Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 24-12-07, 13:06
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από galadriel
χμ.... θες να μιλήσουμε για πραγματικές Σκιές αγαπητέ? σκοτεινές μέχρι το μεδούλι?

ας το κάνουμε.....

έχεις φανταστεί άραγε κάτι φτιαγμένο από υγρό και πηχτό σκοτάδι να πλησιάζει το κρεβάτι σου?
την μοναδική φορά που για λόγους κούρασης δεν σφράγισες τον χώρο?
έχεις δει αυτή η Σκιά να βγάζει χέρια και πόδια σαν της αράχνης προσπαθώντας να σε φτάσει?

γύρω της να υπάρχει ένα ατελείωτο σύννεφο από έντομα που σαν αύρα της Σκιάς να απλώνονται γύρω της...?

και να ξέρεις από που προέρχεται και γιατί?

να ξέρεις πως και μόνο η ύπαρξη σου την ενοχλεί?

να ανοίγουν παράθυρα (που μέχρι τώρα δεν άνοιξαν ούτε με έναν ανεμοστρόβιλο ταχύτητας 120 κόμβων που πέρασε πριν μερικούς μήνες) και να παρασέρνουν μαζί τους ό, τι υπήρχε τριγύρω?

και να μένει όρθιο μόνο ένα ταπεινό πήλινο ποτηράκι με νερό και ένα μικρό φυτό μέσα? (μήπως η νιογέννητη Ζωή αντιστέκεται στην Σκιά?)

τα ζώα του σπιτιού να ουρλιάζουν σαν κάποιο μαχαίρι να τα ανοίγει στα δύο?

και η Σκιά να προσπαθεί ακόμα να σε πιάσει?

να πλησιάζει και να νιώθεις ό,τι κουβαλάει μέσα της? Απίστευτη Οργή, Αλαζονεία, Πόνο, Αρρώστεια?

ξέρεις άραγε πόση προσπάθεια χρειάζεται όταν σε πλησιάζει ένα κομμάτι βαθύ Σκοτάδι να ανάψεις το Φως? να ανακτήσεις τον έλεγχο του ποιος είσαι και τι κάνεις σ'αυτή την Γή?

και την άλλη μέρα, να σπάνε τα τηλέφωνα από φίλους και γνωστούς , που περίμεναν να πάει τουλάχιστον οκτώ το πρωι για να πάρουν να ρωτήσουν αν είσαι καλά? λες και όλοι τους το βράδυ γνώριζαν ότι απειλείσαι?

αν το έχεις ζήσει αυτό, μετά, ασχολείσαι με σκιώδεις μορφές καλοπροαίρετες...
που πιάνει μόνο η περιφερική σου όραση, που ζητούν την έγκριση σου ακόμα και για να βοηθήσουν...


την καλημέρα μου


Galadriel
Galadriel

Αυτο το φρικτο αισθημα δυστυχως το ενιωσα...αλλα οχι στο σπιτι μου που θα προτιμουσα να ειχε γινει....εγινε σε μια εκδρομη στη Βουλγαρια.....
Εμενα σε μονοκλινο δωματιο 2x2, ποντικοτρυπα δηλαδη. Καποια στιγμη εκει που κοιμομουν αρχισα να παγωνω.... ενιωσα μια παρουσια μεσα στο δωματιο να με πλησιαζει....κατι πολυ ισχυρο...δεν μπορουσα να κουνηθω στο κρεβατι..λεω θα ειναι τιποτα της φαντασιας μου ή καποιο incubus (αυτα αν δεν κανω λαθος δεν σκοτωνουν αντρες οπως και οι Succubus?)....ολα αρχισαν να σκοτεινιαζουν..αυτο ηταν λεω...πεθανα και δεν εζησα ακομα τιποτα...δεν ξερω πως καταφερα να σωθω απο τη "Σκια" (δεν ξερω αν εχει ονομα αυτο το πραμα)...
Το πρωι μου ειπαν τα παιδια οτι ακουγαν κραυγες απο το δωματιο μου...εγω το μονο που θυμαμαι ειναι οι δυο φιλοι μου που εχουν πεθανει σε τροχαιο να προσπαθουν να με βοηθησουν......
Λυπαμαι αν η εμπειρια μου δεν ειναι αποδεκτη απο τους πιο πολλους αλλα μετα απο αυτο φοβαμαι πια το απολυτο σκοταδι και οτι πιανει η περιφερικη οραση μου οραση προσπαθω να μη του δωσω σημασια...αλλα.....
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 26-12-07, 18:45
άκυρη! Ο χρήστης άκυρη! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή σε επαφη με τη σκια

