Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-01-07, 17:47
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Question Φύλακας Άγγελος ?

Καλησπέρα, είναι το πρώτο μου post εδώ και έπεσα πάνω στο site σας ψαχνωντας πληροφορίες για ένα θέμα που τον τελευταίο καιρό "βασανίζει" την σκέψη μου..
Πιστευετε στους Άγγέλους?? οτι κάθε ανθρωπος έχει ένα φύλακα Άγγελο??
Κατ΄αρχήν να αναφέρω οτι κάνω reiki και αρκετά συχνά διαλογισμο.. Τον τελευταίο καιρό και εντελώς ξαφνικά.. είδα τον άγγελο μου..Ημουν μόνη σπίτι και διάβαζα, οταν είδα την μορφή του δεξιά εκεί που καθόμουν.. Δεν τρόμαξα, το μόνο που έκανα είναι να του πώ να έρθει να καθήσει δίπλα μου..
Απο εκείνη την στιγμή τον νιώθω κοντά μου.. ακομα και οταν είμαι με κόσμο τον βλέπω πάντα δίπλα μου.. στο ίδιο σημείο.. 4 φορές που εχω ζητήσει την βοηθεια του με έχει βοηθήσει (και ξέρω οτι δεν ειναι θέμα τύχης)..
Πριν απο 4 μέρες μάλιστα είχα ξαπλώσει στον καναπε περιμένωντας να με πάρει ο φίλος μου τηλεφωνο και μετά να πάω να κοιμηθώ... Ξαφνικά και ενώ είχα σχεδον κοιμηθεί ακόυω να χτυπάει το τζαμι απο το ΄συνθετο που υπάρχει δίπλα.. (αξίζει να αναφέρω οτι το τζάμι ΔΕΝ μπορεί να "κινηθεί" παρά μονο αν το αγγίξει κάποιος γιατι ειναι απο χοντρό γυαλί).. ανοιγω τα μάτια μου αλλά επειδή νύσταζα δεν έδωσα σημασία και συνεχισα να κοιμάμαι.. μετά απο λίγο συμβαίνει για δευτερη φορά πιο έντονα... Ξυπνησα και πήγα στο κρεβάτι μου.. Ημουν σίγουρη οτι ο φίλος μου δεν θα με πάρει τηλεφωνο, όπως και έγινε...
Ελπίζω να σας βοήθησα να καταλάβετε περίπου τι συμβαίνει και αν κάποιος θα μπορουσε να με βοηθησει ίσως..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-01-07, 18:59
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Υπάρχουν διάφορα πράγματα σχετικά με τα αγγελικά ζητήματα.Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του μάγου Αμπραμελίν(αν και δεν μου φαίνεται αξιόπιστο)και στη συνέχεια περί του Τζον Ντι που πιστεύω ότι ήδη γνωρίζεις.Ίσως σε βοηθήσουν.
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-07, 20:55
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Υπάρχουν διάφορα πράγματα σχετικά με τα αγγελικά ζητήματα.Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του μάγου Αμπραμελίν(αν και δεν μου φαίνεται αξιόπιστο)και στη συνέχεια περί του Τζον Ντι που πιστεύω ότι ήδη γνωρίζεις.Ίσως σε βοηθήσουν.
επειδή δεν ξέρω πολλά πράγματα και εχω διαβάσει μονο ενα βιβλίο σχετικα αν μπορουσες να μου πεις ( αν φυσικα γνωρίζεις) ακριβώς τα βιβλία που μου προτίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-07, 17:50
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Είχα διαβάσει σ' ένα βιβλίο ότι όταν θελήσεις να προσεγγίσεις ένα άλλο άτομο για κάποιο θέμα, μπορείς να παρακαλέσεις τον άγγελό σου για να μιλήσει με τον άγγελο αυτού του ατόμου!!!!
Δεν μπορώ να φανταστώ αν ακούγεται ή αν φαίνεται σωστό στους περισσότερούς σας, αλλά προσωπικά με παραξενεύει λίγο.

