Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-04-06, 00:30
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
...η σεξουαλική ζωή πάρα πολλών νεαρών αγοριών και κοριτσιών σήμερα ξεκινά από το γυμνάσιο και αυτό είναι ένα γεγονός. ο δε τρόπος που αντιμετωπίζουν και μιλάνε για το ζήτημα είναι σκανδαλώδης!!!
Ίσως η απεικόνιση του σήμερα. Γι’ αυτά είναι ένα φυσικό φαινόμενο πλέον να αρχίσουν την ερωτική τους ζωή πολύ νωρίς, σνομπάροντας το κάθε τι διαφορετικό μεταξύ τους (σε επίπεδο παρέας)…

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από r-b-t3r
Άντρες δεν υπάρχουν διότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που μας τριγυρίζει δεν είναι γυναίκες αλλά γύναια...
Ιππότες δεν υπάρχουν διότι δεν υπάρχουν δεσποσύνες.....
Ανέστη πρόσεξε όμως , γιατί μάλλον εδώ υπάρχει και ένα άλλο τινό, που προσωπικά πιστεύω πως ευθύνεται για την όλη κατάσταση..
Οι «παραστάσεις και τα ακούσματα» του καθενός μας..
Δηλαδή, όταν έχω ακούσει τόσες περιπτώσεις γυναίων( όπως λες), και τόσα παραδείγματα συμπεριφορών σε αντίστοιχες περιπτώσεις, πως εγώ θα εμπιστευθώ και θα «δώσω για να πάρω» ;;;Καλώς ή κακώς επηρεαζόμαστε σε κάποιο βαθμό, ώστε δυσκολευόμαστε να στο να αποβάλλουμε κάποια συναισθήματα όπως η καχυποψία και ο ωφελιμισμός, που δυστυχώς κυριαρχούν..

Από κει ακριβώς βγήκαν και τα ρητά ,,, "όλες είναι τάδε και όλοι είναι δείνα….
Πως μπορώ να είμαι σίγουρος για τη σχέση μου, πόσο μάλιστα να σκεφτώ κάτι πιο σοβαρό!!!

Και εδώ έρχονται και μας προβληματίζουν πολύ περισσότερο, «ατάκες» από πραγματικά άτυχους και καμμένους από τον Έρωτα με αποτέλεσμα να τις βάζουμε όλες στο ίδιο τσουβάλι.

Λέει πχ κάποιος γνωστός μου σε αντίστοιχη κουβέντα…
«Ψάχνεις για σωστή γυναίκα;;;; Αν βάλεις το χέρι σου σε ένα τσουβάλι με 999 φίδια και 1 χέλι, πόσο σίγουρος είσαι πως θα πιάσεις το χέλι;;;;;»

Είναι λογική αυτή;;;
Δυστυχώς για πάρα πολλούς είναι!!!!

Κάτι χάθηκε στην εποχή μας σ’ αυτό το θέμα και μάλλον είναι η «ανιδιοτέλεια» .
Κάπου χαθήκαν οι ρόλοι και οι κομπάρσοι γίναν πρωταγωνιστές και οι πρωταγωνιστές «καμαριέρες»..
Κάτι χάθηκε και μαζί του χάνεται και πολύτιμος χρόνος….

Αυτά προς το παρόν..
ΥΓ: Δρυμονία στο πρώτο σου post με κάλυψες τελείως… (Αν κουβαλούσαν όλες τα ίδια μυαλά ,θα συζητούσαμε για κάποιο άλλο θέμα αυτή τη στιγμή… Όχι ότι εμείς –σαν άντρες- δεν ευθυνόμαστε γι’ αυτή την κατάσταση…… )
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-04-06, 00:30
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Ας ξεκινήσω με παρτηρήσεις/σχόλια και μετά θα σας πω την άποψή μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Σωστό αν και θα μπορούσα να ρωτήσω γιατί πρωτα να δωσω εγώ; αλλα αστο καλυτερα γιατι αυτό ειναι λογοπαιγνιο
Δίνεις πρώτος γιατί το νιώθεις και σου βγαίνει. Αν δε το νιώθεις, καλύτερα σήκω φύγε μια ώρα αρχίτερα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
είναι και θέμα στησίματος, γλώσσας του σώματος, κλπ
Ακριβώς! Νομίζω ότι την προκλητική εμφάνιση δεν την κάνει μόνο ένα ξώπλατο φόρεμα, ή μια μίνι φούστα, αλλά ο τρόπος που το φοράει και στήνεται η κοπέλα. Αν το ρούχο τη φοράει, τότε δεν αξίζει καν να την κοιτάμε. Η γλώσσα του σώματος που αναφέρεις αγαπητή μου Δρυμονία, είναι το ζουμί. Μπορεί να φοράω παντελόνι και ζιβάγκο, αλλά να είναι προστυχή και ξεδιάντροπη στις κινήσεις μου. Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά με λίγα λόγια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Αντωνία μου θυμίζεις πάντως τις διάφορες ανώνυμες-επώνυμες που βγαίνουν και λένε ότι δεν υπάρχουν πια άντρες και ότι οι ιππότες πέθαναν....
Μα καλέ μου λάθος κατάλαβες! Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο. Εκτιμώ και τα δύο φύλλα αφάνταστα (ίσως λίγο παραπάνο τους άντρες, λόγο μεγαλύτερης εμπιστοσύνης και σιγουριάς στις κινήσεις τους, ή τέλος πάντων επειδή ξέρω να τους "ελέγχω" καλύτερα. Μια γυναίκα είναι απλά απρόβλεπτη). Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί ιππότες σήμερα, όσο κι αν οι γυναίκες κλείνουν τα μάτια. Στην ουσία, αν ψάξεις θα τους βρεις. Μόνο που ο φακός που θα κρατάς πρέπει να είναι αγνός, καλοπροαίρετος, φιλικός και θυληκός. Υπάρχουν ιππότες και μπορώ να το αποδείξω! Όπως μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχουν ρόδα στην έρημο γένους θυληκού.

