Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 08-08-05, 17:39
Το avatar του χρήστη Νικηφόρος
Νικηφόρος Ο χρήστης Νικηφόρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Καλά και το δικό μου σχόλιο ειρωνικό ήταν φίλε μου ....Αν μπορείς να ξεχωρίσεις..
Αλλά και πάλι κρίμα που έμεινες πάλι σε αυτό το σχόλιο...
Τέλος πάντων για να τα κάνω ποιο λιανά τα πράγματα θέλω να πώ το εξής:Ότι για την κατάντεια του τόπου μας δεν φταίει η αμορφωσιά.Ούτε το οτι δεν ξέρουμε ολόκληρη την αρχαία ελληνική γραμματεία απ'έξω(δεν χρειάζεται κι όλας).Αλλά απλούστατα φταίει οτι οι άνθρωποι πλέον δεν έχουν αξίες και το κυριότερο δεν έχουν ήθος!Το μόνο που τους νοιάζει πλέον είναι το χρήμα,τόσο πολύ που το έχουν κάνει και θεό τους.Αυτόν τον Θεό τον αγαπάνε τόσο πολύ που κινδυνεύουν να γίνουν θρησκόληπτοι!
Κι έτσι υπάρχει το εξής σημαντικό!Στα σχολεία τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ηθική!Αλλά απλούστατα καλλιεργούν μια κακία και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα φάει ο ένας τον άλλον για τους βαθμούς και όλα τα σχετικά.
Το σχολείο έχει καταντήσει πλέον μια ζούγκλα στην οποία δύσκολα επιβιώνεις και βγαίνεις αναλοίωτος και με πλήρη ψυχικά αποθέματα..
Τώρα θέτεις το πρόβλημα στις σωστές του βάσεις. Μπράβο σου!
Το σχολείο, το πανεπιστήμιο... Και εγώ για αυτό κράζω τους καθηγητές των πανεπιστημίων παραπάνω. Γιατί υποτίθεται ότι αυτοί είναι η αφρόκρεμα της Ελληνικής διανόησης και είναι δυστυχώς εκείνοι που έχουν ξεφτιλίσει τη γνώση σε υπερθετικό βαθμό. Γιατί αγαπητέ μου η κάθε εκάστοτε κυβέρνηση συμβουλεύεται αυτούς τους ''κυρίους'' για να εξελίξει το εκπαιδευτικό σύστημά της, αλλά αυτοί είναι ξεπουλημένοι. ΟΛΟΙ. Γι΄αυτό και τα σημαντικά μυαλά φεύγουν από την χώρα, γιατί βλέπουν όλη αυτήν την κατάσταση.

Στο βασίλειο των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος...........
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-08-05, 17:44
michalis_22 Ο χρήστης michalis_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Red face

Φίλε Νικηφόρε
Πολύ σωστα αυτά που λεσ!Δυστυχως έχουμε επέλθει σε μια κοινωνία όπου το μεγαλύτερο όπλο των ελ-λήνων , η παιδεία , έχει γίνει το πιο εμπορικό μαγαζάκι σε όλους τους τομείς του ! Απο το γυμνασιο - λύκειο με τα φροντιστήρια και τα κάθε λογής βοηθήματα , έως τα ΑΕΙ - ΤΕΙ που μας μεταναστεύουν σε άλλες πόλεις για να οικονομάνε κάποιοι .
Μας καταργήσανε την πιο δημιουργική γλώσσα του κόσμου , την αρχαία ελληνική ! Μια γλώσσα που στα χέρια των ελ-λήνων δεν ήταν απλά ένα μέσο επικοινωνίας αλλά ένα μέσο για την θεοποίηση του ανθρώπου !
__________________
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-08-05, 18:23
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Μάιστα κύριε Νικηφόρε.

Από που και ως που με λες φιλαράκο? Με ξέρεις και από χθές? Έκανα μόκο? Σαν πολύ φόρα δεν πήρες?

Τι να σου πω για τις καταλήψεις? Εσύ τι μας είπες δηλαδή?

Θρησκευμάτων μου? Σου λέω λοιπόν ότι είμαι άθεος για να το βουλώσεις μια και καλή με αυτήν την ιστορία. Αλλά πραγματικά πως σου ήρθε αυτό? Είπα τίποτα εγώ?

Λες
"Πες μας από που παίρνεις εφαλτήριο για να αναπτερώσεις το ξεπεσμένο ηθικό σου? Μήπως από τους αρνησιπάτριδες νέους που δεν δίνουν δεκάρα για την χώρα, τους θεσμούς, την ιστορία, τους προγόνους, το αίμα? Που κατέβάζουν την Ελληνική σημαία από τον Λευκό Πύργο και δεν δίνει κανείς δεκάρα? Που έχουν για θεό την αρπαχτή? Ο Δημόσιος θεός με το ρουσφέτι για σύμβολο δεν σου λέει τίποτα? "

Πόσο ψυχεδελικός μπορείς να γίνεις ακόμα?
Το ξεπεσμένο ηθικό μου? Άκου φίλε πάρτο αλλιώς το θέμα, κάτσε να συζητήσουμε σαν άνθρωποι και άσε τους χαρακτηρισμούς, οκ?