Πριν από 5 χρόνια, η γυναίκα μου οδηγούσε στην Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας στην αριστερή λουρίδα με κατεύθυνση προς Λάμία με μεγάλη ταχύτητα. Χρειάστηκε να βάλει το χέρι της στη θέση του συνοδηγού για να βγάλει κάτι από τη τσάντα της. Το αμάξι ξαφνικά και χωρίς να στρείβει το τιμόνι η ίδια, άλλαξε λωρίδα αργά και σταθερά, με αποτέλεσμα να πάει στην αμέσως δεξιά. Μετά από 5" είδε τα σίδερα που χωρίζουν τα 2 ρεύματα να είναι στραβωμένα (από κάποιο τρακάρισμα στο αντίθετο ρεύμα) και να εξέχουν στην αριστερή λωρίδα, που κινούταν μέχρι πριν από 5"!!!! Ήταν για την ίδια (αλλά και για μένα) ένα σοκ!!!!
Από τότε πίστεψε ότι έχει το δικό της φύλακα άγγελο.
Προσωπικά βρίσκομαι και εγώ στο ίδιο μοτίβο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-07, 17:58
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από labros
Το αμάξι ξαφνικά και χωρίς να στρείβει το τιμόνι η ίδια, άλλαξε λωρίδα αργά και σταθερά, με αποτέλεσμα να πάει στην αμέσως δεξιά.
Φίλε Λάμπρο, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για φύλακα άγγελο στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Είναι συχνό φαινόμενο αυτό που αναφέρεις. Πιστεύω σχεδόν σε όλους συμβαίνει. Κ σε μένα φυσικά. Όταν θέλω να ψάξω για ένα cd στο ντουλαπάκι που είναι στα πόδια του συνοδηγού ή όταν πάω να ανάψω ένα τσιγάρο, χωρίς να το κάνω επίτηδες, δεν κρατάω το αυτοκίνητο σε ευθεία πορεία αλλά εκτρέπεται. Άλλες φορές αργά κ σταθερά κ άλλες φορές γρήγορα κ απότομα.

Κ έτσι να ήταν, όπως αναφέρεις, δεν μπορείς να πεις ότι θα γινόταν κάτι το "μοιραίο" αν συνέχιζε να οδηγεί στην αριστερή λωρίδα. Μπορεί να έβλεπε εγκαίρως τα σίδερα κ να αντιδρούσε αναλόγως ή μπορεί να μην άλλαζε καθόλου λωρίδα. Είναι πιθανό να είδες ότι τα σίδερα ήταν πολύ μέσα ενώ, πιθανόν, να μην ήταν κ έτσι να σου φάνηκε!
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-07, 11:40
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Thumbs up

