Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-06, 11:37
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Lightbulb σχέσεις

Διαβάζοντας επιγραμματικά τα θέματα αυτού του forum και μετά από αρκετές συζητήσεις με φίλους κλπ (κάτι που πιστεύω οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, κάνετε), θέλησα να ανοίξω ένα θέμα σχετικό με τις «Σχέσεις»..

Ιδιαίτερα βέβαια για τις σχέσεις των δύο φύλων, οι οποίες θεωρώ πως στη πάροδο του χρόνου εξελίσσονται διαρκώς..
Δηλαδή, άλλα τα δεδομένα την εποχή των γονιών μας, άλλα στη δική μας και άλλα θα ναι (μάλλον) στην εποχή των παιδιών μας..
Κυριαρχεί ένας «κομπλεξισμός» (άλλοι το λεν «φόβο») όσον αφορά στην προσέγγιση δύο ανθρώπων μεταξύ τους;;;
Τις πταίει;;
Ο ένας ,η μία ή και οι δυο μαζί;;;
Γιατί πάντα οι «μεγαλύτεροι» λένε για τους νεώτερους ότι έχουν ξεφύγει εντελώς;;;
Χάθηκαν κάποιες «σταθερές- φραγμοί» με την πάροδο του χρόνου ή η κάθε εποχή δημιουργεί εκ των πραγμάτων κάποιες νέες, που οι παλιότεροι δε δύνανται να τις ακολουθήσουν;;;
Χμ….
Το «συμφέρον» ,πόσο σημαντικό ρόλο διαδραματίζει στις μέρες μας;;;
Μήπως το «όμορφο» έχει αντικατασταθεί με τον «σεξισμό» και την προσπάθεια εξυπηρέτησης αυτού μονάχα;;;
Πλέον ,μήπως η «αχίλλειος πτέρνα» των αρσενικών είναι το θυληκό ….με προϋποθέσεις….;;; (και το αντίστροφο βέβαια;;;; )
Χμ……

Όλα αυτά ,ενώ τα διαζύγια αυξάνονται, τα γραφεία συνοικεσίων συνεχώς πλουτίζουν.. Οξύμωρο το σχήμα, αποτελεί όμως παραγματικότητα….
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 12-04-06 στις 11:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-06, 13:07
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βασίλη, πολύ καλό το θέμα που άνοιξες. Είναι πάρα πολλά αυτά που μπορούμε να συζητήσουμε. Ας ξεκινήσουμε από κάπου όμως.

Είναι αλήθεια πως έχουν αλλάξει κατά πολύ τα πράγματα μεταξύ των δύο φύλλων, όσων αφορά στη σχέση τους. Και πώς να μη γίνει κάτι τέτοιο όταν έχουν αλλάξει οι εποχές, οι συνήθειες, οι τρόποι διασκέδασης, τα προγράμματα που μεταδίδονται απο την τηλεόραση. Προσωπικά μπορώ να πω ότι η εποχή πριν από 30-40 χρόνια ήταν αρκετά πιο ρομαντική και πιο υποτονική, με την έννοια των ρυθμών ζωής και εξέλιξης μιας σχέσης. Για να φτάσεις στο σημείο του φιλιού μόνο -μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία γιατί ανέκαθεν υπήρχαν και εξαιρέσεις- μπορεί να χρειαζόταν να περάσει και μήνας. Σήμερα γίνεται από τα πρώτα λεπτά. Έχει χάσει μάλιστα τη σημασία της μια τέτοια κίνηση και από εκδήλωση αγάπης και τρυφερότητας έχει καταντήσει ανταλλαγή υγρών. Όσο για τη σαρκική επαφή, αυτή όσο πιο γρήγορα γίνει τόσο το καλύτερο! Παλιότερα, μάλλον έπρεπε να παντρευτείς το κορίτσι για να ξαπλώσεις μαζί του στο κρεβάτι. Φυσικά, καμία σχέση και πάλι η σημασία της εν λόγο πράξης.

