πολλές φορές διάβαζες στις σελίδες του για διάφορα ενδιαφέροντα θέματα που μόνο για ... παιδιά δεν ήταν!

Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορούσε μέχρι κ πριν μερικά χρόνια (3-4).
Σήμερα, δεν πιστεύω να κυκλοφορεί ακόμα γιατί δεν το έχω πετύχει ξανά στα περίπτερα.
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-06, 10:26
fany_p Ο χρήστης fany_p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Πέλλα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

χοντρό μπιζέλι κυκλοφορεί το είδα σε ένα περίπτερο το σαββατοκύριακο με ένα απο τα βιβλιαράκια ποκετ σάιζ πιο ποκετ δεν υπάρχει... απλα μαλλον δεν πολυδιαβάζεται πλεον σήμερα όπως παλια... εχω και μεχρι πριν απο μερικα χρόνια ολα τα περιοδικα σειρά κάθε μηνα και τα βιβλιαρακια τους. τα επερνε ο αδερφος μου όταν ητανε μικρος
__________________
ΑΥΤΗ ΕΙΜΑΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-06, 20:38
Το avatar του χρήστη Priest_Atheos
Priest_Atheos Ο χρήστης Priest_Atheos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2006
Μηνύματα: 12
Smile

Είναι κρίμα αν δεν το διαβάζουν... Δεν το έπαιρνα πολύ συχνά, αλλά χωρίς αμφιβολία ήταν το καλύτερο "παιδικό" περιοδικό που έχω διαβάσει. Θέματα που αφορούν τα νέα του κόσμου, βιολογία, περιβαλλοντολογία, ανεξήγητο, μεταφυσικό, επιστήμες , τεχνολογία ... ήταν υπέροχο. Εκτός από αυτά είχε αποσπάσματα από comix που δεν ήταν πολύ γνωστά στην Ελλάδα αλλά είχαν πολύ γέλιο. Λεονάρντο, Ναταλία η φευγάτη, Σχολή Μαγείας κ.α. Μερικές ιστορίες π.χ ο Ιωάννης Γιουτεμβέργιος που είχε σε ένα αφιέρωμα για την τυπογραφία κυκλοφορούν και σε μεγάλα comix με το αθάνατο στυλ χαρακτήρων των πρώτων περιοδικών .

Είχε μέσα ένα σωρό αυτοσχέδια παιχνίδια που μπορούσες να παίξεις με υλικά που εύρισκες εύκολα και ένα σωρό άλλα που καλλιεργούσαν την δημιουργικότητα. Μέχρι και τα πιο βαρετά παιχνίδια τα έκαναν κάτι καινούργιο. Η μίνι βιβλιοθήκη ήταν το κερασάκι στην τούρτα .

Θυμάται κανείς τα βιβλία " Διακοπές με τα Σαίνια " ; Κυκλοφορούσαν ένα κάθε καλοκαίρι και ήταν ένα μεγάλο τεύχος με ένα σωρό πράγματα μέσα. Σίγουρα το καλύτερο " Διακοπές με..." που είχα πάρει ποτέ.

Γραμμένα τόσο ωραία , με έναν τρόπο που σε βύθιζαν μέσα . Πάντως δεν διαφημίζεται καθόλου... ελπίζω να έχει αρκετή κυκλοφορία γιατί τέτοια περιοδικά σπανίζουν.
__________________
"If you make people think they're thinking, they'll love you,
but if you really make them think, they'll hate you." - Harlan Ellison
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-09, 13:25
Crissforkiss Ο χρήστης Crissforkiss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 2
Thumbs up

