Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 04-03-07, 20:59
axez Ο χρήστης axez δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2004
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Απορια

Μια επισημανση να κανω και εγω σχετικα με την μεταθανατο ζωη.πεθαινοντας ο ανθρωπος χανει τα κυταρρα του. Γνωστο αυτό .Μενουν μονο τα οστα .Τι σημανει αυτο πρακτικα?Δεν υπαρχει εγκεφαλος. Δεν υπαρχει σκεψη ουτε συνειδηση αφου αυτα απαιτουν εγκεφαλικές λειτουργίες....Ας το συλογιστεί αυτο ο καθενας που αναρωτιεται τι μπορει να υπαρχει μετα το μοιραιο. Πως να το σκεφτει χωρις μυαλο ?Μe sms?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-03-07, 21:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από axez
Μια επισημανση να κανω και εγω σχετικα με την μεταθανατο ζωη.πεθαινοντας ο ανθρωπος χανει τα κυταρρα του. Γνωστο αυτό .Μενουν μονο τα οστα .Τι σημανει αυτο πρακτικα?Δεν υπαρχει εγκεφαλος. Δεν υπαρχει σκεψη ουτε συνειδηση αφου αυτα απαιτουν εγκεφαλικές λειτουργίες....Ας το συλογιστεί αυτο ο καθενας που αναρωτιεται τι μπορει να υπαρχει μετα το μοιραιο. Πως να το σκεφτει χωρις μυαλο ?Μe sms?
Axez, αυτή η άποψη που αναφέρεις είναι η επιστημονική που δέχεται την ύπαρξη μόνο του σώματος και τις πνευματικές λειτουργίες τις αποδίδει στον εγκέφαλο και μόνο. Είναι η λεγόμενη υλιστική άποψη, που θεωρεί το σώμα ως μια μηχανή και τη σκέψη, τα συναισθήματα, τη μνήμη ως εγκεφαλικές λειτουργίες, μέσα από τη μεσολάβηση ορμονών και νευροδιαβιβαστών. Αν δεχτούμε την άποψη αυτή, τότε φυσικά ο νεκρός δεν πηγαίνει πουθενά αλλού, παρά στο χώμα, όπου και διαλύεται στα συστατικά του στοιχεία, μέσα από τη διαδικασία της σήψης.
Η απόκρυφη και θρησκευτική παράδοση, όπως και ορισμένα φιλοσοφικά ρεύματα, δέχονται ότι ο άνθρωπος αποτελείται και από ψυχή, για την οποία υπάρχουν διάφορες δοξασίες, οι περισσότερες από τις οποίες συγκλίνουν στο ότι είναι αθάνατη, άρα επιζεί και μετά το θάνατο. Κάποιες άλλες απόψεις θέλουν το Νου να μην είναι αποτέλεσμα εγκεφαλικών λειτουργιών, αλλά να εκτείνεται και πέρα από το ανθρώπινο σώμα, επηρεάζοντας το περιβάλλον του. Η ινδουιστική παράδοση δέχεται την ταυτόχρονη παρουσία επτά διαφορετικών σωμάτων, ορισμένα από τα οποία επιζούν ακόμα και μετά το θάνατο.
Για αυτά τα τελευταία που σου αναφέρω, δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη, οπότε θα έλεγα πως αποτελούν αντικείμενα πίστης. Είτε τα δέχεται δηλαδή κανείς και τα λαμβάνει υπόψη του, είτε τα απορρίπτει...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 04-03-07, 21:44
axez Ο χρήστης axez δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2004
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Δεν ειναι μονο υλιστικη αποψη .Κανενας επιστήμονας δεν θα πει οτι ο ανθρωπος εινι μηχανη.Εινι συνδυασμος ψυχης ,πνευματος σκεψης (οπως θελεις πες το ),και υλης .Και τα οργανα του σκεφτονται οχι μονο ο εγκέφαλος.Το θεμα ειναι οτι αυτο ΔΕΝ διατηρειται μετα θανατον και ειναι αποδεδειγμενο απο τοτε που ανΘρωπος εμαθε να μιλαει και να βλεπει.Το οτι φθειρεται εννοω.Αυτα που λεει η εκκλησια τα θεωρω απραδεκτα γιατι παραβιαζουν την λογικη και την επιστημη.Καταλαβαινω την εγνοια της να παρασυρει οσους περισσότερους μπορει με το μερος της αλλα να το κανει με γνωμονα την αληθεια .Και αληθεια πιστευω υπαρχει.Το ψεμα ειναι ασυγχωρητο.Φαινεται πως δεν εχει αλλο τροπο παρα τις δοξασιες σε ανθρωπους που δεν εχουν σκεφτει ποτε κατι περα απο τα προφανη...
