Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-03-06, 17:38
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Thumbs up Αποστολή στο Καστελόριζο-Ολική Έκλειψη 29/3/2006

Αγαπητοί φίλοι της Κοινότητας του Μεταφυσικού,

Ένα σπουδαίο αστρονομικό γεγονός θα λάβει χώρα την Τετάρτη 29 Μαρτίου 2006. Οι αστρονόμοι όλου του κόσμου, ερασιτέχνες και επαγγελματίες, θα έχουν τα μάτια τους στραμμένα ψηλά για ένα σπάνιο φαινόμενο,αυτό της Ολικής Έκλειψης Ηλίου! Η Σελήνη θα κρύψει τον Ήλιο και θα ρίξει την σκιά της πάνω στην Γη μας. Η διάρκεια του φαινομένου της ολικότητας δεν ξεπερνά ποτέ τα 7 λεπτά. Φέτος το μέγιστο θα είναι 4 λεπτά κάπου..στη Λυβύη!

Όμως η τύχη έχει βάλει το χεράκι της..υπάρχει ένα μέρος της Ελλάδας..μακρυνό..που η έκλειψη είναι ορατή κατά 100%. Στο ακριτικό Καστελόριζο, ένα νησάκι 9 τετραγωνικών χιλιομέτρων,το πιο απομακρυσμένο σύνορο της Ελλάδας!!Για 2 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα το νησάκι αυτό θα βρίσκεται στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος όλης της αστρονομικής κοινότητας (μιας που η άμμος της Λυβύης και τα γριπιασμένα κοτόπουλα της Τουρκίας δεν εδείκνυντο για παρατήρηση)! Στο Καστελόριζο θα βρεθούν δύο μέλη της κοινότητας μας: o γράφων Quendi και η Kamelot για να παρακολουθήσουν το φαινόμενο και να μεταφέρουν για λογαριασμό της κοινότητας της Gateway καi της Πυθέας, την κάλυψη της έκλειψης!

Γιατί όμως είναι τόσο σημαντικό το φαινόμενο θα ρωτήσουν κάποιοι ώστε να πάμε στην άλλη άκρη της Ελλάδας για λιγότερο από 3 λεπτά?? Η ολική έκλειψη είναι ένα γεγονός που μπορεί να μην έχεις άλλη ευκαιρία να το παρακολουθήσεις κατά την διάρκεια της ζωής σου.Επειδή η σκιά που πέφτει στην επιφάνεια της Γης έχει πολύ μικρό εύρος (λιγότερο από 300 χιλιόμετρα) πρέπει να ταξιδέψεις σε σε συγκεκριμένο τόπο από τον οποίο γνωρίζεις ότι περνά η σκιά. Ολική έκλειψη στον ίδιο τόπο συμβαίνει κατά μέσο όρο κάθε 300 χρόνια περίπου!! Εκτός αυτού η επόμενη ολική ορατή από Ελλάδα θα γίνει το 2088!! Συν το ότι αυτές των επόμενων 10 χρόνων είναι ορατές από Ειρηνικό Ωκεανό, Αρκτική,Ανταρκτική,Βόρεια Αμερική,Ινδικός Ωκεανός...με καλύτερη περίπτωση αυτην της Κίνας!!! Βέβαια εκτός όλων αυτών..το σημαντικότερο είναι η γοητεία του φαινομένου.Όσοι έχουν δει ολική έκλειψη λένε ότι είναι αξέχαστο φαινόμενο: Στην ολική φάση ο ουρανος σκοτινιάζει και γίνεται σχεδόν νύχτα..φαίνονται στον ουρανό τα λαμπρότερα άστρα και οι πλανήτες που δεν είναι ορατοί λόγω της ημέρας..η θερμοκρασία πέφτει αισθητά και τα ζώα&πουλιά,άλλα σταματούν να ακούγονται,άλλα κρύβονται και άλλα βγάζουν φοβισμένες κραυγές! Και τέλος το ομορφότερο όλων:Όταν η Σελήνη καλύψει εντελώς τον Ηλιακό δίσκο ξεπροβάλει το μεγαλόπρεπο ΣΤΕΜΜΑ του Ήλιου..το λαμπρότατο στεφάνι της εξώτερης ατμόσφαιράς του το οποίο κανείς δεν ξέρει πως θα φαίνεται κάθε φορά και πόσο μεγάλο θα είναι!! Μόνο τότε μπορούμε να κοιτάξουμε τον Ήλιο μας με γυμνό μάτι χωρίς φίλτρα..το πιο εντυπωσιακό φαινόμενο από όσα μπορεί να δει ο άνθρωπος από αυτόν τον πλανήτη, όπως πολλοί λένε..

