Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 04-01-15, 21:24
Στελιος1 Ο χρήστης Στελιος1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2014
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλη χρονια!
Πριν πω οτιδηποτε να εξηγησω οτι.. Ειμαι ορθολογιστης, πιστευω στις κλασικες επιστημες με κυριαρχη φυσικα τα μαθηματικα, δεν πιστευω καν στο ''πνευμα'' και με εκφραζει ο διαλεκτικος υλισμος. Μπορει δηλαδη οτι ισχυριστω να ειναι αποτελεσμα-προκαταληψη δικη μου.
Πριν μερικα χρονια ειχα μια τηλεφωνικη γνωριμια με καποια γυναικα, αν δεν ειχα κανει εγω την λαθος κληση θα θεωρουσα ΣΙΓΟΥΡΑ οτι αυτη κατι εψαχνε κτλ.. Αυτη η γυναικα λοιπον με συγκλονισε! Πρωτη αυτη μου ειπε για παιδια ιντιγκο, για νιμπιρου(τοτε) κα. τετοια.. Δεν με συγκλονισε επειδη μου ειπε ''καινουρια'' πραγματα (τα οποια εξ αλλου δεν μου ηταν δυνατον εμενα να τα παρω στα σοβαρα) αλλα με την προσωπικοτητα της. Αναριχηθηκε κοινωνικα με την αξια της, μια ''αξια'' διαφορετικη. Μιλουσαμε στο τηλ ενα 2μηνο με τις ωρες, διαφωνοντας σχεδον στα.. παντα.
Ενω λοιπον αυτη ηταν μια χαρα στην ζωη της (καλη δουλεια, ολα στρωμενα κτλ) καποια στιγμη ελεγε οτι της εγινε το μπαμ και αλλαξε.. σκεψη αρα και πλευση.. και ασχοληθηκε με το να βοηθησει συνανθρωπους της και ολο τον κοσμο. Εγω ακομα και σημερα πιστευω οτι διαβασε τα περι ιντιγκο κτλ και κατευθυνε τις επιλογες της προς αυτο και ΟΧΙ οτι οι συγκυριες την εφεραν σε αυτο. Εαν υπαρχουν ανθρωποι ιντιγκο σιγουρα αυτη ειναι! Ειμαι κατηγορηματικος σε αυτο!
Ομως υπαρχουν? Και θα προαγουν το ''κοπαδι'' μας σε κατι καλυτερο? Η συγκεκριμενη τοτε ξεκινουσε μια νεα επιχειρηση, και ολο χαρα σε καποια τηλ συνομιλια μου ειπε τα εξης.. Με πηρε τηλ ο ταδε που ειναι μελος στην επιτροπη εγκρισης της ενισχυσης νεων επαγγελματιων και εισηγηθηκε και προσπαθησε (και εγλυψε και δεν ξερω τι αλλο μπορει να εκανε) και επισπευθηκε η επιδοτηση της και μαλιστα ανεβηκε και σε κατηγορια και αντι 20000 θα επαιρνε 26000..! Φανταστειτε ας πουμε μια σειρα με 50 ατομα και να χωνεται ενας μπροστα, συνειδητα, να τους κλεβει την σειρα. Αυτος ο ανθρωπος (αυτος ο οποιος δεν εχει την αμμεση ανγκη των αλλων, αλλα ειδε χρημα και ''απλα'' θελησε να προλαβει!) δεν εχει καμια ηθικη αναστολη! Και περιμενετε μετα εγω να δεχθω οτι τα ιντιγκο παιδια θα δειξουν τον δρομο στους υπολοιπους για ενα καλυτερο αυριο?


ΥΓ. ολα τα εγραψα μπερδεμενα και συγκεχυμενα για να μην διαβασετε ατελειωτες αραδες κτλ. Ειμαι κατηγορηματικος ομως στο οτι αν υπαρχουν ιντιγκο.. αυτη ειναι η πρωτη.. και εκανε αυτο που σας λεω! Και μαλιστα μου το ειπε με χαρακτηριστικη ευκολια και αφελεια.
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 05-01-15, 02:27
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Στέλιο1 καλή χρονιά και σε εσένα!

