Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 10-04-07, 03:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quendi
[I]Ερευνητές του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ στη βόρεια Βρετανία..........Πόσες άλλες αποδείξεις..(?)
Τι αποδείξεις βρε quendi;
Θα προτιμούσα να έπιανες δυο τρια βιβλία αστρολογίας (στο κάτω κάτω τόσα έχεις διαβάσει αστρονομίας) και να συζητούσαμε για τα αποτελέσματα των δικών σου ερευνών στον εαυτό σου και στον κύκλο σου. Τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε σε πραγματικά καλύτερο επίπεδο «περί αστρολογίας». Τώρα τι να πω για την δήθεν έρευνα. Μια λέξη μόνο …… σκουπίδια.

Και να εξηγήσω.
Όταν λέμε ότι ένα ζώδιο ταιριάζει με ένα άλλο αυτό είναι απόλυτα σωστό και είναι στηριγμένο στις βασικότατες αστρολογικές αρχές. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποιος είναι Λέων για παράδειγμα. Είμαστε ένα κράμα από όλα τα ζώδια σε διαφορετικές αναλογίες. Ξέρουμε ότι ο ήχος κάθε οργάνου αποτελείται από τον κύριο ήχο και τους αρμονικούς του που έχουν ακέραια πολλαπλάσιες συχνότητες. Η αναλογία των εντάσεων των αρμονικών σε σχέση με τον κύριο ήχο δημιουργεί το ιδιαίτερο άκουσμα κάθε οργάνου. Παρόμοια πράγματα ισχύουν και για το φως. Έτσι λοιπόν κι εμείς δεν είμαστε ένα ζώδιο αλλά όλα τα ζώδια ανακατεμένα και σε διαφορετικές αναλογίες. Μόνο όσοι έχουν μελετήσει λίγο αστρολογία ξέρουν ότι όταν λέμε ζώδιο εννοούμε(λάθος) μόνο το ζώδιο που βρίσκεται ο Ήλιος και αυτό σχετίζεται μόνο με ένα κομμάτι του εαυτού μας. Από το πώς ταιριάζουν τα ζώδια που είναι σύμβολα μέχρι πως ταιριάζουν δυο άνθρωποι υπάρχει ολόκληρος Ωκεανός γνώσης που πρέπει να καλυφθεί.

Καταλαβαίνεται ίσως τώρα ότι μια τέτοια έρευνα όπως η παραπάνω δεν έχει κανένα νόημα. Έτσι κι αλλιώς αν ρωτούσαν ένα αστρολόγο πριν, αποκλείεται να ισχυριζόταν ότι το αποτέλεσμα δεν θα βασιζόταν στην τύχη. Τσάμπα κόπος δηλαδή η όλη δουλειά των «πανέξυπνων» Άγγλων φίλων μας. Τι κερδίζουν; Τις εντυπώσεις. Τις θέλετε; Πάρτε τις.

Για τους φίλους που τυχόν γνωρίζουν λίγο αστρολογία και ενδιαφέρονται για τις σχέσεις των ανθρώπων μπορώ να προτείνω το βιβλίο «Συναστρία» του Θωμά Γαζή. Προτείνω αυτό διότι είναι το μόνο σχετικό που έχω διαβάσει αλλά είναι σοβαρή εργασία σε σωστή βάση.
Εκεί μπορούμε να δούμε ότι συνηθέστερα σε παντρεμένα ζευγάρια ταιριάζει το ζώδιο του ενός με τον ωροσκόπο του άλλου. Αλλά θα δούμε επίσης ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συναντήσουμε κάποιον που να ταιριάζουμε (ή να μη) σε όλα. Έρχεται λοιπόν η αστρολογία να μας δείξει σε ποια θέματα θα συνεργαζόμαστε εύκολα και σε ποια δύσκολα. Συγχρόνως συνειδητοποιούμε την ουσία της διαφωνίας με τον άλλο και βοηθιόμαστε στην εξεύρεση λύσης και αρμονικής συνέχισης της σχέσης.
Συνήθως η θέση της Αφροδίτης μας δείχνει το πώς βλέπουμε τις σχέσεις. Έτσι δυο άνθρωποι που η Αφροδίτη τους βρίσκεται σε ζώδια που δεν ταιριάζουν είναι πολύ πιθανό να μην μπορέσουν να διατηρήσουν την σχέση τους για πολύ καιρό. Μπορεί όμως να έχουν κάτι άλλο που να ταιριάζουν πολύ και δεν θέλουν να το χάσουν. Αυτά όλα μπορούμε να τα δούμε σε ένα ζευγάρι από τους χάρτες του.
Ο Άρης πάλι σχετίζεται με τη σεξουαλικότητα. Έτσι δυο άτομα που ταιριάζουν τα ζώδια που βρίσκεται ο Άρης τους, μπορεί να είναι πολύ καλοί εραστές μαζί αλλά αυτό ίσως δεν αρκεί για να παντρευτούν ή να κρατήσουν τη σχέση για μεγάλο διάστημα. Από την άλλη ζευγάρια που δεν θα χώριζαν με τίποτα μπορεί να έχουν μια φτωχή και βαρετή σεξουαλική ζωή. Και αυτά επίσης μπορούμε να τα δούμε και πολλά άλλα.
Τι άλλα; Το αν ταιριάζουμε πνευματικά ή ψυχικά ή ψυχολογικά βέβαια. Πως βλέπουμε την εργασία. Πως είμαστε μέσα στο σπίτι. Πόσο καλά μπορούμε να συνεργαστούμε σε διάφορους τομείς…..

