Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-03-12, 13:52
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Εντάξει πάω πάσο δεν σου άρεσε. Το δέχομαι!
Όμως θέλω να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Το κάθε κεφάλαιο εκτός από τον επίλογο είναι 1 σελίδα του υπολογιστή. Απλά, επειδή εδώ είναι πυκνογραμμένο κείμενο δίνει αυτή την αίσθηση. Δεν έχω λοιπόν περιγραφή μέσα στο σπίτι; Στη Ρόδο, σε όλα τα μέρη; Δεν περιγράφω το 1852; Εντάξει η κάθε γνώμη είναι υποκειμενική. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει. Όμως είναι άσχημο να γράφεις ότι εκτίθεμαι στα μάτια άλλων και να προσβάλλεις. Λες απλά τη γνώμη σου και δεν κατακρίνεις εμένα ή τους άλλους. Αυτό με πείραξε. Άλλωστε, γι' αυτό άνοιξα το νήμα αυτό. Δεν περίμενα να αρέσει σε όλους. Δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό. Δεν είναι το πρώτο μου διήγημα. Το έγραψα σε στιλ διηγήματος για να μην πλήξουν για να είναι ευχάριστο στο διάβασμα.
Τα μυθιστορήματα είναι κουραστικά και πληκτικά.
Είναι μια ιστορία φανταστική, σωστά ορθογραφημένη, ευχάριστη, περιπετειώδης. Είναι ό,τι ακριβώς ζητά το μεταφυσικό. Συγγραφέας δεν σκοπεύω να γίνω. Αν γινόταν αυτά δεν θα τα έγραφα εδώ. Όταν ρωτάω τη γνώμη τους εννοώ διαβάζονται, είναι ευχάριστα, περνάνε καλά; Αυτός είναι ο σκοπός. Βλέποντας ότι το διήγημα μου το διάβασαν 100,200, 300...700 άτομα ικανοποιούμαι. Αν ένας μου πει ότι του άρεσε, πέρασε ωραία, με ικανοποιεί να συνεχίσω. Αν άλλος μου πει έκανες λάθος όπως εσύ εγώ θα δω πού κάνω λάθος και δεν θα το επαναλάβω την επόμενη φορά ή δεν θα γράψω πια άλλο. Η φίλη Χίμαιρα που τη θέτεις σαν παράδειγμα δεν είπε ότι είναι άσχημο αλλά ήθελε περισσότερα στολίδια, τα οποία δεν τα έβαλα γιατί δεν φαντάστηκα ότι τα χρειάζεται στο συγκεκριμένο μέρος ή το χρειάζεται εκεί που το έβαλα. Μια γυναίκα θα κρίνει διαφορετικά το έργο μου. Οι άνδρες ίσως πουν τους χαρακτήρες ξύλινους. Παίζει ρόλο και το φύλο και ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αν ήμουν άνδρας θα είχα άλλο ύφος. Έχει όμως και άνδρες που θα πουν ωραίο είναι και γυναίκες που δεν θα το εγκρίνουν. Γι΄αυτό το λόγο λαμβάνω υπόψην μου τι λέει η πλειοψηφία και κρίνω. Θυμάμαι ότι το παρά 5 όλος ο κόσμος το έβλεπε κι εγώ ήμουν το 20% που το απέρριπτε. Έτσι για κάθε έργο η κρίση είναι υποκειμενική. Δεν θέλω λοιπόν να αμφισβητείς τη γνώμη των άλλων, αλλά να λες δεν μου αρέσει εμένα. Το κατάλαβες;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 21-03-12 στις 14:07
  #22  