Αυτό που έχω βγάλει εγώ σα συμπέρασμα, είναι πως όταν ερωτευτείς πραγματικά και αφήσεις τον εαυτό σου να δοθεί ολοκληρωτικά στον άλλο θα δεις πως και άντρες υπάρχουν και γυναίκες. Όταν δίνεις απλόχερα μέσα από την καρδιά σου αγάπη, τότε θα πάρεις τα πιο σημαντικά πράγματα από τον άλλο: αγάπη, εκτίμηση, σεβασμό, τρυφερότητα. Αν δε νιώσεις ερωτευμένος, δε θα δεις ποτέ ξεκάθαρα τα πράγματα και για πάντα θα μεμψιμοιρείς για την κατάντια των δύο φύλων. Μόνο αν το πάθεις θα καταλάβεις...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-04-06, 09:00
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Υπάρχουν ιππότες και μπορώ να το αποδείξω! Όπως μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχουν ρόδα στην έρημο γένους θυληκού.

Αυτό που έχω βγάλει εγώ σα συμπέρασμα, είναι πως όταν ερωτευτείς πραγματικά και αφήσεις τον εαυτό σου να δοθεί ολοκληρωτικά στον άλλο θα δεις πως και άντρες υπάρχουν και γυναίκες. Όταν δίνεις απλόχερα μέσα από την καρδιά σου αγάπη, τότε θα πάρεις τα πιο σημαντικά πράγματα από τον άλλο: αγάπη, εκτίμηση, σεβασμό, τρυφερότητα. Αν δε νιώσεις ερωτευμένος, δε θα δεις ποτέ ξεκάθαρα τα πράγματα και για πάντα θα μεμψιμοιρείς για την κατάντια των δύο φύλων. Μόνο αν το πάθεις θα καταλάβεις...
Καλημέρα σε όλους.Για απόδειξέ το....είμαι περίεργος.

Ναι όταν ερωτευτείς και ο άλλος ή άλλη σου κάνει τον ερωτευμένο για τον άλφα χι λόγο?Όταν δίνεις εσύ απλόχερα την καρδία σου και ο άλλος κάνει ότι σου δίνει τότε τι γίνεται?
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-04-06, 09:08
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μα καλέ μου λάθος κατάλαβες! Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο.
Φυσικά και δεν το είπες, είπα απλά ότι "μου θυμίζεις"....
Παράθεση:
Δηλαδή, όταν έχω ακούσει τόσες περιπτώσεις γυναίων( όπως λες), και τόσα παραδείγματα συμπεριφορών σε αντίστοιχες περιπτώσεις, πως εγώ θα εμπιστευθώ και θα «δώσω για να πάρω» ;;;Καλώς ή κακώς επηρεαζόμαστε σε κάποιο βαθμό, ώστε δυσκολευόμαστε να στο να αποβάλλουμε κάποια συναισθήματα όπως η καχυποψία και ο ωφελιμισμός, που δυστυχώς κυριαρχούν..