Παράθεση:
ολα τα εγραψα μπερδεμενα και συγκεχυμενα για να μην διαβασετε ατελειωτες αραδες κτλ.
Νομίζω οτι θα προτιμούσαμε να διαβάσουμε δύο αράδες παραπάνω και να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις να πείς. Για ποιον λόγο αναφέρεις την εμπειρία αυτή; Για να μας δείξεις οτι μπορεί και να υπάρχουν αυτά τα παιδιά επειδή γνώρισες κάποια στο τηλέφωνο , η οποία δήθεν συγκεντρώνει τα "χαρακτηριστικά" αυτών των παιδιών;

Παράθεση:
Πριν μερικα χρονια ειχα μια τηλεφωνικη γνωριμια με καποια γυναικα, αν δεν ειχα κανει εγω την λαθος κληση θα θεωρουσα ΣΙΓΟΥΡΑ οτι αυτη κατι εψαχνε κτλ..
Μας λές δηλαδή οτι αυτή μπορεί και να προκάλεσε με κάποιον τρόπο την λάθος κλήση που έκανες;Το πρόβλημα με αυτού του είδους τα συμπεράσματα είναι οτι βγαίνουν πάντα εκ των υστέρων...

Παράθεση:
Πρωτη αυτη μου ειπε για παιδια ιντιγκο, για νιμπιρου(τοτε) κα. τετοια..
Δεν υπάρχουν ούτε τα παιδιά ίντιγκο, ούτε ο πλανήτης nibiru και πολύ πιθανόν ούτε και τα άλλα τέτοια... Αλλά για πάμε παρακάτω...

Παράθεση:
Δεν με συγκλονισε επειδη μου ειπε ''καινουρια'' πραγματα (τα οποια εξ αλλου δεν μου ηταν δυνατον εμενα να τα παρω στα σοβαρα) αλλα με την προσωπικοτητα της.
Μερικοί συνάνθρωποί μας έχουν υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη. Ψάξε και διάβασε περισσότερα για αυτήν.

Παράθεση:
Αναριχηθηκε κοινωνικα με την αξια της, μια ''αξια'' διαφορετικη.
Στην εποχή μας σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει αξιοκρατία . Για να αναρριχηθεί κανείς θα πρέπει να χρησιμοποιήσει και άλλα μέσα πέρα από την αξία του. Επίσης ένα καλό ζητούμενο είναι και το τί θεωρείται ως αξία στις μέρες μας...Ποιά είναι αυτή η διαφορετική "αξία";

Παράθεση:
Ενω λοιπον αυτη ηταν μια χαρα στην ζωη της (καλη δουλεια, ολα στρωμενα κτλ) καποια στιγμη ελεγε οτι της εγινε το μπαμ και αλλαξε.. σκεψη αρα και πλευση.. και ασχοληθηκε με το να βοηθησει συνανθρωπους της και ολο τον κοσμο.
Με ποιον τρόπο βοήθησε;

Παράθεση:
Εγω ακομα και σημερα πιστευω οτι διαβασε τα περι ιντιγκο κτλ και κατευθυνε τις επιλογες της προς αυτο και ΟΧΙ οτι οι συγκυριες την εφεραν σε αυτο. Εαν υπαρχουν ανθρωποι ιντιγκο σιγουρα αυτη ειναι! Ειμαι κατηγορηματικος σε αυτο!
Νομίζω οτι σωστά πιστεύεις. Επιπλέον, όπως προείπα, δεν υπάρχουν άνθρωποι ίντιγκο γιατί δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια για να τους ξεχωρίσεις.