Σε καμιά περίπτωση (ίσως μόνο για λόγους υγείας) δεν προτείνει ένας αστρολόγος σε κάποιον να απορρίψει κάποιον υποψήφιο σύζυγο. Αυτό που είναι η δουλειά του να κάνει είναι να επιστήσει την προσοχή στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο ζευγάρι και να προτείνει τρόπους αντιμετώπισης αυτών των δυσκολιών που μπορεί να υπάρχουν σε κάποιο τομέα δραστηριοτήτων.
Όμως ξέρετε ποια είναι η μεγάλη πλάκα.
Όσο ποιο αταίριαστοι φαινόμαστε με κάποιον άλλο, τόσο περισσότερο θα εξελιχθούμε αν καταφέρουμε να διατηρήσουμε μια σχέση μαζί του. Τέσπα αυτό είναι ένα μάθημα μιας παρακάτω τάξης….

Δεν ξέρω φίλοι μου αν κατάφερα να σας δείξω λίγο γιατί τέτοιου είδους έρευνες τις θεωρώ μεγάλες «κοτσάνες».

Με το που αρχίζει κάποιος να μελετά αστρολογία πολύ γρήγορα καταλαβαίνει ότι η μόνη έρευνα που μπορεί να κάνει κάποιος είναι αυτή που γίνεται αυτόματα καθώς αυτός αρχίζει και μαθαίνει (ή να πω καλύτερα μυείται). Δεν θα δεχθώ με τίποτα ότι στις έρευνες που συνεχώς αναφέρονται υπάρχουν σοβαροί αστρολόγοι οι οποίοι εξασκούν την αστρολογία και θέλουν να δουν αν ισχύει. Αν κάποιος που ασχοληθεί με την αστρολογία δεν πάρει τις απαντήσεις του πάρα πολύ σύντομα τότε ή δεν είναι καλός μαθητής ή δεν έχει καλό δάσκαλο. Είναι όπως η μουσική. Υπάρχουν παιδάκια που κάνουν 6 χρόνια πιάνο και δεν μπορούν να παίξουν και την πιο απλή μελωδία με το αυτί τους. Υπάρχουν μαθητές που συνθέτουν τετράφωνα χορικά φροντίζοντας να τηρούν όλους τους κανόνες της αρμονίας και να προσθέτουν κάθε τι που γνωρίζουν επιδεικνύοντας ότι κατέχουν όλη την θεωρία αλλά τελικά η όλη σύνθεση είναι για να διώχνει τις κατσαρίδες και τα ποντίκια. Ονομάζονται βέβαια μουσικοί όπως και οι άλλοι ονομάζονται αστρολόγοι.

Είπαμε η Αστρολογία είναι Τέχνη και όχι Επιστήμη. Η Επιστήμη δεν είναι Τέχνη. Η Τέχνη όμως είναι και Επιστήμη …..

Η συγκεκριμένη έρευνα του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ δεν είναι για την Αστρολογία δεν είναι για την Επιστήμη δεν είναι για την Τέχνη (ίσως την μαύρη . . .) είναι μόνο για τα ….μπάζα.

Θέλετε αποδείξεις χωρίς να μελετήσετε; Τι να τις κάνετε ρε παιδιά άχρηστες θα σας είναι. Θέλετε αποδείξεις για να αρχίσετε να μελετάτε μετά; Ακούστε παιδάκια η γνώση δεν θα σας παρακαλέσει να την αποκτήσετε. Κάποιος που θέλει αποδείξεις πριν αρχίσει την μελέτη είναι ακατάλληλος για τέτοιου είδους γνώση. Οπότε τι να τις κάνει τις αποδείξεις πάλι άχρηστες του είναι.

Skeptic μήπως έχεις ακουστά κάτι που λέγεται κοσμική ακτινοβολία. Αυτό που λαμβάνει ο μετρητής Γκάιγκερ παντού και πάντα. Αυτό νομίζω εννοεί ο Μιχάλης επιδράσεις καθώς η γη ταξιδεύει. Κι αυτό βαρύτητα είναι; Έχει άραγε την απαιτούμενη ενέργεια όπως ενεργοποιεί τον μετρητή να χαράζει και κάτι πάνω στα μικροσκοπικά μας κύτταρα;
Προσωπικά όπως έχω πει παραπάνω δεν είμαι της λογικής της επίδρασης των ουράνιων σωμάτων αν δεν αποδειχτεί επιστημονικά. Είμαι όμως υπέρ της λογικής της συσχέτισης των ρυθμών των κινήσεων των ουρανίων σωμάτων με τους ανθρώπινους ρυθμούς. Είμαστε μέρος ενός τεράστιου οργανισμού. Αυτό όμως που λέω να ξέρετε αλλιώς το καταλαβαίνει ένας μυημένος και αλλιώς ένας αμύητος στην αστρολογία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 10-04-07 στις 03:46
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 10-04-07, 11:52
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Παράθεση:
Skeptic μήπως έχεις ακουστά κάτι που λέγεται κοσμική ακτινοβολία. Αυτό που λαμβάνει ο μετρητής Γκάιγκερ παντού και πάντα. Αυτό νομίζω εννοεί ο Μιχάλης επιδράσεις καθώς η γη ταξιδεύει. Κι αυτό βαρύτητα είναι; Έχει άραγε την απαιτούμενη ενέργεια όπως ενεργοποιεί τον μετρητή να χαράζει και κάτι πάνω στα μικροσκοπικά μας κύτταρα;
Και γιατί, αγαπητέ μου, άλλο πράγμα να χαράζει στα κύτταρά μας στις 20/5(ταύρος) και άλλο στις 21/5(δίδυμος); [Δεν ξέρω αν είναι σωστές οι ημέρες που έδωσα... από ιντερνετ τα βρήκα...].

