Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #751  
Παλιά 20-03-08, 23:02
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα συμφωνίαω με τον φίλο Knight_Of_Creation πως το θέμα έχει κορεσθεί...

Αρχίζει δυστυχως να γελοιοποιήται και είναι κρίμα....

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 20-03-08 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
  #752  
Παλιά 21-03-08, 00:03
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Συγνώμη για την γρήγορη απαντησή μου....
Αλλά δυστυχώς οι διακοπές ρεύματος έβαλαν το χερι τους..

Θέλω να συμπληρώσω για το θέμα αυτό κάποια άλλα πργάγματα..

Χαθήκαμε μέσα στην πληθώρα τών απαντήσεων αλλά και στις διαμάχες
συμπαθούντων η μη του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ..

Ο απλός αναγνώστης τι συμπεράσματα έβγαλε ????
Τολμώ να πώ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....
Υπερβολές ενθεν και ένθεν...

Αλλά κατατέθηκαν και κάποια στοιχεία τα οποία χάθηκαν μέσα στους
αλαλαγμους πως για όλα και ότι κακό υπάρχει γύρο μας φταιει
ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ουδείς άλλος...

Οι κακές Κυβερνήσεις , οι Πόλεμοι , η Πείνα ,οι Μεγάλες πολυεθνικές η
παραχάραξη της Ιστορίας κλπ..
Εμεις δεν φταίμε ?????????????

Γιατί βγαζουμε τον ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ?????

Γιατί πάντα θέλουμε να βρίσκουμε τον ΚΑΚΟ ΔΑΙΜΟΝΑ που φταίει για όλους
και όλα ?????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #753  
Παλιά 21-03-08, 01:31
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation
Θα ζητούσα απο κάποιον συντονιστή εάν είχε την ευγενή καλοσύνη να το κλειδώσει το θέμα γιατί δέν πάει άλλο...

Και κύριε Τάκη Παπαδόπουλε...

Δεν πολυ-απασχολεί και πολύ τον κόσμο η Μασωνία και ο ρόλος της στην κοινωνία... Απο την στιγμή που τα περισσότερα μέλη της είναι εκφυλισμένα ε, εκφυλίστηκε και ο ίδιος ο Τεκτονισμός...Οι άνθρωποι κάνουν της οργανώσεις-συλλόγους και όχι οι ιδέες απο μόνες τους...Δέν μας απασχολούν τα εσωτερικά της εκάστοτε στοάς εδώ πέρα...

Αυτά λύστε τα μεταξύ σας οι τέκτονες...
Ιεροφάντη,

1ον. Αν δεν σε απασχολεί το θέμα, ή σε κουράζει, ή σε ενοχλεί, μπορείς απλούστατα να μην το παρακολουθείς/συμμετάσχεις σε αυτό.

2ον. Αν εκφυλίστηκε ή όχι η Μασονία δεν είναι δικό σου θέμα αλλά δικό μας, όπως και δεν έχεις και την δυνατότητα να το κρίνεις. Για το αν πολυ-απασχολεί τον κόσμο όπως αναφέρεις, ποσώς μας ενδιαφέρει. Εμείς θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε με τον τρόπο που ξέρουμε για την υλοποίηση του οράματός μας. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
...Άρα η μασονία ενδιαφέρεται μόνο για τους καλούς και δεν νοιάζεται για τον άνθρωπο εν γένει, διαφορετικά θα δεχόταν και τον κακό.
Λάθος. Η μασονία απλώς δεν απευθύνεται στους ανέτοιμους. Είναι ένα "σχολείο" ανθρώπων ήδη "εξελιγμένων", δηλαδή ανθρώπων με μια πρώτη αντίληψη και κατανόηση του εαυτού τους, των αδυναμιών τους, των ελαττωμάτων τους, που αποζητούν την περαιτέρω ανάπτυξη, την βαθύτερη και βιωματικότερη γνώση του εαυτού τους και την κοινωνική προσφορά. Οι διδάσκαλοι Τέκτονες λοιπόν είναι αυτοί που οφείλουν να ανέλθουν στην πνευματική τάξη του μύστη και να μορφώσουν τον κακό άνθρωπο ή τον βέβηλο κόσμο (χωρίς να έχουν όλα τα προηγούμενα την οιαδήποτε θέση ανωτερότητας-μιλάμε για ένα λειτούργημα). Φυσικά και δεν επιτρέπει στις τάξεις του τον κακό. Θα εξέθετες ποτέ συνειδητά τον εαυτό σου στον ιό του AIDS; Και για να προλάβω τις συγκρίσεις, ο Τεκτονισμός ΔΕΝ είναι θρησκεία. Οι ναοί του ΔΕΝ είναι ανοιχτοί σε όλους. Είναι ανοιχτοί σε αυτούς που πληρούν τις προϋποθέσεις.