Αγαπητη my angel. Πριν λιγο καιρο, ισως να μην ειχα αποψη για το θεμα σου. Διαβαζοντας ομως το βιβλιο της Rosemary Altea ''You own the power''(εχεις την δυναμη...σε ελληνικο τιτλο) η οποια ειναι παγκοσμιως γνωστο μεντιουμ εκ γεννετης και θεραπευτρια, στο προτεινω να το διαβασεις και ειμαι σιγουρη οτι θα βρεις την απαντηση που ψαχνεις μιας που εισαι και ηδη εξοικιωμενη με τον διαλογισμο. Επισης μπορεις να παρεις μια γευση και απο το site www.rosemaryaltea.com η οποια εχει και mail οπου μπορεις να επικοινωνισεις με την ιδια.Το βιβλιο ειναι διαφωτιστικο σε πολλα.Μιλαει για τον κοσμο των πνευματων, πως μπορουμε να νιωθουμε και να αλλαζουμε την αυρα μας, την ενεργεια μας και μεσα απο παραδειγματα, ασκησεις και εμπειριες δικες της και μαθητων της μιλα για μια δυναμη που ΟΛΟΙ εχουμε, αλλα για διαφορους λογους, δεν μπορουμε να ενεργοποιησουμε ή αξιοποιησουμε. Δεν θα πω αλλα, απλα μονο οτι ισως να εισαι....ή να καταφερες να εισαι ''δεκτης'' ενεργειων μιας αλλης διαστασης. Η συνεχεια επι της οθονης σου .Ελπιζω να σε βοηθησα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-07, 12:58
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν υπάρχει ένας φύλακας άγγελος για το καθένα μας...δεν ξέρω καν αν είναι άγγελος...πάντως έχω νοιώσει την παρουσία μιας δύναμης 2 φορές ως τώρα στη ζωή μου η οποία ήταν καθοριστική για την ζωή μου. Θα σας πω για την πρώτη φορά μόνο που την ένοιωσα...Έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία στο Norwich μια επαρχιακή πόλη και περπατούσα αμέριμνος στο δρόμο...κάποια στιγμή έπρεπε να διασχίσω ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορείας ,τον οποίο ειχα διασχίσει πολλές φορές, και επειδή σαν Έλληνας βαριόμουν να πάω ως τη διάβαση, που στην Αγγλία σέβονται με θρησκευτική ευλάβεια, προσπάθησα να διασχίσω το δρόμο από πιο ψηλά όπως έκανα συνήθως. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς σκεφτόμουν αλλά ήμουν πολύ αφηρημένος και αντί να κοιτάξω προς την κατεύθυνση που κινούνται τα αυτοκίνητα στην Αγγλία κόίταξα στην αντίθετη όπως αν βρισκόμουν Ελλάδα. Δεν είδα κανένα αυτοκίνητο (και πως να δω άλλωστε) και μιας και γνώριζα πως ο δρόμος αυτός έχει συχνά κίνηση αποφάσισα να τρέξω προς την απέναντι πλευρά. Ξαφνικά κι ενώ έκανα να τρέξω, σαν να υπήρχε ένα αόρατο χέρι με κρατούσε από το στήθος και δεν με άφησε να κάνω βήμα...ήθελα να προχωρήσω και ένοιωθα μια τεράστια δύναμη να με εμποδίζει από το στήθος....δεν πρόλαβα να καταλάβω τι γινόταν όταν απο μπροστά μου πέρασε μια νταλίκα με μεγάλη ταχύτητα και σχεδόν με έξυσε με τον αέρα της....η ουσία είναι πως μόλις συνηδειτοποίησα τι είχε γίνει σάστισα... αν είχα κάνει ένα βηματάκι θα ήταν αρκετό για την νταλίκα να με πάρει σβάρνα και να με κομματιάσει... Κάτι σίγουρα ήταν εκεί και με προστάτεψε....δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν αλλά ήταν εκεί...μακάρι να μπορούσα να δω κι εγώ τι ήταν αυτό.....
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-07, 14:32
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Ειδα την ταινια city of angels, και πραγματικα καποιες φορες πιστευω πως γυρω μας υπαρχουν αγγελοι. Η αλλιως να το πουμε: ανωτερα οντα τα οποια ερχονται στο πλαι μας για να βοηθησουν. Η αλλιως: δυναμεις οι οποιες "δουλευουν" για εμας.
Σαν εμπειρια ειναι συγκλονιστικη, καθοτι οτι εχει να κανει με κατι ανωτερο απο εμας μας συναρπαζει, μας φοβιζει, μας γεμιζει δεος.
Αλλα και παλι συμβαινει σε αυτους που το πιστευουν οτι μπορει να συμβει.
Καποιος ο οποιος ειναι πολυ προσγειωμενος και δεν πιστευει σε αυτα ειναι πιθανονο ποτε να μην νιωσει αυτη την προστασια.
Οπως και ενα φυλαχτο, η ενα συμβολο, αντλει δυναμη απο την πιστη του καθε ανθρωπου. Ετσι και οι αγγελοι, ετσι και οι δαιμονες ετσι και ολα τα αυλα και αορατα οντα που μας περιβαλλουν.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-07, 14:39
Το avatar του χρήστη Hedwig
Hedwig Ο χρήστης Hedwig δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

"...εδώ χρωστάμε λύπες και χαρές σ' ένα φύλακα άγγελο αλήτη..." όπως χαρακτηριστικά υμνεί ένα παλικάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-07, 16:24
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hedwig
"...εδώ χρωστάμε λύπες και χαρές σ' ένα φύλακα άγγελο αλήτη..." όπως χαρακτηριστικά υμνεί ένα παλικάρι.

''...πως ακούς το Ονειρολόγιο,ωραία ακόμα ένας τρελός ταξιδιάρης που είναι η ζωή του ένα low bap δρομολόγιο...''


Έχουν γραφτεί πολλά για το αγγελικό ζήτημα,το θέμα όμως είναι ευσταθούν;Έχει δει ποτέ κανείς άγγελο;Ή απλά είναι ψυχολογικό το θέμα;Μόνο και μόνο για να νιώθουμε προστασία σε δύσκολες στιγμές...;
Επίσης,είναι οι 'αγγελοι '' προιόντα'' του χριστιανισμού ή και κάποιος μη χριστιανός ή μουσουλμάνος μπορεί να επικαλείται και να πιστεύει σε αγγέλους..;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.