Προσωπικα και λογο επαγγελματικης ενασχολησης με θεματα μνημης και ευφυιας (ηλεκτρονικα σπουδαζω)εχω την εξης αποψη. Αυτο που προσεγγιζει την εννοια την μεταθανατον ζωης ειναι η πληροφορια .Η αυρα καποιου αν θελεις μεταφυσικα.Η πληροφορια δεν χανεται .Ειναι κανονας.Ακομα και αν φυγεις απο τον κοσμο αφηνεις πληροφοριες. Ενα ποιημα που γραφεις πχ εχει την ικανοτητα να διατηρηθει για χρονια μεσω τον αλλων δεκτων.Ακομα και αν το χαρτι που χρησιμοποιησεις λιωσει αυτο θα βρει τον τροπο να αναπαραχθει και να διατηρηθει....(εφοσον το εχει διαβασει εστω και ενας ανθρωπος)
Μπορεις να το δεις σαν μεταθανατον παρουσια όχι ζωη.Ο σωκρατης πχ η ο Νιτσε θα ζουν για πολλα χρονια στη γη μεσω αυτου ακριβως του αποτυπωματος που εχουν αφησει.Ενοειται βεβαια οτι καποιος ο οποιος δεν παραγει σκεψη(καλη η κακη) δεν θα λείψει απο κανεναν.Περα ισως απο τον στενο οικογενειακο του κυκλο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη axez : 04-03-07 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-03-07, 10:39
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Smile

Δεν είναι το ίδιο. Φυσικά ξεχνάτε ότι με το θάνατο του κάποιος ενώνεται ξανά με τη φύση. Γίνεται ένα μαζί της. Τα συστατικά του μπερδεύονται μέσα της.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-03-07, 12:30
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Στη μετα θανατον ζωη δεν υπαρχει μετανοια. Αν και καταλαβαινω εν μερει τι εννοει, εντουτοις αναρωτιεμαι τοτε, γιατι κανουμε ολα τα τρισαγια, τα μνημοσηνα κ.τ.λ. για να συγχωρεθουν οι ψυχες αυτων που εφυγαν απο αυτον τον κοσμο????
Οπως ειπωθηκε, γιατι με τον θανατο η ψυχη ταξιδευει για να παει οπου παει το οποιο δεν ειναι η κολαση ή ο παραδεισος αλλα ο Αδης, το καθαρτηριο, ή μεση κατασταση.
Και τα τρισαγια κτλ κτλ εχουν σκοπο την ομαλη καθοδηγηση.
Οτι θα φτασει θα φτασει, αυτο ειναι σιγουρο (οχι ομως και απολυτο, παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις για να επιβεβαιωνουν τον κανονα), γινονται για να εχει οσο πιο ομαλο ταξιδι γινεται.
Και για να λειτουργουν ως ''οδοδεικτες'' να του δειχνουν το δρομο τροπο τινα και να μην παρεκλινει απο διαφορες ''σειρηνες'' προσκολησεις στην προηγουμενη ζωη δηλαδη.
Να καταλαβει οτι πεθανε απλα, και οτι πρεπει να φυγει.
Απο εκει και περα το ''οργη λαου, φωνη θεου'' δυναται με την απαραιτητη παραλλαξη να χρησιμοποιειται και να εχει ισχυ και για την μεταθανατο κατασταση.
Ως μερος του θεου, εχουμε και εμεις λογο στην κριση.
