Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-04-07, 20:53
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Ήφαιστος

Όλοι οι Θεοί ήταν όμορφοι λεβέντες με μπράτσα και πλάτες ,σοφοί και δίκαιοι.
Όλοι ? , χμ , όχι και όλοι . . . ο Πάνας και ο Ήφαιστος ήταν σαν το "τρισανάθεμα".

Όποια κοπέλα έβλεπε τον Ήφαιστο, έψαχνε να βρει σακούλα για εμετό. Τόσο άσχημος λένε.
Είχε βέβαια και πλούσια ψυχικά χαρίσματα αλλά για να τα αντιληφθείς έπρεπε να κάτσεις μαζί του
λίγη ωρίτσα και καμιά κοπέλα δεν άντεξε ποτέ πάνω από δέκα λεπτά οπότε . . . στράφι τα χαρίσματα
και κουβάλαγε πολύ καημό μέσα του ο Ήφαιστος.

Μαμά του ήταν η Ήρα , μόλις τον γέννησε και το είδε, αντί να χαρεί την έπιασε πανικός
- Εγώ το γέννησα αυτό το υποπροϊόν ?
- Εμ ποιος κερά Ήρα μου, ο πελαργός ? εσείς βέβαια, μόλις τώρα.
- Βρε ,αυτό είναι σαν τον ωξαποδό ! Αι στο διάολο παλιομαιμού
Και του ρίχνει ένα σουτ η μαμά που απογειώθηκε ο Ήφαιστος από τον Όλυμπο στις 12 και εικοσιπέντε,
προσγειώθηκε ανώμαλα στην Λήμνο στις 1 παρά τέταρτο, τόσο περίπου κάνεις και με ένα
τσάρτερ εδώ που τα λέμε. Τεσπα. Από την πτώση του έμεινε και μια μόνιμη αναπηρία στο πόδι 20%
(αδυναμία στήριξης αριστερού κάτω άκρου και το έσερνε κομματάκι), χωρίς όμως να του δικαιολογεί
πρόωρη σύνταξη το Ι.Κ.Α. Τον περιλάβανε εκεί στη Λήμνο, μόλις έπεσε, η Θέτις, η μαμά του
Αχιλλέα, και κάτι άλλες γυναίκες, το προστάτευσαν και το ανάθρεψαν το βρέφος, καλή τους ώρα,
και ήρθε και μεγάλωσε ψήλωσε , χόντρυνε , μαύρισε , ασχήμυνε, μεγάλωσε η μύτη του,
γέμισε τρίχες παντού, σπυράκια κούτσαινε κιόλας . Σα τον «κακό χρόνο να χει» έγινε .

Ο μπαμπάς του ο Δίας, δεν είχε γίνει ακόμα αρχηγός στον Όλυμπο και δεν είχε επισημοποιήσει
την σχέση του με την Ήρα και η Ήρα φοβήθηκε την κατά μια εκδοχή την κοινωνική κατακραυγή
και οικογενειακή απόρριψη για τους κρυφούς της έρωτες και προτίμησε να το διαολοστείλει.
Φυσικά αργότερα ο Ήφαιστος βοήθησε το μπαμπά του στην Τιτανομαχία για να γίνει βασιλιάς των θεών,
λένε του ετοίμαζε τις φωτιές και έδινε το φορτίο σε βολτ στους κεραυνούς με ηλεκτρογεννήτριες.

Οι γραμματιζούμενοι ερμηνεύουν τον Ήφαιστο ότι συμβολίζει, λένε, την σύνθετη ιδιότητα
κινητικής ενέργειας της νοητικής δυνάμεως του πατρός του του Δία και είναι ο φυσικός
μεταπλαστικός μεταμορφωτικός νόμος της νοητικής αυτής κινητικής ενέργειας.
Ήφαιστος, συνεχίζουν οι γραμματιζούμενοι, είναι νόμος νοητικού μεταπλαστικού πυρός και
εκδηλώνεται ενεργητικά στην οντολογική κλίμακα εξελίξεως των μορφών. (!?!?)
Πιασ’ τα αβγο και κούρεφτο δηλαδής. Όποιος κατάλαβε, να σηκώσει το χέρι..

Εμείς εδώ συνεχίζουμε την μυθολογία με μια άλλη ματιά.

Το λοιπόν . . . έχουμε και λέμε.
Γράμματα δεν έμαθε πολλά, αλλά το νιονιό του έκοβε, τον έστειλε ο πατέρας του ο Δίας να μάθει
τέχνη για να του σιγουρέψει το μέλλον. Τον έστειλε σε σιδηρουργείο αλουμινάδικο στην αρχή βοηθός ,
μετά σιγά σιγά τον κάναν και μαστοράκι και σύντομα έπαιρνε και τις εργολαβίες.
Έκοβε το νιονιό του είπαμε κυρίως σε πατέντες και εφευρέσεις. Φορούσε διαρκώς μια φόρμα
εργασίας χρώματος πρώην λευκό και βαστούσε διαρκώς σφυρί, φυσερό και άλλα λοιπά εργαλεία.
Στη δουλειά ήτανε γαϊδούρι αλλά και χρυσοχέρης ομορφοδούλης που λένε στα χωριά.

Δούλευε μεροκάματο στην αρχή ο Ήφαιστος , μάζεψε κομπόδεμα , είχε καμιά 50αρια
τάλαντα στην άκρη αλλά μοναξιά βρε αδελφέ, δεν είχε έναν άνθρωπο να πει το καημό του.
Μόνος έπινε νέκταρ, μόνος έτρωγε την αμβροσία μόνος άδειαζε τα καραφάκια και έτρωγε
τα σουβλάκια μετά που σχόλαγε απ το σιδεράδικο. Μια μέρα όμως την είδε αλλιώς τη ζωή.

- Σιχτίρ , θα πάω και γω μια φορά διακοπές, θα το ρίξω και λίγο έξω

Βάζει το κομπόδεμα στην από μέσα, κλειδώνει το μαγαζί και ξεκινάει για ένα μέρος που όλοι
ήτουνε ντυμένοι με παρδαλά πουκάμισα και σανδάλια και ανέμελα παντελόνια και κοιτάχτηκε
στον καθρέφτη και ήτανε ντυμένος σαν τρόφιμος γηροκομείου. Από μίλια μακριά τον
καταλάβαινες ότι κάτι δε πάει καλά με αυτόν και τα κοριτσάκια τον βλέπανε και βάζανε τα γέλια.
Πίκρα ο Ήφαιστος. Ανάμεσα σε εκείνες τις παρέες ήτανε και μια Θεά που την φωνάζαν
«Τιτκα» (Αφροδίτη) και πολύ γουστάριζε ο Ήφαιστος να πούμε. Και βασίλευε ο ήλιος πέρα
απ τη Θύρα και όλοι βλέπανε το ηλιοβασίλεμα και πίνανε λονγκ ντρινκς στις βεράντες τους
και αυτός σα καλαμιά στο κάμπο φανταζότανε την Τίτκα γυμνή να του χορεύει τσιφτετέλι . . .
ώσπου ένα απόγευμα.

- Συγνώμη , μου δίνεται την φωτιά σας γιατί φυσάει και δε μπορώ να ανάψω το τσιγάρο μου ?

Σηκώνει τα μάτια ο Ήφαιστος και . . . θαμπώθηκε . . . τι να δει ! ,
Ω ,ναι, ήταν αυτή και δεν ονειρευόταν , όντως, ήταν μπροστά του Αυτή . . .
κάτι σαν μις Κόσμος, σαν άγαλμα, σαν θεά, σαν όνειρο, σαν ένα ψέμα , απίστευτο , ένα ανακάτεμα
από Μόνικα Μπελούτσι, Κάθλιν Τζέτα Τζόουνς & Ζέτα Μακρυπούλια, ίδια η Ράντ λέμε. . .
και του μιλούσε, . . . τόσος κόσμος, τόσοι γκόμενοι εκεί τριγύρω . . . και αυτή , απ αυτόν βρήκε
να πάει να ζητήσει φωτιά . . .
ε , δεν είναι και λίγο , γυναίκα που την λιμπίζονται όλοι, αυτή να είναι μαζί σου και να σου μιλάει
και να σου χαμογελάει και να σου ζητάει πραγματάκια !.
Τις ανάβει το τσιγάρο με ένα καταπληκτικό τρυκ με τα σπίρτα, τι θεός της φωτιάς θα ήταν αν δεν έκανε κόλπα,
και η Αφροδίτη εντυπωσιάστηκε.
- Εδώ μένετε ? ντόπιος ?, ρώτησε η Αφροδίτη (Αχχχ , Αυτή συνεχίζει και του μιλάει κι άλλο)
- Μάλιστα , εεε, όχι ,ναι ,(ξεροκαταπίνει) όχι όχι . τουρισμό κάνω .
- Μόνος ?
- Μόνος !
- Αχχχ. . . !! ( πολύ βαθύς αναστεναγμός)
- Τι ?
- Το φεγγαράκι ! Έχει φεγγαράκι
- Ε, σιγά τα ωά, και χτες είχε (Δεν ήταν και πολύ του ρομαντικού ο Ήφαιστος)
- Τι ωραίο που είναι ! Θέλετε να πορπατήσουμε ?
- Ναι, ναι, όχι, δεεεε…. άσε, μια άλλη φορά, τώρα έχω δουλειά, με περιμένουνε.
(Που να πάω ο μαύρος, σκέφτηκε, και να κουτσαίνω ? να γίνω ρεζίλι ? άσε καλύτερα)
Της Αφροδίτης δεν τις άρεσε αυτή η απόρριψη, τα ψιλοπήρε στη κράνα.
- Το βραδάκι? Θα έχετε πάλι δουλειά?
- Απόψε , εεεε ναι , ε , όχι !
- Εντάξει , το βράδυ να συναντηθούμε !! Θέτε ?
- Στη Ντίσκο τότε , . . . κατά τις 11,
- Μάλιστα
- Και να ξαναβρεθούμε κι αύριο.
- ok !