Προσωπικά, μπορώ να πω ότι βρίσκομαι κάπου στη μέση. Δηλαδή, θεωρώ τραγικό για μια γυναίκα να μην έχει πάει με κανέναν άντρα και ξαφνικά να παντρεύεται. Σύμφωνα με καταγεγραμμένα στοιχεία μετά από έρευνες, τα περισσότερα προβλήματα σε γάμους είναι σεξουαλικά. Πόσο μάλλον να πάρεις και γουρούνι στο σακί, δηλαδή να μην έχεις δοκιμάσει πρώτα. Η σεξουαλική χημεία, είναι απ' τα πιο σημαντικά πράγματα σε μια σχέση. Όπως λέω χαρακτηριστικά "όταν η σεξουαλική ζωή είναι καλή, αποτελεί το 10% της σχέσης. Όταν όμως είναι άσχημη, τότε είναι το 90%" γι' αυτό και πιθανότατα θα επέλθει το τέλος. Ακόμα, οι γυναίκες που παντρεύονται τον πρώτο άντρα που θα ξαπλώσουν μαζί του, έχουν περισσότερες πιθανότητες να τον απατήσουν, διότι θα θέλουν κάποια στιγμή να δοκιμάσουν και κάτι άλλο και να συγκρίνουν. "Πήρα κάτι καλό ή τσάμπα χάρηκα;" Κάπως έτσι. Εντάξει, δεν είναι και ό,τι καλύτερο αυτό, αλλά όταν ο κόσμο κινείται γύρω από αυτή τη λογική, δεν μπορείς να μην ακολουθήσεις.

Όσο για το ρομαντισμό, είναι στο χέρι του καθενός να το διατηρεί στη σχέση του. Ίσως τον πιο σημαντικό ρόλο να τον έχουν οι άντρες σε μια σχέση, αφού αυτοί μπορούν να διατηρούν το "λουλούδι" τους φρέσκο και μυρωδάτο, με το να του φέρονται σαν κύριοι και να το καλλιεργούν. Οι γυναίκες απ' την άλλη, το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να φροντίζουν το σύντροφο, αφού το μόνο που πραγματικά θέλει είναι κάποια να τον προσέχει (είναι πιο ευαίσθητη, όσο κι αν δε φαίνεται).

Βασικές αρχές είναι "ό,τι δίνεις, παίρνεις" και "δώσε χωρίς να περιμένεις να πάρεις". Σίγουρα θα ανταμοιφθείς αν δώσεις αγνή αγάπη. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 12-04-06 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-06, 14:26
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Προσωπικά μπορώ να πω ότι η εποχή πριν από 30-40 χρόνια ήταν αρκετά πιο ρομαντική και πιο υποτονική, με την έννοια των ρυθμών ζωής και εξέλιξης μιας σχέσης. Για να φτάσεις στο σημείο του φιλιού μόνο -μιλάμε πάντα για την πλειοψηφία γιατί ανέκαθεν υπήρχαν και εξαιρέσεις- μπορεί να χρειαζόταν να περάσει και μήνας.
Αντωνία μου , θυμήσου την συμπεριφορά των γυναικών την εποχή εκείνη και συνέκρινε την με την συμπεριφορά αλλά κυρίως , με τις ιδέες που έχουν τα σημερινά κορίτσια.
Αυτή η λάθος κατά την γνώμη μου υπερβολική τάση τών γυναικών για φεμινισμό έχει δημιουργήσει όλα τα προβλήματα που ανέφερες μεταξύ των δύο φύλων.
Παλαιότερα όπως λές για το φιλί μπορει να περνούσε και ένας μήνας.Ναί συμφωνώ , μόνο που και τότε ο άντρας το ήθελε από την πρώτη στιγμή , αλλά η γυναίκα βάσει τής τότε ηθικής το απέτρεπε.Το αποτέλεσμα ήταν όπως είπες ,τις περισσότερες φορές να διαπιστώνεται εκ των υστέρων ότι ο ένας είναι στην ανατολή και ο άλλος στην δύση και δεν ταιριάζουν σε τίποτα.