Παλιά 21-03-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Έλα, μεταξύ μας τώρα και ο τίτλος από μόνος του μόνο για παιδικό τραγούδι των mazoo and the zoo κάνει. Εγώ σκέφτηκα ότι θα 'ναι κανένα παιδικό διήγημα και έκανα το άλμα να αρχίσω να το διαβάζω. Διάβασα έως την 3η σειρά και μετά πήγα πάλι στην αναζήτηση του forum. Ε, λέω, δε μπορεί τόσο πια. Κάτι καλό θα έχει. Μετά, όμως, διάβασα πάλι για την ιστορία σου, πάλι για την Παναγία που έσωσε εσένα και την περιουσία σου, λέω άσε το καλύτερα. Ας πάμε κατευθείαν στον επίλογο! Περιγραφή 0 όπως έγραψε και ο προλαλήσας, παρά μόνο άδειοι, κενοί, πεζοί και ανούσιοι διάλογοι. Αυτό δεν είναι ούτε έργο, ούτε διήγημα, ούτε μυθιστόρημα, θεατρική παράσταση είναι. Σαν αναγνώστης πάντα είχα ένα βίτσιο με τα ονόματα. Ποτέ δε μου άρεσαν τα ονόματα όπως Μαρκέλλα, Ισίδωρος, Ελένη - Βασιλεία και άλλα τέτοια wannabe. Αλλά αυτό είναι στα γούστα του καθενός. Μελέτες έχουν δείξει ότι τα πολλά λόγια στα ηλεκτρονικά έγγραφα δε τα διαβάζει ποτέ κανείς. Διαβάζει μόνο κάτι λίγες σειρές και μετά κουράζεται. Εκτός κι αν κρατηθεί αμείωτο ενδιαφέρον του (όπως σε μία συζήτηση μέσα στο forum για παράδειγμα). Ε, ακόμη και 100 να μπήκαν, δεν πιστεύω να καθήσαν να το διαβάσαν όλοι. Από περιέργεια μπήκαν και μετά συνέχιζαν να βλέπουν videos στο youtube. Βέβαια, μπορεί να ισχύει και το αντίθετο, μιας και δε μπορώ να καταλάβω τον μαζοχισμό των ανθρώπων, αφού έδωκαν και 2Ε έκαστος για να ψηφίσουν τον Benni! Στο ελαφάκι θα κώλωναν; Συνέχισε την συγγραφή. Παλιά υπήρχαν καταραμένοι συγγραφείς και ποιητές. Πλέον, τα φαινόμενα δείχνουν, ότι πρέπει να υπάρχουν μόνο καταραμένοι αναγνώστες.

The next book might be called "Matina Mantarinaki, a poor and lonely ant".
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #23  
Παλιά 22-03-12, 09:20
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Vakryle πριν απαντήσει ο Voel ήταν άλλη η απάντησή σου. Διάβασε να δεις τι είχες γράψει. Μάλιστα δήλωσες ότι θα αρχίσεις να πιστεύεις στο θεό. Τι έγινε; Σε επηρέασε ο κολλητός σου; Ποτέ δεν φαντάστηκα ότι το πληγωμένο ελαφάκι θα με πληγώσει τόσο. Σας παρακαλώ εσάς τους δύο μη δώσετε απαντήσεις στα άλλα διηγήματα ούτε να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση άλλο. Την είπατε τη γνώμη σας, χύσατε όλο σας το δηλητήριο φτάνει. Αφήστε να απαντήσουν οι άλλοι που ακόμα κι αν δεν τους αρέσει θα το πουν με κόσμιο τρόπο.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-03-12 στις 10:19
  #24  
Παλιά 22-03-12, 11:25
colemon Ο χρήστης colemon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

vrakyl να σε ρωτησω..ποσα πανεπιστημια εχεισς βγαλει και εχεις τοσες γνωσεις!!Πω!!στη ΝΑΣΑ επρεπε να εισαι οχι σε αυτο το φτωχο φορουμ αν σχολιαζεις και να κρινεις τας παντα..χαραμιζεσαι!!!!
  #25  
Παλιά 22-03-12, 11:48
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Αν συνεχιστεί κατ' αυτόν τον τρόπο η συζήτηση, θα ξεπεραστούν κατά πολύ οι 5 σελίδες που είχε πει αρχικά ο Vakryle, χωρίς λόγο και νόημα τελικά, γιατί θα επαναλαμβάνουμε τα ίδια και θα καταλήγουμε σε όχι τόσο ευχάριστα συμπεράσματα. Οι απόψεις διίστανται! Γιατί δεν μπορούμε να το δεχτούμε αυτό και να το ξεπεράσουμε; Δεν θα εστιάσω στα κολλητηλήκια που λέει η fantasy, γιατί σημασία έχει η τεκμηριωμένη άποψη όπως η ίδια είχε πει.