Παράθεση:
Τι αποδείξεις βρε quendi;
Θα προτιμούσα να έπιανες δυο τρια βιβλία αστρολογίας (στο κάτω κάτω τόσα έχεις διαβάσει αστρονομίας) και να συζητούσαμε για τα αποτελέσματα των δικών σου ερευνών στον εαυτό σου και στον κύκλο σου. Τότε θα μπορούσαμε να μιλάμε σε πραγματικά καλύτερο επίπεδο «περί αστρολογίας». Τώρα τι να πω για την δήθεν έρευνα. Μια λέξη μόνο …… σκουπίδια.
Συγγνώμη που ό,τι θα πω θα το πω με αφορμή το παραπάνω, πραγματικά δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν.
Όλα αυτά όπως το παραπάνω και άλλα που ακούστηκαν είναι αντι-επιστημονικές βλακείες... Και για να συμβαδίσω μαζί με το παραπάνω: ένας άνθρωπος παντρέυεται κάποιον χωρίς πρώτα να δει αν ταιριάζει μαζί του και μετά αν δεν ταιριάζει χωρίζει ή στέλνει τον άλλο στο... νοσοκομείο; Και να συμβαίνει αυτό δεν είναι ο κανόνας, είναι η εξαίρεση, και γι΄αυτό δεν σημείνει τίποτα.
Σπουπίδια και παράσιτα είναι όντως αυτοί οι επιστήμονες... Όχι, όμως, επειδή η έρευνά τους είναι ανεπαρκής, αλλά επειδή έπεσαν στο επίπεδο του να ασχοληθούν με την αστρολογία, έστω και με αυτόν τον τρόπο ποιυ θέλουν να δείξουν στους "κολλημένους" ότι έχουν άδικο. Ελπίζω τουλάχιστον να είχε έστω και ένας άνθρωπος θετικά αποτελέσματα (δυσπιστία στη αστρολογία)...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 12-04-07, 16:22
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Skeptic μήπως έχεις ακουστά κάτι που λέγεται κοσμική ακτινοβολία.
Έννοια σου έχω ακουστά.
Εσύ όμως έχεις ακουστά ότι η κοσμική ακτινοβολία που δεχόμαστε είναι σταθερή όλες τις εποχές του χρόνου και εντελώς αμελητέα σαν δόση ώστε να επηρεάζει το ανθρώπινο σώμα κατά οποιοδήποτε ουσιώδη τρόπο ανάλογα με τον χρόνο και το πότε γενήθηκε; Επίσης δεν έχει καμία σχέση με τις κινήσεις των πλανητών ή των άστρων. Συνεπώς καμία σχέση και με τις υποτιθέμενες αστρολογικές προβλέψεις. Όπως είπα και πριν το μόνο που θα μπορούσε να έχει κάποια ουσία είναι η βαρύτητα αλλά είναι εντελώς ασθενής σε τέτοιες αποστάσεις και κλίμακες.
Εκατομμύρια φορές μας επηρεάζει περισσότερο η ακτινοβολία των κινητών ή η ακτινοβολία από τις τηλεοράσεις ή τους Η/Υ που δεχόμαστε σε διαφορετικές ισχυρές δόσεις κάθε μέρα παρά η κοσμική ακτινοβολία. Ίσως θα έπρεπε να σχεδιάσετε μια νέα έκδοση "αστρολογίας" (ή κινητολογία καλύτερα) βασισμένη στον επηρεασμό από την ακτινοβολία των κινητών!
Άμα είναι να χρησιμοποιείς τέτοια σαθρά επιχειρήματα για να στηρίξεις την πίστη σου στην αστρολογία ζήτω που κάηκες!

Μετά το άλλο πως το εξηγείς;
Eτεροζυγωτά δίδυμα που γενήθηκαν σχεδόν το ίδιο λεπτό την ίδια μέρα και παρ'όλα αυτά σχηματιζούν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα και μοίρα..
Σύμφωνα με την αστρολογία θα έπρεπε να είναι σαν δυο σταγόνες νερό όσον αφορά το χαρακτήρα και τη συμπεριφορά. Έλα όμως που δεν είναι...