Θες να συζητήσουμε γιατο αρχικό θέμα του τόπικ, για τις καταλήψεις, για τα θρησκευτικά στα σχολεία, για τους προγόνους και το αίμα τους,για την σημαία? Ένα ένα και αν σε προβληματίζουν αυτά περισσότερο από το αρχικό θέμα άνοιξε τόπικ να συζητήσουμε εκεί και όχι εδώ μιάς και άλλο είναι το θέμα. Μην πετάς πυροτεχνήματα περί θεσμούς,ιστορίες και αρνησιπάτριδες. Βάλτα κάτω να τα συζητήσουμε.
Οκ?
Αντε λοιπόν, πες για ποιό απ' όλα θες να συζητήσουμε και ας αρχίσουμε διάλογο και όχι χαρακτηρισμούς.
Κόψε το επιθετικό ύφος σου, εκτός και αν δεν θες να συζητήσουμε αλλά να βριστούμε. Είμαι μέσα και για τα δύο...
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cosmictsak : 09-08-05 στις 00:38
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-08-05, 20:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το θέμα, στην αρχή, όταν διάβασα τον πρώτο φίλο και ήθελα πολύ να γράψω και θα είχα μάλιστα αρκετά να πω μια και έχω κάνει και μια εργασία-μελέτη πάνω στο θέμα. Αλλά μετά, συνεχίζοντας να διαβάζω τους υπόλοιπους, είπα ότι θα ήταν καλύτερα να μην χάσω τον χρόνο μου. Έπεσε πολύ μόρφωση και πολύ κουλτούρα από ανορθόγραφους και μη. (ή μήπως ανωρθώγραφους ή ανω ορθόγραφους). Έπεσαν μέσα οι επαναστάσεις, η Χούντα, ο Τσε, η καταλήψεις, οι εκβιασμοί, οι λαθρομετανάστες, οι μπιτέδες, οι χέστρες και τα τζακούζι του Παντείου, το Πασοκ, η ΝΔ, οι εθνοπατέρες, οι παπάδες, τα μόκο, τα κομούνια, οι χαφιέδες της δεξιάς, οι αλκοολικοί καθηγητές, το δημόσιο, το ελεύθερο, το απαγορευμένο, το σεξ, η βία, οι θεωρίες για το πόσο έχουν μοίρα οι αμόρφωτοι-ανορθόγραφοι στο κόσμο, στην Ελλάδα, στο σύμπαν, κάποιοι έψαχναν να βρουν αν γνωρίζονται από κάπου και συγκεκριμένα από την προηγούμενη μέρα (μια και ήμουν πιωμένος χθες και δεν θυμάμαι) και τελικά ο ένας (βγήκε το συμπέρασμα ότι) είναι βολεμένος ακροδεξιός πυρηνικός φυσικός οπού έχει πάρει θεσούλα στο δημόσιο και γι αυτό ενοχλείτε από τους φύλακες τις γνώσης αλλά και της αλήθειας που προσπαθούν να μας οδηγήσουν εκεί που οι άλλοι μας κρύβουν εσκεμμένα. Που να μπλέκεις τώρα… Πάντως για να ξέρετε περί μορφώσεως ο πατέρας μου, οπού είναι παιδί της κατοχής και δεν πήγε παρά μόνο μέχρι την δεύτερη τάξη του δημοτικού, έχει πιο πολύ μόρφωση από σας, γιατί μόρφωση δεν είναι η γνώση των αρχαίων ελληνικών κειμένων αλλά και να μπορείς να διεξάγεις ένα διάλογο… με έναν στοιχειώδη σεβασμό προς τον συνομιλητή… αυτή την μόρφωση δεν την παίρνεις από το σχολείο αλλά από το σπίτι… Μάλλον πολλοί θέλουν πολύ μόρφωση και κόπο ακόμα…
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-08-05, 21:27
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά, αλλά τελικά ούτε εσύ μας είπες τίποτα, εκτός βέβαια από το ότι ο πατέρας σου έχει πιο πολύ μόρφωση από όλους εμάς, κάτι το οποίο είναι προσωπική κρίση σου και δικαίωμά σου να το πιστεύεις, αλλά δεν έχει καμία σχέση.
Και εκεί που σχολιάζεις ότι δεν σου αρέσει το που πήγε η συζήτηση, την πας στο τι κάνει και πόσο σπουδαίος είναι ο πατέρας καθενός.
Είναι λίγο άδικο έως προσβλητικό να αναφέρεις το σπίτι ως χώρο εκπαίδευσης και μόρφωσης όταν προηγουμένως μας λες ότι χάνεις το χρόνο σου με το επίπεδό μας (μας κρίνεις/βρίζεις το σπίτι δηλαδή). Δεν νομίζεις?
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-08-05, 00:20
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

[QUOTE=ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ]Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσο της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακηστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.QUOTE]
Τις αξίες και τον σωστό τρόπο σκέψης τον διέδηδαν και μέσω του αθλητισμού (και κυρίως μέσω του παγκρατίου). Όσο για σήμερα οι νέοι προτειμούν λίγο περισσότερο την καλοπέραση...!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-09-05, 18:36
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