Λέει πχ κάποιος γνωστός μου σε αντίστοιχη κουβέντα…
«Ψάχνεις για σωστή γυναίκα;;;; Αν βάλεις το χέρι σου σε ένα τσουβάλι με 999 φίδια και 1 χέλι, πόσο σίγουρος είσαι πως θα πιάσεις το χέλι;;;;;»
Ωραία, δρας με βάση στατιστικής, είναι και αυτό μια προσέγγιση και ομολογώ ότι δεν βρίσκω από πρακτικής σκοπιάς κάποιο σφάλμα. Πάντως αν πιάσεις το χέλι θα το καταλάβεις...
Παράθεση:
Φίλτατε Ανέστη , θα μου επιτρεψεις να πω ότι η έκφραση "γυναια" είναι λίγο βαριά και ότι εκφράζει σχετικά μικρο ποσοστό των ελληνίδων.
Βαγγέλη μια γυναίκα που δεν είναι γυναίκα, τί είναι? άντρας? Κάπου διάβασα ότι κατηγορούμε έτσι τις γυναίκες που έχουν την σεξουαλική ηθική των αντρών. Μα είναι λογικό, μια γυναίκα που φέρεται σαν άντρας σεξουαλικά, δεν είναι γυναίκα και δεν αξίζει τον τίτλο...
Παράθεση:
Η αντωνία έχει ενστάσεις βέβαια και ίσως να πιστεύει ότι θεωρώ όλες τις νέες κοπέλες , ανήθικες ή δεν ξέρω τι άλλο
Δέν είναι έτσι όμως.Απλά έχουν χάσει τον δρόμο και πάνε σε λάθος σημείο.
Ναι βαγγέλη αλλα δεν φταίω ούτε εγώ ούτε εσύ για αυτό, φταίνε αποκλειστικά αυτές (ή αυτοί μην μας πούν και φαλλοκράτες ), διότι ο καθένας φέρει αποκλειστική ευθύνη για τις πράξεις του. Τα υπόλοιπα που λέτε είναι δικαιολογίες και ελαφρυντικά. Σειρήνες υπάρχουν πολλές (και όχι μόνο σε αυτό το θέμα) το θέμα είναι αν θα επιλέξουμε να τις ακούσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-04-06, 10:38
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από παθοκτόνος
και το πρόβλημα είναι ότι εκφέρουμε συνήθως μίαν άκρως ρηχή...προσέγγισι επ'αυτού του θέματος.
αγαπητέ , θα διαφωνήσω μαζί σου.αν πιστεύεις ότι είναι ρηχό σαν άποψη η σεξουαλική μορφή του έρωτα θα σε χαρακτήρισω ανέραστο ή τουλάχιστον για να σε δικαιολογήσω και λίγο , δεν έτυχε να γνωρίσεις γυναίκα που να σε έχει πάει στον "παράδεισο" κάνοντας έρωτα μαζί της.
Παράθεση:
ο έρωτας ....,ως αίσθημα,μπορεί να προσφέρει όντως πλήρωσι,έκστασι,λατρεία,πλούτο,όλβο πολύ ευειδών αισθημάτων.αλλά,δυστυχώς,όπως συνηθίζω να λέγω,δεν υπάρχει το πνευματικό κάλλος που προκαλεί την πιο όμορφη και αβρή μορφή του,που προκαλεί κατάνυξι,αγνή αγάπη,σεβασμό,που θα έλεγε κι ο φώτης κόντογλου και υπάρχει μόνο το...σαρκικό που προκαλεί απλώς(σε ωρισμένους)μία φθηνή(=ευθηνή ) "σαρκική έξαψι" ...
αυτά που αναφέρεις φίλτατε θα τα βρείς και σε μία .....βιβλιοθήκη.η "σαρκική έξαψι" όπως την χαρακτηρίζεις είναι αυτό που ζητάνε όλοι και όλες ,γιατί σού δίνει την ηδονή ,την ευχαρίστηση ,την απόλαυση.
οί ιδέες σου θυμίζουν την έντονη σεξουαλικότητα που έχουν οι άνθρωποι της εκκλησίας.μαυρίλα,μαυρίλα,και σοβαρά πρόσωπα με μάυρα ρούχα.

Παράθεση:
δεν υπάρχει αυτό το πνευματικό κάλλος στις περισσότερες από τις σημερινές κοπέλες,που έτσι γίνονται ανέλκυστες...δεν υπάρχουν πολλές όπως η"πανώρια,σπάνια κόρη που οι αγγέλοι λεν λενώρα",όπως θα έλεγε κι ο πόε (για την "αγαπημένη" του)στο πασίγνωστο"κοράκι"...
ε, καλά τώρα,θα ψάξουμε να βρούμε καμιά πρώην θητέυσασα σε εκκλησιαστική σχολή και με μάστερ στην φιλοσοφία μπας και βρούμε γυναίκα με κάλος και ελκυστικότητα.