Έψαξε και ρώτησε ο Ήφαιστος για το πρόσωπο , βρήκε ένα κουτσομπόλη γκαρσόν, είχε και δεφτέρι,
και του τα είπε όλα χαρτί και καλαμάρι. Το πρόσωπο ήταν Κύπρια , ζωντοχήρα, είχε πρακτορείο με
μοντέλα και κολγκέρλς, σωστό γυναικολίβαδο λέμε, ήταν πολύ δικτυωμένη. Όποιος θεός ή άρχοντας
γουστάριζε «περιπέτεια» ειδοποιούσε την Άφρο και αυτή κανόνιζε τα περαιτέρω με απόλυτος εχεμύθεια .
- Ρε είσαι σίγουρος ? (ξαναρωτάει ο Ήφαιστος το γκαρσόν)
- Ναι ρε σε λέω, εξώλης και προώλης η μαντάμ , τα μάτια σου 14 κυρ Ήφαιστε , θα καείς
- Ρε , μιλάμε για το ίδιο πρόσωπο ? (έκανε το σταυρό του ο Ήφαιστος)
- Ναι σε λέω, πριν από σένα τραβιόταν με ένα Κρητικό κοπέλι ονόματι Αγχίσης
- Πως ? «Αν χύσεις» ?
- Όχι , Αγχύσης, μία λέξη όλο, του έφαγε ένα κοπάδι δε ξέρω και γω με πόσα βόδια και
τώρα ο Αγχύσης κοιμάται στα σανίδια
- Ρε το φουκαρά !!
- Πιο πριν , έβγαζε τα μάτια της με κάποιον Άδωνη
- Σοβαρά ?
- Τον είχε λυσσάξει στο κοκό, μέχρι που τον πήγε σε ένα δάσος και τον σκότωσε ένα γουρουνάκι.
- Γουρουνάκι ? καλά! ένα όπλο δεν είχε και αυτός ?
- Ρε, τι να σου κάνει το όπλο, δε μπορούσε να πάρει τα πόδια του λέμε, σερνότανε. Οκτώ στύσεις την μέρα επί 8 μήνες.
- Σερί ?
- Σερί ! και τους άλλους τέσσερις μήνες τον έκανε πάσα η μαντάμ σε κάποια Περσεφόνη. Άλλη λυσσάρα αυτή
- Εμ , βέβαια, πόσο να αντέξει και αυτός ??

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια όπως όλοι ξέρουμε και ο Ήφαιστος είχε θολώσει, ότι του πε το γκαρσόν,
μπαινάκης βγαινάκης, βλέπετε η μοναξά δε παλεύεται, και η Άφρο ήταν καραθεά, βάζει τα καλά του,
ρίχνει και μπόλικη κολόνια, βάζει και το κεφάλι κάτω και πάει στο ραντεβού. . .
- Δύο πράσινες περικαλώ (Ρε Ήφαιστε, σε ναιτ κλαμπ ντίσκο είσαι, δεν είσαι σε σουβλατζίδικο.)
- Ναι, χρυσέ μου, χμ, ξέρεις . . . εγώ δε πίνω μπίρες , διότι φουσκώνουν.
- Σοβαρά ? και τι πίνεις δηλαδή ?
- . . .
- Γκαρσόν , άκυρο οι μπύρες , φέρε μια φιάλη Τζώνι σε παρακαλώ και σβέλτα.
Και αρχίσανε τα χα χα χα και τα χου χου χου και τα "θα ήθελα" και "πάρε" και
"φέρε" και "να' χαμε και ένα. . . " και "να το . . " και "δώσε" και "ξαναφέρε. . . "
και "ξαναπάρε" και ο γνωστός σε όλους μας φαύλος κύκλος.
Στις 11 τον έλεγε "χρυσέ μου" , στις 12 "μωρό μου", στις 1 "αγάπη μου" και στις 2 παρά ,
κάτι που δε κάνει να το γράψω. (έχει σχέση με ηδονή και αρχίζει από "κ".) και να και η δεύτερη φιάλη,
να και η τρίτη και γίνανε εκεί γκολ και της έπιασε και το χέρι και ακούμπησε λίγο το μπουτάκι της με τη
πόδι του κατά λάθος και ήταν πολύ αφράτο λέμε και του έδωσε ένα φιλάκι πεταχτό του Ήφαιστου κατά
μία εκδοχή μόνο ένα φιλί διότι κατά μία άλλη εκδοχή έγινε το "μάλε βράσε" και πήγανε για ύπνο, ο καθένας
στο ξενοδοχείο του, και που να του κολλήσει ύπνος του Ήφαιστου και το πρωί . . .
- Ήφαιστε , πάμε στην πλαζ για μπάνιο ?
- Και δε πάμε ?
Και πήγανε και εκεί που έψαχνε ο Ήφαιστος καμπίνα να αλλάξει να βάλει το μαγιό του να σου το τσουλάκι
η Άφρο τα πετάει όλα κάτω, και εσώρουχα και φουστάνια και καπέλα και κορδέλες και ολόγυμνη τρέχει
στο κύμα , και που να το παίξει γυμνιστής ο Ήφαιστος, έτσι και βούταγε γυμνός όπως ήτανε θα νομίζανε
οι λουόμενοι ότι πλακώσανε όρκες φάλαινες δολοφόνοι.

- Ναι , ξέρεις , επειδή είμαι ολίγον κρυωμένος , δε κάνει να κολυμπήσω και θα σε περιμένω εδώ

Διότι δεν είναι δυνατόν, εδώ που τα λέμε, να συνοδεύεις πρόσωπο στη παραλία και αυτή να είναι νουντιστ
και συ με όλο σου τον εξοπλισμό, ξεφτίλα μεγάλη.
- Όπως θες γλύκα μου, τρίψε με λίγο και με το αντηλιακό στη πλάτη ?
Και έτριβε ο Ήφαιστος . . .
- Και πάμε και για κανένα χταποδάκι μετά !!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-07, 20:55
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Ήφαιστος 2

Συνέχεια του από πάνω . . .

Στο ταβερνάκι του ρίχνει το μυστικό
- Μήπως ευκολύνεσαι ?, διότι περιμένω τσεκ και ακόμα να . . .
- Μα φυσικά , το ρωτάς ? Πόσα λείπουν ?
- Να μωρέ , δώσε μου 10 τάλαντα, . . . και μόλις %#:%^%$ θα σου %(&^%$. . .
- Καλά μωρέ, πως κάνεις έτσι ? Δε χρειάζεται και να μου %(&^%$. . . μόλις %#:%^%$
Και ξηλώνεται κανονικά ο Ήφαιστος και το βράδυ στη κάμαρα μέτραγε τα υπόλοιπα και του
τα είχε κάνει η Αφρο τα "τάλαντα 50" σε δυο μέρες "τάλαντα 25" και τα 25 μάνι μάνι 10
και τα ρέστα σισκεμπάπ και κοκορέτσια
- Ξέρεις Άφρο μου , τρία τάλαντα μου μείνανε (Ψέματα είπε, είχε κι άλλο ένα καβάτζα)
- Τι τρία, τι τίποτα μωρό μου, βγάλ’ τα να τα φάμε και θα δεις εγώ μετά . . .
Και τα ’βγαλε , και κόντεψε να μην έχει ούτε τα εισιτήρια να γυρίσει ώσπου την άλλη μέρα . . .
- Χάρηκα πάρα πολύ κύριε Ήφαιστε για την γνωριμία , σήμερα με το βραδινό πλοίο όμως φεύγω.
- Φεύγεις ?
- Ναι, φεύγω, δουλείες βλέπετε,
- Να ξαναβρεθούμε εις τας Αθήνας . . .
- Όπως και δήποτε , είσθε χρυσός άνθρωπος. Μου κάνατε φοβερή εντύπωση.
(Χρυσός δεν ήτανε , κορόιδο ήτανε, τέλος πάντων)

Γυρίζει απ' τας διακοπάς η Άφρο, πρώτη θέση με καμπίνα, γυρίζει και ο Ήφαιστος, Γ' θέση κατάστρωμα,
(ευτυχώς που φύλαξε και το ένα τάλαντο για εισιτήρια,) αλλά με δαγκωμένη τη λαμαρίνα και δεν
σκεπτότανε τίποτις άλλο παρά μόνο την Άφρο του.
Και ήρθε το φθινόπωρο και οι δρόμοι γέμιζαν κίτρινα φύλλα και ανοίξαν και τα σχολεία και
ο Ήφαιστος δεν είχε όρεξη ούτε το σφυρί να πιάσει αλλά τα κουτσόπινε κάθε βράδυ με ένα φιλαράκο του,
Ικαριώτης αυτός, Διόνυσο τονε λέγανε, μεγάλη κρασοκανάτα ο Διόνυσος και ταβλαδόρος, και η
κουβέντα εκεί γύρω απ' την Άφρο ήτουνε και εκχυλίσματα ανθρώπινης φιλοσοφίας.

- Ρε Σάκη , πολύ την γουστάρω , (του λέει ο Ήφαιστος .)
- Μη μασάς ρε , πίνε.
- Δε μπορώ λέμε , τηνε θέλω πολύ.
- Πρέπει να την ξεχάσεις . Ήταν μια καλοκαιρινή περιπέτεια. (και κάνει άσπρο πάτο ο Διόνυσος)
- Ήταν καταπληκτικό άτομο σου λέω , της έκανα και φοβερή εντύπωση μου είπε.
- Εσύ ρε θες ένα άτομο να έχει μεγαλώσει με καρπουζόφλουδες στη Μενεμένη
και να στρωθεί να σου μπαλώνει σώβρακα και ναχει το μυαλό για σπίτι.
- . . .
- Με τέτοια γκόμενα άμα μπλέξεις κάηκες, όλη μέρα κομμωτήριο και λούσα
- Λες ?
- Λέω !
- Μόνο που δεν είναι παρθένα
- Ρε ξέρεις τι διαφορά έχουν οι γυναίκες απ τις παρθένες ? (και κάνει πάλι άσπρο πάτο ο Διόνυσος)
- Τι ? (ρωτούσε και έξυνε το κεφάλι του ο Ήφαιστος)
- Παρθένα είναι εκείνη η γυναίκα που επιτρέπεται να τα κάνει όλα εκτός απ αυτό που την έφτιαξε ο Δίας
- Α. . .
- Αν κλείσεις δέκα παρθένες σε ένα σπίτι λέγεται Παρθεναγωγείο, αν κλείσεις δέκα γυναίκες λέγεται χαμαιτυπείο.
- Μάστα
- Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης (ξανά άσπρο πάτο)
- Για να το λες εσύ αυτό ρε Σάκη , κάτι θα ξέρεις !!
- Όλοι κλέβουνε, οι παπάδες τα παγκάρια, οι νεωκόροι τα πρόσφορα, οι έμποροι στο ζύγι, τα γκαρσόνια τους λογαριασμούς, οι γιατροί τα φακελάκια, οι δάσκαλοι το Δημόσιο. (Ξανά άσπρο πάτο)
- Εγώ τηνε θέλω πάντως . . .
- Οι άνθρωπο ανοίγουν μαγαζάκια , και πουλάνε ο ένας στον άλλον πράγματα , κουράζονται και πάνε για ύπνο.
Κάνει άλλο ένα άσπρο πάτο ο Διόνυσος και συνεχίζει την αμπελοφιλοσοφία
- Ο έχων δυο χιτώνες πάει για τον τρίτο και ο μη έχων κάθεται και σπαζοκεφαλιάζει «που τα βρίσκει ο π…»
και άλλο ένα άσπρο πάτο και πέφτει απ την καρέκλα ξερός.

