Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-10-06, 15:30
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ο μονος που μπορει να φταιει ειναι ο συντακτης του κειμενου,το οποιο δεν εχω διαβασει,οποτε μιλαω υποθετικα,και αυτο δεν μου αρεσει,για αυτο πληροφορηστε με περι τινος προκειται...Παρακαλω

ΥΓ:Ευχαριστω προκαταβολικα!
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-06, 15:37
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

ane, γράφαμε μαζί, δες την προηγούμενη καταχώρησή μου και να σου πω κάτι τώρα μιας που έθεσες το ζήτημα.

Αναρωτήσου, τόσοι και τόσοι πολιτικοί και δημόσια πρόσωπα τρώνε ανηλεή σάτιρα καθημερινώς. Ελάχιστες περιπτώσεις κατέληξαν σε δικαστήρια (περίπτωση Τζίμη Πανούση - Ακατανόμαστου).

Ένας συντάκτης που κινείται από καθαρά σατιρική διάθεση δεν μπορεί να διώκεται, διότι η σάτιρα εξ ορισμού είναι έκφραση δημόσιας κριτικής κι όχι συκοφαντίας και δεν ξέρω άλλο τι.

Αν έφταιγε ο συντάκτης,τότε εξίσου φταίει και ο Αριστοφάνης, άρα δεν έπρεπε να διασωθούν τα έργα του. Όμως, σε αυτή τη χώρα που γεννήθηκε, αναπτύχθηκε και μεταλαμπαδεύτηκε η Δημοκρατία, τέτοιες ενέργειες αποσκοπούν στην κατάργηση της Δημοκρατίας. Στον έλεγχο και την καταστολή της Κριτικής!

Αυτή είναι όλη η ουσία.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-06, 16:58
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Σίγουρα όλα γίνονται για κάποιο σκοπό.
Το θέμα είναι που θα καταλήξει η όλη κατάσταση και αν (δυστυχώς) θα χουμε ένα "δεδικασμένο" ποινικοποίησης της ελεύθερης έκφρασης του διαδικτύου μέσα από τα blogs αρχικά και με άγνωστες έπειτα συνέχειες...

Ελπίζω όλη αυτή η κακόγουστη φάρσα εναντίον του κ. Τσιπροπουλου να σταματήσει το συντομότερο.
Θα παρακαλούσα όλους τους φίλους (μέλη ή μη) του metafysiko.gr που τυχαίνει να "μπαίνουν" και σε άλλα fora, να αναφέρουν αυτό το γεγονός και εκεί, παραθέτοντας έστω τα ανάλογα link που έδωσε λίγο πιο πάνω ο JustAnotherGoneOff.

Η κινητοποίηση όλων υμών είναι -προς το παρόν- η μόνη δύναμη που έχουμε στα χέρια μας. Ας την αξιοποιήσουμε
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-06, 17:09
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Θα ήθελα να παρακαλέσω στους συνομιλητές, πως σε όποιο φόρουμ και ιστοσελίδα θα υποπέσει στη αντιληψή τους σχετική δημοσίευση, να κοινοποιήσουν τα λινκς - είτε εδώ, είτε σε πμ, είτε σε σχόλια στο ποστ μου - για να μπουν στον κατάλογο με τις αντιδράσεις, παρατήρησα στον google ότι στο σχετικό θέμα είμαι σε πολύ ψηλές θέσεις και μπαίνουν από κει για να μαθαίνουν νεότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-06, 17:28
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Ρε παιδια δεν ξερω τι εχει παιχτει με αυτον τον Τσιπροπουλο,αυτο που ξερω ειναι οτι το δικαιωμα για λογοκρισια ξερετε ολοι πολυ καλα ποιος τους το δινει,οσοι ειναι εντελως ανωριμοι και εκμεταλευονται την ελευθερια λογου για να βγαλουν τα κομπλεξ τους.Πχ παιδια αυτους του dialogismoi τους αξιζει να τους κλεισουν μεσα να γνωρισουν τον αγνο ερωτα μηπως και βαλουν μυαλο.Αληθεια με αυτους τι θα γινει,εχει ακουστει τιποτα;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-06, 17:52
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Τελευταίες ενημερώσεις:





O παραγωγός του ραδιοφώνου του ΣΚΑΙ κ. Κουφόπουλος ανακοίνωσε χθές το βράδυ (Παρασκευή 27-10-06) πως την ΔΕΥΤΕΡΑ 30-10-06, θα αναφερθεί στο σημαντικό αυτό γεγονός στην εκπομπή του (μεταξύ 19:00 και 20:30).




