Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-07, 18:32
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή Gordon Smith. Αληθεια η απατη?

Γεια σας κι απο μενα. Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αποψη σας για τον Gordon Smith..Τον εχω δει σε 2-3 ελληνικες εκπομπες και εχει ερθει και σε μια εκπομπη και εδω στην Κυπρο..Ομολογω οτι (αν και ειμαι δυσπιστο ατομο), ειναι απο τους ανθρωπους που δυσκολα αμφισβητεις. Σε διαφορες εκπομπες, του εχουν "επιτεθει" πολλοι ψυχολογοι, ψυχιατροι, με σκοπο να του βαλουν την ταμπελα του τρελλου, αλλα κανεις δεν τα καταφερε.Ο ανθρωπος απαντουσε στην καθε ερωτηση με πληρη φυσικοτητα, προθυμια, και ανεση, και ειναι προθυμος να παρει μερος σε οποιοδηποτε πειραμα η ερευνα θελουν οι επιστημονες (πραγμα το οποιο εχει κανει), για να αποδειχθει επιτελους αν αυτα που λεει ειναι αληθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 23-05-07 στις 18:37
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-07, 15:43
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Καλησπέρα Tranceaddict23,

θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω πλήρως με τις παρατηρήσεις σου. Παρακολούθησα τον κ. Smith σε δύο εκπομπές στην ελληνική τηλεόραση (στον κ. Χαρδαβέλα στο Alter και στην κ. Στεφανίδου στον ANT1) ως τηλεθεατής, ενώ ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και με άτομα που έχουν συνεργαστεί στο παρελθόν μαζί ώστε να βγάλω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά συμπεράσματα (αν και κάτι τέτοιο εκ φύσεως είναι αδύνατο).

Στη συνέντευξη που μου παραχώρησε δεν μπορώ να πω ότι απάντησε πλήρως στις ερωτήσεις μου, αντιθέτως ήταν λιγομίλητος. Κάτι τέτοιο βέβαια είναι σεβαστό, μιας και κατανοώ ότι έχει περιορισμένο χρόνο. Για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα, σε παραπέμπω στη συνέντευξη που παραχώρησε στην Κοινότητα του Μεταφυσικού και στο www.metafysiko.gr: http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=31

Επιπλέον, παρακολούθησα από κοντά την πρώτη συνέντευξη τύπου που παραχώρησε στην Ελλάδα (στη Θεσσαλονίκη), όπου και πάλι δεν θέλησε να δείξει κάτι από τις ικανότητες του. Οπότε, από κοντά δυστυχώς δεν έχω κανενός είδους εμπειρία για τις δυνάμεις του. Από τις εκπομπές που παρακολούθησα στην τηλεόραση, οι εντυπώσεις που αποκόμισα είναι αντικρουόμενες.

Για παράδειγμα, στην εκπομπή της κ. Στεφανίδου οι μισοί από τους παρευρισκομένους στους οποίους μίλησε είτε δεν ανταποκρίνονταν σε όσα έλεγε (αναφέροντας ότι κάνει λάθος), είτε δεχόντουσαν ότι τα μισά από όσα τους έλεγε ίσχυαν ενώ τα υπόλοιπα όχι. Βέβαια, υπήρχαν άνθρωποι που αποδέχονταν πλήρως τα όσα τους ανέφερε. Κάτι σχετικό αποκόμισα και από την εκπομπή του κ. Χαρδαβέλα.

Από την άλλη, ήρθα σε επικοινωνία με κάποιους ανθρώπους που συμμετείχαν στις κλειστές séances που παραχώρησε επί πληρωμή, οι οποίοι και στην πλειονότητα τους μου διηγήθηκαν ενθουσιασμένοι τις θετικές εμπειρίες τους. Από τη μία, σαφώς και δεν μπορώ να βάλλω κατά της αξιοπιστίας των εντυπώσεων τους, όμως από την άλλη δεν μπορώ να τις δεχθώ πλήρως προχωρώντας σε καθολικά συμπεράσματα.



Επίσης, ως προς τα επιστημονικά πειράματα που αναφέρεις, ήρθα σε επικοινωνία με την μία εκ των δύο ερευνητών στον οποίων τα πειράματα συμμετείχε (την κ. Robertson, Πρόεδρο της Σκωτσέζικης Εταιρίας Ψυχικών Ερευνών), η οποία από τη μία με ενημέρωσε για τα θετικά αποτελέσματα του κ. Gordon Smith, ξεκαθαρίζοντας μου όμως την εξής σημαντικότατη λεπτομέρεια: ΔΕΝ αποδείχθηκε ότι έρχεται σε επικοινωνία με νεκρούς (πως θα μπορούσε να αποδειχθεί άλλωστε κάτι τέτοιο), αλλά ότι έχει την ικανότητα να δίνει συγκεκριμένες πληροφορίες σε ανθρώπους τις οποίες ο ίδιος υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν δύναται να γνωρίζει.