EDIT: προσωπικά θεωρώ πολύ αδόκιμο τον χαρακτηρισμό "κακός" για τον άνθρωπο. Αν επέλεγα κάποιον για την παρούσα συζήτηση θα ήταν ο ακατέργαστος άνθρωπος.

OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 21-03-08 στις 01:37
Απάντηση με παράθεση
  #754  
Παλιά 21-03-08, 01:34
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR
Συγνώμη για την γρήγορη απαντησή μου....
Αλλά δυστυχώς οι διακοπές ρεύματος έβαλαν το χερι τους..

Θέλω να συμπληρώσω για το θέμα αυτό κάποια άλλα πργάγματα..

Χαθήκαμε μέσα στην πληθώρα τών απαντήσεων αλλά και στις διαμάχες
συμπαθούντων η μη του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ..

Ο απλός αναγνώστης τι συμπεράσματα έβγαλε ????
Τολμώ να πώ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ....
Υπερβολές ενθεν και ένθεν...

Αλλά κατατέθηκαν και κάποια στοιχεία τα οποία χάθηκαν μέσα στους
αλαλαγμους πως για όλα και ότι κακό υπάρχει γύρο μας φταιει
ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ουδείς άλλος...

Οι κακές Κυβερνήσεις , οι Πόλεμοι , η Πείνα ,οι Μεγάλες πολυεθνικές η
παραχάραξη της Ιστορίας κλπ..
Εμεις δεν φταίμε ?????????????

Γιατί βγαζουμε τον ΕΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ?????

Γιατί πάντα θέλουμε να βρίσκουμε τον ΚΑΚΟ ΔΑΙΜΟΝΑ που φταίει για όλους
και όλα ?????

Ευχαριστώ.
Αγαπητέ φίλε AVATARGR,

Διότι καλέ μου φίλε είναι πάντοτε ευκολότερο...

OrdoAbChao
Απάντηση με παράθεση
  #755  
Παλιά 21-03-08, 15:24
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση απο OrdoAbChao
Ιεροφάντη,

1ον. Αν δεν σε απασχολεί το θέμα, ή σε κουράζει, ή σε ενοχλεί, μπορείς απλούστατα να μην το παρακολουθείς/συμμετάσχεις σε αυτό.

2ον. Αν εκφυλίστηκε ή όχι η Μασονία δεν είναι δικό σου θέμα αλλά δικό μας, όπως και δεν έχεις και την δυνατότητα να το κρίνεις. Για το αν πολυ-απασχολεί τον κόσμο όπως αναφέρεις, ποσώς μας ενδιαφέρει. Εμείς θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε με τον τρόπο που ξέρουμε για την υλοποίηση του οράματός μας. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

OrdoAbChao,

1ον. Εξέφρασα την προσωπική μου εκτίμηση περί του κορεσμού του θέματος...Ένα θέμα που υπάρχει τόσο καιρό...έχει έως τώρα 755 μυνήματα μαζί με το παρόν ε όσο νάναι είναι κορεσμένο..Και βιβλίο να γράφαμε για την μασωνία θα κούραζε... Εκτός των άλλων γίνεται μιά διαρκής διαμάχη μεταξύ υποστηρικτών στην μασωνία και μή υποστηρικτών. Εάν σε αυτόν τον τόνο βλέπεις να προάγεται συμπέρασμα και υγιής διάλογος τότε τι να πώ...συνεχίστε.