Παράθεση:
Σήμερα γίνεται από τα πρώτα λεπτά. Έχει χάσει μάλιστα τη σημασία της μια τέτοια κίνηση και από εκδήλωση αγάπης και τρυφερότητας έχει καταντήσει ανταλλαγή υγρών. Όσο για τη σαρκική επαφή, αυτή όσο πιο γρήγορα γίνει τόσο το καλύτερο! Παλιότερα, μάλλον έπρεπε να παντρευτείς το κορίτσι για να ξαπλώσεις μαζί του στο κρεβάτι. Φυσικά, καμία σχέση και πάλι η σημασία της εν λόγο πράξης.
Συμφωνώ , όμως για πες μας σε παρακαλώ ο άντρας φταίει , όταν δίπλα του είναι μία γυναίκα που το μόνο που κρύβει από το σώμα της είναι τα επίμαχα σημεία της (και αυτο ,όχι πάντα) και η συμπεριφορά της δεν δείχνει καμία διάθεση ρομαντισμού ή ντροπής;
Πιστεύω ότι το παιχνίδι του ρομαντισμού είναι χαμένο και για αυτό φταίνε αποκλειστικά οι γυναίκες.Αν ένας άντρας δείξει ρομαντική διάθεση (όλοι σχεδόν το θέλουν αλλά....), ακόμα και αν γιά λίγο η γυναίκα το δεχθεί θετικά , είναι βέβαιο ότι μετά από λιγο θα αρχίσει να το εκμεταλλέυεται γιά ίδιον όφελος.

Παράθεση:
θεωρώ τραγικό για μια γυναίκα να μην έχει πάει με κανέναν άντρα και ξαφνικά να παντρεύεται.
Σωστό και αυτό δεν έχει σχέση με τον γάμο , αλλά επειδή πιστεύω ότι έχει (σχεδόν) τις ίδιες ανάγκες με τον άντρα.
Θεωρώ απαράδεκτο κορίτσια 18-22 χρονών να παντρέυονται , γιατί απλούστατα δεν έχουν ζήσει και χαρεί ακόμα τα νιάτα τους (με ότι αυτό συνεπάγεται).

Παράθεση:
Σύμφωνα με καταγεγραμμένα στοιχεία μετά από έρευνες, τα περισσότερα προβλήματα σε γάμους είναι σεξουαλικά. Πόσο μάλλον να πάρεις και γουρούνι στο σακί, δηλαδή να μην έχεις δοκιμάσει πρώτα.
Ελπίζω και θέλω να πιστεύω ότι λέγοντας "γουρούνι" εννοείς και τα δύο φύλα.

Παράθεση:
Η σεξουαλική χημεία, είναι απ' τα πιο σημαντικά πράγματα σε μια σχέση. Όπως λέω χαρακτηριστικά "όταν η σεξουαλική ζωή είναι καλή, αποτελεί το 10% της σχέσης. Όταν όμως είναι άσχημη, τότε είναι το 90%" γι' αυτό και πιθανότατα θα επέλθει το τέλος.
Θα συμφωνήσω αλλάζοντας τα ποσοστά : όταν η σεξουαλική ζωή είναι καλή, αποτελεί το 90% της σχέσης
Όταν όμως είναι άσχημη, τότε λείπει το 100%

Παράθεση:
Όσο για το ρομαντισμό, είναι στο χέρι του καθενός να το διατηρεί στη σχέση του. Ίσως τον πιο σημαντικό ρόλο να τον έχουν οι άντρες σε μια σχέση, αφού αυτοί μπορούν να διατηρούν το "λουλούδι" τους φρέσκο και μυρωδάτο, με το να του φέρονται σαν κύριοι και να το καλλιεργούν. Οι γυναίκες απ' την άλλη, το μόνο που χρειάζεται να κάνουν είναι να φροντίζουν το σύντροφο, αφού το μόνο που πραγματικά θέλει είναι κάποια να τον προσέχει (είναι πιο ευαίσθητοι, όσο κι αν δε φαίνεται).
Οι άντρες θα φροντίσουν το λουλούδι τους αν αυτό ανθίζει....όποιες κατάλαβαν... κατάλαβαν (απευθύνεται σε γυναίκες αυτό).

