Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-08, 13:05
polit2006 Ο χρήστης polit2006 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή ΝΕΕΣ ΙΔΕΕΣ (ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ! )

ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ : Επειδή διαπιστώνω οτι πολλά μηνύματά μου ( κόσμια και σοβαρά ) διαγράφονται απο τους διαχειριστές , παρακαλώ ενημερώστε με για την αιτία των διαγραφών
Ευχαριστώ




ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ http://www.geocities.com/polit2006/whoiam.html


Οι καινούργιες ιδέες που παρουσιάζω εκτενώς στα ΕΠΕΞΗΓΗΜΑΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ είναι :

1) Ο άνθρωπος δεν είναι αφεντικό της Φύσης αλλά ΥΠΗΡΕΤΗΣ με συγκεκριμένη αποστολή . Αυτή η ιδέα δεν είναι και πολύ νέα . Πρώτος ο Νίτσε είπε οτι ο άνθρωπος δεν είναι το τέρμα αλλά ένα "γεφύρι" προς τον Υπεράνθρωπο . Δεν μας έδωσε όμως τα ακριβή χαρακτηριστικά του Υπεράνθρωπου .

2) Η αποστολή του ανθρώπου είναι να δημιουργήσει έναν "διάδοχο" . Ένα νέο πλάσμα πιό ευφυές και ανθεκτικό απο τον άνθρωπο .

3) Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τον ΣΤΟΧΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ μας . Γιατί οι άνθρωποι δημιουργούν κοινωνία και δεν ζούν ο καθένας μόνος του ; Τί θέλουν να πετύχουν ; Η έως τώρα απάντηση ήταν "Δημιουργούμε κοινωνία για να αυξήσουμε την ευτυχία του ανθρώπου " . Η δική μου απάντηση είναι οτι στόχος της ανθρώπινης κοινωνίας πρέπει να είναι η δημιουργία του "διαδόχου" .

4) Ισχυρίζομαι οτι
1) Η ποιότητα του ανθρώπινου εγκεφάλου
2) Η μορφή της κοινωνίας
3) Ο στόχος της κοινωνίας και
4) Ο ηγέτης της κοινωνίας
ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΜΕΣΗ ΑΛΛΗΛΕΞΑΡΤΗΣΗ !

ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑΔΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΡΙΑ !!!

Αυτό που πιστεύουν μερικοί οτι με το ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΙΔΟΣ λογικού όντος ( Homo Sapiens ) μπορούν να κάνουν μια ΚΑΛΥΤΕΡΗ κοινωνία με στόχο πάλι την ανθρώπινη ευτυχία όπου ηγέτης θα είναι ο ΛΑΟΣ το θεωρώ αφέλεια . Μια καλύτερη κοινωνία ( χωρίς πολέμους , πείνα και εκμετάλλευση ) απαιτεί ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ εγκεφαλικά είδος διπόδου , αλλαγή ΣΤΟΧΟΥ και ο ηγέτης σ' αυτή την κοινωνία μπορεί να είναι μόνο η τάξη των ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ( κατά τη Δημοκρίτεια έννοια ) .

5) Το 1993 ο διανοητής Βλάχος Π. Γεώργιος είπε οτι πρέπει να κάνουμε την επιθυμία του Σύμπαντος δική μας επιθυμία . Ξαναδιατυπώνω το ρητό του λέγοντας : Αν θέλουμε να βρούμε την ευτυχία πρέπει να πάψουμε να την επιδιώκουμε ! Όταν η επιδίωξή μας θα είναι να γίνει αυτό που επιθυμεί το Σύμπαν ( την κατασκευή του "διαδόχου" μας ) , τότε θα επιτύχουμε την ευτυχία . Είναι σαν να κρατάμε όπλο με στραβή κάννη : Για να επιτύχουμε τον στόχο που θέλουμε πρέπει να στοχεύσουμε αλλού !

