Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-06, 12:20
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Cool Mηναίον της Εκκλησίας της Ελλάδος: Οχετός Ύβρεων κατά των Ελλήνων;


Το περιοδικό Δαυλός που κυκλοφόρησε μόλις εχτές εχει στο εξώφυλλό του ένα θέμα για το οποίο εως τώρα δε γνώριζα τίποτα.
Τα "Μηναία" είναι δώδεκα λειτουργικά βιβλία της Εκκλησίας, ένα για κάθε μήνα. Σε οποιοδήποτε αναλόγιο εκκλησίας κι άν πάτε, θα δείτε επάνω το "Μηναίο" του τρέχοντος μήνα. Μόλις περάσει ο μήνας, το μαζεύουν και βάζουν επάνω το "Μηναίο" του νέου μήνα. Τα "Μηναία" είναι βασικότατα βιβλία για την λειτουργία.
Το άρθρο αυτό περιέχει 6 σελίδες ύβρεις ονομαστικά κατά των Ελλήνων και μόνον. Ψάλλονται επί καθημερινής βάσεως στις εκκλησίες της Ελλάδας για όλο το χρόνο.
Μοναδικό φαινόμενο ίσως και παγκοσμίως !
Να βρίζεται ένας ολόκληρος λαός μέσα στις εκκλησίες και να μην παίρνει είδηση!
Θα σας δώσω σύνδεσμο για το άρθρο (που ειναι σε μορφη pdf) όμως θα παρακαλούσα στην όποια συζήτηση ακολουθήσει να μείνουμε μέσα στο θέμα μας χωρίς να ασχοληθούμε με τα σχόλια που κανει ο αρθρογράφος.Αυτό που μας ενδιαφέρει άλλωστε είναι να καταλάβουμε εαν υπάρχει κάτι όντως μεμπτό σε αυτά τα βιβλία.

Ο σύνδεσμος για να κατεβάσετε το άρθρο: http://www.davlos.gr/pdf/20500.pdf
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-06, 12:51
cult Ο χρήστης cult δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Και γιατι να μη τον βριζουν;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-06, 14:24
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cult
Και γιατι να μη τον βριζουν;
Cult εγώ εσένα μπορώ να σε βρίσω δηλαδή ελεύθερα; Μου το επιτρέπεις... Τι σε ρωτάω βασικά. Θα το κάνω χωρίς τύψεις άμα χρειαστεί.

Προσωπικά το θέμα που άνοιξε ο Μηνάς το είχε πάρει το αυτί μου από διάφορες τηλεοπτικές εκπομπές. Επειδή δεν έχω διαβάσει ακόμα συγκεκριμένα λόγια που απαγγείλονται ή ψάλλονται κατά των Ελλήνων, δε θα πάρω θέση επί αυτών. Όμως θεωρώ τραγικό το ότι οι πλειοψηφία των πιστών που παρευρίσκονται στις λειτουργίες συχνά-πυκνά δε δίνουν βάση στα κείμενα, δεν τα μελετούν και δεν τα εξετάζουν. Οι περισσότεροι, όπως κι εγώ άλλωστε, δεν τα έχουν ψάξει ποτέ. Επειδή δεν καταλαβαίνουμε την αρχαϊζουσα ή την καθαρεύουσα που χρησιμοποιείται στα κείμενα της εκκλησίας, δε δίνουμε σημασία και τα προσπερνάμε όλα. Μήπως ήρθε η ώρα κάποιος να μας εξηγήσει τι ακριβώς λέγεται και για ποιο λόγο; Εννοώ πως αν κάπου απευθύνονται ύβρεις κατά των Ελλήνων, όχι μόνο να μου τις υποδείξει αλλά να μου δικαιολογήσει και το λόγο ύπαρξής τους εκεί. Υποπτεύομαι πως τα δύο αυτά πράγματα δε μπορεί να τα κάνει μόνο ένας... Ο πρώτος που θα υποδείξει τις ύβρεις μάλλον θα το βάλει στόχο επειδή είναι ενάντια στην εκκλησία, και ο άλλος, για να υπάρχει αντικειμενική εξέταση του θέματος, πρέπει να είναι ακόλουθός της και να γνωρίζει σαφώς τα κείμενα πολύ καλά.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-06, 16:46
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον cult..
Φυσικα ομως δεν συμφωνω με τις υβρεις. Αλλα αν το σκευτουμε λιγο, αν οντος ειναι αληθεια αυτο, τοτε η εκλησια μας εχει καθε δικαιο να βρυζει τους ελληνες και τις φιλοσοφιες τους, μιας και ουτος η αλος ολα της τα εργα δειχνουν ποσο μισος υπαρχει ανα τους αιωνες για καθε τι ελληνικο και φιλοσοφικο. Η θρησκεια ουτος η αλος ειναι κατι το αυταρχικο, "εγω ειμαι η αληθεια η πραγματικη", "μονο εγω ειμαι ο αληθινος θεος, και ολοι οι αλοι ειναι ειδωλολατρες", καθως και "πιστεβε σε αυτα που διαβαζεις στα θεοπνευστα κειμενα και οχι οτιδηποτε αλο"ειναι τα λογια, καταστροφη ναων και πολιτισμου τα εργα. Ο ελληνικος πολιτισμος ειναι ο αιωνιος αντιπαλος, η σοφια εκ του ανθρωπου και οχι εκ του θεου (πιανου; ).