Ο ''δικαστης'' μπορει να εχει μια πρωτη (ισχυρη) γνωμη για την ''δικη'' που προκειται να ''διεξαχθει'' βαση της.. προανακριτικης και ανακριτικης διαδικασιας (τα στοιχεια, η κατασταση στην οποια ζουσε ο θανοντας) αλλα παντα και σε καθε δικη υπαρχουν οι... μαρτυρες, που θα προσπαθησουν να δειξουν την αθωοτητα 'η την ενοχη του εν δικη ατομου.
Σε καθε δικαιη δικη και οχι σε... απολυταρχικα καθεστωτα, οπου ο προπονητης κατεβαζει ενδεκαδα με χαρατκι απο τον προεδρο.
Για το οτι δεν υπαρχει μετανοια στην μεταθανατον ζωη, αυτο εχω την εντυπωση οτι πηγαινε στους εν ζωη.Σε εσας.
Δεν ξερω για ποιο λογο ηρθε ο ιερες, αλλα αφου ηρθε που ηρθε να μην κανει το.. κατηχητικο του;
Ή και προσυλητισμο του αν θελετε, αν και χωρις τις καταλληλες εξηγησεις, προσωπικα τον θεωρω (αν δεχομαστε τον ορο) ως ηλιθιο προσυλητισμο.
Που σαν αποτελεσμα μπορει να εχει το αντιθετο απο οτι επιθυμει ο πραττων.
Στα ανοιχτα ελευθερα μυαλα.
Οι... αμαρτιες (μην μπλεξουμε ποιες ειναι και ποιες οχι τετοιες) που εγιναν;
Στην... εν ζωη, ζωη, και οχι στην μεταθανατο.
Που πρεπει και που κρινεται ''δικαιο'' και σωστο να γινεται η μετανοια;
Μηπως στον τοπο που ''επιτελεσθηκε'' η αμαρτια;Το αδικο;Το λαθος;
Δηλαδη κανω κατι εγω σε αυτο το φορουμ, το οποιο κρινεται ''αμαρτια'' και μετανοω σε αλλο φορουμ;
Το σημαντικο ειναι να δεκτω και εγω οτι οντως προκειται για αμαρτια.
Εφοσον το δεκτω, εδω που το επραξα δεν πρεπει να επειδειξω μετανοια;
Βεβαια, παιζει και η κατασταση, και με την προυποθεση οτι και αναγνωριζω την αμαρτια μου και οτι επιθυμω να μετανοησω, να κανω αυτην την μετανοια σε καποιο αλλο φορουμ.
Αλλα τοτε παμε μακρυα, αφου πρεπει να αποδεχτουμε οτι υπαρχουν και αλλα φορα.
Οτι υπαρχουν και αλλες ζωες που προκειται να ζησουμε σε αυτες.
οποτε μπορει να τα κανουμε πουτ..α, σε αυτο το φορουμ, αλλα μαθαινοντας απο τα λαθη μας (κυρια προυποθεση η αναγνωριση αυτων) στο αλλο που θα παμε θα εχουμε την γνωση αυτων και οχι μονο δεν θα τα ξανα διαπραξουμε αλλα θα ημαστε και με καλλιτερη ''διαγωγη'' οντας μετανοημενοι.
Με την μετανοια να μας εχει ακολουθησει και στο αλλο φορουμ.
Αλλα ειπαμε εκτος της υπαρξης αυτων των αλλων φορουμ, πρεπει να υπαρχει και η μνημη των πραξεων μας στο προηγουμενο.
Μεχρι αυτην την αποδοχη (εφοσον ισχυει) τοτε ισχυει το ''ολα εδω πληρωνονται''.
και αν δεν πληρωθουν τοτε θα μπουμε στον .. Τειρεσια.(ονομα και αυτο για τραπεζες ε
και να πεθανουμε τα χρεη.. (η μη μετανοημενες αμαρτιες) πηγαινουν στους δικαιουχους.
Αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα....
και ο Ησιοδος πρεπει να λεει (πρεπει, δηλαδη δεν ειμαι σιγουρος οτι το λεει αυτος) οτι αυτο το παιδεμα μπορει να φτασει μεχρι εφτα γενεες.
εδω πληρωνεις τα χρεη σου γιατι εδω τα εκανες.