Δώσε μου ένα καλό λόγο να πιστέψω στην αστρολογία.
Δεν μπορώ να βρω!
Την θεωρώ μύθο κατάλοιπο αποκρυφιστικών και δεισιδαιμονικών προκαταλήψεων από εποχές που οι άνθρωποι πίστευαν σε επίπεδη γη, δράκους και τέρατα.
Απλά ο άνθρωπος φοβόνταν μπροστά στην άγνοια του για το αόρατο μέλλον και τη μοίρα του. Και έτσι οι πονηροί γητευτές αστρολόγοι εφεύραν αυτό το πολύπλοκο ευέλικτο αλλά εντελώς αφηρημένο μοντέλο προβλέψεων για να καλύψουν αυτή την ανάγκη ιδίως των συνεχώς ανασφαλών βασιλέων. Μια ανάγκη που υπάρχει και σήμερα για πολλούς ανθρώπους.
Αλλιώς δεν θα επιβίωνε και μέχρι σήμερα η αστρολογία.
Χρησιμοποίησαν τα ουράνια σώματα για να αντικατοπτρίσουν αυτούς τους φόβους, τις ανασφάλειες και τις ελπίδες για το μέλλον. Τα ουράνια σώματα τότε είχαν εντελώς διαφορετική αίγλη από σήμερα που γνωρίζουμε σχεδόν τα πάντα για αυτά. Τότε ήταν ανέγγιχτα, απρόσιτα θεωρούνταν άφθαρτα και θεικά!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 12-04-07 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 12-04-07, 17:43
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Είναι ίσως περιττό και να το πω, αλλά είμαι απολύτως σύμφωνος με τον skeptic. Και μόνο που μας επιβεβαίωσε ότι η κοσμική ακτινοβολία είναι σταθερή στις εποχές και αμελητέα, κατάριψε αμέσως μία ακόμα "θεωρία" για την επιρροή του σύμπαντος/ των άστρων πάνω στον άνθρωπο.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 12-04-07, 20:54
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Mα έτσι κι'αλλιώς excellent δεν μπορεί να συνδεθεί με οποιοδήποτε τρόπο η κοσμική ακτινοβολία με αυτά που αναφέρει η αστρολογία. Για παράδειγμα τι σχέση μπορεί να έχει η κοσμική ακτινοβολία με το αν έρχονται σε συζυγία ο Κρόνος με το Δία ή αν έχουμε ανάδρομο Ερμή;;... Καμία σχέση.. H κοσμική ακτινοβολία προέρχεται και βρίσκεται παντού στο σύμπαν δεν έχει σχέση με την κίνηση των πλανητών που επικαλείται η αστρολογία.
Η κοσμική ακτινοβολία μπορεί να επηρεάζει ως ένα βαθμό τη ζωή στη Γη αλλά σε εντελώς τεράστια κλίμακα και όσον αφορά την μακρο-εξέλιξη στον πλανήτη αλλά οπωσδήποτε όχι την καθημερινή μας ζωή που είναι μια σταγόνα στον ωκεανό όσον αφορά την κλίμακα χρόνου της ζωής στον πλανήτη.
Οπωσδήποτε μας επηρεάζει πολύ πιο άμεσα και κατά πολύ περισσότερο η ακτινοβολία των κινητών και θα πρέπει να προσέχουμε όταν τα χρησιμοποιούμε.
Όσον αφορά για τα ουράνια σώματα που πιστεύω ότι μας επηρεάζουν εμάς τους ανθρώπους ουσιαστικά...
...Αυτά είναι ο ήλιος και η σελήνη.
Δίχως τον ήλιο δεν θα υπήρχε ζωή.
Η σελήνη είναι λόγω μεγέθους-και μικρής απόστασης κατά κάποιο τρόπο ένας δεύτερος "ήλιος".
Τα υπόλοιπα ουράνια σώματα δεν νομίζω ότι θα μπορέσει κανένας ποτέ να τεκμηριώσει στα σοβαρά ότι μπορεί να μας επηρεάζουν κατά οποιοδήποτε τρόπο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 12-04-07 στις 21:04
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 13-04-07, 06:25
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παιδιά μια στιγμή. Μίλησα για κοσμική ακτινοβολία για να εξηγήσω τη σκέψη στα λόγια του Μιχάλη. Δεν διαβάζεται προσεκτικά. Έχω γράψει αρκετά πράγματα στις προηγούμενες σελίδες και δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι συνεχώς. Πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο και ξαναφτάνουμε στο πρώτο θέμα και ξανά και ξανά.
Από την τριβή με την αστρολογία και μόνο με αυτή τονίζω αποκαλύπτεται στον κάθε ένα ένας συγχρονισμός των ρυθμών των πάντων από τους πλανήτες μέχρι κάθε τι στη γη που γενιέται και πεθαίνει. Τώρα αν αυτός ο συγχρονισμός σχετίζεται με την βαρύτητα ή την κοσμική ακτινοβολία ή τον αιθέρα ή την σκοτεινή ύλη δεν με πολυαφορά. Ίσως δεν είναι τίποτα από όλα αυτά αλλά κάτι που θα ανακαλύψουμε στο μέλλον ίσως δεν χρειάζεται να υπάρχει κάτι πίσω από αυτόν τον συγχρονισμό. Πριν όμως κάποιος φτάσει στο σημείο που μπορεί να πάρει και χρόνια η Αστρολογία μπορεί να βοηθήσει κάθε ένα στο δρόμο προς την αυτογνωσία και την αυτοτελείωση. Όπως είπα είμαστε ο καθένας ένα διαφορετικά κράμα από όλα τα ζώδια. Οπότε η μελέτη των ζωδίων ή μάλλον των συμβόλων που κρύβονται στα ζώδια και τέλος η φιλοσοφία που κρύβεται εκεί περικλείει κάθε τι που αφορά τον άνθρωπο.
Καλό λόγο να μελετήσει κάποιος την αστρολογία δεν μπορώ να δώσω διότι μη έχοντας αυτός μελετήσει την αστρολογία από μέσα δεν μπορεί να σχηματίσει σαφή άποψη τι είναι αυτή τελικά.
Καλό λόγο να πιστέψετε αυτά που λένε οι αστρολόγοι δεν μπορώ να πω. Να μην εμπιστεύστε κανένα αστρολόγο αν δεν έχετε κάποιες γνώσεις να τον τσεκάρεται. Μόνο όσοι μελετούν αστρολογία έχει νόημα να πηγαίνουν σε αστρολόγο. Η αστρολογία δεν θα έπρεπε να είναι επάγγελμα παρά μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους. Η αστρολογία είναι μάθημα. Και ίσως όπως είπε και ο Ηλίας μπορεί κάθε αστρολόγος να έχει και δική του άποψη για αυτήν και ίσως και κάθε άλλος. Όταν ανέφερα στα προηγούμενα ποστ τι είναι η Αστρολογία ο Ηλίας μου είπε ότι μόνο εγώ έχω αυτή την εντύπωση. Πρέπει να σας πω ότι μου πήρε κάτι χρονάκια να αρχίσω να μπαίνω στο νόημα. Ήμουν και τυχερός όμως διότι βρήκα κάποιον στο δρόμο μου. Και μετά μιλώντας με γνωστούς αυτοδίδακτους αστρολόγους από βιβλία είδα ότι τελικά η αστρολογία είναι όπως η μουσική. Μπορεί κάποιος αυτοδίδακτος να ζει από τη μουσική παίζοντας μερικά τραγουδάκια αλλά κανείς χωρίς πολύ καλό δάσκαλο δεν μπορεί να παίξει πρώτο βιολί στη φιλαρμονική της Βιέννης.
Η Σύγχρονη Αστρολογία ξεκινά από την αρχαία Ελλάδα. Μεγάλη απορία προξενεί στους ερευνητές πως ο Κλαύδιος Πτολεμαίος που μας μεταφέρει πολύ γνώση των αρχαίων Ελλήνων ασχολείται και με την αστρολογία.
Θυμηθείτε ότι στην αρχαία Ελλάδα τα μαθήματα ήταν 4 και διδάσκονταν σαν ένα. Μαθηματικά γεωμετρία μουσική αστρολογία. Η ανώτερη γνώση όμως σε αυτά τα μαθήματα διδόταν σε κλειστούς κύκλους. Μόνο οι μυημένοι γνώριζαν αυτά που μετά τους πολέμους αρχίσαμε να ξαναβρίσκουμε και να ορίζουμε ως Σύγχρονη Αστρολογία. Παράλληλα πάντα υπήρχαν οι γυρολόγοι αστρολόγοι μάντεις τσιγγάνες που είναι σαν τους αυτοδίδακτους μουσικούς που λέγαμε. Καρικατούρες κάποιων ανθρώπων του παρελθόντος που κατείχαν αυτή την γνώση των αριθμών και τη σύνδεση τους με την ανθρώπινη ψυχή.
Στην προηγούμενη μου παρέμβαση προσπάθησα να σας δείξω ότι πρέπει κάποιος να γνωρίζει πολύ καλά Αστρολογία για να οργανώσει ένα πείραμα που να έχει νόημα. Αλλά όσοι γνωρίζουν πολύ καλά Αστρολογία καθημερινά βρίσκουν ευκαιρίες να παρατηρήσουν τη σύνδεση των ρυθμών που λέγαμε διότι όταν παρατηρούν αλλόκοτες καταστάσεις ψάχνουν και βρίσκουν τις συμπτώσεις των αστρολογικών σημείων και επιβεβαιώνουν μαθηματικά ότι η σύμπτωση των ρυθμών ισχύει.
Μερικά ποστ πίσω προσπαθώ να εξηγήσω ότι η έκφραση «τα ουράνια σώματα μας επηρεάζουν» είναι σχήμα λόγου που βολεύει στην ταξινόμηση των συμπτώσεων των ρυθμών. Δεν αποδεικνύεται ότι μας επηρεάζουν άλλα ότι σχετίζονται(συμπίπτουν) οι κινήσεις τους με κάποια πράγματα που αντιστοιχούν σε κομμάτια του εαυτού μας και ξεκινούν με ρυθμό από την γέννηση ως το θάνατο μας.
Και για τους Διδύμους έχω πει κάποια πράγματα. Μπορώ να πω ακόμα τα εξής. Έχετε πάει ποτέ σε σοβαρό αστρολόγο να σας μιλήσει για εσάς; Όπως πας στον ψυχολόγο; Που ξέρετε τι θα σας έλεγε; Νομίζετε ότι θα σας έλεγε πότε θα παντρευτείτε ή πότε θα αλλάξετε δουλειά; Είστε σίγουροι ότι αυτά που θα σας έλεγε δεν θα ταίριαζαν στον Δίδυμο αδερφό σας που μπορεί να ήταν λιγότερο ή περισσότερο εξελιγμένος από εσάς λόγω του φυσικού ανταγωνισμού των Διδύμων; Αλλά να σας πω και το άλλο. Εγώ, αν πάρω μια ξένη ανάλυση χαρακτήρα και διαβάσω νομίζεται δεν θα ωφεληθώ εμβαθύνοντας στις λεπτομέρειες της ανθρώπινης ύπαρξης; Μπορεί να νοιώσω ότι ταιριάζουν όλα και σε μένα. Η διαφορά είναι ότι δεν θα μπορώ να βελτιωθώ ούτε να προστατευτώ από τις αδυναμίες μου αφού θα προσπαθώ να βελτιώσω κάτι που ίσως είμαι έτσι κι αλλιώς καλός αδιαφορώντας για ένα ελλάτωμα που μπορεί να το θεωρώ και προτέρημα. Δεν θα μπορώ επίσης με την παρατήρηση της θέσης των πλανητών να αναλύσω και να εμβαθύνω στις διαθέσεις μου και στα διάφορα γεγονότα της ζωής μου που με ταλαιπωρούν για μεγάλο ή μικρό χρονικό διάστημα.
Τελικά τι νομίζετε; ότι αν πάνε δυο Δίδυμοι σε ψυχολόγο για ανάλυση χαρακτήρα ένας από τους δυο θα είναι δυσαρεστημένος; Ή θα ακούει για τον αδερφό του; Όχι βέβαια. Και οι δυο θα βοηθηθούν και ας είναι διαφορετικοί άνθρωποι. Βέβαια όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίδιοι ιδιαίτερα οι Δίδυμοι. Ο φυσικός τους όμως ανταγωνισμός δημιουργεί διαφορές στο ρυθμό εξέλιξης. Ο Αστρολόγος όταν βλέπει ένα χάρτη δεν ξέρει κατά πόσο ο άνθρωπος έχει δουλέψει τις αδυναμίες του. Δεν ξέρει με τι ρυθμό εξελίσσεται. Εδώ παίζει ρόλο και το περιβάλλον. Σκεφτείτε και εσείς αν θα είχατε εξελίξει στο ίδιο σημείο την προσωπικότητα σας σήμερα αν μεγαλώνατε με έναν ολόιδιο άνθρωπο δίπλα σας να μοιράζεται τον εαυτό σας.
Να πω πάλι ότι αν είχατε μια μικρή αστρολογική πείρα θα καταλαβαίνατε ότι μόνο ψευτοαστρολόγοι που το παίζουν μάντεις μπορούν να δώσουν τόσο ακριβείς πληροφορίες που να είναι δυνατο να στηθεί πείραμα είτε με διδύμους είτε με δεν ξέρω τι άλλο.