Παράθεση:
επίσης,σκοτώνουν(-ουμε) τον έρωτα προχωρώντας(λόγω κατανοητής ανθρώπινης αδυναμίας)σε σαρκικές σχέσεις,που φέρουν επι πλέον αφόρητα αισθήματα...ο έρωτας έχει στάδια,τα οποία πρέπει να βαδίσουμε.έρωτας σημαίνει λαχτάρα,πόνο,καλοσύνη και όποια σχέσι τα έχει απωλέσει αυτά δεν μπορεί να είναι ερωτική.
κατ' αρχάς η κατάληξη στην ονομαστική πτώση .....??
αυτά που περιεγραψες είναι τα στάδια της αγάπης και όχι του έρωτα.ερωτεύομαι σημαίνει τον/την είδα και τρελλάθηκα , έχασα το μυαλό μου , τον/την σκέφτομαι όλη μέρα , περιμένω με αγωνία τηλεφωνο ή συνάντηση ,θέλω το κορμί του/της και τόσα άλλα , που μπορώ να γραφω σελίδες.
Παράθεση:
και θεωρούμε τον πνευματικό θάνατο που ακολουθεί τις άκαιρες σαρκικές σχέσεις...κανονική κατάστασι.και αυτές βεβαίως οι κουταμάρες...
αγαπητέ δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι , αλλά άν δεν έχεις ζήσει αυτές τις "ακαιρες σαρκικές σχέσεις" και δεν έχεις την επιθυμία να τις ζήσεις ,είσαι ήδη γέρος.όλα έχουν τον σκοπό τους και την χρησιμότητα τους.η αντωνία είχε πεί σε κάποιο μήνυμα : οι γυναίκες που παντρεύονται τον πρώτο άντρα που θα ξαπλώσουν μαζί του, έχουν περισσότερες πιθανότητες να τον απατήσουν, διότι θα θέλουν κάποια στιγμή να δοκιμάσουν και κάτι άλλο και να συγκρίνουν. "πήρα κάτι καλό ή τσάμπα χάρηκα;"
αυτό σημαίνει ότι οι σεξουαλικές σχέσεις δεν είναι ούτε άκαιρες ούτε κουταμάρες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από δρυμονια
λίγο-πολύ όλοι ξέρουμε να το "κάνουμε", δεν είναι και σπουδαία υπόθεση, άσε που βομβαρδιζόμαστε συνεχώς από σχετικές "εκπαιδευτικές εκπομπές" και παραστάσεις... σιγά τ'αυγά!!!
Υπάρχουν αυγά ...και αυγα αγαπητή μου.Όλα έχουν την ποιότητα τους.Εδώ είναι η μεγαλύτερη διαφορά των αντρών με τις γυναίκες.Οι γυναίκες θωρούν την σωματική επαφή "αυγά" , ενώ οι άντρες "χρυσάφι".Οι άντρες δίνουν τα πάντα για το "χρυσάφι" ενώ οι γυναίκες δίνουν "αυγα" στην τιμή του χρυσού.
Και να έχετε υπ' όψιν , ότι όταν οι άντρες πάρουν χρυσάφι και όχι αυγά τότε βλεπουν την γυναίκα και της φέρονται σαν να είναι στα αλήθεια χρυσός.Γιατί οι περισσότεροι δεν ειναι ούτε αγνώμονες ούτε αναίσθητοι.
Οι σχέσεις πρέπει να βασίζονται σε ειλικρίνια αμοιβαίο σεβασμό και ερωτισμό.Ο ερωτισμός είναι ένα χαρακτηριστικό που έχει διαφορετικές "μεταβλητές" σε κάθε άτομο και σίγουρα δεν μπορεί να υπάρξει ερωτισμός μέσω της αισχρότητας.
Την λέξη αισχρότητα την αναφέρω εννοόντας ότι μία γυναίκα δεν δείχνειι ερωτισμό δείχνοντας δήθεν τυχαία τα στήθη της σε κοινή θέα αλλά μάλλον προστυχιά.Ο άντρας που θα την δεί δεν θα σκεφτεί ερωτικά για αυτήν αλλά σεξουαλικά και πρόστυχα.Πως να το κάνουμε ....οι γυναίκες θέτουν τους κανόνες του παιχνιδιού.
Την σεμνή κοπέλα την αντιμετωπίζουμε με εγκράτεια και σεβασμό.Την "'ανετη" με άνεση.