Γεια σας! ειμαι νεο μελος! το forum αυτο ειναι πραγματικα φανταστικο! γραφτηκα γιατι οταν διαβασα το θεμα με τη σκια θελησα να στειλω οτι ξερω και εχω δει σχετικα για να το συζητησουμε. Η αληθεια ειναι οτι πριν δυο χρονια ενω κοιμομουν,ακουσα μια φωνη να μου λεει να ξυπνησω. Οταν ανοιξα τα ματια μου,ειδα μια φριχτη σκια στη μεση του δωματιου. Πανικοβληθηκα και αρχισα να φωναζω. Μετα την ειδα να κατευθυνεται στην κουζινα και μετα εξαφανιστηκε.Μετα απο καιρο αρχισα να βλεπω μερικες μικρες σκιερες αραχνες να ανεβαινουν στο κρεβατι μου οι οποιες μετα απο λιγα δευτερολεπτα εξαφανιζονταν. Λετε να ηταν απλες παραισθησεις η κατι παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 26-12-07, 18:56
άκυρη! Ο χρήστης άκυρη! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 17
Question

Γεια σας! Ειμαι νεο μελος!Αυτο το φορουμ ειναι πραγμαντικα φανταστικο!Εγινα μελος γιατι με ενδιαφερει πολυ το μυστηριο και ειδικα το θεμα της σκιας.Η αληθεια ειναι οτι πριν δυο χρονια ενω κοιμομουν ακουσα μα φωνη να μου λεει να ξυπνησω.Οταν ξυπνησα,ειδα μια φριχτη σκια στη μεση του δωματιου. Πανικοβληθηκα και αρχισα να φωναζω.Υστερα την ειδα να κατευθυνεται στην κουζινα και μετα εξαφανιστηκε.Απο τοτε και για κανα δυομηνες εβλεπα μερικες σκιωδης αραχνες να περπατανε πανω στο κρεβατι μου,αλλα μετα εξαφανιζονταν.Λετε να ηταν απλως παραισθησεις η κατι παραπανω?

''audentes fortuna iurat'' Vergilius
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 26-12-07, 23:56
LostSense Ο χρήστης LostSense δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

...και γιατι δεν μιλησες?
Ενας μονολογος θα "το" αποσυντόνιζε...
μια ερωτηση θα "το" αποκαλυπτε...
ενας δυσταγμος θα το εκανε ποιο δυνατο!!!

Ο κοσμος που βρισκεται "περα" απο εμας (οσο δεν προσπαθουμε να τον αποκαλυψουμε-κατανοησουμε) ειναι η αϋλη μορφη των επιθυμιων μας-φοβων-επιθυμιων μας...
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 27-12-07, 11:22
άκυρη! Ο χρήστης άκυρη! δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σοβαρα μιλας?Παντως,η αληθεια ειναι οτι τοτε δεν ηξερα καν τι ειναι.Μετα εψαξα και εμαθα.Τουλαχιστον την επομενη φορα(αν υπαρξει)θα το ξερω.

''audentes fortuna iurat'' Vergilius
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 27-12-07, 19:18
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Φιλε Lost,

καποιος σοφος ελεγε καποτε πως οι συμβουλες ειναι επικυνδυνες οταν δινονται ακομα και σε φιλους με καλο σκοπο.Εχεις φανταστει ποτε τι συνεπειες μπορει να εχει το να μιλουσε?Το τι κινδυνους να εγκυνομονουσε και και αποτελεσματα μπορει να ειχε?
Ωραια δεχομαι το γεγονος οτι μπορει να το αποσυντονουσε ή να παρει καποια απαντηση, αλλα τι θα γινοταν στην περιπτωση που εαν εμπαινε σε μια τετοια συζητηση, το πνευμα αυτο το παρεσυρε εκει που ηθελε?
Υπαρχουν πολλες περιπτωσης,και ισως εν καιρω παραθεσω διαφορα στοιχεια,αλλα προσωπικα δεν θα ξεκινουσα μια τετοια συζητηση εαν δεν ημουν σιγουρος οτι εχω το απαρετητο ψυχικο σθενος να βγω σωος.