fantasy, η κριτική είναι πάντοτε κριτική. Δυστυχώς, δεν μπορείς να αναγκάσεις τον άλλο να σε κρίνει με το γάντι. Όταν κάποιος δεν ικανοποιείται από αυτό που διαβάζει, τότε θα ξεσπάσει. Είναι φυσιολογική αντίδραση όλων των υγιών (πλην των καταραμένων) αναγνωστών. Αλήθεια όμως, σε εκνεύρισε ο τρόπος που σου έκαναν τις παρατηρήσεις, ή μήπως το ότι έγιναν παρατηρήσεις από τα συγκεκριμένα άτομα; Τα σχόλια των Vakryle και Voel είναι μεν κυνικά, αλλά έχουν λογική και είναι επαρκώς τεκμηριωμένα. Άρα, δεν υπάρχει λόγος να αντιδράς τόσο έντονα (καταλαβαίνω... από αγανάκτηση) και να στεναχωριέσαι, από την στιγμή που έχεις δώσει το ελεύθερο σε κάθε είδους κριτική και σχόλια. Μην αισθάνεσαι ότι σε έχουν κολλήσει στον τοίχο, γιατί κριτική γίνεται σε όλους. Μην το βλέπεις αρνητικά, αλλά δέξου τις παρατηρήσεις όλων μας και κράτα από αυτές ότι πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει και θα σε κάνει καλύτερη, τουλάχιστον σ' αυτόν τον τομέα. Αν από την άλλη δεν πιστεύεις ότι χρειάζονται όλα αυτά, μην ασχοληθείς ξανά, γιατί νιώθεις άσχημα, αντί να ηρεμείς και να ευφραίνεις τη ψυχούλα σου, που στην ουσία κάνει η τέχνη και ότι αγαπάμε μέσα από αυτή.

Δεν είναι απαραίτητο να αναλωνόμαστε σε τέτοιου είδους συζητήσεις, γιατί όπως ήδη είπα, δεν βγάζει κάπου. Είναι φυσιολογικό να μην μπορούμε να ικανοποιήσουμε όλους τους ανθρώπους γύρω μας, από τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες και ανάγκες. Οφείλουμε όμως να σεβόμαστε τον κόπο του συγγραφέα, γιατί εδώ που τα λέμε, δεν δημοσιεύονται διηγήματα στο forum του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, αλλά στο metafysiko.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
  #26  
Παλιά 22-03-12, 11:59
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chimaira Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνεχιστεί κατ' αυτόν τον τρόπο η συζήτηση, θα ξεπεραστούν κατά πολύ οι 5 σελίδες που είχε πει αρχικά ο Vakryle, χωρίς λόγο και νόημα τελικά, γιατί θα επαναλαμβάνουμε τα ίδια και θα καταλήγουμε σε όχι τόσο ευχάριστα συμπεράσματα. Οι απόψεις διίστανται! Γιατί δεν μπορούμε να το δεχτούμε αυτό και να το ξεπεράσουμε; Δεν θα εστιάσω στα κολλητηλήκια που λέει η fantasy, γιατί σημασία έχει η τεκμηριωμένη άποψη όπως η ίδια είχε πει.