Υ.Γ. Ελπίζω να υπάρξουν απόψεις για αυτά που είπα ,αν και το βλεπω λίγο δύσκολο
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-04-06, 10:49
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
υπάρχουν αυγά ...και αυγα αγαπητή μου.όλα έχουν την ποιότητα τους.εδώ είναι η μεγαλύτερη διαφορά των αντρών με τις γυναίκες.οι γυναίκες θωρούν την σωματική επαφή "αυγά" , ενώ οι άντρες "χρυσάφι".οι άντρες δίνουν τα πάντα για το "χρυσάφι" ενώ οι γυναίκες δίνουν "αυγα" στην τιμή του χρυσού.
και να έχετε υπ' όψιν , ότι όταν οι άντρες πάρουν χρυσάφι και όχι αυγά τότε βλεπουν την γυναίκα και της φέρονται σαν να είναι στα αλήθεια χρυσός.γιατί οι περισσότεροι δεν ειναι ούτε αγνώμονες ούτε αναίσθητοι.
έτσι βαγγέλη, ξεσπάθωσε!!! συμφωνώ απόλυτα!!! ούτε ηλίθιοι είμαστε, ούτε αναίσθητοι, αν βρούμε κάτι πραγματικά το αξιόλογο να είστε σίγουρες ότι δεν το αφήνουμε με τίποτα και θα του δίνουμε την αξία του. το κακό είναι στην εποχή μας ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να το βρείς αυτό το αξιόλογο παρά να το κατακτήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-04-06, 11:16
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

έχω την εντύπωση πως όλα τα "δεινά" ξεκίνησαν από τις προσπάθειες κάποιων γυναικών(φεμινισμός) να επαναποκτήσουν τη σημαντικότατη θέση που είχαν στις μητριαρχικές κοινωνίες. και φυσικά πέτυχαν πολλά καλά και σωστά, όπως το δικαίωμα να έχουν και εκείνες δικαίωμα ψήφου, ίση μεταχείριση και άλλα, όμως κάπου στην πορεία έχασαν τη μπάλα και προσπάθησαν με πολύ άσχημο τρόπο να αποκτήσουν όχι αυτά που δικαιούνταν αλλά να αντιγράψουν τις χειρότερες συμπεριφορές που μέχρι τότε απέδιδαν στο αντρικό φύλο. και, πιστεύω πως τώρα πιά που η "μεταμόρφωση" έχει ολοκληρωθεί, πολύ δύσκολα μπορούμε πλέον να μιλήσουμε για "αντρική" ή "γυναικεία" συμπεριφορά, αφού παραδοσιακές συμπεριφορές που αποδίδαμε στο ένα ή στο άλλο φύλο, τώρα φαίνεται πως είναι πλέον...."ερμαφρόδιτες". έτσι, το κλισέ "όλοι οι άντρες είναι γουρούνια" θα μπορούσε να αποδοθεί αντικαθιστώντας τη λέξη "άντρες" με τη λέξη "γυναίκες" και αυτό γιατί έχει χαθεί η ισορροπία.
πιστεύω ότι για να υπάρξει ισορροπία πρέπει να ξεφύγουμε όλοι, άντρες και γυναίκες, από κλισέ τέτοιου τύπου, από τη λανθασμένη, δηλαδή αντίληψη περί "ανδρισμού" και "θηλυκότητας". ο άντρας δεν είναι από τη φύση του εκμεταλλευτής (αυτό πρέπει να κατανοήσουν οι γυναίκες) και οι γυναίκες δεν είναι όλες "εύκολες" (αυτό πρέπει να κατανοήσουν οι άντρες). όλοι, κατά βάθος, ζητάμε τα ίδια πράγματα από μια σχέση, αφού οι σχέσεις είναι έτσι κι αλλιώς ένα δούναι και λαβείν. δίνω και παίρνω, δεν μπορώ ούτε μόνο να δίνω αλλά ούτε και μόνο να παίρνω, γιατί αυτό δεν είναι ισορροπημένο και εκ των πραγμάτων δεν πρόκειται να πετύχει.
οι εποχές που έχουν αλλάξει, έχουν επιβάλλει και έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης όσον αφορά στις ανθρώπινες σχέσεις. η εξέλιξη δεν είναι απαραίτητα κακή, αρκεί να διέπεται από ορισμένους κανόνες. τώρα πια έχουν σε μεγάλο βαθμό απενοχοποιηθεί οι σκοταδιστικές αντιλήψεις όσον αφορά στο "ανεπίτρεπτο" των σεξουαλικών σχέσεων, αν και υπάρχουν ακόμα ορισμένα προπύργια σκοταδισμού, που σιγά σιγά και αυτά θα εκλείψουν.
για μένα, όλες οι σχέσεις περνούν κρίση, από τις φιλικές έως τις σεξουαλικές και αυτό γιατί συμπαρασύρονται από τις κοινωνικές απόψεις. θεωρώ πως, αν υπάρχει συνεννόηση, καμία σχέση δεν είναι ανεπίτρεπτη. έτσι, δέχομαι εξίσου τις "παραδοσιακές" απόψεις αλλά και κάποιες πιο "πρωτοποριακές", όπως το να έχουν δύο φίλοι και σεξουαλικές σχέσεις, μια σχέση να είναι αποκλειστικά σεξουαλική ή αποκλειστικά "πλατωνική", δέχομαι εξίσου τις ετεροφυλόφιλες και τις ομοφυλόφιλες σχέσεις, δέχομαι τις σχέσεις μεταξύ ατόμων με διαφορά ηλικίας ή με φυλετικές - θρησκευτικές δήθεν διαφορές. ας αφήσουμε τον άνθρωπο να χαρεί τη ζωή με όποιον τρόπο κρίνει εκείνος καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-06, 11:39
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Αγαπητέ Παθοκτόνε θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη. Μάλλον μιλάς για την «αγάπη».. Ο έρωτας όμως είναι άλλο πράγμα.. Βέβαια θα μου πεις, ο συνδυασμός και των δύο είναι και η απόλυτη ευτυχία μέσα σε μία σχέση, αλλά αυτό μάλλον είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
αυτά που αναφέρεις φίλτατε θα τα βρείς και σε μία .....βιβλιοθήκη.η "σαρκική έξαψι" όπως την χαρακτηρίζεις είναι αυτό που ζητάνε όλοι και όλες ,γιατί σού δίνει την ηδονή ,την ευχαρίστηση ,την απόλαυση.
Σωστό σε βρίσκω.
Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη..
Πχ, ο Πολιτικός Μηχανικός μόλις αποφοιτήσει μπορεί να έχει ένα πτυχίο αλλά ο χτίστης με εικοσαετία (πχ) στην πλάτη του στις οικοδομές ξέρει πολλά περισσότερα!!!!