Αν δεν πληρωθουν, τοτε μονο οι μαρτυρες μενουν που θα προσπαθησουν να πεισουν το δικαστη, οτι να ειχε δυσκολιες, το παιδι αρρωστησε κτλ κτλ, ωστε να μην του παρει η τραπεζα το σπιτι.(ή ο διαολος την ψυχη).
Βεβαια, καποιος μπορει να πει οτι εγω οχι μονο δεν εχω συναλαγες με τραπεζες, αλλα ειμαι τοσο ασχετος με αυτες που δεν αναγνωριζω καν την υπαρξη τους.
Ή και να αναγνωριζω οτι υπαρχουν, εγω οντας μη δανειζομενος απο αυτες δεν προκειται να εχω χρεη, αφου δεν εχω δοσεις να πληρωσω,οποτε εμενα δεν με πιανει.
Δεκτο αυτο.
Για οσους γεννηθηκαν μονοι τους.
Τσουπ.
ειπα τι να κανω σημερα, α, δεν γεννιεμαι να μου περασει η ωρα....
Χωρις μητρες και χυτρες, οταν λεμε μονοι τους εννοω μονοι τους.
Δεν λεω σαν τα μανιταρια γιατι του που..η, και αυτα καποιες συνθηκες ωστε να γεννηθουν χρειαζονται.
Συνθηκες μη δυναμενες να αποκτηθουν χωρις βοηθεια.
Η ζωη μας δωθηκε, δεν την επιλεξαμε, και προπαντων δεν την εχουμε κερδισει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS1 : 05-03-07 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-03-07, 12:53
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από axez
Δεν ειναι μονο υλιστικη αποψη .Κανενας επιστήμονας δεν θα πει οτι ο ανθρωπος εινι μηχανη.Εινι συνδυασμος ψυχης ,πνευματος σκεψης (οπως θελεις πες το ),και υλης .Και τα οργανα του σκεφτονται οχι μονο ο εγκέφαλος.Το θεμα ειναι οτι αυτο ΔΕΝ διατηρειται μετα θανατον και ειναι αποδεδειγμενο απο τοτε που ανΘρωπος εμαθε να μιλαει και να βλεπει.Το οτι φθειρεται εννοω.Αυτα που λεει η εκκλησια τα θεωρω απραδεκτα γιατι παραβιαζουν την λογικη και την επιστημη.Καταλαβαινω την εγνοια της να παρασυρει οσους περισσότερους μπορει με το μερος της αλλα να το κανει με γνωμονα την αληθεια .Και αληθεια πιστευω υπαρχει.Το ψεμα ειναι ασυγχωρητο.Φαινεται πως δεν εχει αλλο τροπο παρα τις δοξασιες σε ανθρωπους που δεν εχουν σκεφτει ποτε κατι περα απο τα προφανη...
Προσωπικα και λογο επαγγελματικης ενασχολησης με θεματα μνημης και ευφυιας (ηλεκτρονικα σπουδαζω)εχω την εξης αποψη. Αυτο που προσεγγιζει την εννοια την μεταθανατον ζωης ειναι η πληροφορια .Η αυρα καποιου αν θελεις μεταφυσικα.Η πληροφορια δεν χανεται .Ειναι κανονας.Ακομα και αν φυγεις απο τον κοσμο αφηνεις πληροφοριες. Ενα ποιημα που γραφεις πχ εχει την ικανοτητα να διατηρηθει για χρονια μεσω τον αλλων δεκτων.Ακομα και αν το χαρτι που χρησιμοποιησεις λιωσει αυτο θα βρει τον τροπο να αναπαραχθει και να διατηρηθει....(εφοσον το εχει διαβασει εστω και ενας ανθρωπος)
Μπορεις να το δεις σαν μεταθανατον παρουσια όχι ζωη.Ο σωκρατης πχ η ο Νιτσε θα ζουν για πολλα χρονια στη γη μεσω αυτου ακριβως του αποτυπωματος που εχουν αφησει.Ενοειται βεβαια οτι καποιος ο οποιος δεν παραγει σκεψη(καλη η κακη) δεν θα λείψει απο κανεναν.Περα ισως απο τον στενο οικογενειακο του κυκλο...