Δεν το βρισκο κατι το αποκαληπτικο, το μονο που βλεπω ειναι το θρασος να το λενε τοσο "ξερα"..
Μπεεε... και εσυ αμνε του θεου, πιστεβε και μη ερευνα..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 23-12-06 στις 16:46
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-12-06, 16:11
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Στους Χαιρετισμούς να πάει κανείς θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται!
Θα φρίξει με αυτά που ψάλλονται εναντίον των Ελλήνων!
Και φυσικά η μόνιμη δικαιολογία των ιερωμένων είναι ότι είναι απλά λόγια εναντίον των Εθνικών!
Μα αγαπητέ παπά,εάν δεν υπήρχαν οι Εθνικοί και οι πρόγονοι τους δεν θα είχατε καν Εκκλησίες!Αν δεν υπήρχαν οι Εθνικοί ποιον θα κατακλέβατε για να διανθίσετε τα ιερά σας βιβλία...;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-06, 22:19
Το avatar του χρήστη Pertinax
Pertinax Ο χρήστης Pertinax δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2005
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Η εκκλησία διατηρεί σαν κόρη οφθαλμού την παράδοσή της.
Στα βιβλία της και στις λειτουργίες της αντικατοπτρίζεται η πραγματικότητα μιας άλλης εποχής από τη δική μας.
Σε εκείνη την μακρινή εποχή ο ελληνικός κόσμος δεν ταυτιζόταν με τον χριστιανικό, οι Έλληνες ήταν οι ηττημένοι, οι προκάτοχοι, οι ειδωλολάτρες, η "προηγούμενη κατάσταση" που αντικαταστάθηκε από τη χριστιανική.
Και δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι πολύ αργότερα θα αναβίωνε η ιδέα του Ελληνικού πολιτισμού και της Ελληνικής συνείδησης. Ότι το "Ελληνικό παρελθόν" θα γινόταν ιδεατό και σημείο αναφοράς.
Στο ερώτημα γιατί εφόσον η ορθόδοξη εκκλησία έχει υιοθετήσει το ιδεολόγημα του Ελληνοχριστιανισμού δεν απορρίπτει αυτά τα κείμενα, η απάντηση είναι ότι δεν είναι δυνατόν να αμφισβητήσει τα ίδια της τα κειμήλια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-06, 14:33
cult Ο χρήστης cult δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Αγαπητη Antonia,δε με καταλαβες.Εννοω λαμβανοντας υποψη το μισος που υπηρχε με τους εθνικους και τους χριστιανους,λογικο ειναι να υπαρχουν τετοιες υβρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-06, 14:59
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί. Δεν μπαίνω σε διαδικασία να σχολιάζω ξερές φράσεις, αποκομμένες από τα υπόλοιπα νοήματα του κειμένου και δεν λαμβάνω υπόψην άρθρα που δεν φιλοξενούν εκτενώς και την αντίθετη άποψη, ώστε να έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Σας διαβεβαιώ, πάντως, ως άνθρωπος που έχει ασχοληθεί και έχει στενές σχέσεις με αυτό που αποκαλούμε ορθοδοξία, πως η τελευταία, στην καθαρότερη μορφή της τουλάχιστον, εκτιμά και σέβεται το αρχαίο πνεύμα. Γνωρίζω μοναχούς και μοναχές που μελετούν τα αρχαία κείμενα μαζί με τα εκκλησιαστικά, πρόσφατα επισκέφτηκα μια μονή, σε ένα από τα παρεκκλήσια της οποίας υπάρχει σε τοιχογραφία η κόλαση και ο παράδεισος. Στον Παράδεισο, λοιπόν, ένας από τους χορούς των δικαίων είναι κι εκείνος που αποτελείται από τους αρχαίους φιλοσόφους, με μια γυναίκα να στέκεται μπροστά από όλους. Υπάρχουν εκκλησίες με αγιογραφίες φιλοσόφων όπως ο Σωκράτης και άλλοι. Θα μπορούσα να αναφέρω πολλά παραδείγματα, για να σας δείξω ότι η ορθοδοξία δεν στρέφεται κατά του ελληνισμού ή του αρχαίου πνεύματος και τις τυχόν εξαιρέσεις τις στηλιτεύει και η ίδια, όπως κάνουμε και όλοι εμείς. όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ εκ του πονηρού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-06, 20:02
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice

Το περιοδικό Δαυλός που κυκλοφόρησε μόλις εχτές εχει στο εξώφυλλό του ένα θέμα για το οποίο εως τώρα δε γνώριζα τίποτα.
Τα "Μηναία" είναι δώδεκα λειτουργικά βιβλία της Εκκλησίας, ένα για κάθε μήνα. Σε οποιοδήποτε αναλόγιο εκκλησίας κι άν πάτε, θα δείτε επάνω το "Μηναίο" του τρέχοντος μήνα. Μόλις περάσει ο μήνας, το μαζεύουν και βάζουν επάνω το "Μηναίο" του νέου μήνα. Τα "Μηναία" είναι βασικότατα βιβλία για την λειτουργία.
Το άρθρο αυτό περιέχει 6 σελίδες ύβρεις ονομαστικά κατά των Ελλήνων και μόνον. Ψάλλονται επί καθημερινής βάσεως στις εκκλησίες της Ελλάδας για όλο το χρόνο.
Μοναδικό φαινόμενο ίσως και παγκοσμίως !
Να βρίζεται ένας ολόκληρος λαός μέσα στις εκκλησίες και να μην παίρνει είδηση!
Θα σας δώσω σύνδεσμο για το άρθρο (που ειναι σε μορφη pdf) όμως θα παρακαλούσα στην όποια συζήτηση ακολουθήσει να μείνουμε μέσα στο θέμα μας χωρίς να ασχοληθούμε με τα σχόλια που κανει ο αρθρογράφος.Αυτό που μας ενδιαφέρει άλλωστε είναι να καταλάβουμε εαν υπάρχει κάτι όντως μεμπτό σε αυτά τα βιβλία.

Ο σύνδεσμος για να κατεβάσετε το άρθρο: http://www.davlos.gr/pdf/20500.pdf






beetlejuice
Μπαίνω συχνά στο Site σας και διαβάζω τις συνεντευξεις που δίνουν διάφορα πρόσωπα στον αγαπητό beetljuice.