Παράθεση:
Οι γυναίκες θωρούν την σωματική επαφή "αυγά" , ενώ οι άντρες "χρυσάφι".Οι άντρες δίνουν τα πάντα για το "χρυσάφι" ενώ οι γυναίκες δίνουν "αυγα" στην τιμή του χρυσού.
Και πάλι έτσι είναι…. (που τα βρίσκεις πρωί πρωί;;; χεχεχεχε)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από r-b-t3r
ούτε ηλίθιοι είμαστε, ούτε αναίσθητοι, αν βρούμε κάτι πραγματικά το αξιόλογο να είστε σίγουρες ότι δεν το αφήνουμε με τίποτα και θα του δίνουμε την αξία του. το κακό είναι στην εποχή μας ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να το βρείς αυτό το αξιόλογο παρά να το κατακτήσεις..
Και πάμε στο θέμα της «κατάκτησης»…
Εδώ είναι που όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν τελείως και η Δρυμονία πολύ σωστά ανέφερε πιο πάνω κάτι για σύγχηση των όρων «κυνηγός- θύραμα»…
Είναι πολύ δύσκολο να το βρεις και για τον επιπλέον λόγο ότι δεν ανοίγεται κανείς και (πολύ περισσότερο) καμιά τους πλέον..
Όλα γίνονται μέσω παρέας..
Ο τάδε γνωστός έχει μία φίλη της κοπέλας του, και άντε να βγούμε 4άδα και και και….. (κατάλοιπα του Beverli 90210 τα λέω εγώ.)

Πέστε μου ποια ήταν η τελευταία φορά που είδατε κάποιον, σας άρεσε πραγματικά και όταν (και αν) αυτός έκανε κάποια κίνηση, δε σκεφτήκατε κατευθείαν πως «χα, ακόμα ένας που θέλει να με…… )