Την άλλη μέρα στο σιδεράδικο «ντριιινννν» το τηλέφωνο
- Ήφαιστε , εσένα θέλουν
- Έφτασα , . . .
- Εμπρός !!!
- Γειά σου (μια ναζιάρικη γυναικεία φωνή στην άλλη άκρη)
- Εσύ ?
- Ναι , εγώ , ήρθα
- Θα σε δω ?
- Σε πεθύμησα
- Σε θέλω
- Μου έλειψες
- Σε σκεπτόμουν
- Θα σε περιμένω
- Στο Θησείο
- Απόψε
- Στις εννιά
- Πάρε τον ηλεκτρικό, κατέβα Μοναστηράκι και έλα με τα πόδια, κοντά είναι.
- Γιατί αυτό ?
- Δε τα μαθες ? κάνουν έργα του Μετρό

Το απόγευμα χτυπάει μια μπροστάντζα απ τη δουλειά, ένεκα που δεν του είχε μείνει κολυμβηθρόξυλο,
και το βράδυ αρχίσανε τις γλύκες στου Ψυρρή
- Τοτό μου
- Ναι Άφρο μου ?
- Θέλω . . .
(Φτου . . . πάλι θέλει , κι όλο θέλει και όλο πιο πολλά και όλο πιο ακριβά)
- Και θέλω . . . .
Και πλέρω πλέρω ο Ήφαιστος έφτασε να χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του και του ήρθε και μια πανταχούσα
διότι έκανε κρύο και ήθελε και γούνα με πετράδια η Άφρο για να ζεσταθεί
- Που θα πάει αυτό το "θέλω" βρε μανάρι μου ?
- Τι εννοείς ?
- Εννοώ πως χαλάμε πιο πολλά από όσα βγάζουμε.
- Δηλαδή τι θέλεις βρε Τοτέ μου ? Τζάμπα να μ' έχεις ? Σου έδωσα όλο μου το είναι
Αλλού να πάω να τα βρω αυτά που μου λείπουν ?
(Η γατούλα έγινε πάνθηρας λέμε , χοντρές κουβέντες αλλά και δίκαιες . . . )
Το καλοσκέφτηκε ο Ήφαιστος και λέει
- Άφρο
- Έλα
- Έτσι , δηλαδή άμα , να . . . έτσι και είχα
- Μίλα καθαρά ρε παιδάκι μου !
- Άμα είχα πολλά λεφτά , θα έμενες μαζί μου ?
- Πόσα λεφτά δηλαδή ?
(Κοίτα ρε κάτι πράγματα, τι σου είναι οι γυναίκες, να λιώνεις να μαραίνεσαι να κλαις με μαύρο δάκρυ
και αυτές να σε ρωτάνε «πόσα?» , τέλος πάντων , φοβότανε μη του κάνει «μπράφ» και του φύγει)
- Τόσα
- Ε , βγάλτα εσύ και βλέπουμε στη πορεία , τι να σου πω τώρανε , δε ξέρω.

Το ρίχνει στη δουλειά, ανάγκη είχε μεγάλη για μετρητό και ο Ήφαιστος το έριξε στις παραγγελίες ,
δούλευε μέρα νύχτα. Ξεπετάει σε ένα σαββατοκύριακο το άρμα του Ήλιου, μετά χτυπάει απανωτά κάτι
άλλες παραγγελίες που είχε για χρυσούς θώρακες, έναν του Διομήδη και έναν του Ηρακλή, μια μέρα τον
πήρε τηλέφωνο βιαστικός και ο Αχιλλέας για μια επείγουσα πανοπλία.
- Τον άλλον μήνα θα την έχεις Αχιλλέα μου , τώρανε δε προλαβαίνω , είμαι πνιγμένος
- Τον άλλο μήνα θα είναι αργά λέμε . . . πάω στο πόλεμο.
- Τι να σου κάνω ρε c ? δε προκάμνω . . . να πω του Κυδαλίωνα μπας και . . .
(Κυδαλίωνας ήταν ένας νάνος απ την Νάξο που ήταν βοηθός του Ήφαιστου.)
Καπάκι πέφτει τηλέφωνο απ' τη μαμά του Αχιλλέα την Θέτις , που της είχε και μια κάποια υποχρέωση
και άφησε παραπίσω τους ταύρους του βασιλιά της Κολχίδας Αίτη (ο μπαμπάς της Μήδειας, remember ?)
και τάκα τάκα φτιάχνει και τη πανοπλία και κάνει δώρο την ασπίδα . Μετά το έριξε και στη καλλιτεχνία,
φτιάχνει τον θρόνο και το σκήπτρο του Δία. Έφτιαξε βέλη για την Άρτεμη και τον Απόλλωνα, μετά πήρε
φόρα και το έριξε στην ρομποτική , έφτιαξε τον γίγαντα Τάλω , έφτιαξε δυο ασημένιους σκύλους που
φιλάγανε το παλάτι του Αλκίνοου, δυο χρυσά ρομποτάκια που μιλάγανε σκεπτόντουσαν και έκαναν δουλειές
(τίποτα το πονηρό). Έφτιαχνε και μικροπράγματα όπως το θαυμαστό μαχαίρι του Πελία.

Και ζήσανε κάμποσους μήνες μαζί ώσπου άρχισε το σούσουρο ότι η λεγάμενη ξεπορτίζει και τα σούσουρα
γίνηκαν «τούμπανα», ο κόσμος το’χει τούμπανο που λένε και γκόμενος ήτουνε ο Άρης.
Στην αρχή μόνο που μιλάγανε στην αγορά αλλά μια μέρα που ο Ήφαιστος είχε πάει για σκραπ μέταλλα
λέει η Άφρο του Άρη
- Καλέ , δεν έρχουστε απ το σπίτι να σας τρατάρω ένα γλυκό ?
Ντύθηκε στολίστηκε ο Αρης , πήρε και ένα τσουρέκι , πήγε
- Τι ωραία βίλα που έχετε ?
Κοκκίνισε η Άφρο, ένεκα Κύπρια και την πήρε αλλιώς την φιλοφρόνηση, και μπήκανε μέσα στη βίλα ,
«ΝΑ» ένα κέρατο ο Ήφαιστος σαν της αντιλόπης. Σε αυτά τα πράγματα είναι μη γίνει η αρχή , άμα και γίνει
δεν μπορεί να σε μαζέψει μετά ούτε η αντιτρομοκρατική. Και ως γνωστό ο σύζυγος το μαθαίνει τελευταίος.
Τον φωνάζει λοιπόν ο Ήλιος που από ψηλά τα είχε δει όλα και του ξηγήθηκε
- Ηφαιστάκο αδελφέ μου , πρέπει να σου πω κάτι
- Τι ρε c?
- Λεπτό το ζήτημα , αλλά ως φίλος . . .
- Λέγε ρε και ας τον πρόλογο !
- Η Αφροδίτη . . .
- Ε !
- . . . (Δεν του μίλησε ο Ήλιος αλλά τον κοίταξε )
- Σοβαρά ?
- . . . (πάλι δε μίλησε αλλά μόνο κοίταζε)
- Η Αφροδίτα μου ?
- . . .
- Με ποιόν ?
- Με τον Άρη . . .
- Δεν είναι δυνατόν . . .
- Καλά, εσύ μη βάλεις και κανένα στοίχημα σε αυτό γιατί θα το χάσεις και λεφτά.
- Δε το χωράει το μυαλό μου λέμε
- Με τόσο κέρατο, τι άλλο να χωρέσει στο μυαλό σου ρε?
- Η Αφρόδω μου να μου ξηγηθεί έτσι ?
- Και συ μωρέ μάπα, την είχες στα ώπα ώπα , ας τις έριχνες και κάνα δυο χαστούκια να σού λεγα εγώ
- Δίκιο έχεις, μου τα έλεγε και ο Σάκης και δεν τον άκουγα. . .

Τα παίρνει στην κράνα ο Ήφαιστος, πάει σπίτι,
- Καλώς τον Τοτό μου, καλώς τον κουβαλητή μου
- . . .
Του βαλε η Άφρο να φάει, που να κατεβαίνει η μπουκιά
- Τι έχεις αγάπη μου ?
- Τίποτα μωρέ , δουλειά έχω, πρέπει να φύγω να πάω στη Λήμνο (τάχα μου τάχα μου)
- Τι να κάνεις ?
- Δουλειές , ασταδιάλα άμα πια.
- Και γω θα μείνω πάλι μοναχούλα μου ?
- Τι να γίνει μωράκι μου ? Ένα 24ωρο θα λείψω , δουλειές είπαμε.
- Καλά Τοτέ μου , αλλά μην μου αργήσεις !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-07, 20:56
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Ήφαιστος 3

Συνέχεια του από πάνω

Τα παίρνει στην κράνα ο Ήφαιστος, πάει σπίτι,
- Καλώς τον Τοτό μου, καλώς τον κουβαλητή μου
- . . .
Του βαλε η Άφρο να φάει, που να κατεβαίνει η μπουκιά
- Τι έχεις αγάπη μου ?
- Τίποτα μωρέ , δουλειά έχω, πρέπει να φύγω να πάω στη Λήμνο (τάχα μου τάχα μου)
- Τι να κάνεις ?
- Δουλειές , ασταδιάλα άμα πια.
- Και γω θα μείνω πάλι μοναχούλα μου ?
- Τι να γίνει μωράκι μου ? Ένα 24ωρο θα λείψω , δουλειές είπαμε.
- Καλά Τοτέ μου , αλλά μην μου αργήσεις !

Φιληθήκανε, έφυγε ο Ήφαιστος, δεν πρόλαβε να κλείσει την οξώπορτα, παίρνει τηλέφωνο η Άφρο τον Άρη.
- Έλα , ξεκουμπίστηκε, έχουμε ένα 24ωρο δικό μας
- Έφτασα . . .
Δεν θα δώσω λεπτομέρειες, όπως ξέρετε τα σόκιν τα παρακάμπτω , αλλά ο Άρης και ή Άφρο
βρέθηκαν γυμνοί στο κρεβάτι, αγκαλιά .Ο Ήφαιστος είχε φκιάξει ένα αόρατο δίχτυ, πατέντα για κερατάδες,
με το που ξάπλωσε το ζευγάρι , κλείνει το δίχτυ , παλεύανε και οι δυο τους να ελευθερωθούν , τίποτα.
βρε αμάν , το δίχτυ δεν άνοιγε με τίποτις αλλά άνοιξε η πόρτα και μπήκε ο Ήφαιστος τους κοιτάει . . .
- Φτου σου μωρή καριόλα
- Τοτέ μου , όχι , μη , δεν είναι αυτό που νομίζεις .
Και φώναξε πολλούς μαρτύρους και τους υπόλοιπους θεούς και τον Δία να δούνε , να τους κάνει ρεζίλι
και μετά τους έλυσε την παγίδα , και σπάσανε , η Άφρο ξαναπήγε στο πατρικό της στην Κύπρο και ο Άρης
ανέβηκε για Θράκη. Η Άφρο γέννησε ένα κωλοπαίδι, πειραχτήρι και ζιζάνιο ,ονόματι Έρως, που άλλοι λένε
ότι είναι του Άρη σπορά , άλλοι του Ήφαιστου, δεν είχανε και DNA εξετάσεις βλέπετε.