Παράθεση:
Η συγκεκριμενη τοτε ξεκινουσε μια νεα επιχειρηση, και ολο χαρα σε καποια τηλ συνομιλια μου ειπε τα εξης.. Με πηρε τηλ ο ταδε που ειναι μελος στην επιτροπη εγκρισης της ενισχυσης νεων επαγγελματιων και εισηγηθηκε και προσπαθησε (και εγλυψε και δεν ξερω τι αλλο μπορει να εκανε) και επισπευθηκε η επιδοτηση της και μαλιστα ανεβηκε και σε κατηγορια και αντι 20000 θα επαιρνε 26000..! Φανταστειτε ας πουμε μια σειρα με 50 ατομα και να χωνεται ενας μπροστα, συνειδητα, να τους κλεβει την σειρα. Αυτος ο ανθρωπος (αυτος ο οποιος δεν εχει την αμμεση ανγκη των αλλων, αλλα ειδε χρημα και ''απλα'' θελησε να προλαβει!) δεν εχει καμια ηθικη αναστολη! Και περιμενετε μετα εγω να δεχθω οτι τα ιντιγκο παιδια θα δειξουν τον δρομο στους υπολοιπους για ενα καλυτερο αυριο?
Το συγκεκριμένο δεν έχει κάτι το περίεργο. Ονομάζεται βύσμα ή τύχη στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Στην τελική , πόσο καλά γνώρισες την συγκεκριμένη κοπέλα; Μπορεί να ήταν καμία φαντασμένη και να σου έλεγε φούμαρα.Μόνο από το τηλέφωνο μιλήσατε;Εσύ που μας δηλώνεις ορθολογιστής είναι δυνατόν να δίνεις πιθανότητες στο να υπάρχει κάτι τέτοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 05-01-15, 23:20
Στελιος1 Ο χρήστης Στελιος1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2014
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παιδια δεν θελησα και ουτε θελω να επεκταθω γιατι ισως ''φωτογραφησω'' αλλους ανθρωπους (ζουν αναμεσα μας-σας) και δεν εχω τετοιο δικαιωμα. Εχω δικαιωμα ομως να τους κοψω την.. οποια τους φόρα.
Υψηλοτερη νοημοσυνη η συγκεκριμενη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχει απο την δικη μου..
Ελπιζω να τα διαβασει αυτα.
Ξερετε κατι..? Υπαρχουν ανθρωποι ΤΑΠΕΙΝΟΙ και υπαρχουν και ανθρωποι που ενδομυχα μεσα τους θελουν ταπεινωμενους τους υπολοιπους γυρω τους.
Σαν ''καλος'' οπαδος του διαλεκτικου υλισμου δεχομαι την αντιθετη-κακη αποψη θετικα, αλλα και απολυτως χρησιμη (αυτην την αντιθετη κακη αποψη) κατα τον Νιτσε.
Ημουν πιστευω ειλικρινης. σεβαστειτε το αυτο.
xtabay μπορουσα να απαντησω ανετα σε ολες τις αποριες σου μια προς μια, αλλα να με συγχωρεις, δεν μου επιτρεπω να το κανω, με αυτην και μονον την εννοια εχεις απολυτο δικιο!
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 26-03-15, 03:42
pabos Ο χρήστης pabos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή περιεργεια. περιεργεια?