Αυτά..ελπίζω να σας μετέδωσα λίγο από τον ενθουσιασμό μας..Ας ελπίσουμε ότι ο καιρός θα μας κάνει την χάρη και να μην έχει σύννεφα εκείνα τα τρία λεπτά..Γιατί τότε σίγουρα θα υπάρχει λογοκρισία στο λεξιλόγιο της ανταπόκρισής μας!! Ευχηθείτε μας καλή τύχη και να πάνε όλα καλά!!Ας ελπίσουμε να επιστρέψουμε με πλούσιο φωτογραφικό υλικό!!!

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=1104

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 15-03-06 στις 22:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-03-06, 17:48
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Κάπως έτσι θα έιναι ο ουρανός τα λεπτά της ολικής έκλειψης στο Καστελόριζο!!(Προσoμοίωση από το πρόγραμμα Starry Night):

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-06, 22:00
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ευχομαι στον quendi και την kamelot καλο ταξιδι και καλη αποστολη.Πανω απο ολα τους δινω τα συγχαρητηρια μου για την αποφαση τους να ταξιδεψουν στο αλλο ακρο της Ελλαδος για εναν μοναδικο σκοπο που οπως ειπε ο quendi ισως δεν τους δοθει η ευκαιρια να εκπληρωσουν ξανα.

Για αλλη μια φορα μελη της κοινοτητας του μεταφυσικου-για λογαριασμο της Πυθεας στην προκειμενη- καλυπτουν ενα σπουδαιο γεγονος. Ενα τεραστιο δικτυο απο ανθρωπους με πολλα ενδιαφεροντα και επιστημονικη -πολλες φορες- καταρτιση, σχηματιζεται σε ολοκληρη την ελληνικη επικρατεια. Η εκλειψη του Ηλιου ειναι πραγματι ενα σπανιο και μοναδικο φαινομενο!

Περιμενουμε λοιπον εντυπωσεις οχι μονο απο το "περιπετειωδες" οδοιπορικο σας, αλλα και σπανιες εικονες (μιας και απο οτι καταλαβα θα κουβαλησετε και τα τηλεσκοπια) απο το στεμμα του Ζωοδοτη Ηλιου!


Quendi εκτος των αλλων αναλαμβανεις το χρεος να προσεχεις και την Kamelot

Ο Αγιος Ροσγουελιος που εβαλες στο αβαταρ σου (απ τους διαλογισμους υποθετω) να ειναι μαζι σου
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 15-03-06 στις 22:05
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-06, 02:48
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Πραγματικά πρόκειται για ένα ακόμα σημαντικό βήμα της Πυθέας που ανανεώνεται συνεχώς με καινούριες αποστολές!!!

Προσωπικά σας ζηλεύω πολύύύύύύύύύύύ που θα βρεθείτε στο ακριτικό Καστελόριζο την ημέρα αυτή, για τρία μοναδικά λεπτά! Απο μικρός που αρέσουν πολύ τα φαινόμενα αυτά και γενικά ό,τι έχει σχέση με την αστρονομία! Μακάρι να μπορούσα και εγώ να παρευρεθώ στο σημαντικό αυτό -παγκόσμιο- γεγονός!

Αναμένουμε με ανυπομονυσία την ανταπόκρισή σας!

Καλό ταξίδι!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

beetlejuice και xontro_mpizeli,
σας ευχαριστούμε για τις ευχές μα πάνω απ' όλα να εύχεστε να είναι ο ουρανός καθαρός τις 3 περίπου ώρες που θα διαρκέσει το φαινόμενο, και ειδικά στη φάση της ολικότητας!!!
Όσο για τα συγχαρητήρια... δεν μου αξίζουν προσωπικά αφού πολύ απλά δε θα το άντεχα να κάθομαι να βλέπω την μερική έκλειψη από το σπίτι μου ξέροντας πως (λίγα ) χιλιόμετρα πιο πέρα κάποιοι άνθρωποι βιώνουν το μοναδικό φαινόμενο της ολικής έκλειψης!!
Και αυτό το λέω γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην 95% και 100% κάλυψη του ηλιακού δίσκου. Η περίπτωση της μερικής έκλειψης δε διαφέρει και πολύ από μια σταδιακή μείωση της φωτεινότητας λόγω βαριάς νέφωσης π.χ. Αλλά η ολική έκλειψη... έτσι όπως την περιέγραψε και ο quendi, θα είναι πραγματικά μια μυστικιστική σχεδόν εμπειρία όπου ο άνθρωπος στέκει με δέος μπροστά στο μεγαλείο της φύσης! Δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε γιατί οι αρχαίοι αντιδρούσαν έτσι βιώνοντας μια τέτοια εμπειρία...

