Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-06, 10:47
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Διoρατικότητα ή απλά λειτουργία του εγκεφάλου

Καλημέρα σας έχει τύχει ποτέ να σας συμβαίνει ένα γεγονός και να έχεις την αίσθηση ότι το έχεις ζήσει ότι έχεις προειδοποιηθεί για αυτό το συμβάν στο οποίο μόλις έχεις βιώσει???
Κάποιες φορές νιώθω ότι πράγματα και καταστάσεις οι οποίες εξελίσσονται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ότι τα έχω δει σε όνειρο μου ή τα έχω ζήσει και τα ξαναζώ…
Όταν ρώτησα μια φίλη μου γι αυτο το θέμα μου απάντησε ότι είναι ιδιότητα του εγκεφάλου
Εσάς σας έχει τύχει κάτι τέτοιο οφείλεται σε κάποια αμυδρή έως απειροελάχιστη διορατικότητα κάποιων ατόμων έχει να κάνει με τον εγκέφαλο μας ή απλά είναι ιδέα μας.
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-06, 10:58
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Για να σου πω την αλήθεια, ναι, μου έχει συμβεί 2-3 φορές σε, πραγματικά, απλά πράγματα. Εκεί που κάθομαι ξαφνικά μου 'ρχετε στο μυαλό ότι αυτό το έχω ξαναζήσει. Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αλλά όταν μου συμβαίνει ξαφνιάζομαι.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-06, 11:05
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή de javu

Αυτό μπορεί να οριστεί και ως εξής...
Πόσοι απο εμάς κάνουνε κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια πράγματα, αυτό που λέμε η καθημερηνοτητά μας... Το μυαλό αποθηκεύει καθημερηνά κάποιες πληροφορίες που είναι όμοιες μεταξύ τους, έτσι όταν ανακαλούμε κάποια εικόνα η μία γενικά κατάσταση ή ακολουθεία γεγονότον, μας παρουσιάζονται οικία για τον απλούστατο λόγο, διότη εκείνη την στιγμή γείνετε μία πολύ επιφανιακή επεξεργασία των πληροφοριών απο τον εγκέφαλο με αποτέλεσμα, να τα παρομοιάζει με κάτι που έχουμε ζήση και είναι παρόμοιο με την κατάσταση και την χρονική στιγμή που εξελείσετε... Εγώ θα έλεγα ότι είναι ένα μικρό μπλάκ άουτ του εγκαιφάλου, τίποτα παραπάνω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-06, 11:14
Το avatar του χρήστη 5οος Αγγελος
5οος Αγγελος Ο χρήστης 5οος Αγγελος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Juliet απο τι διαβασα εχεις ζησει κι εσυ τετοια εμπειρια, το θεμα ειναι οτι καθε φορα που νειθω οτι το εχω ζησει η το εχω δει δεν ειναι κομματι της καθημερινοτητας μου καθε φορα μου συμβαινει και κατι διαφορετικο κατι καινουριο
__________________
και ο πέμπτος άγγελος άδειασε την φιάλη του στον θρόνο του θηρίου και σκοτώθηκε η βασιλεία του και οι οπαδοί του δάγκασαν τις γλώσσες τους από τον πόνο και βλασφήμησαν τον Θεό για τους πόνους που είχαν και δεν μετανόησαν για τα έργα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-06, 22:19
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Ναι εντάξει δεν μπορώ να πω ότι είναι απόλυτα καθημερινά πράγματα. Δηλαδή δεν το παθαίνω σε κάτι που κάνω κάθε μέρα...(τότε μπορώ να το εξηγήσω με την λογική της κατακράτησης πληροφοριών του εγκεφάλου). Μπορεί για παράδειγμα να βλέπω ένα έργο και να λέει ο ηθοποιός κάτι και να λέω...καλά αυτό δεν είναι πρώτη φορά που το ακούω από αυτό το άτομο (ενώ πρώτη φορά βλέπω την ταινία) ή κάνω μια συζήτηση με κάποιον και νιώθω ότι αυτή τη συζήτηση την έχω ξανακάνει...Μπορεί να είναι τα περίεργα κόλπα του μυαλού?? Δεν ξέρω αν μπορώ να το εξηγήσω απόλυτα κατανοητό. Είναι κάτι που απλά σε ξαφνιάζει και σε κάνει να αναρωτιέσαι.
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-06, 11:35
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή Βομβαρδισμος πληροφοριών