καλησπερα. απο 15 ετων παθενα συχνα ενα πραγμα. εκει που καθομουν ενιωθα ολα να γινονται πιο γρηγορα ολα οι ομιλιεσ οι κινησεις που εβλεπα οι δικες μου, τωρα ειμαι 29 χρονων αυτο σταματησε εδω και 2-3 χρονια. εψαχνα χρονια, το τι ειναι αυτο, κ σημερα βρηκα ενα post απο το 2013 π το παιδι αυτο λεει οτι παθανει το ιδιο.αλλα το σιτε αυτο φενετε απεργοποιοιμενο καιρο τωρα.απλα αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που ειχα και παθαινα τοσα χρονια,μ λεγανε οτι ειναι ο καφεδες κ ενεργειακα ποτα στα 15 μου ουτε καν δεν ηξερα τι ειναι, οποιοσ μπορει κ ξερει κατι ασ πει, ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 26-03-15, 15:42
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pabos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα. απο 15 ετων παθενα συχνα ενα πραγμα. εκει που καθομουν ενιωθα ολα να γινονται πιο γρηγορα ολα οι ομιλιεσ οι κινησεις που εβλεπα οι δικες μου, τωρα ειμαι 29 χρονων αυτο σταματησε εδω και 2-3 χρονια. εψαχνα χρονια, το τι ειναι αυτο, κ σημερα βρηκα ενα post απο το 2013 π το παιδι αυτο λεει οτι παθανει το ιδιο.αλλα το σιτε αυτο φενετε απεργοποιοιμενο καιρο τωρα.απλα αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που ειχα και παθαινα τοσα χρονια,μ λεγανε οτι ειναι ο καφεδες κ ενεργειακα ποτα στα 15 μου ουτε καν δεν ηξερα τι ειναι, οποιοσ μπορει κ ξερει κατι ασ πει, ευχαριστω
Αυτό που παθαίνεις έχει φυσική εξήγηση (αλλά και μεταφυσικές προεκτάσεις)
Πρώτα τα φυσικά.
Αυτό που περιγράφεις λέγεται (ήπια) "Κρίση πανικού" (ή κρίση ανησυχίας/άγχους).
Έχει φυσικά αίτια (δηλαδή δεν συμβαίνει αναγκαστικά όταν υπάρχει λόγος άγχους ή πανικού αλλά σε περιπτώσεις όπως τη δική σου χωρίς λόγο άγχους ή πανικού.)
Η αιτία είναι ο υπεραερισμός ή υπεροξυγόνωση του αίματος.
Φυσικά υπεραερισμός ή υπεροξυγόνωση του αίματος συμβαίνει και όταν υπάρχει λόγος άγχους ή πανικού - γι'αυτό και το όνομα! Αλλά εκείνο που όταν υπάρχει λόγος άγχους ή πανικού είναι αποτέλεσμα (ο υπεραερισμός) γίνεται όταν δεν υπάρχει λόγος άγχους ή πανικού αιτία του συμπτώματος που περιγράφεις (συνήθως, υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά δεν φαίνεται να είσαι στις εξαιρέσεις.)
Ο υπεραερισμός ή υπεροξυγόνωση του αίματος συμβαίνει όταν (ασυναίσθητα πχ στην περίπτωσή σου, λόγο συγκέντρωσης ή και άγχους) αρχίζει ο άνθρωπος να παίρνει γρήγορες ανάσες, ενώ εκπνέει περισσότερο αέρα εντονότερα. Αυτό κάνει το αίμα πιο αλκαλικό (πέφτει το επίπεδο CO2 στο αίμα) και ο άνθρωπος το αντιλαμβάνεται με την κρίση πανικού που περιγράφεις (πχ "ολα να γινονται πιο γρηγορα ολα οι ομιλιεσ οι κινησεις που εβλεπα οι δικες μου")
Δεν είναι επικίνδυνο αλλά μπορεί να καταλήξει σε λιποθυμία ξαφνική (σπάνια, σπανιότατα, μόνο στα βιβλία το έχω δει) και τότε μπορεί κανείς να χτυπήσει πχ πέφτωντας γιατί η λιποθυμία έρχεται ακαριαία και χωρίς προειδοποίηση (σα να σβήνει το φως).
Όσοι λυποθυμούν παύουν να αναπνέουν (ορατά) για λίγο και επανέρχονται χωρίς βοήθεια σε μερικά λεπτά, μόλις το CO2 ανέβει στο αίμα!
Τι μπορείς να κάνεις;
Κάθησε αναπαυτικά, για να μην πέσεις αν λυποθυμίσεις) και πέρνε αναπνοές κρατώντας τον αέρα (για να ανεβάσεις το επίπεδο του CO2 στο αίμα) και να εκπνέεις ρηχά και σύντομα και μετά πάλι ανάσα που κρατάς.
Κλασική πρόχειρη λύση (που είμαι σίγουρος θα έχεις δει σε έργα) το να αναπνέεις σε μια χαρτοσακκούλα (χαρτοσακκούλα, όχι πλαστική) - πάρε μια μέτρια (όχι μικρή) από το μανάβη (καινούργια) να έχεις μαζί σου. Μέχρι 5 λεπτά. Συνήθως σε 1-3 λεπτά ανάσες στη σακκούλα φεύγει. Η σακκούλα δεν είναι η καλύτερη λύση σε όλες τις περιπτώσεις και γι'αυτό λένε ρώτα το γιατρό. Απ'όσα είπες όμως για περίπτωση όπως την περιγράφεις είναι η καλύτερη λύση.