Στη διάθεση σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 13-04-07 στις 06:42
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 13-04-07, 17:34
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βέβαια όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίδιοι ιδιαίτερα οι Δίδυμοι.
Λάθος φίλε μου.. όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί! Ακόμα και οι δίδυμοι (όχι το ζώδιο) έχουν διαφορές σε χαρακτήρα συμπεριφορά και μοίρα. Αυτό είναι που με κάνει να διαφωνώ κάθετα με την αστρολογία. Ότι προσπαθεί να καλουπώσει τους ανθρώπους σύμφωνα με τους δίκους της αυθέρετους και υποκειμενικούς κανόνες (ο κάθε αστρολόγος έχει την "συνταγή" του). Όχι δεν είμαστε ίδιοι. Ο καθένας μας είναι διαφορετική ύπαρξη και προσωπικότητα και ο καθένας μας έχει διαφορετική αντίληψη για τον κόσμο που τον περιβάλει η οποία εξαρτάται άπο χιλιάδες μεταβλητούς παράγοντες που εξελίσονται στην πορεία της ζωής μας και πραγματικά τον τελευταίο λόγο θα είχαν τυχόν θεωρητικές επιδράσεις από ουράνια σώματα ή η ώρα που γενηθήκαμε..
Οι αρχαίοι σοφοί έλληνες έλεγαν κοινή γαρ η μοίρα και το μέλλον αόρατον. Καλύτερα να το πιστέψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 14-04-07, 14:59
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Φυσικά και το πιστεύω με παρεξήγησες