Θεωρώ οτι ιδεολογικά βρίσκομαι πιό κοντά στο κίνημα Deep Ecology . Όλοι οι άλλοι που θέλουν να αλλάξουν την κοινωνία ( Κοινωνικοί Οικολόγοι , Κομμουνιστές , Αναρχικοί ) ασφαλώς θα απορρίψουν τις ιδέες μου . Παρ' όλα αυτά θα συνιστούσα στους νέους που ανήκουν σ' αυτά τα ιδεολογικά ρεύματα και είναι τίμιοι ιδεολόγοι ( δηλαδή δεν πληρώνονται απο κάποια πρεσβεία ) να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τα επεξηγηματικά κείμενα . Κάποτε και εγώ ήμουν σαν αυτούς .


ΙΟΥΝΙΟΣ 2008

.................................................. .................................................. .......................
polit2006@yahoo.com


Αρχική σελίδα : http://www.geocities.com/polit2006/index.htm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-08, 17:01
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι σαν να κρατάμε όπλο με στραβή κάννη : Για να επιτύχουμε τον στόχο που θέλουμε πρέπει να στοχεύσουμε αλλού !
προσωπική μου άποψη επί του παρόντος...νασαι καλά!
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

στο λινκ που έβαλες, γράφεις πως "σκοπός σου δεν είναι να αφυπνίσεις τον λαούτζικο-αλλά τους ολίγους και εκλεκτούς" (που μπορούν να σε κατανοήσουν και να σε ακολουθήσουν-προφανώς!). Συγνώμη,αλλά αυτό...δεν φέρνει λιγουλάκι κάτι από ελιτισμό; Επαναστατική...ελίτ???? Ο.Κ. η βλακεία μπορεί να θεωρείται ανθρώπινο προνόμιο (και αυτή που δεν έχει "σύνορα"-όπως πιθανόν να'χει το σύμπαν)αλλά πιστεύω πως το καλεσμά σου είναι καταπώς μειωτική και για αυτούς που κατανοούν τα προβλήματα του κόσμου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Ermhs
Ermhs Ο χρήστης Ermhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Μηνύματα: 1.287
Thumbs down

Το να ψάχνεις εκλεκτούς, ευφυείς, ξεχωριστούς στο να σε ακολουθήσουν, εγώ θα έλεγα ότι προσβάλλοντα και οι λέξεις. (ερώτημα)
Αδύναμους, μονόδρομους, και με δίκτυ iq άστα να πάνε και ανθρώπους με ένα σορό προβλήματα που ψάχνουν για ένα διέξοδο θα ήταν η σωστή αγγελία..(αναρωτούμε) για να μπορούν να ελεγχτούν πολύ εύκολα, μπρος στα προσωπικά η ομαδικά συμφέροντα της όποιας Ιεραρχίας. Έτσι δεν είναι? (όπως διδάσκει η ιστορία)

Τη να σου κάνει ένα πανέξυπνος, ξεχωριστός, special.. εσένα…? Πρώτα από όλα δεν θα μπορείς να του περάσεις και τα δικά σου πιστεύω. Διότι λόγο υπερβολικής εξυπνάδας θα έχουν τοις προσωπικές τους πεποιθήσεις και στόχους.
Ίσως για αυτό διαγράφονται διότι δεν είσαι απόλυτα ειλικρινής και προσπαθείς με κάθε τρόπο να προσηλυτίσεις ανίδεους.. Θες μαθήματα μάρκετινγκ (ένα σενάριο)

Πέρα ταύτα τη θες να οργανώσεις? Κάτι που θα συνδυάζει είδος θρησκείας και πολιτικής με έναν αρχηγό?? Με λίγα λόγια περισσότερους κουκουλοφόρους με μολότοφ και περισσότερες οικογένειες να κλαίνε τα παιδάκια τους. (το λέω αυτό με θλίψη)

Κλίνοντας να πω ότι όλα αυτά είναι απορίες και ερωτήματα που δημιουργούνται μέσα μου καθώς διάβαζα τα ποστ σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.