Επίσης, και εδώ είναι το σημαντικότερο σημείο, με ενημέρωσε ότι μετά το τέλος των πειραμάτων ο κ. Gordon Smith έκοψε κάθε είδους επικοινωνία μαζί τους, με αποτέλεσμα να προσπαθεί η ίδια να τον βρει και αυτός να μην απαντάει στα μηνύματα της.

Με λίγα λόγια, η θέληση του να συμμετάσχει σε κάθε είδους επιστημονικά πειράματα είναι καθ' όλα αμφισβητήσιμη, μιας και φαίνεται να ακολουθεί τη συνήθη τακτική αρκετών (αυτοαποκαλούμενων) διαμέσων: τη συμμετοχή τους δηλαδή σε κάποιο επιστημονικό πείραμα στην αρχή της καριέρας τους ώστε να τη συμπεριλάβουν στο βιογραφικό τους και στη συνέχεια την απομάκρυνση τους από οποιαδήποτε σχετική ακαδημαϊκή δραστηριότητα.



Πριν κλείσω οφείλω να αναφέρω ότι από τις εκπομπές που παρακολούθησα προσωπικά αποκόμισα τη τάση του κ. Smith να κάνει show (κάτι εν μέρει σεβαστό όταν μιλάμε για ΜΜΕ). Επίσης, αν και με κάθε ευκαιρία αναφέρει ότι δεν δέχεται να πληρώνεται για να βοηθάει τους συνανθρώπους του να ξεπερνάνε τη θλίψη του χαμού συγγενικών του προσώπων, εντούτοις στις κλειστές séances του τόσο στην Αθήνα όσο και στη Θεσσαλονίκη το αντίτιμο για παρακολούθηση δεν ήταν διόλου αμελητέο (από 25 έως 100 ευρώ). Μάλιστα, στη σχετική ερώτηση μου στη συνέντευξη που μου παραχώρησε, κατά την ταπεινή μου άποψη η απάντηση του παραήταν διπλωματική.



Αλλά, όπως και να’ χει, το τελευταίο δεν αποτελεί παρά προσωπική μου κρίση την οποία και σαφώς δεν επιθυμώ να περάσω σε κανέναν, πόσο μάλλον στους ανθρώπους με τους οποίους μίλησα και που αισθάνονταν ότι όντως η επικοινωνία τους με τον κ. Smith έδρασε θεραπευτικά πάνω στον πόνο του χαμού συγγενικών τους προσώπων.



Το μόνο που πιστεύω ότι μπορώ να σου προσφέρω ώστε να σε βοηθήσω να βγάλεις ένα όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικό συμπέρασμα, δίχως να σε επηρεάσω με την κρίση μου, είναι η μικρή έρευνα που διερεύνησα και η οποία παρατίθεται στο τέλος της συνέντευξης που σου αναφέρω παραπάνω. Επίσης, αν έχεις τη διάθεση και το χρόνο, μπορείς να μελετήσεις τα τρία επιστημονικά άρθρα που έχουν δημοσιευθεί για τα πειράματα που συμμετείχε, τα οποία και μπορείς να κατεβάσεις από την προσωπική μου ιστοσελίδα: http://www.metafysiko.gr/nkoumartzis/support_spr.htm



Καλή συνέχεια,

Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 25-05-07 στις 09:32
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε Νικο.Εχω διαβασει την συνεντευξη που του πηρες πριν καιρο, απλα ετυχε και εγω να τον δω στις εκπομπες που εχεις αναφερει.Προσπαθησα να μπω και στην προσωπικη σου ιστοσελιδα αλλα δυστυχως για καποιον λογο δεν ανοιγει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-07, 09:28
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Όντως φίλε μου, αν και το link υπάρχει εντούτοις για κάποιο λόγο δεν γίνεται σωστά η σύνδεση. Αν θέλεις να κατεβάσεις τα προαναφερθέντα papers μπες στην πρώτη σελίδα του site nkoumartzis.metafysiko.gr και από εκεί επέλεξε κέντρο δεξιά το κουτάκι με τίτλο "Online Βιβλιοθήκη Papers Παραψυχολογίας". Από εκεί θα σε συνδέσει με τη σελίδα που αναφέρω πιο πάνω..