Πιστεύω επίσης ότι δεν πρέπει να εξηγείται κάτι για να ισχύει. Μπορεί να ισχύει χωρίς να έχει εξηγηθεί ακόμα ή χωρίς να μπορεί να εξηγηθεί ποτέ. Και αυτό να αποδεικνύεται.

Και εγώ βλέπω ότι κάτι ισχύει. Όμως δεν μπορώ να σου πω τι βλέπω ότι ισχύει πρέπει να το δεις μόνος σου αν θες.

Οι σοβαροί αστρολόγοι δεν διακινδυνεύουν να δηλώσουν ότι γνωρίζουν καν το 1 τοις εκατό από τους παράγοντες που μας επηρεάζουν. Πρώτα από όλα δεν γνωρίζουν το περιβάλλον που ζει ο άνθρωπος. Κι όμως κάτι ξέρουν. Αν τους δώσεις και πληροφορίες για το περιβάλλον μπορούν να πουν περισσότερα. Είπαμε οι επιδράσεις είναι σχήμα λόγου. Ούτε καν θεωρητικές επιδράσεις. Όταν διαβάζω την λέξη επιδράσεις σκέφτομαι ότι πάλι τσάμπα έγραφα. Εντάξει και εγώ έχω διαβάσει πολλάκις πράγματα που με την πρώτη δεν τα κατάλαβα και τα έκρυψα στο βάθος του υποσυνειδήτου μου. Αργότερα έτυχε να καταλάβω εύκολα ξαναδιαβάζοντας.