Να πούμε επίσης πως ο Ήφαιστος είχε και αυτός τις περιπετειούλες του. Όσο άσχημος και να είσαι
άμα έχεις πάει με κοτζάμ Άφρο μετά όλες οι υπόλοιπες γυναίκες έχουν αυτήν την ρημάδα την περιέργεια
και άμα έχουν περιέργεια τα θηλυκά ακόμα και οι ανάπηροι μπορούν να σκοράρουν.
Μια γκόμενα που είχε βγάλει λοιπόν ήταν η Αντίκλεια και κάνανε μαζί τον Περιφήτη που ήταν πολύ
τσογλάνι και έστηνε ενέδρες στους περαστικούς και τους σκότωνε με ρόπαλο κάπου στην Επίδαυρο
μέχρι που τον σκότωσε και αυτόν ο Θησέας.
Κατάφερε και την Καβειρώ που ήταν κόρη του Πρωτέα και κάνανε τρία παιδιά τους Κάβειρους
οι οποίοι στη Σαμοθράκη οργάνωναν τα Καβείρια μυστήρια που θα μιλήσουμε άλλη φορά για αυτά.

Συνεχίζεται. . .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-07, 20:46
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Η Αργοναυτική εκστρατεία .

Θα λέγαμε πως πρόκειται για το science fiction της εποχής , ένα ανεπανάληπτο γκρανγκινιόλ που συνδυάζει
περιπέτεια σε μυθικές χώρες της ανατολής, σεξ, βία, αναρχία, έρωτες, ατυχείς συγκυρίες, πλοκή επαναστατικό
παλμό, εργατικές διεκδικήσεις και φυσικά, τι άλλο, πολύ κέρατο. Αυτό το κέρατο ρε παιδιά στην ελληνική
μυθολογία δε λείπει από κανένα μύθο, τι πράγμα και αυτό. Τουλάχιστον τα λένε όλα στα ίσα και απροκάλυπτα.
Εδώ είναι και το μεγάλο μυστικό που κάνει την Ελληνική μυθολογία αχτύπητη και άπαιχτη.
- Ο τάδε έκανε αυτά τα βρόμικα , αυτά είναι τα άπλυτά του αυτά τα εξώγαμα και τόσα κέρατα έφαγε και το φχαριστήθηκε.
- Ο δείνα, ήταν κλεφτάκος, έκλεβε βόδια μετά ασχολήθηκε με το εμπόριο, μετά έγινε μαυραγορίτης , και παραλίγο τραπεζίτης
- Ο άλλος , ήταν μια χαρά παιδί, αλλά ,μόλις είδε την τάδε ομορφούλα, πήρε ανάποδες για το καλό του, και έκανε αυτά και αυτά
για να την πάρει. Μετά την βαρέθηκε, τον καταράστηκε η Αφροδίτη και έφαγε το βιός του πατέρα του με μια εταίρα, κουλουπου κουλουπου

Θερμοί και ερωτύλοι λοιπόν οι θεοί στην Μυθολογία γιατί αυτοί που τους έφτιαξαν ήταν εξίσου θερμοί και ερωτύλοι και γκομενιάρηδες
και τα θηλυκά δεν τα άφηναν σε ησυχία και έκαναν (και κάνουν) ακρότητες για ένα πήδημα και ας έβγαλαν το πρωί τα μάτια τους
με την σταρ ελλάς, άμα δουν καμιά και τους γυαλίσει το μεσημέρι, βουρ στο ψητό, και αυτά που λένε, "είμαι απλά ένα φίλος"
εγώ τα ακούω βερεσέ, τέσπα.
Μπορεί να φταίει το νερό και ο ήλιος, και οι τροφές. . . επειδή το καλοκαίρι κάνει πολύ ζέστη και ντυνόμαστε ελαφριά
και ιδρώνουμε και αλλάζουμε συχνά ρούχα, ε, πάνω στην αλλαγή εσωρούχων, το καλοσκεφτόμαστε, τσούπ , ότι αρπάξουμε . . .
έγινε το "κακό". Ε , και οι μύθοι, κάπου εκεί θα κινούνται.

Επιστρέφουμε στην Αργοναυτική .
Για να τα βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά πρέπει να καταγράψουμε μερικές μυθολογικές περιπετειούλες,μικρού μήκους,
που φαίνονται άσχετες μεταξύ τους αλλά αργότερα θα δέσουν με την διήγηση της Αργοναυτικής.
Θα κάνουμε και διάλειμμα για ποτό ή τσιγάρο για όσους /ες καπνίζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-07, 20:47
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ - ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ

Ιστορία νούμερο ένα


Γκομενιάρης δεν ήταν μόνο ο Δίας όπως είδαμε στην αρχή αλλά και το αδελφάκι του ο Ποσειδώνας .
(Οικογενειακό το είχαν το ξενοπηδείν ) Όπως επίσης , πρέπει να θυμάστε , ίσχυαν δύο ρητά στην
αρχαία Ελλάδα, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν όπως και "ΤΟ ΞΕΝΟΠΗΔΕΙΝ ΕΣΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ" αλλά
το δεύτερο διακτινίστικε από τις επίσημες ιστορικές και μυθολογικές σελίδες και τα κατέχουν
αυτά ΜΟΝΟΝ οι μυημένοι ιστοριοδίφες και οι γραμμένοι σε δωδεκαθειστικούς συλλόγους και μετά
στο παίζουν και "αρχαιόπληκτοι" και άντε τώρα εσύ, απονήρευτη σύζυγος ,μέχρι να πάρεις χαμπάρι
τι πάει και κάνει ο "δικός σου" στον Παρνασσό και στον Όλυμπο τα βράδια με την χλαμύδα του,
απ το κέρατο έχεις γίνει τάρανδος.

Ο Ποσειδώνας όμως ήταν και πάρα πολύ ζηλιάρης. Όλοι οι άνθρωποι που σχετίζονται με την θάλασσα
τον έχουν αυτό τον νταλκά. Πάνε στην Βραζιλία, για παράδειγμα , και βγάζουν τα μάτια τους με την
κάθε μια εκεί και άμα ξεμπαρκάρουν θέλουν να βρουν το έτερο ήμισυ σε κατάσταση "καλόγρια" που
βαράει μετάνοιες ,αδικαιολόγητα πρωί μεσημέρι βράδυ, και όχι σε κατάσταση "εταίρα" Κορινθιακού ρυθμού.

Βλέπει λοιπόν μια μέρα ο Ποσειδώνας, την Θεοφανώ παρακαλώ , που ήταν κόρη του βασιλιά Βισάλτη ,
(απ το Πετρίτσι ,περιοχή Σαντάνσκι) και εκεί που έπαιζε το κοριτσάκι με τις φίλες του, απονήρευτο
και απροετοίμαστο για να ζήσει την περιπέτεια της ζωής του, την αρπάζει απ τα μαλλιά που λέτε
(δεν ήταν και πολύ του σαβουαρ βιβρ ο Ποσειδώνας) και την σέρνει μαζί
του στο καταμαράν του.
- Βρε Ποσειδωνάκο μου, να πάρω μαζί μου και κάνα φουστανάκι, καμιά κυλόττα, κανα σουτιέν . . . Που με τραβάς έτσι . . .
- Δε θα σου χρειαστούν αυτά κορίτσι μου εκεί που θα πάμε . . . κουλάρισε.
- Που θα με πας ρε c ; Σε παραλία γυμνιστών ;
- Βγαλ’ το σκασμό μωρή, μη μιλάς και θα δεις, . . . ετοιμάσου .
- Έτοιμη είμαι , I think so . . .
και την πάει ρε παιδιά σε ένα νησάκι, τώρα που ακριβώς θα σας γελάσω, αλλά δεν ήταν Κυκλάδες πάντως
γιατί είχε και νερά πολλά και δέντρα και σκιά και κανένα ντιγκιντάγκα, καθόλου γκέιδες ,όλοι ήταν σερνικοί
και πολύ στρέιτ να πούμε και δε χαρίζανε κάστανα. Τι να κάνει η Θεοφανώ, βάζει τα μακριά της μαλλιά για σουτιέν,
αγόρασε και μια χαβανέζικη φούστα από άχυρα και περίμενε . . .
Αρχίσανε τις μαλαγανιές οι ντόπιοι με το κορίτσι την Θεοφανώ
- Φανή , θες μύγδαλα ; ρωτούσαν και ξαναρωτούσαν
- . . . (τσιμουδιά η Φανούλα, έβγαζε το σκασμό όπως διέταξε ο Ποσειδώνας )
- Φανή , θες να σε πάω βόλτα με την άμαξα
- Φανή να σε κεράσω ένα καφεδάκι
- Φανή να σε πάμε μια βαρκάδα ;
- Φανή να σου νοικιάσουμε και ένα ποδήλατο ;

Τα "παίρνει" ο Ποσειδώνας και σαν θεός που ήτανε τους πιάνει όλους τους κατοίκους του νησιού και τους
κάνει ζώα ,ένεκα που φοβήθηκε μην του κακομάθουνε την άβγαλτη Φανούλα , και επειδή ήταν και κυνηγετική
περίοδος πλάκωσαν κυνηγοί οπότε δεν αργεί ο Ποσειδώνας και τους μεταμορφώνει τους κυνηγούς σε λύκους.
Τρόμαξε ο Φανούλα , σου λέει :
- Τι είναι τούτος ρε ;; που έμπλεξα . . . , άμα δεν του "κάτσω" και δεν κάνω τα χατίρια θα με κάνει κάμπια στο τέλος . . .
Επειδή όμως η Θεοφανώ είχε κάποιες αντιρρήσεις σχετικά με την σεξουαλική ηθική ,
άβγαλτη γαρ , ο Ποσειδώνας την κάνει προβατίνα και αυτός γίνεται κριάρι
(τα συνήθιζαν αυτά τα κόλπα οι θεοί τότε ) και την αρχίζει στις "γρήγορες" , "ενωθήκανε"
το λοιπόν , η προβατίνα Θεοφανώ το μόνο που κατάλαβε ήταν ένα βάρος στο "σασί" της το
οποίο της έφυγε όταν γέννησε. Και τι γέννησε παρακαλώ ; τι άλλο θα μπορούσε να γεννήσει;;
Ένα κριαράκι μικρούλικο ιπτάμενο "διθέσιο" με χρυσόμαλλο δέρας που το χαρίσανε μετά στον Δία
για μια υποχρέωση (ρουσφέτι) που τους είχε βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -
ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ

Ιστορία νούμερο δύο


Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας βασιλιάς που τον λέγανε Αθάμα και παντρεύτηκε ένα σύννεφο ,
παρντόν, μια γυναίκα όμορφη, την Νεφέλη, με την οποία κάνανε δυο πολύ όμορφα τέκνα,
«ένα παιδί και ένα κορίτσι»που λένε και στη Μάνη, αλλά ο Αθάμας δεν ήταν Μανιάτης ήταν
απ την Βοιωτία παρακαλώ. Το παιδί το λέγαν Φρίξο και το κοριτσάκι Έλλη. Οι γυναίκες
στην ανατολή ήταν και μπελάς και εμπόρευμα φιφτι φιφτι αλλά στην πολιτισμένη Ελλάδα
ήταν κυρίως μπελάς και ευκαιριακά εμπόρευμα , (ογδόντα είκοσι) οπότε αν ο σύζυγος
έβλεπε πως η σύζυγος "δεν του κάνει" , απλά τις έριχνε ένα σουτ κόρνερ, όπως και
στο μουντιάλ, και την αντικαθιστούσε πάραυτα με συνοπτικές διαδικασίες, χωρίς να
μπλέκει με δικαστήρια διατροφές αποζημιώσεις τα οποία είναι τερτίπια που χαρακτηρίζουν
τον σημερινό "βαρβαρικό δυτικό πολιτισμό" που τα επινόησε.