fantasy, η κριτική είναι πάντοτε κριτική. Δυστυχώς, δεν μπορείς να αναγκάσεις τον άλλο να σε κρίνει με το γάντι. Όταν κάποιος δεν ικανοποιείται από αυτό που διαβάζει, τότε θα ξεσπάσει. Είναι φυσιολογική αντίδραση όλων των υγιών (πλην των καταραμένων) αναγνωστών. Αλήθεια όμως, σε εκνεύρισε ο τρόπος που σου έκαναν τις παρατηρήσεις, ή μήπως το ότι έγιναν παρατηρήσεις από τα συγκεκριμένα άτομα; Τα σχόλια των Vakryle και Voel είναι μεν κυνικά, αλλά έχουν λογική και είναι επαρκώς τεκμηριωμένα. Άρα, δεν υπάρχει λόγος να αντιδράς τόσο έντονα (καταλαβαίνω... από αγανάκτηση) και να στεναχωριέσαι, από την στιγμή που έχεις δώσει το ελεύθερο σε κάθε είδους κριτική και σχόλια. Μην αισθάνεσαι ότι σε έχουν κολλήσει στον τοίχο, γιατί κριτική γίνεται σε όλους. Μην το βλέπεις αρνητικά, αλλά δέξου τις παρατηρήσεις όλων μας και κράτα από αυτές ότι πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει και θα σε κάνει καλύτερη, τουλάχιστον σ' αυτόν τον τομέα. Αν από την άλλη δεν πιστεύεις ότι χρειάζονται όλα αυτά, μην ασχοληθείς ξανά, γιατί νιώθεις άσχημα, αντί να ηρεμείς και να ευφραίνεις τη ψυχούλα σου, που στην ουσία κάνει η τέχνη και ότι αγαπάμε μέσα από αυτή.

Δεν είναι απαραίτητο να αναλωνόμαστε σε τέτοιου είδους συζητήσεις, γιατί όπως ήδη είπα, δεν βγάζει κάπου. Είναι φυσιολογικό να μην μπορούμε να ικανοποιήσουμε όλους τους ανθρώπους γύρω μας, από τη στιγμή που υπάρχουν διαφορετικοί χαρακτήρες και ανάγκες. Οφείλουμε όμως να σεβόμαστε τον κόπο του συγγραφέα, γιατί εδώ που τα λέμε, δεν δημοσιεύονται διηγήματα στο forum του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, αλλά στο metafysiko.
Οι παρατηρήσεις φίλη μου είναι δεκτές από τον οποιονδήποτε φτάνει να λέει καθαρά τη γνώμη του, χωρίς να επηρεάζει την κρίση των άλλων. Είσαι αντικειμενική κι αυτό μου αρέσει σε σένα. Δεν με πείραξε η άσχημη κριτική, άλλωστε εγώ δίνω το ελεύθερο ο καθένας να πει τη γνώμη του. Δεν του δίνω όμως το δικαίωμα να λέει μην της δίνεις αέρα, ξεφτελιέσαι στα μάτια των άλλων. Κατάλαβες; Μέσα από τα λάθη μου μαθαίνω. Όχι όμως να βρίζει. Εγώ θα του έλεγα ότι προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει σαν κείμενο, χωρίς να επηρεάζω την κρίση των άλλων. Σεβαστό και κατανοητό. Δεν θα υπάρχουν λες άνθρωποι που θα λένε ο Παπαδιαμάντης δεν αξίζει σαν συγγραφέας; 1000 μυαλά, χίλιες ιδέες.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

  #27  
Παλιά 22-03-12, 12:16
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Έλα ρε fantasy, δεν παίζει να πιστεύεις καν αυτά που λες. Είναι από τα πιο σουρεαλιστικά posts που έχω διαβάσει ποτέ. Σου είχα πει εμμέσως ότι το έργο σου ήταν κακό και το έκανα παρομείωση με το 666 και είπα ότι αφού υπάρχει το κακό, άρα υπάρχει και το καλό, δηλαδή ο Θεός (μιας και μιλάμε για 'σένα) και εσύ τώρα μου λες ότι δήλωσα ότι θ' αρχίσω να πιστεύω στο Θεό; Δεν υπάρχει! Σου λέω να δω τις κριτικές να φτάνει τις 5 σελίδες κι ας πάθω τέτανο και 'συ μου λες ότι είχα άλλη γνώμη; Ο Voel δεν είναι κολλητός μου, απλά τα δύο "V" έχουν πνευματική ταύτιση. Ε, forum είναι colemon. Τι θες να κάνω. Να κάνω login για ν' αλλάζω avatar και signature; Άσε που νομίζω ότι το topic λέει "Κριτική & σχόλια...". Πω πω, μην πούμε κάτι το αντίθετο κάποιοι από εδώ μέσα, κολλητάρια θα μας βγάλετε! Μας χωρίζουν 504 khm χωρίς να έχουμε ειδωθεί καν. Άσε που έτσι, εσύ βγαίνεις κερδισμένη βρε fantasy. Διαφήμιση γίνεται. Ακόμη και γκρίζα, διαφήμιση είναι. Θυμάσαι όταν ήταν υποψήφια η Γεννηματά και ένας άλλος της ΝΔ; Με κάτι αυτοκίνητα; Ε, τελικά με BMW πήγε να την βγει ο άλλος στην διαφήμιση, αλλά τελικά πήρε το scooterάκι του! Δε θέλαμε να σε πληγώσουμε, ούτε δηλητήριο να χύσουμε, απλά σου είπαμε ότι το έργο σου, τούτο, δεν ήταν καλό. Άσε, μπροστά μας θα τα βρούμε! Θα διαβάζει κανένας εδώ αυτά που λέμε και για να μας εκδικηθεί, θα αρχίσει να μαζεύει κλούβια αυγά! Να σε πω, όμως, γιατί χαραμίζεις εδώ το ταλέντο σου να έρχεται ο κάθε τυχάρπαστος, αχώνευτος και κάθε κακιά παρέα να σε κριτικάρει και δεν μαζεύεις όλα τα διηγήματα που έχεις γράψει, να τα ενώσεις κάπως και να τα εκδόσεις; Πάντα είχα αυτήν την απορία! Πάντως εγώ σου είπα τι με ενόχλησε. Οι διάλογοι, τα ονόματα και ο τίτλος.
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #28  
Παλιά 22-03-12, 12:31
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα ρε fantasy, δεν παίζει να πιστεύεις καν αυτά που λες. Είναι από τα πιο σουρεαλιστικά posts που έχω διαβάσει ποτέ. Σου είχα πει εμμέσως ότι το έργο σου ήταν κακό και το έκανα παρομείωση με το 666 και είπα ότι αφού υπάρχει το κακό, άρα υπάρχει και το καλό, δηλαδή ο Θεός (μιας και μιλάμε για 'σένα) και εσύ τώρα μου λες ότι δήλωσα ότι θ' αρχίσω να πιστεύω στο Θεό; Δεν υπάρχει! Σου λέω να δω τις κριτικές να φτάνει τις 5 σελίδες κι ας πάθω τέτανο και 'συ μου λες ότι είχα άλλη γνώμη; Ο Voel δεν είναι κολλητός μου, απλά τα δύο "V" έχουν πνευματική ταύτιση. Ε, forum είναι colemon. Τι θες να κάνω. Να κάνω login για ν' αλλάζω avatar και signature; Άσε που νομίζω ότι το topic λέει "Κριτική & σχόλια...". Πω πω, μην πούμε κάτι το αντίθετο κάποιοι από εδώ μέσα, κολλητάρια θα μας βγάλετε! Μας χωρίζουν 504 khm χωρίς να έχουμε ειδωθεί καν. Άσε που έτσι, εσύ βγαίνεις κερδισμένη βρε fantasy. Διαφήμιση γίνεται. Ακόμη και γκρίζα, διαφήμιση είναι. Θυμάσαι όταν ήταν υποψήφια η Γεννηματά και ένας άλλος της ΝΔ; Με κάτι αυτοκίνητα; Ε, τελικά με BMW πήγε να την βγει ο άλλος στην διαφήμιση, αλλά τελικά πήρε το scooterάκι του! Δε θέλαμε να σε πληγώσουμε, ούτε δηλητήριο να χύσουμε, απλά σου είπαμε ότι το έργο σου, τούτο, δεν ήταν καλό. Άσε, μπροστά μας θα τα βρούμε! Θα διαβάζει κανένας εδώ αυτά που λέμε και για να μας εκδικηθεί, θα αρχίσει να μαζεύει κλούβια αυγά! Να σε πω, όμως, γιατί χαραμίζεις εδώ το ταλέντο σου να έρχεται ο κάθε τυχάρπαστος, αχώνευτος και κάθε κακιά παρέα να σε κριτικάρει και δεν μαζεύεις όλα τα διηγήματα που έχεις γράψει, να τα ενώσεις κάπως και να τα εκδόσεις; Πάντα είχα αυτήν την απορία! Πάντως εγώ σου είπα τι με ενόχλησε. Οι διάλογοι, τα ονόματα και ο τίτλος.