Παράθεση:
Βασικές αρχές είναι "ό,τι δίνεις, παίρνεις" και "δώσε χωρίς να περιμένεις να πάρεις". Σίγουρα θα ανταμοιφθείς αν δώσεις αγνή αγάπη. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.
Σωστό το πρώτο αλλά διαφωνώ για το δεύτερο.Θα το πω λίγο αλλιώς: "υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια".
Κάτι το οποίο δεν είπες ,είναι ότι οι άντρες εκτός από την ελκυστική εμφάνιση (ή μάλλον περισσότερο από αυτήν) θέλουν, έναν άνθρωπο δίπλα τους που να έχει απόψεις , όχι επιθετικότητα , φυσικά και όχι φεμινίστρια , ευγένεια ,και εξυπνάδα.
Πόσες ξέρεις με αυτά τα προσόντα; (εκτός από τα κορίτσια στην συνάντηση και την γυναίκα μου ,μην τυχόν και το διαβάσει)
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 12-04-06 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-06, 14:55
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Βασικές αρχές είναι "ό,τι δίνεις, παίρνεις" και "δώσε χωρίς να περιμένεις να πάρεις". Σίγουρα θα ανταμοιφθείς αν δώσεις αγνή αγάπη. Εγώ αυτό έχω καταλάβει.
Θα διαφωνήσω στο δεύτερο σκέλος.
Η αγνή αγάπη μερικές δεν ξέρουν τι είναι. Όταν ένας άντρας λέει σε μια γυναίκα ρομαντικά πράγματα και εκείνη του πετάει ένα ξερό "θες να με γ....; δεν χρειαζόταν να κάνεις τόση μεγάλη εισαγωγή να μου το έλεγες κατευθείαν" καταλαβαίνεις ότι δεν σκέφτονται την αγνη αγάπη(εκτός και αν είμαι εγώ ο καντέμης) αλλά επι τον πλείστον αυτό ακούω και από άλλους.
Λίγες είναι οι γυναίκες που "σκέφτονται".
Δίοτι για εμένα μια σχέση δεν είναι μονο το κρεβάτι, είναι διάλογος, συζήτηση, αγάπη, κατανόηση και για αλλάγη κανένα τσάκωμα(λογομαχία).
Λίγες και λίγοι είναι που σκέφτονται ώριμα και ξέρουν τι θέλουν από μια σχέση.

Παράθεση:
Οι άντρες θα φροντίσουν το λουλούδι τους αν αυτό ανθίζει....όποιες κατάλαβαν... κατάλαβαν
Αυτό είναι ακατάλληλο δια ανηλίκους του φόρουμ παρακαλώ παραβλέψτε το
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-06, 15:10
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βαγγέλη λυπάμαι για τη γενικότερη εικόνα-άποψη που έχεις για τις γυναίκες του σήμερα. Δε λέω, βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας μόνες μας, αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις πως οι άντρες ήταν παναγίτσες, γιατί θα λογομαχήσουμε άγρια και δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση αυτή η συζήτηση να μετατραπή σε διαμάχη αντρών-γυναικών. Τα ποσοστά που παραθέτεις στη ρητό μου (:d) είναι λάθος και θα σου εξηγήσω γιατί επέλεξα τα ποσοστά 10 και 90 αντίστοιχα. Όταν η σεξουαλική ζωή σε ένα ζευγάρι είναι από καλή έως άριστη τότε δεν υπάρχουν τριβές, αποθημένα, μούτρα, απογοήτευση και όλα είναι πολύ καλύτερα. Αυτό αφήνει πίσω τα "του στρώματος" και ασχολούντε με τα υπόλοιπα προβλήματα που συνήθως ξεπερνούντε πολύ εύκολα. Και από προσωπική εμπειρία, όταν νιώθεις καλά με τον άλλο και δεν έχετε προβλήματα στο κρεβάτι, είναι σα να λύνονται και τα υπόλοιπα προβλήματα. Επίσης, γίνομαστε αυτόματα πιο τρυφεροί και εστιάζουμε περισσότερο σε άλλες πτυχές του χαρακτήρα του άλλου και όχι π.χ. στις σεξουαλικές του επιδόσεις. Άρα το ποσοστό που ασχολούμαστε με το σεξ για να διατηρηθεί η σχέση είναι μικρό, επειδή ακριβώς δεν έχουμε προβλήματα. Όταν εμφανιστούν, τότε μεταφέρεται ξαφνικά αρνητική ενέργεια σε όλους τους τομείς της σχέσης και -χωρίς να υπερβάλουμε- το ποσοστό αυξάνεται δραματικά. Όμως δεν είναι και το 100% της σχέσης. Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα με τη γυναίκα σου στο κρεβάτι θα χωρίσεις; Ε, θα το παλέψεις πρώτα και θα μετρήσεις και το υπόλοιπο 10%. Αν με καταλαβαίνεις...