Τρώει το σουτ της λοιπόν η Νεφέλη και την άλλη μέρα εμφανίζεται στο σπίτι κυρά
και αφέντρα η νέα σύζυγος η Ινώ. Μεγάλη σκρόφα η Ινώ , α πα πα πα , μακριά από μας ,
αν και κόρη του ιδρυτή των Θηβών Κάδμου ,ήταν και καραγκούνα ,δεν της έφτανε
που έγινε βασίλισσα ήθελε και να ξεφορτωθεί τα παιδιά της πρώην .
- Στου διάουλου να πατ’ (έλεγε στα παιδάκια )
- Μα γιατί καλέ (απαντούσαν τα χρυσά μου)
- Τουν κακουχρονουνάχιτε
(ήταν λίγο οπαδός της "Ερασμιακής" προφοράς, το κουσούρι αυτό το άρπαξε απ την θεία της την Ευρώπη)
- Μα τι κακό σας κάναμε κυρία Ινώ ; ;
- Α που νάχιτε το τρισανάθεμα ναχιτε παλιούπιδα , εσείς τα φταίτ’ ούλα . . .

Άκρη δεν έβρισκες μαζί της που ήταν πολύ διαολεμένη γυναίκα , έκανε τον Αθάμα ηφαίστειο
να αποκληρώσει τα παιδιά και να αναγνωρίσει μόνο τα δικά της αλλά ο Αθάμας τίποτα.
Την έγραφε κανονικά. Η Ινώ ,όμως την έκανε την βρομοδουλειά της. Πήγαινε κρυφά τη νύχτα στις
αποθήκες και έψηνε τους σπόρους του σταριού και τους έκανε "στείρους" οπότε ,έσπερναν οι
Θηβαίοι αγρότες και καρπός δεν έβγαινε,αφού ο ψημένος και "στείρος" σπόρος δεν ξεχωρίζει
με γυμνό μάτι από τον κανονικό, έπεσε το λοιπόν μεγάλη πείνα στην Θήβα και κανείς
δεν ήξερε που οφειλόταν αυτό το κακό.

(Τότε, ή φύλαξη του σπόρου για την επόμενη χρονιά ήταν ευθύνη του βασιλιά ,για αυτό
είχαν μεγάλες αποθήκες, και έδινε τον σπόρο στους υπηκόους του όταν ήταν η κατάλληλη εποχή
ενώ σήμερα ,αυτή η ευθύνη μεταβιβάστηκε στις πολυεθνικές και δεν βρίσκεις κανονικό σπόρο
ούτε για δείγμα που λένε, ούτε για μια ντοματούλα ούτε για ένα αγγουράκι να φυτέψεις ,
όλα μεταλλαγμένα είναι , τεσπα )

Έστειλε ο Αθάμας ανθρώπους για χρησμό και η Ινώ ,παρά την επικοινωνιακή δυσκολία
που είχε, κατάφερε να αλλάξει τον χρησμό σε βάρος του Φρίξου και Έλλης.
- Ε ψιτ , νεαρέ (φωνάζει η Ινώ έναν νεαρό με αρκετή μετριότητα στον εγκέφαλο)
- Μαστα
- Απ π έρχουσε ; ;
- Από το μαντείο κερά Ινω , το κούριερ είμαι .
- Α του κούριερ ! , φερ ιδού του χρησμού κι παρ αυτού να δώσεις του Αθάμα
- Μα . . .
- Πάρ’ κι μια λύρα για το κόπσου , και τσιμδιά
- Μα . . . δε ξέρω να παίζω μουσική
- Δεν είν τέτοια λύρα βρε μπουμπούνα , Αγγλίας είν , (τότε μόλις είχανε πρωτοβγεί)

Ανοίγει τον χρησμό ο Αθάμας και διαβάζει "Να θυσιάς τα πιδιά ς τα παλιούπιδ να βλαστης η γης"
έτσι έπεισε τον Αθάμα η Ινώ πως αν θυσιάσει τα παιδιά του θα ξαναβλαστήσει η Θήβα .
(τέτοιος μούσχαρος ήταν και αυτός όπως καταλάβατε )

Ενώ τα πήγαιναν τα παιδάκια για το δημοτικό σφαγείο Λιβαδειάς, επενέβη ο Δίας που δε
μπορούσε να βλέπει βασιλιάδες μπαγλαμάδες να μην έχουν βούληση σθένος και ικανότητες να
κυβερνήσουν αλλά να πέφτουν θύμα της κάθε Καραγκούνας, ε , δίνει στην Νεφέλη
το ιερό χρυσό Κριάρι του, αυτή επιβιβάζει τα παιδιά της (για αυτό ήταν διθέσιο) και τα
στέλνει σε άλλους τόπους να σωθούν απ την Ινώ. Το ιερό κριάρι ,είχε χρυσό δέρμα ,ήταν ένα
είδος διθέσιου ελικοπτέρου, να πούμε, με τουρμπίνες της αεροφλότ, και απογειώθηκε προς
Ναγκόρνο-Καραμπάχ . . . Στο δρόμο όπως πήγαινε το κριάρι ελικόπτερο, κάποιος ατζαμής
του βγήκε από στενό, πατάει απότομο φρένο ο Φρίξος , η Έλλη δεν είχε βάλει την ζώνη της,
πάρτην κάτω, πέφτει το κοριτσάκι στη θάλασσα και από τότε ονομάστηκε το θαλάσσιο πέρασμα
Ελλήσποντος.

Και για να το ερμηνεύσουμε και λίγο το στόρι, Νεφέλη είναι το σύννεφο ,κριάρι το σύννεφο
της βροχής, η Έλλη είναι η αστραπή που βγαίνει απ το σύννεφο και πέφτει και ακούγεται η βροντή ,
το σύννεφο διαλύεται απ τον Ήλιο και τα βαρομετρικά ταξιδεύουν πάντα προς τα ανατολικά .
Φρίξος είναι η βροντή, το ταρακούνημα . ο Ποσειδώνας είναι ο ωκεανός που από κει πηγάζουν
τα πρώτα σύννεφα ,Αυτά λένε οι γραμματιζούμενοι που είναι και πολύ ψαγμένοι αλλά και απ την
φαντασία των ελλήνων σου φεύγει η μαγκιά .Πως τα φέρνουν πως τα πλέκουν , παντρεύουν τα
θεολογικά με τα ιστορικά και με τα μυθολογικά και δεν τους φτάνει κανείς .Ο Φρίξος λοιπόν ,
φτάνει στην Κολχίδα , παντρεύεται την Χαλκιόπη ,την κόρη του βασιλιά Αιήτη , και καλοπέρναγε
αφού φυσικά είχε παραδώσει στον βασιλιά και το χρυσόμαλλο δέρας
(δηλαδή το έσφαξε το κριαράκι το δέρμα του) αλλά και όλα τα πολύτιμα δώρα απ την Ελλάδα .
Χαλκιόπη ,για να ξέρετε ,είναι η χάλκινη φωνή της βροντής , η φάτσα της. Ο βασιλιάς Αιήτης ,
διορίζει ένα δρακάκι να φυλάει το χρυσόμαλλο δέρας , από τότε σε όλα τα παραμύθια οι δράκοι
πάντα κάτι φυλάνε και τα παλικάρια τους ξεγελάνε και παίρνουν το πολύτιμο αντικείμενο
που πολλές φορές είναι η καρδιά μια ομορφούλας. (Δράκος εκ του δέρκομαι = παρατηρώ βλέπω )
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-07, 20:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -

ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ

Ιστορία νούμερο τρία



Μια φορά και ένα καιρό ήταν ένας βασιλιάς που τον λέγαν Φινέα Αυτός ήταν γιος
του Αγήνορα και είχε δυο αδελφάκια την Ευρώπη και τον Κάδμο. Την Ευρώπη την
είχε κλέψει ο Δίας και της ξηγήθηκε "αλμυρό φιστίκι" είπαμε, το "ξενοπηδείν εστί φιλοσοφείν"
και έκτοτε αγνοείτο η τύχη της. Ο Φινέας ,που ήταν βασιλιάς των Φοινίκων, δε τα γουστάριζε
και πολύ αυτά τα καμώματα
- Ρε , και να μου κλέψουν την αδελφούλα μου και να μου την απαφτώσουν και να μου την
βάλουν πάνω σε αεριωθούμενο ταύρο;;, για όνομα του θεού (ποιανού θεού, μη με ρωτάτε)
Ξεκινάει το λοιπόν να την βρει και να αποκαταστήσει την οικογενειακή τιμή αλλά δεν μπόρεσε
να ξεπεράσει τον Βόσπορο στην Θράκη (προσέξτε σύμπτωση ,εκεί που είναι το όριο Ασίας και Ευρώπης)
και τι κάναν τότε οι λεβέντες άμα δε μπορούσαν απ την τεμπελιά να συνεχίσουν ; ;
Μέναν εκεί και έβρισκαν και καμιά γκόμενα να περνάν την ώρα τους .
Ο Φινέας τα έφτιαξε με την Κλεοπάτρα που ήταν κόρη του Βορέα και είχε και δυο αδελφάκια ,
τον Ζήτη και τον Καλάι που ήταν συμμαθητές στο Λύκειο με τον Ιάσονα και έκαναν μαζί
κοπάνες απ το σχολείο.(Να τα θυμάστε αυτά τα δυο ονόματα , θα τα ξανασυναντήσουμε)
Ο Φινέας βαρέθηκε την Κλεοπάτρα , την έστειλε αδιάβαστη στον μπαμπά Βορέα , και
παντρεύτηκε την Ιδαία η οποία Ιδαία μισούσε τα παιδιά της Κλεοπάτρας και όλη μέρα
είχανε στο σπίτι επεισόδια και σπασίματα και τα γνωστά .
(Όπως και η Ινώ μισούσε τον Φρίξο και Έλλη )
Γενικά , αυτό το σενάριο, με δυστυχισμένα παιδάκια, που μεγαλώνουν με βάσανα μέσα
σε ένα σπίτι με εχθρική μητριά , έπαιζε και παίζει πολύ .
Ο Φινέας παρότι ήταν σπουδαίος μάντης και με πολλά χαρίσματα από τον Φοίβο Απόλλωνα ,
από οικογενειακό προγραμματισμό και διαχείριση ήταν σκράπας. Ο Δίας τον εγκατέλειψε,
τον τύφλωσε και τον παρέδωσε στις Άρπυιες (από το ρήμα "αρπάζω") οι οποίες ήταν κάποια
φτερωτά τερατάκια που του έτρωγαν το φαΐ . Σύμφωνα με τους γραμματιζούμενους
οι Άρπυιες συμβολίζουν τις ακρίδες και κάποιοι άλλοι γραμματιζούμενοι διαφωνούν
και λένε πως είναι οι κακομαθημένες κόρες του Φινέα που δεν τον άφηναν σε ησυχία
και του τα "τρώγαν" όλα . Τώρα, γιατί το θεωρούν διαφωνία αυτό εγώ ακόμα δε το κατάλαβα,
τι ακρίδες, τι κακομαθημένες κόρες, το ίδιο και το αυτό είναι, τις ίδιες ακριβώς
ζημιές παθαίνει το σπιτικό τεσπα .
(Και ίσως οι "κακομαθημένες κόρες" να είναι και πιο καταστροφικές, να έχουν ένα προβάδισμα )