Ειμαι 12 χρονων και αν μιλατε για το περιοδικο "Τα Σαΐνια"(το οποιο περυσι εκλεισε 15 χρονια)ειμαι φανατικη αναγνωστρια του .Δεν ξερω αν πριν γινει το περιοδικο που διαβαζω ειχε θεματα οπως αυτα που αναφερατε αλλα ειμαι σιγουρη οτι και τωρα και πιο πριν ειχε καθε μηνα ενθετο βιβλιαρακι με ανεκδοτα και σε ειδικες περιπτωσεις (Πάσχα και Χριστουγεννα) ειχε εποχιακα αυτοκολλητα η ενθετα με κατασκευες για διακοσμησεις.Δεν θεωρω ομως ακομα και τωρα πως ειναι οπως ολα τα αλλα παιδικα περιοδικά .Τα κομικς ειναι προτωτυπα, εχει στηλη με μερικα ρεκορ γκινες και μια αλλη που αφιερωνει μερικες σελιδες σε διαφορα εθιμα και καποιες εκδηλωσεις στον κοσμο και διαφορες αλλες ψυχαγωγικες,ενημερωτικες και "εκπαιδευτικές" στήλες που κανουν τους αναγνωστες να "ρουφουν" καθε σελίδα.Εχει ακομα διαφορα θεματα που ισως να μην ενδιαφερουν ενα 5χρονο που προτιμα κατι διασκεδαστικο( και αυτος ειναι ο λογος που οι αναγνωστες ειναι απο 7 εως 15 ετων ) αλλα επισης εχει αλλα θεματα που πραγματικα αξιζουν ενα χαμοελο απο καθε εναν που αφιερωνει λιγο χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-09, 13:32
Crissforkiss Ο χρήστης Crissforkiss δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 2
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Priest_Atheos
Είναι κρίμα αν δεν το διαβάζουν... Δεν το έπαιρνα πολύ συχνά, αλλά χωρίς αμφιβολία ήταν το καλύτερο "παιδικό" περιοδικό που έχω διαβάσει. Θέματα που αφορούν τα νέα του κόσμου, βιολογία, περιβαλλοντολογία, ανεξήγητο, μεταφυσικό, επιστήμες , τεχνολογία ... ήταν υπέροχο. Εκτός από αυτά είχε αποσπάσματα από comix που δεν ήταν πολύ γνωστά στην Ελλάδα αλλά είχαν πολύ γέλιο. Λεονάρντο, Ναταλία η φευγάτη, Σχολή Μαγείας κ.α. Μερικές ιστορίες π.χ ο Ιωάννης Γιουτεμβέργιος που είχε σε ένα αφιέρωμα για την τυπογραφία κυκλοφορούν και σε μεγάλα comix με το αθάνατο στυλ χαρακτήρων των πρώτων περιοδικών .

Είχε μέσα ένα σωρό αυτοσχέδια παιχνίδια που μπορούσες να παίξεις με υλικά που εύρισκες εύκολα και ένα σωρό άλλα που καλλιεργούσαν την δημιουργικότητα. Μέχρι και τα πιο βαρετά παιχνίδια τα έκαναν κάτι καινούργιο. Η μίνι βιβλιοθήκη ήταν το κερασάκι στην τούρτα .

Θυμάται κανείς τα βιβλία " Διακοπές με τα Σαίνια " ; Κυκλοφορούσαν ένα κάθε καλοκαίρι και ήταν ένα μεγάλο τεύχος με ένα σωρό πράγματα μέσα. Σίγουρα το καλύτερο " Διακοπές με..." που είχα πάρει ποτέ.

Γραμμένα τόσο ωραία , με έναν τρόπο που σε βύθιζαν μέσα . Πάντως δεν διαφημίζεται καθόλου... ελπίζω να έχει αρκετή κυκλοφορία γιατί τέτοια περιοδικά σπανίζουν.

Ακομα και τωρα διαβαζω καθε καλοκαιρι και το "Διακοπες με τα Σαΐνια" και συμφωνω πως τετοια περιοδικα σπανιζουν.Οντως εχει πολλα προτωτυπα παιχνιδια και πολλα και διαφορα θεματα.Είναι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-09, 20:14
Το avatar του χρήστη bahamut
bahamut Ο χρήστης bahamut δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

μαις και που αναφερθηκε το περιοδικο το διαβαζα κι εγω μανιωδως μεχρι πριν απο 3 χρονια οταν καταλαβα οτι πλεον ημουν πολυ μεγαλος για να το διαβαζω...βεβαια ειχε πεσει και η ποιοτητα του αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.πραγματι καθε τευχος ειχε καποιες σελιδες που αναφερονταν παλιοτερα σε θεματα μεταφυσικα και εκει ηταν η πρωτη επαφη μου με το χωρο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-09, 21:50
black cat Ο χρήστης black cat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Πριν λιγο καιρο εψαξα τα συρταρια μου και βρηκα τευχη ``Τα Σαινια`` . Στα τευχη που βρηκα υπηρχαν θεματα για τη ζωη σε αλλους πλανητες, για ανθρωπους που εχουν την ικανοτητα να πετανε,Και για την αυρα!!
Πολυ Πλακα ειχε ενα κομιξ για ενα βαμπιρ που ετρωγε κετσαπ οπως και το αφιερωμα για τα πιο παραξενα ξενοδοχεια( με δωματια με μεσαιωνικη αιγυπτιακη ή σκανδιναβικη διακοσμηση αλλα και με κρεββατια σαν σαντουιτσ και μπανιερες σαν φλιτζανια) !!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Black is the colour tonight!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.