2ον. Απο την στιγμή που εσύ ο ίδιος ώς μασώνος όπως και άλλοι στο παρόν Θέμα συμμετάσχετε στον διάλογο περί εκφυλισμού ή όχι της μασωνίας δίνεται τροφή στα εκάστοτε σχόλια. Είτε δικά μου , είτε άλλων μελών. Και δικαίως...Εάν θέλετε (μιάς και αναφέρεσαι σε πληθυντικό πρόσωπο) να μήν σας κρίνουν τότε μήν εκφράζεται τις θέσεις απόψεις σας στο Forum. Εκτίθεστε και όποιος εκτίθεται δέχεται κριτική. Είτε σας αρέσει είτε όχι... Εφόσον δέν σας ενδιαφέρει το άν πολυ-νοιάζεται ο κόσμος για εσάς τότε γιατί ασχολείστε με τα του κόσμου ; Γιατί "κόπτεσται" για την γνώμη του ; Γιατί παλεύεται για να αλλάξετε την εκάστοτε γνώμη του ή την πλήρη αδιαφορία του ; Και να με συνχωρείς...Σαφώς και δέν ενδιαφέρει την γιαγιά που παίρνει 300 ευρώ σύνταξη ο Σύλλογος σας... Την αφορούν ποιό ουσιώδη πράγματα απο τις εκάστοτε φιλοσοφίες του εκάστοτε συλλόγου. Η κοινωνία βράζει και επιζητεί λύσεις...Εάν δέν το βλέπετε αυτό τότε λυπάμαι...Να εργαστείτε όσο θέλετε και καλή τύχη στο όραμα σας... όποιο και άν είναι...Αλλά το παρόν Θέμα είχε εξ αρχής ώς σκοπό να γίνει γνωστή η μασωνία στους ενδιαφερόμενους χρήστες και αναζητητές του μεταφυσικού...Όχι αυτή η αδιάκοπη και απολύτως κουραστική διαφωνία μεταξύ Τεκτόνων και Ανθρώπων που ψάχνουν για τον τεκτονισμό. Όπως εξελίσεται η κουβέντα θα μας βγάλετε τον Τεκτονισμό ώς την ποιό αγνή ιδέολογία , δίχως ίχνος αρνητικής μορφής, που όλη η κριτική που δέχεται είναι κακόβουλη και εξαιτίας άγνοιας του κόσμου. Μου θυμίζει ταινία Ξανθόπουλου το όλο σκηνικό όπως εξελίσεται απο πλευράς σας..Με συνχωρείς αλλά ο λαός λέει ότι όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά...Τώρα στο πού κάνει λάθος και πού όχι είναι ένα άλλο ζήτημα...Ας παρατεθούν μόνο αγνά ιστορικά στοιχεία της δράσης του Τεκτονισμού και άς κρίνει ο καθένας όπως θέλει..Δέν θα επιβάλεται εσείς τις απόψεις σας στον κόσμο...Ελπίζω να έγινα αντιληπτός.
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #756  
Παλιά 21-03-08, 16:07
OrdoAbChao Ο χρήστης OrdoAbChao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Αγαπητέ Ιεροφάντη,

Απαντώ ενιαία και στα δύο. ΔΕΝ εξέφρασες απλώς την προσωπική σου εκτίμηση αλλά απευθύνθηκες στους συντονιστές με το αίτημα να κλειδωθεί(!) το θέμα. Ποιός επιβάλλει ή επιθυμεί λοιπόν να επιβάλλει προσωπικές του γνώμες. Επίσης, σου θυμίζω ότι το θέμα δεν ανοίχτηκε από Τέκτονα αλλά από αντι-τέκτονα και ο μόνος λόγος που ο ίδιος γράφω σε αυτό είναι για να παρατίθεται και μια εκ των έσω γνώμη για το τι εστί Τεκτονισμός.