Αυτά με τα φυσικά.
Για τα μετά-τα-φυσικά... μετά...
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 26-03-15, 19:57
pabos Ο χρήστης pabos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

να σε καλα ευχαριστω, και εαν ποτε εχεις χρονο και ορεξη πες μας και για τα μεταφυσικα, ενιαφερον,ακουγετε, και παλη ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 02-04-15, 13:02
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pabos Εμφάνιση μηνυμάτων
να σε καλα ευχαριστω, και εαν ποτε εχεις χρονο και ορεξη πες μας και για τα μεταφυσικα, ενιαφερον,ακουγετε, και παλη ευχαριστω πολυ
Η μεταφυσική του φαινομένου που περιγράφεις - δηλαδή της αίσθησης ότι "όλα κινούνται γρήγορα" που οφείλεται σε υπεροξυγόνωση στο αίμα (από άποψη φυσιολογίας) ξεκινά από την παρατήρηση ότι αυτή η αίσθηση συνοδεύει παράξενες "παραφυσικές" εμπειρίες. Έτσι σε διάφορες παραδόσεις (πχ σαμανιστικές) επιχειρείται να προκληθεί με τεχνικές υπεραερισμού για να προκληθεί η εμπειρία.
Εδώ τίθεται το θέμα του αυγού και της κότας. Είναι ο υπεραερισμός η αιτία εμπειριών; Αυτή είναι η "επίσημη" (πλην όμως οχι αποδεδειγμένη επιστημονικά) θέση της "επιστήμης"... Η υπεροξυγόνωση θεωρείται αιτία παραισθήσεων.
Ή είναι - όταν συμβαίνει - ο διακόπτης που ανοίγει τα "κυκλώματα" του νου ώστε να αντιληφθεί άλλες αόρατες πραγματικότητες;
Η θέση της "επιστήμης" δεν είναι (ακόμα) και πολύ επιστημονική αφού δεν είναι αποδεδειγμένη. Η θέση των σαμάνων αδιαφορεί για την εξήγηση αφού την ενδιαφέρει η εμπειρία. Κάπου ανάμεσα υπάρχουν κάποιοι που πειραματίζονται και εξετάζουν σοβαρά την πιθανότητα να είναι ο διακόπτης που ανοίγει τα "κυκλώματα" του νου ώστε να αντιληφθεί άλλες αόρατες πραγματικότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 08-04-15, 12:05
Secret Ο χρήστης Secret δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2015
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Καλημέρα σε ολους,
έκανα το τεστ πριν από αρκετά χρόνια, και βγήκα θετική.Τώρα ζω στο εξωτερικό, έχω γνωρισει αρκετα ατομα σαν κι εμενα, και προσπαθω να αναπτυξω μερικες απο τις νοητικες ικανοτητες που λενε οτι εχουμε (χωρις ιδιαιτερη επιτυχια, βεβαια). Παντως αυτο που μπορω να πω ειναι οτι παντα ειχα μια αισθηση οτι ειμαι διαφορετικη, και δυσκολευτηκα πολυ να προσαρμοστω στην καθημερινοτητα μιας εφηβης στην ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 08-04-15, 14:45
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Secret Εμφάνιση μηνυμάτων
...(χωρις ιδιαιτερη επιτυχια, βεβαια)....
Όπως λένε και στο εξωτερικό όπου ζεις οι λέξεις πιο πάνω είναι οι... operative words

Κι αφού προσπαθείς (?!) να ανπτύξεις "μερικες απο τις νοητικες ικανοτητες που λενε" αλλά "χωρις ιδιαιτερη επιτυχια" και μάλιστα "βεβαια" (άκου βέβαια! από και ως που
τοτε όσα τεστ κι αν σ'έχουν βγάλει "θετική" είναι μούφα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Secret Εμφάνιση μηνυμάτων
...Παντως αυτο που μπορω να πω ειναι οτι παντα ειχα μια αισθηση οτι ειμαι διαφορετικη, και δυσκολευτηκα πολυ να προσαρμοστω στην καθημερινοτητα μιας εφηβης στην ελλαδα
Ο κάθε άνθρωπος - και μάλιστα οι έβηβοι έτσι νιώθουν.

Όσο για τις "νοητικες ικανοτητες" που λες αυτές στα "πραγματικά" παιδιά indigo (που είναι ανύπαρκτα!) υποτίθεται ότι εμφανίζονται χωρίς προσπάθειες "ανάπτυξης".

Ασφαλώς και έχεις και έχουμε όλοι "νοητικες ικανοτητες". Κάποιοι τις έχουν θέλουν δε θέλουν. Άλλοι μπορούν να τις αναπτύξουν κι άλλοι... "το αράπη κι αν τον πλένεις..." καμιά σχέση με το μύθο/δολώμα περί ινδιγκο ..."βεβαια!"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.