Επίσης, έχω διορθώσει το link που αναφέρω στο παραπάνω post μου, οπότε αν θέλεις απλά ακολούθησε εκείνο.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 25-05-07 στις 09:33
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-07, 10:47
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Το γεγονος οτι διεκοψε την επικοινωνια με τους επιστημονες που εκαναν τα τεστ δε το θεωρω υποπτο. Αντιθετως, ισως ο ιδιος να εγινε καχυποπτος προς αυτους λογο των μηχανηματων/μεθοδων που χρησιμποποιουν. Ισως δηλαδη να φοβηθηκε μηπως αυτα τα τεστ ειχαν καποια επιπτωση στην εγκεφαλικη του δραστηριοτητα.

Ισως παλι να τον αντιμετωπιζαν υποτιμιτικα και με καποια λανθανουσα επιθετικοτητα(οπως καποια ατομα στην εκπομπη του Χαρδαβελλα που ειδα) και για αυτο το λογο να προτιμησε να διακοψει τις σχεσεις του μαζι τους. Και εγω αν ημουν στη θεση του και με αντιμετωπιζαν ετσι, το ιδιο θα εκανα.

Φυσικα τα παραπανω ειναι η απλα η αποψη μου.

Οσο για τον αν επικοινωνει πραγματικα με νεκρους η απλα διαβαζει τις σκεψεις οσων ζητουν τη βοηθεια του, δεν εχω βγαλει συμπερασμα ακομη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elise Carrington : 26-05-07 στις 10:48
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Elise, οι υποθέσεις σου δεν είναι σωστές, θα καταλάβεις τον λόγο αν κάνεις τον κόπο να δεις τα paper που παραθέτω στην προσωπική μου ιστοσελίδα. Όπως θα δεις, οι μέθοδοι που χρησιμοποιήθηκαν δεν ενέχουν κανένα κίνδυνο γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιήθηκαν κάποιου είδους μηχανήματα, όπως εγκεφαλογράφοι ή αξονικοί τομογράφοι, κλπ. Οπότε, το πρώτο σκέλος δεν ισχύει.
Το δεύτερο, περί της υποτίμησης του δηλαδή από τους επιστήμονες, από την επικοινωνία που είχα με την μία εκ των δύο συντονιστών των πειραμάτων κατάλαβα ότι συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο. Δηλαδή, οι επιστήμονες έχουν να πουν τα καλύτερα για τις ικανότητες του, ακόμα και σήμερα που απομακρύνθηκε δίχως ουσιαστικό λόγο.
Οπότε, δεν τίθεται θέμα μήτε κινδύνου κατά τα πειράματα, μήτε επιθετικότητας προς το πρόσωπο του. Απλά, ο κ. Smith απομακρύνθηκε για δικούς του λόγους δίχως να δώσει περαιτέρω εξηγήσεις..

Τέλος, θα ήθελα να σου εστιάσω την προσοχή σε ένα λάθος στο οποίο πέφτεις: μην συγκρίνεις του Έλληνες επιστήμονες (αυτοαποκαλούμενους ή με κάποιο πτυχίο) με τους αντίστοιχους παραψυχολόγους του εξωτερικού. Στην Ελλάδα μήτε η παιδεία υπάρχει, μήτε η προιστορία που υπάρχει στο εξωτερικό γύρω από τις Ψυχικές Έρευνες. Οπότε, οποιαδήποτε σύγκριση με τους καλεσμένους του κ. Χαρδαβέλα είναι το λιγότερο άστοχη, μιας και τους παρακολούθησα και εγώ στην εκπομπή και είδα τον τρόπο προσέγγισης τους.

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-07, 19:52
Elise Carrington Ο χρήστης Elise Carrington δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Ενδιαφεροντα papers. Εκανα μονο ενα skim through λογω περιορισμενου χρονου αλλα δεν ειδα να αναφερεται πουθενα το ονομα του Gordon Smith. Μου ξεφυγε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-07, 20:14
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο η πλήρης λίστα των ονομάτων των διάμεσων που πήραν μέρος στα εν λόγω πειράματα. Η εύρεση των εν λόγω papers έγινε κατόπιν συνεννόησης τόσο με τον κ. Smith, όσο και με την κ. Robertson (ακαδημαϊκό και επιβλέποντα των πειραμάτων), ώστε να αποκλειστεί πλήρως η πιθανότητα λάθους.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.