Κι ένα αποκαλυπτικό σχόλιο από τον OldBoy:

Παράθεση:
...έψαξα και βρήκα (ΟΧΙ μέσω του κατηγορούμενου) ποιός είναι ο μηνυτής. Αμφιταλαντεύομαι αν πρέπει να το πω, δεν είναι δικιά μου δουλειά να το πω, επειδή όμως όντως το θέμα είναι πολύ σοβαρό, επειδή το θέμα εκτός από σοβαρό είναι και δημόσιο και μας αφορά όλους, επειδή οδήγησε εμμέσως σε δραστικό περιορισμό του δικαιώματος της έκφρασης,επειδή θεωρώ ότι συντρέχει αξιολογικά ισχυρότερο συμφέρον να μην μείνει κρυφό το όνομα του μηνυτή (ιδιαίτερα μάλιστα αφού πρόκειται για δημόσιο πρόσωπο), γιατί με την μυστικοπάθεια δημιουργείται και παγιώνεται μια ατμόσφαιρα φόβου και απειλής που τσακίζει την ελευθερία του μέσου στη ρίζα της, μηνυτής είναι ο Δημοσθένης Λιακόπουλος. Δεν γνωρίζω το περιεχόμενο της εγκλήσεώς του και εννοείται ότι εφόσον θεώρησε ότι θίγεται, δικαιούταν να προστατεύσει τον εαυτό του με κάθε νόμιμο μέσο. Αφού όμως τα πράγματα πήραν τη δυσανάλογη τροπή που πήραν, το θέμα παύει να αφορά μόνο αυτόν, έχει ευρύτερη διάσταση και ο κόσμος δικαιούται να γνωρίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-06, 18:13
JustAnotherGoneOff Ο χρήστης JustAnotherGoneOff δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-06-2005
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Μόλις αυτή τη στιγμή έβγαλε ανακοίνωση ο funEL, με ολόκληρο το σχόλιο του OldBoy όπου έβαλα πιο πάνω ένα απόσπασμά του. Την παραθέτω αυτούσια:

Παράθεση:
O ΜΗΝΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο Δ. ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Και με την άτοπο απαγωγή στα blogs του blogme.gr το συμπέρασμα βγαίνει απολύτως σίγουρο(δεν σατιρίζεται κανένας άλλος έντονα σε κανένα άλλο blog στο ευρετήριο του blogme. Gr. Όπου, σημαντικό, το μοναδικό στη κατηγορία του blog ήταν ΜΟΝΟ το funel.blogspot.com. ) Επικουρικά αναφέρουμε τις ανάλογες απειλές (όπου και βρήκαν έδαφος) στο site kafenes.gr από τον κ Λιακόπουλο (απ ότι φαίνεται ο ιδιοκτήτης του site γλίτωσε ανάλογη μεταχείριση). Φυσικά ξέρουμε και άλλους ιστιότοπους που έγιναν ανάλογες τραμπούκικες απειλές. (σε άλλους έπιασε, σε άλλους όχι) Περισσότερα σε ανάλογο ένθετο ποστ συντόμως.

Όλοι ξέρουν ποιός είναι ο κ. Λιακόπουλος τι πρεσβεύει, το παρόν και το παρελθόν του. Όλα αυτά είναι απολύτως αναμενόμενα και συνάδουν απόλυτα με το «Δυνατό και Ελληνικό» προφίλ του.
HEIL UBERMENSCH LIAKO. ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΙ. GOTT MIT UNS.

ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ:
Με φέρνεις σε δύσκολη θέση, γιατί έψαξα και βρήκα (ΟΧΙ μέσω του κατηγορούμενου) ποιός είναι ο μηνυτής. Αμφιταλαντεύομαι αν πρέπει να το πω, δεν είναι δικιά μου δουλειά να το πω, επειδή όμως όντως το θέμα είναι πολύ σοβαρό, επειδή το θέμα εκτός από σοβαρό είναι και δημόσιο και μας αφορά όλους, επειδή οδήγησε εμμέσως σε δραστικό περιορισμό του δικαιώματος της έκφρασης, επειδή θεωρώ ότι συντρέχει αξιολογικά ισχυρότερο συμφέρον να μην μείνει κρυφό το όνομα του μηνυτή (ιδιαίτερα μάλιστα αφού πρόκειται για δημόσιο πρόσωπο), γιατί με την μυστικοπάθεια δημιουργείται και παγιώνεται μια ατμόσφαιρα φόβου και απειλής που τσακίζει την ελευθερία του μέσου στη ρίζα της, μηνυτής είναι ο Δημοσθένης Λιακόπουλος. Δεν γνωρίζω το περιεχόμενο της εγκλήσεώς του και εννοείται ότι εφόσον θεώρησε ότι θίγεται, δικαιούταν να προστατεύσει τον εαυτό του με κάθε νόμιμο μέσο. Αφού όμως τα πράγματα πήραν τη δυσανάλογη τροπή που πήραν, το θέμα παύει να αφορά μόνο αυτόν, έχει ευρύτερη διάσταση και ο κόσμος δικαιούται να γνωρίζει. Δημοκρατία έχουμε κι ό,τι οδηγεί εκ του αποτελέσματος στον περιορισμό της ελευθερίας της έκφρασης και της ελευθεροτυπίας, δεν είναι ένα θέμα που άπτεται μόνο των αμέσως εμπλεκομένων.
Στα comments του old boy.
http://old-boy.blogspot.com/2006/10/...249534670.html

* φυσικά, κατά τη γνώμη μας, λίγο νοιάζει τον κ. Λιακόπουλο η έκβαση της υπόθεσης στα δικαστήρια. Τον νοιάζει να βρει ΠΟΙΟΣ τον σατιρίζει… μετά έχει αυτούς άλλους τρόπους να τον εκπολιτίσει αλά Πούτιν, εκτός δικαστηρίων δυνατά και ελληνικά… πάντα κατά τη γνώμη μας φυσικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JustAnotherGoneOff : 28-10-06 στις 18:14
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-06, 19:01
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Λιακοπουλος ε;Εδω ταιριαζει γαντι η παροιμια,οποιος ανακατεβεται με τα πιτουρα,τον τρωνε οι κοτες...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-10-06, 19:04
ane Ο χρήστης ane δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2006
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Και να σκευτεις οτι τον τυπο δεν τον ηξερα πριν το καλοκαιρι...που για πλακα μου εδειξε ενας φιλος μου ποιος ηταν...

Τελος παντων,ειναι σιγουρο πως αυτος εκανε την μυνηση;Κι εμενα σε αυτον πηγε το μυαλο μου για να πω την αληθεια μολις εμαθα για το περιστατικο...αλλα ακομα δεν καταλαβα τι τελος παντων ειχε γραψει που ηταν τοσο προσβλητικο...

Πως δηλωνεις συμπαρασταση;Που;
__________________
ane απο Ανέστης....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-10-06, 19:09
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου ανε,και εγω δεν εχω ακομη ολοκληρωμενη εποψη για το θεμα,ο Τσιπροπουλος φαινεται καθαρος,αλλα κανε τον κοπο να μπεις στο dialogismoi.blogspot κ πες μου μετα αν κατι τετοια τυπακια πρεπει να εκραζουν ελευθερα τα κομπλεξ τους...Αν θελετε εσεις οι μπλογκερς ελευθερια λογου,κατι τετοια τυπακια πρεπει να τα ανακαλυψετε και να τα κανετε μπαουλο!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.