Σε κάθε δουλειά οι πολύ καλοί είναι λίγοι. Στην αστρολογία ή στην ψυχολογία δεν μπορεί κάποιος να κάνει σωστά την δουλειά όσα πτυχία και αν έχει αν δεν το έχει ο άνθρωπος να ψάχνεται πολύ από μόνος του. Οι υπόλοιποι που είναι η πλειοψηφία μπορεί να είναι και επικίνδυνοι. Ιδίως αν απευθύνονται σε αμόρφωτους απελπισμένους ανθρώπους. Ίσως ότι η αστρολογία θα έπρεπε να ήταν κτήμα κάθε ενός και να μην υπήρχαν ειδικοί που να βγάζουν χρήματα παρά μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Όπως ήταν στην αρχαία Ελλάδα. Οι μάντεις δεν είχαν σχέση με αστρολόγους. Η αστρολογία υπήρχε όχι όμως όπως σήμερα αλλά σαν κλάδος της φιλοσοφίας πέρα από κάποιες αστρονομικές χρήσεις.

Για τους διδύμους πάλι Skeptic από την πλευρά που το βλέπεις δεν έχεις άδικο.
Σκέψου όμως εσύ είσαι ίδιος πάντα;
Πάντα συμφωνείς με τον εαυτό σου;
Αν σκεφτείς μερικά χρόνια πριν ήσουν ο ίδιος;
Ή αν είχες κάποιες τάσεις αυτές δεν έχουν διακυμάνσεις κατά περιόδους;

Ναι λοιπόν, με την λογική ότι και εμείς είμαστε διαφορετικοί συνεχώς από τον ίδιο μας τον εαυτό τότε είμαστε όλοι διαφορετικοί και μεταξύ μας.

Λέγοντας ίδιοι εννοώ ότι αποτελούμαστε από τα ίδια υλικά. Αλλά σε διαφορετικές «αναλογίες». Για ένα βιολόγο κάθε άνθρωπος αποτελείται από τη διπλή σπείρα του DNA. Για ένα αστρολόγο αποτελείται από 12 τομείς (που αντιστοιχούν στα 12 ζώδια) και 10 πλανήτες (συμβατικά ο Ήλιος και η Σελήνη θεωρούνται πλανήτες). Αλλά είπαμε ο άνθρωπος εξελίσσεται στη διάρκεια της ζωής του και ποτέ δεν είναι ίδιος. Στους δίδυμους έχουμε τον ίδιο άνθρωπο που είναι περισσότερο ή λιγότερο εξελιγμένος.

Η δυσπιστία στην αστρολογία ξεκινά από το γεγονός ότι ο κόσμος πιστεύει (και φταίνε οι δήθεν αστρολόγοι κατά καιρούς) ότι η αστρολογία μπορεί να μιλά με πολλές λεπτομέρειες όπως η καφετζού ή η χαρτορίχτρα ή η τσιγγάνα χειρομάντης. Αν μελετήσει κάποιος συνειδητοποιεί μέχρι που φτάνουν τα όρια της κατανόησης του προσώπου ή της πρόβλεψης. Τα πλαίσια είναι πάντα πολύ χαλαρά. Οι αστρολόγοι που συνηθίζουν να κάνουν ακριβείς προβλέψεις ή αναλύσεις θεωρώ ότι ποντάρουν στην τύχη ελπίζοντας να βρουν κάτι που θα ανεβάσει το κύρος τους και κατ’ επέκταση τα οικονομικά τους.

Ο αστρολόγος δεν μπορεί να δει πόσο μπορεί να είναι εξελιγμένος ένας άνθρωπος. Μπορεί να δει αν έχει δυσκολίες ή ευκολίες για να εξελίσσεται. Ο αστρολόγος δεν είναι μάντης να ξέρει αν οι δυσκολίες που βλέπει σε ένα χάρτη έχουν γονατίσει τον άνθρωπο και τον έχουν κάνει στάσιμο στην εξελικτική του πορεία ή αν αυτός ξεπερνώντας τις δυσκολίες κερδίζει χιλιόμετρα στο εξελικτικό του μονοπάτι. Μπορεί όμως ο αστρολόγος να μιλήσει για αυτές τις δυσκολίες και να βοηθήσει σε κάθε περίπτωση το πρόσωπο.

Εν τέλει μην σκεφτόμαστε αν γίνονται ταυτόχρονα στους διδύμους τα ίδια γεγονότα αλλά αν ένας αστρολόγος μπορεί να βοηθήσει και τους δυο σε οποιαδήποτε φάση της ζωής τους. Αν μείνει δηλαδή ο καθένας ευχαριστημένος και στις αναλύσεις και στις προβλέψεις.

Αν μελετήσουμε λίγο αστρολογία μπορούμε τουλάχιστον να καταλάβουμε μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες της και να μην μας παραμυθιάζει κανείς αστρολόγος ότι μπορεί να μας δώσει τους αριθμούς του τζόκερ ή την ημερομηνία θανάτου μας.