Τώρα θα μαλώσω κι εσένα και τον Άγγελο, διότι παρουσιάζεται τις γυναίκες εμμέσως πλην σαφώς ως πουτ**** και είναι ψέμα! Μην τρελαθούμε κι όλας βρε Άγγελε ότι όλες σου λένε έτσι ξερά "έλα να με ....". Επειδή, ναι, υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών που κάνουν μια ζωή ελευθέρων ηθών (αν και δεν είμαστε εδώ για να το κρίνουμε αυτό, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του) τι σημαίνει; Ότι όλες είναι έτσι; Έλεος!
Στεναχωριέμαι που οι 2 πρώτες απαντήσεις που πήρα για το μήνυμά μου είναι αρνητικές ως προς τη δεύτερη αρχή μου "δώσε χωρίς να περιμένεις να πάρεις" (τονίζω τη σειρά με την οποία διατύπωσα τις αρχές μου και πως πρέπει να τηρούντε και οι δύο, διαφορετικά καμία απ' τις δύο). Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που έχουν φτάσει τα πράγματα εκεί που σήμερα κατακρίνουμε. Αν ακόμα κι εσείς βλέπετε τις σχέσεις με καθαρό συμφέρον ("θέλω να πάρω πρώτα και μετά να δώσω") έχετε καταστρέψει εκ των προτέρων τη σχέση.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 12-04-06 στις 15:14
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-06, 15:24
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Να ένα θέμα κατάλληλο για συγγραφή σειράς βιβλίων στις μέρες μας...
Όπως σωστά παρατήρησες ο αυξημένος αριθμός διαζυγίων στις αναπτυγμένες χώρες, ο μεγάλος αριθμών νέων και όχι μόνο ανθρώπων που είναι μόνοι καθώς και η γενικότερη δυσαρέσκεια όσων βρίσκονται σε μια σχέση [υπάρχουν και εξαιρέσεις βεβαίως] είναι δείγματα των καιρών και μάλιστα αποδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ποιός φταίει; Πολλά πράγματα, θα θέσω μερικά:

Αν και είμαι γυναίκα [..αποδεδειγμένα ], πιστεύω ότι ένας από τους βασικότερους λόγους είναι ο φεμινισμός. Και όντως αν το δούμε ιστορικά, τα προβλήματα τέτοιου είδους στις σχέσεις ξεκίνησαν περίπου παράλληλα με το φεμινιστικό κίνημα και τις εξαγριωμένες γυναίκες που ορθώς μεν ζητούσαν περισσότερα δικαιώματα [ίση μεταχείριση, δικαίωμα ψήφου, εργασία κλπ.] λανθασμένα δε θεώρησαν ότι μπορούν να εξισωθούν πλήρως με τους άνδρες, χάνοντας τη γυναικεία φύση τους και υγιή σεξουαλικότητα[αυτή που ελκύει την αγάπη και τη συμπάθεια από πλευράς των ανδρών]. Γίναμε λοιπόν σκληρές, εγωίστριες, ..αρσενόμορφες κατά πολλές έννοιες και στην όψη και στην ψυχή και χάσαμε τη θηλυκότητά μας. Δώσαμε μεγαλύτερη έμφαση στη καριέρα, πνίγοντας το μητρικό μας ένστικτο, αλλά και τον συναισθηματισμό μας. Ξεχάσαμε τι σημαίνει ισορροπία, δηλαδή να έχουμε μια φυσιολογική ζωή όπου και θα εργαζόμαστε [προσφέροντας στο κοινωνικό σύνολο αλλά και στον εαυτό μας, καθώς η εργασία είναι και αυτοέκφραση και δίδει ηθικές/πνευματικές ανταμοιβές] και θα φροντίζουμε τα του οίκου μας.

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει - και δεν πρέπει να υπάρχει - ισότητα. Το κάθε φύλο ναι μεν έχει ίσα δικαιωματα, αλλά έχει και διαφορετικούς ρόλους μέσα σε μια σχέση. Πιστεύω ότι στην αντίθετη περίπτωση δυστυχούμε..