Και εδώ να προσθέσω πως το φαινόμενο της ολικής έκλειψης είναι μοναδικό στο ηλιακό μας σύστημα... αν η σελήνη βρισκόταν πιο μακριά ή πιο κοντά στη Γη, η φαινόμενη διάμετρός της δε θα ήταν ίδια με αυτή του Ήλιου, οπότε ο ηλιακός δίσκος δε θα καλυπτόταν πλήρως, και δε θα είχαμε και την ευκαιρία να παρατηρήσουμε το στέμμα!!
Ακόμα, μια ολική έκλειψη Ηλίου εκτός από εντυπωσιακό φαινόμενο υπήρξε και ιδιαίτερα σημαντική από επιστημονικής πλευράς. Η ολική έκλειψη Ηλίου που συνέβη το Μάιο του 1919 επιβεβαίωσε στον αστροφυσικό Eddington την ισχύ της γενικής θεωρίας της Σχετικότητας του Einstein, αποδεικνύοντας την απόκλιση του φωτός κοντά στον Ήλιο και αλλάζοντας καθοριστικά τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε το Σύμπαν...

Αρκετά παρασύρθηκα όμως, τα υπόλοιπα θα τα διαβάσετε - και θα τα δείτε - στη σχετική ανταπόκριση (που εύχομαι να μην υποστεί λογοκρισία )

Υ.Γ.
Παράθεση:
Quendi εκτος των αλλων αναλαμβανεις το χρεος να προσεχεις και την Kamelot
δε χρειάζομαι προστασία αγαπητέ μου, ξέρω καράτε
Άσε που ο quendi, όπως και όλοι, το μόνο που θα έχουμε στο μυαλό μας να προσέχουμε είναι τα τηλεσκόπια, οι κάμερες και τα κυάλια, και ας βουλιάζει το νησί γύρω μας...
Προστασία θα χρειαστεί ο Αγιος Ροσγουελιος, αν του έρθει να κάνει τίποτα κόλπα εκείνη τη μέρα παίζοντας με τα συννεφάκια
__________________
Strange things are reflections of our dreams into reality
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-06, 10:48
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παιδιά να σας δώσω κι εγώ τα συγχαρητήριά μου γι' αυτή σας την πρωτοβουλία να πάτε εκεί και να θαυμάσετε αυτό το σπάνιο φαινόμενο (ειδικά για τα ελληνικά δεδομένα, αφού δεν έχουμε πολλές φορές την ευκαιρία να δούμε ολική έκλειψη από τη Ελλάδα ή έστω τις κοντινές περιοχές). Περιμένω με ανυπομονησία εκείνη τη μέρα, για να δω κι έγω έστω και τη μερική έκλειψη και φυσικά την ανταπόκρισή σας! Ελπίζω να μας πείτε όλες τις ανατριχιαστικές λεπτομέριες (τα υπονοούμενα δικά σας... ) Χαχαχα...

Ελπίζω στο μέλλον, να κανονιστεί κάπως πιο νωρίς και πιο "ανοιχτά" μια οργανωμένη εκδρομούλα, κι όσοι πιστοί ας προσέλθουν! Εγώ θα είμαι μέσα πάντως, όπως έχω δηλώσει και σε άλλο topic. Καλό ταξίδι λοιπόν και καλή θεάση!
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-06, 14:52
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ευχομαι και εγω με τη σειρα μου στους Quendi και Kamelot, "τα καλυτερα" για την αποστολη που θα πραγματοποιησουν-θα περιμενουμε πως και πως τις σπανιες φωτογραφιες σας! Επισης παιδια εκει στο τερμα θεου που θα πατε, εαν εχετε χρονο, θα μπορεσετε να δειτε και αλλα αξιολογα πραγματα περα απο την εκλειψη. Ριξτε μια συντομη ματια εδω:

www.islasdelegeo.com/greek/islands/kastelorizo/print.html


Καλο ταξιδι παιδια, θα περιμενουμε τις εμπειριες σας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-06, 18:55
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας. Ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά και ότι θα μας κάνει την χάρη ο καιρός. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά έχω συνέχεια στο μυαλό μου αν θα έχει σύννεφα ή όχι!!! Δημιουργεί σε όλους μας τεράστιο άγχος!!