Αυτό που λες ότι καλουπώνει τους ανθρώπους μπορεί να είναι σωστό. Και εγώ δεν εμπιστεύομαι όλους τους επαγγελματίες αστρολόγους. Αλλά, αν εννοείς ότι κοροϊδεύουμε τον Αιγόκερω φίλο μας τσιγγούνη ή τον Δίδυμο φλύαρο, αυτό είναι αποτέλεσμα της ημιμάθειας. Κανένα ζώδιο δεν έχει να ζηλέψει κάτι από κάποιο άλλο. Αν του λείπει κάτι που έχουν τα άλλα το αναπληρώνει με κάτι που έχει μόνο αυτό. Αλλά είπαμε έχουμε μέσα μας όλα τα ζώδια άρα δεν υπάρχει θέμα καλουπώματος. Μόνο δυσκολία και έλλειψη κατανόησης στο πως αποκτούμε και χειριζόμαστε την αστρολογική γνώση.
Κάποιοι Έλληνες έχουν γράψει βιβλία αστρολογίας. Δεν μπορώ να σου πω ότι κάποιος τα λέει λάθος. Εγώ όμως προτιμώ τον τρόπο που γράφει κάποιος άλλος και αυτό τον κάνει στα μάτια μου ανώτερο αστρολόγο. Μάλιστα κάνει τον συνάδελφο του να φαίνεται μέχρι και επικίνδυνος.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 14-04-07, 15:49
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Ενδιαφερον θεμα...αν και δεν διαβασα ολα τα posts απο την αρχη. Καποτε ειχα ασχοληθει με την αστρολογια...αλλα αργοτερα αποφασισα οτι ετσι κι αλλιως εφοσον μονο τασεις μπορει να αναδειξει, τοτε καλυτερα να βρω ενα αλλο μονοπατι αυτογνωσιας. Κι αυτο εκανα. Παρολα αυτα, παντα βρισκω καποιο ενδιαφερον στην αναλυση γενεθλιων χαρτων(στο βαθμο που μπορω να κανω μια τετοια αναλυση). Το αστειο ειναι οτι οσες φορες εχω παει σε αστρολογο, καταληγω να δινω εγω ερμηνειες στα διαφορα aspects και transits etc και ο αστρολογος να με κοιταει και πολλες φορες να συμφωνει. Κατι μου λεει οτι ημουν αστρολογος σε προηγουμενη ζωη.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 17-04-07, 02:35
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Κατά τύχη πέτυχα ένα ενδιαφέρων online βιβλίο με την ιστορία της Αστρολογίας.
http://www.geocities.com/ercolobus_g...trology_01.htm

Το βιβλίο αφορά όλους… σκεπτικιστές και μη. Αν μη τι άλλο από ένα μικρό βιβλίο ιστορίας (168 σελίδες) μαθαίνεις τουλάχιστον τι είναι αυτή η παντέρημη Αστρολογία. Το διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον. Από την αρχή το πήρα με καλό μάτι μια και ο συγγραφέας ευχαριστεί συν τοις άλλοις την Θεοδώρα Ντάκου που με «έπεισε» (παρότι και εγώ σκεπτικιστής) να δώσω μια ευκαιρία στην Αστρολογία μελετώντας την.

Με πάρα πολύ ενδιαφέρων διάβασα το κεφάλαιο για την Αστρολογία στην αρχαία Ελλάδα.
http://www.geocities.com/history_of_...kefalaio_F.htm

Έπεσα από τα σύννεφα όταν διάβασα για τον Ποσειδώνιο!!! που δίδασκε το 100πχ ότι
«είμαστε ένα μικρό μόνο μέρος του μεγάλου, κυκλικά επαναλαμβανόμενου συνόλου που ονομάζουμε Σύμπαν, και λόγω της συνάφειας του μακρόκοσμου με τον μικρόκοσμο που ζούμε, οι συμβολικές ενδείξεις αυτού του αντικατοπτρισμού, μπορούν να μας υποδείξουν τις πιο κατάλληλες επιλογές δράσης, ώστε να είμαστε σε αρμονία με όλο τον Κόσμο»
Λέτε να είμαι μετεμψύχωση του; Χιχιχι Αυτό που λέει προσπαθώ να σας πω όταν λέω ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε για επιδράσεις. Και εμείς και η γη και οι πλανήτες και το σύμπαν δονούνται ρυθμικά σε πολλούς διαφορετικά ρυθμικούς κύκλους. Κάποιοι συμπίπτουν.

Διαφαίνεται θα δείτε ότι η Σύγχρονη αστρολογία βασίζεται στην ελληνική όπως αυτή μορφοποιήθηκε στους Ελληνιστικούς χρόνους (3ος πχ -3ος μχ αιώνας) αφού ζυμώθηκε στα αρχαϊκά και κλασσικά χρόνια (καταγράφεται η πορεία). Η ελληνική ονομασία των αστερισμών βασίστηκε στην αστρομυθολογία των προκατακλυσμιαίων Ορφικών (12η χιλιετία πχ).

Ενδιαφέρει πολύ πιστεύω όλους που ασχολούνται με την αρχαία Ελλάδα και αυτό και το επόμενο κεφάλαιο που μιλά για την ρωμαϊκή εποχή και καταλήγει στον Πτολεμαίο (2ος μχ αιώνα).
http://www.geocities.com/history_of_...kefalaio_G.htm

Συνεχίζεται….

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ποσειδώνιος : 17-04-07 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.