Τα σχόλια όχι δικαίως και δεν συμμετάσχουμε στον διάλογο περί εκφυλισμού ή όχι της Μασονίας αλλά σε έναν ΓΕΝΙΚΟ διάλογο για τον Τεκτονισμό που τυγχάνει να συζητιέται και αυτή του η πλευρά. Και καλώς κάνει και κουβεντιάζεται. Άλλως τε, ουδείς εξ ημών υποστήριξε ότι ο Τεκτονισμός δεν περνάει κρίση. Τούτο όμως δεν εννοεί σε καμία περίπτωση ότι ο ίδιος ο Τεκτονισμός είναι ταυτόσημος με την ουσία αυτής της κρίσης.
Τέλος, εξοργίζομαι κυρίως όταν απογοητεύομαι. Με το παραπάνω μήνυμα σου λοιπόν με απογοήτευσες μιας και σ' έχω για άνθρωπο που απ' ό,τι έχω διακρίνει έχεις την ικανότητα και την σοφία να διαχωρίζεις τα πράγματα. Και εν πάση περιπτώσει μόνον και μόνον η παρουσία μας σε τούτο το θέμα θεωρώ πως θα έπρεπε να σε είχε βάλλει τουλάχιστον σε σκέψεις όσον αφορά τις θέσεις που εκφράζεις.

...Όσο για τα περί Συλλόγου, δεν ξέρω αν το έχεις υπ'όψιν σου αλλά ευθύνεται τουλάχιστον κατά ένα μέρος για την δημοκρατία που απολαμβάνεις.

OrdoAbChao

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OrdoAbChao : 21-03-08 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #757  
Παλιά 21-03-08, 16:40
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Αγαπητέ OrdoAbChao

Για να μήν υπάρχουν παρεξηγήσεις και παρερμηνείες παραθέτω τί παρέθεσα αυτούσια στο υπ' αριθμόν #746 μύνημα μου και θα κάνω μιά επεξήγηση της θέσεως μου...
Παράθεση:
Δέν νομίζω να υπάρχει νόημα περεταίρω ύπαρξης του συγκεκριμένου Thread...Η επιχειρηματολογία εξαντλήθηκε..λέγονται τα ίδια και τα ίδια...Με λίγα λόγια κορέστηκε το Θέμα για τον Τεκτονισμό....

Θα ζητούσα απο κάποιον συντονιστή εάν είχε την ευγενή καλοσύνη να το κλειδώσει το θέμα γιατί δέν πάει άλλο...

Ξεκίνησα με την έκφραση "Δέν νομίζω να" ....

Που σημαίνει πώς εγώ θεωρώ...εγώ νομίζω..κατα την άποψη μου...

Συνέχισα λέγοντας..

ΘΑ ζητούσα απο κάποιον συντονιστή εάν ...

Δέν είπα Ζητάω απο κάποιον συντονιστή εάν...

Παίζει σημαντικότατο ρόλο και διαφορά το "Θα" στην αρχή της πρότασης μου αυτής...

Με λίγα λόγια έκανα μιά "Πρόταση" πρός τους συντονιστές υπο μορφήν θεωρητικής απαίτησης... Θεωρητικής όμως..Διότι πρακτικώς και ουσιαστικά δέν έχω κάποια εξουσία στο Forum για να επιρρεάσω τις γνώμες τους . Όλοι εδώ είμαστε ίσοι ώς πρός την μεταχείριση...Σαφώς και η απαίτηση του κάθε μέλους δέν θα γίνεται αποδεκτή επειδή ένα μέλος το επιθυμεί αλλά μόνο όταν και εάν παραβιάζονται οι κανόνες του Forum...άρα βρίσκω εξ αρχής άτοπη την τοποθέτηση σου επι της προκειμένης παραγράφου μου όπως και των όσων εξέφρασα...