[QUOTE=Raistlin]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Οι αρχαιοι υμων προγονοι βασιζονταν στην παιδεια ωστε να διαδωσουν τις αξιες και των σωστο τροπο σκεψης στις επομενες γενιες.Μεσο της παιδειας δημιουργουσαν το υποβαθρο ωστε οι απογονοι τους να αποκτησουν τις γνωσεις και να θωρακηστουν με το πνευματικο φως απεναντι στο σκοταδισμο της ανυπαρξιας.QUOTE]
Τις αξίες και τον σωστό τρόπο σκέψης τον διέδηδαν και μέσω του αθλητισμού (και κυρίως μέσω του παγκρατίου). Όσο για σήμερα οι νέοι προτειμούν λίγο περισσότερο την καλοπέραση...!

εγω πιστευω οτι οι νεοι απο οτι βλεπω εχουν την διψα για μαθηση και επαφη με το αρχαιο Ελληνικο πνευμα αλλα υπαρχουν καποιοι αλλοι παραγοντες που βαζουν τροχοπεδη σε αυτην την αναζητηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ : 06-09-05 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-09-05, 23:28
Lillith Ο χρήστης Lillith δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Στο θέμα μας

Πολλά ακούστηκαν (όχι όλα σχετικά με το θέμα). Επειδή έχω πρόσφατο το σχολείο (πριν από 2 χρόνια τελείωσα) και αυτή τη στιγμή είμαι στο δεύτερο έτος της φοιτιτικής μου ζωής, έχω αρκετά παραδείγματα....
1) Τα βιβλία που δίνουν στα σχολεία, μόνο για το τζάκι κάνουν (αφού δε μας μορφώνουν, τουλάχιστον να μας ζεσταίνουν). Αν πάρω για παράδειγμα τα βιβλία της Ιστορίας (γενικής παιδείας) της 3ης Λυκείου (είχαμε 2 βιβλία) τότε αυτοί που τα έγραψαν ή δεν ήξεραν πως να γράφουν ή είχαν σκοπό μόνο να παραπλανήσουν. Πως είναι δυνατόν να "μάθω" (εννοώ να κάνω κτήμα μου) ιστορία όταν ανάμεσα στα κεφάλαια δεν υπάρχει καμία λογική συνέχεια (π.χ. από αρχαιότητα πάμε στην αναγέννηση!!!).
2) Ποιός μαθητής που ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να πάει σε κάποιο φροντιστήριο και να ΠΛΗΡΩΝΕΙ για γνώση που υποτίθεται πως είναι δωρεάν, μπορεί σήμερα να εκτιμήσει αυτά που μαθαίνει;
3) Όταν ο μόνος τρόπος να περάσεις σε κάποια σχολή είναι να δώσεις πανελλήνιες, όπου σε προειδοποιούν πως σε μαθήματα όπως η ιστορία και η έκθεση, αν δε γράψεις αυτά που θέλει να διαβάσει ο εξεταστής (γιατί σου δίνουν και περίπου τις "σωστές" απαντήσεις στα φροντιστήρια) θα κοπείς?
4) Πως μπορώ εγώ να σεβαστώ έναν καθηγητή που μπαίνει στην αίθουσα και μας ειρωνεύεται και έμμεσα μας βρίζει?

Υπάρχουν πολλά ακόμα που έχω να πω, αλλά προτιμώ τον διάλογο από το μονόλογο
__________________
Ποιά είμαι, που πάω (E.T. go home...)....???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-09-05, 09:47
ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Ο χρήστης ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2004
Περιοχή: Ν.ΙΩΝΙΑ
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Η μοναδικη ελπιδα να ξεφυγουμε απο αυτη την στειρα γνωση των σχολικων βιβλιων ειναι η προσωπικη μελετη της αρχαιας γνωσης και η διαδοση της σε παγκοσμια κλιμακα ωστε να ξεφυγουμε απο τους υλιστες δυναστες της παγκοσμιοποιησης.Μονο αν στηριχθουν ολοι οι λαοι στην γνωση της αρχαιας Ελληνικης παιδειας θα επελθει ο νομος του δικαιου.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-09-05, 11:07
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά ενώ η άποψη ότι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Η μοναδικη ελπιδα να ξεφυγουμε απο αυτη την στειρα γνωση των σχολικων βιβλιων ειναι η προσωπικη μελετη της αρχαιας γνωσης και η διαδοση της σε παγκοσμια κλιμακα
είναι δίκαιη και ενδεδειγμένη, αλλοίμονο σ' όποιους εμπιστεύονται τη σερβιρισμένη γνώση,
το ότι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
...Μονο αν στηριχθουν ολοι οι λαοι στην γνωση της αρχαιας Ελληνικης παιδειας θα επελθει ο νομος του δικαιου.
, αυτό το "μόνο αν" μου έφερε αμέσως στο νου εκείνο το "Eine Volk, Eine Reich,...". Υποψιάζομαι δε ότι από την εφαρμογή του, το "... eine Fuehrer" δε θα είναι μακριά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.