Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 31-03-06, 12:48
t4ng0 Ο χρήστης t4ng0 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2005
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Φίλε T4NG0

το ξέρεις ότι μερικοί από εδώ μέσα(εγώ συγκεκριμένα)αρχίζω να σε μισώ και να θέλω να πω DIIIIIIIEEEEEE
Ναι το ξέρω ... είμαι σε αρκετές λίστες θανάτου!!!!

Να διευκρινήσω πώς οι φωτογραφίες που έβγαλα ειναι από την Αθήνα που έιχαμε μονο 84% απόκρυψη.....κάπου έχω και από την Αγγλία το 1999 (ολική) όπου φαίνεται τέλεια η κορώνα αλλά δεν τις βρίσκω ...ούτε τα αρνητικά... (βλέπεις τότε δεν είχαμε ακόμη ψηφιακή μηχανη )
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-06, 16:14
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Χαιρετω το forum!!

Χθες αργα το βραδυ εφτασα στην πολη της Πατρας οπου ήμουν "κομματια" απ το ταξιδι!Τι να σας πω..ακομα δεν εχω επιστρεψει στην πραγματικοτητα..ακομα βλεπω μπρος στα ματια μου την εικονα του Ηλιου με το μεγαλοπρεπες του στεμμα να δεσποζει πανω απ τα κεφαλια μας,όταν ξαφνικα κάποιος "εσβησε" τα φωτα!Παιδια..πραγματικα δεν εχω λογια να περιγραψω αυτο που ζησαμε..μονο εαν το δεις live μπορεις να το πιστεψεις κ να το νιωσεις.Ειμαι τοσο ενθουσιασμενος!! Εχοντας δει πια ολα τα ειδη αστρονομικων φαινομενων πιστευω ξεκαθαρα οτι ειναι το πιο εντυπωσιακο και μεγαλοπρεπες φαινομενο που μπορει ανθρωπος να δει πανω στη Γη. Μας κοπηκαν τα γονατα οταν η Σεληνη καλυψε 100% τον ηλιακο δισκο..κοκαλωσαμε για τοσα δευτερολεπτα!! Απορω πως θυμηθηκα να παρω video και φωτο!! Η χαρα και η συγκινηση που ενιωσα ηταν απεριγραπτη..βλεπαμε κατι μαγικο..Φωναζαμε και χαιρομασταν σαν μικρα παιδια!! Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω οτι ειδα αυτο που ειδα!!!Τα τρια λεπτα περασαν χωρις να τα καταλαβουμε..ολοι θελαμε και αλλο!!Ηταν τοσο λιγο..

Αυτα σαν πρωτη γευση!! Περισσοτερα τις επομενες μερες! Θα προσπαθησουμε οσο πιο γρηγορα γινεται να ετοιμασουμε τις φωτο απο Εκλειψη (οι οποιες θελουν και λιγη επεξεργασια) και Καστελοριζο και το κειμενο που θελαμε..αλλα χρειαζομαστε λιγο χρονο..υπομονη!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-06, 04:38
Olympos Ο χρήστης Olympos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

πραγματικα ξερω πως νιωθεις φιλε κουενδι γιατι παρομοοια συναισθηματα βιωσα και εγω πριν 8-9 χρονια στο μοναχο. ειχε γινει και εκει ολικι εκλιψη!

περιμενω με αγωνια τις εντυπωσεις σου διατυπωμενες σε αρθρο!

καλη νυχτα !
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-06, 15:09
Το avatar του χρήστη Kamelot
Kamelot Ο χρήστης Kamelot δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Περιοχή: Ονειροχώρα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά!
Ήδη πέρασαν πέντε μέρες από τη μέρα της έκλειψης και νιώθω πως ακόμα είμαι εκεί, στο πανέμορφο Καστελόριζο, και παρακολουθώ εκστασιασμένη τον Ήλιο καλυμμένο από τη Σελήνη... Τα συναισθήματα απερίγραπτα, όπως λέει και ο φίλος quendi, και πραγματικά όταν με ρωτάνε γι' αυτή την εμπειρία το πρώτο πράγμα που λέω είναι "άλλο να με ακούς να στο περιγράφω και να βλέπεις τις φωτό και άλλο να το βιώνεις"
Περισσότερα στην επικείμενη ανταπόκριση, όπου θα πάρετε μια γεύση από τις μεγαλειώδεις στιγμές που ζήσαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-06, 22:14
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Arrow

Ανεβηκε ως αρθρο επικαιροτητας η αποστολη του Quendi και της Kamelot στο Καστελοριζο! Θα τη βρειτε στο http://www.metafysiko.gr/epikairotita.php?id=45 . Ακρως εντυπωσιακες οι φωτογραφιες που μετεφεραν τα μελη της κοινοτητας μας! Ενα μεγαλο ευχαριστω!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-06, 12:27
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

εμείς ευχαριστούμε που την ανεβάσατε! μας τιμά ιδιαίτερα. ελπίζω να σας αρέσει και να καταφέραμε να σας μεταδώσουμε έστω κάτι ελάχιστο απ τα συναισθήματα που νιώσαμε στο καστελόριζο εκείνη την μέρα! είναι μια εμπειρία ζωής. όποιος έχει κάποτε την ευκαιρία να δει μια ολική εκλειψη να μην την χάσει για κανένα λόγο! θα καταλάβει όταν το δει γιατί!

Για εμένα προσωπικα ραντεβού με τον ήλιο στις 22 Ιουλίου 2009 στην Σανγκαη!!!!!! Αρκεί να 'μαστε καλά..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-03-07, 17:32
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι, σήμερα, έναν ακριβώς χρόνο μετά, ξυπνούν τόσες μνήμες από εκείνες τις καταπληκτικές μέρες που ζήσαμε στο Καστελόριζο..Τι να πρωτοθυμηθώ? Το πανέμορφο ακριτικό νησί? Το ανεπανάληπτο και μυστηριακό φαινόμενο της ολικής έκλειψης Ηλίου? Ήταν μια εμπειρία ζωής που τώρα πια που ξέρω πως είναι, ούτε που θέλω να φανταστώ τον εαυτό μου να την έχανε! Εύχομαι όλοι οι φίλοι της αστρονομίας να δουν αυτό το φαινόμενο έστω μια φορά στη ζωή τους και να νιώσουν αυτό που νιώσαμε τότε!

..29/3/2006..μια ημερομηνία που θα μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη στη μνήμη μας!

Kamelot ακούς?
__________________
Φιλικά,
Quendi

Science-fiction is an existential metaphor that allows us to tell stories about the human condition. Isaac Asimov once said individual science fiction stories may seem as trivial as ever to the blind critics and philosophers of today, but the core of science fiction, it's essence has become crucial to our salvation, if we are to be saved at all.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.