Οι άνδρες από τη πλευρά τους έγιναν περισσότερο θηλυπρεπείς και αντισεξουαλικοί και αυτοί, καθώς ενδιαφέρονται περισσότερο για τον εαυτό τους [την εμφάνισή τους, τη καριέρα τους, το αυτοκίνητό τους, το "στοίχημα" κλπ..] και λιγότερο για την γυναίκα που έχουν δίπλα τους. Δυστυχώς τα περισσότερα "κελεπούρια" στις μέρες μας δεν μπορούν να ικανοποιήσουν την γυναίκα... Επίσης παίζει και το θέμα της ανδρικής πολυγαμικότητας. Προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν άνδρες πολυγαμικοί και άνδρες μονογαμικοί...

Λένε ότι το σεξ είναι το Α και το Ω μιας σχέσης. Πιστεύω ότι και αυτό είναι λάθος. Ναι μέν είναι σημαντικό αλλά υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα, όπως η επικοινωνία [σήμερα δεν μιλάμε ούτε με τον εαυτό μας], η αλληλεγγύη, η αγάπη..
Λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε να το "κάνουμε", δεν είναι και σπουδαία υπόθεση, άσε που βομβαρδιζόμαστε συνεχώς από σχετικές "εκπαιδευτικές εκπομπές" και παραστάσεις... σιγά τ'αυγά!!! Και σίγουρα ένας έξυπνος άνθρωπος "το κάνει" καλύτερα από έναν απλά ..ωραίο. Άλλα πράγματα είναι που μας λείπουν και αλλού οφείλουμε να εστιάσουμε.

Επίσης, λόγω της τεράστιας προσφοράς και ζήτησης που υπάρχει στην "πιάτσα" - για την οποία φταίμε όλοι μας - οι αλλαγές ερωτικών συντρόφων έχουν γίνει τόσο συχνές όσο οι επισκέψεις μιας νοικοκυράς στο supermarket και η έλλειψη ανοχής που υπάρχει - σε συνδυασμό με την ευκολία ικανοποίησης του βασικού ενστικτου με άλλη πορτοκαλιά.. - απόρροια του εγωισμού μας και της έλλειψης - ή μη κατανόησης - της πραγματικής αγάπης, οι σχέσεις διαρκούν λίγο και οι δικηγόροι ευημερούν.

Έπειτα, έχουμε και την πτώση των αξιών. Τι είναι καλό στις μέρες μας; Τι αξίζει; Για τις περισσότερες γυναίκες ένας πλούσιος και εμφανίσιμος νέος/κύριος και για τους περισσότερους άνδρες μια ωραία γυναίκα [το οποίο είναι υγιές στη περίπτωση των ανδρών, αλλά δεν αρκεί]. Γνωριζόμαστε σε ιδανικές συνθήκες, περνάμε καλά, διασκεδάζουμε, δίνουμε όρκους αιώνιας αγάπης, και όταν παντρευόμαστε και έρθουν παιδιά, υποχρεώσεις κλπ, βγαίνει ο πραγματικός μας εαυτός, αυτός που ποτέ δεν είχε αναλάβει ευθύνες - ο ανεύθυνος - διότι τα βρήκαμε όλα έτοιμα από τους γονείς μας και για τίποτα δεν μοχθήσαμε, αυτός που θέλει να "περνάει καλά" και πλέον δεν μπορεί. Και φυσικά ο σύγχρονος τρόπος ζωής έχει δώσει μια πολύ απατηλή έννοια στο "περνάω καλά". Νομίζουμε ότι το να διασκεδάζουμε μέχρι τα ξημερώματα με ανθρώπους που συνήθως στα δύσκολα θα κάνουν ότι δεν μας ξέρουν, με αμφιβόλου ποιότητας ποτά και τροφές που μάλλον κακό μας κάνουν και με παραστάσεις τραγελαφικές και όχι ψυχαγωγικές, μας κάνει καλό. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό είναι μέγα ψέμα και πλάνη. Τι καλύτερο από το να είσαι με τον άνθρωπό σου, με την οικογένειά σου και να διασκεδάζετε όλοι μαζί, να έχετε κοινές εμπειρίες, να μοιράζεστε τις καλές και τις κακές στιγμές που πάντα υπάρχουν στη ζωή.