Μήπως ξεχνάμε κάποιους βασικούς νόμους της φύσης;
Tα πάντα ρει και ουδεν μένει όπως έλεγε ο Ηράκλειτος. Τίποτα δεν μένει αναλοίωτο στο πέρας του χρόνου, τα πάντα μεταβάλονται και όλα κάνουν τον κύκλο τους: μια αρχή, μια πορεία στη ζωή και ένα τέλος. Ακόμα και η πληροφορία που θα αφήσουν κάποιοι μεταθάνατον σε μορφή βιβλίων, ποιημάτων, φωτογραφιών κλπ κάποια στιγμή θα χαθεί και θα εξαφανιστεί.
Ακόμα και η ίδια η ανθρωπότητα πόσο καιρό θα μείνει ακόμα ζωντανή; 1000 χρόνια, 1.000.000 χρόνια; Κάποια στιγμή θα εξαφανιστεί ο πολιτισμός. Kάποια στιγμή και το είδος μας.. η θα έχουμε εξελιχθεί βιολογικά και πολιτισμικά σε τέτοιο βαθμό που τίποτα δεν θα ομοιάζει και δεν θα θυμίζει την σημερινή κατάσταση.
Τώρα αν υπάρχει κάποια δεξαμενή "μνήμης" που συντηρεί τι ακριβώς γίνεται παντού στο σύμπαν, σαν αυτό που αναφέρει ως "μνήμη του Θεού" η θρησκεία, είναι μια υπόθεση, αλλά δεν υπάρχει καμία απόδειξη γι'αυτό όμως και ούτε νομίζω ότι ποτέ θα υπάρξει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 05-03-07 στις 12:58
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-03-07, 17:23
axez Ο χρήστης axez δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2004
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

για να χαθει ενα ποιημα πχ που γραφει καποιος .δεν αρκει να χαθει το χαρτι του.πρεπει να το ξεχασουν και οσοι το εχουν διαβασει και οσοι το εχουν αντιγραψει και οσοι εχουν αγορασει αντιτυπα κλπ κλπ η μπορει να εχει μεταλαχθει και να περασει καπου αλλου.Κατι θα μείνει παντως. Και σαφως εχει σημασια το ποσο ισχυρο ειναι το μηνημα.Προς το παρων παντως αρκετα δημιουργηματα σκεψης που εχουμε δεν εχουν χασει ουτε μια τελεια ασχετο με το ποτε .Καποια αλλα σβηνονται .Η μαλλον καλυτερα αλλαζουν.Ειναι σαν την ενεργεια .ποτε δεν χανεται μετασχηματιζεται...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-03-07, 22:25
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Unhappy

Όπως είπα μένει δε μένει η πληροφορία δεν παρηγορεί κανέναν. Η συνείδηση θέλουμε όλοι να επιβιώνει.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-03-07, 09:58
axez Ο χρήστης axez δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2004
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

προς jisard
συνειδηση δεν μπορει να υπαρχει χωρις μνημη .τι συνειδηση να εχεις χωρις παρελθον και βιωματα?.Και προς το παρων και αυτο του ξερουν και τα παπαδακια του δημοτικου . η μνημη και τα βιωματα βρισκεται στα κυταρρα μας .Απαξ και σβησουν τερμα.το συνιστουν παραπανω απο 129 επιστημονες αν θελεις .Γιαυτο το μονο που μενει ειναι οτι εχει δημιουργησει το μυαλο του ανθρωπου οχι το ιδιο το μυαλο . Τι απο όλα αυτα δεν καταλαβαινεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη axez : 07-03-07 στις 10:00
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-03-07, 10:10
Το avatar του χρήστη Jissard
Jissard Ο χρήστης Jissard δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Σας πιάνω, αλλά δεν με παρηγορούν αυτά που λες. Τα βρίσκω αδιάφορα. Όσα γραπτά μου και να μείνουν πίσω και όσο και να τα λατρέψει ο κόσμος, αν δεν μείνω εγώ τι να με νοιάζει.
__________________
είμαι εγώ βιονικός
άντρας άγριος, σωστός
σα ταυρί μπροστά ορμάω
και τους πάντες διαλάω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.