Παράθεση:
Επισης παιδια εκει στο τερμα θεου που θα πατε, εαν εχετε χρονο, θα μπορεσετε να δειτε και αλλα αξιολογα πραγματα περα απο την εκλειψη.
Φίλε μου ΚΑΝΕ..δεν θα έχουμε χρόνο!!!Στο Καστελόριζο θα είμαστε μία μέρα πριν την έκλειψη όπου θα πρέπει να ψάξουμε για όσο καλυτερη τοποθεσία παρατήρησης γίνεται για να στήσουμε σκηνές και όργανα για δοκιμές συν..το άγχος για τα σύννεφα συν το ότι φεύγουμε από Καστελόριζο αμέσως μετά την Έκλειψη..Δυστυχώς θα είναι πολύ δύσκολο!

Παράθεση:
Ελπίζω στο μέλλον, να κανονιστεί κάπως πιο νωρίς και πιο "ανοιχτά" μια οργανωμένη εκδρομούλα, κι όσοι πιστοί ας προσέλθουν! Εγώ θα είμαι μέσα πάντως, όπως έχω δηλώσει και σε άλλο topic.
Αντωνία ετοιμάσου (να πάτε ) στην Κίνα το 2008 λοιπόν!! Πάντως να ξέρεις ότι ακόμα και οι ελληνικοί αστρονομικοί σύλλογοι (χωρίς να συμφωνώ με αυτό βέβαια) δεν κανόνισαν οργανωμένες "ανοιχτές" εκδρομές λόγω της περιοχής της έκλειψης και των δυσκολιών με την μεταφορά. Οι περισσότεροι έχουν κλείσει μόνοι τους ή ανά παρέες. Στο Καστελόριζο δεν υπάρχουν καταλύματα από την αρχή του φθινοπώρου επειδή τα είχαν κλείσει από πολύ νωρίς οι αστρονόμοι (ερασιτέχνες και επαγγελματίες). Στην αστρονομική κοινότητα υπάρχει αναβρασμός για το θέμα εδώ και ένα χρόνο απ όσους ενδιαφέρονταν. Ακόμα..τα δρομολόγια των πλοίων ανακοινώθηκαν απ τις εταιρείες μέσα Φλεβάρη και από τότε και μετά κλείσαμε όλοι μας. Δεν γινόταν πιο νωρίς.

Τώρα για το αν έπρεπε να γίνει καλύτερη ενημέρωση από ΜΜΕ και αστρονομικούς φορείς δεν ξέρω..Ξέρετε πως λειτουργούν τα ΜΜΕ, μόνο η τηλεθέαση τα ενδιαφέρει. Όποιος ενδιαφερόταν έπρεπε να ψάξει μόνος του,είναι γεγονός. Αλλά σε οποιοδήποτε αστρονομικό site να έμπαινε θα έβρισκε πληροφορίες.

Τέλος πάντων..Ας βάλει ο Άγιος Ροσγουέλιος το χέρι του..

Σας χαιρετώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-06, 01:03
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι..η μεγάλη στιγμή φθάνει,οι μέρες πλησιάζουν και η ένταση,η αγωνία και το άγχος κορυφώνεται!! Οι προβλέψεις για τον καιρό στο Καστελόριζο είναι καλές και ελπίζουμε όσο περνούν οι μέρες να γίνονται καλύτερες!! Ο εξόπλισμος είναι έτοιμος και δοκιμασμένος!! Μακάρι και όλα τα άλλα να πάνε καλά..

Φεύγω αύριο από Πάτρα και ίσως να μην ξαναμπώ στο ίντερνετ έως την Δευτέρα που ταξιδευω για Ρόδο και κατ'επέκταση έως την Παρασκευή που θα επιστρέψω στην καθημερινότητα και στο pc μου!!

Ελπίζω να φέρω αρκετό υλικό και εμπειρίες από αυτό το μεγαλοπρεπές και σπάνιο φαινόμενο!!!

Σας χαιρετώ με την κλασσική ευχή κάθε παρατηρητή και λάτρη του ουρανού ως προς τους άλλους:

ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη quendi : 25-03-06 στις 01:05
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-03-06, 22:44
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Να σας ρωτήσω κάτι...
Λένε ότι δεν κάνει να κοιτάζουμε την έκλειψη με γυμνό μάτι... Εγώ στα γυαλιά μου φορώ έχω φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι. Συγκεκριμένα γράφει: Κρύσταλλο M/C 65&oslash;.

Εγώ πάντως με μυωπία και αστιγματισμό βλέπω και τον ήλιο όταν είναι φωτεινός...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.