Το χειρότερο είναι ότι χωρίζουν οικογένειες με παιδιά, τα αθώα θύματα... άλλο μεγάλο κεφάλαιο....
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 12-04-06 στις 15:38
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-06, 15:45
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Μα αγαπητή μου Αντωνία εγώ δεν είπα όλες, είπα μερικές. Γιατί έχεις την τάση να παρεξηγής.
Αλλά οι περισσότερες είναι έτσι, ας περάσουμε καλά και βλέπουμε για μετά.
Και επειδή δεν ανέφερα τους άντρες δεν είπα ότι είμαστε παναγίτσες, αλλά βλέποντας την κατάσταση αυτή υπάρχουν και οι καλοθελιτάδες που κάνουν το "ψυχικό" και σε μερικούς από εμάς μας βγάζουν το όνομα, δυστυχώς (για εμένα ) υπάρχουν αρκετοί.
Και ανέφερα την αγνή αγάπη δεν ανέφερα το πρώτο μέρος της πρότασης. Το πρώτο μέρος δώσε χωρις αντάλλαγμα είναι σωστό. Αλλά αν θυμαμαι καλά εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι πάντα περιμένεις αντάλλαγμα από τις σχέσεις και γενικότερα(ήταν ένα θέμα σε στο φόρουμ δεν θυμάμαι ακριβως το θέμα αλλά εσύ είχες πει ότι στην ζωη υπάρχει πάντα αντάλλαγμα(αυτό άφησες να εννοειθει))τώρα λες οτι δεν δωσε χωρίς αντάλλαγμα.Αποφάσισε θες αντάλαγμα ή όχι?
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-06, 15:53
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Αγαπητέ Βαγγέλη λυπάμαι για τη γενικότερη εικόνα-άποψη που έχεις για τις γυναίκες του σήμερα. Δε λέω, βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας μόνες μας, αλλά μην προσπαθείς να με πείσεις πως οι άντρες ήταν παναγίτσες,
Παναγίτσες όχι , αλλά όπως είπες μόνες σας βγάλατε τα μάτια σας

Παράθεση:
α ποσοστά που παραθέτεις στη ρητό μου (:d) είναι λάθος και θα σου εξηγήσω γιατί επέλεξα τα ποσοστά 10 και 90 αντίστοιχα. Όταν η σεξουαλική ζωή σε ένα ζευγάρι είναι από καλή έως άριστη τότε δεν υπάρχουν τριβές, αποθημένα, μούτρα, απογοήτευση και όλα είναι πολύ καλύτερα. Αυτό αφήνει πίσω τα "του στρώματος" και ασχολούντε με τα υπόλοιπα προβλήματα που συνήθως ξεπερνούντε πολύ εύκολα. Και από προσωπική εμπειρία, όταν νιώθεις καλά με τον άλλο και δεν έχετε προβλήματα στο κρεβάτι, είναι σα να λύνονται και τα υπόλοιπα προβλήματα.
Μα μόλις τώρα είπες καλη έως άριστη.... αρα όχι 10%
και να διευκρινήσω κάτι, σεξουαλική ζωή δεν είναι μόνο το κρεβάτι αλλά η εν γένει θηλυκότητα.
Βέβαια πάντα έχει να κάνει και με τον άνθρωπο.Αλλοι ειναι ζεστοί άλλοι σεξουαλικοι άνθρωποι και άλλοι κρύοι.Για αυτο συμφώνησα μαζί σου ότι χρειάζεται "γνωριμία" πριν τον γάμο.

Παράθεση:
Επίσης, γίνομαστε αυτόματα πιο τρυφεροί και εστιάζουμε περισσότερο σε άλλες πτυχές του χαρακτήρα του άλλου και όχι π.χ. στις σεξουαλικές του επιδόσεις.
αν αρχίσουν τέτοιες κουβεντες μεταξυ ενός ζευγαριού....υπαρχει πρόβλημα.

Παράθεση:
Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα με τη γυναίκα σου στο κρεβάτι θα χωρίσεις; Ε, θα το παλέψεις πρώτα και θα μετρήσεις και το υπόλοιπο 10%. Αν με καταλαβαίνεις...
Φυσικά και σε καταλαβαίνω.Ο χωρισμός για μένα είναι είναι η χειροτέρα των λύσεων.Αλλά .... δεν είναι και η καλύτερη ζωή άν η/ο σύντροφος σου δεν καταλαβαινει τις ανάγκες σου.Παλιά κάνανε .... μόνο όταν ήθελε ο άντρας.Ηταν ζωή αυτή για τις γυναίκες;