Τέλος να κλείσω λέγοντας πώς δέν απολαμβάνω κανενός είδος "Δημοκρατία"... Όταν η οικογένεια μου είναι εγκλωβισμένη στο ανεξέλενκτο Καπιταλιστικό Τραπεζικό σύστημα... Όταν η κοινωνία είναι αποχαυνωμένη με ιδεολογήματα και ψεύτικες θεωρίες...Όταν η Ελευθερία του Λόγου υπάρχει μόνο για συγκεκριμένης προέλευσης φωνές...Τότε όχι..Δέν ζω σε Δημοκρατία αλλά σε παρωδία...Εάν εσείς ευθύνεστε για αυτήν την παρωδία τότε σας θεωρώ συνυπεύθυνους και ανίκανους ... Αποτυχατε κύριοι...Διότι θα έπρεπε να είχατε εξ αρχής μάθει και κατανοήση πώς η Δημοκρατία είναι Έννοια δίχως την δυνατότητα να εκφραστεί σε υγιές πολιτευτικό σύστημα...Ναί Ιδέα είναι.. Ιδέα και ίσως και Αρετή στον Νού όποιου διακατέχεται απο τις αρχές της...Όχι πολίτευμα... Και είμαι βαθύτατα θαυμαστής της Δημοκρατίας ώς ιδέας και αρχής... Όπως και η "Ελευθερία" είναι αίσθηση και όχι κατάσταση...Αισθανόμαστε Ελεύθεροι...Δέν σημαίνει πώς είμαστε κι όλας...Και αυτό διότι η Ελευθερία ανήκει στην τάξη των αισθήσεων...Δέν λέει ποτέ κανείς " Είμαι Ελεύθερος"...λέει " Αισθάνομαι Ελεύθερος". Και είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση εάν την ανοίξουμε περί του τί αισθάνεται ο καθένας και περί του τί ισχύει στην πραγματικότητα και στον απτό ρεαλισμό... "Είμαι Ελεύθερος" Δίχως απλώς να το αισθάνεται αλλα ΝΑ ΕΙΝΑΙ μπορεί να το πεί μόνο όποιος δέν φοβάται σε κανένα επίπεδο τον Θάνατο...Η σημερινή κοινωνία απέχει αιώνες απο αυτήν την στάση ζωής...

Όταν οργίζεσαι αγαπητέ μου το καλύτερο θα ήταν να απολαμβάνεις ολίγου καθαρού αέρα και να χαλαρώνεις παρά να εκτονώνεσαι στο πληκτρολόγιο..Εγώ τις περισσότερες φορές αυτό κάνω για να ανταπεξέρχομαι στο βεβαρημένο λόγο καθημερινότητος νευρικό μου σύστημα..

Και κάτι τελευταίο...

Δέν ασκώ κριτική, ούτε επιτίθομαι στον Τεκτονισμό..Λέω τα πράγματα ώς έχουν... Και η αλήθεια πάντοτε πονάει και είναι η σκληροτέρα όλων...

Να είσαι καλά

Υ.Γ

Δέν θα ξανα-γράψω στο παρόν θέμα μιάς και πάντοτε τηρώ τα όσα λέω...Και πιστεύω πώς το Θέμα Κορέστηκε και κούρασε...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #758  
Παλιά 21-03-08, 18:05
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και εγώ μια γνώμη πάνω στο θάμα του
ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ...

Συμφώνισα και εγώ στην <<άποψη>> του φίλου Knight_Of_Creation
απλά γιατί μέσα απο τις υπερβολές και αδόκιμους χαρακτηρισμούς για τον
Τεκτονισμό κάπου η ουσία του θεματος ΧΑΘΗΚΕ...

Σε όλα τα Φόρουμς όπου γίνεται συζήτηση περι αυτού του θέματος πάντα
υπάρχει πρόβλημα...

Ας μήν ξεχνάμε φίλε μου OrdoAbChao πως σε όλους μας (εκτός ελαχίστων
περιπτώσεων ) ο εσωτερικώς λίθος μας, ακατέργαστος είναι...