Αυτα απο μενα, ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες με οτι ειπα.

Παντα φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 27-12-07, 20:37
Το avatar του χρήστη Jovitaki
Jovitaki Ο χρήστης Jovitaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2007
Περιοχή: Athens...
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Θα ηθελα κι εγω να πω για αυτο το φαινομενο που μπορει να ερμηνευτει και μεταφυσικα αλλα και επιστημονικα.Ως φοιτητρια ειχα την τυχη να παρακολουθησω μαθημα επιλογης απο την Λαογραφια με θεμα "Μαγεια και Μαγισσες" (οσο κι αν ακουγεται περιεργο διδασκεται κατι τετοιο σε ελληνικο πανεπιστημιο) το οποιο προσεγγιζει θεματα σχετικα με αυτα που συζηταμε κι εδω αλλα απο λαογραφικη ματια..Ο καθηγητης ειχε αναφερει το θεμα της Σκιας και το ειχε ονομασει περα απο Μορα (οπως ειναι γνωστο επισης) και Μουρουσα και ελεγε οτι ειναι ενα μαυρο ξωτικο με τρυπες στις παλαμες οι οποιες τρυπες εχουν και τριχες που σου κλεινουν το στομα και δεν μπορεις να αναπνευσεις , για αυτο και ολα αυτα τα συμπτωματα παραλυσης, φωνης που δεν βγαινει και τετοια.Προσωπικα, το εχω βιωσει αρκετες φορες και η χειροτερη ηταν οταν ενα βραδυ εκανα μαλλον το λαθος να ριξω ταρω 3 την νυχτα!!!Οταν κοιμηθηκα ειχα ολα αυτα τα συμπτωματα που εχουν περιγραψει και οι περισσοτεροι (παραλυση,φωνη που δεν βγαινει ,να λειτουργουν ολες οι αισθησεις χωρις να ελεγχονται) αλλα ευτυχως δεν ειχα καμια οπτικη εμπειρια με την Σκια..
__________________
The fish doesn't think
The fish is mute, expressionless
The fish doesn't think because the fish knows everything...
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 28-12-07, 00:36
LostSense Ο χρήστης LostSense δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αγαπητε schooligan ,

απο μαρτυρίες που έχω ακούσει και διαβάσει στο topic(συμπερασματικά) η σκιά δεν κινείται απειλητικά.Εφόσον μας κάνει την τιμή να μας επισκεφτεί ας κρατησουμε την ψυχραιμία μας και ας της μιλήσουμε(γνώμη μου).
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 28-12-07, 10:29
Locus ~Ω~ Ο χρήστης Locus ~Ω~ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: new world
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΣΚΙΩΔΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΠΑΛΑΙΟ .
ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΟΡΑΣ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΟΜΟΙΑΖΕΙ .
Ο ΣΚΙΩΔΗΣ «ΔΑΣΚΑΛΟΣ» ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ .
ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ (ΥΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΟΗΤΙΚΩΝ) .
Η ΣΚΙΩΔΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΟΜΟΙΑΖΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ DARTH VANDER ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ MIA ΠΥΛΗ Η ΜΑΛΛΟΝ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΣΚΙΕΡΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΙΚΟΥΣ ΘΗΣΑΥΡΟΥΣ .
ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΔΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ .
Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΟΣΩΝ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ .
ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΙΡΟΥΝ ΣΙΩΠΗΛΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ .
Ο ΣΚΙΩΔΗΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΜΟΝΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΒΟΛΗ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ .
ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΡΧΑΙΑ ΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΥΣ ΟΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΩΝ ΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ .
ΜΕ ΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ Τ Ο Π Ο ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΝ Τ Ρ Ο Π Ο .


ΕΑΝ ΠΑΡΕΜΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΟΜΙΛΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΣΑΣ ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ

!ΘΥΜΗΘΗΚΕΣ .
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 30-12-07, 22:32
Το avatar του χρήστη lone_gunman
lone_gunman Ο χρήστης lone_gunman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Περιοχή: Ελλάδα/Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δηλαδή Locus με βάση τα λεγομένα σου αυτός ο Σκιώδης Δάσκαλος είναι μια "καλή" οντότητα,η οποία εμφανίζεται μόνο στους "έτοιμους"?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.