Εσύ δεν με ενόχλησες τόσο, όσο ο Voel. Δεν τα ΄έκανα βιβλίο γιατί δεν ξέρω αν θα έχουν ζήτηση. Εμένα έτσι που το έγραψες αρχικά μου φάνηκε ότι σου άρεσε. Είχα τρεις τίτλους υπόψην Χρονική δίνη, το βιβλίο της ζωής και ανυπαρξία, αλλά ίσως το ελαφάκι να ευαισθητοποιούσε κάποιους να το ανοίξουν. Τελευταία στιγμή άλλαξα τον τίτλο. Το έκανα για να το διαβάσουν περισσότεροι, γιατί τα προηγούμενα δεν τα άνοιξαν πολλοί. Το έκανα με πονηριά και την πάτησα. Στέλνω λοιπόν ένα ε-μαιλ στην Mel;an και αλλάζει τον τίτλο. Ποιον από τους τρεις να βάλω; Αφού ο τίτλος του έκανε τόσο κακό. Όσο για τα ονόματα βάζω σπάνια για να μην αδικήσω κάποιο φίλο μου. ΄Έχω βλέπεις πολλούς φίλους Θα παρατηρήσετε ότι οι καλοί ρόλοι έχουν τα πιο γνωστά ονόματα. Δεν χαρακτήρισα τις 160 αίθουσες; Δεν περιέγραψα τη Ρόδο και τα αξιοθέατα; Τι περισσότερο να κάνω; Στην περιπλάνηση δεν έβαλα ημερομηνίες και στοιχεία; Μέσα από το διάλογο έγραφα τι έβλέπαν. Άλλωστε ο κάθε συγγραφέας; έχει το δικό του ύφος. Εσύ με πλήγωσες με τον τέτανο. Ήταν πολύ χοντρό αυτό που είπες. Το ίδιο και ο Voel. Αν έγραφες ότι δεν μου άρεσε για τον εξής λόγο δεν θα γινόταν τίποτα. Άλλωστε όπως λες δεν το διάβασες. Πώς μπόρεσες να το κρίνεις; Άρα το έκρινες μέσα από τα μάτια του Voel. Επίσης, πώς πιστεύεις ότι έχω ταλέντο και μου προτείνεις να τα εκδώσω από τη στιγμή που δεν σ'΄αρέσει η δουλειά μου; Εκτός και αν δεν σ' αρέσει μόνο η συγκεκριμένη εργασία. Αν ισχύει αυτό πάω πάσο. Περιμένω την κριτική σου για τα άλλα έργα. Αν δεν σ' αρέσουν πες δεν μου αρέσουν για τον εξής λόγο. Η ειρωνεία είναι ό,τι χειρότερο μέσα σε ένα φόρουμ.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-03-12 στις 12:45
  #29  
Παλιά 22-03-12, 12:34
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #30  
Παλιά 22-03-12, 12:45
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο
vakryle, να κοψεις την πολυ παρεα μαζι μας!!!!


μαλακωνεις κ γινεσαι καλο παιδι!!


voel, σαρεσε δεν σαρεσε το διηγημα, ο σκοπος ειναι να ενθαρρυνεις την προσπαθεια κ οχι να γραφεις σαν κακος κριτικος της λογοτεχνιας, σε ενα φορουμ του μεταφυσικου!!
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 22-03-12 στις 12:49
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.