Παράθεση:
Τώρα θα μαλώσω κι εσένα και τον Άγγελο, διότι παρουσιάζεται τις γυναίκες εμμέσως πλην σαφώς ως πουτ**** και είναι ψέμα! Μην τρελαθούμε κι όλας
Αυτό πάλι είναι το άλλο άκρο.Ποτέ δεν είπα ότι όλες οι γυναίκες είναι κάτι τέτοιο.Αντίθετα τις εκτιμώ και τις θεωρώ ιδιαίτερα έξυπνες.Ομως θα πρέπει να παραδεχτείς ότι η συμπεριφορά και των ντύσιμο πολλών , είναι απαράδεκτα.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα: Πόσες φορές άκουσες κοπέλες να κουβεντιάζουν και είχες την εντύπωση ότι άκουγες π.χ. λαχαναγορίτες;
Οι άντρες φταίνε για αυτό;

Παράθεση:
βρε Άγγελε ότι όλες σου λένε έτσι ξερά "έλα να με ....". Επειδή, ναι, υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών που κάνουν μια ζωή ελευθέρων ηθών (αν και δεν είμαστε εδώ για να το κρίνουμε αυτό, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του) τι σημαίνει; Ότι όλες είναι έτσι;
Έλεος!
Έχεις δίκιο σε αυτό .
Παράθεση:
Στεναχωριέμαι που οι 2 πρώτες απαντήσεις που πήρα για το μήνυμά μου είναι αρνητικές ως προς τη δεύτερη αρχή μου "δώσε χωρίς να περιμένεις να πάρεις" (τονίζω τη σειρά με την οποία διατύπωσα τις αρχές μου και πως πρέπει να τηρούντε και οι δύο, διαφορετικά καμία απ' τις δύο)
Συγνώμη αλλά το ένα αναιρεί το άλλο.

Παράθεση:
Αν ακόμα κι εσείς βλέπετε τις σχέσεις με καθαρό συμφέρον ("θέλω να πάρω πρώτα και μετά να δώσω") έχετε καταστρέψει εκ των προτέρων τη σχέση.
θα σου θυμήσω αυτό που είπες:"ό,τι δίνεις, παίρνεις".Εσύ το είπες.Και αυτό που είπες από μόνο του δείχνει ότι οι γυναίκες δεν έχουν τον ρομαντισμό και την ευαισθησία των αντρών.
Τουλάχιστον είμαστε ειλικρινείς και ζητάμε αυτό που μας αρέσει από τις γυναίκες.

Και για να μην αφήσω θολό το τοπίο θα πώ ότι χωρίς γυναίκες η ζωή θα ήταν απίστευτα ανιαρή.

Με εκτίμηση
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-06, 15:54
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
διότι παρουσιάζεται τις γυναίκες εμμέσως πλην σαφώς ως πουτ**** και είναι ψέμα!
δυστυχώς, δεν είναι ψέμα, αλλά πάντα μιλάμε ποσοστιαίως...
η σεξουαλική ζωή πάρα πολλών νεαρών αγοριών και κοριτσιών σήμερα ξεκινά από το γυμνάσιο και αυτό είναι ένα γεγονός. ο δε τρόπος που αντιμετωπίζουν και μιλάνε για το ζήτημα είναι σκανδαλώδης!!!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-06, 16:24
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
δυστυχώς, δεν είναι ψέμα, αλλά πάντα μιλάμε ποσοστιαίως...
η σεξουαλική ζωή πάρα πολλών νεαρών αγοριών και κοριτσιών σήμερα ξεκινά από το γυμνάσιο και αυτό είναι ένα γεγονός. ο δε τρόπος που αντιμετωπίζουν και μιλάνε για το ζήτημα είναι σκανδαλώδης!!!
Αγαπητή Δρυμονία και στα δύο προηγούμενα μηνύματα που έστειλες έχεις 100% δίκιο.Πιθανόν το πρόβλημα αν οφείλεται στην απότομη ελευθερία που απέκτησαν οι νέοι στην εποχή μας ,όπως και στην λανθασμένη κατά την γνώμη μου ανοχή των γονέων.Γιατί άν δεί κάποιος τα παιδιά που πηγαίνουν στο σχολείο θα σκεφτεί: καλά δεν έχουν γονείς να τα δουν;
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.