Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σε ποιον ανήκει το "αλάθητο";
Στον Ένα: στην κεφαλή της Εκκλησίας(στον Πάπα). 2 3,70%
Στους λίγους: σε μία ομάδα ιερέων(στη Σύνοδο). 0 0%
Σε κανέναν άνθρωπο: Αν ένας άνθρωπος κατέχει το "αλάθητο", τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης Θεού; 33 61,11%
Σε κανέναν Θεό: Το "αλάθητο" είναι μία έννοια αλαζονείας που δεν ταιριάζει στο μεγαλείο ενός Θεού. 19 35,19%
Ψήφισαν: 54. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-11-06, 00:27
kiklonas Ο χρήστης kiklonas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2006
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Να παραθέσω κι εγώ ο ταπεινός την άποψη μου. Καταρχήν κανένας άνθρωπος δεν έχει το αλάθητο, είναι ανόητο να το λέμε αυτό.

Δεύτερον ο Παπισμός από την ανατολική εκκλησία θεωρήθηκε κάποια στιγμή ως αίρεση λόγω των πρωτείων και του αλάθητου. Το αλάθητο είναι μια λάθος ορθοτομηση της του Χριστού αληθείας ή καλύτερα για να είμαι και γραμματικά σωστός μια λαθοτόμηση.

Το θείον φυσικά και έχει το αλάθητο σε όλες τις θρησκείες οχι μόνο στον χριστιανισμό.

Για το φιλοσοφικό ερώτημα με την πέτρα που θέσατε νομίζω οτι είναι άτοπο γιατί στηρίζεται στους φυσικούς νόμους και οι φυσικοί νόμοι είναι στοιχείο του θείου, επομένως το ερώτημα τίθεται αν μπορεί ο παντοδύναμος θεός να νικήσει τον ίδιο του τον εαυτό δηλάδή την τελειότητα. Πιο πάνω από το τέλειο δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Στις οικουμενικές συνόδους δεν θεωρούνται θεολογικά οτι έχουν το αλάθητο οι άνθρωποι που τις απαρτίζουν αλλά το πνεύμα το άγιο. Για αυτό και αναφέρεται "η ιερά σύνοδος πλήρης πνεύματος αγίου...". Επίσης στην εκκλησιαστική ιστορία και οι απόστολοι έκαναν σφάλματα ή καλύτερα παρανοήσεις, διαβάστε τι έγινε στην πρώτη αποστολική σύνοδο με την περίφημη περιτομή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.