Αυτό μπορεί να εξηγηθεί με τον καθημερινό βομβαρδισμό πλήροφοριών στης οποίες είμαστε εκτεθημένοι σε καθημερινή βάση... Ο εγκέφαλος της αποθηκεύει χωρίς μερικές φορές να της έχουμε προσέξει, είναι ακριβώς αυτό το σημείο που νομίζουμε πως το έχουμε ξαναζήση, οι πηγές στης ημέρες μάς είναι σε πολύ μεγάλο αριθμό, και τα μεγέθη πληροφοριών που επεξεργάζετε συνηδητά η ασυνήδητα ο εγκέφαλος έχουν πολύ μεγάλες ποσότητες, με αποτέλεσμα πολλές απο αυτός να μην επεξεργάζονται αλλά να περνάνε αμάσητα στο υποσυνήδητο, το οποίο μετά σε κάποιες καταστάσεις αντλεί της πληροφορίες απο αυτές που έχει καταγράψει και μπερδεύετε ακριβώς στο σημείο που λέμε, αυτό κάπου το έχω ξανακούσει - ξαναδεί - ξαναζήσει... Δεν είναι κάποια πράγματα που ζούμε εντελός παράλογα ή κάτι το εντελός καινούργιο ή πρωτοάκουστο απο εμάς... Ακόμα και το όνειρο μπορεί να συμπερηληφθει για τον απλούστατο λόγο του ότι σε ποσοστά των 100 τα 50 με 70 % των ονείρων που βλέπουμε απλά δεν τα θυμόμαστε, ο αριθμός μπορεί να είναι και μεγαλύτερος...
Όπως ανέφερα προηγουμένος ο όγκος των πληροφοριών στην εποχή μας είναι πολύ τεράστιος, έτσι ο εγκέφαλος μας δεν μπορεί να επεξεργάζετε όλες της πληροφορίες που καταγράφει, με αποτέλεσμα μερικές να της αποθηκεύει εντελός λανθασμένα, λόγο του ότι τα όργανα μας δεν είναι σε 100% λειτουργεία, και πολλές φορές κάνουμε λανθασμένη εκτήμηση των γεγονότων και πληροφοριών που δεχόμαστε... Ένας πιό ειδικός που ασχολείτε με την λειτουργία του εγκεφάλου (καρούμπαλου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Astral : 21-06-06 στις 11:45
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-06, 15:24
koume Ο χρήστης koume δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2005
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Είναι το γνωστό φαινόμενο του deja vu. Οι τύποι του μεταφυσικού υποστηρίζουν πως οφίλετε σε προηγούμενες ζωές, ότι δηλαδή το έχουμε όντως ξαναζίση σε προηγούμενη ζωή. Οι επιστήμονες απο την άλλη που προσπάθησαν να εξηγίσουν το φαινόμενο αυτό στηρίχθηκαν στην θεωρία που λέει πως "Ότι βλέπουμε είναι παρελόν".Μας είναι νομίζω γνωστό πως η οπτική ακτίνα που έρχετε απο ένα αντικήμενο στο μάτι μας δεν έρχετε σε ακριβής χρόνο!Δηλαδή όταν βλέπουμε ένα αστέρι να πέφτη, αυτό δεν έπεσε την στιγμή που το είδαμε αλλά πρίν. Τέλος πάντων ελπίζω να καταλάβατε. Με αυτή την θεωρία είπαν ότι η ακτίνα κάποιου αντικημένου έρχετε πρώτα στο ένα μάτι και μετά απο δέκατα δευτερολέπτου στο άλλο μάτι(μερικές φορές εξαιτίας της στάσης του σώματος). Έτσι το μιαλό επεξεργάζετε την πρώτη εικόνα, και μετά απο κάποια δέκατα του δευτερολέπτου πέρνει άλλη εικόνα η οποία είναι ακριβός η ίδια. Αυτό μας κάνει να νομίζουμε πως έχουμε ξαναζίση την στιγμή αυτή. Προσωπικά δεν μου αρέση η άποψη των "επιστημόνων"...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.