Παρόλα αυτά ο Φινέας ήταν σπουδαιότατος μάντης και θα μας χρειασθεί να τον θυμόμαστε
για την συνέχεια τις Αργοναυτικής εκστρατείας . Παίζει σημαντικό ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-07, 20:50
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -

ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ

Ιστορία νούμερο τέσσερα


Μια φορά και ένα καιρό ήταν ένας Θεός που τον λέγαν Αίολο (των ανέμων)
Αυτός ,αφού γέμισε την περιοχή της Θεσσαλίας μπασταρδάκια , είχε κάνει
και δυο εγγονάκια , τον Αίσονα και τον Πελία. Ο Αίσονας ήταν βασιλιάς
της Ιωλκού (σα να λέμε Βόλος, για να μη μπερδεύεστε με τα πολλά ονόματα)
αλλά ενώ ήταν καλός και ξηγημένος βασιλιάς δεν είχε όμως καλές σχέσεις
με την ΕΠΑΕ και τις "παράγκες" και την ΓΟΥ ΓΟΥ Α (γενική γραμματεία Αθλητισμού ντε )
και δε μπόρεσε ποτέ του να ξεκολλήσει την Νίκη Ιωλκού απ την Γ εθνική ενώ
η μισητή ΑΕΛ ,λίγα χιλιόμετρα παραπέρα , είχε πάρει και ένα πρωτάθλημα στην Α.
Οι κάτοικοι δεν το άντεχαν αυτό. Ήταν το χειρότερο που μπορούσαν να πάθουν .
Στα καφενεία , στις ταβέρνες , στους δημόσιους χώρους μόνο για αυτό
μιλούσαν και αισθάνονταν ένα τεράστιο βάρος να τους πλακώνει ψυχολογικά.
Ο ετεροθαλής αδελφός του Αίσονα , Πελίας , έπιασε τον παλμό του λαού ,
και πραξικοπηματικά, πήρε την εξουσία υποσχόμενος στον κοσμάκη καλύτερες
μέρες για την Νίκη Ιωλκού με καινούργιο γήπεδο και πρωταθλήματα , αλλά ζητούσε
μια πίστωση χρόνου μέχρι να δέσει η ομάδα. (τα ίδια λένε ακόμα και σήμερα
οι αετονύχηδες , τα λαμόγια του ποδοσφαίρου) . Αυτά τα εμπνεύστηκα από τον
σπουδαίο εκκολαπτόμενο νεοέλληνα φιλόσοφο Κωστή Ραπτόπουλο τον αλωπεκή του 955 fm αθλητικού μετρόπολις.
(Όσοι είσαστε από Θεσσαλονίκη και ακούτε 955 τα βράδια καταλάβατε,
οι άλλοι σκεφτείτε εκείνον τον Τσουκαλά του Ολυμπιακού, κάπως έτσι. . . )

Ο Αίσονας πήρε τον γιόκα του Ιάσονα και τον έστειλε στο Πήλιο , στον
Κένταυρο Χείρωνα για εκπαίδευση στα εκπαιδευτήριά του (σύστημα "Αχιλλέας")
αλλά και για να γλιτώσει απ τον κακό Πελία που τον είχε στο μάτι να τον καθαρίσει.
Ο Ιάσονας μάθαινε από όλα ,είχε και τις δυο παστρικές Φιλύρα και την Χαρικλώ,
όπως και ο Αχιλλέας, για να αποφευχθούν "ατυχείς" συγκυρίες με τα γούστα .
Γιατί ήταν πολύ επιρρεπείς οι αρχαίοι σε αυτά . Και κοτζάμ Αχιλλέας είχε μια
φιλική σχέση με τον Πάτροκλο που ,εμένα, δε μ’ αρέσει καθόλου εδώ που τα λέμε .
Πολύ ύποπτα πράγματα μου φαίνονται όλα αυτά σας λέω , όχι ξεκάθαρα.
Ακούς εκεί , δυο λεβέντες ίσα με εκεί πάνω , σαν τα κρύα τα νερά , να κλειδώνονται
μόνοι τους με τις ώρες στην σκηνή τους , να κατεβάζουν και τα στόρια
και να "μιλάνε " χωρίς να έχουν γυναίκες μαζί τους . . . Και τι λέγανε
παρακαλώ τόσες ώρες ; ε ; τι λέγανε ; ;
Ευτυχώς που ήρθε ο Χριστιανισμός και μας έσωσε δηλαδής και αυτά τα
αμαρτήματα τα έχει επωμισθεί ο κλήρος .

Ο Ιάσων έγινε που λέτε ,ένας παίδαρος , να τον βλέπουν οι κοπελιές και να
παθαίνουν ντελίριο Μπρατσαράς ψηλός , με κάτι πλατάρες , δικέφαλους τρικέφαλους
τετρακέφαλους γλουτιαίους ηβικούς και κοιλιακούς. Απ όλα είχε το παιδί και με πλεόνασμα .

Ο Πελίας πάντα είχε τον καημό μην του φάει την εξουσία ο ανιψιός του Ιάσονας και ποτέ
δεν ησύχαζε .Μια μέρα έστειλε για χρησμό ,στο μαντείο, να ρωτήσει να μάθει
από τι κινδυνεύει . Πήγε ο ίδιος . Σίμωσε τον οβολό του ,μπόλικο χρήμα , όχι τσιγκουνιές ,
και περίμενε την Πυθία να μαστουρώσει και να του πει .
- Θα χάσεις την ζωή σου και τον θρόνο σου από κάποιον απόγονο του Αιόλου .
- Τώρα . . . μας φώτισες και συ
- Γιατί καλέ ; ;
- Τι να σου τώρα μωρή Πυθία , μ τόσα μούλικα απ τον Αίολο στην Θεσσαλία , ζήτω που καήκαμε . . .
- . . . (μαγκώθηκε η Πυθία )
- Αυτό δεν πιάνεται για χρησμός ρε ,τζάμπα η μαστούρα . . . (και χτυπάει το χέρι στο τραπέζι .
- Τι να σου κάνω . . . ;
- Τίποτα πιο συγκεκριμένο δεν έχει το καζάνι να μου πεις ; ;
- Δε βλέπω τίποτα άλλο ρε Πελία μου . . . , δε μπορώ σήμερα , ίσως μια άλλη φορά , συγνώμη κι όλας .
- Τα λεφτά μου πίσω τώρα , αι στα διάτανο . . .
- Ηρέμησε Πελία μου . (ΦΡΟΥΡΟΙΙΙΙΙ ! ! ! , τον από μηχανής θεό γρήγορα , κινδυνεύω . . . - ταυτόχρονα ειδοποιούσε την υπηρεσία ασφαλείας)
- Άκου κει "δε μπορώ σήμερα" , το παραδάκι το μπόρεσες όμως μωρή ξεφτιλισμένη. . . (Έξω φρενών ο Πελίας )
- Πως κάνεις έτσι μωρέ και συ ; σίμωσε στο δίσκο ξανά κάνα καλό χρυσαφικό να μαστουρώσω πάλι και να στα πω όλα
- ΟΛΑ ; ;
- Με το νι και με το σίγμα..
- Άντε να δούμε , (ρίχνει ένα μονόπετρο στο δίσκο ο Πελίας ) αλλά το νου σου , μην ακούσω πάλι καμιά σαχλαμάρα
- Α. . . . να το μωρέ , θα είναι μονοσάνδαλος ο λεγάμενος . Θα σου πάρει το θρόνο ο ένας με το ένα σανδάλι.
- Μονοσάνδαλος ; ; το "κουτσό" θα μου παίζει ;
- Αυτό δεν το ξέρω , εκτός αν ξανασιμώσεις
- Να μου λείπει .

Μια μικρή παρένθεση .
Έτσι που λέτε , τα μαντεία τα "πιάνανε χοντρά " και μετά σου λέγανε περίπου ότι
ήθελες να ακούσεις και στο λέγανε και με "μαντικό" τρόπο (τρομάρα τους) ώστε να
μπορείς να ερμηνεύσεις κατά το δοκούν .Άντε τώρα εσύ, να εξηγήσεις στον ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ,
ότι είναι και πολύ μάπας δηλαδή με αυτά που κάθεται και γράφει στην ιστοσελίδα του ,
ότι και καλά ο Άγιος Αθανάσιος , εκεί που έψαχνε , βρήκε όλος τυχαίως διερχόμενος
ένα χρησμό του μαντείου των Δελφών ,που προφήτευε ,άκουσον άκουσον ,την έλευση του Ιησού . . .
«και το όνομα της μητέρας του Μαρία»
Εμ , και ανύπαρκτοι οι θεοί του δωδεκάθεου και "τα πιάνανε" στα μαντεία και ναούς τους
οι εκπρόσωποί τους , αλλά και αξιόλογοι και προφητικοί όσοι χρησμοί περί έλευσης Ιησού
και Χριστιανισμού ειπώθηκαν ; Γίνεται αυτό ρε παιδιά ; ; Όχι πες τε μου γίνεται ; ;
Και ανύπαρκτος και ιδιοτελής αλλά και πρόστυχος ; Ψεύτικος θεός με αληθινούς χρησμούς .
Ε, όχι , αυτό δε γίνεται !! Διαλέξτε .
(όσοι δεν έχετε παρακολουθήσει κάποιο άλλο σχετικό τοπίκιο στη θεολογία δε θα πολυκαταλάβετε τι λέω)

Επιστρέφουμε στην Ιωλκό που ο νοστιμούλης Ιάσων , κατεβαίνει απ το βουνό να
πάει στο πανηγύρι , και περνώντας τον ποταμό Άναυρο , χάνει το σανδάλι του .
Με το άλλο σανδάλι μόνο , κατεβαίνει το βουνό σε στυλ καγκουρό και φτάνει στο
κέντρο της πόλης , ο Πελίας τον αναγνωρίζει αλλά δεν μπόρεσε να τον στείλει
στα τσακίδια γιατί τόσα χρόνια είχαν περάσει και η ποδοσφαιρική ομάδα ,Νίκη Ιωλκού ,
είχε πέσει στην Δ κατηγορία και κινδύνευε κιόλας αντί να ανέβει.