Πάμε σήμερα σε ένα ρεμπετάδικο η μπουζούκια….
Από τα 1000 άτομα, οι 800 θα ναι γυναικοπαρέες μόνες τους και οι 200 αντροπαρέες μόνοι τους…
Μόλις κλείσει το μαγαζί, οι 800 θα φύγουν όπως ήρθαν ,και οι 200 το ίδιο….
Τυχαίο;;; μπορεί…
Τι θέλω να πω με όλα αυτά;;;
Μιλάω για την λάθος αντιμετώπιση των πραγμάτων, που η «καχυποψία» (για να μη πω τίποτα πιο βαρύ) κυριαρχεί..
Αν εγώ προσφέρω σε σένα (Μαρία, Αντωνία, Δρυμονία κλπ κλπ κλπ ) ένα ποτό ή σου πετάξω ένα λουλούδι ,έστω και αν σου αρέσω θα πεις,,, «πω πω……… και τα γνωστά που είπα πιο πάνω…»
Αν δε κάνω τίποτα, απλά κοιταζόμαστε σα χάχες, θα πείς,,,, «α το μ***κα, το χέστη, τον έτσι αλλιώς και αλλιώτικα…»
Και από κει βγαίνουν οι «ατάκες» που είπα σε προηγούμενο post..
Ας αποφασίσουμε επιτέλους τι θέλουμε και τι θέλετε….
Δεν είναι πολύπλοκα τα πράγματα, μάλλον πολλά απλά μαζί είναι
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-04-06, 12:17
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Πέστε μου ποια ήταν η τελευταία φορά που είδατε κάποιον, σας άρεσε πραγματικά και όταν (και αν) αυτός έκανε κάποια κίνηση, δε σκεφτήκατε κατευθείαν πως «χα, ακόμα ένας που θέλει να με…… )
Φίλε Βασίλη το πρόβλημα είναι ότι άν τους αρέσει δεν θα σκεφτούν "αλλος ένας που....." αλλά μόνο άν δεν τους αρέσει.
Παράθεση:
Αν εγώ προσφέρω σε σένα (Μαρία, Αντωνία, Δρυμονία κλπ κλπ κλπ ) ένα ποτό ή σου πετάξω ένα λουλούδι ,έστω και αν σου αρέσω θα πεις,,, «πω πω……… και τα γνωστά που είπα πιο πάνω…»
Αν δε κάνω τίποτα, απλά κοιταζόμαστε σα χάχες, θα πείς,,,, «α το μ***κα, το χέστη, τον έτσι αλλιώς και αλλιώτικα…»
Φυσικά όμως θα είνα ντυμένες και θα φέρονται με τέτοιο τρόπο , που θά προκαλούν το πέταγμα του λουλουδιού ή το κέρασμα.Και πες μου σε παρακαλώ όταν μία γυναίκα ντύνεται προκλητικά και πάει για ψώνια π.χ. ή στην δουλειά της ,το κάνει για να αρέσει στόν εαυτό της ή στους άντρες;
Και άν η απάντηση είναι "στους άντρες" γιατί αγανακτά και σκέφτεται αρνητικά όταν υπάρξουν "ενοχλήσεις" ή "καμάκι" (πολλές φορές ηλίθιο είναι η αλήθεια) από αυτούς και σκέφτεται "ακόμα ένας που θέλει να με……" ;
Άν βέβαια δεν υπαρξουν οι καμακιάρηδες θα σκεφτεί:"όλοι οι άντρες έγιναν π.....ες" .
Λένε ψέματα στον ίδιο τον εαυτό τους , προσπαθώντας να δικαιολογήσουν ή την άσεμνη συμπεριφορά τους ή την αποτυχία τους.