Θα πρότεινα να κάνουμε ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ για το θέμα χωρίς ΕΜΠΑΘΕΙΕΣ και
βέβαια χωρίς υπερβολές.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #759  
Παλιά 21-03-08, 19:53
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
...Όσο για τα περί Συλλόγου, δεν ξέρω αν το έχεις υπ'όψιν σου αλλά ευθύνεται τουλάχιστον κατά ένα μέρος για την δημοκρατία που απολαμβάνεις.

OrdoAbChao
Αγαπητε αυτο νομιζω ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα της ''επικοινωνιακης τακτικης'' που ακολουθειτε.
Ερχεται ομως σε αντιθεση με αλλες τοποθετησεις.
Η μια ειναι οτι ο Τεκτονισμος ΔΕΝ ασχολειται με τα της πολιτικης.
Παραννοω με το να αντιλαμβανομαι οτι ο Τεκτονισμος τουλαχιστον κατα ενα μερος οχι μονο ασχολειθηκε αλλα σ6υνεβαλε και για την '''δημιουργια'' συγκεκριμενου πολιτευματος (της δημοκρατιας) στην Αμερικη;
Νομιζω οτι το λες με τροπο γεματο σαφηνεια.
Ευθυνεται τουλαχιστον κατα ενα μερος για την δημοκρατια που απολαμβανεις γραφεις.
Πως ειναι δυνατον να ευθυνεται για κατι που απαγορευεται να ασχολειτε;
Ή απαγορευεται να ομιλουν περι πολιτικης εντος των στοων, αλλα εκτος, να ασχολουνται με αυτην με την ιδιοτητα τους και οχι σαν πολιτες.
Και λεω με την ιδιοτητα τους γιατι οταν λες οτι ο Τεκτονισμος ευθυνεται, τοτε εχει ασχοληθει και ενεργησει με αυτην την ιδιοτητα, και οχι σαν πολιτες.
ΚΑι εδω ειναι το δευτερο επικοινωνιακο τρικ.
Και χωρις εισαγωγικα, μιας και εχει αναφερθει πολλακις.
Ποιο;
Στις καταδειξεις ατομων που κατεχουν την τεκτονικη ιδιοτητα, και η συμπεριφορα τους στην κοινωνια χαρακτηριζεται αρνητικη, η απαντηση σας ειναι, οτι οπως υπαρχουν καλοι και κακοι γιατροι, δικηγοροι, χριστιανοι, δασκαλοι, καλοι και κακοι ανθρωποι γενικα, ετσι και στον τεκτονισμο υπαρχουν και καλοι και κακοι τεκτονες.
Χωρις να ευθυνεται ο Τεκτονισμος γι αυτο, αλλα η φυσης του ανθρωπου.
ΓΙΑΤΙ στην αντιθετη περιπτωση (και εδω το απο εσας χρησιμοποιουμενο τρικ, με επιεικια γραμμενο) οταν δηλαδη εμφανιζονται στο προσκηνιο, ή στην ιστορια γενικα, ανθρωποι που κατεχουν την τεκτονικη ιδιοτητα και η συμπεριφορα και δραση τους χαρακτηριζεται γενικα στην και απο την κοινωνια
ως θετικη, εσεις προτασεται την τεκτονικη τους ιδιοτητα;
Γιατι αυτο δεν κανατε και παραπανω; Ο Συλογος (τεκτονισμος) ευθυνεται για την δημοκρατια που απολαμβανουμε.....
Να υποθεσω οτι με αυτην την λογικη εγω πχ, που αντιτιθομαι στο προαναφερθεν πολιτευμα, να ριξω το ΄''αναθεμα'' στον τεκτονισμο, και να βρω σε αυτο το [περιστατικο λογους για να μην μου ειναι αρεστος;
Απάντηση με παράθεση
  #760  
Παλιά 21-03-08, 20:46
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao

Λάθος. Η μασονία απλώς δεν απευθύνεται στους ανέτοιμους. Είναι ένα "σχολείο" ανθρώπων ήδη "εξελιγμένων", δηλαδή ανθρώπων με μια πρώτη αντίληψη και κατανόηση του εαυτού τους, των αδυναμιών τους, των ελαττωμάτων τους, που αποζητούν την περαιτέρω ανάπτυξη, την βαθύτερη και βιωματικότερη γνώση του εαυτού τους και την κοινωνική προσφορά. Οι διδάσκαλοι Τέκτονες λοιπόν είναι αυτοί που οφείλουν να ανέλθουν στην πνευματική τάξη του μύστη και να μορφώσουν τον κακό άνθρωπο ή τον βέβηλο κόσμο (χωρίς να έχουν όλα τα προηγούμενα την οιαδήποτε θέση ανωτερότητας-μιλάμε για ένα λειτούργημα). Φυσικά και δεν επιτρέπει στις τάξεις του τον κακό. Θα εξέθετες ποτέ συνειδητά τον εαυτό σου στον ιό του AIDS; Και για να προλάβω τις συγκρίσεις, ο Τεκτονισμός ΔΕΝ είναι θρησκεία. Οι ναοί του ΔΕΝ είναι ανοιχτοί σε όλους. Είναι ανοιχτοί σε αυτούς που πληρούν τις προϋποθέσεις.

EDIT: προσωπικά θεωρώ πολύ αδόκιμο τον χαρακτηρισμό "κακός" για τον άνθρωπο. Αν επέλεγα κάποιον για την παρούσα συζήτηση θα ήταν ο ακατέργαστος άνθρωπος.

OrdoAbChao
Κακός, ακατέργαστος..., ας αφήσουμε τα φιλοσοφικά βαφτίσια και ας πούμε ακατέργαστος τότε. Δέχομαι αυτό που λες πως πρέπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Οπότε η απάντηση είναι όχι.. πάντως δεν χρειαζόταν να προλάβεις τουλάχιστον εμένα στο θέμα σύγκρισης με θρησκεία, γιατί δεν είχα σκοπό να κάνω σύγκριση με κάποια θρησκεία. Βέβαια αυτό το παράδειγμα με τον ιό του aids είναι άκυρο big time, μιας και παρέα με έναν φορέα προσωπικά θα έκανα. Αν εννοείς να είχα άμεσες προσωπικές σχέσεις, προφανώς και δεν θα είχα γιατί θα πέθαινα. Ενώ ένας ακατέργαστος ανθρωπάκος που κλέβει πορτοφόλια δεν θα σε κάνει να αποδημήσεις εις Κύριον όπως αυτός με τον εν λόγω ιό και μπορεί να επιδέχεται περαιτέρω επξεργασίας. Δηλαδή το παιδί σου, εφόσον παρασυρόταν στα 16 του και άρχιζε τους μπάφους θα το άφηνες στα 18 πχ στην τύχη του εαν δεν είχε βελτιωθεί?

Αναφορικά με το θέμα της σωματικής αναπηρίας, θα γίνει δεκτός κάποιος σε αναπηρικό καροτσάκι με ακρωτηριασμένο το δεξί του πχ χέρι ή και πόδι? Έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση? Επίσης, πως ξέρουν κάποιος εαν είναι ακατέργαστος? Κάνω εγώ μια αίτηση με τα πτυχία μου κλπ, πως ξέρουν ότι εγώ κατά βάθος δεν είμαι λαμόγιο ή κάποιος ανώμαλος? Τέλος, πως κρίνεται ακριβώς ο βαθμός επεξεργασίας ενός ανθρώπου?

ΥΓ.
Δεν νομίζω πως πρέπει να κλείσει το παρόν νήμα. Ιδιαίτερα μετά την 60-64 σελ. υπάρχουν ενδιαφέροντα πράγματα άσχετα εαν δεν φιλοσοφούμε αρκετά (...) όπως έκανα εγώ παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.