- Ποιος είσαι του λόγου σου ;
- ο Ιάσων , ο γιος του Αίσωνα , ξαναγυρίζω στην πατρίδα για να πάρω πίσω την
παλιά δόξα του μπαμπά μου (καλά όσα έμαθε στο βουνό αυτό το παιδί απ τον Χείρωνα,
αλλά δεν έμαθε το βασικότερο που είναι το να κρύβει λόγια)

Ακούει τα καθέκαστα ο Πελίας και του λέει
- Κύριε , αν κάποιος ήθελε να σε φονεύσει , τι θα έκανες ;
- Θα τον εφόνευα πρώτος
- Και αν αυτός είναι συγγενής σου ;;
- Ωχούυυ ,μη με σκοτίζεις και πολύ ρε μεγάλε . . . Δώσε μου ότι μου ανήκει μη γίνει εδώ το "ελάτε να δείτε"
- Τι λες ρε , έχει και άλλους έξυπνους σαν εσένα η μάνα σου ; ;
- Θείε , μη μου κάνεις μαγκιές εμένα , γιατί μπροστά σου έχεις αυτόν που θα σε καθαρίσει , τάδε έφη μαντείο
- ΟΚ , να στα δώσω , αλλάααα , χτές έβλεπα ένα όνειρο ,
- Ε ! και ;
- Οι θεοί μου είπαν να φέρω το χρυσόμαλλο δέρας
- Και μετά ξύπνησες . . . και ήσουν ξεσκέπαστος . . . ;
- Όχι ρε , επειδή εγώ δε μπορώ , να πας εσύ πουλάκι’ μ .
- Καλά ρε Πελία , εσύ είδες το όνειρο , εγώ θα πάω ; ;
- Εμ ποιος ; εγώ ; Το όνειρο ήταν ξεκάθαρο θεϊκό μηνύματα .
- Ρε Πελία , δε το κόβεις το βραδινό φαγητό αφού σε πειράζει κιόλας .
- Αι σιχτίρ κωλόπαιδο, τράβα φέρε το χρυσόμαλλο ,θεϊκές εντολές είναι αυτές και ας τα πολλά λόγια .

Το σκεπτόταν που λέτε ο Ιάσων , εκεί που καθόταν περνάει από μπροστά του μια γριά , η Ήρα μεταμφιεσμένη
- Να πας γιόκα μου , καλό θα σου κάνει ένα ταξιδάκι .
- Αι πνίξου και συ μωρή κωλόγρια , . . .

Μετά περνάει η Αθηνά , η θεά της σοφίας και της νοημοσύνης
- Να πας παιδάκι μου , θα μάθεις πολλά , θα γίνεις σοφός θα θα θα , ο πηγαιμός για την Κολχίδα (πως λέμε Ιθάκη)
- Μωρή αι σιχτίρ και σύ , που θέλετε να με εξορίσετε , εκεί έχουν πόλεμο λέμε . make love not war !

Μετά περνάει και η Αφροδίτη
- Βουρ λεβέντη’ μ στο ψητό , θα περάσεις καλά από δικής μου απόψεως ,γιου νόου , στο εγγυούμαι εγώ ,
δε θα μετανιώσεις. . .
(και του κλείνει ναζιάρικα το μάτι με πονηρό ερωτιάρικο χαμόγελο του δείχνει και λίγο μπούτι)
Αυτό ήταν ρε παιδιά , με την Αφροδίτη μπήκε στο νόημα ο Ιάσων , του διαλύθηκαν οι αναστολές και
τα ξέχασε όλα ,και τους πολέμους και τις θάλασσες και τις κακουχίες και σε λίγη ώρα είχε βγάλει
ανακοίνωση σε όλη την Ελλάδα πως έψαχνε για πλήρωμα ικανά παλικάρια .

Εδώ κάνουμε διάλειμμα για ένα brain storm, τσιγαράκι όσοι καπνίζουν ,και μια βουτιά στη θάλασσα
εγώ και επιστρέφω στο laptop δριμύτερη.(edit, όταν τα έγραφα ήταν κατακαλόκαιρο σε κάμπινγκ στη χαλκιδική)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-07, 20:55
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -

ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ

Βγάζει προκήρυξη ο Ιάσων : ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ , ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΔΕΡΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΩΛΚΟΥ ΣΤΗΝ ΙΩΛΚΟ

Η ανεργία ήταν μάστιγα εκείνη την περίοδο και πολύς κόσμος από όλη την Ελλάδα ήρθε με προθυμία
Πρώτος και καλύτερος ο Ηρακλής , λείπει ο Μάρτης απ την σαρακοστή ; ; ο δεινός μουσικός Ορφέας
με τις κιθάρες του ,Τα παιδιά ομελέτα ,δηλαδή οι Διόσκουροι κ.κ. Κάστωρ και Πολυδεύκης απ την
Πελοπόννησο , (γιατί τους λέω ομελέτα θα το εξηγήσω σε άλλο ποστ)
ο Ζήτις και Κάλαις που είδαμε παραπάνω , ο Ίδμωνας που ήταν ένα γενναίο κοπέλι απ την Κρήτη ,
ο Τίφυς , ένας ολυμπιονίκης δρομέας , είχε τρέξει και είχε πάρει το αργυρό μετάλλιο
(λεπτομέρεια :δύο μόνον είχαν τρέξει συνολικά σε εκείνη την κούρσα ) ,
ο Κουτσουρκλής , τρανός θαλασσόλυκος γιος σπουδαίου καλλιτέχνη, ο Αγκαίος , σπουδαίος γεωγράφος ,
κάτι παιδαρέλια απ την Μυτιλήνη , κούροι απ την Αθήνα , να μην πολυλογώ απ όλες τις πολιτείες
τα καλύτερα παιδιά. Η Αργώ , έτσι το λέγαν το πλοίο που σημαίνει γρήγορο , ταχύ ,
ήταν το πρώτο καράβι που ήταν μακρόστενο και όχι κοίλο ,όπως τα κατασκεύαζαν μέχρι τότε,
με υπερσύγχρονα μέσα , ραντάρ , σονάρ , μεγάλο βεληνεκές , λεπτομέρειες πολλές μη με ρωτάτε ,
ναυπηγός δεν είμαι πάντως ήταν μια καινοτομία το παπόρι αυτό και βάλανε το χεράκι τους και
οι θεοί για να φτιαχτεί.
- Διαλέξτε και ένα αρχηγό για να μη τσακωνόμαστε , λέει ο Ιάσων
- Ο Ηρακλής αρχηγός , φωνάξανε όλοι . . .
- (όχι αυτός ο τσόγλανος , θα μας σκίσει στην αγγαρεία , σκέφτηκε ο Ιάσων )
Σηκώνεται ο Ηρακλής , κάνει μια χειρονομία που, αν ήταν σε γήπεδο θα είχε φάει κόκκινη,
και τους λέει ευγενικά να πάνε να πνιγούν γιατί ήταν ήδη πάρα πολύ μπαϊλντισμένος απ τον
Ευρυσθέα και τους άθλους και ήθελε να κουλάρει λίγο.
- Ο Ιάσων τότε , αυτός κάνει τη δουλειά , αυτός αρχηγός . . .
- Έγινε . . .παμψηφεί ο Ιάσων.

Ξεκινάει το παπόρι , τραγούδαγαν τα ελληνόπουλα , το άνθος της Ελλάδας
«άσπρα καράβια τα όνειρά μας» το «ντιρλαντά ντιρλανταντά»
που τα ακομπανιάριζε ο Ορφέας (ο οποίος γλίτωνε την κωπηλασία παίζοντας μουσική )
και άλλα παλιά σουξέ και πηγαίνανε μια χαρά μέχρι που καταλάβανε το λάθος τους ,
είχανε ξεχάσει το βασικότερο. Δε πήραν μαζί τους κανένα θηλυκό . . .
(Η Αταλάντη, η μόνη γυναίκα στην Αργώ ήταν άστα να πάνε, δε την υπολογίζανε)
- Και τι κάνουμε τώρα καπετάνιε ;
- Σκάσε και τράβα κουπί ρε , μου ήθελες και Κολχίδα τρομάρα σου . . .
Αρχίσανε τα πονηρά χαμόγελα κουλουπού κουλουπού (τα είπαμε αυτά για τους αρχαίους και τις ευαισθησίες τους)
και αφού πλησίασαν κοντά στην Λήμνο , αποφάσισε ο αρχηγός εκτάκτως να αλλάξουν πορεία και να πιάσουν Μυρίνα
- Γιατί καπετάνιε στρίβουμε για Μυρίνα αφού η Κολχίδα είναι αλλού ;;
- Ρωτάς κιόλας ρε γκαβέ ;
- Δια το πονηρόν ;
- Εμ γιατί ρε ; μήπως έχεις καμιά καλύτερη ιδέα ;

Πριν λίγο καιρό όμως , είχε γίνει ένα επεισόδια στη Λήμνο. Οι κυρίες της Λήμνου
θυσίασαν στους θεούς αλλά ξέχασαν να θυσιάσουν και στην Αφροδίτη .
Αυτά παθαίνεις με τον πολυθεϊσμό, μπερδεύεσαι, ξεχνάς, όλο και κάτι θα πάει στραβά,
όλο και κάποιος θα παρεξηγηθεί.
- Βρε καρακαλτάγκες, με αγνοήσατε, τώρα θα σας δείξω εγώ . . . (είπε η Άφρο )
Και τις έκανε να σκυλοβρομάνε από στάδια μακριά , ούτε άντρας μπορούσε να ζυγώσει
ούτε μύγα απ την βρώμα . Οι Λήμνιοι αρσενικοί αντέδρασαν εισάγοντας θηλυκά απ το ανατολικό μπλοκ
και οι Λήμνιες αντέδρασαν και τους κατέσφαξαν όλους , έτσι λέει η μυθολογία ρε παιδιά ,
δε φταίω εγώ, πάντως καταφθάνουν οι Αργοναύτες στη Λήμνο και από κει που είχαν όρεξη για
σούξου μούξου, μόλις αντικρίζουν τις Λήμνιες μουρλαθήκανε. Μόλις είδανε τους αρσενικούς
οι Λήμνιες φωνάξανε σαν ξελιγωμένες . . .
- Κορίτσια , οι αργοναύτες . . . Ξεζουμίστε τους . . .

Οι Αργοναύτες όμως . . . κάγκελο στο μουράγιο . Πολύ μπόχα ρε παιδιά , σαν συνασπισμός
βυρσοδεψείων και χειρότερα .