με αγάπη στις γυναίκες (ειλικρινά)
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-04-06, 12:38
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Βασίλη μου, και πάλι νομίζω παίρνεις μεμονωμένες περιπτώσεις, που ναι, συμφωνώ ότι είναι μια πραγματικότητα. Αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Δε θεωρούντε όλοι οι άντρες χέστες αν δεν κάνουν το πρώτο βήμα. Εξαρτάται καταρχήν απ' τη γυναίκα που έχουν απέναντί τους. Αν είναι επιθετική και αυταρχική δύσκολα θα την πλησιάσουν όσο κι αν τους αρέσει. Αν πάλι είναι περιτριγυρισμένη από άλλες 5 κοπέλες, ο άντρας σκέφτεται και την εντύπωση που θα κάνει ή πώς θα σχολιαστούν οι κινήσεις του. Γενικότερα, όλα είναι πιο πολύπλοκα απ' τον τρόπο που τα παρουσιάζεις. Ας μην προσπαθούμε να απλοποιήσουμε τα πράγματα μεταξύ των δύο φύλων. Πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο. Από την εμφάνιση και τη γλώσσα του σώματος, μέχρι τη διάθεση και την ψυχολογία. Σήμερα εγώ μπορεί να είμαι επιθετική και αύριο η πιο γλυκιά απ' όλες, θα με κατατάξεις στις "κακιές" εσύ και ο άλλος που θα με γνωρίσει αύριο στις "καλές". Γι' αυτό δεν πρέπει να βάζουμε ταμπέλες. Επίσης υπάρχουν και τα λεγόμενα γούστα. Πώς να το κάνουμε; Δεν ταιριάζουν όλοι με όλες. Και τα παλιά χρόνια αν ρωτήσεις τους γονείς σου θα σου πουν πως υπήρχαν πολλοί που δεν "τους έκαναν" κι όχι λόγο εμφάνισης αλλά και συμπεριφοράς. Προφανώς στο πρόσωπο του άλλου γονέα σου βρήκαν το "ιδανικό" ή έστω το καλύτερο που μπορούσαν.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagkri
Και να έχετε υπ' όψιν, ότι όταν οι άντρες πάρουν χρυσάφι και όχι αυγά τότε βλεπουν την γυναίκα και της φέρονται σαν να είναι στα αλήθεια χρυσός.Γιατί οι περισσότεροι δεν ειναι ούτε αγνώμονες ούτε αναίσθητοι.
Εννοείται αυτό και ισχύει και για τα δύο φύλα. Ανάλογα με το τι θα δώσεις θα πάρεις κι αυτό που σου αξίζει. Νομίζω ότι το είπα μηνύματα πριν!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Ναι όταν ερωτευτείς και ο άλλος ή άλλη σου κάνει τον ερωτευμένο για τον άλφα χι λόγο? Όταν δίνεις εσύ απλόχερα την καρδία σου και ο άλλος κάνει ότι σου δίνει τότε τι γίνεται?
Δυστυχώς υπάρχουν και οι ερωτικές απογοητεύσεις. Όλα μες στη ζωή είναι. Ό,τι κι αν κάνεις ποτέ δε θα μπορέσεις να προβλέψεις την εξέλιξη μιας σχέσης και είναι λάθος να προσπαθήσεις να τη βάλεις σε καλούπια. Είναι λάθος να ξεκινάς μια σχέση και να σκέφτεσαι "καλή είναι αλλά ποτέ δε θα φτάσει να γίνει γυναίκα μου". Είναι σα να της βάζεις ημερομηνία λήξης. Και για να μιλήσουμε και λίγο για τις σχέσεις (αυτό είναι το θέμα μας εξάλλου και όχι τι κάνουν οι άντρες και τι οι γυναίκες) θεωρώ πως για να έχει μέλλον μια σχέση πέρα του ότι πρέπει να βασίζεται στην εκτίμηση, το σεβασμό, την εμπιστοσύνη, την αγάπη, τον έρωτα, πρέπει να νιώθει και θαυμασμό ο ένας για τον άλλο. Διαφορετικά, υποτιμούμε τον άλλο και θεωρούμε τον εαυτό μας καλύτερο, οπότε και χάνετε και η ισορροπία. Επίσης, άκρως σημαντικά είναι τα όνειρα. Μια σχέση που δεν σου προξενεί την επιθυμία για μελλοντικές κινήσεις (από ταξίδια μέχρι παιδιά) είναι άγονη και θα αποβεί μοιραία σύντομα. Διότι, πως μπορείς να αντέξεις σε μια σχέση που σε στεγνώνει από όνειρα για το μέλλον; Και ως γνωστόν, οι άνθρωποι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς όνειρα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Για απόδειξέ το....είμαι περίεργος.
Επειδή με προκαλείς και εγώ κάτι τέτοια περιμένω () να ξεκινήσω με τους άντρες. Να ξεκαθαρίσω ότι ιππότης δε νοείται ο επιβήτορας σε άτι. Ιππότης είναι αυτός που θα σου προσφέρει ένα λουλούδι σε ανυποψίαστη στιγμή, αυτός που θα σου ανοίξει την πόρτα του αυτοκινήτου, αυτός που θα σου μιλήσει στον πληθυντικό κάποια στιγμή για να δείξει το σεβασμό προς το πρόσωπό σου, αυτός που θα σε συνοδεύσει στο σπίτι σου, αυτός που θα σε προστατέψει όταν κινδυνέψεις κλπ. Ουκ ολίγοι φίλοι μου είναι τέτοια άτομα, γι' αυτό και οι φίλοι μου είναι άντρες. Έχω ανάγκη από ιππότες και ευτυχώς έχω βρει κάποιους. Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν πολλοί ακόμα εκεί έξω, αλλά είναι ιππότες για άλλες γυναίκες. Το αγόρι μου είναι ο καλύτερος Ιππότης και νιώθω απίστευτα τυχερή που είναι στη ζωή μου.
Όσο για τα ρόδα της ερήμου, υπάρχουν επίσης πολλά. Να ορίσω και πάλι την έννοια αυτών. Οι πραγματικές γυναίκες κοιτούν το σύντροφο τους στα μάτια, του ετοιμάζουν ένα ρομαντικό δείπνο, τον περιποιούντε ακόμα και στην εξωτερική του εμφάνιση, τον συνοδεύουν στις εξόδους του σα λουλούδια που ομορφαίνουν μια αυλή, είναι ευγενικές με τους φίλους του, είναι κυρίες στο πλάι του κλπ. Και πάλι έχω την τύχη να γνωρίζω τέτοιες γυναίκες που κάνουν τους συντρόφους τους να υπερηφανεύονται ότι έχουν την καλύτερη. Δεν είναι ωραίο να αισθάνεσαι πως έχεις το καλύτερο; Εξάλλου ο καθένας για τον εαυτό του έχει διαφορετικό ορισμό για το καλύτερο. Ελπίζω να σε βοήθησα. Τώρα αν θες ονόματα και διευθύνσεις σε pm.
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 13-04-06 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.