Αποφάσισα να γραφτώ γιατι μου εχω μια απορία που θέλω να μου λύσει και με αφορμή το αρχικό αρθρο εδώ ερωτώ.

Γιατι τόσο καιρό δεν εχετε πάρει συνεντευχη απο τον Κύριο Λάμπρου τον Διευθυντη του περιοδικού?
1. Είναι αντικειμενική δημοσιογραφία αυτη?
2. Πήγατε και σας αρνήθηκε ? ( το απορίπτω μιας και τον γνωρίζω )
3. θεωρείτε οτι η ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ δεν εχει χώρο στην ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ σας?
4. θεωρείτε οτι ο Δαυλος δεν ειναι εγκυρο περιοδικο?

Φιλικά
Καφεντόπουλος Δημήτριος

Περιμένω απάντηση σας.

**Αν θέλετε μπορώ να σας κλείσω εγώ ενα ραντεβού για να εχουμε και μια αλλη αποψη εδώ μέσα κάπιου που επι σειρά ετών αγωνίζετε στον χώρο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-06, 20:15
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγαπητε κ. Καφεντοπουλε,
επιτελους συνενοουμαστε ηρεμα και πολιτισμενα (θελω να πιστευω οτι η σταση σας αυτη θα συνεχιστει και στο μελλον). Απαντω αμεσως στα ερωτηματα σας.

1)Με τον διευθυντη του περιοδικου Δαυλος γνωριζομαι προσωπικα εδω και 3 χρονια. Εαν τον γνωριζετε και εσεις οπως λετε, θα εχετε υπ'οψιν σας το γεγονος οτι δεν παραχωρει συνεντευξεις σε οποιοδηποτε μεσο, ενω ακομη και οι φορες που τον εχουμε δει στην τηλεοραση τα τελευταια 26 χρονια ειναι μετρημενες στα δακτυλα του ενος χεριου.
2)Η προταση για συνεντευξη εγινε απο την πρωτη στιγμη πριν απο 3 χρονια και απορριφθηκε οπως ηταν λογικο. Δεν συνεβη ομως το ιδιο και με τον πολυ καλο και προσωπικο μου φιλο, συγγραφεα στο Δαυλο, τον κ. Ιωαννη Λαζαρη. Τον οποιον και εκαλεσε η Κ.Α.Π.Α στη Σαμο για ομιλια στο πανεπιστημιακο κοινο το Μαρτιο του 2003, ανακυρηξε το βιβλιο του "Η Τεχνολογια των θεων" ως το βιβλιο της χρονιας για το 2003 και μεσα απο το metafysiko.gr ανεβασαμε συνεντευξη στο http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=3
3)Δεν εχει να κανει με αντιθετη αποψη. Εχει να κανει με το πως την εκφραζεις την αποψη αυτη. Δεν ειναι δυνατον να υβριζεται ή να δεχεται ειρωνιες καθε μελος που εχει αντιθετη αποψη. Ειτε χριστιανος ειναι αυτος, ειτε βουδιστης, ειτε εθνικος, ειτε αθεος. Ειναι θεμα επιπεδου διαλογου.Ασε που (μιλωντας παντα για τον εαυτο μου) οι αποψεις σου (ή τουλαχιστον το συντριπτικο ποσοστο εξ' αυτων) ειναι και αποψεις μου...
4)Προσωπικα τον Δαυλο τον εχω πολυ ψηλα. Πιο ψηλα απο καθε περιοδικο της αναζητησης, μιας και προτιστως το θεωρω ΠΟΛΙΤΙΚΟ (με την κυριολεκτικη σημασια του ορου) περιοδικο. Ταυτιζομαι δε απολυτα με τις ιδεολογικες θεσεις του Λαμπρου.

** Αν θες μπορουμε να κλεισουμε ενα ραντεβου στο Δαυλο αυτες τις ημερες και να τα πουμε, δε κανω πλακα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-12-06 στις 20:24
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.