- Και τώρα ; Τι κάνουμε καπετάνιε ; (Ρωτάει ο Κάστωρ) , αυτές σκυλοβρομάνε . . .
- Ξέρω και γώ ; (λέει ο Εύρητος)
- Μάγκες , πόσο σαπούνι πήραμε μαζί μας ; ; Ρωτάει με αγωνία ο Ιάσων τον Πολυδεύκη .
- Τρία κιβώτια αφεντικό , γιατί ρωτάς ;
- Φέρτα
- Όλα ;
- Κι ΑΝ θα μας φτάσουνε να λες, τόση μάκα ρε παιδάκι μου, μέχρι και λίπασμα στο θεσσαλικό κάμπο μπορείς να το ρίξεις .
- Δίκιο έχεις, οι ψείρες στα μαλλιά τους είναι απόρθητα κάστρα .
Και αφού πέρασαν από υγειονομικές εξετάσεις και τους εξήγησαν τα πλεονεκτήματα του
σαπουνιού και ότι τώρα έχουν βγει και τα σαμπουάν και τα αφρόλουτρα, άρχισαν τα πανηγύρια,
σε λίγες μέρες, άλλος αργοναύτης σερνόταν, άλλοι κούτσαιναν ,άλλοι είχαν χάσει τα λογικά τους,
άλλοι έτρεμαν , έχασαν κιλά , λεπτομέρειες δε λέω , δεν είχα ποτέ σκοπό
να γράψω σενάριο για ταινία πορνό με ομαδικό σεξ . Τέσπα .
Γέμισε και Λήμνος μούλικα και πέρναγαν οι μέρες ώσπου ο Ηρακλής, ο μόνος που δεν συμμετείχε,
έβαλε τις φωνές.
- Ρε παιδιά, τι θα γίνει με την πάρτι σας ; Για άλλη δουλειά ξεκινήσαμε και σεις το ρίξατε στο πονηρό . . .
- Και τι είσαι εσύ ρε ; Ρωτάει ένα Αργοναυτάκι, αμούστακο που όμως είχε μπει στο νόημα .
- Εγώ είμαι ο σοβαρός και ο εργατικός ,
- Τρέχα φέρε μου τότε ρε εργατικέ ένα σαμπουάν με κοντισιονέρ ,αυτό το δύο σε ένα, να την ξαναπλύνω αυτήν.
Αυτό ήταν , ξεχείλισε το ποτήρι μόλις τα άκουσε αυτά ο Ηρακλής και βάζει τις φωνές .
- Άμα δε μπαρκάρεται σε δυο ώρες θα κατέβω να σας αρχίσω στις φάπες όλους σας. (είπε δυνατά)
Χωρίς πολλά λόγια, τα χρειάστηκαν οι Αργοναύτες, μπήκαν στην Αργώ και πήραν απόπλου.

Επόμενος σταθμός η Σαμοθράκη , τίποτα σπουδαίο ,νέκρα που λένε , κάτι Καβείρια μυστήρια που
δεν ξέρουμε τι ακριβώς γινόταν εκεί μέσα γιατί ήταν μυστήρια (άμα ξέραμε τότε δεν θα ήταν
και μυστήρια , θα ήταν πανηγύρι) και έτυχε και μια συναυλία από ρειβερς, κάτσανε κάνα δυο μέρες
οι Αργοναύτες, φάγανε τα ψαράκια τους και αναχώρησαν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-04-07, 20:56
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΩ -

ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ

Επόμενος σταθμός , η χώρα των Δολιόνων. Εντός του Ελλήσποντου . Βασιλιάς ο Κύζικος ,
νιόπαντρος ,στο μήνα του μέλιτος , είχε πάρει την Κλειτία , εκεί περάσανε καλά οι
Αργοναύτες , τους πήγε και ένα τουρ ο Κύζικος στα πέριξ δεν έγινε τίποτα το συνταρακτικό ,
κάτι ψευτογίγαντες ρίχνανε πέτρες στο καΐκι , ο Ηρακλής είχε μείνει μόνος εντός του σκάφους και
βγαίνει έξω σιγά σιγά, πιάνει ένα γίγαντα απ το λαιμό

- Ρε παλιοκερατά ,εσύ πετάς τις πέτρες στο καΐκι μου ; ;
- Ωχ , ξέρετε . . . ,
- Ξεράδια και παλούκια , γιατί οι πέτρες ρε ;
- Εμείς . . . εγώ δηλαδή , . . . δεν ξέραμε . . . νομίζαμε . . .
- Τι νομίζατε ρε ; λέγε
- Να , πως ήταν ασφαλισμένο . . . στο Ν.Α.Τ.
- Άστα αυτά τα ρε ,
και του ρίχνει ένα κροσέ ο Ηρακλής που δεν έπαιρνε από λόγια, πάει ο γίγαντας, σχωρέθηκε .
Βλέπουνε οι άλλοι γίγαντες τι κακό βρήκε τον φίλο τους, ετράπησαν άρον άρον σε φυγή αλλά
συναντήθηκαν με τους υπόλοιπους Αργοναύτες που επέστρεφαν εκείνη την ώρα απ την εκδρομή
και εκεί τους καθαρίσανε όλους. (Πολύ γκαντεμιά αυτοί οι γίγαντες )

Ξανά απόπλου οι αργοναύτες και αναχωρούν αλλά την πατήσανε σαν τον Βέγγο που είχε ξεχάσει
να λύσει το σκοινί, το βράδυ ήταν ακόμα εκεί και τραβάγανε κουπί, ο Κύζικος νόμιζε πως
ήταν πειρατές ,ένεκα που δεν έβλεπε νυχτιάτικα αλλά άκουγε τα παραγγέλματα γίνεται μια
συμπλοκή, πάει ο Κύζικος ένεκα που έφαγε ένα αδέσποτο βέλος .
Σχωρέθηκε και αυτός από λάθος. Το πρωί το παίζανε τρελίτσα οι Αργοναύτες, λύσαν τους κάβους και έφυγαν.

Επόμενος σταθμός Μυσία.
Εκεί απλά ξεφορτώθηκαν τον Ηρακλή που τους είχε ζαλίσει με τις υποδείξεις του και τα κουμάντα του .
Σκέψου να τον είχαν κάνει και αρχηγό. Κατέβηκε για λίγο να επισκευάσει το κουπί του
- Θα πάω ποδαράτο , τους λέει
- Γιατί ρε Ηρακλή ; ; Ζαλίστηκες
- Για πρόσεχε τα λόγια σου, εγώ δε ζαλίζομαι, είμαι ημίθεος.
- Ε , τότε ;
- Θέλω να περπατήσω και λιγάκι, να μαζέψω και βότανα (Γενικά ο Ηρακλής ήταν της στεριάς τύπος, δε τα μπορούσε τα μποφόρ )

Επόμενος σταθμός : η χώρα των Βεβρύκων.
Το μόνο αξιόλογο εκεί ο βασιλιάς τους , Άμυκος , ήταν πωρωμένος με την πυγμαχία
και περίμενε πως και πως να εμφανισθεί κανένας ξένος για να παίξουν σόνι και καλά μποξ.
Μόλις βλέπει τους Αργοναύτες αρχίζει το χαβά του .

- Είσαστε για ένα ματς ; ;
- Ασε μας ρε φίλε , και είχαμε κάτι οχτάρια μποφόρ και ζαλιστήκαμε . !
- Δεν είστε άντρες , γυναικούλες είσαστε ,
- Ρε στραβάδι , τώρα θα σου δείξω εγώ . . . ,

Σηκώθηκε ο Πολυδεύκης που ήταν δεινός πυγμάχος , του κάνει μια ελληνορωμαϊκή λαβή , κάτι σαν Παγκράτιο ,
σχωρέθηκε και ο Άμυκος , παίρνουν προμήθειες ,νερό φαΐ , και συνεχίζουν .

Επόμενος σταθμός , επαφή με τον Φινέα που είδαμε παραπάνω.
Σηκωθήκανε τα κουνιάδια του ο Ζήτης και ο Κάλαις , και καθαρίσανε με τις Άρπυιες .
Νοικοκυρεύτηκε ο Φινέας , καρδάμωσε λίγο έφαγε λίγο φαΐ , ήταν στα τελευταία του και τους
έδωσε οδηγίες πώς να συνεχίσουν και πώς να περάσουν τις Συμπληγάδες πέτρες.
Οι πέτρες αυτές ήταν σαν αυτόματες πόρτες να πούμε και ανοιγόκλειναν εμποδίζοντας
τους ναυτικούς να διέλθουν. Βλέπει ένα ναυτάκι , που ήταν στο τιμόνι βάρδια , τις πόρτες
πάνω κάτω πάνω κάτω. . .
- Ρε ! ,το φελέκι μου μέσα , οφθαλμίατρο θέλω ,
Φωνάζει τον Αγκαίο που ήταν αξιωματικός υπηρεσίας (duty officer αγγλιστί)
- Κύριε αξιωματικέ , τις βλέπετε και σεις αυτές τις πέτρες εκεί στη θάλασσα ; ;
- Ποια θάλασσα ;
- Α , καλά πάμε , ούτε τη θάλασσα δε βλέπεις ; ; .
- . . .
- Εκεί ρε , οι πέτρες
- ;! (όπως καταλάβατε ,είχε πάρει το φυλλάδιο με ρουσφέτι)
-
Επεμβαίνει ο Φινέας , που τα ήξερε όλα αυτά και τους εξήγησε πως πρέπει να περάσουν
αφήνοντας πρώτα ένα περιστέρι να περάσει και χρονομετρώντας το "άνοιξε κλείσε "
να υπολογίσουν το "βίρα τα πανιά " και να περάσουν και αυτοί .
Όντως , πέρασαν με κάτι πολύ μικρές ζημιές , τους έξυσε λίγο την πρύμνη και τους πήρε
και κάτι σώβρακα του Ιάσονα που τα είχε απλώσει πίσω να στεγνώσουν , χαράς στο πράγμα .
Οι πέτρες έκτοτε ,λένε , σταθεροποιήθηκαν, δεν ξανάκλεισαν.
(Συμβόλιζαν το πέρασμα στο ανεξερεύνητο , στο άγνωστο )

Αφού πέρασαν απ την χώρα των Μοριανδυνών , μετά πήγαν σε ένα άλλο νησάκι και σκότωσαν
τις Στυμφαλίδες όρνιθες (όσες είχαν γλιτώσει απ τον Ηρακλή) , βρήκαν κάτι τέκνα του Φρίξου
(από ποιόν γάμο του δεν γνωρίζουμε) και με βοήθεια του Φινέα έφθασαν επιτέλους στην Κολχίδα ,
στον ποταμό Φάσιο.

Συνεχίζεται . . .

Στα προσεχώς , Ο Ιάσων ,με την βοήθεια της Μηδειας, κλέβει το χρυσόμαλλο δέρας και .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.